ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 19.10.2017 | meniny má Kristián  
Zo životaRodičovské skúsenosti

Osvedčený spôsob, ako si nájsť viac času na deti

 Petra Schmiedtová   21.04.2017   0

Práca, varenie, nakupovanie, vybavovanie vecí a upratovanie. S veľkou pravdepodobnosťou aj vám tieto aktivity zaberú množstvo času. Toľko času, že sa ani nespamätáte a je koniec dňa. No a pritom, ako ukladáte deti spať, si uvedomujete, že ste spolu strávili pár minút, nanajvýš hodinu.

Ako to zmeniť?

Shutterstock

 

Tak pekne poporiadku.

Do práce jednoducho chodiť musíte. Variť tiež treba, a tým pádom aj nakupovať. Banka, pošta, úrady, tam tiež raz za čas musíte skočiť niečo vybaviť. No a rozhodne nechcete mať doma bordel, ako po výbuchu bomby, takže treba aj upratovať.

Čo však pri niektorých činnostiach ide zmeniť, je čas ich vykonávania.

Pojem „time managment“ sa nespája len s prácou, či biznisom. Správne využívanie času sa dá preniesť aj do osobného života. A ako rodič, ktorý chce tráviť so svojimi deťmi dostatok času, by ste sa to mali naučiť.

Naučte sa zorganizovať si svoj deň tak, aby vám ostal čas na deti.

Vezmime si ako príklad spomínané upratovanie. Naozaj musíte upratovať práve vtedy, keď sa vaše dieťa chce s vami hrať? Rozhodne nie.

Ak neočakávate návštevu samotnej anglickej kráľovnej, trochu neporiadku vo vašom byte, či dome nikomu neublíži. Venujte svoj voľný čas radšej deťom.

Na upratovanie budete mať čas, keď pôjdu spať, alebo ráno predtým ako vstanú. Samozrejme budíček v podobe vysávania by sa nepáčil ani vám. :P

Shutterstock

 

Vynášanie smetí, utieranie prachu a kopu ďalších činností zvládnu ľavou zadnou aj vaše deti. Kým budú oni umývať riad, či upratovať svoju izbu, vy môžete pripraviť večeru, alebo si vybaviť veci do práce.

Toto je správne využívanie času, ktoré by ste mali preniesť do svojho života. Budete mať pocit, že máte hodiny času navyše.

Podobný princíp sa dá využiť aj pri ďalších činnostiach.

Čo také varenie alebo stolovanie?

Dieťa si chystá veci do školy, učí sa samostatnosti, zatiaľ čo vy máte dostatok času a priestoru pripraviť niečo lahodné na obed. Ten si potom môžete v kruhu rodiny vychutnať a dopriať si po ňom prechádzku v prírode. Prečo? Pretože na to máte čas.

Prvým spôsobom je teda venovať sa svojim povinnostiam, keď sú deti v škole, spia, alebo práve s nimi jednoducho nemôžete byť. Pri cestovaní z práce si môžete vybaviť telefonáty, emaily a doma tak budú tieto veci na listine splnených úloh.

Činnosti a aktivity, ktoré môžete vykonávať v rozdielom čase ako doteraz sú individuálne a každá mamička si preto nájde to svoje. Popremýšľajte, kde by ste mohli práve vy time management využiť a skúste to. ;)

Shutterstock

 

Druhou možnosťou je tráviť s deťmi čas aj vtedy, keď máte určité povinnosti.

Vaše malé ratolesti vám predsa môžu s domácimi prácami pomôcť. Zábave sa medze nekladú, smiech a príjemné chvíle sa dajú zažiť aj pri varení, pečení, upratovaní a tak ďalej.

Môžete sa takisto pri týchto aktivitách naučiť s deťmi niečo nové.

Pýtajte sa ich, či vedia, ako sa pestuje konkrétna zelenina, ktorú práve čistia do polievočky. S menšími deťmi pomenúvajte farbu potravín, veľkosť, porovnávanie - čo je väčšie a menšie alebo aký úžitok ma pre nás kravička, či prasiatko.

Výsledok? Úžasný!

Viac času s deťmi = kvalitnejší vzťah. O tom jednoducho niet pochýb. Pri správnom využívaní „time managmentu“ môžete aj vy postupne tráviť so svojimi deťmi stále viac a viac času. A to jednoznačne poteší vás, ale hlavne vaše deti. :-)

Každý z nás má 24 hodín, ide len o to ako ich využije.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised