Načo majú ľudia deti, keď ich celý deň ani nevidia?

redakcia 3

Slovenky volajú vo Francúzsku maman-poules = mamy-kvočky, pretože sme dlho s deťmi a staráme sa o ne dlho a máme ich dlho rady pri sebe, píše Jaruška vo svojom komentári.

Prečítajte si Jaruškin komentár: Kvočky na materskej

Podľa Jarušky model rodiny, kde je viac detí, aj malých a nie celý deň iba s vlastnou mamou, ktorá chodí pritom do práce, aspoň na pár hodín (lebo je nútená a robia to tak všetci), je asi do života lepší a praktickejší ako tento náš slovenský. Ľudia inde napriek tomu majú totiž viac detí…

Jeden z argumentov z opačného brehu napísala Ksichta: Načo majú ľudia 3-4 detí, keď ich celý deň ani nevidia? Čítajte ďalej…

Ingimage

Urobiť si veľa detí je ľahké

Je ľahké mať kopec detí, keď ich mám v podstate pol dňa rozhodené v škole, v krúžkoch a kade tade, keď sa o nich stará niekto iný, keď na riešenie ich každodenných problémov ostane nejaká hodinka dve. Ja by som povedala, že ono je to asi celkový rozdiel v mentalite a prístupu k deťom.

Iná mentalita, iný prístup

Minule som zachytila informáciu, že vzťahy a rodinná súdržnosť patria na Slovensku medzi najsilnejšie. zrejme aj tu bude dôvod mnohých rozdielov.

Ostávame dlhšie na materskej, viac riešime deti, ale sme aj súdržnejší, viac si pomáhame, nevyužívame tak často služby profesionálnych opatrovateliek, lebo si dokážeme pomôcť v rámci rodiny.

Vonku nie je také bežné, aby sa o deti starali starí rodičia. Nechcem tu teraz riešiť, či každá platená opatrovateľka musí byť zákonite hrošia ako vlastný starý rodič, ale ja osobne by som určite uprednostnila člena rodiny, ako au-pairku.

Je to ľahšie, ale za akú cenu

Ono je celkove pohodlnejšie odniesť dieťa po pár mesiacoch do jasieľ, vrhnúť sa pracovného víru, zaplatiť holku na stráženie, pani na upratovanie, pricupitať okolo 17 -18 hodiny po dieťa, ale fakt neviem, kde je potom priestor na nejaké spoločné zážitky?

Načo majú tí ľudia 3 -4 deti, keď ich celý deň ani nevidia? Na to, aby zvyšovali demografickú krivku? Wow!

Ingimage

K čomu nás tlačí moderná doba

Takmer každý cicavec spí so svojim mláďaťom, aby ho chránil, len nás moderná doba tlačí odteperiť decko po pár mesiacoch do druhej izby, poprípade na iné miesto, kde sa oň bude starať iná osoba, len preto, aby sme zarobili peniaze na zaplatenie domu s toľkými miestnosťami a na zaplatenie osôb na stráženie detí. Lebo by nás niekto nebodaj nazval “domácimi kvočkami.”

Takisto ja môžem pejoratívne nazvať ženy, ktoré sa naháňajú do roboty “dojnicami”, lebo dávajú to, čo má patriť ich dieťaťu niekomu inému.

Lenže potom sa pokojne môže stať, že rodičia, ktorí viedli svoje deti takouto cestou strávia jeseň svojho života nie obklopení rodinou, ale v nejakom ústave pre starých ľudí na druhom konci republiky a ich deti budú pyšne vypisovať na facebooku ako elegantne a šikovne to zariadili…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. včera sa mi nepodarilo reagovať na článok – nesúdim nikoho, netvrdím, že vzťahy sú lepšie v takom alebo onakom prípade. úplne sebecky sa na to pozriem zo svojej stránky matky – bola som doma umožnené 3 roky (často ma do práce, za zmenou či peniazmi ťahalo). ja som bola tá, čo videla prvý krok svojho dieťaťa, ja som počula jeho prvé slová, bola pri prvej kresbe. ja som učila dieťa morálnym princípom, tomu, čomu ja verím. ja a nik cudzí. dostala som niečo, čo sa v živote neopakuje, mám spomienky, ktoré mi nik nevezme. a rovnako dieťa má spomienky na svoje významné míľniky so mnou a nie s nejakou tetou. takže aj keby som mala možnosť využiť služby opatrovateľky, aj keby som na to mala peniaze či naopak nemala, nechcela by som, aby moje dieťa príliš skoro vychovávali cudzí. hľadala by som iné cesty, ako to riešiť. my sme rodina a tie najkrajšie okamihy majú byť naše.

  2. Uz ma nebavi citat, ze deti ktore boli v jasliach, to oplatia rodicom tym ze ich strcia do domova. Uplne zla logika, to ze matka zostane doma s dietatom 3 roky neznamena ze budu mat dobry vztah, znamena to len ze ostala doma tak ako drtiva vacsina mamiciek a vobec to neznamena ze svoje deti viac lubia alebo sa im venuju.

  3. Vcelku jednoduché, Francúzi pri TFR 2,1 dieťaťa na ženu nevymrú, my pri hodnote 1,4 dieťaťa na ženu áno, 2,1 je totižto záchovná hodnota,pod ňou národ bez ďalšej imigrácie vymiera.

    Zaujíma evolúciu, že náš model bol k deťom prívetivejší ak vymrieme ?

    PS:

    Ak by niekoho napadlo pri demografii vo Francúzsku uviesť imigrantov, tí rovnako ako Rómovia u nás nemajú na uhrnnú plodnosť relevantný dopad, skresľujú tu hodnotu TFR o cca 0,15 – 0,20

Pridaj komentár