Recept na materstvo

Mária Kohutiarová 1

Plienky, kašičky, podbradníky, fúra prania, prebdené noci. Potom zas prvé kroky, ďalšie bacily, rozprávanie. A prvý truc. Potom škôlka, kamaráti a už je to tu: hamovanie a formovanie toho malého človiečika, nazývané výchova. Samozrejme, obslužný kolotoč pokračuje, nabaľuje sa krúžkovou taxislužbou a full servisom v mnohom. Občas sme z toho pri všetkej láske k potomstvu unavené.

Ako z toho von?

Keď mi priateľka pred pár rokmi ešte v českom vydaní strčila do vrecka malú knižku, netušila som o jej obsahu ani autorke dokopy nič. Bola mi odporučená s tým, že mi bude chutiť a určite to bude moja šálka kávy. 

Mala pravdu. Knižka je stále pri mojej posteli a zvyknem si ju otvoriť len tak, hocikde a nikdy neodídem od čítania bez toho, aby ma nenabila novou chuťou byť mamou na plný výkon a napriek tomu, že všetko nejde hladko, sa cítiť normálna.

Nie, nejde o žiadnu iróniu ani o návod na to, ako všetkých poslať do hája a robiť si po svojom. Práve naopak – Hana Pinknerová v útlej knižke Boh pošepkal mamičkám učí inej, radostnom pohľade na bežné, reálne, všedné situácie každej mamy. 

Nájdete tam všetko: rýchle rozhovory s kamarátkami – mamami po telefóne aj naživo pri doručení a vyzdvihovaní detí z krúžkov. Detský truc nad jedlom. Túžbu dopriať si čas iba pre seba, napriek tomu, že doma všetko padá na hlavu. Prvotný odpor k secondhandu či výpredajom, (lebo na značky zväčša nie je) a čo s tým.  Maľovanie detskej izby s počiatočným odporným oškrabávaním stien. Fungujúca intuícia a pomoc v pravý čas od kamarátky, ktorá nič nevie, ale trafí sa do náročnej situácie vymetenej špajze a peňaženky a nečakanej vzácnej návštevy. Tajné listy od dcér, v ktorých sú ukryté všetky tajomstvá a túžby medzi nami ženami.  Ako sa hrať spolu bez kvanta drahých hračiek a televízie pustenej do nemoty – a tak, aby nám bolo všetkým dobre. Ako vidieť, kedy mám (a prečo) sa ísť hrať človeče, aj keď sa mi nechce a kedy je ten správny čas dožičiť deťom čas samým či s ockom na aktivity, o ktorých je lepšie vedieť len toľko, že tam treba dobrú potravinovú a čokoládovú základňu a že prídu síce špinaví, ale šťastní. O rozprávaní sa kedykoľvek, aj práve vtedy, keď nám je nanič, ako sa máme radi a ako sme všetci jeden bez druhého nekompletní. 

V tejto knižke nenájdete len tisíc návodov a inšpirácií od varenia z ničoho a za nič cez výchovu až po tiché rodičovské rozhovory a situácie v spálni, ale predovšetkým obrovskú, pozitívnu, vitamínovú materskú bombu, ktorá vás znovu presvedčí, že byť mamou je to najlepšie, čo vás vôbec mohlo v živote postretnúť – a to aj napriek tomu, že teraz máte na svojho drobca zlosť kvôli neposlušnosti a cítite sa ako vychovávateľ degradovaná a neschopná. A bingo: každý kúsok na prečítanie a nakopnutie vám neukradne pol dňa ani hodinu, ale len 5 minút, možno v mhd, možno pred spaním, možno na záchode (no tak, čítame predsa všade, nie?).

Ak to ešte nemáte, bežte si to kúpiť – alebo: ešte lepšie, pre vášho muža pragmatickejšie a pre vás aj jednoduchšie a romantickejšie – zaželajte si ju rovno ku Dňu matiek. Prečítanie a neustály návrat k tomuto životabudiču v riadkoch stojí za to.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Vdaka za tip. Big Grins Ja mam tiez jednu velmi oblubenu, pri ktorej zarucene pookrejem – Danielle Beanova: Materinske dusky stastia. A veru pri tom nasom stvorlistku ju otvaram casto. zwinker

Pridaj komentár