Mom-Petition – nesúťažte s iným matkami!

Agáta Zemanová 2

Súťaživosť je vlastnosť, ktorá pomohla ženám prežiť. Naše jaskynné pramamy možno zachovali našu líniu vďaka tomu, že našli lepší a bohatší malinový krík, než ich kolegyne zo susednej jaskyne. Dnes, hoci žijeme v dobe neobmedzených možností a už nemusíme „súťažiť“ o prežitie, aj tak stále v súťažení pokračujeme.

Shutterstock

Lepší, šikovnejší, múdrejší …

Začína to snáď ešte v tehotenstve, najneskôr po pôrode prvého dieťaťa. Tém, kde sa dá súťažiť a obrazne biť do pŕs, je veľa. Od prirodzeného pôrodu vs. epidurálu, cez dojčenie vs. kŕmenie umelým mliekom, až po prvé slová, ktoré dieťa vyslovilo snáď ešte na pôrodnej sále …

Vždy je niekto, kto môže prispieť svojou troškou do mlyna a totálne vás ako prvomatku zmätie. A už ste v tom, mompetition ako vyšitá.

Kdekoľvek, na prechádzke sa pozdieľate s inou matkou, že vaše trojmesačné dieťatko sa pretočilo z chrbátika na bruško a ona vám so širokým úsmevom blahosklonne povie: „Môj Adamko v piatom mesiaci už štvornožkoval a v desiatom chodil. Zrejme to bude tými špeciálnymi cvičeniami, na ktoré sme chodili od narodenia.“

Predpokladám, že zo svojho okolia poznáte vety (a možno ste podobné aj sami vypustili z úst):

„Náš Petríček je bez plienočiek už od 13 mesiacov!“

„Vanesskina učiteľka gymnastiky hovorí, že je najlepšia z celej skupiny.“

„Hugo už pozná všetky písmená abecedy a to má ešte len štyri roky! Musíme mu vybrať nejakú dobrú školu a zrejme ho dáme do nej skôr, aby sa nenudil.“

Shuterstock

V lepšom prípade takéto vety vyvolajú na strane, kam boli smerované, prevrátenie očami. V horšom prípade začnú ťukať na dvere neistote, ktorou zrejme predmetná matka oplýva. Tá potom začne investovať nemalé prostriedky do krúžkov, škôlok, hračiek, oblečenia … len aby obstála v rozbehnutej súťaži.

Ak investujeme do svojich detí hocaké prostriedky, malo by to byť kvôli nim samotným a nie preto, že Andrea z materského centra hodila udičku a „vyzvala“ všetkých naokolo do boja.

O čo ide súťaživým matkám?

Kontrolujú sa navzájom, porovnávajú a hodnotia, či sú oproti ostatným popredu, či pozadu. Nielen oni samotné, ale pochopiteľne – aj ich deti. Samozrejme, toto všetko robia s tým najlepším úmyslom a presvedčené, že táto súťaživosť je pre prospech všetkých, pretože otvára priestor pre zlepšovanie sa a zdokonaľovanie.

Toto ale nie je pravdou. Súťaživosť vedie k odcudzeniu a tomu, že v komunite, kde ženy žijú, v ktorej sa pohybujú vedie často k vzájomnému odsudzovaniu. Súťaživosť nemôže mať víťazov, existujú tu len porazení.

Shutterstock

Súťaživosť nie je len o peniazoch

Aj keď peniaze samotné zohrávajú u súťaživých matiek veľkú rolu (môžem si to dovoliť?, na čo máme my a na čo susedia? Môžem dieťaťu kúpiť tie drahšie šaty?)

U súťaživých matiek sa veľmi často objavuje neistota a potreba presvedčiť samu seba i okolie o svojej vlastnej hodnote. Tiež sa objavujú pocity viny: „Som zlá matka, ak moje deti nechodia do súkromnej/alternatívnej školy?“, „Je postačujúce, ak môj škôlkar chodí len na tri krúžky?“

U niektorých matiek je to tak, akoby ona sama bola „zabalená“ v dieťati – ak to jej dieťa bude dokonalé, potom bude dokonalá aj ona. Akoby to, že dieťa napreduje vo vývine expresne určovalo hodnotu  matky – lebo veď je to vďaka nej, pretože ona sa oň tak skvele stará.

Finančné i emocionálne nebezpečenstvo súťaženia

Aj tie pomerne dobre finančne zabezpečené ženy sa môžu dostať do pasce, že začnú míňať priveľa – veď predsa všetky tie šaty, krúžky, niečo stoja. Okrem toho, že sa časom možno vyčerpá kreditka, určite sa vyčerpá dieťa, ktoré zrejme bude čoskoro preťažené množstvom aktivít, či lietaním o nákupných centrách a zháňaním outfitíkov.

Shuterstock

Zároveň však toto nadmerné míňanie zdrojov dáva deťom veľmi zlý príklad pre budúcnosť. Samozrejme, každý chce pre svoje dieťa to naj, ale napr. nadmerným nakupovaním len značkového oblečenia sa deti veľmi rýchlo dostávajú do materialistického sveta – učia sa, že to je to najdôležitejšie.

Súbežne s tým sa deti učia, že názor iných je veľmi dôležitý. Pre vlastnú hodnotu a sebaocenenie. Je to naozaj to, čo chcete naučiť svoje deti?

Ak si veľké míňanie financií matky nemôžu dovoliť, často to vedie u nich k prežívaniu viny, až úzkosti, že svojim deťom nemôžu kúpiť všetko „najnovšie“, „najmodernejšie“.

Ak by sme išli hlbšie do prežívania psychiky, takéto situácie môžu u ženy spustiť vyplavovanie rôznych pocitov a prežitkov z minulosti. Keď sa napr. ako malé dievčatá porovnávali s kamarátkami, ktorá má krajšie šaty, ktorá má lepšie známky z matematiky. Čo zase môže vypustiť „kostlivca zo skrine“ a priniesť potrebu porovnávať úspešnosť svojho života so životom iných žien.

Shutterstock

Aby ste sa vyhli týmto pocitom, zamerajte sa na to, čo je naozaj dôležité

Položte si otázku, aké sú vlastne vaše ciele a čo vy sami chcete od života. Čo je to, čo naozaj potrebujete, aby ste tieto ciele dosiahli? Je to naozaj to, čo počúvate od okolia? Čo sa vám snažia „ponúknuť“ iné súťaživé matky (mala by si .. určite by bolo dobre, keby si …..)?

Na konci dňa možno budete musieť prehodnotiť svoje vzťahy a priateľstvá. Ak na vás neustále niekto tlačí a spôsobuje, že sa cítite zle, vinne, „neadekvátne“, možno to nie je práve taký priateľ/priateľka, akého v tejto chvíli potrebujete.

Inšpirované:  wordslingersok.com, motheringoutsidethelines.com, learnvest.com, mombabble.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. A niektoré dieťa nie je výnimočne nadané na „nič“…na nič, čo by obstálo v súťaži dnešného sveta. Napriek tomu má svoju hodnotu a napriek tomu ma výnimočnú hodnotu aj jeho matka.

  2. porovnávať deti a súťažiť s ostatnými mamičkami je úplne odveci.Každé dieťa je individuálne a má nadanie na ničo iné. Treba ho podporovať v tom v čom je dobré a nepokúšať sa vyrovnávať iným deťom.

Pridaj komentár