Zo životaRodičovské skúsenosti

Prepáčte, že kvôli mne nechcete mať deti

 Takakika   22.09.2014   43

Konečne som sa dozvedela, prečo sa dnes rodí tak málo detí vo vyspelých štátoch, v priemyselných krajinách od Nemecka po Čínu. O čom je tá politika jedného, prípadne žiadneho dieťaťa a prečo ľudstvo vyhynie. Samé od seba.

Žiadna doba ľadová, ani globálne otepľovanie nás nepošle k dinosaurom. Môžeme za to my, ktorí deti máme. Áno, my, rodičia sme na vine, že existujú dobrovoľne bezdetní a že ich je čoraz viac. 

 

My sme dôvod, prečo sa ostatní odmietajú reprodukovať. Odrádza ich vraj nový model materstva a rodičovstva, ktorý hodnotia ako totalitárny, plný nárokov, obmedzení, povinností.

Filozofka a feministka Élisabeth Badinter píše v súvislosti s ideálom moderného materstva dokonca o tyranii.

V maske prirodzenosti

Ideálna matka 21. storočia rodí prirodzene, bez epidurálu, zato však s orgazmom. Žiadne pampersky, používa látkové plienky, i keď, načo sa vôbec zapodievať nejakým bambusom, rovno bezplienková metóda od pôrodnice.

Pardon, ona predsa rodí doma alebo v potoku a aby sme nezabudli, ak náhodou nezakope placentu v predzáhradke, usuší ju aspoň na domáce homeopatiká).

Žiaden cumlík, načo sú asi tak prsia? Žiadne umelé mlieko, dieťa sa kojí ešte na základnej škole (vlastne ono do školy ani nechodí, matka ho učí doma).  Žiadna kupovaná detská výživa s piškótami, varí mu organickú stravu zo záhradky (životodarné hnojivo, áno placenta, s ňou veru robí divy).

Žiaden kočík, dieťa je zabandážované na matke, telo na telo, v šatke alebo ergonomickom nosiči. Žiadna detská postieľka, dieťa spí až do puberty v rodičovskej posteli.

Takto zhruba návrat k prirodzenosti

Dalo by sa v týchto úžasných rodičovských výzvach 21. storočia pokračovať pri dvoch litroch vína hoci do rána.

Ale aspoň v hrubých náčrtoch tu máme zopár do extrému obtiahnutých obrázkov modernej matky, ktoré vraj natoľko odpudzujú niektoré dnešné ženy od rozmnožovacích úkonov, že radšej ako rodiť a vychovávať idú na manikúru. Alebo kam to chodia vysoko vzdelané ženy, lebo tejto kasty sa podľa Badinter týka problém dobrovoľného bezdetna najviac.

Celkom to chápem, lebo na papieri to vyzerá akože vždy veľmi pôsobivo, lež realita býva tak trochu úplne inde.

Materské ideály a materské reálie

Napríklad pôrodné plány. Úchvatná myšlienka. Kopírujeme z internetu, čo sa nám hodí, konzultujeme, dávame opečiatkovať primárom v pôrodnici, nech máme istotu, že vyhovejú našim pôrodným želaniam. Najmä žiadne medikamenty, všetko chceme mať prirodzene a naživo!

A potom sa škriabeme po stenách, trháme si vlasy, lebo pôrod nepostupuje, ani po 48 hodinách žiaden progres, z 3 centimentrov ledva na 4, ale kontrakcie na hovado. Žiaden epidurál, dajte mi morfium do žily, rovno ma uspite!

Bez kočíka? Úžasná vec, to nosenie detí, ochotne zabudneme aj na skoliózu chrbtice. No raz za čas, keď pot bude z nás cícerkom kvapkať od nosa až k pätám a nebudeme môcť dieťa zo seba na 5 minút zložiť, možno zazávidíme aj okoloidúcemu bezdomovcovi jeho polorozpadnutú buginu.

Dudel? Jasné, že nie, veď dudlovala celá naša generácia a čo z nás vyrástlo, banda neurotikov s pokriveným chrupom a charakterom. Až keď sa zmeníme na jeden veľký chodiaci cumeľ, možno sa pod chvíľou zasnívame, aby už naše dieťatko trošku podrástlo, žeby sme mu strčili do úst aspoň rohlík.

Kontraproduktívny príklad

O všeličom by sa tu ešte dalo vypichnúť. Pointa však je, že aj keď teoreticky to vyzerá ozaj krásne, ten návrat k prirodzenosti, minulosti a podobne, postupom času zídeme od ideálov k zemi, lebo sa na vlastnej koži presvedčíme, ako sa veci majú a koľko sme toho schopní uniesť. Vrátane alkoholu. Ono niekedy treba tie rodičovské ideály aj zapiť.

A potom sa už naozaj nemôžeme čudovať, keď dávame takýto kontraproduktívny príklad svojmu bezdetnému okoliu, že sa nechce rozmnožovať.

No ak niekto nechce mať deti, lebo ho znechucuje vzor moderného rodičovstva 21. storočia, môže si predsa zvoliť iný alebo nemusí mať žiadny vzor.

Ibaže nechce mať deti, "preto lebo" a bojí sa to povedať nahlas. A že vraj "totalitní" rodičia sú iba a len dobrou zásterkou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 70 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Materská na ostrove a muž v nebi.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku
sara napísané 27.05.2017 20:58

Zaujimave, kolko nepochopenia, neempatie ide z matiek vseobecne. Uz len v tejto diskusii. Hroza musiet byt v takej komunite. Este ked sa k tomu pripoji nechapavy muz, ako inak, ani len nepomysli na blaho aj tej zeny, ze tu skoliozu dostane ona z neustaleho nosenia ziveho bremena, ze dovidenia.

A preco sa stale niekto potrebuje obuvat do zien, co sa neupisu diktatu porodnosti?

sara napísané 27.05.2017 21:17

Kto ma stale potrebu robit dozorcu nad zenami ci dost pouzivaju maternicu, je to ako vo vaznici a uchylne. A este k tomu ich trestat a hresit. S pouzitim takych nechutnych "argumentov" ako je "naco su prsia?" a podobnych.

Je len pochopitelne, ze sa zeny stiahnu a nejdu do toho.

Jaja napísané 25.08.2016 12:11

Ďalšia zakomplexovaná a jedovatá žena, ktorá mnohé veci, o ktorých píše nepochopila, zjavne nemá o tom ani poňatia. Ale chce súdiť a kritizovať. Mne je dosť ľúto, že stále mnohé ženy sú tak mimo, čo sa týka detí. Ale do druhých sa obúvať nezabúdajú za žiadnych okolností. Veľmi úbohý článok.

Gulko napísané 11.05.2015 21:17

Tak toto je otrasny clanok. Nie len ze je velmi ofenzivny, ale aj scestny. Spajat nosenie deti so skoliozou??!! Ved je to presne naopak! Nosenie v satke a spravnom nosici naopak zdravy vyvin podporuje. Autorka tu priamo ci nepriamo hani dojcenie a prirodzene metody rodicovstva, ktore tu boli po tisicrocia a su nielen funkcne, ale aj optimalne pre vyvoj dietata. Pokial by takato normalna starostlivost o dieta mala niektore zeny odpudzovat od materstva (comu sa mi tazko veri), potom nan asi fakt nie su pripravene a lepsie im teda tak ako su.

Maminka napísané 27.09.2014 14:48

Mám 5 detí a k tomu na čo naráža autorka ako veci, ktoré sú nezmyselné som dospela postupne každým ďalším dieťaťom. Naopak to su veci, ktoré ulahčujú a pomáhajú v materstve. Autorka asi nevie o čom píše, inak si to neviem vysvetliť. Som vďačná za to že sa dá nosiť a nemusím riešiť nepraktický kočík, i keď aj ten občas použijem. Som rada že kojím a nemusím nič riešiť, som šťastná, že som si porodila sama bez chémie, lebo predtým to bola katastrofa, ale kvoli chemii pri porode, som nadšená z látkových plienok, lebo konečne nemáme červenú prdelku od chémie atd atd....... proste návrat k normálu je toto a nie to o čom píše autorka.......

Maminka napísané 27.09.2014 14:44

Mám 5 detí a k tomu na čo naráža autorka ako veci, ktoré sú nezmyselné som dospela postupne každým ďalším dieťaťom. Naopak to su veci, ktoré ulahčujú a pomáhajú v materstve. Autorka asi nevie o čom píše, inak si to neviem vysvetliť. Som vďačná za to že sa dá nosiť a nemusím riešiť nepraktický kočík, i keď aj ten občas použijem. Som rada že kojím a nemusím nič riešiť, som šťastná, že som si porodila sama bez chémie, lebo predtým to bola katastrofa, ale kvoli chemii pri porode, som nadšená z látkových plienok, lebo konečne nemáme červenú prdelku od chémie atd atd....... proste návrat k normálu je toto a nie to o čom píše autorka.......

Asined napísané 24.09.2014 11:11

vidím, že jednomatky sú zahrňované do skupiny bezdetných žien, hoci už matkami sú, takže podľa mňa neoprávnene...žena, ktorá má dieťa, je predsa niečo úplne iné, ako žena, ktorá deti nemá, nechce, nemôže....niekedy mám pocit, že jednomatky sú zatracované dvoj a viacmatkami, ale aj bezdetnými ženami, akosi nikam nezapadajú, škoda, aj ony by potrebovali trochu uznania, priviesť na svet a vychovávať čo i len jedno jediné dieťa je predsa práca na celý život vhodná uznania...alebo len viac detí sa ráta ako niečo ideálne?

takakika napísané 24.09.2014 14:12

O ideále dvoj a viac-matky dáme nabudúce, neboj smile

p.s. ja už som tiež počula, že som sa "zasekla" na čísle 2, čo narobíš, život medzi matkami vie byť krutý

takakika napísané 24.09.2014 14:12

O ideále dvoj a viac-matky dáme nabudúce, neboj smile

p.s. ja už som tiež počula, že som sa "zasekla" na čísle 2, čo narobíš, život medzi matkami vie byť krutý

Hana napísané 24.09.2014 07:53

To, čo popisujete ako "obmedzenia" plynúce z materstva, som ja vnímala ako obrovské uľahčenie môjho materstva.

 

Naozaj nevnímam "tlak", že musím mať decko v šatke, v posteli a pod.

 

Mne šatka a spoločné spanie ušetrili kopec času, umožnili voľný pohyb a minimalizovali obmedzenia spojené s kočíkom...

 

Na článku je užitočné skôr to, že naozaj máme ideál krásy, ideál materstva atď.. a stresuje to.

 

Avšak mňa z toho ideálu stresuje skôr to, že musím všetky moje roly ženy zvládať s úsmevom na tvári a tváriť sa že všetko mám pod kontrolou. Práca, domácnosť, deti, partner, kuchyňa, hobby, rozvoj...no všetko nezvádam smile

 

Ale vďaka šatke a spoločnému spaniu sa to aspoň trochu dalo zvládnuť!!!

Daniela napísané 23.09.2014 22:52

Mila autorka, mile maminky,

 

Je smutné, ako urazlivo potrebujete ohovarat tych, ktori maju iny názor. Preco?

Ja by som Vam mohla načrtnúť nahlad do psychologie, ale oveľa osoznejsie bude, keď si samé rozoberiete svoje pocity.

 

Myslím ze sa môžeme zhodnúť v tom, ze každý rodic robi pre svoje dieta to najlepšie, comu veri a co moze v danej situácii.

Každý z nás ma ine skúsenosti, pristup k informáciám, pocity, ktorým dôveruje, na základe ktorých koná.

Preco potrebuje niekto sudit tych, co robia veci inak?

Zi a nechaj zit.

 

A kde je nejaka solidarita? Vsetky mamy to maju náročné v urcitych obdobiach. Co keby sme sa radsej navzajom podporili?

 

Aj ja sa snazim robit veci tak, aby to bolo co najbližšie k prírode. Ale nie preto, ze je to moderné. Ale preto, ze tak ako je to prirodou vytvorene, je to spravne, efektivne, dobre, pekne, príjemné, zmysluplné. ...krasne

Snazim sa respektovat moje deti a ich potreby a na druhu stranu citim, ze oni rešpektujú mňa. ..

 

A nebudem Vam nutit moj názor. Hoci som presvedčená, ze na staré kolena si tie vnimavejsie z Vas pri svojich vnucatach budete hovorit, ze niečo ste predsa mohli robit inak...denne sa stym stretavam...

 

A dovolim si tvrdit, ze rozhodne nie som odstrasujuci priklad "mat deti". Prave naopak. ta suhra a laska medzi nami je citelna, a mnoho zien sa so mnou radi, ako zit so svojimi detmi....

takakika napísané 24.09.2014 09:11

Milá Daniela,

pozri si odkaz, na ktorý linkujem, na pani filozofku a feministku, ktorej príklady moderného materstvá v článku spomínam. Nevymyslela som si ich sama z dlhej chvíle, aby som sa pourážala smile

Osobne mi je celkom ukradnuté, že bezdetné ženy odpudzuje, znechucuje či pohoršuje nejaký model materstva, aj to, či som pre niekoho odstrašujúci príklad ja sama. A je jedno, či kojím dieťa v predškolskom veku na ulici alebo že nekočíkujem. Tu vôbec nejde o to. V článku iba rozvíjam myšlienku, že ešte nič zo života materského neokúsili, nemôžu vedieť, ako nejaká teória či idea funguje v praxi, preto je to z ich strany iba výhovorka, za ktorú skrývajú iné dôvody, prečo nechcú mať deti.

austin napísané 26.09.2014 14:52

Milá Daniela,

 

je povázlivé, ako rýchlo ty urážas autorku, nezabudnúct vystihnúť/zdoraznit svoj brilantný vhlad do psychológie a ako inak vzorové materstvo, ktore je "spravne, efektivne, dobre, pekne, príjemné, zmysluplné. ...krasne", tož tvoj postoj je taký akceptujúci a nehodnotiaci! Vivat!

 

Možno by bolo naozaj načim začať sa učiť čítať s porozumením. Čitali ste vôbec niekto, kto sa tu tak vášnivo rozohňujete, ten pôvodný článok od E: Badinter? Poznáte možno viac jej publikácií?

Čítali ste niekto to čo Kika naozaj napísala?

Lebo ja v článku nevidím ani náznak odsudzovania eko-bio-enviro matiek. Ja som čítala od ELizabet obsah zhruba v duchu: "niekto nám tu tvrdí, že ideál materstva je nateraz definovaný tak, že sa žena v ňom musí obetovať, aby bola dobrou matkou. Všetko čo sme my staré feministky s podprsenkami na barikádach vybudovali (jednorázovky, jasle, UM) táto novodobá generácia hádže do koša a odrádza tak väčšinu žien vôbec sa pokúsiť mať dieťa"

A od Kiky odpoveď: "ked je niekto nastavený, že deti mať nechce, tak si na to zámienku nájde, ale nech sa neoháňa tým, že ja, ako matka, ktorá si veci robím posvojom som ten dôvod".

Ale po prečítaní tejto debaty, kde naozaj obhajujete to svoje ako jediné spráavne, začínam mať pocit, ze ta Badinkter možno má aj pravdu. Že oni maju tento level už tak dlho a tak intenzívne, že len píše niečo z ich doby, čo nám ešte pár rokov trvať bude. Kika, dobrý članok, ako vždy len možno treba prečítať dva krát. Alebo aspoň raz s porozumenímsmile a humor mode on.

Lenka napísané 23.09.2014 09:56

podla mna kazda matka chce svojmu dietatu len dobre, ci uz s cumlom ci bez, ci v kociku ci v satke....problem vidim len v tom ze je tendencia vnucovat svoju vychovu, nazory, postoje inym matkam a mozno by stacilo len trochu respektu z oboch stran nech si kazda robi tak ako povazuje za vyhovujuce pre nu a jej dieta ...a to iste je pri tom ci zeny deti chcu alebo nie - kazdeho osobna vec a konecne rozhodnutie ma byt respektovane.

Ena napísané 23.09.2014 22:42

Váš komentár Suhlasim s Lenkou.Je to na kazdej mame ako sa rozhodne, podla mna ci niekto pouziva latkove plienky, alebo pampersky je jedno.Babetku ani jednym a ani druhym neublizi.Aj mne vela ludi radilo co mam robit, ale je to moje dieta a robim si po svojom.Pouzivame pampersky, kocik ale aj satku, dokonca som bolq rozhodnuta pre epiduralku, ale museli mi ukoncit prvsie tehotenstvo.Ties mame cumlik, inac by som ju mala nalepenu na prsnikoch.Kojila som pokial sa dalo, ale ked sa neda tak sa neda a uz sme na nutrilone.Mozem povedat ze moja päť mesacna dcera je napriek vsetkemu stastna a zdrava :-D ..Takze JA patrim medzi moderne mamy :-D A aby som nezabudla mala spinka v postielke sama, ma tam monitor dychu, tak treba vyuzit.

Kleofasz Kutya napísané 23.09.2014 03:44

Boze to su chujoviny.

ahoj napísané 23.09.2014 06:21

Poznas ten vtip o totalitnych mamach? Pridu do kadernickeho salonu a kazda vyzaduje svoj kadernicky plan. Ze aky?

Kadernicka ich uz dopredu caka s kastrolom.

Sisi napísané 22.09.2014 23:57

Mozno je to pokrocilym casom, neviem, ale vynimocne ma nepobavil clanok tak, ako komentar o plurali zwinker (sorry, Kikus) btw, kamaratka ma 6 rocneho syna a u nich su to este stale cinnosti v mnoznom cisle Mr. Green

ahoj napísané 22.09.2014 22:35

V totalitnych matkach je kopa srandy. Strielaju capov o veciach ktore ich nezaujimaju a neovladaju ich, a cela ich pointa je kritizovat matky ktore aktivne uplatnuju svoje volby, preferencie a hodnoty. A tu pride Kika a grandiozne tvrdi, ze totalitky nastavili vysoky standard narocnosti. Pytam sa koho tym mozu inspirovat? Snad este vacsmi nezorientovane zeny ake su ony samy.

takakika napísané 23.09.2014 08:56

Grandiózne tvrdenia dala do pľacu oná teta filozofka a feministka menovaná vyššie. Ja by som na to sama od seba prišla len ťažko.

ahoj napísané 25.09.2014 23:07

Kika, nebojim sa, ze matky s babetka su zaryte 'naturalky.' Prave naopak- su myslenim kdesi v totalitnom rezime-zeny ktore nevymyslaju a rodia podla externej sablony. Mozno z nabozenskeho podnetu mate viac deti, ale inac podobnost cisto nahodna s naturalne orientovanymi asertivnymi maminami. Takze neohrozujete filozofkin pohlad, ale skor 'ste' bariera' pre zeny, ktore su zorientovane v tom co chcu, a nikto to s nimi v porodnici nechce diskutovat lebo ved- su rozmaznane! Tvoj zoznam v clanku-porodny plan, naturalny porod je presne to, v com by si ty nikdy, ani nahodou nemala vklad ci prehlad.

takakika napísané 26.09.2014 10:30

No tak to máš veľkú pravdu. Ale vôbec ma to netrápi, ani sa za to nehanbím, že som stála na konci radu a lakovala si nechty, keď sa rozumové veci rozdávali.

ahoj napísané 26.09.2014 22:12

To je ok. Nie kazdy mame rovnaky zivotny nahlad. Neprivlastnuj si vsak pozicane problemy, lebo z toho vychadza cmaranica.

austin napísané 26.09.2014 14:43

Ahoj, a ty niekedy aj citas po sebe co pises?

Lebo ja to citam uz dva krat a furt mi nie je jasne, co si chcela povedat. Urazit Kiku, ze nema do toho co hovorit, ci co bola pointa?

Ak chces niekoho skopat pod stol, zacni aspon tak, ze budes pisat suvisle vety, dost to tomu skopaniu doda smrncu, takto vlastne nieviem, za ktory tím kopes.

ahoj napísané 27.09.2014 07:38

Co Elizabeth opisuje ako vydobytky feminizmu, bol na nase pomery diktat. Tu bola prakticky zakazana antikoncepcia a interrupcie a porodnice fungovali na azylovy sposob. Zapad mal v 70/80-ych rokoch vyber v porodoch. Porodny plan bol podporovany medikmi. Tehotke nemocnica dala hrubu brozuru s obsahom zahrnajucim moznosti predvolby porodu- voda, kontrola bolesti, odmietnutie vysetrenia a zakrokov, atd. Kikin clanok vyznieva ako keby vsetky tie 'vymysly' okolo porodu boli u nas samozrejme, kdezto prax je taka, ze su este dnes, pausalne odopierane systemom. Mozno nie totalne, ale nie su aktivne dostupne. Preto o nich vela zien pozna len nieco. Tak ako Kika. Z mojho hladiska poviem tolko, ze Elizabeth-in pohlad je cez optiku zapadnej emancipacie (s dorazom na vyber) a nie vychodnej (prikazujucej a totalitnej). U nas je treba prehlbit vyber a dat mu konecne komprehensivny a dostupny status. Takze z mojho pohladu ja som fanusik legitimneho vyberu a nie totality. U nas je to ta tazsia cesta a zasluzi si maximalny zaujem a pozornost uvelicenych porodnic!

takakika napísané 27.09.2014 09:13

Je zvláštne, že zo všetkých tých čmáraníc, čo som tu nasúkala, si sa chytila práve na tie pôrodné plány. O inom máš dúfam tiež prehľad smile

ahoj napísané 27.09.2014 12:23

Mne to nepride vobec zvlastne. Zvlastny a cudzi je mi ich neuznany status u nas a tiez tvoja nechapava otazka preco? Je to nechutna bariera a obstrukcia pre zeny, ktore chcu prirodzenost pri porode. Ostatne az tak nepodlieha systemu, nemusis napr. vyjednavat s oficialitami o plane nosit dieta v satke. Prid s porodnym planom-a vypoklonkuju ta. V 80-ych rokoch sa v Rusku rozsiril trend rodit do vane ci dokonca v mori. Chceli obist masineriu v porodniciach, ktore neboli ochotne menit ich pausalne medikamentozne/zasahove porody. Kto vie, kolko zien nema deti prave preto, ze nemaju moznosti volby. To je opacna otazka. U nas Elizabeth nehrozi. Vacsina lekarov ani okom nemihne nad pausalnym klystirom, rodenim v polohe na zabiaka hore bruchom, ci odvleceni dietata do inkubatora. To ale neznaci, ze je to dobre ci bezpecnejsie. Prave naopak- cim prirodzenejsi porod, tym vacsia sanca bezproblemoveho porodu a citovych vazieb. Preto si zeny ziadaju duly, plan, atd.

Modrá kobyla napísané 27.09.2014 13:24

A ty si rodila v 80.tych, 90.tych alebo v ktorých rokoch, keď máš taký prehľad?

ahoj napísané 30.09.2014 10:11

Mod. kobyla. Urob si prehlad aj ty. Je to nezavisle od dekady (a uplne nepodstatne) v ktorej si rodila.

Michaela napísané 22.09.2014 20:44

Vyborny clanok! Vdaka za pobavenie smilesmile a ten nepochopeny rodicovsky plural ironicky spomenuty v komentari, ten tomu dal uplnu korunu smile) a ano mam dieta, rodila som s epiduralkou, syn mal pampersky, cumel a paradny kocik, spi sam v postielke a uz od roka a nieco aj sam v izbe, zaspava do 5 minut odkedy ho ulozime, je spolocensky, stale usmiaty, urozpravany, nema krive zuby a ziadny problem. Ja sa vyhybam napratanym detskym ihriskam, pracujem na polovicny uvazok od sYnovych 2 mesiacov nie preto lebo musim, ale lebo chcem. A nijako to nenarusa pohodovy rast nasho dietata. Damy, ide to aj po "starom"!

Iva Medvecká napísané 22.09.2014 20:30

Kika opäť ftipná smile pobavila som sa, najmä na zakopanej placente...V každom prípade, je náročné zachovať si kritické myslenie keď je človek materstvom zneistený. Ale je výborné po pár mesiacoch prísť na to, že dieťa najviac ocení, že matka je sama sebou a nikam to netlačí. Takže samozrejme u mňa pampersky, cumeľ, a práca popri tom smile

Marta napísané 22.09.2014 18:25

To preco sa nerodia deti sa nazyva uplne jednoduco Sebectvo. To ze niektore zeny vymysalaju a robia veci, ktore su over the top - to je ich vec. Nikto niko to nenuti robit.

Janka napísané 22.09.2014 14:32

My pouzivame cez den latkove plienky a na noc dam pampersku lebo sa v noci pri prebalovani budil.

Nosime sa v nosici manduka a obom nam to vyhovuje, mam volne ruky a vsade sa dostanem. Netvrdim ze neskor nekupim napr bugynu.

Spime spolu v posteli lebo je to tak pre nas jednoduchsie.

Cumlik maly nechcel zato rad dudluje prsnik.

Nechcem nikoho znechutit, jednoducho robim veci ako nam vyhovuju.. A nemyslim si o sebe ze som neaka super matka..

Kto deti nechce dovod si najde akykolvek..

Modrá kobyla napísané 22.09.2014 17:05

A koľkí používate tie plienky a koľkí sa nosíte v nosiči? Nič proti množnému číslu, asi to k tomu modernému materstvu patrí.

Janka napísané 22.09.2014 19:43

Mila modra kobyla, robim to ja a moja sestra a aspon niektore vecy z toho robi aj vela inych mamiciek co poznam..

Casto deti co pouzivaju latkove plienky sa naucia skor na nocnik ako deti s pamperskami. Ked je dieta dojcene na poziadanie, nepouziva sa cumlik, spi s rodicmi a vela sa nosi jeho citova potreba sa naplni uz v utlom veku a tieto deti sa rychlo osamostatnia..takze nehrozi ze do puberty spi s rodicmi..ked sa na to citi samo sa odstahuje do svojej izby..:-)

Pouzivam latkove plienky, kazdy druhy den operiem a dam ususit, netreba to zehlit..naozaj s tym nieje tolko prace ako sa moze zdat na prvy pohlad.

A tak by som mohla pokracovat.. Prid do Cajovne u dobrej vily v Ziline a spoznas nas podobne zmyslajucich ovela viac a nazivo.

Skus a uvidis, to je jedine co Ti mozem odporucit a sama si potom urobis nazor a vyberies si co Ti bude vyhovovat. smile smile

Janka

Modrá kobyla napísané 23.09.2014 09:15

Janka, poznáš taký vtip, ako zaklopú na dvere jehovistky, že by sa chceli porozprávať? A spoza dverí sa ozve: A koľko vás je? A jehovistky že: dve. Spoza dverí: No tak sa porozprávajte spolu. Takže príjemné čajíkovanie do Žiliny, povzbudzujte sa v pluráli.

P.S. Keby vaše teórie náhodou nefungovali, lebo stáva sa všeličo, stačí sa z čajovne presunúť do krčmy obďaleč a zapiť to.

Janka napísané 23.09.2014 10:54

Evidentne na Teba skoda slov lebo kto nechce tak nepochopi nikdy..

Bud stastna a nech sa Ti dari a nechaj inych ludi robit veci ako im vyhovuju..

Ja tiez nerypem do mamiciek co to robia inak, neodsudzujem ich a nechcem ich menit podla seba

Takze zi a nechaj zit

Modrá kobyla napísané 23.09.2014 12:55

Janka, uznaj, že keď napíšeš "my nosíme cez deň látkové plienky," evokuje to, že ich nosíš okrem bábätka aj Ty. Je pravda, že niektoré ženy majú problém s popôrodnou inkontinenciou, ale je pre mňa nóvum, že aj ony používajú látkové plienky.

Mimochodom, svoje dieťa som nosila v šatke cca do 2 rokov. Ale nosila som iba ja, nenosili sme sa navzájom, ja som bola na nosenie príliš ťažká.

Janka napísané 23.09.2014 13:55

no vidis a u nas nosi aj manzel a mas vysvetlenie na mnozne cislo

Janka napísané 23.09.2014 14:20

Prepac ze som sa nepresne vyjadrila, latkove plienky a pampersky nosi samozrejme len nas 4 mesacny maly.. evidentne som to zle sformulovala.

Tesi ma ze si nosila aj Ty a tak dlho..

Nerodila som takze poprodna inkontinencia nehrozi.

Pekny den a nech sa dari ☺

Janka

normalna mama napísané 22.09.2014 12:27

dobré Big Grins bolo by vhodné, nech si to prečítajú aj viaceré "prirodzené" mamy z modrého koníka Big Grins tam ich je takýchto požehnane Rolleyes

Iveta napísané 22.09.2014 12:43

Čo je to modry konik?

podporme článok na napísané 22.09.2014 11:37

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
sara napísané 27.05.2017 20:58

Zaujimave, kolko nepochopenia, neempatie ide z matiek vseobecne. Uz len v tejto diskusii. Hroza musiet byt v takej komunite. Este ked sa k tomu pripoji nechapavy muz, ako inak, ani len nepomysli na blaho aj tej zeny, ze tu skoliozu dostane ona z neustaleho nosenia ziveho bremena, ze dovidenia.

A preco sa stale niekto potrebuje obuvat do zien, co sa neupisu diktatu porodnosti?

sara napísané 27.05.2017 21:17

Kto ma stale potrebu robit dozorcu nad zenami ci dost pouzivaju maternicu, je to ako vo vaznici a uchylne. A este k tomu ich trestat a hresit. S pouzitim takych nechutnych "argumentov" ako je "naco su prsia?" a podobnych.

Je len pochopitelne, ze sa zeny stiahnu a nejdu do toho.

Jaja napísané 25.08.2016 12:11

Ďalšia zakomplexovaná a jedovatá žena, ktorá mnohé veci, o ktorých píše nepochopila, zjavne nemá o tom ani poňatia. Ale chce súdiť a kritizovať. Mne je dosť ľúto, že stále mnohé ženy sú tak mimo, čo sa týka detí. Ale do druhých sa obúvať nezabúdajú za žiadnych okolností. Veľmi úbohý článok.

Gulko napísané 11.05.2015 21:17

Tak toto je otrasny clanok. Nie len ze je velmi ofenzivny, ale aj scestny. Spajat nosenie deti so skoliozou??!! Ved je to presne naopak! Nosenie v satke a spravnom nosici naopak zdravy vyvin podporuje. Autorka tu priamo ci nepriamo hani dojcenie a prirodzene metody rodicovstva, ktore tu boli po tisicrocia a su nielen funkcne, ale aj optimalne pre vyvoj dietata. Pokial by takato normalna starostlivost o dieta mala niektore zeny odpudzovat od materstva (comu sa mi tazko veri), potom nan asi fakt nie su pripravene a lepsie im teda tak ako su.

Maminka napísané 27.09.2014 14:48

Mám 5 detí a k tomu na čo naráža autorka ako veci, ktoré sú nezmyselné som dospela postupne každým ďalším dieťaťom. Naopak to su veci, ktoré ulahčujú a pomáhajú v materstve. Autorka asi nevie o čom píše, inak si to neviem vysvetliť. Som vďačná za to že sa dá nosiť a nemusím riešiť nepraktický kočík, i keď aj ten občas použijem. Som rada že kojím a nemusím nič riešiť, som šťastná, že som si porodila sama bez chémie, lebo predtým to bola katastrofa, ale kvoli chemii pri porode, som nadšená z látkových plienok, lebo konečne nemáme červenú prdelku od chémie atd atd....... proste návrat k normálu je toto a nie to o čom píše autorka.......

Maminka napísané 27.09.2014 14:44

Mám 5 detí a k tomu na čo naráža autorka ako veci, ktoré sú nezmyselné som dospela postupne každým ďalším dieťaťom. Naopak to su veci, ktoré ulahčujú a pomáhajú v materstve. Autorka asi nevie o čom píše, inak si to neviem vysvetliť. Som vďačná za to že sa dá nosiť a nemusím riešiť nepraktický kočík, i keď aj ten občas použijem. Som rada že kojím a nemusím nič riešiť, som šťastná, že som si porodila sama bez chémie, lebo predtým to bola katastrofa, ale kvoli chemii pri porode, som nadšená z látkových plienok, lebo konečne nemáme červenú prdelku od chémie atd atd....... proste návrat k normálu je toto a nie to o čom píše autorka.......

Asined napísané 24.09.2014 11:11

vidím, že jednomatky sú zahrňované do skupiny bezdetných žien, hoci už matkami sú, takže podľa mňa neoprávnene...žena, ktorá má dieťa, je predsa niečo úplne iné, ako žena, ktorá deti nemá, nechce, nemôže....niekedy mám pocit, že jednomatky sú zatracované dvoj a viacmatkami, ale aj bezdetnými ženami, akosi nikam nezapadajú, škoda, aj ony by potrebovali trochu uznania, priviesť na svet a vychovávať čo i len jedno jediné dieťa je predsa práca na celý život vhodná uznania...alebo len viac detí sa ráta ako niečo ideálne?

takakika napísané 24.09.2014 14:12

O ideále dvoj a viac-matky dáme nabudúce, neboj smile

p.s. ja už som tiež počula, že som sa "zasekla" na čísle 2, čo narobíš, život medzi matkami vie byť krutý

takakika napísané 24.09.2014 14:12

O ideále dvoj a viac-matky dáme nabudúce, neboj smile

p.s. ja už som tiež počula, že som sa "zasekla" na čísle 2, čo narobíš, život medzi matkami vie byť krutý

Hana napísané 24.09.2014 07:53

To, čo popisujete ako "obmedzenia" plynúce z materstva, som ja vnímala ako obrovské uľahčenie môjho materstva.

 

Naozaj nevnímam "tlak", že musím mať decko v šatke, v posteli a pod.

 

Mne šatka a spoločné spanie ušetrili kopec času, umožnili voľný pohyb a minimalizovali obmedzenia spojené s kočíkom...

 

Na článku je užitočné skôr to, že naozaj máme ideál krásy, ideál materstva atď.. a stresuje to.

 

Avšak mňa z toho ideálu stresuje skôr to, že musím všetky moje roly ženy zvládať s úsmevom na tvári a tváriť sa že všetko mám pod kontrolou. Práca, domácnosť, deti, partner, kuchyňa, hobby, rozvoj...no všetko nezvádam smile

 

Ale vďaka šatke a spoločnému spaniu sa to aspoň trochu dalo zvládnuť!!!

Daniela napísané 23.09.2014 22:52

Mila autorka, mile maminky,

 

Je smutné, ako urazlivo potrebujete ohovarat tych, ktori maju iny názor. Preco?

Ja by som Vam mohla načrtnúť nahlad do psychologie, ale oveľa osoznejsie bude, keď si samé rozoberiete svoje pocity.

 

Myslím ze sa môžeme zhodnúť v tom, ze každý rodic robi pre svoje dieta to najlepšie, comu veri a co moze v danej situácii.

Každý z nás ma ine skúsenosti, pristup k informáciám, pocity, ktorým dôveruje, na základe ktorých koná.

Preco potrebuje niekto sudit tych, co robia veci inak?

Zi a nechaj zit.

 

A kde je nejaka solidarita? Vsetky mamy to maju náročné v urcitych obdobiach. Co keby sme sa radsej navzajom podporili?

 

Aj ja sa snazim robit veci tak, aby to bolo co najbližšie k prírode. Ale nie preto, ze je to moderné. Ale preto, ze tak ako je to prirodou vytvorene, je to spravne, efektivne, dobre, pekne, príjemné, zmysluplné. ...krasne

Snazim sa respektovat moje deti a ich potreby a na druhu stranu citim, ze oni rešpektujú mňa. ..

 

A nebudem Vam nutit moj názor. Hoci som presvedčená, ze na staré kolena si tie vnimavejsie z Vas pri svojich vnucatach budete hovorit, ze niečo ste predsa mohli robit inak...denne sa stym stretavam...

 

A dovolim si tvrdit, ze rozhodne nie som odstrasujuci priklad "mat deti". Prave naopak. ta suhra a laska medzi nami je citelna, a mnoho zien sa so mnou radi, ako zit so svojimi detmi....

takakika napísané 24.09.2014 09:11

Milá Daniela,

pozri si odkaz, na ktorý linkujem, na pani filozofku a feministku, ktorej príklady moderného materstvá v článku spomínam. Nevymyslela som si ich sama z dlhej chvíle, aby som sa pourážala smile

Osobne mi je celkom ukradnuté, že bezdetné ženy odpudzuje, znechucuje či pohoršuje nejaký model materstva, aj to, či som pre niekoho odstrašujúci príklad ja sama. A je jedno, či kojím dieťa v predškolskom veku na ulici alebo že nekočíkujem. Tu vôbec nejde o to. V článku iba rozvíjam myšlienku, že ešte nič zo života materského neokúsili, nemôžu vedieť, ako nejaká teória či idea funguje v praxi, preto je to z ich strany iba výhovorka, za ktorú skrývajú iné dôvody, prečo nechcú mať deti.

austin napísané 26.09.2014 14:52

Milá Daniela,

 

je povázlivé, ako rýchlo ty urážas autorku, nezabudnúct vystihnúť/zdoraznit svoj brilantný vhlad do psychológie a ako inak vzorové materstvo, ktore je "spravne, efektivne, dobre, pekne, príjemné, zmysluplné. ...krasne", tož tvoj postoj je taký akceptujúci a nehodnotiaci! Vivat!

 

Možno by bolo naozaj načim začať sa učiť čítať s porozumením. Čitali ste vôbec niekto, kto sa tu tak vášnivo rozohňujete, ten pôvodný článok od E: Badinter? Poznáte možno viac jej publikácií?

Čítali ste niekto to čo Kika naozaj napísala?

Lebo ja v článku nevidím ani náznak odsudzovania eko-bio-enviro matiek. Ja som čítala od ELizabet obsah zhruba v duchu: "niekto nám tu tvrdí, že ideál materstva je nateraz definovaný tak, že sa žena v ňom musí obetovať, aby bola dobrou matkou. Všetko čo sme my staré feministky s podprsenkami na barikádach vybudovali (jednorázovky, jasle, UM) táto novodobá generácia hádže do koša a odrádza tak väčšinu žien vôbec sa pokúsiť mať dieťa"

A od Kiky odpoveď: "ked je niekto nastavený, že deti mať nechce, tak si na to zámienku nájde, ale nech sa neoháňa tým, že ja, ako matka, ktorá si veci robím posvojom som ten dôvod".

Ale po prečítaní tejto debaty, kde naozaj obhajujete to svoje ako jediné spráavne, začínam mať pocit, ze ta Badinkter možno má aj pravdu. Že oni maju tento level už tak dlho a tak intenzívne, že len píše niečo z ich doby, čo nám ešte pár rokov trvať bude. Kika, dobrý članok, ako vždy len možno treba prečítať dva krát. Alebo aspoň raz s porozumenímsmile a humor mode on.

Lenka napísané 23.09.2014 09:56

podla mna kazda matka chce svojmu dietatu len dobre, ci uz s cumlom ci bez, ci v kociku ci v satke....problem vidim len v tom ze je tendencia vnucovat svoju vychovu, nazory, postoje inym matkam a mozno by stacilo len trochu respektu z oboch stran nech si kazda robi tak ako povazuje za vyhovujuce pre nu a jej dieta ...a to iste je pri tom ci zeny deti chcu alebo nie - kazdeho osobna vec a konecne rozhodnutie ma byt respektovane.

Ena napísané 23.09.2014 22:42

Váš komentár Suhlasim s Lenkou.Je to na kazdej mame ako sa rozhodne, podla mna ci niekto pouziva latkove plienky, alebo pampersky je jedno.Babetku ani jednym a ani druhym neublizi.Aj mne vela ludi radilo co mam robit, ale je to moje dieta a robim si po svojom.Pouzivame pampersky, kocik ale aj satku, dokonca som bolq rozhodnuta pre epiduralku, ale museli mi ukoncit prvsie tehotenstvo.Ties mame cumlik, inac by som ju mala nalepenu na prsnikoch.Kojila som pokial sa dalo, ale ked sa neda tak sa neda a uz sme na nutrilone.Mozem povedat ze moja päť mesacna dcera je napriek vsetkemu stastna a zdrava :-D ..Takze JA patrim medzi moderne mamy :-D A aby som nezabudla mala spinka v postielke sama, ma tam monitor dychu, tak treba vyuzit.

Kleofasz Kutya napísané 23.09.2014 03:44

Boze to su chujoviny.

ahoj napísané 23.09.2014 06:21

Poznas ten vtip o totalitnych mamach? Pridu do kadernickeho salonu a kazda vyzaduje svoj kadernicky plan. Ze aky?

Kadernicka ich uz dopredu caka s kastrolom.

Sisi napísané 22.09.2014 23:57

Mozno je to pokrocilym casom, neviem, ale vynimocne ma nepobavil clanok tak, ako komentar o plurali zwinker (sorry, Kikus) btw, kamaratka ma 6 rocneho syna a u nich su to este stale cinnosti v mnoznom cisle Mr. Green

ahoj napísané 22.09.2014 22:35

V totalitnych matkach je kopa srandy. Strielaju capov o veciach ktore ich nezaujimaju a neovladaju ich, a cela ich pointa je kritizovat matky ktore aktivne uplatnuju svoje volby, preferencie a hodnoty. A tu pride Kika a grandiozne tvrdi, ze totalitky nastavili vysoky standard narocnosti. Pytam sa koho tym mozu inspirovat? Snad este vacsmi nezorientovane zeny ake su ony samy.

takakika napísané 23.09.2014 08:56

Grandiózne tvrdenia dala do pľacu oná teta filozofka a feministka menovaná vyššie. Ja by som na to sama od seba prišla len ťažko.

ahoj napísané 25.09.2014 23:07

Kika, nebojim sa, ze matky s babetka su zaryte 'naturalky.' Prave naopak- su myslenim kdesi v totalitnom rezime-zeny ktore nevymyslaju a rodia podla externej sablony. Mozno z nabozenskeho podnetu mate viac deti, ale inac podobnost cisto nahodna s naturalne orientovanymi asertivnymi maminami. Takze neohrozujete filozofkin pohlad, ale skor 'ste' bariera' pre zeny, ktore su zorientovane v tom co chcu, a nikto to s nimi v porodnici nechce diskutovat lebo ved- su rozmaznane! Tvoj zoznam v clanku-porodny plan, naturalny porod je presne to, v com by si ty nikdy, ani nahodou nemala vklad ci prehlad.

takakika napísané 26.09.2014 10:30

No tak to máš veľkú pravdu. Ale vôbec ma to netrápi, ani sa za to nehanbím, že som stála na konci radu a lakovala si nechty, keď sa rozumové veci rozdávali.

ahoj napísané 26.09.2014 22:12

To je ok. Nie kazdy mame rovnaky zivotny nahlad. Neprivlastnuj si vsak pozicane problemy, lebo z toho vychadza cmaranica.

austin napísané 26.09.2014 14:43

Ahoj, a ty niekedy aj citas po sebe co pises?

Lebo ja to citam uz dva krat a furt mi nie je jasne, co si chcela povedat. Urazit Kiku, ze nema do toho co hovorit, ci co bola pointa?

Ak chces niekoho skopat pod stol, zacni aspon tak, ze budes pisat suvisle vety, dost to tomu skopaniu doda smrncu, takto vlastne nieviem, za ktory tím kopes.

ahoj napísané 27.09.2014 07:38

Co Elizabeth opisuje ako vydobytky feminizmu, bol na nase pomery diktat. Tu bola prakticky zakazana antikoncepcia a interrupcie a porodnice fungovali na azylovy sposob. Zapad mal v 70/80-ych rokoch vyber v porodoch. Porodny plan bol podporovany medikmi. Tehotke nemocnica dala hrubu brozuru s obsahom zahrnajucim moznosti predvolby porodu- voda, kontrola bolesti, odmietnutie vysetrenia a zakrokov, atd. Kikin clanok vyznieva ako keby vsetky tie 'vymysly' okolo porodu boli u nas samozrejme, kdezto prax je taka, ze su este dnes, pausalne odopierane systemom. Mozno nie totalne, ale nie su aktivne dostupne. Preto o nich vela zien pozna len nieco. Tak ako Kika. Z mojho hladiska poviem tolko, ze Elizabeth-in pohlad je cez optiku zapadnej emancipacie (s dorazom na vyber) a nie vychodnej (prikazujucej a totalitnej). U nas je treba prehlbit vyber a dat mu konecne komprehensivny a dostupny status. Takze z mojho pohladu ja som fanusik legitimneho vyberu a nie totality. U nas je to ta tazsia cesta a zasluzi si maximalny zaujem a pozornost uvelicenych porodnic!

takakika napísané 27.09.2014 09:13

Je zvláštne, že zo všetkých tých čmáraníc, čo som tu nasúkala, si sa chytila práve na tie pôrodné plány. O inom máš dúfam tiež prehľad smile

ahoj napísané 27.09.2014 12:23

Mne to nepride vobec zvlastne. Zvlastny a cudzi je mi ich neuznany status u nas a tiez tvoja nechapava otazka preco? Je to nechutna bariera a obstrukcia pre zeny, ktore chcu prirodzenost pri porode. Ostatne az tak nepodlieha systemu, nemusis napr. vyjednavat s oficialitami o plane nosit dieta v satke. Prid s porodnym planom-a vypoklonkuju ta. V 80-ych rokoch sa v Rusku rozsiril trend rodit do vane ci dokonca v mori. Chceli obist masineriu v porodniciach, ktore neboli ochotne menit ich pausalne medikamentozne/zasahove porody. Kto vie, kolko zien nema deti prave preto, ze nemaju moznosti volby. To je opacna otazka. U nas Elizabeth nehrozi. Vacsina lekarov ani okom nemihne nad pausalnym klystirom, rodenim v polohe na zabiaka hore bruchom, ci odvleceni dietata do inkubatora. To ale neznaci, ze je to dobre ci bezpecnejsie. Prave naopak- cim prirodzenejsi porod, tym vacsia sanca bezproblemoveho porodu a citovych vazieb. Preto si zeny ziadaju duly, plan, atd.

Modrá kobyla napísané 27.09.2014 13:24

A ty si rodila v 80.tych, 90.tych alebo v ktorých rokoch, keď máš taký prehľad?

ahoj napísané 30.09.2014 10:11

Mod. kobyla. Urob si prehlad aj ty. Je to nezavisle od dekady (a uplne nepodstatne) v ktorej si rodila.

Michaela napísané 22.09.2014 20:44

Vyborny clanok! Vdaka za pobavenie smilesmile a ten nepochopeny rodicovsky plural ironicky spomenuty v komentari, ten tomu dal uplnu korunu smile) a ano mam dieta, rodila som s epiduralkou, syn mal pampersky, cumel a paradny kocik, spi sam v postielke a uz od roka a nieco aj sam v izbe, zaspava do 5 minut odkedy ho ulozime, je spolocensky, stale usmiaty, urozpravany, nema krive zuby a ziadny problem. Ja sa vyhybam napratanym detskym ihriskam, pracujem na polovicny uvazok od sYnovych 2 mesiacov nie preto lebo musim, ale lebo chcem. A nijako to nenarusa pohodovy rast nasho dietata. Damy, ide to aj po "starom"!

Iva Medvecká napísané 22.09.2014 20:30

Kika opäť ftipná smile pobavila som sa, najmä na zakopanej placente...V každom prípade, je náročné zachovať si kritické myslenie keď je človek materstvom zneistený. Ale je výborné po pár mesiacoch prísť na to, že dieťa najviac ocení, že matka je sama sebou a nikam to netlačí. Takže samozrejme u mňa pampersky, cumeľ, a práca popri tom smile

Marta napísané 22.09.2014 18:25

To preco sa nerodia deti sa nazyva uplne jednoduco Sebectvo. To ze niektore zeny vymysalaju a robia veci, ktore su over the top - to je ich vec. Nikto niko to nenuti robit.

Janka napísané 22.09.2014 14:32

My pouzivame cez den latkove plienky a na noc dam pampersku lebo sa v noci pri prebalovani budil.

Nosime sa v nosici manduka a obom nam to vyhovuje, mam volne ruky a vsade sa dostanem. Netvrdim ze neskor nekupim napr bugynu.

Spime spolu v posteli lebo je to tak pre nas jednoduchsie.

Cumlik maly nechcel zato rad dudluje prsnik.

Nechcem nikoho znechutit, jednoducho robim veci ako nam vyhovuju.. A nemyslim si o sebe ze som neaka super matka..

Kto deti nechce dovod si najde akykolvek..

Modrá kobyla napísané 22.09.2014 17:05

A koľkí používate tie plienky a koľkí sa nosíte v nosiči? Nič proti množnému číslu, asi to k tomu modernému materstvu patrí.

Janka napísané 22.09.2014 19:43

Mila modra kobyla, robim to ja a moja sestra a aspon niektore vecy z toho robi aj vela inych mamiciek co poznam..

Casto deti co pouzivaju latkove plienky sa naucia skor na nocnik ako deti s pamperskami. Ked je dieta dojcene na poziadanie, nepouziva sa cumlik, spi s rodicmi a vela sa nosi jeho citova potreba sa naplni uz v utlom veku a tieto deti sa rychlo osamostatnia..takze nehrozi ze do puberty spi s rodicmi..ked sa na to citi samo sa odstahuje do svojej izby..:-)

Pouzivam latkove plienky, kazdy druhy den operiem a dam ususit, netreba to zehlit..naozaj s tym nieje tolko prace ako sa moze zdat na prvy pohlad.

A tak by som mohla pokracovat.. Prid do Cajovne u dobrej vily v Ziline a spoznas nas podobne zmyslajucich ovela viac a nazivo.

Skus a uvidis, to je jedine co Ti mozem odporucit a sama si potom urobis nazor a vyberies si co Ti bude vyhovovat. smile smile

Janka

Modrá kobyla napísané 23.09.2014 09:15

Janka, poznáš taký vtip, ako zaklopú na dvere jehovistky, že by sa chceli porozprávať? A spoza dverí sa ozve: A koľko vás je? A jehovistky že: dve. Spoza dverí: No tak sa porozprávajte spolu. Takže príjemné čajíkovanie do Žiliny, povzbudzujte sa v pluráli.

P.S. Keby vaše teórie náhodou nefungovali, lebo stáva sa všeličo, stačí sa z čajovne presunúť do krčmy obďaleč a zapiť to.

Janka napísané 23.09.2014 10:54

Evidentne na Teba skoda slov lebo kto nechce tak nepochopi nikdy..

Bud stastna a nech sa Ti dari a nechaj inych ludi robit veci ako im vyhovuju..

Ja tiez nerypem do mamiciek co to robia inak, neodsudzujem ich a nechcem ich menit podla seba

Takze zi a nechaj zit

Modrá kobyla napísané 23.09.2014 12:55

Janka, uznaj, že keď napíšeš "my nosíme cez deň látkové plienky," evokuje to, že ich nosíš okrem bábätka aj Ty. Je pravda, že niektoré ženy majú problém s popôrodnou inkontinenciou, ale je pre mňa nóvum, že aj ony používajú látkové plienky.

Mimochodom, svoje dieťa som nosila v šatke cca do 2 rokov. Ale nosila som iba ja, nenosili sme sa navzájom, ja som bola na nosenie príliš ťažká.

Janka napísané 23.09.2014 13:55

no vidis a u nas nosi aj manzel a mas vysvetlenie na mnozne cislo

Janka napísané 23.09.2014 14:20

Prepac ze som sa nepresne vyjadrila, latkove plienky a pampersky nosi samozrejme len nas 4 mesacny maly.. evidentne som to zle sformulovala.

Tesi ma ze si nosila aj Ty a tak dlho..

Nerodila som takze poprodna inkontinencia nehrozi.

Pekny den a nech sa dari ☺

Janka

normalna mama napísané 22.09.2014 12:27

dobré Big Grins bolo by vhodné, nech si to prečítajú aj viaceré "prirodzené" mamy z modrého koníka Big Grins tam ich je takýchto požehnane Rolleyes

Iveta napísané 22.09.2014 12:43

Čo je to modry konik?

podporme článok na napísané 22.09.2014 11:37

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised