Zo životaRodičovské skúsenosti

Nechodím rada s deťmi na ihriská...

 Mária Kohutiarová   04.10.2021   30

... a nie je to len preto, že nie som až taký spontánny typ na kecy o ničom.

Aby to bolo jasnejšie: veľa vecí mi na fungovaní  ihrísk a pieskovísk prekáža. A preto sa usilujem stále hľadať iné alternatívy využitia času pre moje potomstvo, ako návšteva týchto pre mňa divokých zariadení.

Nemám nič proti vyhraniu sa, upevňovaniu kamarátstiev, pohybu na čerstvom vzduchu a iným plusom, ktoré pobyt na ihrisku obnáša. Ale mojich „ale“ je toľko, že prevažujú klady... ktoré si napokon viem nájsť niekde inde.

Shutterstock

 

Ako vyzerajú detské ihriská            

Kedysi som sa mohla vyhovárať ostošesť. Ihriská boli socialistické, raz za rok natreté, piesok už pri jarnom sprevádzkovaní z jednej tretiny vysypali tatrovky na trávu a v polovičke leta nebolo v ohrade nič, len storočná škvára, ktorá pamätala aj moje batoľacie časy. 

No a pravidelne sa niečo pokazilo, odtrhlo, zhrdzavelo, jelikatož nýbryž ponevádž ten jarný náter nezabránil hrdzi pracovať po svojom. Lenže potom prišla EU a naše mesto tesne pred letom postavilo nové ihriská. Síce sú len štyri, no bola som zvedavá, čo to bude za zázrak.

 

Celkom sa teším, lebo po dvoch návštevách nemám dôvod svoj postoj meniť, napriek tomu, že ihriská sú európske. Myslenie totiž ostalo slovenské prízemné, a tak sa u nás stalo, že na sídlisku, ktoré je najväčšie a plné mladých rodín s malými deťmi, je ihrisko najmenšie.

Z avizovaného mäkkého podkladu je štrk, pchajúci sa do topánok akéhokoľvek strihu, z atrakcií sa veľmi vytešovať nedá, hlavne keď sú na takom obmedzenom priestore. Piesok má síce novú ohrádku, ale jeho stav po dvoch týždňoch prevádzky je úbohý.

No a jedna vec ostala nezmenená napriek ohradeniu plotom vo výške 1 meter /podľa mňa dekorácia/ a prevádzkovému poriadku pri bráničke so zámkom: neporiadok: jupíkové fľaše, papieriky zo všeličoho, a iné potravinové a nepotravinové „pozornosti“.  Ďakujem, neprosím.

»»»»»» Prečítajte si aj: Chrumky, brumíky, párky, paštéty. Naozaj si želáte dávať deťom do úst toto?

Shutterstock

 

Výchova detí na ihrisku: katastrofa

Keď sme občas vyrazili na to vyžobronené ihrisko, vždy som to trpko oželela. Netuším, ako sú vychovávané deti v súčasnosti, ale to, čo vidím na ihrisku, je odstrašujúci príklad.

Klasika: moje deti dovlečú na pieskovisko plnú igelitku „náradia“. Nielen preto, že ich je veľa...  Sadnú si, vysypú, a začnú sa vyžívať v piesku. Chvíľu si aj ja myslím, že niet lepšej pohody...

Lenže zrazu sa prirojí fúra detí, schmatnú hračky a bez jediného slovka /!/ za užasnutého pohľadu mojich ratolestí si spokojne uprostred pľacu, kde rastie diaľnica mojiich chlapcov, začnú rýpať jamu.

Neviem, ako inde, ale ja moje deti učím, že si majú všetko poprosiť a až potom vziať, a to aj medzi kamarátmi. O to divnejšie mi to príde, že nás o hračky ogabú deti, ktoré poznám len z videnia. No a že niektoré veci potom dostanú aj novú cestovnú doložku, o tom už škoda hovoriť. 

Keď už nejako prehltnem túto časť pieskovania, prišelci vytiahnu lízatko a džúsik, ktoré automaticky /bez ohľadu na stav použitia/ skončia v pieskovisku. 

Čo robia na pieskovisku tínedžeri?

Samostatnou kapitolou sú pubiši. Nič proti nim, ale nemyslím si, že ich vek medzi detstvom a dospelosťou ich oprávňuje robiť na ihrisku výtržnosti.

Prečo sa majú výrastkovia bláznivo hojdať s colou v ruke na hojdačke, kým malí zúfalo pozerajú, či ich pustia sa na chvíľu pohúpať?

Prečo do všetkého kopú, skáču po lavičkách, najnovšie skúšajú štrkovú vojnu /teda ohadzovanie sa štrkom cez celé ihrisko/?

Shutterstock

 

Matky majú len debatný krúžok

To je to, čo ma žerie najviac zo všetkého. Razím zásadu, že s deťmi idem všade, predovšetkým s predškolákmi.

Jednak som za ne zodpovedná a jednak je to jednoduchšie, ako furt otvárať dvere a vyhovovať všetkým požiadavkám zmeny stravovania, hračiek, parťáka, osobnej hygieny, výmeny oblečenia a iných drobností.  A hlavne, aj tu ich VYCHOVÁVAM!

Vidím, ako sa správajú, čo robia, a to nielen medzi sebou, ale aj medzi kamarátmi či ostatnými deťmi. Pravdu povediac, občas si pripadám ako solítér z doby ľadovej.

Z toho, čo vidím, mám pocit, že rodičia vyhodia svoje deti /bez ohľadu na vek!!!/ za dvere bytu von, aby mali od nich svätý pokoj, s jedinou požiadavkou hodiny návratu. Čo a ako tam robia aj malé deti /!!!/ je im šum-a-fuk.

No ani väčšina tých rodičov, čo na to ihrisko prídu zarovno s deťmi, nemá v sebe štipku ničoho rodičovského.

Kým deti blaznejú na ihrisku ako demolačná čata, zákonné zástupkyne predovšetkým majú babský kec a o svojich deťoch nevedia vôbec nič. A tak ani nezasiahnu, keď sa niečo stane.

Pravdaže, len do okamihu, kým v núdzovom prípade nezasiahnem ja. Keďže vôbec nie sú v obraze, zachraňujú si to svoje mláďa bez ohľadu na to, že ich džús je na tričku môjho dieťaťa...

Ja viem, že na ihrisku sú aj normálni zodpovední rodičia a milé deti, ale sú žiaľ v totálnej menšine.

Shutterstock

 

Na ihrisku si s deťmi neoddýchnem

Suma summárum, nie som taký somár /a moje deti tiež nie/, aby ma to bavilo riešiť každý deň. Aj keď som filantrop a snažím sa hýbať veci verejné, aj ja s deťmi si chcem pokojne oddýchnuť.

Nakoniec, vždy z toho ihriska ideme znechutení, a radšej  sa vyberáme do blízkeho parku na kraji mesta, kde sú zvieratká, čisté plochy, ihrisko na futbal a kopa stromov na lezenie. Chýbajú tu akurát normálne deti a normálni rodičia... 

Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 54 hlas(ov).
Tento článok ste už hodnotili.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Jarka napísané 12.10.2009 22:05

Majka, konečne som Ťa našla !!!!!!!! :-) Vo Tvojom článočku je pomerne veľa pravdy, ale aj extrémov. Škoda, že už nebývaš v MT, si predstav, že sa nám tu rozrastajú ihriská ako huby po daždi. Samozrejme, že si vyberáme, ako každý,alebo, takmer každý. Na Ľadovni máme nádherné nové oplotené ihrisko s vymedzeným priestorom pre menšie ale aj staršie detičky. Jasné, že popoludní "práska vo švoch", ale doobeda, je tam fajn. Hm, vykecávanie, keď mám náladu , je s kým a tiež o čom, prečo nie . Taktiež som si tam našla dosť mamín, s ktorými sa už v meste pozdravíme, s nektorými aj pristavíme a pokecáme. Ak tá nálada či téma nie je, neznásilňujem to a nevykecávam. Venujem sa Vojtíkovi. Aj keď zase na strane druhej / aj takýto názor tu zaznel/ som rada, aj keď sa Vojtík pohrá bezo mňa za zadkom, ako sa hovorí, lebo celý život pri ňom stáť nebudem a večne ho brániť, atď., atď. .... Tie "konflikty" na pieskovisku či preliezačke tiež majú dve strany, ako každá minca. Naučí to dieťa "nedať sa" a vedieť sa presadiť v správny čas, samozrejme, malo by to byť pod kontrolou rodiča, v prípade núdze aj s usmernením. Vieš, aj keď mnohé z nás ukecaných vykecávame, ale aspoň ja, stále po očku sledujem syna. OK? beriem, že nie každá mamina či tatko je taká/ý. Nuž ale, sme roznorodí...... No a keď sa stretnem s neslušnosťou a matka neusmerňuje, vezmem iniciatívu do rúk ja, hoci sa mi to ešte nikdy nestalo, aby som musela brániť synove hračky. Učím ho podeliť sa, požičať, ale ak mu niekto niečo trhá z rúčky, sama mu poviem, nech si nedá, že je to jeho . A nech sa niekto skúsi na mňa za to krivo pozerať :-D Vlastne, okrem synovej "nehody", kedy sme museli utekať domov, som tam žiadny vyslovene negatívny zážitok nemala, našťastie. A ešte druhé ihrisko je pri Moskve, ktoré je síce štrkovitého podkladu, ale preliezačky sú tam fakt výborné. Záver : chodíme radi na ihrisko, ale, pravdaže, s mierou a tak isto to obmieňame s inými aktivitami či miestami, ktoré navštevujeme. Takže, Majka, hlavu hore, a nech Ti hra Tvojich ratolestí prináša len radosť, pokoj a uspokojenie, ale hlavne im. :-) a ver tomu, že poniektoré ihriská sú aj fajn a je tam príjemne. Veď koniec-koncov, keď budete u starej mamy, sama sa môžeš presvedčiť, a ja budem rada, keď tú Tvoju " škôlku" uvidím na vlastné oči . A som zvedavá, či potom "odoláš" tomu vykecávaniu :-) Tak papa a možno do videnia........

Misa napísané 12.10.2009 11:36

Fii, to je ale komentarov!

Tiez mam pocit, ze clanok je dost tendencny.

Na ihriska chodime odmalicka. Nie kazde ihrisko vyhovuje kazdej vekovej skupine, to je pravda. Niekde chyba vybeh pre starsich, inde zas mala smyklavka pre zaciatocnikov a podobne. Pravda je aj to, ze mnohe ihriska su este z doby, ked pamataju nas ako male deti. Mne dost vadi ten "bordel", ktory narobia ti, ktori pridu na ihrisko vtedy, ked odchadzaju mamicky s detmi. Urcite aj vy poznate porozbijane flase od alkoholu, bojim sa tiez striekaciek, nasla som uz aj pouzity prezervativ... Nemam rada psickarov, ktori nechapu, ze toto je detske ihrisko, nie zachod pre ich milacika. A myslim si, ze na ihriskach by malo byt zakazane aj fajcenie - nepomoze totiz, ked sa mamicka s cigou na lavicke otoci, akoze nefajci smerom na mna...

Napriek tomu si myslim, ze vacsina mamiciek aj deti je tam normanych. Ano, aj si pokecame, aj telefon obcas vybavime, nesedime cely cas v piesku s formickou. Ale vacsina z nas ma stale v merku svoje deti, a sme pripravene zasiahnut vzdy, ked je to potrebne... A tak, ako tu pise aj jedna z nas - casto si to vybavia deti medzi sebou - aj to treba.

Stretla som sa aj s takymi maminami, ktorych deti sa nalepia na ine mamy, lebo ta ich sa im nevenuje (trosku to otravuje), tiez mamy, ktore sedia na lavicke chrbtom k detom, ktore su schopne vselicoho a vobec ich to netrapi. Ale tych je mensina.

Ja som si nasla na ihrisku aj kamaratky a moje deti zase partakov. Takze - okrem toho, ze sme na vzduchu a mozeme sa vyjasit na roznych atrakciach, tak ihrisko je pre mna pozitivom aj v socialnej oblasti.

SoVa napísané 19.08.2009 17:05

Ja chodim s mojim detmi rada na ihrisko. Mozu sa trochu vybehat, hrat sa ine hry ako doma a ziskat novych kamaratov. A tak im chcem dat aj v tomto priestor. Tiez sa snazim vychadzat aj s ostatnymi mamickami. Nastastie na nasom sidlisku stretavam vacsinou len slusnych rodicov s detickami a tych menej beriem ako uzitocnu skolu zivota. Okrem toho je to u nas asi jedine miesto, kde sa nebojim pustit deti na travnik, aby nestupili do psich vykalov.

kimmi napísané 19.08.2009 12:50

Nuz, ja sa popravde tiez nutim ist na ihrskso, ale v nasom velkom meste je to pre mna zaroven najistejsie miesto, kde mam deti trochu pod kontrolou, aspon na tych oplotenych. Kazdy ma v niecom pravdu. Maria nemusi byt hned farizej, ked kritizuje mamy, ktore nedavaju pozor na svoje deti, ved je to pravda, ze take su.

Vcera som sa presla po par ihriskach a z niektorych som trielila kvoli podozrivym ludom (nechce sa mi nosit tasku s vecami na pleci) z inych kvoli bordelu, z ktoreho mi bolo tiez na zaplakanie, lebo nasa slovenska "cistotnost" zatieni aj krasne ani mesiac stare ihrisko. Ked uz vyhrabete z piesku pouzitu vlhcenu vreckovku, niet co dodat. To neurobili vyrastkovia v noci.

Zastavila somsa j v parku, zatala zuby a nechala vojst drobca do travy, no ked som ho po par mintuach dobehla, zdupnela som tiez...jama, nezakryta a o kus dalej komplet na drt rozbita flasa.

Nuz ale ako hovori moj drahy: je pozitivne ze nove ihriska vznikaju...a mam sa zvysok materskej len deptat?

nea napísané 17.08.2009 20:13

No, ozaj som sa pobavila.

V clanku su detske ihriska vykreslene ako priserne miesto, nevhodne pre deti /hned na druhom mieste po najvacsej hrozbe - nakupnych centrach... Rolleyes /...

Neznasam, ked sa niekto hra na stlp morality Confused Pride mi to maximalne farizejske! JA VYCHOVAVAM, tie ostatne sedia na ihriskach, kecaju, kaslu na svoje deti, ktore oblievaju tie moje dzusikom a kradnu im hracky.... Doplnené perlami ako "slovenské prízemné myslenie", ostatné deti "nás ogabú o hračky", rodičia na ihrisku "nemajú v sebe štipku niečoho rodičovského" atd.... Confused

Oh, svet je naozaj príšerné miesto!!!

martina napísané 18.08.2009 09:52

Ale NEA, ved ale o com by sme tu potom kecali. Ved musi to niekto vidiet cierno, a iny bielo a vtedy je o com, nie? Ja som za, aby sme si tu povedali svoje preco , preto a ja to vidim takto....

Cim vyhrotenejsia diskusia (nemyslim vulgarna), tym zaujimavejsia...

andy napísané 16.08.2009 18:23

...ako to tak citam, som rada, ze zijem v BA v dubravke. vacsinu z tych veci som este nezazila a dufam, ze nezazijem... :o)

Andrea napísané 15.08.2009 08:42

Váš komentár

U nas mame zriadene funglnove detske ihrisko, ktore nam roky chybalo. Na zaklade predchadzajucich skusenosti mesto zvolilo system "vysokeho plota"/ale estetickeho/ kvoli nocnym navstevam vyrastkov, dalej je urcena otvaracia doba /letny a jarno-jesenny cas/, nedaleko byvajuci dochodca je povereny odomkynanim a zamkynanim. V areali je info tabula s prevadzkovym poriadkom vydanym mestom - spravanie, spravne uzivanie preliezok, nevodenie zvierat atd., ktore je mozne pokutovat. A kedze sa vzdy na ihrisku najde nejaka maminka "Maria", ta moze nespratnikov upozornit, prip. kontaktovat zamestnancov MsU.

eja napísané 15.08.2009 07:08

no neviem, ale myslim,ze autorka pribehu urcite nechcela, aby sa tu mamicky medzi sebou hadali a dokazovali si,ktora je lepsia a odsudzovali sa tie,ktore sa rozpravaju s inymi zwinker

suhlasim s nazorom,ze aj mamicky mozu upratovanim prispiet k tomu,aby bolo krajsie ihrisko.Len napr.su aj take situacie, ze rano upraceme a na druhy den su tam spaky,porozbijane flasky,zuvacky....a stale dokola Confused Cry

a to,ze v piesku su vykaly - no je treba udrziavat piesok - existuju aj take nadoby na piesok,ktore sa zakryvaju - ale to sa robi len na asi sukromnych pieskoviskach.Ak chcete ochranit dieta - mozno aspon ciastocne od vykalov...existuje nejaky sirup..neviem ako sa vola,ale ten by mal chranit proti tomu..

My ked sme boli mali,takisto sme sa hrali v piesku, ihriska boli ovela horsie ake su dnes..a sme tu.Myslim, ze by sme nemali branit detickam v kontakte s okolim - s inymi detmi, mali by sme im dat priestor,aby sa prejavili, naucili sa komunikovat a spolupracovat s inymi detmi - my si mozme kludne pokecat s inymi mamickami, ale pritom treba sledovat aj svoje ratolesti zwinker

Jana napísané 14.08.2009 21:15

Hej, mamicky, placme nad svojim osudom. Mozeme predsa urobit vela pre to, aby sa nasim detom na ihriskach pacilo. Ruku na srdce, cistite to svoje ihrisko obcas? Mate doma okrem zmetacika a lopatecky na balkone aj poriadnu metlu, ktrou treba po burke pozametat pod kolotocom? Mate doma latexove rukavice a sacek z nakupu? Takz mozete obcas pozbierat odpadky aj vy, nie? Ked to budete obcas robit, miesto ohrania nosom, budete sa cudovat, kolko dalsich ochotnikov "oslovite", bez reci a vycitiek. Nasim maminam sa takymto prikladom podarilo motivovat miestnych teenagerov aby pomohli natriet lavicky pred sezonou. Aj na novy piesok sa podarilo vyzbierat...takze mamicky...je to na vas nepustite deti za ziadnu cenu na ihriska pod "vasu uroven", alebo sa o uroven nasich ihrisk postarajte sami.

Neda mi komentovat "vykecavanie" na ihrisku. Fakt neviem, kto o com v tom ktorom diskusnom kruzku debatuje, ale z vlastnej skusenosti viem, ze matky na materskej sa velmi o inom ako o materstve rozpravat nevedia. Som presvedcena o tom, ze vacsina rozhovorov su uzitocne tamtamy o vychove a vyzive deti, a tie ostatne ma netrapia, vas ano?

Monika napísané 14.08.2009 19:48

Mám 24 a som jedna z mála mladých matiek, ktorá NEPOTREBUJE vykecávať s mamičkami na ihrisku. Tiež nepotrebujem riešiť na materskej dovolenke "ohováranie druhých mamičiek" a to teda od takých starších žien by som ani nečakala..tie by mohli mať už rozum, ale nemajú. To je fakt jediné čo mi vadí na ihrisku, že tam je málo normálnych mamičiek, s ktorými by stálo vytvoriť priateľstvo aj na dlhšiu dobu. Kde sa tie mamičky podeli?

Jana napísané 14.08.2009 12:42

Mozes si aj zavriet deti do ruzoveho sklenika, Maria, ale pride cas, ked ich budes musiet pustit von, ci sa ti to paci alebo nie. Myslim si, ze je lepsie davkovat im to postupne, lebo neskor zaziju sok, a pekne sa ti podakuju. Alebo bud vyssia kasta stavaj vacsie a ruzovsie sklenniky ako ti budu deti rast. Ale to ti mozem slubit, ze ti z toho zakazaneho mesta aj tak raz budu chciet utiect.

Gajderus napísané 14.08.2009 20:01

Hoj jana hoj, ty budes jedna z tych, ktorej deti sa spravaju ako cvarga a ty iba pozeras a ak nie tak si sschvalovatelka bordelariny. hoj hoj

Jana napísané 14.08.2009 20:45

...nuz gajderus, len do toho...najprv zakaz detskam ihriska,potom kupaliska, potom telocvicne, a ani do skoly ich radsej nepusti...ved co keby sa stretli s nejakymi inymi detmi, co maju menej penazi v rodinnom rozpocte, ine vierovyznanie, alebo nebodaj iny nazor...tak to rovno s nimi do skatulky. To budu take babiky z porcelanu vo vytrinke. Bez urazky...ale nemyslim si ze veci su BUD cierne, alebo BIELE.

Jana napísané 14.08.2009 20:52

....a tiez mi nie je celkom jasne co si myslela tym "cvarga"...mohla by si to verejne vysvetlit?

LindaN napísané 13.08.2009 08:30

Mária súhlas, ešte jeden dôvod prečo nechodím s deťmi na ihrisko, v každom pieskovisku sú mačacie výkaly, areál môže byť oplotený, môže tam byť strážnik,ale toto zabezpečiť je asi nad ludské sily...pritom ide o mačky túlavé, neodčervené, nezaočkované...

ivka napísané 12.08.2009 09:30

No ja len cumim, co tu pisete.... ja na ihrisko chodim so synom casto a rada. A to nepatrim k tym vykecavacim mamickam.. Asi sme sa zisli dobra komunita na nasom sidlisku, lebo u nas platia pre vsetkych rovnake pravidla. Sa mi snad ani nestalo, ze by si hracky deti pekne nevypytali. Navzajom sa to ucia mladsie od starsich a rodicia ich v tom pekne usmernuju. Na hojdacku byva poradovnik - velakrat ten poradovnik organizuju starsie deti, je to velmi mile.. A teraz, ked uz je syn skolkar, tak tu vzdy najde plno svojich kamosov zo skolky a vedia sa spolu pekne zahrat. Samozrejme, uz sa stalo, ze prisiel na ihrisko niekto, kto si zapalil cigaretu, ale kedze sme ho upozornili viaceri, tak sa tam uz nabuduce neukazal, alebo si to uz nedovolil.. Teraz vidim, ze mozem byt rada, ze sme sa tam zisli normalni ludia...

ebana napísané 12.08.2009 22:04

ivka, aj mi tu máme skvelú partiu a stretávame sa nielen na ihriskách, ale aj doma a aj maminy bez detí v rámci resetu. tých fajn mamín s fajn deťmi je tak 80 -90%. Zbytok sú fakt hrozné príklady. Mne sa stalo, že malá dostala kopanec do kolena od o rok staršieho chlapca, s ktorým sa nikdy predtým nevidela, alebo úplne cudzí ľudia si zobrali náš kočík s anabell ( hodnota tak 3000 Sk ) bez slova a vozili sa po ulici. tak som ten kočík vytrhla z ruky ich dieťaťu tiež bez slova. pokračovať nemá význam. aj taký ľudia sú. chcem len povedať: môžem len pogratulovať, že kde žijete.

Vieromila napísané 21.08.2009 21:15

Zaujalo ma to upozornenie fajciaceho rodica. Je nejake vseobecne nariadenie o nefajceni na ihriskach?? Par krat sa mi to totiz stalo a radsej som bola ticho a odisla z toho smradu, lebo som si nebola ista, ci je to zakazane ( predsalen je to otvoreny priestor). Dotycni sice nefajcili v blizkosti mna a deti, ale bolo to vsade citit.

Katarína napísané 21.08.2009 21:58

Nie som si celkom istá, ale problematiku fajčenia a nefajčenia na verejných priestranstvách upravuje nový zákon na ochranu nefajčiarov. Fajčiť je zakázané všade tam, kde sa zoskupujú ľudia, to je napr. aj na zástavkách, aj na ihriskách, v stojacom rade, v uzavretých priestoroch a pod. Väčšina nových ihrísk má svoj prevádzkový poriadok, kde je fajčenie vylúčené.

ebana napísané 11.08.2009 21:19

hihi- moja obľúbená téma. ja tam chodím, som ukecaná,ale stíham sa venovať aj deťom a moje patria k tým, čo sa cudzieho nedotknú a ešte ani nikoho nezbili. ale brániť sa vedia. hádajte od koho to majú. to by bolo na knihu. ale aspoň jedno spomenúť musím: toť nedávno jeden trojročný chlapec- známa to firma - samozrejme bez mamičky - robil zle mojej o dosť staršej dcére. upozornila som ho, že ak sa tam chce hrať, má sa tak aj správať. a moja na to: -mami, nerieš to. ja sa viem obrániť aj sama. - čo už? tak som riekla prepáč. mala pravdu...

Katarína napísané 11.08.2009 21:06

V našom meste sú okrem starých ihrísk aj dve krásne nové. Jedno je v parku a druhé na sídlisku. To sídliskové je rozdelené na dve samostatné časti, jedna je pre najmenších a tá druhá pre pubišov, no niekedy mám pocit, že sú obe pre pubišov... A tak chodíme na ihrisko len občas, a to najmä doobeda, keď sú väčšie deti v škole alebo v škôlke. Asi štyri krát sme sa vybrali na ihrisko na sídlisku poobede a vždy som si tam chtiac-nechctiac vymenila názory s neprispôsobivými deťmi alebo rodičmi. Vrchol však bol, keď som upozornila jedného otecka, že je na ihrisku, kde je fajčenie zakázané a on mi na to povedal, že je policajt a MôŽE VŠETKO! Tak to bola moja posledná poobedná návšteva spomínaného ihriska.

No a ihrisko v parku? Je na veľkom priestranstve, je tam veľa prvkov a žiadny piesok(čo z hygienických dôvodov hodnotím pozitívne). Chodí tam množstvo ľudí aj z okolitých miest a dedín, ale tam sme zatiaľ žiadny problém nemuseli riešiť. Fajčiacich rodičov tam ale nájdeme vždy, ešteže je areál taký veľký!

Ola napísané 11.08.2009 17:10

Hm... no pravudpovediac ja nemam vela negativnych skusenosti z ihrisk, ale pravda je, ze na ziadne prilis nechodime. V nasej dedine ihrisko nie je a v najblizsom meste skocime na ihrisko naozaj zriedkavo. Ak tam aj sme, tak som v podstate stale pri synovi a ak sa aj vyskytne nejake dieta, ktoreho spravanie sa mi nepaci, tak ho rovno upozornim, ak nema na blizku rodica. Podla mna je to aj trocha o tom, ze sa clovek nemoze bat ozvat, ked sa mu nieco nepaci. Ale chcela som este o inom. A kam teda chodite s detmi, ak nie na ihrisko, alebo do parku? V podstate hocikde, kde sa stretava viac rodicov a deti mozu nastat take neprijemne situacie na ihrisku.

mmonika napísané 11.08.2009 13:04

prave vcera moj syn budoval v piesku tunel /on sa zahlbi a nevnima okolie ked ma svoj projekt/ a pribehol chlapcek skocil mu do stredu a ked sa mu nepodarilo vytrhnut synovi kyblik -auto z ruky tak mu celou silou dupol na ruku , mamina z velkym bruchom a tatino sedeli na lavicke a nic, boli spokojni,ze syn je spokojny , no ale kedze bolo brucho,ono sa im to vrati, muz skoro vypenil,ale vravim mu za rok ,dva to budu musiet riesit, odrazu im mlady polezie na nervy ,ked ich male babo bude revat,lebo mu spravil to iste , lebo bozie mlyny melu pomaly ,ale iste

alena napísané 11.08.2009 12:59

Som rada, že nie som sama taká "neprispôsobivá" a nedokážem hodiny vykecávať s mamičkami o ničom, ale radšej sa venujem len mojej dcére. Už som myslela, že nie som normálna, ale vidím, že nás je takých viac. My v našej pokrokovej dedine ihrisko nemáme, takže ako ihrisko slúži parkovisko pred bytovkami, kde sa pravidelne mamičky zhromaždujú a vymieňajú si "poznatky" zo života. Nikdy som nebola naklonená tomu, aby sa moje dieťa hralo medzi odstavenými autami a preto som sa od jeho narodenia radšej sama prechádzala po dedine, akoby som vystávala v hlúčikoch. Vyslúžila som si preto nálepku asociálnej čudáčky, zazeranie a dokonca už aj slovné útoky mojich milých susediek. Takéto "mamičky" potom dokážu dosť znepríjemniť materskú dovolenku a poviem vám, musím sa nútiť do toho aby som vôbec vyšla von s malou a znášala tie pichlavé pohľady (aspon kým nezájdem za najbližší roh a nestratím sa im z dohľadu). Radšej chodím vrámci svojich možností do mesta, do parku, kde sa mi tiež prihodilo zopár zážitkov s maminami, ktoré si zmýlili pobyt vonku s dieťaťom s debatným krúžkom. Ked som vykladala svoje dieťa na dosť vysokú šmýkalku, tak do mna začal kopať akýsi cudzí chlapec aby som aj jeho vyložila. Kedže nemám silu vykladať ostatné deti na šmýkalky, kým ich matky veselo diskutujú a pofajčievajú na lavičkách (vážim iba 44 kg, takže mám čo robiť s vlastnou dcérou), tak som milého chlapca ignorovala. To ho vytočilo do nepríčetnosti a ked sa tam už búchal o zem, tak pribehla jeho mamička (výzor nekomentujem) a celá rozčúlená ma odsotila a nervozne chlapcovi povedala, že ona ho tam vyloží, ked ho iný nevie. Potom na mna patrične zazerala a chlapcovi zakázala sa tam šmýkať, lebo "ona ho dvíhať nebude" a utekala naspäť do hlúčika aby jej nebodaj neušla dáka pikoška. Otras.

Sylvia napísané 11.08.2009 10:18

Veľmi výstižne napísaný článok. K stavu ihriska sa nevyjadrujem, ja som rada, že vôbec nejaké ihrisko máme aj keď na neho musíme chodiť až 2 zástavky autobusu. Ale čo sa týka poznámok k deťom a ich rodičom plne súhlasím. Tiež som si pripadam ako "nenormálna", keď nemám záujem sa vykecávať s ostatnými mamičkami rečami o ničom. Skôr mam dojem, že oni, keďže ich všetky poznám oveľa dlhšie, na mňa zazerajú, že nemám zaujem každý deň pri nich sedieť a kecať. Radšej si sadnem sama a sledujem syna ako sa hraje, nechávam ho nech sa realizuje a keď sa mi niečo nepáči vtedy zasiahnem. A plne súhlasím s požičiavaním hračiek. Nemám nič proti tomu, keď si deti požičiavajú hračky ale z duše neznášam keď mu niekto trhá hračky z ruky alebo si ich zoberie bez opýtania. Môj syn je naučený, že čo nie je jeho hračka to si nezoberie, keď si chce zobrať tak ma poprosiť. Najnovšie už nechávam na nom, či hračku deťom požičia alebo nie. Keď nepožičia ok, je to jeho hračka ma na to právo, na začiatku sme hračky s radosťou požičiavali ale kedže osatné detičky ich zničili a mamičky sa ani neospravedlnili, tak už nemám ani ja záujem deliť sa s niekym o hračky.

Petra napísané 11.08.2009 10:11

Mne ani tak neprekaza stav ihriska ako stav mysle mamiciek a deti na ihrisku, s clankom v tomto suhlasim. Neskutocne ma vie dozrat, ked nejake dieta odstrci mojho syna, ktory sa este len nedavno naucil stat na nohach s pokrikom...uhni, to je moja pleliezacka! A mamicka nespratnika, pozera ako ...do makovych slizov a ani svoje dieta neusmerni. Tak som si povedala, ze naco vychovavat slusneho cloveka, oplati sa to vobec? Asi treba mat v dnesnej dobe silne lakte a hrubu kozu, pozicane vratit este v horsej podobe a potom clovek nebude pre kazdeho fackovaci panak...

lubka napísané 11.08.2009 09:45

Tak detské ihrisko na našom sídlisku bol predvolebný ťah nášho exprimátora. Teraz je v hroznom stave. Tiež tam nechodím, lebo s atam vobec nedodržiavaju pravidlá napísané pri vstupe na ihrisko. Tie su asi všade rovnaké, nebudem ich rozpisovať.

Ale čo ma uplne dorazilo, to ked som videla psa uprostred pieskoviska-ved aj on sa potrebuje vyblázniť. Rodičov sediacich na lavičke s pivom v ruke a starku s dcérou a vnukom, ktorá na ihrisku dokonca fajčila. Tak takéto je u nás ihrisko a ja sa mu

uspešne s deťmi vyhýbam.

A ked tak sledujem správanie sa rodičov na vychádzkach s deťmi, tak sa ani nečudujem ako sa správaju niektoré deti v škole k svojim spolužiakom a učiteľom.

eja napísané 11.08.2009 08:12

Váš komentár

tak ja som zasa matka,ktora ma uz 6 a 3r dietatko - ked boli malicki,hravala som sa s nimi na pieskovisku,ale teraz ich uz nechavam aby sa sami hrali.Samoska,ze si velmi rada pokecam s inymi mamickami-o receptoch,o ludoch,o situacii v meste...ale pritom stale sledujem svoje deti - a na nasom ihrisku je pocut asi len mna,ako ich stale okrikujem,aby nelietali okolo malych deticiek ako sarkani,aby sa nestrkali....a zazila som aj taku situaciu,ze chlapec kopal a bil mojho syna (po kludnom upozorneni vobec nereagoval),jeho mamicka sa vykecavala - vobec ju nezaujimalo,co robi jej dieta..az ked som na neho nakricala,zacala to akoze riesit Evil Evil Evil co uz? je pravda,ze dietatu treba nechat priestor na samorealizovanie,ale su urcite hranice...a ti pubisi - tak tych vyhadzujem z hojdaciek a preliezaciek s tym, ze mozu prist o 8 vecer a budu to mat volne...

uzasne je,ze kolkokrat na strkovecke jazero pridu cele triedy zo skoly a ucitelky si sedia a vykecavaju sa a deti ramuju male ledva chodiace miminka - mala som tam konflikt,ked mi 3cka pri lietani zrazila rocneho synceka na zem..a ucitelka mi povie,ze co tam robim -prave sme isli na piesok Eek Eek

uma thullman napísané 11.08.2009 07:03

ja vlastne tiez nie. ale priznam sa, ze pri prvom a druhom dietati som bola na ihrisku tiez z tych mam, ktore tam k inymi matkami prekecali cely cas a nesledovala moc svoje deti. Jednoducho som ten socialny kontakt potrebovala. teraz po x rokoch na MD su pre mna tak nejako dolezitejsie moje vlastne deti ako kecy s matkami...ale k tomu musi clovek dospiet. Suhlasis, Maria? smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Jarka napísané 12.10.2009 22:05

Majka, konečne som Ťa našla !!!!!!!! :-) Vo Tvojom článočku je pomerne veľa pravdy, ale aj extrémov. Škoda, že už nebývaš v MT, si predstav, že sa nám tu rozrastajú ihriská ako huby po daždi. Samozrejme, že si vyberáme, ako každý,alebo, takmer každý. Na Ľadovni máme nádherné nové oplotené ihrisko s vymedzeným priestorom pre menšie ale aj staršie detičky. Jasné, že popoludní "práska vo švoch", ale doobeda, je tam fajn. Hm, vykecávanie, keď mám náladu , je s kým a tiež o čom, prečo nie . Taktiež som si tam našla dosť mamín, s ktorými sa už v meste pozdravíme, s nektorými aj pristavíme a pokecáme. Ak tá nálada či téma nie je, neznásilňujem to a nevykecávam. Venujem sa Vojtíkovi. Aj keď zase na strane druhej / aj takýto názor tu zaznel/ som rada, aj keď sa Vojtík pohrá bezo mňa za zadkom, ako sa hovorí, lebo celý život pri ňom stáť nebudem a večne ho brániť, atď., atď. .... Tie "konflikty" na pieskovisku či preliezačke tiež majú dve strany, ako každá minca. Naučí to dieťa "nedať sa" a vedieť sa presadiť v správny čas, samozrejme, malo by to byť pod kontrolou rodiča, v prípade núdze aj s usmernením. Vieš, aj keď mnohé z nás ukecaných vykecávame, ale aspoň ja, stále po očku sledujem syna. OK? beriem, že nie každá mamina či tatko je taká/ý. Nuž ale, sme roznorodí...... No a keď sa stretnem s neslušnosťou a matka neusmerňuje, vezmem iniciatívu do rúk ja, hoci sa mi to ešte nikdy nestalo, aby som musela brániť synove hračky. Učím ho podeliť sa, požičať, ale ak mu niekto niečo trhá z rúčky, sama mu poviem, nech si nedá, že je to jeho . A nech sa niekto skúsi na mňa za to krivo pozerať :-D Vlastne, okrem synovej "nehody", kedy sme museli utekať domov, som tam žiadny vyslovene negatívny zážitok nemala, našťastie. A ešte druhé ihrisko je pri Moskve, ktoré je síce štrkovitého podkladu, ale preliezačky sú tam fakt výborné. Záver : chodíme radi na ihrisko, ale, pravdaže, s mierou a tak isto to obmieňame s inými aktivitami či miestami, ktoré navštevujeme. Takže, Majka, hlavu hore, a nech Ti hra Tvojich ratolestí prináša len radosť, pokoj a uspokojenie, ale hlavne im. :-) a ver tomu, že poniektoré ihriská sú aj fajn a je tam príjemne. Veď koniec-koncov, keď budete u starej mamy, sama sa môžeš presvedčiť, a ja budem rada, keď tú Tvoju " škôlku" uvidím na vlastné oči . A som zvedavá, či potom "odoláš" tomu vykecávaniu :-) Tak papa a možno do videnia........

Misa napísané 12.10.2009 11:36

Fii, to je ale komentarov!

Tiez mam pocit, ze clanok je dost tendencny.

Na ihriska chodime odmalicka. Nie kazde ihrisko vyhovuje kazdej vekovej skupine, to je pravda. Niekde chyba vybeh pre starsich, inde zas mala smyklavka pre zaciatocnikov a podobne. Pravda je aj to, ze mnohe ihriska su este z doby, ked pamataju nas ako male deti. Mne dost vadi ten "bordel", ktory narobia ti, ktori pridu na ihrisko vtedy, ked odchadzaju mamicky s detmi. Urcite aj vy poznate porozbijane flase od alkoholu, bojim sa tiez striekaciek, nasla som uz aj pouzity prezervativ... Nemam rada psickarov, ktori nechapu, ze toto je detske ihrisko, nie zachod pre ich milacika. A myslim si, ze na ihriskach by malo byt zakazane aj fajcenie - nepomoze totiz, ked sa mamicka s cigou na lavicke otoci, akoze nefajci smerom na mna...

Napriek tomu si myslim, ze vacsina mamiciek aj deti je tam normanych. Ano, aj si pokecame, aj telefon obcas vybavime, nesedime cely cas v piesku s formickou. Ale vacsina z nas ma stale v merku svoje deti, a sme pripravene zasiahnut vzdy, ked je to potrebne... A tak, ako tu pise aj jedna z nas - casto si to vybavia deti medzi sebou - aj to treba.

Stretla som sa aj s takymi maminami, ktorych deti sa nalepia na ine mamy, lebo ta ich sa im nevenuje (trosku to otravuje), tiez mamy, ktore sedia na lavicke chrbtom k detom, ktore su schopne vselicoho a vobec ich to netrapi. Ale tych je mensina.

Ja som si nasla na ihrisku aj kamaratky a moje deti zase partakov. Takze - okrem toho, ze sme na vzduchu a mozeme sa vyjasit na roznych atrakciach, tak ihrisko je pre mna pozitivom aj v socialnej oblasti.

SoVa napísané 19.08.2009 17:05

Ja chodim s mojim detmi rada na ihrisko. Mozu sa trochu vybehat, hrat sa ine hry ako doma a ziskat novych kamaratov. A tak im chcem dat aj v tomto priestor. Tiez sa snazim vychadzat aj s ostatnymi mamickami. Nastastie na nasom sidlisku stretavam vacsinou len slusnych rodicov s detickami a tych menej beriem ako uzitocnu skolu zivota. Okrem toho je to u nas asi jedine miesto, kde sa nebojim pustit deti na travnik, aby nestupili do psich vykalov.

kimmi napísané 19.08.2009 12:50

Nuz, ja sa popravde tiez nutim ist na ihrskso, ale v nasom velkom meste je to pre mna zaroven najistejsie miesto, kde mam deti trochu pod kontrolou, aspon na tych oplotenych. Kazdy ma v niecom pravdu. Maria nemusi byt hned farizej, ked kritizuje mamy, ktore nedavaju pozor na svoje deti, ved je to pravda, ze take su.

Vcera som sa presla po par ihriskach a z niektorych som trielila kvoli podozrivym ludom (nechce sa mi nosit tasku s vecami na pleci) z inych kvoli bordelu, z ktoreho mi bolo tiez na zaplakanie, lebo nasa slovenska "cistotnost" zatieni aj krasne ani mesiac stare ihrisko. Ked uz vyhrabete z piesku pouzitu vlhcenu vreckovku, niet co dodat. To neurobili vyrastkovia v noci.

Zastavila somsa j v parku, zatala zuby a nechala vojst drobca do travy, no ked som ho po par mintuach dobehla, zdupnela som tiez...jama, nezakryta a o kus dalej komplet na drt rozbita flasa.

Nuz ale ako hovori moj drahy: je pozitivne ze nove ihriska vznikaju...a mam sa zvysok materskej len deptat?

nea napísané 17.08.2009 20:13

No, ozaj som sa pobavila.

V clanku su detske ihriska vykreslene ako priserne miesto, nevhodne pre deti /hned na druhom mieste po najvacsej hrozbe - nakupnych centrach... Rolleyes /...

Neznasam, ked sa niekto hra na stlp morality Confused Pride mi to maximalne farizejske! JA VYCHOVAVAM, tie ostatne sedia na ihriskach, kecaju, kaslu na svoje deti, ktore oblievaju tie moje dzusikom a kradnu im hracky.... Doplnené perlami ako "slovenské prízemné myslenie", ostatné deti "nás ogabú o hračky", rodičia na ihrisku "nemajú v sebe štipku niečoho rodičovského" atd.... Confused

Oh, svet je naozaj príšerné miesto!!!

martina napísané 18.08.2009 09:52

Ale NEA, ved ale o com by sme tu potom kecali. Ved musi to niekto vidiet cierno, a iny bielo a vtedy je o com, nie? Ja som za, aby sme si tu povedali svoje preco , preto a ja to vidim takto....

Cim vyhrotenejsia diskusia (nemyslim vulgarna), tym zaujimavejsia...

andy napísané 16.08.2009 18:23

...ako to tak citam, som rada, ze zijem v BA v dubravke. vacsinu z tych veci som este nezazila a dufam, ze nezazijem... :o)

Andrea napísané 15.08.2009 08:42

Váš komentár

U nas mame zriadene funglnove detske ihrisko, ktore nam roky chybalo. Na zaklade predchadzajucich skusenosti mesto zvolilo system "vysokeho plota"/ale estetickeho/ kvoli nocnym navstevam vyrastkov, dalej je urcena otvaracia doba /letny a jarno-jesenny cas/, nedaleko byvajuci dochodca je povereny odomkynanim a zamkynanim. V areali je info tabula s prevadzkovym poriadkom vydanym mestom - spravanie, spravne uzivanie preliezok, nevodenie zvierat atd., ktore je mozne pokutovat. A kedze sa vzdy na ihrisku najde nejaka maminka "Maria", ta moze nespratnikov upozornit, prip. kontaktovat zamestnancov MsU.

eja napísané 15.08.2009 07:08

no neviem, ale myslim,ze autorka pribehu urcite nechcela, aby sa tu mamicky medzi sebou hadali a dokazovali si,ktora je lepsia a odsudzovali sa tie,ktore sa rozpravaju s inymi zwinker

suhlasim s nazorom,ze aj mamicky mozu upratovanim prispiet k tomu,aby bolo krajsie ihrisko.Len napr.su aj take situacie, ze rano upraceme a na druhy den su tam spaky,porozbijane flasky,zuvacky....a stale dokola Confused Cry

a to,ze v piesku su vykaly - no je treba udrziavat piesok - existuju aj take nadoby na piesok,ktore sa zakryvaju - ale to sa robi len na asi sukromnych pieskoviskach.Ak chcete ochranit dieta - mozno aspon ciastocne od vykalov...existuje nejaky sirup..neviem ako sa vola,ale ten by mal chranit proti tomu..

My ked sme boli mali,takisto sme sa hrali v piesku, ihriska boli ovela horsie ake su dnes..a sme tu.Myslim, ze by sme nemali branit detickam v kontakte s okolim - s inymi detmi, mali by sme im dat priestor,aby sa prejavili, naucili sa komunikovat a spolupracovat s inymi detmi - my si mozme kludne pokecat s inymi mamickami, ale pritom treba sledovat aj svoje ratolesti zwinker

Jana napísané 14.08.2009 21:15

Hej, mamicky, placme nad svojim osudom. Mozeme predsa urobit vela pre to, aby sa nasim detom na ihriskach pacilo. Ruku na srdce, cistite to svoje ihrisko obcas? Mate doma okrem zmetacika a lopatecky na balkone aj poriadnu metlu, ktrou treba po burke pozametat pod kolotocom? Mate doma latexove rukavice a sacek z nakupu? Takz mozete obcas pozbierat odpadky aj vy, nie? Ked to budete obcas robit, miesto ohrania nosom, budete sa cudovat, kolko dalsich ochotnikov "oslovite", bez reci a vycitiek. Nasim maminam sa takymto prikladom podarilo motivovat miestnych teenagerov aby pomohli natriet lavicky pred sezonou. Aj na novy piesok sa podarilo vyzbierat...takze mamicky...je to na vas nepustite deti za ziadnu cenu na ihriska pod "vasu uroven", alebo sa o uroven nasich ihrisk postarajte sami.

Neda mi komentovat "vykecavanie" na ihrisku. Fakt neviem, kto o com v tom ktorom diskusnom kruzku debatuje, ale z vlastnej skusenosti viem, ze matky na materskej sa velmi o inom ako o materstve rozpravat nevedia. Som presvedcena o tom, ze vacsina rozhovorov su uzitocne tamtamy o vychove a vyzive deti, a tie ostatne ma netrapia, vas ano?

Monika napísané 14.08.2009 19:48

Mám 24 a som jedna z mála mladých matiek, ktorá NEPOTREBUJE vykecávať s mamičkami na ihrisku. Tiež nepotrebujem riešiť na materskej dovolenke "ohováranie druhých mamičiek" a to teda od takých starších žien by som ani nečakala..tie by mohli mať už rozum, ale nemajú. To je fakt jediné čo mi vadí na ihrisku, že tam je málo normálnych mamičiek, s ktorými by stálo vytvoriť priateľstvo aj na dlhšiu dobu. Kde sa tie mamičky podeli?

Jana napísané 14.08.2009 12:42

Mozes si aj zavriet deti do ruzoveho sklenika, Maria, ale pride cas, ked ich budes musiet pustit von, ci sa ti to paci alebo nie. Myslim si, ze je lepsie davkovat im to postupne, lebo neskor zaziju sok, a pekne sa ti podakuju. Alebo bud vyssia kasta stavaj vacsie a ruzovsie sklenniky ako ti budu deti rast. Ale to ti mozem slubit, ze ti z toho zakazaneho mesta aj tak raz budu chciet utiect.

Gajderus napísané 14.08.2009 20:01

Hoj jana hoj, ty budes jedna z tych, ktorej deti sa spravaju ako cvarga a ty iba pozeras a ak nie tak si sschvalovatelka bordelariny. hoj hoj

Jana napísané 14.08.2009 20:45

...nuz gajderus, len do toho...najprv zakaz detskam ihriska,potom kupaliska, potom telocvicne, a ani do skoly ich radsej nepusti...ved co keby sa stretli s nejakymi inymi detmi, co maju menej penazi v rodinnom rozpocte, ine vierovyznanie, alebo nebodaj iny nazor...tak to rovno s nimi do skatulky. To budu take babiky z porcelanu vo vytrinke. Bez urazky...ale nemyslim si ze veci su BUD cierne, alebo BIELE.

Jana napísané 14.08.2009 20:52

....a tiez mi nie je celkom jasne co si myslela tym "cvarga"...mohla by si to verejne vysvetlit?

LindaN napísané 13.08.2009 08:30

Mária súhlas, ešte jeden dôvod prečo nechodím s deťmi na ihrisko, v každom pieskovisku sú mačacie výkaly, areál môže byť oplotený, môže tam byť strážnik,ale toto zabezpečiť je asi nad ludské sily...pritom ide o mačky túlavé, neodčervené, nezaočkované...

ivka napísané 12.08.2009 09:30

No ja len cumim, co tu pisete.... ja na ihrisko chodim so synom casto a rada. A to nepatrim k tym vykecavacim mamickam.. Asi sme sa zisli dobra komunita na nasom sidlisku, lebo u nas platia pre vsetkych rovnake pravidla. Sa mi snad ani nestalo, ze by si hracky deti pekne nevypytali. Navzajom sa to ucia mladsie od starsich a rodicia ich v tom pekne usmernuju. Na hojdacku byva poradovnik - velakrat ten poradovnik organizuju starsie deti, je to velmi mile.. A teraz, ked uz je syn skolkar, tak tu vzdy najde plno svojich kamosov zo skolky a vedia sa spolu pekne zahrat. Samozrejme, uz sa stalo, ze prisiel na ihrisko niekto, kto si zapalil cigaretu, ale kedze sme ho upozornili viaceri, tak sa tam uz nabuduce neukazal, alebo si to uz nedovolil.. Teraz vidim, ze mozem byt rada, ze sme sa tam zisli normalni ludia...

ebana napísané 12.08.2009 22:04

ivka, aj mi tu máme skvelú partiu a stretávame sa nielen na ihriskách, ale aj doma a aj maminy bez detí v rámci resetu. tých fajn mamín s fajn deťmi je tak 80 -90%. Zbytok sú fakt hrozné príklady. Mne sa stalo, že malá dostala kopanec do kolena od o rok staršieho chlapca, s ktorým sa nikdy predtým nevidela, alebo úplne cudzí ľudia si zobrali náš kočík s anabell ( hodnota tak 3000 Sk ) bez slova a vozili sa po ulici. tak som ten kočík vytrhla z ruky ich dieťaťu tiež bez slova. pokračovať nemá význam. aj taký ľudia sú. chcem len povedať: môžem len pogratulovať, že kde žijete.

Vieromila napísané 21.08.2009 21:15

Zaujalo ma to upozornenie fajciaceho rodica. Je nejake vseobecne nariadenie o nefajceni na ihriskach?? Par krat sa mi to totiz stalo a radsej som bola ticho a odisla z toho smradu, lebo som si nebola ista, ci je to zakazane ( predsalen je to otvoreny priestor). Dotycni sice nefajcili v blizkosti mna a deti, ale bolo to vsade citit.

Katarína napísané 21.08.2009 21:58

Nie som si celkom istá, ale problematiku fajčenia a nefajčenia na verejných priestranstvách upravuje nový zákon na ochranu nefajčiarov. Fajčiť je zakázané všade tam, kde sa zoskupujú ľudia, to je napr. aj na zástavkách, aj na ihriskách, v stojacom rade, v uzavretých priestoroch a pod. Väčšina nových ihrísk má svoj prevádzkový poriadok, kde je fajčenie vylúčené.

ebana napísané 11.08.2009 21:19

hihi- moja obľúbená téma. ja tam chodím, som ukecaná,ale stíham sa venovať aj deťom a moje patria k tým, čo sa cudzieho nedotknú a ešte ani nikoho nezbili. ale brániť sa vedia. hádajte od koho to majú. to by bolo na knihu. ale aspoň jedno spomenúť musím: toť nedávno jeden trojročný chlapec- známa to firma - samozrejme bez mamičky - robil zle mojej o dosť staršej dcére. upozornila som ho, že ak sa tam chce hrať, má sa tak aj správať. a moja na to: -mami, nerieš to. ja sa viem obrániť aj sama. - čo už? tak som riekla prepáč. mala pravdu...

Katarína napísané 11.08.2009 21:06

V našom meste sú okrem starých ihrísk aj dve krásne nové. Jedno je v parku a druhé na sídlisku. To sídliskové je rozdelené na dve samostatné časti, jedna je pre najmenších a tá druhá pre pubišov, no niekedy mám pocit, že sú obe pre pubišov... A tak chodíme na ihrisko len občas, a to najmä doobeda, keď sú väčšie deti v škole alebo v škôlke. Asi štyri krát sme sa vybrali na ihrisko na sídlisku poobede a vždy som si tam chtiac-nechctiac vymenila názory s neprispôsobivými deťmi alebo rodičmi. Vrchol však bol, keď som upozornila jedného otecka, že je na ihrisku, kde je fajčenie zakázané a on mi na to povedal, že je policajt a MôŽE VŠETKO! Tak to bola moja posledná poobedná návšteva spomínaného ihriska.

No a ihrisko v parku? Je na veľkom priestranstve, je tam veľa prvkov a žiadny piesok(čo z hygienických dôvodov hodnotím pozitívne). Chodí tam množstvo ľudí aj z okolitých miest a dedín, ale tam sme zatiaľ žiadny problém nemuseli riešiť. Fajčiacich rodičov tam ale nájdeme vždy, ešteže je areál taký veľký!

Ola napísané 11.08.2009 17:10

Hm... no pravudpovediac ja nemam vela negativnych skusenosti z ihrisk, ale pravda je, ze na ziadne prilis nechodime. V nasej dedine ihrisko nie je a v najblizsom meste skocime na ihrisko naozaj zriedkavo. Ak tam aj sme, tak som v podstate stale pri synovi a ak sa aj vyskytne nejake dieta, ktoreho spravanie sa mi nepaci, tak ho rovno upozornim, ak nema na blizku rodica. Podla mna je to aj trocha o tom, ze sa clovek nemoze bat ozvat, ked sa mu nieco nepaci. Ale chcela som este o inom. A kam teda chodite s detmi, ak nie na ihrisko, alebo do parku? V podstate hocikde, kde sa stretava viac rodicov a deti mozu nastat take neprijemne situacie na ihrisku.

mmonika napísané 11.08.2009 13:04

prave vcera moj syn budoval v piesku tunel /on sa zahlbi a nevnima okolie ked ma svoj projekt/ a pribehol chlapcek skocil mu do stredu a ked sa mu nepodarilo vytrhnut synovi kyblik -auto z ruky tak mu celou silou dupol na ruku , mamina z velkym bruchom a tatino sedeli na lavicke a nic, boli spokojni,ze syn je spokojny , no ale kedze bolo brucho,ono sa im to vrati, muz skoro vypenil,ale vravim mu za rok ,dva to budu musiet riesit, odrazu im mlady polezie na nervy ,ked ich male babo bude revat,lebo mu spravil to iste , lebo bozie mlyny melu pomaly ,ale iste

alena napísané 11.08.2009 12:59

Som rada, že nie som sama taká "neprispôsobivá" a nedokážem hodiny vykecávať s mamičkami o ničom, ale radšej sa venujem len mojej dcére. Už som myslela, že nie som normálna, ale vidím, že nás je takých viac. My v našej pokrokovej dedine ihrisko nemáme, takže ako ihrisko slúži parkovisko pred bytovkami, kde sa pravidelne mamičky zhromaždujú a vymieňajú si "poznatky" zo života. Nikdy som nebola naklonená tomu, aby sa moje dieťa hralo medzi odstavenými autami a preto som sa od jeho narodenia radšej sama prechádzala po dedine, akoby som vystávala v hlúčikoch. Vyslúžila som si preto nálepku asociálnej čudáčky, zazeranie a dokonca už aj slovné útoky mojich milých susediek. Takéto "mamičky" potom dokážu dosť znepríjemniť materskú dovolenku a poviem vám, musím sa nútiť do toho aby som vôbec vyšla von s malou a znášala tie pichlavé pohľady (aspon kým nezájdem za najbližší roh a nestratím sa im z dohľadu). Radšej chodím vrámci svojich možností do mesta, do parku, kde sa mi tiež prihodilo zopár zážitkov s maminami, ktoré si zmýlili pobyt vonku s dieťaťom s debatným krúžkom. Ked som vykladala svoje dieťa na dosť vysokú šmýkalku, tak do mna začal kopať akýsi cudzí chlapec aby som aj jeho vyložila. Kedže nemám silu vykladať ostatné deti na šmýkalky, kým ich matky veselo diskutujú a pofajčievajú na lavičkách (vážim iba 44 kg, takže mám čo robiť s vlastnou dcérou), tak som milého chlapca ignorovala. To ho vytočilo do nepríčetnosti a ked sa tam už búchal o zem, tak pribehla jeho mamička (výzor nekomentujem) a celá rozčúlená ma odsotila a nervozne chlapcovi povedala, že ona ho tam vyloží, ked ho iný nevie. Potom na mna patrične zazerala a chlapcovi zakázala sa tam šmýkať, lebo "ona ho dvíhať nebude" a utekala naspäť do hlúčika aby jej nebodaj neušla dáka pikoška. Otras.

Sylvia napísané 11.08.2009 10:18

Veľmi výstižne napísaný článok. K stavu ihriska sa nevyjadrujem, ja som rada, že vôbec nejaké ihrisko máme aj keď na neho musíme chodiť až 2 zástavky autobusu. Ale čo sa týka poznámok k deťom a ich rodičom plne súhlasím. Tiež som si pripadam ako "nenormálna", keď nemám záujem sa vykecávať s ostatnými mamičkami rečami o ničom. Skôr mam dojem, že oni, keďže ich všetky poznám oveľa dlhšie, na mňa zazerajú, že nemám zaujem každý deň pri nich sedieť a kecať. Radšej si sadnem sama a sledujem syna ako sa hraje, nechávam ho nech sa realizuje a keď sa mi niečo nepáči vtedy zasiahnem. A plne súhlasím s požičiavaním hračiek. Nemám nič proti tomu, keď si deti požičiavajú hračky ale z duše neznášam keď mu niekto trhá hračky z ruky alebo si ich zoberie bez opýtania. Môj syn je naučený, že čo nie je jeho hračka to si nezoberie, keď si chce zobrať tak ma poprosiť. Najnovšie už nechávam na nom, či hračku deťom požičia alebo nie. Keď nepožičia ok, je to jeho hračka ma na to právo, na začiatku sme hračky s radosťou požičiavali ale kedže osatné detičky ich zničili a mamičky sa ani neospravedlnili, tak už nemám ani ja záujem deliť sa s niekym o hračky.

Petra napísané 11.08.2009 10:11

Mne ani tak neprekaza stav ihriska ako stav mysle mamiciek a deti na ihrisku, s clankom v tomto suhlasim. Neskutocne ma vie dozrat, ked nejake dieta odstrci mojho syna, ktory sa este len nedavno naucil stat na nohach s pokrikom...uhni, to je moja pleliezacka! A mamicka nespratnika, pozera ako ...do makovych slizov a ani svoje dieta neusmerni. Tak som si povedala, ze naco vychovavat slusneho cloveka, oplati sa to vobec? Asi treba mat v dnesnej dobe silne lakte a hrubu kozu, pozicane vratit este v horsej podobe a potom clovek nebude pre kazdeho fackovaci panak...

lubka napísané 11.08.2009 09:45

Tak detské ihrisko na našom sídlisku bol predvolebný ťah nášho exprimátora. Teraz je v hroznom stave. Tiež tam nechodím, lebo s atam vobec nedodržiavaju pravidlá napísané pri vstupe na ihrisko. Tie su asi všade rovnaké, nebudem ich rozpisovať.

Ale čo ma uplne dorazilo, to ked som videla psa uprostred pieskoviska-ved aj on sa potrebuje vyblázniť. Rodičov sediacich na lavičke s pivom v ruke a starku s dcérou a vnukom, ktorá na ihrisku dokonca fajčila. Tak takéto je u nás ihrisko a ja sa mu

uspešne s deťmi vyhýbam.

A ked tak sledujem správanie sa rodičov na vychádzkach s deťmi, tak sa ani nečudujem ako sa správaju niektoré deti v škole k svojim spolužiakom a učiteľom.

eja napísané 11.08.2009 08:12

Váš komentár

tak ja som zasa matka,ktora ma uz 6 a 3r dietatko - ked boli malicki,hravala som sa s nimi na pieskovisku,ale teraz ich uz nechavam aby sa sami hrali.Samoska,ze si velmi rada pokecam s inymi mamickami-o receptoch,o ludoch,o situacii v meste...ale pritom stale sledujem svoje deti - a na nasom ihrisku je pocut asi len mna,ako ich stale okrikujem,aby nelietali okolo malych deticiek ako sarkani,aby sa nestrkali....a zazila som aj taku situaciu,ze chlapec kopal a bil mojho syna (po kludnom upozorneni vobec nereagoval),jeho mamicka sa vykecavala - vobec ju nezaujimalo,co robi jej dieta..az ked som na neho nakricala,zacala to akoze riesit Evil Evil Evil co uz? je pravda,ze dietatu treba nechat priestor na samorealizovanie,ale su urcite hranice...a ti pubisi - tak tych vyhadzujem z hojdaciek a preliezaciek s tym, ze mozu prist o 8 vecer a budu to mat volne...

uzasne je,ze kolkokrat na strkovecke jazero pridu cele triedy zo skoly a ucitelky si sedia a vykecavaju sa a deti ramuju male ledva chodiace miminka - mala som tam konflikt,ked mi 3cka pri lietani zrazila rocneho synceka na zem..a ucitelka mi povie,ze co tam robim -prave sme isli na piesok Eek Eek

uma thullman napísané 11.08.2009 07:03

ja vlastne tiez nie. ale priznam sa, ze pri prvom a druhom dietati som bola na ihrisku tiez z tych mam, ktore tam k inymi matkami prekecali cely cas a nesledovala moc svoje deti. Jednoducho som ten socialny kontakt potrebovala. teraz po x rokoch na MD su pre mna tak nejako dolezitejsie moje vlastne deti ako kecy s matkami...ale k tomu musi clovek dospiet. Suhlasis, Maria? smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised