Nikdy som sa necítila ako chudera

Petra Janková 1

Nedávno som čítala blog o matkách. Mala to byť výzva pre matky na materskej, aby neprestávali byť sami sebou, aj keď narodením dieťaťa sa zmení celý ich dovtedajší život.

Dopodrobna tam bolo rozpísané ako strácame celý svoj životný priestor a nemáme už pre seba ani chvíľu, ako sa z upravených spokojných manažérok stávajú unavené kôpky nešťastia.

Foto: Ingimage.com

Rozoberali sme to pri babskej debate s kamarátkami

– naozaj sa cítime ako chuderky?

Ja som doma osem rokov s tromi deťmi. Naozaj bolo ťažké nájsť si pre seba čas, ale nehľadala som si ho vždy a za každú cenu. Zmierila som sa s faktom, že jednoducho väčšinou mi veľa naplánovaných vecí nevyjde a naučila som sa prispôsobovať.

Netýrala som sa tým, že čas strávený „doma“ s deťmi je zabité obdobie života a trpiteľsky som nečakala kedy sa ten marazmus skončí.

Stále ma zaujíma okolitý svet, čítam knihy, stretávam sa s ľuďmi, nasávam informácie a skúsenosti od druhých – a je úplne jedno či sa trkotanie týka kvality nového mopu, šampónu na vlasy, dobrého  e-shopu, ceny zlata, budúcnosti eura a podobne.

Snažím sa pravidelne čítať Týždeň a Reflex, ale potom si pokojne z času načas otvorím Harryho Pottera a desiatykrát si poplačem nadtým ako ten statočný chlapec bojuje proti zlu a vždy zvíťazí.

Neprepadať rôznym pocitom

Počas ôsmych rokov mojej „dovolenky“ som síce dopíjala rannú kávu o tretej poobede, nevedela čo/ako/kam skôr, v aute som občas namiesto na spojku stúpila na zatúlanú mandarínku…

… nahodená „do mesta“ som zbierala z trávy exkrementy svojich detí, keď všetky tri deti chceli odo mňa niečo „hneď a naraz“ – mala som chuť dobre si zakričať, alebo tresnúť dverami a odísť aspoň na pol hodinu do ticha – ale necítila som sa pritom ako chuderka, ktorú treba poľutovať. Snažila sa neprepadať pocitu izolácie a vyradenia zo spoločnosti.

Absolvovala som s deťmi všetko čo bolo v mojich silách a možnostiach. Získala som množstvo nových a vzácnych priateľov, práve vďaka svojim deťom. Naučila som sa veľa o sebe, získala som iný pohľad na svet a mnohé situácie ma správne uzemnili.

Na život sa teraz dívam s väčšou pokorou

Tých osem rokov považujem za obrovský dar, prežila som si ich naplno, žila som pre deti, ale aj pre seba. Mojich osem rokov „doma“ bolo krásnych.

Ostala som sama sebou, som šťastnou ženou a materstvo ma posunulo o velikánsky kus dopredu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (73 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. každá žena je iná a kým niektorej nevadí sa starať počas materskej len o dieťa resp.deti, iná potrebuje aj čas pre seba. Ja milujem svoje dieťa nadovšetko, ale raz za týždeň mám poobedie vyhradené pre svoje hobby. Tam sa zrelaxujem, dobijem baterky a potom fungujem ďalej.

Pridaj komentár