Pracujúce batoľa

Takakika 6

Nie všetky budúce mamy strihajú meter do pôrodu, že si teda už konečne, prepytujem, oddýchnu od roboty.

Moja dobrá kamarátka sa pripravovala na príchod bábätka tak, že si najprv kúpila kreslo do svojho novo zriadeného home ofisu, a až potom začala obstarávať také tie hlúpostičky ako kočík, postieľka…

…lebo vedela, že skôr či neskôr bude musieť popri prebaľovaní a kojení aj čosi porobotovať, ono nielen z úbohej materskej je človek živý.

„Aký si mala deň, moja maličká, koho ste zažalovali s maminkou dneska?“

pýta sa ocko bábätka každý večer, aj keď na rane sú skôr obligátne materské „žvásty“ o zaparenom zadku, ogrcanom koberci, spinkaní, či nespinkaní.

Zatiaľ sa to ešte dá zvládať takto po domácky, uvidia dokedy. Možno to nakoniec poriešia ako iné mamy v tomto povolaní – zoberú pod jednu pazuchu spisy, pod druhú dieťa a hybaj do ofisu.

Nebudeš sa len tak podaromnici batoliť.

Zaúradujeme si spolu: tuto pekne zakladaj papiere, prelustruj šuflíky so žalobami, len nestrkaj pršteky do skartovačky…

Vzdávam chvály

Všetky tieto robotné mamy obdivujem, že na to majú nervy, alebo presnejšie, že nemajú nervy, že im neprekáža vlastné dieťa tmoliace sa okolo lodičiek ihličiek.

Ja niekedy ledva predýchavam prácu „iba“ z domu, ktorá sa bezbreho odvíja od spania-nespania detí. Akonáhle sú v bdelom stave, moje rádoby pracovné tempo zdochýna. A zdochýnajúci kôň najviac kope, aby som nezabudla na edukatívne príslovia a porekadlá.

Sú to malé svičky tie detiská;

majú v sebe zabudovaný špeciálny radar, ktorý ich upozorní, že práve teraz potrebujem posledných „10 minút.“

Najskôr mama, potom robotníčka

Baby friendly zamestnávateľ je jedna vec (a ten môj vydržal s mojimi deťmi dokonca aj pol hodinu v aute, zn.: uzavretý priestor preverí pracovnoprávne vzťahy). No akokoľvek by som mohla založiť deti pod pazuchu a hybať s nimi do roboty na obligátnu poradu, bežím tam sama, aby som sa mohla hrať chvíľu iba na „robotníčku.“ A rovno odtiaľ letím do DM-ka, lebo tam som pre zmenu zase človekom. 

Najskôr saturujeme ich potreby, potom prácu

Ako si tu tak tíško rozmýšľam nahlas, ono je asi jedno, či deti so sebou zoberieme do ofisu, na súd, do europarlamentu alebo s nimi pôjdeme okopávať krumple ako moja babka. Naše robotovanie sa bude v zásade odvíjať od toho, ako saturujeme všetky ich potreby (najskôr uspať, najskôr nakojiť, najskôr strčiť do ruky banán, najskôr dať ceruzku.. a až potom som v robote).

Inak sa môže stať, že si pracovné tempíčko budeme vynucovať rôznymi pokútnymi spôsobmi. Pomôžeme si napríklad hrudou zeme, ako spomínaná babka, keď sa jej deti bili. Nelenila, zamierila, vycibrenú mušku mala. V dnešných časoch pripadá do úvahy aj dierkovač, spinkovač, kopírka… čím som došla konečne k všeobjímajúcemu vysvetleniu, prečo chodím na porady bez detí, že?

Všetkým mamám, ktoré s deťmi aj s lodičkami ihličkami robotujú, želám veľa duševného zdravia a skartovačky ďaleko od prštekov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Takakika

More a červené tenisky. Najprv materská dovolenka na chorvátskom ostrove, ktorá sa pretiahla na osem rokov. Medzičasom presun rodičovských aktivít na pevninu s dynamikou, akú prináša život po strate blízkeho.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Niekedy je zena zivitel a nema moznost, aby ju manzel zivil. Ja ani neposudzujem ani neosudzujem. Nie je nic horsie, ako ked sa na mna -pracujucu matku- pozeraju domace panicky cez prsty. kazda si to ma zariadit tak, aby bola hlavne sama spokojna, a to ci to znamena 8 rokov doma alebo ofice-ovanie s babetkom uz po 5 mesiacoch, to uz je kazdej z nas osobna vec. Ale nepoznam nic krajsie, ako ked pridem z prace a na 200% sa venujem rodine a je mi uplne jedno, ze nemam upratane a navarene, hlavne ze sa hrame a vidim usmev svojho dietata.

  2. Ja teda neobdivujem, ale ľutujem… vyrástla som v rodine, kde otec robil všetko pre to, aby mama nemusela ísť do roboty len preto, že „materská nepustí.“ Zabezpečil nás, mama sa nemusela nikam ponáhľať za ťažkým zárobkom. A dokázala si privyrobiť aj pri starostlivosti o nás, prácou, ktorá ju bavila. Nebola to puťka domáca. Žiaľ, dnes už je málo ozajstných chlapov a ženy si nepripúšťajú, že by aspoň nejaký čas po pôrode nemali nosiť gate. Prepáčte za môj stredoveký názor.

  3. Takto pomedzi prácu som si odkrútila prvé dve materské. A povazovala som sa za národného hrdinu. Ale az ked vidíte, ako ten cas strasne rýchlo ubehne, az potom vám to príde. Ze o nic neprídete, ked zvolníte temto a proste si nejaký ten rok pobufetíte doma s detmi a necháte sa zivit manzelom. Viete ako dobre to tým mužom robí, ze sa o vás postarajú a ste na nich odkázané? smile Doprajme im to.

    Som tehotná, čakám tretie a tento krát…. vytahujem strikovacie ihlice zo skrine, vykladam nohy na stol a chystam sa bufetit s babatkom doma cely rok! smile

Pridaj komentár