Keď sú malinkatí, chceme, aby boli väčší (a rozumnejší). Keď však vyrastú z jedného „obdobia,“ zisťujeme, že možno ľahšie už bolo. S každou ďalšou sfúknutou sviečkou o niečo vyšší level.
Že v dvoch rokoch je to s deťmi peklíčko na zemi? Len počkať! Keď majú tri, zdajú sa nám dvojroční ako prechádzka ružovou záhradou. Lebo:

Keď majú dva roky, ledva hovoria. V troch rokoch sa im ústa nezatvoria.
Keď majú dva roky, plačú. V troch rokoch majú také záchvaty plieskania sa o zem, že to občas vyzerá, ako by boli posadnutí diablom.
Keď majú dva roky, jedia všetko, čo im dáte na tanier. V troch rokoch jedia asi tak tri jedlá stále dokola, a to zrovna tie, ktoré nechcete, aby jedli.
Keď majú dva roky, kúpu sa desať minút a výsledok je čisté dieťa. V troch rokoch sú vo vani asi hodinu a výsledok je mokrá kúpeľňa, mokrí rodičia a 18 použitých uterákov.

Keď majú dva roky, nosia ešte plienky, ktoré im vymieňate iba vo vašom bdelom stave. V troch rokoch chodia na nočník a celý svet, denný i nočný, sa točí len okolo ich mechúra alebo čreva.
Keď majú dva roky, zbadajú v obchode čokoládu. V troch rokoch majú celý zoznam vecí, ktoré od vás drankajú, aby ste im kúpili.
Keď majú dva roky, dovolia vám, aby ste ich obliekali vy a vyzerajú sladko a nevinne. V troch rokoch si postavia hlavu a samé si vyberajú oblečenie a potom vyzerajú ako klony z kreslených rozprávok.
Keď majú dva roky, nemajú rady, keď sa zašpinia. V troch rokoch zbožňujú, keď sa váľajú v blate.

Keď majú dva roky, dovolia vám, aby ste robili veci namiesto nich, čím ušetríte strašne veľa času. V troch rokoch trvajú na tom, že budú robiť všetko samé, a tak všetko trvá celú večnosť.
Keď majú dva roky, ešte netušia, čo je to manipulácia. V troch rokoch vás chcú ovládať a sú si toho veľmi dobre vedomí. A vy si so sfúknutím ďalšej sviečky len znovu zadefinujete, čo je to nové peklíčko na zemi.
Hlavu hore, štvrté narodeniny sú už za rohom!

