Škôlka vo Francúzsku zo života jednej mamy

Mária Kohutiarová 13
foto: isifa

Žijeme si tu na svojom malom slovenskom piesočku a často nás ani nenapadne, čo je u nás dobré a čo nie. Niekedy pritom stačí pohľad len kúsok za hranice – a dnes sa pozrieme, ako to funguje v liberálnom a nonšalantnom  Francúzsku, priamo v materskej škôlke.

Viac, ako základná škola

Vo Francúzsku už materskú škôlku nazývajú škola a nástup do nej v troch rokoch dieťaťa sa oslavuje viac, ako nástup do prvého ročníka základnej školy. To už taká sláva nie je: nakoniec, aj kúpa prvej školskej tašky je vlastne kúpa batôžteka, ktorý dieťa nosí do škôlky.

V nej nenosí desiatu, ale svojho „doudou“. Je to zvieratko ušité z jemnučkého mäkkého silonu, ktoré dieťa dostáva hneď pri narodení, a to minimálne 10 rôznych. Potom už len rodičia dávajú pozor, ku ktorému z nich zahorí ich dietko zvláštnou pozornosťou alebo mu jemne vyvolenca podstrčia do pozornosti. Dieťa bez  neho neurobí od malička ani krok, a to cielene: tento pajác má slúžiť na to, aby sa malo ku komu pritúliť, keď je niekde samo bez rodičov. Nič iné mu neostáva, lebo francúzske matky sú emancipované, na materskej sa dlho neohrejú a dieťa putuje k opatrovateľke alebo do jaslí.

Ak vám to s tou

desiatou, ktorá v batôžku nie je,

príde zvláštne, netrápte sa. Aj vo Francúzsku kedysi tá desiata v batohu bola: lenže potom ministerstvo školstva zistilo, že pribúda veľa obéznych detí a podozrievalo rodičov, že deťom balia na desiatu miesto ovocia sladkosti a keksy. Preto jednoducho tie desiaty zatrhlo, aj keď rodičia sa búrili – deti ráno skutočne v tom zhone nestíhali jesť raňajky, a tak bola desiata jedinou záchranou. Takže: desiata vo francúzskej materskej škole nie je, ale dieťa, ktoré sa dobre naraňajkuje, pri ich inom doobedňajšom systéme ju ani nepotrebuje.

Režim dňa

Ráno sa všetky škôlky a školy otvárajú len na 10 minút a tie majú postačiť na to, aby deti do škôlky prišli. Prísť neskôr znamená mať nepríjemnosti na koberci u riaditeľky. Nebolo pomyslenia na to, aby tak, ako u nás, šlo dieťa ešte na záchod tesne pred odchodom do škôlky. Nečudo, že tieto ranné odchody sú pre rodičov riadnou záťažou a rannou morou.

Škôlka nie je pre zábavu, ale pre vyučovanie, ktoré sa preruší až o 11.30 obedňajšou prestávkou. Tu nastáva šprint č. 2: rodičia majú opäť tých svojich 10 minút, aby si svoje deti vyzdvihli zo škôlky a šli sa s nimi naobedovať, prípadne deti jedia u opatrovateľky: týchto detí je asi polovica. Zvyšok detí ide do kantíny, kde sa o ne stará špeciálny personál: pretože učiteľky zo škôlky nemajú povolené stravovať sa v kantíne.

V rámci obednej prestávky, ktorá trvá dve hodiny, majú na výber, či si niečo zohrejú v mikovlnke v zborovni alebo idú domov. Od 13.20 do 13.30 je ďalší pokus o krátke trate v podobe odovzdania dieťaťa do škôlky. Vyučovanie potom trvá do 16.30, ak pracujete, do 18.00 vám vypomôže družina, ktorá funguje aj ráno od 7.45 a šetrí rodičov, ktorí neplánujú kariéru na krátke trasy. Deti tam totiž možno doviesť kedykoľvek a kedykoľvek pokojne vyzdvihnúť. Ale: ak sa nedostavíte do 18.00, dieťa odvedú na políciu…

Kde, ako?

Škôlky a školy sú vo Francúzsku na každom kroku, doslova v každej štvrti nájdete obe. Do škôlky sa chodí 3 roky. Každé dieťa vo Francúzsku má zo zákona nárok na vzdelanie od 3 rokov a preto neexistuje, aby nemalo  miesto v škôlke. Ak nie je, obec je povinná otvoriť novú triedu. Deti sa do škôlky zapisujú na radnici, bez ich prítomnosti.

Rozhoduje rok narodenia, teda nie školský rok, čiže deti od 1.1. do 31.12., ktoré v tom roku dovŕšia tri roky, majú škôlku istú. Dieťa však automaticky zapíšu do najbližšej škôlky pri jeho bydlisku, ak chcete dať dieťa inam, treba napísať oficiálnu žiadosť o preloženie s odôvodnením. Za škôlky sa neplatí, len za kantínu.

Tieto poplatky sú stanovené podľa výšky príjmu rodiča – čím viac zarába, tým viac platia za obedy a stravu. Toto spôsobuje, že mnohí ľudia si radšej najmú na ten obed opatrovateľku. Tie však nie sú na žiadnej voľnej nohe, štát ich má pekne pod kontrolou. Aj keď vo Francúzsku existujú aj súkromné škôlky, Francúzi sú riadni patrioti a deti dávajú predovšetkým do štátnych – sú blízko domu, deti sú tam s kamarátmi z ulice.

Čo z toho by ste brali a čo nie, nechávam na vás…

Z francúzskej reality kamarátky Eriky spracovala Mária Kohutiarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobry den, prosim Vas p. Erika. Mohla by som na Vas dostat email adresu? Rada by som s Vami prekonzultovala par veci ohladom skolok vo fr. a potrebovala by som par praktickych rad, avsak radsej by som to urobila sukromne. Dakujem za pochopenie, vopred dakujem za Vas cas. S pozdravom Erika

  2. JA zijem v Taliansku a tuje to podobne s materskou, trva od troch mesiacov do 1 roka maximalne, podla pracovnej zmluvy alebo ktovie coho este. Takze v jasickach su aj male babatka.. Cry Vela zien ak ich muz dobre zaraba necha pracu a radsej ostane doma s detmi, je tu vysoka nezamestnanost zien, potom maju oficialne v obcianskom ako povolanie napisane Zienka domaca smile. Alebo zapoja do akcie starych rodicov, casta je aj kombinacia doobeda jasle a poobede babka…

    Ale jaslicky su dobre, samozrejme su lepsie aj horsie. Deti sa stravuju tam priamo s vychovavatelkami, stale sa hraju a vacsinou maju prevadzku az do 18.30…takze ked pride sobota babo je asi v soku, ze s kym to je cely den.. Deti v jasliach su casto chore, co je normalne, pravidlo je, ze staci ze nema teplotu a sup s nim zase do jasli, antibiotika mu daju aj vychovavatelky. Tieto vsetky choroby podla doktorov dieta posilnia v nasledujucich rokoch, nasi doktori zas vravia ze to moze sposobit poruchy imunity, tak si vyberte.

    O skolkach toho vela neviem. Za jaslicky aj skolku sa plati, a dost, najma jasle su dost drahe…daju sa uplatnit nejake socialne vyhody, zavysi to od mesta ci obce, ktore v tomto maju velke kompetencie..

    Ked tu niekomu hovorim , ze u nas je trojrocna materska tak len krutia hlavou, nechapu na co to je a ci to je fakt mozne..mozme s tym byt iba spokojne.. zwinker

  3. vsade existuju lepsie a horsie skolky,,,aj v zahranici su samozrejme sukromne skolky ine ako bezne statne,,,podla socialneho statusu tak ako vo vascine krajin, idu deti z bohatsich rodin to “krajsich” skolok,,, taktiez sa lisia, podla toho co som pocula, flamske skolky od tych vo valonskej casti,,v prospech tych flamskych (hlavne co sa tyka hygieny) je to tazko zovseobecnovat, vela zalezi od vedenia skoly,,,ja som bola zo zaciatku zhrozena,,,ale za cely rok nebol maly vaznejsie chory,,,,takze sa tesim,,,ma rad ucitelku,,,som rada ze je medzi detmi roznych ras,,,tak ine veci neriesiem,,,(napr. ze sa neprezuvaju,,na spanie ziadne pyzamo,,,,dokonca spia v topankach,,,polievku piju z umelej misky a pod….ale ked ho vidim usmiateho ked pre neho pridem,,,tak nad tym ze nemaju ziadne skrinky na svoje veci,,,alebo ze neumyvaju ruky teplou vodou,,ak vobec,,tak len mavnem rukou….

    1. Nielenze si neumyvaju ruky teplovou vodou, oni si casto neumyvaju ruky vobec !!! V triede mojej kolegyne ani nemaju deti kazde svoj vlastny poharik na pitie !
      Gastroenteritida je tu jedna najcastejsich detskych chorob !

  4. Dobry den,

     

    moja sestra zije tiez vo fr, dcera jej chodi do skolky a na buduci rok zacne aj druha. Sestra aj dcera su so skolkou spokojne: nemaju desatminutove nastupy, jedlo im zohrievaju normalne, desiatu dostavaju (nosia si ovocie) a co sa tyka vzdelavacich aktivit, tak ide vacsinou o hry na naucenie pocitania, rozlisovania farieb… take iste veci, ako najdeme v knizkach v kazdej detskej izbe.

    Urcite je aj tam vela co vylepsovat, ale v zasade sa nestretla s nicim, co sa pise vo Vasom clanku. Jedine spolocne je, ze si moze so sebou vzait svojho doudou (teda hocijaku oblubenu hracku, len musi byt podpisana), to zase mnohe nase skolky nedovoluju.

    S pozdravom, Betka

    1. pre Betku
       
      Francuzsko je obrovska krajina a rozdiely medzi severom a juhom byvaju niekedy velmi prekvapujuce…
      Skusenost v clanku je zo skolok na juhu Francuzska, kam chodili pocas poslednych 12 rokov moje tri deti a kde aj ja pracujem v skolke v dost velkom meste.`
       
      Tesime sa, ze Tvoja sestra ma lepsiu skusenost. Ja som si na ten casovy stres velmi tazko zvykala a dodnes som ho “nestravila”.
       
      Prekvapuje ma, ze detom zohrievaju jedlo…to by si u nas z hygienickych dovodov ziadna kolegyna nevzala na zodpovednost.
       
      Marii som tak isto len okrajovo spomenula ako malo sa deti v nasom meste v skolke hraju a ako vela sa v skolke ucime, momentalne sa uz druhy tyzden trapime ministerstvom vymyslenou polrocnou previerkou u najstarsich deti. Dvakrat do roka piseme detom v strednej a najstarsej sekcii vysvedcenia !
      Ucitelky mojich deti kazdu ich pracu oznamkovali! Mohlo ma rozhodit od jedu, mna, co som na Slovensku neznamkovala ziakov az do tretj triedy !!!
       
      Na webe pise jedna blogerka, co byva medzi Dijonom a Parizom (palculienka.blogspot.com) a ta opisuje take iste skusenosti ako ja….
       
      Pozdravujem aj ja,
      Erika

      1. ospravedlnujem sa za tie obrovske odskoky, pisem sem do diskusie malokedy a nevedela som, ze sa to zobrazi taketo roztahane…nabuduce si dam pozor 🙂

  5. Zijem v Belgiucku uz 3 roky,,vo frankofonnej casti,juh od Bruselu,,,

    a celkovo som z tohto systemu tu zhrozena,,,,ano…maju viacej deti 3,4,,,pretoze maju potom aj nizsie dane,,,avsak viac ako polovica ide od 3 mesiacov do jasli,,,ostatne od 6mesiacov,,pripadne od roka urcite aj to len tie bohatych rodin,,ak nie tak k opatrovatelke urcite,,,co je strasne,,,pisala do dizertaciu o komunikacii matky a dietata v ranom veku tak o to viac ma tato kultura,,,ak je to mozne nazvat kulturou zaraza,,,moj syn tu chodi do skolky a tych rozdielov je strasne vela,,,takmer na dva clanky,,ak budem mat cas tak nieco napisem,,julia

  6. Hm, velmi ma nenadchol ten casovy stres, ale to by este nebol top… Mna by skor zaujimalo co robia decka ktore ostavaju v “kantine” tie dve hodiny (hlavne tie 2-rocne)… Jest urcite nejedia… Dalsie – “skolka nie je pre zabavu ale pre vyucovanie”, tiez neviem ci by sa mi to pacilo – pocula som o podobnom systeme, ktory je v Belgicku a tam sa decka nakoniec ani nevedia hrat, lebo sa od 3 rokov len vzdelavaju… Ale ked maju “free time” po skole – v druzine, tak nevedia co od dobroty…

    U nas to zavisi hlavne od skolky samozrejme, ale nemyslim si ze by sme na tom boli tak zle…

    1. pre LUDMIKU
       
      V cantine najprv spocitame deti, skontrolujeme, ci ziadne nechyba a potom ich rozdelime na dve skupiny. Prva ide hned jest a druha sa ide hrat na dvor alebo do herne, ak je zle pocasie. Po hodine si skupiny vymenime. Najmensie deti z prvej skupiny idu hned n poobednajsi spanok, 4 a 5 rocne deti ulozime spat az o pol druhej, ked pridu aj ostatne deti a predskolakov spat nedavame. Ale s tym spankom sa to lisi od skolky k skolke. Ale predskolakov, co viem, nedavaju spat nikde vo Fr.
      Deti naozaj hodinu jedia: predjedlo (rozne druhy salatov), masite hlavne jedlo (je mozne zvolit pre dieta vegetarianske alebo arabske menu), stvrty chod je syr s chlebom alebo jogurt a posledny chod je dezert: to byva bud zakusok alebo kompot alebo cerstve sezonne ovocie.

  7. pravdupvediac nejak ma ten francuzsky system nenadchol, ale zase urcite je dobre, ze skolok je dost a clovek sa nemusi stresovat, ci mu dieta vezmu alebo nie…

  8. Výborne napísané

    Čo by sa mi pačilo

    – odbúrabnie poplatkov za škôlky

    – zabezpečenie škôlky pre každé dieťa, ak to chce rodič

    – paradigma, že to nie je “odloženie detí” ale normalny stav

    Čo by sa mi nepačilo

    – ten časový stres a podľa mňa prehnaná disciplína

    – obednajšie prestavky ak sa zase od rodičov vyžaduje grafikon

    Každopadne, Francúzi a Škandinavci sú na čele krajín schopných sklbiť prácu a rodinu, čo sa odzrkadľuje prave v oveľa lepších hodnotach počtu detí v rodinách, jednoduco sa neboja mať viac detí, lebo majú aj oporu štátu.Díky za článok, Mária.

Pridaj komentár