Shutterstock O tom je skúsenosť mamičky Zuzu, ktorá sa s nami podelila o svoj zážitok v diskusii pod článkom Lietanie a detské uši .
“Dieťa pri vzlietaní a pristávaní dojčite.” “Minulý rok sme leteli na Malorku a presne podľa podobných článkov som vedela, že mám moju ročnú Adelku pri vzlietaní a pristávaní dojčiť. Aj som začala, ale prišla za mnou letuška, že dieťa musí sedieť na kolenách otočené dopredu. Poslúchla som a keď odišla, otočila som si ju a dojčila.
Keď sme však leteli späť, dcérka mi pri dojčení zaspala a prišlo pristávanie a znova letuška, aby som si ju posadila. Po prvé, chcela som dojčiť a po druhé, moje bábätko spalo. Jednoducho som letuške povedala, že si ju neposadím, lebo chcem dojčiť a okrem toho maličká spí (aj počas spánku občas pila).
Iniciatívna letuška, hlúpe pravidlá Začala prednáška o tom, že porušujem letový poriadok a bla bla bla. Manžel sa mi smial, že ma na najbližšej zastávke vyložia 🙂
Letuška si zavolala na pomoc stewarda s tým, že “pani nechce posadiť dieťa.” Chlapík prišiel, skontroloval, či ju mám pripútanú o svoj pás a povedal, že je to v poriadku a pekne aj s letuškou odišiel.
Neviem, či som len ja mala šťastie na takú iniciatívnu letušku a či sa toto nariadenie poctivo dodržuje, ale podľa mňa je takéto pravidlo v letovom poriadku úplná hlúposť.
Nemá to logiku Nech mi niekto vysvetlí, prečo by malo dieťa sedieť. Keby som mala mesačné bábo so sebou, tak ako ho posadím?
V lietadle je málo miesta. Keby som svoju Adelku mala posadenú na kolenách a príde nejaká silnejšia turbulencia, tak prvé, čo sa stane, bude, že si otrieska hlavičku o sedadlo pred nami. Keď leží v mojom náručí, tak ju môžem dojčiť a pri nejakých turbulenciách ju rukami ochránim pred nárazom o sedadlo.
Takže, mamičky, nenechajte sa odradiť a bojujte za to, čo je pre vaše detičky najlepšie, bez ohľadu na hlúpe pravidlá, ktoré písal asi niekto, kto deti videl asi iba z lietadla. Jedine, že by mi niekto vysvetlil jeho význam… ja som sa to snažila dlho pochopiť, ale na žiadny logický argument, prečo musí dieťa sedieť otočené dopredu, som neprišla!”
Shutterstock Aké platia pravidlá počas letu – vysvetlenie letušky Mamám dojčiat sa odporúča počas letu dojčiť bábätko kvôli zmenám tlaku. Nakoniec, aj dospelí ľudia znášajú túto nepohodu niekedy ťažko a je dobré, keď vtedy pijú, žujú alebo si aspoň prefukujú nos…
Tak ako vám dajú v lietadle bezpečnostnú inštruktáž, tak vás upozornia aj na nie príliš bezpečnú polohu dieťaťa. Posádka je za to zodpovedná, ale keď to rodič zmení a dôjde k nešťastiu, nemôže sa sťažovať.
Ak má dieťa nad 2 roky , musí sedieť z bezpečnostných dôvodov na svojom sedadle, pretože sa predpokladá, že v tomto veku je by ho rodič vzhľadom na telesnú váhu a veľkosť dieťaťa neudržal v núdzovej situácií.
Ak má dieťa menej ako 2 roky , vydajú rodičovi bezpečnostný pás pre dojča. Pokiaľ je správne pripnutý a dieťa je pripravené na dojčenie v polohe posediačky , čo je vtedy, keď hlava dieťaťa leží v ohybe paže matky a predlaktie matky podopiera dieťaťu chrbát, tak by s dojčením v lietadle nemal byť žiaden problém.
Je to zároveň aj poloha, do ktorej sa dojčatá pri núdzovej situácií majú uložiť, aby sa nad nich matka mohla nadkloniť a chrániť tak dieťa, aj seba. Je to „všeobecná“ poloha, ktorá sa používa sa v každej aerolinke.
Horšie by bolo, pokiaľ má matka dieťa posadené tvárou k sebe a náhle vypukne núdzová situácia, predovšetkým počas vzletu a pristávania, keď o pár sekúnd môže byť lietadlo na zemi a ani kapitán lietadla nestihne nič zahlásiť, tak vtedy sa nad dieťa môže rodič intuitívne predkloniť, ak takto sedí, v tom strese ho ťažko otočí.
Dieťa v každom prípade počas celého letu neodopínajte, tak ako pri jazde autom.
Loading...