Nápadník na dni, keď sa musí trčať doma

Mária Kohutiarová 4

Aj vám sa to stalo? Mne práve tento týždeň znovu. Už som si myslela, že po sušení sa doma so staršou dcérou a jej zapchatými dutinami sme za vodou, dokonca aj drobci to prežili bez úhony. Radosť z návratu do všednosti nám v nedeľu dopoludnia pokazila zimnica mladšej dcéry a teplomer, ktorý sa nerozpakoval vyštverať nad 38. Repete ako vyšité!

Čo teraz? Prvá vlna absolútneho pokoja a vyrovnanosti bola zrušená zúrivým a zúfalým búchaním mojich drobcov na dvere: „Oooon, ooon!“ Piští môj najmenší pár mesiacov pred druhými narodeninami. Tričko ešte od ranného kakaa, tepláky na pol žrde, ale na nohách už vzorne natiahnuté moje dreváky, aby nebol vonku bosý.

Tak, a teraz si, babo, poraď!

Dvaja chcú von, nikoho tu nemám, všetci v robote, škôlke, škole, a ja nemôžem nechať doma 6-ročnú žabu v horúčke. Tej je to nakoniec podľa prejavov úplne šumafuk: aj tá teplota, aj to, aké životné problémy jej mater momentálne rieši. Poskakuje na jednej nohe, úsmev od ucha k uchu a pasta na zuby pomaly za ním. Neviem, či to je recept na udržanie životnej rovnováhy a optimizmu, asi by som niekedy také umývanie zubov mala vyskúšať aj ja…

Ale – keď je núdza najvyššia, napadne ťa niečo!

Vyťahujem rolku starej tapety a usádzam moje trio za kuchynský stôl. Nožnice /aj vám sa tak šialene doma tratia tie detské?/, lepidlo a fúra starých reklamných časopisov, ktoré ešte nestihol zlikvidovať ekologický pán kôš (po slovensky: ešte nebol v škole zber papiera).

Zadanie je jednoduché a jednoznačné: Ideme na nákup!

Zo starej tapety je zrazu velikánska nákupná zázračná taška, do ktorej sa zmestí všetko počnúc maslom cez mlieko, keksy, plyšové opice, bicykle, postele, skrine a domy.

Dnes som zažila, že moje deti dobrovoľne /!!!/ sedeli DVE HODINY pri strihaní a lepení a nevedeli sa nabažiť zábavy.  Staré letáky boli ešte viac zaujímavé ako doteraz – Dorotka si komplet zariadila detskú izbu a dokonca sa jej darilo zladiť dezény a farby smetného koša a posteľných obliečok. A stálo to ozaj bagateľ – podľa prváckych počtov len 748 Sk.  Šimon sa vytešoval z nového bicykla, štyroch nočníkov a fúry tyčiniek /slaných/ a jeho brácho si pre istotu zo spravodaja VUC vystrihol akýsi domček a aby bol lepší ako Šimon, aj celý cyklistický peletón.

Ba dokonca po skončení z toho nebol ani nejaký veľký neporiadok – a naše výtvory visia v každej izbe, pričom „nákupcov“ to nestálo ono odnesenie nákupu žiadnu svalovicu rúk či peňaženky.

Vyskúšajte – a užite si čas bacilov na objavovanie toho, čo vám inak vo všednosti s deťmi uniká.

Ilustračné foto: www.sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Váš komentár

  Maria sikovnici su Big Grins

  Nasa najstarsia 5 rocna slecna predcerom zahlasila …

  mami a nepomyslas na sestricku pre mna? a kedze ma samych bratov, a tiez len samych bratrancov, pokusam sa jej to jemne vyhovorit, no vynasla sa sama. Vzala noznice, papier, lepidlo, ceruzky a vystrihla si sestry Janku a Sarku z papiera. Asi to bude tiez z toho uz druhotyzdnoveho zavretia doma koli kaslom.

  A oblubene mame obalky s listom pre mna, ktore si potom citame…akoze su naozajstne…listy. Big Grins

 2. Váš komentár

  Ahoj,hned to vyskusame,ked budeme zase zavreti doma.Super.My sme letaky vyuzili tak,ze sme povystrihovali jednotlive obrazky a nalepili na kartonove kartičky a tak chodime nakupovat.Ked bola dcera mensia,podla karticiek perfektne ovladala sortiment jednotlivych obchodov smile

Pridaj komentár