Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej

Anna Veselá 0

Môžete robiť špičkový výskum v laboratóriu, robiť prekladateľku z čínskeho jazyka alebo byť široko ďaleko jediná žena programátorka v okolí.

Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.

Shutterstock

Takto ste si to ASI nepredstavovali

Neviem si predstaviť, že by kozmonaut letel do vesmíru bez akejkoľvek prípravy a záťažových skúšok, ale nás, matky, akoby len priviazali šnúrkou od topánok k rakete a vystrelili na Mesiac (v tom lepšom prípade).

V tom horšom môžete mať pocit, že sa rútite do čiernej diery.

Skok do neznáma, na ktorý vás nikto nepripraví.

Na predpôrodných kurzoch vám vysvetlia, ako si masírovať hrádzu, aby sa neroztrhla pri pôrode, ako máte predýchavať kontrakcie alebo ako si priložiť dieťa na prsník, aby ste za chvíľu nemali z bradaviek krvavé torzo.

Na tých naozaj dobrých vám však povedia aj to, čo bude nasledovať potom, keď si novorodenca prinesiete domov.

Slepá naivita

V tom čase si ešte naivne myslíte, že s bábätkom to bude láska na prvý pohľad, ktorá všetko znáša a všetko prekoná.

A tak vám celkom nedochádza, prečo na kurze rozprávajú o nejakých predvarených – predmrazených jedlách, o externej pomoci v podobe babičky alebo dobromyseľnej kamarátky, ktorá by vám prišla občas umyť zaschnutý riad po zohriatych obedoch z mrazničky.

Budete dvíhať obočie, že za strašenie ste si predsa nezaplatili. Toto počúvať nechcete ani zadarmo.

Až keď precitnete

Na veľa vecí prídete až za pochodu, keď zistíte, že tých 16 hodín spánku, ktoré by malo dieťa prespať v šestonedelí, je roztrieštených na milión úsekov počas dňa/noci (to je jedno, lebo sa to stiera) a nikdy nemôžete vopred odhadnúť, či vám dá dieťa 5 alebo 50 minút na to, aby ste skúsili sprchu a umyli si po týždni vlasy.

Budete spať pravdepodobne málo a viac-menej prerušovane, únava a vyčerpanosť pôjdu ruka v ruke s frustráciou, že niečo začnete, ale len málo dokončíte, možno ani len myšlienku nie.

Chaos, celé zle toto

Budete chcieť dať svojmu životu zase nejaký bod, od ktorého by sa odvíjala organizácia vášho dňa, ale budete často narážať na to, že nestíhate naplniť ani základné životné potreby. Ak nie je dobre postarané o vás, ako sa potom dokážete starať o vlastné dieťa… netušíte.

A budete si veľmi zúfať, pokiaľ nebude vo vašom okolí nikto, kto by sa o vás zaujímal a podržal vás. Preverí to vaše vzťahy v rodine, aj tie kamarátske.

Shutterstock

Či dostanete to, čo naozaj potrebujete

Možno sa pristihnete pri tom, koľko pokory vás bude stáť požiadať o pomoc niekoho (ak sa nechcete utápať v horkosti, prečo to dotyčný sám od seba nevidí).

A možno budete chcieť mať od všetkých radšej len pokoj svätý, ako počúvať hlúpe poznámky a rady, o ktoré ste nestáli, ale boli spoločne a neoddeliteľne v balíku prvej pomoci.

Na väčšinu vecí je mama sama.

Lenže ak by sa chcela sťažovať, miesto pochopenia ju čaká kritika.

Lebo veď nemusí vyvárať plienky (dobre že nie prať ich v potoku), riad za ňu spraví umývačka, máme samochodné vysávače, kopec jedla, ktoré sa dá kúpiť, či v prášku, či v skle, lebo veď ktorá dnešná matka vie deťom navariť…

A okrem toho, žijeme v dobe, kedy má každé dieťa aj technologickú babysitterku, stačí dať deťom smartfóny, tablety… tie staršie generácie si naozaj myslia, že nikdy nebolo lepšie…

Myslia si zle!

Skutočnosť je taká, že pre veľa dnešných mám je začiatok materskej obrovskou šokovou terapiou (a ďalšia príde o pár rokov, keď sa vracajú znova do práce).

Tie ženy, ktoré boli pred materskou zvyknuté robiť všetko naplno a perfektne, môžu mať tendenciu snažiť sa byť aj dokonalými mamami, za každú cenu, až do sebazničenia.

Ľahko je do tejto pasce skĺznuť, keď nás do toho tlačí spoločnosť orientovaná na výkon, rodičovstvo nie je výnimka. Preto tie materské súťaže, súperenia o tituly matky roka, podceňovanie, zhadzovanie mám, ktoré robia čokoľvek inak…

Postarať sa o seba, o dieťa, o manžela. Drina

A to sme ešte nezabŕdli do vzťahu s mužom, otcom dieťaťa. Ten sa takisto s príchodom dieťaťa zmení. Zrazu nebudete vedieť, čo skôr – ráno si prečítate, aké dôležité je spať s dieťaťom v jednej posteli a večer, že šťastné dieťa závisí od toho, či má milujúcich sa rodičov. Ako toto skĺbiť?

Obdobie materskej dovolenky je naozaj veľkou skúškou – vzťahov, našej schopnosti adaptovať sa na zmeny, nášho intelektu, emócií. Môže byť pre nás veľkou výzvou, ako to zvládnuť (a nezničiť sa).

Psychológovia hovoria, že do veľkej miery to závisí od nás, ako sa k tejto výzve postavíme. Pokiaľ jej budeme čeliť, so všetkým vedomím, koľko záťaže a obety prináša, pokiaľ povieme tomu svoje áno, dokážeme to.

Pôjde nám to lepšie pri niektorých „opatreniach“ na záchranu – ak si nájdeme svoju podpornú pokrvnú skupinu (zdieľaný problém je už len polovičný problém) alebo aspoň pol hodinku za deň, keď sa pokúsime vypnúť, odreagovať sa. Na každú z nás funguje ako psychohygiena niečo iné.

Držím vám palce, aby ste objavili to niečo „svoje“ a tiež viac radostných materských dní, ako tých, keď sa cítime dole.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (29 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár