A je to tu. Čas, ktorého sa šialene obávame, a zároveň blahorečíme neviemktorému ministrovi, že trvá len dva mesiace a nie viac, ako niekde v zahraničí.
Deti o tomto čase snívajú od 1. septembra, kedy si paradoxne rodičia mimo zamestnancov reálneho školstva vydýchnu.
Niežeby sme našim deťom nechceli dožičiť a nerozumeli im – aj my sme boli takí istí, a pravdu povediac, keby mal niekto odvahu odsúhlasiť dva mesiace voľna a ekonomika by to prežila ako niekde v ropnom kráľovstve, pričom práca by bola dobrovoľná, neverím, že by drvivá väčšina rodičov nesúhlasila…
Takto ale riešime každý rok to isté: čo s týmito 60 dňami?
Dovolenka síce existuje, ale nemôžeme ju minúť všetku a nakoniec, ani ona nie je rozťahovacia a aj pri všetkej snahe nie je možné byť s deťmi po celé prázdniny, čo ako by sme sa striedali.
V tomto čase pociťujeme, že vlastniť dva páry starých rodičov je žalostne málo, a čím viac deti dorastajú do stavu pubertálneho, aj vlastne – momentálne – je toto konto odkladania detí nepoužiteľné.
Tábor? Hm, ponuky sú lukratívne, ale pre väčšinu bežných slovenských rodín nedosiahnuteľné. Aj pri neviem akej snahe pokryjú tak dva týždne, vyžmýkajú peňaženku a spolu s klasikom sa musíme opýtať „Co dál?“
Riešili sme to aj s kamoškou – má tri deti pekne po sebe. Tábor na ranči za mestom je to, pre čo im svietia oči. Ale mne po oznámení ceny na jedno dieťa na jeden turnus explodovali zreničky. A aj keď oni napríklad robia obaja, jednoducho si nemôžu dovoliť vyhodiť jeden celý mesačný plat na to, aby na týždeň „pokryli“ čas detí. Ak to dať len jednému – ktorému?
Centrá voľného času teraz bojujú o prežitie. A všade nie sú. Rodina sa možno vystrieda a možno nie.
A čo je najhoršie – aj my, rodičia, zúfalo čakáme na čas, kedy si trošku od svojich vlastných ratolestí trošku oddýchneme a aspoň na pár dní sa budeme cítiť ako inteligentné bytosti zodpovedajúce svojmu veku vzdelaniu, stavu a skúsenostiam.
Z podvedomia sa mi vynárajú detičky s kľúčikmi, čo si ráno v Jednote kúpia to mliečko, rožky, salámu a nanuk, a pelášia na ihrisko k rovnako postihnutým, aby tu bez dosahu pohľadu dospelých nejako premotali deň. Nie je mi z tej predstavy celkom dobre. Alebo žeby som trpela klasickou rodičovskou úzkostlivosťou bez ohľadu na literu zákona, ktorý mi zakazuje nechať osobu mladšiu ako 12 rokov bez dohľadu dospelej osoby?
A teraz mi celkom vážne povedzte, ako to riešite vy?
Asi nevymyslím teplú vodu, ale napadlo ma ako si americké mamičky varujú navzájom malinké deti, tak by šlo si varovať cez prázdniny na striedačku aj deti väčšie alebo menšie.
Ak sa dajú dokopy rodiny čo majú ako tak kompatibilné deti, ( počtom i vekovo) stačí ak si jeden z rodičov vezme dovolenku na jeden týždeń, po ńom další po ńom ďalší a po ňom ďalší,… a tak sa vystriedajú všetci dospeláci , každý z nich má svoje osvedčené metody ako zabaviť deti a pripraviť im neopakovateľný program. Ak sa dajú do kopy 4 rodiny a každý z dospelákov deťom obetuje 5 dní zo svojej dovolenky dá sa poriešiť 8 týždňov ľavou zadnou. Samozrejme je nutná koordinácia aktivít, aby všetci vedeli čo sa dialo a bude diať perspektívne, varianty suchá/mokrá je dobre mať pripravené dopredu.
Taktiež je potrebné skoordinovať kedy ktorá rodina chce byť sama na dovolenke, najlepšie je si vopred dohodnúť dva týždne a všetci budú dovolenkovať so svojimi rodinami naraz. je to ideálny prípad a život taký nie je. Ale keď sa chce, veľa sa toho dá.
Varenie pre rozšírené svorky je tiež vec ktorú treba prebrať dopredu ( diéty, alergie…) aj nákladnosť a prácnosť jedál, aby sa nikto necítil dotknutý.
Napriek všetkým problémom takáto svojpomoc prináša veľa zábavy, vybičovanie sa k výkonom dospelým na 5 dní je znesiteľné a deti to zvládnu aj pri slabšom bavičovi…
Držím palce a želám do prázdninovania!!!!
no a co my co uz bohuzial nemame ziadne babky,dedkov ba ani tety?kde dam ja mojich drobcov?este rok som na md,ale co potom?ak mate niekto dajake riesenie budem vdacna.
Ktorá litera zákona to hovorí o tých 12-tich rokoch ako o hranici, kedy môže byť dieťa samo? Už dávno som uvažovala, či také niečo je dané zákonom… Väčšinou to funguje tak, že už školopovinné dieťa je občasne aj samo doma – v nevyhnutných prípadoch. Ale pravda, poznám aj sedem-osemročné deti, čo vyfasujú aj mladšieho súrodenca a poďho von bez dozoru. Ale kedysi to bolo bežné, že staršie deti dohliadali na mladšie… Neviem čo je správne. Chcela by som, aby moje deti boli samostatné, ale ten strach vo mne, nechať ich voľne bez dozoru pobehovať po sídlisku je obrovský.