Absolútna moc

Marta Thaller (príspevok do súťaže FEJTÓN RODINKA.SK 2007) 18

Dovoľte aby som sa predstavila. Volám sa Clara a nemám ešte ani dva roky. Nie som sama, mám okolo seba dosť veľa ľudí a bývam vo veľkom dome so záhradou.

Tak teda po poriadku. Je tu žena, ta je stále so mnou hovorí si mama. No a potom muž, ten tu nie je tak často a volá sa tato. V našom veľkom dome bývajú aj dve staršie osoby – tato im hovorí mama a tato, ale mne opakujú 100 krát za deň, že sú dedo a babka… veľmi sa v tom nevyznám, ale prosím!!!

No ale mojim absolútnym miláčikom je osoba, ktorá si hovorí brat. Brat je už dosť veľký na to, aby ma nosil na rukách, hral sa so mnou, čítal mi a okrem toho má zaujímavé veci, ku ktorým by som sa bez jeho pomoci sama ešte nedostala.

Nechápem, čo táto rodina robila, kým som tu nebola. Zistila som to už pri narodení. Všetci nado mnou híkali, ochkali, poniektorí plakali a zachytila som slová ako “krásna, zlatá, jedinečná“. No a vtedy spod privretých mihalníc, ako som ich tak pozorovala, ma zachvátil pocit víťazstva. Ja som tu ešte len par hodín, a mám ich všetkých v hrsti. A nemusím kvôli tomu nič robiť. Len sa nevinne tváriť, sem tam zošpúliť ústa (oni tomu hovoria úsmev) a vrcholom je, keď otvorím oči a na niekoho z nich sa pozriem, vtedy sú vo vytržení. No a časom som zistila, že viem niečo ako vydávať zvuky. Z môjho grr a aaaa sa osoba mama skoro rozplakala. Úchvatné!!!!

Pomaly ale iste som začala zisťovať, že mám moc! Prišlo to nebadane (pre nich) ale ja som na tom systematicky pracovala od začiatku. Stačí ak zošpúlim ústa, vytlačím pár sĺz a pridám srdcervúci výkrik. Ak chcem, aby išlo všetko ešte rýchlejšie, tak vydám zvuk ako mamama alebo tatata podľa toho, kto je práve v izbe, a to by ste neverili, oni nechajú všetko bokom a bežia ku mne. Niekedy pokračujem ďalej, ale keď vidím ten bezmocný vyraz v ich očiach, tak vyčarím môj najkrajší úsmev, a to by ste mali vidieť, akí sú vtedy šťastní. Takto som už docielila, že môžem telefonovať s maminým mobilom, hrať sa s obľúbenými cd-čkami môjho tatu a mám neobmedzený prístup všade!!!

Zistila som, že pred osobou mama musím byť na pozore a musím byť k nej láskavá. Tú potrebujem najviac. Osobe tato ale kľudne odmietnem dať pusu, alebo sa dať objímať. Zbožňujem ten sklamaný vyraz v jeho tvári a viem, že najbližšiu hodinu mám postarané o zábavu s ním. Z nejakého mne nejasného dôvodu chce byť mojim miláčikom on. Tieto dvierka si nechávam otvorene, pretože osoba mama začína byt voči mojej moci čoraz odolnejšia!!! Ona si dovolí sadnúť si na kreslo, vziať do rúk vec noviny a piť napoj zvaný káva!!! A mne podstrčí nejakú farebnú vec zvanú hračka so slovami: “Teraz sa budeš hrať pol hodinku sama“ a všetky moje pokusy o upútanie jej plnej pozornosti totálne ignoruje!!! Neslýchané!!!

Takisto začínam mať pocit, že osoba brat ma neberie veľmi vážne! Podobne ako osoba mama mi zavrie izbu pred nosom a ja sedím na chodbe a kým si premýšľam ďalšiu stratégiu, skúšam to plačom.

