Poviete si: áno, len keď má horúčku a je celé ubolené. Inak behá po byte, ako keby nič. Áno, naše milované dietky v nás často vyvolávajú otázku, na akéto baterky šlapú, že ich ani choroba nezloží do postieľky.
shutterstock
Keď je dieťa choré, má vysokú teplotu, kašle, zrejme sa do polohy ležmo rado uberie aj samo. Čo však v situáciách, kedy si pokoj na lôžku vyžaduje iné zdravotné obmedzenie dieťaťa a nie je to práve chrípka?
Ktoré situácie vyžadujú pokoj
Sú to najmä ochorenia pohybového ústrojenstva, dýchacej sústavy a samozrejme poúrazové stavy. V kľude by malo byť aj dieťa, ktoré má teplotu nad 38 st. (napriek tomu, že sa nám zdá, že má energie nazvyš).
Ak lekár nariadi kľudový režim, je na nás rodičoch, aby sme malého drobca zaujali a v postieľke ho udržali. Čo nie je vždy jednoduché a naša úspešnosť závisí jednak od našej vlastnej tvorivosti a tiež od ochoty dieťaťa „spolupracovať“.
Mne sa vďaka akčnosti našich detí podarilo vyskúšať si aj model týždenného ležania s dieťaťom, ktoré sa nesmelo hýbať (spočiatku ho pohyb bolel, čiže to bolo jednoduchšie v tom, že sám sa veľmi z postele nebral…), týždeň sme ležali, čítali, rozprávali sa, kreslili … A tiež sme zažili model dieťaťa, ktoré napriek nalomenému stavcu a 6 týždňovému spevneniu tela korzetom, doma liezlo na stoličky, lebo nutne potrebovalo dočiahnuť to či tamto a vonku behalo a skákalo. A keď môj muž zobral na prechádzku kočík s bábikou, že veď aspoň dieťa okorzetované bude chodiť pomaly, tak dieťa milé behalo aj s kočiarom prekážkový beh po ihrisku.
Myslím, že či je dieťa menšie, či väčšie, vždy nás jeho nútený pobyt na lôžku bude stáť najmä veľa času . Veľmi netreba rátať s tým, že zapneme DVDčko a je na pár hodín pokoj. Zvyčajne sa drobci po krátkom čase začnú nudiť a keď už nič iné, tak si vyžadujú prítomnosť dospeláka pri sledovaní, aby s ním mohli diskutovať, prečo Franklin nevedel jazdiť na bicykli alebo nemal rád ružičkový kel.
Ako na to?
Čo teda deťom ponúknuť, aby nám v tom kľude vydržali?
Knižky – zvyčajne prídu na rad ako prvé. Vyberte obľúbené knihy alebo tie, ktoré ste už dávno v ruke nemali a čítajte, ukazujte obrázky, učte sa riekanky. Potom, ako si prečítate nejakú rozprávku, môžete postavičky, ktoré v nej vystupovali vymodelovať z plastelíny alebo ich nakresliť . Ak je dieťa ešte malé, môže si modelovať len tak, guľky (Guľko Bombuľko je inak tiež milá kniha), alebo kresliť môžete vy a malý odborník vám kresbu môže „odobrovať“.
Fotoalbum – deti sa radi pozerajú na seba samých v albumoch. Pokiaľ máte doma také tie knižky pre bábätká , kde ste deťom vpisovali významné dátumy v ich živote, prvé krôčiky, prvé výlety, prvé všeličo, je to dobrá príležitosť ako sa vrátiť o pár mesiacov späť, hovoriť im, ako ste sa na nich tešili a čo sa všetko dialo, keď sa narodili. K tomu samozrejme môžete pridať fotky celého širokého príbuzenstva a historky z vášho detstva.
Koráliky – je dobré mať doma v zásobe také tie veľké koráliky a tenké gumičky. Náramky a náhrdelníky sa isto zídu mame, malej princeznej a tiež všetkým bábikám a plyšákom!
Stavebnice – pokiaľ dieťa môže sedieť, nanoste mu do postele obľúbené skladačky alebo stavebnice a môže tvoriť. Určite sa poteší, ak mu pomôžete a spoločne vytvoríte nejaký zaujímavý objekt. S menšími môžete skladať puzzle.
Karty, stolové hry – a s ležiacim dieťaťom sa dá hrať Človeče nehnevaj sa, len mu musíte posúvať figúrky vy… a doprajte mu aj tú radosť, že vás párkrát vyhodí alebo najlepšie – vyhrá!
Prstové bábky, maňušky – ak niečo takéto doma máte, určite to zapojte do programu a zahrajte deťom divadielko.
Papiere, lepidlá, farbičky – áno, áno, stále sme v posteli .. niekedy treba oželieť čistotu a uprednostniť pokoj a pohodu. Môžete vyrábať farebné leporelá, obrázkové knižky. Dobré návody nájdete vo všetkých detských časopisoch.
Cestovateľské fantázie – prichádzajú na rad, keď malý pacient dotvoril, doskladal, dolepil a pomaly mu dochádza trpezlivosť (s nami aj s chorobou). Môžete z vašej postele urobiť loď, ktorá pláva na mori a všade naokolo je voda. Ak malý námorník dá nohy dole, bude celý mokrý … Keď pridáte príbeh napr. o Noemovej arche alebo o hľadaní pirátskeho pokladu, určite získate body navyše. Zapojiť môžete aj kamarátov plyšákov, ktorí v tej arche pocestujú s vami. Zvieratkám ako lev, tiger môžete postaviť ohrádky. Ak máte doma atlas, neváhajte ho použiť a ukazovať si, kade sa to vlastne plavíte.
Magnetofón – či mobil, MP3 alebo iný nahrávač …. nahrávajte vaše rozhovory, poproste drobca, aby niečo zaspieval prípadne nahrajte vaše spoločné spievanie či recitovanie. Pre deti je to vždy veľká zábava počuť svoj hlas odinakiaľ než z vlastných úst. Do umeleckej tvorby môžete zapojiť všetky nástroje čo doma máte, a ak nemáte nič, tak varešky, pokrievky na hrnce …
Bunker – aby dieťa neležalo stále na tom istom mieste (ak sa teda môže hýbať a môže aj sedieť), môžete vyrobiť v inej miestnosti bunker, alebo „letné“ sídlo. Nafúknite nafukovačku, rozložte karimatky, spacáky, deky, vankúše a urobte príbytok, kam sa zmestí nielen malý pacient, ale aj obľúbený macík či bábika. Tiež miesto bunkra môže vzniknúť poľná nemocnica, kde všetkých vašich zvieracích kamarátov vyšetríte a ošetríte.
Hry a aktivity treba prispôsobovať zdravotnému stavu dieťaťa. Veľa vecí, na ktoré sme automaticky zvyknutí, že ich robíme v sede, sa dajú robiť aj po stojačky – kresliť, modelovať, stavať z lega … nie je to síce také pohodlné, ale na chvíľu – aby sme tzv. „zmenili tapety“ a robili krátky čas nejakú inú aktivitu sa dá aj to.
Ako to vyzerá u vás, keď sú deti choré? Prispejete nápadom , ktorý môže z nudy vytrhnúť nejakého iného drobca? V každom prípade – želáme vám veľa trpzlivosti a skvelých nápadov na nie úplne skvelé dni.
Loading...