Ano. Som TÁ matka z Auparku.

Karin K. 43

Konečne sme si našli na seba čas. Marta býva na druhom konci mesta, my sme dostavali na jar dom nejakých 20 minút autom za tabuľou, ktorá prečiarkuje hlavné mesto.

Ona je na materskej pol roka a ja ako stará harcovníčka už ťahám štvrtý rok. Pre časovú efektivitu „dovolenky“ hneď s dvoma naraz.

Biela pena na mojom kapučíne mi pripomína horúcu vaňu. Lebo toto sú 2 výnimočné momenty, ktoré si popri 24 hodinových službách okolo detí nenechám zobrať.

Shutterstock

 

Moje 2 prestávky v živote

Na horúcu vaňu a dobrú kávu s kamoškou mám raz do týždňa nárok, aj keď (zatiaľ) nie je uzákonený.

Maťko je v detskom kútiku v guličkách a dvaja malí okupanti kočíkov sedia pri nás v kaviarni a ohrýzajú každý svoje niečo… a my si zatiaľ vychutnávame svoju prestávku v bežnom živote.

Konečne do popuku, od ucha po ucho, jedna cez druhú, všetky dôležité veci odžité, prežité, nepretržité, či čakané…. Myslím, že sme si vzájomne popri tých deťoch rovnakým balzamom na dušu. 

A do toho tie dve dôchodkyne…

No to nepochopím, tie dnešné matky. Vysedávať s deťmi v nákupných centrách, namiesto toho aby…. Chúdence deti.“ 

Už fakt neviem, čo povedala ďalej. Tlak mi stúpol tak vysoko, že protišokové systémy môjho CNS z bezpečnostných dôvodov uzavreli zvukovody. 

Dvojica „dobre udržiavaných“ dôchodkýň pohŕdavým pohľadom ponad plece komentuje zátišie: „2 matky s deťmi v Auparku.“ Ako literárne kritičky na nevydarenom divadelnom predstavení.

Ok. Trochu ma to naštartovalo… až som mala sto chutí opýtať sa: 

A čo ste robili ako mladé mamy vy?

Milé moje hodnotiace porotkyne a generácia „dievčat vášho veku“ s podobným zmyslom pre hlasné komentáre a súdenie. Tak vráťme si spolu ten retro film o generáciu späť. Čo ste robili ako mladé mamy vy? 

Až 6 mesiacov ste strávili doma so svojimi deťmi, a potom ich fukli v erárnych pyžamkách do socialistických jaslí? A spokojne ste si išli budovať kariéry na tie svoje kádrové oddelenia? Alebo doktorátiky na fakulty? Alebo hrdinkami brigády socialistickej práce sa stávali? 

Koľko času ste vy strávili so svojimi bábätkami? 

A že pionierska organizácia sa postarala, aby si deti vo svojom voľnom čase pekne Aurory a Sovietske vlajočky vykresľovali na výkresík? A do trojtýždňových pionierskych táborov deti cez prázdniny vyviezli? Veď stačilo prežehliť červenú šatku, o všetko ostatné sa „oni“ postarajú.

Shutterstock

 

Že bola taká doba? 

A čo by sa vám stalo, keby ste povedali, že ja budem s mojim malým Šanim doma dlhšie? Zavreli by vás do väzenia? Zobrali by vám prácu? Ale veď prácu mal aj proti svojej vôli vtedy každý. Znížili by vám plat? Veď zarábali všetci takmer rovnako a mlieko stálo 2 koruny.

Jednoducho ste si povedali, že takto sa to socialisticky sluší, veď treba budovať a brániť vlasť a až potom svoje deti. A bez toho, aby ste zabojovali, zložili ste zbrane a poslušne cvakali kartu.

Ja som chodila do týždňovej škôlky. Mama pracovala „vo veľkom meste“ a pre mňa si chodili len na víkendy. Pamätám si dodnes tie pondelkové rána…

Ja tu pre svoje deti som. 

Ja som doma so svojimi deťmi. Nie mesiac, nie tri roky. Budem toľko, koľko ma budú potrebovať. Lebo chcem, lebo viem, že je to dobré pre nich, a že to umožňuje dozrievať aj mne. A to, že si dám raz mesačne kávu s kamoškou v Auparku, z mojich detí „chúdence“ neurobí. V tom som si istá.

Fu. Tak som si to dnes povedala konečne nahlas. A idem do vane. 

Tento článok nám poslala Karin vďaka výzve „Napíšte nám svoj článok“.

Ak máte čo dodať, napríklad aj k téme generačných pohľadov na materstvo a na mamy z „inej doby“, radi uverejníme aj váš ucelený názor.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (173 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Váš komenttár zwinker tak to sú trápne kecy vyvíjať si zlosť na dôchodkyni ach v podstate mali pravdu radšej sa deťom viac venovať prechádzkou na čerstvom vzduchu a nie dýchať smrad v obchodných centrách v kaviarňach

 2. Neviem, načo tu redakcia babetka recykluje članok, ktorý je hlúpy zo samotnej podstaty. Vlastne – jeden dôvod by možno bol – rozprúdilo to diskusiu ? Ak áno, dosť chabý dôvod …

 3. kazdy clovek je iny a ma prezite nieco ine..kazdemu vyhovuje nieco ine..kazdy je stastny pre nieco ine..tak sa uz tolko neporovnavajte,neohovarajte,nesutazte medzi sebou..aj tak z toho nic mat nebudete..nikto nie je lepsi ani horsi..a kazdy robi pre svoje deti co vie a moze a snazi saa to robit co najlepsie..porovnavane neporovnatelne

 4. Na tomto serveri sa ženy len navzájem urážajú…čo je tu nejaká súťaž medzi matkami v lámaní rekordov, kto strávi s dieťaťom najviac času, ktorá ho bude najdlhšie dojčiť a pod.? Som z tohto znechutená. A ja si občas niekam vybehnem a dieťa nechám starým rodičom a syn je šťastný a spokojný. A ja tiež ! A trebárs aj do Auparku, ak je dlhý zimný večer a niet čo robiť.

   

  Čo keby som sa učili viac sa vzájomne tolerovať?

 5. Moji rodičia ma za socializmu „napchali“ do škôlky z čisto jasných dôvodov. Aby sme my deti mali čo jesť. Žili sme od výplaty do výplaty a to boli moji vysokoškolsky vzdelaní rodičia dobre zarábajúci. Byť pri deťoch dlhšie, ako bola stanovená materská absolútne nepripadalo do úvahy. A moja mama prišla domov s jazykom až po zem, aby obskákala tri deti a kávičky vôbec nehrozili.A napriek tomu si dovolím tvrdiť, že som dobre vychovaná. Veď vtedy bolo zvykom, že starí rodičia pomohli. Kávička s kamarátkami? Aaaale kdeže! Veď nebolo peňazí ani času. A mlieko síce stálo 2 koruny, ale pri tom tisícovom plate….

 6. Nechápem, čo chcela autorka tohto článku povedať. Vyliať si zlosť na 2 starších dámach, ktoré mimochodom začula? Možno tie slová ani nepatrili jej a je veľmi vzťahovačná a možno sama cíti vinu a takto si ju odventilováva. No to je skutočne práca pre psychologa.

  Milá Karin, to že máš právo na 1 kávu týždenne /neskôr si ju datovala ako mesačne – nevadí/, ti nikto neberie. Tvoje deti by nemali byť pre teba príťažou ale radosťou, čas strávený s nimi by ťa mal naplňať šťastím a nie pocitom:“ znovu 24 hodinová služba“. Ak to tak nie je, zmeň svoj harmonogram dňa. Načo si „cvikať denný lístok 24 hodinovej matky“, keď ťa to unavuje? Veď nikto od teba nechce aby si sa prestala baviť s ľuďmi, chodiť do spoločnosti, no mala by si prehodnotiť, kto sa zatiaľ postará o tvoje deti, kde sa o ne bude starať a k čomu ich pri tom bude viesť, čo ich naučí. Asi by som rozdelila „debatu a uvoľnenie sa s kamoškou“ a venovanie sa svojim deťom. Deťom by bolo možno lepšie vonku, resp. v čase nepriaznivého počasia v materských centrách, či kútikoch pre nich určených. Nemyslím si že vašim najmenším /tomu staršiemu bolo asi lepšie/ je príjemne v zafajčených priestoroch kaviarní /lebo také sú/. A nevravím, že takéto trávenie času ak je nárazové, teda nepravidelné, by im uškodilo. Ale urobiť z toho zvyk??? A ešte niečo, tie dámy mali možno nemiestnu poznámku na margo tebe podobných „mamičiek“, no čo je to v porovnaní s tvojou snahou na to aby si ich pourážala, koľko času a energie si vynaložila na to, aby si ich ponížila. A ver mi, niekedy boli matky skutočne 24 hodín matkami a pritom stíhali byť aj manželkami a zamestnankyňami. Boli skutočne úžasné a ľutujem tých, ktorí takéto matky nepoznali, lebo práve im by mal patriť náš obdiv a veľká vďaka za ich obetavosť a lásku. Prajem vám všetkým pekný deň s vašimi najbližšími.

  1. Super si to napísala. Veľmi hlúpy článok. Nechápem ako autorka mohla takto „zhodnotiť“ prácu a starostlivosť o deti našich mamičiek, babičiek. Len si vyliala zlosť a svoje komplexy ktoré zrejme cíti z toho, aká je matka…

 7. Zvláštne…

  Ja mám 34 rokov, do škôlky som chodila od 2.5 roka (škôlku som milovala) a moja sestra od troch rokov. Obidve babky pracovali, no napriek tomu s nami trávili veľa času a trávia ho s nami radi doteraz. Aj s pravnúčatami. V tábore som bola len raz – v Juhoslávii a to bolo aj naposledy, lebo mne sa systém „teraz robíme toto a teraz toto“ nepáčil. Moji rodičia tiež ešte pracujú, ale vnúčatám sa venujú často a s radosťou.

  A všetci spolu veľmi radi trávime čas len tak doma na dvore, na prechádzke (bývame na dedine), na korčuliach, na ihrisku, vo vode, v lese…

  …a aj v auparku. Áno, občas si radi spolu aj „zašopingujeme“, poobzeráme pekných mladých ľudí a tak. Moje deti sú veľmi spoločenské a vždy mali radi tieto výjazdy. Hlavne v zime. Lebo doma stretneme cez deň na prechádzke tak akurát 3 babky a 4-och cigánov. A Preto mám nákupné centrá občas veľmi rada. A čo je na tom také zlé. Proste mám rada ľudí.

  A teraz som opäť na materskej a snažím sa si to vychutnať. Niečo si aj privyrobím, aj chodím cvičiť, aj spievať, aj sa rada pekne oblečiem a namaľujem, idem s kamrátkou do divadla, do kina…

  Môj manžel po príchode z práce túži byť s deťmi, lebo čas, keď sú maličkí, nám nikto nevráti. Preto pracuje toľko, aby si ich aj on užil aspoň pár hodín za deň. Aj keď je to na úkor zarobených peňazí. On ich „nestráži“. On ich predsa miluje a chce byť s nimi. Ako všetci ostatní z našej rodiny.

  Tak sa majme hlavne radi-aj v lese, aj doma, aj na ihrisku, aj v auparku. Dík. Z.

 8. Ja naozaj nechápem v čom je zasa problém, mamička vyjadrila svoj názor a preto sa do nej naozaj nemusíte navážať.Každá z nás predsa relaxuje inak, niekto vo vaňi, niekto pri prechádzke so psom a dieťatkom v kočíku.Niesom zástancom robenia z nákupnych centier detské ihrisko, ale naozaj nechápem čo zlé je na tom, ak niekto s dieťatkom do nákupného centra ide a dá si tam kávu.Videla som na vlastné oči ako si po takýchto centrách vykračujú so psami na vodítkach a to sa mi zdá úprimne prehnané.

 9. žienky – mladé, staré, stredné – prestante sa už prosím vás navzájom urážať. Jasné, každá môže mať iný názor – svoj názor, ale myslím si, že pri jeho vyjadrovaní by sme v prvom rade nemali zabúdať na vzájomné pochopenie, úctu, toleranciu a takt. Občas mám pociť, že každý si myslí, že iba on je ten najmúdrejší človek a má právo hodnotiť iných ľudí. Ale to je veľký omyl. Každá z nás má iný život, iný osud, iný štýl…..a má nanho právo!!! Tak sa rešpektujte a neosie…te sa tu navzájom, lebo sa to nedá čítať. Tento článok napísala žena, ktorá len vyjadrila svoje zhnusenie z toho, že jej život posudzuje hocikto cudzí, bez toho, aby ju skutočne poznal. Má na to právo. A podľa mna aj pravdu…

  1. Dakujem za obhajobu, je prijemne ju citat. No v ziadnom pripade ma neurazaju tie ine dievcata, ktrore mnou opovrhuju, lebo teda oni chodia so psom , co je urcite idealnejsie a podobne
   Mna na tejto diskusii nesmierne bavi to, ako je stale krasna a ziva , tema „kto je najlepsia matka“, a kazdy len pouziva vyrazova prostriedky ake su mu mentalne blizke. ))

   1. Karin alebo to nebolo o tom ze „oni chodia so psom“… zase nieco zosmiesnujete. Oni sa ani neobhajuju, len napisali ako travia cas so svojimi detmi a su to pekne sposoby ako travit s detmi cas. Narozdiel od Vas, podla mna bol tento clanok iba Vasou obhajobou nejakych svojich vycitiek… Lebo keby to bolo iba o tom auparku raz tyzdenne ci nejakej kavicke a vani, dalo by sa to inak napisat.

 10. Si taka ista ako tie dochodkyne, naozaj im nemas co vycitat. A ked sa ta to tak dotklo, predpokladam, ze na tom nieco bude… Trafena hus zagaga zwinker

  Takze ospravedlnovat sama pred sebou za Auparkoizmus a vanu mozes aj doma na papier. Ja som tiez na MD a na taketo veci naozaj nemam cas, ak sa chcem odreagovat, idem s priatelmi na zahradu grilovat, prejst sa na Kolibu so psom a malou a nacerpat tam energiu a ver ci never, aj tam sa stretnem s kamoskou, dame si teply caj a nemusim pocuvat narazky a pohlady starych dam, ktore tak kritizujes zwinker

 11. Váš komentár no moja zlata, a podla teba su potom vsetky ostatne matky mimo slovenska zle? lebo pokial viem, tak jedine na slovensku mate ten prepych zostat s dietatom doma az 3 roky…. napr. take UK..12mes maximum, polsko myslim len 4 mesiace!!!, irsko 6 mesiacov (kdezto este pred par rokmi to bolo len 12 tyzdnov!!!) a potom hajde nazad do prace…alebo sa nechat zivit manzelom, ak na to rodina ma. vacsina ale nema, takze zeny pracuju. ja som tiez pri obidvoch nastupila na matersku len 2 tyzdne pred porodom a modlila som sa,nech porodim este pred terminom, aby som mohla byt s detmi co najdlhsie. ale skus mi povedat, ze som zla matka… Neutral

 12. Váš komentár aj ja mám každé dieťa rozdielne,mladšia 6 miluje spoločnosť,ľudí,deti akékolvek a hocikde sa dá s nimi do reči,hoci aj vo vlaku ,takže keby sme chodili aj každý deň „za zábavou“tak by bola šťastná ako blcha,ale nechodíme,lebo pre mňa je to tam pridrahé a staršieho 14 to tam nikdy nebavilo,maximálne keď išiel do kina

  1. Pisateľka je zjavne nejaká šlapka z Auparku, pre ktorú je nakupovanie, flákanie a vysedávanie v kaiarňach, nestaranie sa o deti priorita.

 13. Chapem ten hnev, ze niekto len tak ineho cloveka odsudi bez toho, aby vedel nieco o tom cloveku. Odsudit matku za to, ze je s dietatom v auparku a pritom nevie, ako sa o neho stara, ci je s nim v auparku pravidelne, alebo len raz za cas, je hlupe. Ako povedal klasik, ludia su rozni, povacsinou hovada.

 14. Karin, asi o socializme vies velmi malo, ked netusis, co by sa stalo, ak by sa niekto vzpriecil systemu. Ale aspon si si nieco ventilovala, to je fakt.

  Inak model „ta, co da deti pred 3.narodeninami do jasli/skoly = zla matka“ je rovnako stupidny ako ten „matka s deckami v obchodaku = zla matka“. Mozes si s dobre udrziavanymi dochodkynami ruku podat Rolleyes

  1. preeeeesne, velmi dobre vystihnuty koment!
   nepaci sa jej ze dochodkyne ju odsudili hoci ju nepoznaju a ona co spravila tymto clankom?? este 100krat viac vyplula zlost na nezname starsie damy…

 15. A ja som po roku musela v dobach rozvinuteho kapitalizmu hodiť deti do jasiel, pretoze babicka si nadrabala percenta do dochodku a moja rodina nemamla co na tanier, naprike tomu ze ja som nastupila v dobe socializmu az pol roka pred skolou do povinnej predskolskej vychovy? A co teraz – ukamenovat ma? Odobrat mi deti?

  1. Lubka, kaslite na nu. To vobec nie je o tom kolko casu kto s detmi stravi – teda v zmysle ze ked sa od nich ani nepohne tak je najlepsi rodic a dostane od niekoho (neviem koho) za to metal. Neviem preco sa dnesne mlade matky na to divaju tak choro… Ved vzdy bolo normalne dat deti aj zavarovat starym rodicom – chvile stravene s babickou a deduskou su predsa velkou vzacnostou, aj tabory, skolky, jasle – su to normalne sposoby ako deti socializovat a nie len drzat ich pri mamickinej sukni. Urcite ste vynikajucou mamickou ktora vzdy spravila presne to co bolo treba
   Pisatelka sa touto kritikou onej doby vybrala na velmi tenky lad, ktory sa pod nou preboril. Myslim ze ktorakolvek z tych mamiciek ktora dala deti do jasiel ci do tabora lebo jednak musela a jednak pre ne chcela zarobit korunky na zivobytie by si ten metal zasluzila, nie ta co kazdy tyzden lofne v obch.centre ku kave…moj nazor.

 16. Milá Karin, ked išli ženy v socializme po pol roku do práce (neskôr po roku), tak to určite nebolo kvôli „kariére“ ale kvôli tomu, že od štátu dostávali príspevok iba tak krátko. Keby si ty teraz dostala príspevok od štátu len do 6 mesiacov veku dieťaťa, ver mi, že by si nekvokala doma pri dieťati do 3 resp. 6 rokov. (leda že by ťa živil bohatý manželík a tým sa nemôže pochváliť veľa žien). Takže každá žena (odkázaná aj na svoj príjem) ide do práce maximálne vtedy (ak nie skôr), dokedy jej to platí štát (aj ked nehovorím, že ide o bohvieaký príspevok). A nemysli si, že to je názor starej dôchodkyne, som mladá baba s dvoma malými deťmi a aj ja som si zažila socializmus (ked sme chceli vyžiť, musela matka od roka pracovať a ja som bola u babky, aby som sa vyhla jasliam). Ty sa teraz tváriš ako nejaká matka roka za to, že si doma s dieťaťom do 3 rokov. Keby si mala zaplatené do roka, tak by si makala a budovala kapitalistickú vlasť big green

 17. Mila karin pekne napisane a celkom to tak chapem aj ja, som druhy rok na materskej a popravde uz sa tesim do prace. Ale su aj take matky pre ktore je navsteva auparku dennou naplnou a rovnaky program pripravuju detom aj cez vikend a to uz je chore, asi taketo matky mali tie panie ktore kritizovali na mysli. A veru je takych kopec co deti daju do kutika bezia na kozmetiku na kavu a su vzdy trendy nahodene. Ich deti vsak les ci prirodu vidia tak akurat v telke…

 18. Tie panie mali pointu, ale hold mohli si ju nechat. Matka sa samozrejme nehodnoti podla meradla cim dhsie doma tym lepsie. S tym nesuhlasim ani nahodou. Ako vzdy- ide o kvalitu starostlivosti a ta do velkej miery odraza schopnosti matky, jej emocnu istotu a inteligenciu zorganizovat svoj zivot a karieru s rodinou a spojit do dohromady. Toto je mozne urobit prakticky od narodenia dietata. (To co si si vytrpela v tyzdennych jasliach sem ale nepatri, to bol skor detsky domov na dobu urcitu. Ani v tej dobe to nebolo pausalne riesenie ale krajne- ‚pomoc‘ matkam v socialnej nudzi na ucet statnej kasy).

 19. Hlúpy článok? A že niekoho nahneval? Ale no… Však je to len ďalší pohľad, tak načo také silné emócie? Jedna žena sa nevie preniesť cez nevhodné komentáre a musí o tom napísať..nuž.. no a? Poznám takých, čo šli do jasieľ po pol roku a aj takých čo do škôlky nechodili vôbec. Nie je všetko čierne, nie? Ako vo všetkom, či nie? hmm

 20. Váš komentár

   

  Ahoj Karin, presne toto sú tie veci, ktoré aj mňa dokážu riadne vytočiť…

  Naozaj drvivá väčšina mojich rovesníkov bola od pol roka až roka v jasliach a maminy odišli do práce, potom sme sa zase všetci stretávali v škôlke a v školských družinách…. na obranu staršej generácie môžem len povedať, že čas, ktorý potom s nami maminy trávili, keď mali voľno bol naozaj len „náš čas“.

  To, že niektorí z nás mali to šťastie a strážili ich babičky je už tiež dávno stratená minulosť….moje deti sú radi, keď sa s babkami stretnú aspoň raz za týždeň- veď predsa nemôžu ísť do dôchodku-posunul sa vek odchodu:(… a to sa isto odzrkadlí aj na medzigeneračných vzťahoch……. A teraz ma napadlo, tie dobre udržiavané dôchodkyne v Auparku nemajú vnúčatá, že by to troška ulahčili ich maminám a zobrali deti niekde von , oni môžu sedieť pri káve?

  Osobne neznášam reči typu, keď som matka – budem len a len matka 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku, človek je komplexná bytosť a potrebuje aj iné prostredie ako kuchyňu či detskú izbu… a jednoducho nech si myslí kto chce čo chce potrebujem tiež občas chvíľu len pre seba.

  A na záver, netreba zabúdať, že každé dieťa je iné, moja staršia dcéra odmala miluje spoločnosť (a aj nákupné centrá- nemôžeme predsa za to, že detské ihriská sa v mestách vytrácajú a nahrádzajú ich sponzorsky dotované detské kútiky v nákupných centrách), každý deň sa ma pýta, kam pôjdeme a doma sa vyslovene nudí, aj keď sa spolu všemožne hráme, zato mladšia je najradšej sama so svojími hračkami doma alebo na dvore, neznámych okolo seba nepotrebuje a ani veľmi nechce…

   

  A aj preto nevyčítajme, aby nám raz tiež nebolo vyčítané.

 21. Ten článok mi príde veľmi tendečný. Ja som do jaslí nechodila, opatrovala ma starká. Neublížila mi ani škôlka, ani pionierska šatka (ja som na ňu bola dokonca hrdá), Auroru ani sovietsku vlajku som v živote nekreslila a do pionierskeho tábora som sa vždy veľmi tešila, len vďaka táboru som sa dostala k moru. Aj ja som na MD. S kamoškou si posedím „po telefóne“, do vane ma nikto nedostane (nebudem sa predsa máčať vo vlastnej špine) a mám tiež svoj názor na matky, ktoré vysedávajú v nákupnom centre. Článok o ničom, svoje pocity si skúste vyliať u psychológa, ten vám pomôže.

 22. Karin myslm ze to ta nasrdili tie dve konkretne zavistlive osoby Aj so mnou bola moja mama az kym som nechodila do skoly.

  Ale napisane to je podla mna velmi vtipne

  1. Ja si myslim, ze autorku clanku vobec nevytocili ani tak tie 2 stare zeny, skor vlastna matka, ktora ju dala do tyzdnovej skolky, Toto bol len impulz aby to zo seba dostala, Ze jej to vlastne dodnes zazlieva. …

   1. Dobry postreh Petra, asi to bude tak Ved pise zo svojej skusenosti, teda asi aj o svojej mame ci babke.
    Ja by som nikdy takto niekdajsiu dobu alebo svoje detstvo nezhodnotila. Do jasiel som nechodila, nejaky cas ma mama davala varovat, no vzdy sa ponahlala z prace a bola som u nej number 1 A je to ta najlepsia maminka :*
     
    A este si myslim jednu vec o ktorej podla mna cely tento clanok je: totiz nieco na tom komentari dochodkyn asi bolo, inak by sa to autorky tak nedotklo. Niekto jej „stupil na odtlak“. Ked o mne povie niekto nieco negativne a viem ze to nie je pravda, za 5 minut na to zabudnem. Ked mam potrebu napisat o tom clanok a zhodit vsetko co v tej dobe bolo aj pekne a dobre, tak je jasne preco. Problem asi nebude v aupark kavicke 1x do tyzdna….
     
    Pozdravujem tymto vsetky maminy a babicky. Podla mna boli najlepsie na svete. A nepamatam si ze by sa medzi sebou takto pretekali a zrali ktora je lepsia, ktora stravi s dietatom viac casu a museli si stale nieco dokazovat. Preco asi?

 23. Nooo, ja som ročník 86, môj brat o rok neskôr a mamča s nami bola doma takmer 6 rokov, ja som šla do škôlky len tesne pred školou brácho síce trošku skôr, ale veď normálne… 🙂

   

  A to sme žili fakt, že z ruky do úst….

   

  Ono v článku ste sa podľa mňa milá mamička-pisateľka vyjadrili a zachovali presne ako tie dve „postaršie udržiavané dámy“ – útokom….

   

  Takže ani mne sa ten článok veľmi nepáči, hoci prvé riadky sa mi pozdávali…

 24. Mne pride krasne sarkasticky. Vzdy pocuvame tie komentare na adresu nas sucastnych matiek, ake sme povrchne, ako varime z polotovarov, v com vsetkom sme teda nedokonale. Ale nikde som este necitala rovnako generalizujuci nazor, ale otočený smerom k tej druhej strane. Ja som sa pobavila.

  Ved rovnako ako „my aktualne matky“ sme neni tie co vysedavaju na kavach denno denne so strcenymi detmi v kociku, tak isto generacia nasich mam nebola len o proletariate a jasliach. Ale vyznelo to tak, ako malosmile zwinker

 25. Váš komentár

  toto je prehnany clanok, vacsina mam bola na materskej dovolenke s detmi do 3 rokov, chodili sme s detmi na navstevy medzi vrstovnokov, na pieskoviska, do lesa, drobcom sme sa venovali maximum, varili sme vsetko, dokonca pugingy, kase, sladke deti mali kolacky pecene doma, nie ako teraz vsetko kupene Tanto clanok na vyslovene nasrdil.

  1. Maria, asi si iny rocnik, ako pisatelka clanku. Moja mama pri sestre mala matersku presne 6 mesiacov. Z toho dovodu rodila den po nastupe, pretoze sa bezne terminy porodu pajchlovali, aby zeny po porode mohli zostat doma co najdlhsie.
   So mnou uz to bolo super, lebo mohla zostat doma AZ ROK. A potom ma miesto jasiel dala svojej krsnej mame, cize som chodila do skolky az v 5 rokoch, ale to zdaleka nebol bezny sttandart. Myslim, ze trojrocna rodicovska dovolenka nebola urcite nejaka prudko bezhna, mozno ku koncu socializmu? Aj to ko vi jestli, ci to nebol az porevolucny cas…
    
   v com ta teda konkretne ten clanok tak nasrdil?

 26. Cau Karin. Tiez mam medzi zubami casto tieto argumenty, ked sa mi svokra snazi dat najavo, ako malo robim pre svoje deti. … Tiez sme boli v jasliach od pol roka, a neviem si predstavit, ze by som to spravila ja svojim detom. Nech uz to bolo akokolvek – povinne, nepovinne, tiez ma urazaju podobne poznamky, ktore schytavam… ze co si to vobec dovolujem, ze chcem ist raz za tyzden do fitka, lebo ved mam byt doma s detmi. To cloveka naozaj vytoci.

  1. Ak si ‚doma s dietatom‘, tak snad ti partner povaruje ked chces ist do fitka ci na kurz. Inac chod do prace a zaplat opatrovatelku a mas dvojnasobny dovod ist aj do fitka.

  2. Ak si ‚doma s dietatom‘, tak snad ti partner povaruje ked chces ist do fitka ci na kurz. Inac chod do prace a zaplat opatrovatelku a mas dvojnasobny dovod ist aj do fitka.

Pridaj komentár