Záhrada. Už sa jej neviem dočkať…

Mária Kohutiarová 3

Vonku dnes síce fučí ako uprostred Sibírskej zimy, ale Jurčovič už sľúbil iba 2 dni. Iba 2 dni a začne naozajstná jar. 

Máme záhradu a tak som pozitívne závislá, hoci ako dieťa som to popri pletí mrkvy a nekonečnom polievaní nikdy netušila.

Od štádia, kedy som sa zahrala na Mičurina a z prvého pozretia ovocinárskeho poradcu okosila jabloň tak, že už nikdy viac nenarástla a nezarodila, uplynulo dosť času. Mnohé tipy a triky som odkukala od našej starej mamy, ktorá teda mala recht a záhradu v malíčku.

V kuchyni mám nachystané prvé semienka a za mnou tróni novučičká motorová píla, ktorú musím zmontovať a zajtra zredukovať počet šarkou napadnutých sliviek, ako aj orechov, ktoré si zmysleli u nás urobiť plantáž.

         Jednoducho, záhrada ma baví.

Čo všetko máme na pláne tento mesiac:

–      môj drahý sa chystá síce v hodine dvanástej, ale predsa ostrihať náš vinohrad v nádeji, že sa po rokoch bez starostlivosti predsa len preberie a zareaguje na poslednú výzvu

–      ja popílim prebytočné stromy a kry, aby sme do jesene tak prirodzene urobili miesto na nové stromčeky

–      čakajú ma aj černice, z ktorých treba poodstrihovať staré výhonky až pri zemi  a nechať len 4-6 dlhých minuloročných výhonkov. Milosrdenstvo nedostanú ani slabé výhonky z minulého leta – ak chceme černice veľké a zdravé, niet čo riešiť

–      do poriadku treba dať aj naše ovocné stromčeky a taktiež treba zrezať staré drevo – jeho odrodené konáre sa väčšinou ohýbajú smerom dolu, až do zvislej polohy. Nové rodivé drevo, z ktorého je nádej na dobrú úrodu, vyrastá na bočných konároch

–      na svoje čakajú aj jahody – preč s burinou a hnedými listami. Zem okolo jemne pokypríme a prihnojíme jahody špeciálnym hnojivom. Už teraz sa doporučuje vrstva nástielky zabraňujúca vysychaniu pôdy a rastu buriny

–      to, čo sme na jeseň prerýľovali, treba pred sadbou ešte raz mierne prekypriť. Nás však ešte čaká dedko (familiárny názov nášho skvelého suseda) a jeho Terra, ktorá bude mať za úlohu preorať našu záhradu. Keď sme ju totiž vzali samostatne do rúk, rok stála a mnohé jej časti boli v hroznom stave, takže to stále doháňame.

–      no a potom už len to sadenie: už sa dá sadiť mrkva, petržlen, reďkovka, hrášok, cesnak, cibuľu ale aj bylinky. (Ja teda už len bylinkovú hriadku dolaďujem, čo znamená, že ju riadne prekyprím a očistím od starých uschnutých častí).

Dobrý tip, ktorý zaberá

Ak vás trápi, že vaša mrkva je prevŕtaná tajomnými chodbičkami, riešenie je jednoduché. Urobte si hriadky na „striedačku“ a to takto: hriadka mrkvy, hriadka cibule, hriadka petržlenu, hriadka cesnaku… Radšej menšie hriadky, ale vystriedané tak, aby bola koreňová zelenina obkľúčená cibuľovou. Mínerka mrkvová, ktorá sa ľúbi nasťahovať do mrkvy, petržlenu, ale aj zeleru, totiž neznáša pach cibuľovín. Nám sa osvedčilo.

Nezabudnite, že môžete mať neviem ako kvalitné semeno aj na výsevných páskoch, ale bez prísunu vlahy – pravidelného – bude úroda mizivá.

No a samozrejme kvetinky! 

Spod zeme na hriadke mi už vyliezajú krokusy a narcisy, takže prvá krása je istá. Treba však opatrne odstrániť burinu, ktorá sa stále nedá presvedčiť, že ju nemáme záujem šľachtiť… Na ružiach treba odrezať mrazom poškodené časti. Je čas nasadiť teraz aj nové ruže, zároveň už môžeme myslieť na leto a začať sadiť letničky podľa rozpisu na obale.

Súboj s burinou

Posledné a povinné, čo ostáva, je sústavný boj s burinou. Platí staré: radšej zlikvidovať malú včas, ako riskovať, že sa vysemení. Pomôcť si môžeme aj zeleným hnojením či nastielaním, ktoré značne zredukuje rast buriny. Tam, kde to nejde, treba si pekne vziať novú podložku pod kolená – na tie moje reumatické mi ju konečne kúpil môj drahý – a dať sa rýchlo do toho.

Mnoho z týchto vecí môžeme robiť spolu s deťmi – napríklad tí naši sú vybavení fúrikmi podľa veľkosti jedinca a odvážajú odrezky a burinu na miesto určenia.  Môžeme im samozrejme dať na starosti jednu hriadku, alebo – ako som to vyriešila ja – z povaly stiahnuť starý lavór a hrnce, nasypať zem a postaviť k domčeku pri pieskovisku, kde majú svoju kompletnú „záhradnú domácnosť“. Naša druháčka už má nakúpené kvetinkové semienka a teší sa, čo jej z toho vzíde… Ja tiež.

A nezabudnite na jedno: záhrada má byť pre radosť, nie mord! Keď toho už budete mať plné zuby, zlezte dolu, zahrajte sa s deťmi, alebo si len tak poseďte na lavičke na jarnom slniečku…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. úsmevné odboné povzbudivé motivačné skvelé rady od Márie.

    Veľmi pekné. Už len tú vlastnú záhradku. Alebo aj susedovu?? Radšej babkinu zwinker

Pridaj komentár