Plná dávka samopalu vystrelila na chlapca, stojaceho sotva meter od hlavne. Nejakým zázrakom sa nič nestalo, ale odpoveď z druhej strany z rovnakej značky samopalu nenechala na seba dlho čakať: Ratatatabum…!
Zmrzla vám krv v žilách? Mne mrzne zakaždým, keď sa vidím chlapcov takto „hrať“. Naposledy mi mrzla vo štvrtok popoludní.
Ja viem, mnoho ľudí /aj rodičov/ mi vytkne, že som pacifista a že život je tvrdý. Som pacifista a viem, že život je tvrdý. Ale to neznamená, že takáto „hra“ je v poriadku. Ďalším z argumentov je, že deti sa musia niekde vybúriť. Súhlasím! Ale nech je to vybúrenie sa bez akéhokoľvek pozadia.
Aby bolo jasné: nie som z tých sladkých detí, ktoré sa nikdy nebili so súrodencami. Vyrastať ako jediné dievča medzi triom živáňov – bratov ma poznačilo nadovšetko. Nebola som žiadny „ružový púčik“, ktorý by si bračekovci chránili ako oko v hlave. Inak by sa nestalo, že na mne starší brat trénoval s radosťou judo, o iných detských šklbaniciach v akomkoľvek pomere síl ani nehovoriac.
A je jasné aj to, že moje deti sa nevedia biť. Myslím tak biť, ako to vidieť v telke a vo filmoch vôbec, ako mi to názorne predvádzajú deti v škole, kým čakajú na koniec vyučovania pred dverami našej prváčky. Áááá, výkop, dž! Noha v šialenom uhle len o málo minie tvár „kamaráta“. Dž, dž, ááá! „Milujem bojové umenia!“ Smiech… Ale mne nejako nechutí.
Nemám nič proti bežným a normálnym ťahaniciam v rámci detských zvyklostí a možností, vyspelosti veku a rozumu. U nás je to tiež bežná záležitosť, ktorú v závislosti od stupňa revu a vážnosti sporu riešim. A odkedy sú najmladší dvaja chlapci, dovtedy u nás vec nevídaná, tak sa hlboko klaniam pred všetkými, ktorí majú takúto vrabčiu chlapčenskú čeliadku doma.
Lenže… blíži sa sem niečo, čo nebude už hra a nebude to len nevinnosť. To, čo sa pred pár dňami stalo vo Fínsku, už je pre nás za „vrátami“. Kým sa to dialo v Amerike, vraveli sme si: Hrozné, no konzumná „zlá“ Amerika… Čím teraz onálepkujeme Fínsko, aby sme sa tvárili, že sa nás detské násilie netýka?
Ak dieťa má v hre zbraň na nerozoznanie od pravej /čo je aj umelohmotná a akože/, ak sa neštíti robiť čo len „akože“ kopy a výpady voči rovesníkom, ak bez rozpakov strieľa – tiež len akože – a nie akože sa na tom zabáva, to už je morbídnosť, a nie voľnosť prejavu detskej povahy.
Lebo dieťa sa identifikuje s tým, čo vidí a počuje. Vidí a počuje to, čo mu dospelí dovolia /a nevysvetlia dostatočne, ak vôbec/. A ak sa hrá takýmto spôsobom, učí sa do života niečo, čo sa nám o pár rokov nebude hodiť. Hra dieťaťa je príprava na život. Hrá sa na varenie, hrá sa na učiteľku, hrá sa na šoféra, hrá sa na naháňačku. Je hra na zabíjanie a ubližovanie OK?
Nie je mi dobre, keď to píšem. A nemyslím si, že som nenormálna.
Ilustračné foto: www.sxc.hu
Priklanam sa tiež k názoru “Ksichta” zákaz nič nevyrieši môže len uškodiť. Jednoznačne treba učiť k zodpovednosti a vysvetlit že aj ked je to hračka môže to ublížiť , a nielen fyzicky ale i psychicky niektorým ľuďom. Ja sa tiež sem tam venujem Air-softu a viem čo to dokáže urobiť a pri pohľade na vinobraní ako deti s tým aj keď v slabšom prevedení strieľajú po sebe tak tých rodičov by som postavil pred múr nech vedia čo dali deťom do rúk.
Ono to ani hračky nie sú. Pokiaľ strieľajú malé umelohmotné guličky (6mm) veľa závisí od usťovej rýchlosti. Ak máte takú hračku doma, bolo by fajn ísť si odmerať usťovú rýchlosť.
Sú to airsoftové zbrane (výrobcovia napr. Tokio marui, UHC…)
A s nimi (aj v manuálnej podobe – existujú aj plyňáky, elektriky… tam si je potrebné dať ešte väčší pozor) môžu vaše deti v pohode prísť o oči, zuby, vedia spraviť dieru v líčku…
Je toho veľa, hra je to fajn, ale je potrebné mať aspoň 15 rokov a doporučujem minimálne airsoftové okuliare, najlepšie paintballovú masku. A sú nepredajné do 18 rokov – haha
Je trošku rozdiel , či je to “zbraň” z Tesca, alebo airsoftová zbraň. Dávajte fakt pozor s čím presne sa deti hrajú.
Priklanam sa k nazoru, ze hrackam-zbraniam sa neda celkom vyhnut (zvlast pri chlapcoch), ale treba jasne vysvetlovat, ze “ani hrackou sa nemieri na druhych ludi a zvlast nie do tvare”… a ked uz chlapec tuzi po zbrani, nech si ju sam (s pomocou) vyrobi z dreva pod.
Nechapem rodicov, ktori detom kupia air-softove zbrane, co vyzeraju ako naozajstne a este aj strielaju umelohmotne gulocky… len trpnem, kedy niekto pride o oko…
My sme to vyriešili takým kompromisom. Sme totiž taká kovbojská rodina, takže zbraniam sa nevyhneme a už ako decká sme mali každý svoju vzduchovku, ale ale od mala sme mali zákaz mieriť aj s hračkárskymi zbraňami na seba. A to praktikujem aj s mojimi deťmi. Myslím si totiž, že zákaz nie je riešenie. Chalani si vyrobia pištoľ z konára, alebo sa k nej dostanú u kamaráta, alebo ich to bude ako zakázané ovocie celý čas lákať. Je v nich zakódovaný bojovník a takéto veci ich lákajú. Mylsím, že je lepšie trošku to ukočírovať. Takže naše deti strieľajú pod kontrolou dospelákov do balónov naplnených vodou, alebo do terča, ale nikdy nesmú, ani len hračkársku pištoľ namieriť proti sebe. Máme pravidlo – mieri sa iba na terč.
Tiež patrím medzi “nenormálne pacifistky”- mám troch chalanov a jednu babu, ale žiadnu pištol, ani nič podobné u nás nenájdete. Máme iba jeden drevený meč z dreva a aj ten má zaoblený koniec, a nosia si ho von, keď idú so mnou na prechádzku a hrajú sa na rytierov.
Mam 3 rocneho syna a s manzelom sme sa uz pri jeho narodeni dohodli,ze u nas nebudu ziadne pistole.Sice Jakub na mna pozera smutnymi ockami,ked vidi druhych chlapcov hrat sa so zbranami,ale hned sa snazim vymysliet inu hru.Zabavnejsiu a kvalitnejsiu ako je behanie so zbranami.
Ani ja si nemyslím, že ste nenormálna, “hračky” – zbrane deťom do rúk nepatria. Ja som tiež odhodlaná takéto hračky doma nedržať. Máme dve baby (5 a 3) a jedného chalana(8 mesiacov), doteraz sa nám to darí.