Našťastie sú tu osoby babka a dedko. Poviem vám, s nimi a u nich je to pre mňa, ako vraví osoba mama, „raj na zemi“. Tu neexistujú zákazy, môžem VŠETKO!!!!!! Samozrejme sa snažím dostať sa k nim najčastejšie ako môžem, a keď sa mi to podarí, tak odmietam osoby mama, tata, brat. Nech si nemyslia, že sú jediní a je dobre občas im dať pocítiť ten pocit bezmocnosti, aspoň si potom viac vážia, keď som k nim zasa milá!

Pretože potom mám nielen moc, potom mám absolútnu moc!!!!

Rada by som sa s vami podelila o viac mojich zážitkov, mojich plánoch do budúcnosti, ale blíži sa osoba mama a vy predsa nechcete, aby zistila, že veľa veci je úplne inak, ako si myslí ona, nie???

Tak zatiaľ ahojte!

Vaša Clara

Tento článok súťaží v projekte FEJTÓN RODINKA.SK 2007

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Clara, poznam Tvoj životný príbeh, si milé a krásne dievčatko, narodila si sa do

  dobrej rodiny a si obklopená skvelými rodičmi, bratom a starými rodičmi, ktorí Ťa nadovšetko ľúbia. Do ďalších rokov Ti prajem toľko lásky a šťastia ako máš doteraz. Posielam svoj hlas krásnemu fejtonu , pozdravujem a držím palce celej rodine.

 2. pripajame svoj hlaaaaas tak hlasno ako sa len da. Clanok je podany perfektne ako vzdy od nasej zlatej MARLENE!!!! A Clara v nom vystupuje uuuplne zlatunko a vystizne. Marlene, pockaj ked to raz bude Clara citat – to budu super ksichtiky… a kedze sa zda ze je taka super ako jej maminka, mozeme sa tesit na fejton o mamke Marlene.

  MATE MOJ HLAS.

 3. Clara, poznám Tvoj životný príbeh, si slniečko rodiny obklopené skvelými rodičmi, bratom a starými rodičmi, ktorí Ťa nadovšetko ľúbia. Do ďalších rokov Ti prajem toľko lásky a šťastia ako sa Ti dostáva doteraz. Posielam svoj hlas skvelému fejtónu a pozdravujem celú rodinku ! ! !

 4. nr.1, mile, rozkosne, mala by som si zacat davat pozor na mojho Petika smile ako on vidi to nase spoluzitie smile

  peggy, ja pisem tiez zasadne bez diakritiky, takze to mi vobec neprekaza, v praci komunikujem v angl. a pouzivam angl. klavesnicu takze u mna je to automaticke, Sk pouzijem iba ked idem nieco dat po slovesnky na papier. toto mi na nete fakt neprekaza

  „Moderna matka“ by nebola az taka zla, len si myslim, ze autorka to trochu prehnala, aj ked to malo povodne dobru myslienku

 5. No citatelny fejton. Take pokojne, bez „zbytocnych“ akcnych scen:-( Ale aj tak lepsie, ako mnoho inych „fejtonov“.

 6. peggy,nemam diakritiku na klavesnici.teda mäkcene a dlzne.ciarky mam:-)

  mne sa najviac pacil tento:Život s rozprávkovou postavičkou:-)

 7. pohlad na dennu rutinu z pohladu dietata tu este nebol, konkretne v tejto sutazi…ale kam sa podel pravopis, makcene a dlzne, aspon ciarky, ked uz si to pisala?…u mna vitazi prispevok „moderna matka“. to je fejton…

 8. Posielam svoj hlas tomuto krasnemu fejtonu, a uz vopred sa tesim nato, ked nasa Clara povyrastie a mame bude s rastucim vekom vystrajat este uzasnejsie lapajstva, a mama ich nam bude posuvat dalej 😉 .

 9. Marlene, Clara je veľmi krásna. A dúfam, že si článok nečítala, veď by si prišla na to, že všetko je úúúplne inak.:-)

 10. tak tento prispevok je za vsetky drobne, u mna cislo 1… ako keby som videla mojho syna:-))

  Marlene, si expertka:-)

   

  davam hlas tomuto fejtonu!!!!

Pridaj komentár