Kojiť, či nekojiť? To je otázka.

Lenka Tinková 15

„Existujú tri dôvody prečo dojčiť: mlieko má vždy tú správnu teplotu, je atraktívne zabalené a nedostane sa k nemu mačka,“ povedala raz Irena Chalmers, americká novinárka špecializujúca sa na články o jedle.

Podľa mňa je ich ale o niečo viac.

iStock

Moje prvé skúsenosti s kojením neboli ružové (skôr modrinové). Milionkrát som to chcela vzdať, ale dnes som rada, že som zatiaľ vydržala.

„A ty kojíš?“ spýtala sa ma v čakárni u doktora Angličanka. „Áno,“ odpovedala som. „To musí byť otravné,“ zhodnotila a vytiahla z kočíka „formulu“ umelého mlieka pre svoje dieťa.

Podľa anglického prieskumu sa miestne mamičky rozhodnuté kojiť často vzdávajú už pri prvých problémoch v nemocnici. Až 85% z tých, ktoré vydržia, nakoniec skončí s kojením skôr než plánovali.

Nie je to ľahké.

Niekedy to nedovolí sama príroda, inokedy nemáme dosť trpezlivosti. Určite ste už narazili na články o tom, ako nestratiť mlieko. Radcovia vymenúvajú: pravidelne a zdravo jesť, nestresovať sa, odpočívať…

V prvých dňoch sa mi o menovanom mohlo iba snívať. Bola som šťastná za špagety s maslom a dve hodiny spánku. Ale mlieko som nestratila. Podľa mňa je to tiež o vnútornej motivácii. A niekedy je to vážne boj. Treba ale vedieť prečo to robíme.

Prvé zvykanie a hlad

Výhody kojenia sú väčšine žien známe. Už naše matky vedeli, že prospieva detskej imunite u žien znižuje riziko rakoviny prsníka. Vyrastala som v tom, že kojenie je prirodzená vec a nerozmýšľala som nad inou možnosťou. Pred bitkou je ale každý bojovník! To som totiž ešte netušila, že je v tom celá veda.

Keď sme sa s mojou dcérou snažili o kojenie po prvýkrát, vyzerali sme ako dvojica Pat a Mat. Jedna nevedela, ako sa prisať, druhá ako priložiť. Bolo to únavné a frustrujúce pre obe. Nakoniec nám sestrička pohrozila, že pokiaľ sa to nenaučíme, domov nás nepustia. A bolo to. Akoby čarovným prútikom sa Adelka prisala a ja som zatla zuby od bolesti. Hlavne, že už môžeme ísť domov.

Kojenie vraj nebolí, píšu odborníci.

Ale prvé dni skutočne neboli ako z rozprávky. Pred každým kojením som privierala oči očakávajúc pichľavú bolesť modrinových bradaviek. Až kým k nám neprišla laktačná poradkyňa a nepomohla mi s novou technikou kojenia. Tá naša nacvičená vraj bola zlá. Na modriny mi poradila liečivú masť s lanolínom. Neverila som, ale na druhý deň zmizli najväčšie modriny.

Laktačná poradkyne už vo veľkom nájdete aj na Slovensku. Ak máte podobný problém s bolesťami pri kojení, určite nejakú vo vašej blízkosti vyhľadajte a aspoň sa poraďte telefonicky. Občianske združenie Mamila ich má celý zoznam.

Kritické medzníky

Napriek tomu sme ale ešte nemali vyhraté. Prišli ďalšie obdobia, kedy som bola rozhodnutá prestať. Adelka sa začala odťahovať od prsníka a bola veľmi nervózna. Často plakala a opakovalo sa to každý večer. Po pár bojovných pokusoch sa nakoniec prisala a pila aj dve hodiny. Neskôr som zistila, že to nie je mojim mliekom ale kolikou.

Ďalším obdobím bol tzv. rastový spurt. Je to obdobie, kedy vaše dieťatko potrebuje rýchlo nabrať na váhe, a tak má potrebu jesť omnoho viac. Dieťa je plačlivé, stále pýta jesť a keď ho nakojíte o pol hodinu zase špúli ústočká. Toto obdobie nastáva v prvých dňoch a opakuje sa v treťom týždni, 6-8 týždni, a potom medzi 3 a 6 mesiacom. Nikto vás naň ale nepripraví. Preto to vraj v tejto fáze mamičky najčastejšie vzdávajú. Myslia si, že majú málo mlieka. Alebo im múdre kamarátky či babičky nahovoria, že ich mlieko je slabé.

Ja som sa tiež zľakla. Moje prvé kroky viedli do poradne. Dala som malú zvážiť a zistila som, že krásne priberá. To bolo pre mňa znamenie, že mlieka mám dostatok a môže ísť o sprut. Trvá týždeň. Vydržali sme a všetko sa zase upravilo.

Jedna základná vec, ktorú som sa naučila je, že v prvých mesiacoch neexistujú pravidlá. Každý deň je iný. Rovnako to platí aj pri kojení. Ak si prvý mesiac pýta dieťatko prsník každú pol hodinu, druhý mesiac možno bude chcieť každé štyri, a naopak. Čítala som mnoho článkov o dĺžke trvania kojenia. Moje dieťa niekedy pilo aj tri hodiny. Keď som sa to podľa rád snažila skrátiť, neboli sme spokojné, ani jedna. Už ale nekojím s hodinkami, a niekedy si moje malé potomstvo dáva vážne načas. Mne je na konci únavnej trojhodinovky odmenou jej spokojný úsmev hovoriaci za plné bruško. Veď i každý z nás obeduje inou rýchlosťou.

Kojenie ako antibiotikum

Kojenie nás už mnohokrát zachránilo. To bola a aj je moja neustála motivácia. Keď mala moja dcérka vírusovú hnačku, doktor mi povedal, že moje mlieko je najlepšie antibiotikum. A tak som si nasadila diétu, jedla som ryžu a mrkvu a zásobovala svoj organizmus prírodnými probiotikami. Za celý život som nezjedla toľko bieleho jogurtu a acidofilného mlieka, ako vtedy. (môj tip – z acidofilného mlieka sa dá robiť výborné grécke tzatziky, stačí pridať nakrájanú uhorku a trochu dochutiť červenou paprikou a soľou) Maličkú som krmila trošku častejšie. Za dva dni bola fit. Ak by som vedela o sile probiotík skôr, určite by som to skúsila aj v boji proti kolikám.

V prípade môjho dieťaťa jediným účinným prostriedkom proti hrôzostrašnej kolike bol len prsník. Vedela som, že keď je najhoršie, zachráni situáciu. Bol to zvláštny pocit, že mám v rukách aspoň nejakú zbraň, ktorá funguje proti všetkým zlým neduhom. A dodával mi silu.

Nechcem byť ako iný poradcovia. Každá matka vie najlepšie ako sa cíti a ako sa cíti aj jej dieťa. Určite to ale nevzdávajte ak si myslíte, že máte slabé mlieko alebo si myslíte, že to pomôže vyliečiť koliky. V oboch prípadoch by to bolo sklamanie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ako môžem dojcit 3 hodiny, keď mi doma behá jedno alebo dve deti, ktorým sa treba tiež naplno venovať.Potrebujem navarit, upratat..aspin udržiavať poriadok..Nemám nikoho kto by to robil za mňa. Nato sa často zabúda… Dcérku som kojila do roka..s častými zapalmi a obrovskými problemami.Teraz mám synčeka, problém sa opakuje..nevie si rady ani laktacna ani lekár..Prisavanie pekné, kojim na požiadanie a nonstop hrudky a ja v horuckach. K tomu dve deti doma.A staršia má aktuálne zdravotny problém, treba jej venovať špeciálne viac pozornosti. Kojenie..ok..odtiaľ potiaľ…Keď sa dá a ide to budiš..nie je vsetko len o kojeni..3 hodiny kojit…no hopatsi a kojit..no áno luxus, ktorý si nemôže dovoliť každá žena

  2. Ahoj, chcela by som len vysloviť sympatie k tomuto článku a maminkám, ktoré reagovali. Tiež sme si od narodenia s dcérkou prešli všeličím v súvislosti s dojčením/kojením (nepovažujem za dôležité nejak extra riešiť, ktoré slovo použiť, ale každý si vyberte, čo sa vám páči). Tiež som zatínala zuby. Riešila, či mám málo, alebo, či to je len taký mylný pocit. Čajíkujem doteraz. Brala som aj tbl. so senovkou. Zapražené polievočky. Skrátka podporovať, podporovať, podporovať… zwinker Za ten rok a štvrť sa dá povedať, že už niečo o tom viem, ale teraz som v poslednej dobe opäť na pochybách. Nie som si istá, či mám dosť mliečka. Podľa večerného dopytu by som povedala, že mám málo. Snažím sa, ale už sa mi to nedarí tak ovplyvniť, ako keď pila dcérka veľa krát denne a vyslovene som cítila naliatie aj samotnú tvorbu mliečka. Ešte nechcem skončiť. Všetky, čo to vzdajú prichádzajú o mnoho…o ten najkrajší pohľad na svete, ktorý sa naskytne iba maminke, ktorá má na prsníku pricucnuté mimi. zwinker A také reči, že slabé mlieko a pod. to je najväčšia hlúposť a netreba príliš počúvať takú “pani Dr.”, ktorá takú hlúposť vypustí z pusy. Veľa štastia všetkým mliečivkám = kojacím/dojčiacim maminkám. Určite to nevzdávajte, nenechajte sa o to ukrátiť. Aj keď to vo veľa prípadoch nie je jednoduché, z odstupom času budete spomínať s úsmevom a budete hrdá na mimi aj na seba. zwinker

    1. pre Matiatko by som chcela este pripisat radu: aj ja som mala obdobie, ked som mala podobne pocity, ale ked si tak vezmes, tvoje dietatko uz papa normalnu stravu a materske mliecko je len doplnkom k strave a uz nedojcis tak casto, teda aj jeho produkcia sa prirodzene znizuje a ani prsniky uz nie su tie “silikony” ako na zaciatku, ale ak mas aj ty aj tvoje dietatko potrebu kojit, rozhodne pokracuj tak ako doteraz a mliecko si udrzis v mnozstve prave podla aktualnych potrieb, v tomto sa spolahni prave na prirodu

      1. Pre Brusničku, ďakujem za podporu, si milá, presne takto sa to snažím vnímať a nerobiť paniku (aj keď trošku sa bojím, do kedy sa nám ešte bude dariť cuckať…)

        1. Ber to tak, ze si i tak uspesnejsia ako vacsina mamiciek, co je sice trochu smutne, ale realne. Mas urcite spokojne dietatko a to, ze to ma pozitivny vpylv na jeho psychicky aj fyzicky vyvoj sa ukaze az vo vyssom veku, mozno v dospelosti. Drzim palce, aby ti to vyslo, tak ako si zelas.

  3. …. no KONEČNE !!! milé maminky… tento článok je tisíckrát lepší ako všetky rady čo som ja kedy dostala…. ani sestričky v nemocnici, ani internetové fóra… ani lekárka… proste NIKTO mi to ešte tak JEDNODUCHO a pritom LOGICKY a INTELIGENTNE nepopísal ako to funguje… teraz vôbec nie som sarkastická. Svoje som si užila pri oboch deťoch… 10 dní ma ako prvorodičku držali v nemocnici s malou lebo nepriberala… a vyhrážali sa, že to bude viac ak sa nenaučím dojčiť. (ostatné maminky odchádzali po 4-5 dňoch) bolo to deprimujúce, stresujúce a vyčerpávajúce. Mala som 23 , cítila som k bábätku ohromnú lásku a oddanosť, ale preplakala som v nemocnici potoky. Lebo mi vtĺkali do hlavy tieto mýty:

    1. máte málo mlieka… BLBOSŤ…. KDE JE DOPYT… TAM JE PONUKA ! viac ako dva týždne som malú prikladala prakticky každú pol hodinu aby sa mi tvorilo viac mlieka a nevzdala som to.(+čaje na laktáciu + veeeľa tekutín) Potom som bojovala s krvavými bradavkami takmer dva mesiace a tiež som to nevzdala.

    2. máte slabé mlieko… SLABÉ MLIEKO NEEXISTUJE ano je riedke ako voda…ale to neznamená, že je slabé !!!

    3. máte zlé bradavky (sú klobúčiky ktoré pomáhajú vsunutým bradavkám) a mne zachránili dojčenie lebo bolesti boli brutálne (inak Vám ich nikto nebude odporúčať, lebo sa dieťa zle naučí sať, ale to nieje pravda, dojčila som takto na striedačku s aj bez klobúčika – musela som pre bolesti a malá vedela čo má robiť aj tak)

    4. nikdy nebudete dojčiť… niekde som čítala, že šanca úspešne dojčiť je pri troche snahy možná (nerátam choré maminky) u viac ako 90% mamičiek… ale viac ako polovica z nich to vzdá pri prvých problémoch

     

    Už len jednu radu… nevzdávať to…

     

    Naozaj ďakujem za tento článok, je to prvý článok, z ktorého som sa naučila niečo nové a to som toho počítala na tony… Pravdou je, že aj tu sa treba riadiť zdravým sedliackym rozumom… a počúvať svoje dieťa, svoje telo a všetko pôjde samé.

     

    (mimochodom môj syn mám 2 r. a 3 mesiace a stále dojčím… lebo som doma, nepozerám na to, aby som mala postavu jak Pamelka a milujem keď je moje dieťatko spokojné… no a čo, že každý komu to poviem na mňa pozerá s ľútosťou a opovrhnutím, myslia si, že mi šibe… ja jednoducho cítim, že je správne, nech si myslí každý čo chce big green )

  4. Aj ja si myslim ako autorka, ze vsetko je o vnutornej motivacii. Proste, ak to chcem, budem dojcit. Viem to z vlastnej skusenosti. Presli sme si vsetkym moznym: tyzden v inkubatore, prvykrat som mala synceka v rukach na treti den, aj to bol pod liekmi, takze ziadne prve prisatie nehrozilo, mlieko nabehlo neskoro aj ked rychlo, hrozil mi zapal prsnikov, neuveritelne bolesti pri odsavani, po navrate z nemocnice sme asi mesiac bojovali s prisatim, hlavne v noci, kedze maly bol zvyknuty na flasu… A predsa som ho dojcila 25 mesiacov.

    Na zaver musim len skonstatovat, stalo to zato. Ked sme sa zosuladili, bolo to nielen uzasne kvoli tej blizkosti, ale aj pohodlne. Ziadne odmerkovanie, zohrievanie, skusanie teploty, sterilizovanie, casove obmedzenie, ani uteky domov s placucim babom z prechadzky, navstevy a pod.

    Vsetkym odporucam a vravim len, vydrzte to, vsetko sa da prekonat, len tomu musite verit.

  5. Áno článok je povzbudivý to je pravda. Tiež som mama 2,5 mesačného chlapčeka, tiež kojím, ale s veľkou dávkou energie. Od začiatku sme si prešli už kadečím. Najprv to bolo zlá poloha pri kojení, potom prišiel reflux, potom prišla strašná bolesť pri každom kojení, keď som nielen zatvárala oči, ale ronila slzy od bolesti. Nepomohli ani maste od laktačnej ani úprava polohy…A k tomu všetkému nedostatok mlieka, tiež nepomáhajú ani bylinky, ani iné podporné prostriedky, ani pravidelné prikladanie, čo na boľavé bradavky je ťažký oriešok. K tomu malý nepriberá, treba dokrmovať umelým mliekom. A tak veľmi chcem kojiť. Mám pocit, že už som spravila všetko a, že to jednoducho nepôjde…Aj bolesť trochu ustala nakoniec za pomocí mušlí…ale mlieka je stále málo a malý slabo priberá…Takže nie vždy je tom o tom ako veľmi chceme, lebo ja veľmi chcem…

    1. Adriana, zavolajte znova laktačnej poradkyni, kľudne skúste inú hoci každý deň. Len nech Vám už konečne niekto ukáže takú polohu, pri ktorej Vás to naozaj nebude bolieť. Čím viac strávi malý s fľaškou miesto na prsníku, tým menej sa Vám bude tvoriť mlieka, môžete potom piť, čo chcete, jesť, čo chcete a nepomôžete si. Načo by sa obťažoval sať, aj tak je to namáhavé, keď dostane zdroj potravy inde. Nebude hladný, nebude mu chýbať prsník. Prikladať treba nie pravidelne – v nejakých intervaloch podľa hodiniek, ale skúšať. Možno aj každých 10 minút, ak by sa odťahoval. Pokiaľ budete vedieť, že máte správnu polohu – to znamená, nebude Vás to bolieť, ak pominú súčasné problémy, budete si istejšia. Je treba bezpodmienečne zmeniť techniku. Na neboľavé prsia potom čo najčastejšie prikladať. Medzitým môžete skúsiť nosiť ho – v šatke alebo v nosiči. Naozaj, hanba bokom, zavolajte znova tej poradkyni. Moja kamarátka by nebola takýto problém rozchodila, keby laktačná poradkyňa nebola jej susedka, chodila k nej ako na klavír. Držím palce, aby sa Vám to podarilo.

      1. Takakika ďakujem za milé slová aj dobre mienené rady. Nedávam malému umelé mlieko z fľašky, dávam mu ho cez cievku. Ale musím priznať, že už cca. 3 týždne ideme čisto na mojom mlieku, ale neviem či to malému stačí, keď za dva týždne pribral len 270g a občas máva hladovú stolicu. Od narodenia pribral 2 kg…V nosiči ho mám celý deň, kvôli tomu som si zaobstarala manducu. Ale máte pravdu, skúsim ešte kontaktovať inú laktačnú poradkyňu, možno mi pomôže. Som už síce demotivovaná množstvom peňazí, ktoré som vrazila do laktačnej poradkyne a do podporných prostriedkov na dojčenie, ale nevzdám sa. Ďakujem Vám takakika

        1. Adrianka, ak sa Vám zdá, že Váš chlapec nepriberá – laktačná poradkyňa mi vždy najprv odporučila skontrolovať počet mokrých plienok za 24 hodín, malo by ich byť 5-6 za tento čas. Neviem, čo myslíte hladovou stolicou – ak je riedka alebo zelená, môže to napríklad znamenať to, že sa dieťa rýchlo preloží z prvého prsníka na druhý, pije tak z oboch prsníkov iba to predné, vodovejšie mlieko, miesto toho, aby si vytiahlo zadné “tukovejšie “mlieko. Predné mlieko prejde žalúdkom na drzovku rýchlo, črevá na to zareagujú plynatosťou, sú z toho koliky a podobné záležitosti. Úpravou dojčenia by sa to malo napraviť. Obsah plienky toho napovie o dojčení veľa, aj bez toho, aby sa dieťa zakaždým vážilo. Vy ste písali, že máte 2,5 mesačného chlapca a pribral “len” 2 kilá od narodenia, či “len 270 g” za 2 týždne. Mne raz laktačná poradkyňa povedala, že je super, ak bábätko priberie aspoň 300 g za mesiac. Pediatri sú spokojní, keď bábätko zdvojnásobí v polroku svoju pôrodnú váhu a v roku strojnásobí. Môj syn bol v roku pod tabuľkou, ale obidve moje pediatričky mi povedali, že aj tak sú tabuľky len orientačné, že mu nič nechýba, len skrátka pri jeho pohybových aktivitách nemá šancu vyzerať ako sumo. Kto Vám povedal, že Vaše bábätko nepriberá, resp. priberá málo?

          1. Takakika vidím, že ste už skúsená mamina, nie ako ja . Ja sa všetko len učím. To s tou stolicou mi povedala gastroenterologička, lebo zrovna ked sme boli u nej tak mal takú stolicu. Ale to čo ste napísali, že to môže byť aj to, že si vytiahne len predné mlieko ma celkom zaujalo aj keď nemám pocit, že ho nechávam málo na jednom či druhom prsníku. Tou hladovou stolicou som myslela zelenú takú ako keby lepkavú stolicu…A plienky má zacikané aj viac ako päť, šesť denne. Tak podľa toho čo píšete by som mala byť spokojná .

  6. Otázka nie je Kojiť či nekojiť ale Dojčiť či nedojčiť. Na Slovensku sa nekojí, iba v Čechách. Česi by náš výraz nikdy nepoužili a ke’d sa píšu články, ktoré číta veľa čitateliek, ktoré sa potom prihovárajú svojim deťom – treba dbať, aby to bola spisovná slovenčina. Možno by bolo fajn, keby mal web jazykovú redaktorku. nestojí to veľa a články sú vo výslednej podobe profesionálnejšie.

    1. Zdravím Lesjana. V každom prípade vďaka za reakciu.
      Napriek pravopisu tohoto našeho milého jazyka, ja som všetky svoje deti kojila, nie dojčila. Článok prešiel korektúrou a súhlasom redakcie s použitím výrazu ” kojenie”. Je omnoho výstižnejšie ako ” dojčenie”.
      Vychádza zo slova – ukojiť. A o tom kojenie je. Nie len o strave, ale aj o ukojení iných potrieb dieťatka.
      A či to vyznieva menej profesionalne? – je pre nás druhoradé
      PS: určite robím vela gramatických chýb, za ktoré sa môžem hambiť, ale táto je pri plnom vedomí.

  7. Skvelý článok, ďakujem. Zaspomínala som si na chvíle s mojou, teraz už 21-mesačnou dcérkou, ktorú stále kojím. Najdôležitejšie je myslieť na svoje dieťatko s túžbou dať mu zo seba všetko a pôjde to. Lenka, škoda, že som Váš článok nečítala cca pred necelými dvomi rokmi, vtedy by mi bol obrovskou inšpiráciou. Tak ho dnes aspoň budem zdieľať so známymi a priateľkami, ktoré táto cesta čaká. Ďakujem 🙂

Pridaj komentár