Prvé dva týždne s dvomi deťmi: 7 vecí, ktoré som sa o sebe naučila

Anna Veselá 0

Príchod nového člena rodiny je vždy veľká zmena. Mama a spisovateľka Jamie Johnson sa pre portál Motherly podelila so svojou životnou skúsenosťou po druhom pôrode.

„Dve týždne. Nemôžem uveriť, že prešli dva týždne, odkedy môj druhý syn prišiel na tento svet.

Dva týždne, odkedy sme sa s mužom zoznámili s bábätkom Simonom, najnovším členom našej rodiny.

Dva týždne, odkedy som mamou malému dieťaťu a bábätku. Teraz som zodpovedná za dve malé stvorenia.

Mozog mi ide prasknúť od všetkých tých zmien, ktoré sa udiali za ostatné dva týždne. Určite nie je všetko ružové, ale inak je všetko tak, ako má byť. Som optimistická.

Toto som sa za posledné dva týždne naučila o sebe, o deťom a svojom novom živote.“

1. S druhým bábätkom ide všetko ľahšie

Miliónkrát ľahšie. Viem, čo mám čakať. Nejdem sa zblázniť z každého zvuku, ktorý bábätko urobí. Viem, ako sa starať o dieťa. Nebola som v šoku, keď prvýkrát grckal, ani keď mu pes olízal líce. Neostala som celú noc hore, keď sa mu na koži objavili potničky. Nevolala som pediatrovi šesťkrát za deň, aby som sa ho opýtala na farbu stolice.

2. Dobre mi ide multitasking

Naozaj. Môžem kŕmiť bábätko, uložiť oblečenie staršieho dieťaťa, odložiť plienky do tašky, všetko dať do auta, a to s menej ako tromi záchvatmi bez toho, aby som stratila nervy a potom sa mi podarí prísť do cieľa iba s päťminútovým meškaním.

Jasné, že sa musím začať chystať o dve hodiny skôr, ako potrebujeme odísť, ale to je len maličký detail. Veľakrát sa môžem dokonca aj osprchovať a vyzerám ako normálny človek.

3. Staršie dieťa potrebuje čas, kým si zvykne na súrodenca

Vedela som, že to bude ťažké a snažila som sa ho na to pripraviť, ale predsa len, má tri roky. Starší syn hovorí, že „neľúbi svojho malého brata,“ ale videla som, ako mu dáva pusy.

Jeho predstieraný plač dosiahol novú úroveň. A jeho herecké schopnosti sú čím ďalej lepšie. Snažíme sa stráviť s ním čo najviac času, aby vedel, že nemáme za neho náhradu, ale je to pre nás všetkých ťažké.

4. Vyčerpanosť je ozajstná

Prečo sa mi zdá, že som zabudla na všetky tie najťažšie veci s práve narodeným dieťaťom? Dieťa je každé tri hodiny. Podelili sme si s mužom povinnosti okolo kŕmenia, ale obidvaja sa cítime vyčerpaní a nervózni, lebo je tu ešte jedno malé dieťa. Prežila som to na kofeíne a s televízorom. Nádejam sa, že dieťa začne spať celú noc skôr, ako sa vrátim do práce.

5. Cisársky rez bolí

Musela som na cisársky. V jednej chvíli som rodila vaginálne, keď tu vzápätí zo mňa vybrali bábätko a orgány vrátili na miesto. Napriek bolesti som sa musela starať o dve deti. Ale všetci sme to prežili a teraz už sa cítim dobre.

6. Telo sa mi musí vrátiť naspäť

Ešte vždy som jeden chaos. Cítim, ako sa mi ešte stále v tele hýbu orgány a snažia sa prísť na to, kde by mali byť. Keď sa pozriem do zrkadla, nevidím tam seba. Ale veľmi unavenú verziu seba, s kruhmi pod očami a s plno kilami navyše.

Ťažké. Naozaj ťažké. Chcela by som byť opäť sama sebou. Osoba, ktorá je v celku a cíti sa dobre vo vlastnom tele. Keďže toto je moje „druhýkrát,“ už viem, že potrebujem čas. Vrátim sa do toho.

7. Mám toľko lásky v srdci

Viem, znie to ako klišé. Ale mala som obavu, že možno svoje druhé dieťa nebudem ľúbiť tak, ako to prvé. Teraz viem, že som sa celkom mýlila. Moje srdce sa rozšírilo.

Život s novorodencom a malým dieťaťom nie je jednoduchý, ale je to môj nový život. Nová výzva. Bude to ťažké. Viem, že s úsmevom neskončí každý deň, ale aj tak je to môj život.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár