Pozor, matka za volantom!

Mária Kohutiarová 6

Takúto nálepku by som potrebovala nacapiť na zadné sklo nášho milovaného autíčka miesto strohého trojuholníka s písmenom „Z“. Lebo ono označenie ma vystihuje len čiastočne.

Vodičák som dobojovala čajsi pred prázdninami a po pár jazdách v našom aute moje velikánske sebavedomie získané v maličkom Pole kleslo na  takú úroveň,  že ani všetky správy o poklese vodných tokov nedosahovali také hrozivé percento úbytku.

Pravda je, že môj drahý bol napriek veľkému prvotnému nadšeniu a fandeniu počas autoškoly „mierne“ šokovaný mojimi „dovednosťami“ za volantom a hasil moje úsilie šoférovať aj vtedy, kedy nemusel. Ani netušil ako, ale všetky jeho „nenápadné“ zásahy do točenia volantu, ťahania riadenia a zle skrývané napätie ono percento šialene prehlbovali smerom nadol.

Nehovoriac o tom, že moji pasažieri sa tiež nedali zahanbiť – Šimon ako správny mliečny závislák presne v okamihu, kedy som sadla za volant, začal z ničoho nič kvíliť a srdcervúce volanie „Mamíííí!“ za chrbtom mi dvakrát – sprevádzané zúrivým kopaním do sedadla šoféra, t.j. mňa –  pokoja nepridávalo. Rovnako nie „odborné odporné“ komentáre môjho najstaršieho, ktorý  –  okrem iného – sa mi vďaka svojim 150 cm pchal do ľavého spätného zrkadla, aby sám dôkladne skontroloval, či za nami nič nejde tak, že som nevidela okrem jeho hustej hrivy nič. Ostatní sa nedali zahanbiť – jačanie, pišťanie a zdesené výkriky pri každom mojom nešikovnejšom preradení mi pekne brnkali na nervy.

Nuž pohoda ako remeň, to je fakt.  A tak som sa prestala do šoférovania hrnúť a mala som pocit, že mať veľké oči a reči o génoch šoféra bola kapitulálna blbosť.

Aj sme si to s mojim drahým vykonzultovali v pokoji, zmieri a láske, ale môj optimizmus byť šoférom bol tatam.

Až došlo pred dvoma týždňami na lámanie chleba. Môj zákonitý došiel večer domov a celý nešťastný mi vraví: „Budeš musieť ísť do servisu.“ Keby mi niekto v tom okamihu povedal, že mám ísť do márnice a stráviť tam týždeň, zdalo by sa mi to reálnejšie ako tento oznam. Vysvitlo, že už ráno cestou na stanicu nesvietili stretávacie svetlá a vzhľadom na našu plánovanú cestu o dva dni do Čiech nebolo čo riešiť. Chlap sa vracal až večer, ísť sme chceli, servisy fungujú maximálne do piatej.

A tak som s prievanom medzi kolenami zasalutovala a začala konať. Ráno som obehala s kočíkom a drobcami všetky servisy v okolí a žobronila o možnosť dať im pozrieť naše fáro. Make-up som nemala, deti už pišťali a tak som bola mierne neúspešná, kým ma vypoklonkovali do servisu, ktorý bol toť za rohom našej ulice. Chalanisko v ňom ani nezdvihlo hlavu strčenú z motora, ale nakoniec mi dal číslo na majstra, ktorý nám svetlá za pár korún opravil. Nadšene som šla hneď s deťmi na nákup, do kostola a na stanicu pre našich, lebo lialo. Parkovala som besne, križovatky mi nešli, otestovala som pevnosť prenosných dopravných značiek, lebo naše milované mesto je rozkopané nadranc a takmer som havarovala. No a asi ten moment bol tou poslednou kvapkou mojej zelenáčskej blbosti.

Zaparkovala som ešte raz, vypla motor a otočila sa dozadu: „Tak aby bolo jasné: keď budem ja šoférovať, v tomto aute bude ticho, inak zastavím hocikde a vyhádžem vás von!“ Moja posádka na mňa civela s výrazom, ktorý nezabudnem do smrti – ale ani necekla. Domov som odšoférovala na jednotku. Vypustila osadenstvo von, víťazoslávne zavrela dvere a – ostala mi kľučka z auta v ruke…

Jasne a stručne – dvere sú v strede len jedny a mali zvnútra detskú poistku. Predstava, že by som mala 6 detí „hádzať“ cez predné dvere do auta, preliezať za nimi a zapínať ich tam, bola tak strašidelná, že som na druhé ráno stála pred servisom znovu. 

Do Čiech sme nakoniec šli, ale pre mňa tie dva dni , keď som bola sama na ceste a v chujave vlastného strachu, boli generálnou skúškou a totálnym prerodom z bojka na mamu, ktorá vie šoférovať. Hodenie do vody opäť zabralo.

Hurá na cesty!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

 1. To je super článok, úplne o mne. Kedy ste sa so mnou viezli,a počúvali za dverami? Keď sme prišli odniekadiaľ domov, dcéra hneď vedela kto riadil-podľa nálady, atmosféry a absencie komunikácie medzi nami s manželom. A ked sa mi moje dvojčatá samé odpásali a začali sa“mydliť“ nie hlava-nehlava, ale hlava-hlava Rolleyes ? Dievčatá,samozrejme,že všetkým prajem iba kilometre bez nehody,ale som taká rada,že v tom nie som sama Redface

 2. Perfektný článok smile Asi je to všade rovnaké…. Manžel najlepší vodič v celom vesmíre Rolleyes no, pekne mi liezli na nervy jeho komentáre, nemohla som sa sústrediť… až som sa raz naštvala, zaflekovala pred semaforom, aj keď bola zelená, vystúpila z auta a povedala drahému, nech si šoféruje sám, keď je taký múdry Big Grins …. v Blave na Račianskom mýte Big Grins Odvtedy je aspoň ticho, aj keď sa tvári všelijako, už ani nepočíta škrabance a ja v pokoji šoférujem, väčšinou bez neho, ale aj bez nehôd (až na nejaký ten škrabanec pri parkovaní zwinker ). Držím palce všetkým babulkám, ktoré chcú šoférovať. Choďte radšej na prvé jazdy sama alebo s dobrou kamarátkou, NIE s chlapom.

 3. Tak toto by som aj ja potrebovala! Na konci leta sme kúpili kombík a tiež som mala plné ústa rečí o šoférovaní a že sa nenechám vystrnadiť spoza volantu. Podotýkam, že vodičák mám od 18-ich, manžel si ho robil minulý rok, obaja sme mali najazdené asi rovnako – cca 200 km. zwinker Žiaľ, pri mojej druhej jazde s naším tátošom som sa uhýbala oproti idúcemu autu a štrajchla som zrkadlom o stojace auto. Odvtedy mám blok a fest sa bojím sadnúť si za volant. Takže manžel už má najazdených 3000 km a ja som sa posunula na 300. Sad Pritom manžel ma všemožne podporuje, extrémne chyby som nerobila (až na to zrkadielko), deti sú malé a nekecajú mi do toho, ale bojím sa. Stále mám predstavu, že to nezvládnem a havarujem a niekomu ublížim. Redface Ale keď to kombi je také veľké a ja neviem odhadnúť vzdialenosť. Cry Snáď sa čoskoro nakopnem. Držím palce ostatným čerstvým vodičkám!

 4. Tí chlapi sú všetci rovnaký. Ja mám vodičák od 18, ale po havárii som nejazdila. Keď bol muž na služobke a syn si vyvrtol nohu tak som sa musela prosiť po susedoch kto ma odvezie. Podotýkam auto bolo pred barákom. Vtedy som sa nahnevala a prelomila som svoj strach. Dnes šoférujem ale zo strachom a s mužom nejazdím. Keď je vedla mňa tak sa mi stále trasú kolena. Deti krotím tak ako vy a zatiaľ to funguje. Prajem Vám veľa šťastných kilometrov. smile

 5. Váš komentár

  Ahoj Maria

  blahoželam,som na tom podobne,čerstvý vodičak,fandenie manžela,ale len do doby pokial som nesadla za volant našho auta,kecanie do všetkeho,ešte aj do toho,že vôbec idem,ale nakoniec sa trochu ukludnil ked mi po dlhom zohaňani kupil to slavne Z na auto!!!!

  ale inak jazdim vo velkom,lebo som odkazaná na auto do prace,sice ešte s malou si netrufam jazdiť,ale časom sa určite odvážim,budem mať dobru rado od Teba ako ich skroťiť v aute-dostanu vyhadzov.

  Tak nam držim palce a vela šťastnych kilometrov.

Pridaj komentár