Svoje deti neuspávam

ZemanLi/ blog 1

Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami (2.5 a 1 rok) dlhodobo v Belgicku. Na Slovensko sa vraciame radi a často. Výchova detí je jedna z najzodpovednejších úloh človeka a vždy ma obohatia výmeny názorov s mamičkami na ihriskách.

V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli

Veľké rozdiely medzi Belgickom a Slovenskom v starostlivosti o deti sú napríklad v dĺžke kojenia, veku umiestnenia deti do kolektívneho zariadenia, spania a udržiavania čistoty. V Belgicku je zvykom, že matka ostáva doma s dieťaťom len veľmi krátko (približne 2-4 mesiace) a dieťa potom ide do jaslí.

To ovplyvňuje aj dĺžku kojenia, ktorá málokedy presiahne 6 mesiacov. Tuhá strava sa môže podávať už od ukončeného 4. mesiaca. Moje materské dovolenky, ktorá trvali 8 a 11 mesiacov, tu považovali za neuveriteľne dlhé. Staršia dcérka ostala doma aj počas druhej materskej dovolenky.

Deti sa naučia spávať samé

Čo sa týka spania, deti sa okolo 5-6 mesiaca (teda v dobe, keď sa preruší automatická väzba medzi jedlom a zaspaním) naučia zaspávať a spať v postieľke samé. V našom prípade to prebieha tak, že dievčatká po okúpaní dostanú každá svoju fľašku mlieka a uložíme ich do postieľky. Po krátkej pesničke, rodič odchádza a dieťa zaspáva. V ideálnom prípade sa zobudí až ráno. Cela procedúra trvá ani nie 5 minút. A funguje to.

Nočníky a plienky

Nočník alebo nástavec na WC sa v Belgicku zavádza podstatne neskoršie ako na Slovensku – až około 2 roku a nie je výnimkou ani 3-rocne dieťa, ktoré s nácvikom ešte vôbec nezačalo. Naša staršia dcérka má stále plienku na spanie a mladšia stále.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 2,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár