Boj o život

Ivana 33

Keď som minulý rok zistila, že som tehotná, dosť ma to zaskočilo. Bolo to už moje tretie tehotenstvo v poradí za sebou. Pretože sme ďalšie dieťa „plánovali“ až neskôr, zostali sme veľmi prekvapení.

Trápilo ma to

najmä kvôli tomu, že moja dcéra mala len 4 mesiace, syn 23 mesiacov a nevedela som si predstaviť, ako to zvládnem s troma malými deťmi.

Neužívala som žiadnu antikoncepciu, bolo to proti môjmu kresťanskému presvedčeniu. Nemala som záujem dávkovať sa hormónmi navyše. Odradilo ma aj množstvo nežiaducich účinkov v príbalovom letáku. Ďalším z dôvodov je skutočnosť, že môže pôsobiť potratovo, čo vám zvyčajne gynekológ preferujúci antikoncepciu nepovie, čo je dosť neférové.

Tri deti sme plánovali,

ale nie tak skoro. Keď sme sa už s manželom zmierili s touto situáciou, prišli výsledky AFP, HCG. Bola som na klasickej prehliadke u gynekologičky. Najprv ma prezrela a keď som už oproti nej sedela na stoličke, nejako dlho pozerala do výsledkov krvných testov. Trocha som znervóznela a pýtala sa, či sa niečo deje.

Po chvíli mi povedala, že výsledky nevychádzajú dobre. To už mi viac ani nebolo treba, nervozita sa stupňovala. Začala sa ma pýtať, či máme nejaké závažné choroby v rodine. Po krátkom pohovore mi lekárka povedala, že bude potrebné navštíviť lekársku genetiku, len tak pre istotu. Ak mi vraj navrhnú amniocentézu (odber plodovej vody), nemám ju odmietnuť.

Genetické vyšetrenie

Neskôr sme si dohodli termín na genetické vyšetrenie, kde nám spravili rodokmeň a zapísali rodinnú anamnézu. Nakoniec nám ponúkli možnosť amniocentézy, a my sme sa rozhodli, že ju podstúpim, aj keď je tam malé riziko potratu (cca. 0,5 – 1%).

Dotyčná lekárka nám vypísala výmenný lístok do nemocnice. Zavolala som a dohodli sme si termín o týždeň (lehota na potrat podľa zákona bola do 24. týždňa tehotenstva), vtedy som bola asi v 18. týždni tehotenstva a moje brucho už bolo dosť veľké.

Veľmi som sa bála, lebo moje prvé myšlienky po otehotnení smerovali k myšlienke „aby bolo dieťa zdravé“. Odber plodovej vody prebehol v poriadku. Bolo to nepríjemné, ale bezproblémové. Od tohto času som začala cítiť pohyby dieťaťa. Čakanie na výsledky bolo rozpačité. Dúfala som, že všetko bude v poriadku.

Výsledok

Keď mi ale z lekárskej genetiky zavolali namiesto štvrtka o 3 dni skôr (v pondelok), vedela som, že sa naskytol problém. Naznačili mi, že to treba prediskutovať osobne. Dohodli sme sa na poobedie. Keď sme sa blížili k nemocnici, manžel ma začal utešovať, že keď sa to nepodarí, „spravíme si druhé dieťa“.

Ale ja som bola v rozpakoch, nechcela som nič počuť a s plačom som vstupovala do budovy. O chvíľu som bola kľudná. Čakanie bolo nekonečné. Napokon nás
zavolali do ambulancie a vysvetlili nám, že pri delení buniek nastala chyba, že je to náhoda, nie zdedené a naše dieťa bude mať mozaikovú formu Downovho syndrómu.

V prvom momente som ani nevedela, čo hovorí. Neskôr mi začalo „svitať“. Bolo mi divne, ale stále som sa držala v jednom kŕči. Pohotová sestrička, ktorá mala už skúsenosť, mi dala do plastového pohára vodu. Potrebovala som to spláchnuť.

Vysvetlenie

Lekárka mi vysvetlila, čo to znamená. Ukázala mi aj časopis s deťmi postihnutými týmto syndrómom a sucho informovala aj o spoločnosti zaoberajúcej sa týmito deťmi a že to nebudem mať ľahké, ak si ho nechám. Samozrejme, že mi odporučila aj potrat, ale musela som sa do týždňa rozhodnúť.

Späť ku gynekologičke

Naše ďalšie kroky smerovali ku gynekologičke. Po preštudovaní lekárskej správy sa ma opýtala, čo chceme robiť. S manželom sme sa nezhodli v názore, preto som tvrdila, že ho radšej donosím a dám do domova, ako ho mám zabiť.

Lekárka zostala rozhorčená a nahnevaná, a že to v živote nepočula, aby sa dávalo dieťa do domova. Chcela, aby som išla na potrat, a celý náš rozhovor pokračoval zvýšeným hlasom. Nevedela som sa nijako brániť, pretože som sa sama cítila bezmocná.

Chcela zabezpečiť tím lekárov a psychológov, ktorí by sa o mňa po potrate postarali. Ja som však už potom nemala ani slov. Nakoniec mi dala priestor na otázky, tak som sa opýtala, ako prebieha potrat. Vyvolá sa umelý pôrod a žena musí dieťa sama porodiť. Potom počkajú kým umrie, ak neumrie samotným pôrodom.

Odchádzala som odtiaľ úplne nahnevaná a s odhodlaním, že nechcem viac navštevovať takúto „lekárku“, a tak sa aj stalo!

Hľadanie

Na ďalšiu poradňu som k nej neprišla, našla som si iného lekára v rámci polikliniky, ktorú som navštevovala. Dohodli sme sa, že budeme pokračovať spolu, ale aj tak som mala nepríjemný pocit, tak som hľadala ďalej.

Brat mi poradil Fórum života, preto som sa informovala, či mi vedia nejako poradiť. Odporučili mi dobrého lekára, chápajúceho človeka, ktorý chráni ľudský život a snaží sa pomôcť. Dodal mi silu, ktorú som potrebovala.

Boj o život

Medzičasom sme s manželom zvádzali boj o život či smrť. Vedela som, že sa nebráni potratom a on vedel, že som proti potratom. Preto bolo toto obdobie pre naše manželstvo veľmi krízové. Ja som tvrdila „nie“, on „áno“ potratu. Bol to neskutočne dlhý čas rozhovorov, hádok, riešení aj strastí. Mali sme na to asi týždeň, aby sme sa „rozhodli správne“.

Už ani neviem, ako presne som ho presviedčala o tom, že nám to neprospeje dávať dieťa preč. Neustále som hľadala a nachádzala, ale aj tak som mala pocit, že to stále nestačí. Hľadala som na internete informácie, ktoré by mi povedali viac, povedala som to viacerým ľuďom, ktorí ma držali nad vodou. Boli to moji rodičia, známi, ale aj cudzí ľudia.

Stretli sme sa s lekárkou, ktorá už roky pracuje s deťmi s Downovým syndrómom. Navštívili sme rodinu s podobným osudom, aby sme videli, čo to pre nás do budúcnosti znamená, čo môžeme čakať, ako nás to ovplyvní a milión ďalších otázok, ktoré nás trápili. Ale aj tak to bolo málo, nestačilo to ako argument. Už ani neviem, koľko sĺz som vyplakala. Argumentovala som aj myšlienkou, čo ak bude dieťa zdravé. Modlila som sa, aby mi dal Boh silu a slová, ktoré by ho naozaj presvedčili, a nebolo ich málo.

Rozhodnutie

Nakoniec som sa aj tak rozhodla sama. A spravila som veľmi dobre. Narodil sa nám zdravý chlapec, úplne v poriadku, bez žiadnych známok postihnutia. Genetické testy síce potvrdili 16% mozaiku, ale mne to nevadí, ja vidím len zdravého, schopného, šikovného chlapca.

Manžel je tiež šťastný, že máme krásneho syna a myslím si, že by ho určite nechcel vymeniť za iného. Viem, že sa bál budúcnosti ale aj tak by som mu chcela poďakovať, že to vydržal.

Odkaz pre ženy a mužov

Preto by som chcela touto cestou odkázať všetkým ženám, aby sa nebáli prijať svoje deti, aj keď majú byť zdravé, choré, iné. Za život sa oplatí bojovať.

Muži, prosím Vás, dajte ženám šancu, aby mohli prijať Vaše spoločné stvorenie – to krásne dieťa. Iba žena vie, aký je to pocit prísť o dieťa, či už chcene alebo náhodou. Určite by trpela celý život pocitom viny, ale aj výčitkami voči vám.

Ďakujem

všetkým, ktorí mi v tejto situácii pomohli povzbudením, modlitbami, informáciami, dobrou radou, ale aj Pánu Bohu, bez ktorého by som to asi nevydržala.

zdroj: www.forumzivota.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. To pehava

    Ale veď to je v poriadku, ja nie som urážlivý typ smile

    Inak pozri si tú diskusiu na sme, tam sa diskutovalo k veci a nepadali ad hominem argumenty, teda v podstate urážky.

    Zase na babetko aj toto bola celkom schopná diskusia.

    Dobre, budem sa snažiť byť vľúdnejší smile

  2. Milan, prepac, ak sa ta to dotklo, vobec nemam pary, co si a co robis, jasne je, ze sa v tom vyznas nadpriemerne, to sa neda popriet. Preto tie moje chabe indicie na medicinu. Ale jasne je, ze si velmi tvrdy vo vyjadrovaniach a ja sama som mala dost problem to desifrovat, aj ked zasadne vsade citam vsetky reakcie a premyslam nad nimi. Neviem, akym cinom som si ziskala tvoje uznanie, ze nam robis propagaciu :-), dakujem. Ale myslim si, ze kazdy pripad je individualny, a ja som sa uz naucila aj ospravedlnit a vidiet aj veci za rohom, ktore mozno nik nevidi, ale daju sa vytusit – ak clovek vidi srdcom. To mi obcas u teba “schazi”… A naucila som sa negeneralizovat a nerobit z jedneho pripadu “koletivnu vinu”. takze este raz prepac, ak som trafila vedla.

  3. To pehava

    Mária, si totálne mimo, čo sa mňa týka.Prečo si myslíš, že som profesionál a lekár ? Inak obhajoval som na SME práve Teba / menovite / a tradičnú rodinu akú Ty vytváraš, keď homosexuáli dehonestovali tradičnú rodinu v snahe ukázať, aká by bola ich, homosexuálna lepšia a schopnejšia vychováť deti.

    Pretože takú demagógiu jednoducho nebolo možné nechať tak a nič lepšie, ako Tvoja početná rodina hlásiaca sa k tradičným hodnotám ma nenapadla. A to som za adopciu detí z decákov aj homosexuálmi.Ale nie za zneužitie tej témy.

    Rovnako tak som za ak je žena v zúfalej situácii, že jej ostáva voľba interrupcia/adopcia, aby radšej to dieťa dala na adopciu. Ale nie, aby sa donosenie a odloženie dieťaťa do decáku ak nevyhovuje stalo normálnym, to budeme potom velebiť aj Rómky, ktoré utečú z pôrodnice a dieťa nechajú – však hlavne že donosili, za potrat sa platí a o to SA niekto postará, aj keď to bude desiate…80 % detí v decákoch sú rómske…

    No a čo sa týka mentálne postihnutých detí – čakal som, že sa tu rozprúdi hlbšia diskusia, Poznám ľudí z ústavov pre mentálne postihnutých a viem, že ten hlavný dôvod, prečo sa tu na jednej strane / hlavne u veriacich / prikrášĺuje osud tých detí a na druhej / konzumná spoločnosť / démonizuje je podvedomý strach z reakcií spoločnosti a seba samých voči takejto udalosti.

    No a som za to, aby sa pravdivo nezaujato bez klišé a predsudkov o tomto hovorilo..

    Zase ma niekto obviní, že propagujem SME, ale pozri si názory napríklad Ziffhary1 o 20:05 , martinarenelt 19:35 alebo standy v akomkoĺvek príspevku tu v diskusii – nie sú tam znká pravdy?

    blog.sme.sk/diskusie/1526266/3/Ubytok-umelych-potratov-sa-vyrazne-spomalil-Dorazili-sme-na-dno.html

  4. Myslim, ze Ivanka mala hlavne na mysli to, aby jej dietatko ostalo zive – a tak hladala aj tu moznost, ako ho mat doma, aj ked neviem, ci by to urobila. To, co opisuje, je velmi tazke rozhodovanie, takze by som tu nesudila jej krestansku moralku… to si moze kazdy vyskusat sam na sebe, az ked bude v reali.

    Druhou vecou je postoj Milana – uz dlhsie nad nim premyslam a mam z neho zmiesane pocity. Jedine, co mi z toho vychadza, je fakt, ze je to profesional, ktory zabuda byt clovekom… a je to prilis tvrde. Ja by som k nemu ako k lekarovi nesla. Aj ked respektujem jeho nazor.

  5. Autorke článku:

    rozhodla si sa velmi dobre, Boh ťa požehnal, za to, že si darovala život, všetko dobré prajem…

  6. Ivanka písala určite veci tak, ako ich vtedy myslela a cítila. Napísala to úprimne… Nikto neviete, akoby sa naozaj zachovala, keby to dieťatko bolo postihnuté, či by mala tú silu dať ho nakonie do domova. Verte, že i to by nakoniec zvažovala rovnako ako navrhnutý potrat. Preto nesúďte… Slová sa ľahko vyslovia, no ťažko berú späť. Nikto neviete, aké by ste mali Vy sami myšlienky, keby ste boli na jej mieste.

    Ivanka, držím palce pri výchove detičiek. Je to náročné.

  7. ja by som nikoho nesúdila, bola som v situácii, keď som čakala vytúžené dieťa. Lekár navrhol potrat vzhľadom na moje ochorenie, ktoré údajne mohlo postihnúť moje dieťa. Bol to šok , ktorý neprajem ani jednej budúcej mamičke. jednoducho na vás ich radu vyvalia, bez psychológa, bez akéjkoľvek ľútosti- len dajte si to zobrať. Preplakala som more sĺz, doma sme zvažovali všetky možnosti, a rozhodli sme sa , že to dieťa stojí o náš boj. Bohužiaľ potratila som ho, a potom sa to ešte zopakovalo 2x. Ale naša snaha nám pripravila krásneho mzdravého chlapčeka, ktorého nesmierne milujeme. A nakoniec chcem len toľko- čo lekár – to názor, a lekár ktorý sa nevie k ľuďom správať, by lekárom ani nemal byť. Veď keď sa predavač ku mne nevie správať, tak tam nenakúpim.

  8. Váš komentár

    Ked sa uz chytate za slovicka, autorka clanku nehovorila nic o “decaku”, len o domove. To su aj DSS-ky. Nie som veriaca a myslim, ze je to kazdeho osobna vec a len ten, kto to prezije /nie muz/, ma k tomu co povedat. Bola som na amniocenteze kvoli vysokym hodnotam AFP, dodnes mam z toho obdobia “pamiatku”:1.krasnu dceru

    2. antidepresivnu liecbu

    Som specialny pedagog, mam svoju pracu rada a dodnes neviem, co by som urobila, keby…

  9. Nikto sa nicim ‘neohana’, len ty si to tak interpretujes lebo to sedi tvojmu negativizmu, predpojatosti a mizogynie.

  10. nezaoberám sa tým, čo tu kto napísal, napíšem svoj názor…tiež sa mi nepáči myšlienka odmietať antikoncepciu s kresťanského hĺadiska ale odmietať ju na základe vedľajších a nežiadúcich účinkov je iné (tiež ju kôli tomu nechcem), dilemu s tretím dieťaťom krátko po sebe som riešila aj ja…presviedčala som sama seba, že by som šla na potrat, ale kdesi vnútri som vedela, žeby som nešla….a svoje dieťa by som do ústavu nedokázala odložiť…inak vychovávať ťažko postihnuté dieťa nieje sranda…zasiahne to celú rodinu od starých rodičov až po súrodencov…Moja priateľka ktorá má takto postihnutého brata by si dieťa dala zobrať(vie čo to je)…ja takúto situáciu neviem posúdiť…nikto nevie čo je daný “problém”kým ho nezažije….

  11. Milan, musim vam aj ja oponovat v tom, ze DS je choroba. DS nie je choroba ale postihnutie, to je rozdiel. Je to trvaly, nemenny stav. Tiez mam doma dieta s DS a teda vobec nevyzera chore, prekypuje zdravim a stastim!

    Mozno je to o tom, ze chorobu ludia vnimaju ako nieco, co sa da liekmi zmenit, pripadne celkom vyliecit. Na DS neexistuje nic, co by dany stav mohlo zmenit.

    Pridruzene ochorenia uz chorobami su, to suhlasim. Ak ma chore srdce, problemy so stitnou zlazou, celiakiu ci ine zdrav. problemy, mozme hovorit o tom, ze je dieta chore. Samotny DS nie je choroba a neverim, ze to tak oznacila Maria. Ona ako rodic dietata s DS vie, ze to choroba nie je.

    A dalsi fakt, ak by DS bola choroba, mohla by sa ziskat pocas zivota, pripadne by sa nou mohli ostatni nakazit…:-)

     

    Inak clanok mi pride tak trochu vymysleny, alebo nestastne napisany. To, ze autorka vidi vo svojom dietati zdrave dieta este neznamena, ze nema diagnozu DS. Ja som tiez neverila, ze mojmu dietatu nieco je, kym som nemala vysledky testov na papieri. Vyzeralo zdravo a normalne…ako ine deti.

    1. To Diana “Samotny DS nie je choroba a neverim, ze to tak oznacila Maria. Ona ako rodic dietata s DS vie, ze to choroba nie je.”
      .
      “Keď sa Barborka narodila, o tejto chorobe bolo veľmi málo informácií, tak sa ich snažíme rozširovať ”
      To bolo priamo z reakcie Márie, keď hovorila o spoločnosti Downovho syndrómu, link máš v mojom prvom príspevku.
      Takže označila to takto…len pre korektnosť.

  12. Pozri Dada,používaš proti mne argumenty ad hominem, od ktorých sa v slušných diskusiách ľudia dištancujú.

    Pokojne mi môžeš oponovať ak si myslíš, že niekde máš pravdu Ty, ale to musia byť argumenty, nie urážky.

    Takže k tomu Downovmu syndrómu – je to ochorenie, Tú Máriu Algayerovú už spomínam tretíkrát, ale práve ona pracuje v spoločnosti Downovho syndromu a založila časopis Slnečnica – a nemá problémy priznať, že to ochorenie je, má množstvo pridružených komplikácii, ale že tie deti môžu byť rovnako šťastné ako tie, ktoré vnímame ako zdravé.

    Aj DM I je nevyliečiteľné ochorenie – ale aj deti s touto diagnózou môžu prežívať normálny život. Tebe tuším prekáža to označenie, že tie deti sú choré…no, to by sme museli definovať, čo je to zdravie, a zrejme nielen podľa definície WHO.Potom by sme došli možno k tomu, že aj downi, aj deti s DMI sa dajú za určitých okolností považovať za zdravých…hoci diagnózu majú.

    …K tomu morálnemu odsúdeniu – ja absolútne chápem, keď v reakcii na možnosť narodenia mentálne postihnutého dieťaťa rodičia zvažujú akúkoĺvek možnosť.Len oháňať sa kresťanskou vierou a súčasne zvažovať že ak dieťa bude poškodené- ide do decáku ak zdravé – je milované a necháme si ho – to je v rozpore s kresťanským prijatím dieťaťa ako daru.Na to som poukazoval.To je ten rozdiel medzi Máriou a autorkou.

  13. Zaujal ma tento clanok a este viac diskusia. Uz somtrochu alergicka na Milana 1, lebo sa chova ako reklama na sme blog. Ale o inom som chcela. V sucastnej dobe je velkou modou obuvat sa do kazdeho, kto len trochu spomenie krestanstvo, pripadne nejaku moralku. Lenze je lahke odsudzovat, ked vy ste si to neprezili, nepreplakali, nemuseli ste sa rozhodovat. Aj ja som mala tri deticky po sebe tak ako autorka clanku, hoc su aj zdrave, tak dobroprajne susedy mali vecne nejake blbe poznamky, ze som zas tehotna a podobne. Ked som cakala stvrte dieta, tiez sme mali zle vysledky a podozrenie na DS, bola som zufala, nestastna. Manzel stal nastastie pri mne a boli sme rozhodnuty pre zivot. Amniocenteza nepotvrdila Downov syndrom a mame zdravu rocnu dceru. Neviem si predstavit, keby som v takychto chvilach musela riesit este aj rozpor z manzelovej strany. Takze Ivanka, chapem vas, drzim vam palce a modlim sa.

  14. Milan, neposudzuj tu niekoho o tom, co urobil a ako prisiel k rozhodnutiu. Kazdy tvoj prispevok je v ramci schvalene, neschvalene. A ukaz mi niekoho komu vyliecili downov syndrom- ako diagnostika, prosim. Ale ako ochorenie, DS urcite nie je, je to trvala konstelacia genetiky jedinca. Prepac, od teba ziadna rada nemoze byt sympaticka, na to by si musel mat charizmu a ta ti jednoznacne chyba. Len niekto s vnutornym sadizmom moze drat pocitac na sarkasticke vypisovanie o tom, aky je niekto nemravnik ked rozmyslal o potrate ci o domove pre postihnute dieta.

  15. Váš komentárMám za sebou čerstvú skúsenosť s vyvolaným porodom.Včera som sa vrátila z nemocnice po tomto zákroku.Bola som v 15 týždni tehotenstva,dieťa malo genetickú chorobu,ktorej nosičmi sme my s manželom.Bolo to velmi ťažké rozhodnutie,lebo pre mňa je už aj úplne malí zárodok živý tvorček-bábätko.Moje rozhodnutie ale umocnilo to,že už mám takto chorého synka doma.Jedná sa o metachromatickú leukodystrofiu a deti na ňu umierajú do 12roka života,bez nádeje liečby alebo operácie,s fatálnymi zdravotnými komplikáciami,než k tomu úplnému koncu dojde.Tiež by ma zaujímalo,keby pisatelka mala už jedno takéto dieťa doma-nechala by si aj to ďalšie postihnuté?Dávať ho do ústavov mi príde nezodpovedné.Veď je plno takýchto detí,čo rodičia odložili,lebo sa im nehodilo,že sú choré.Nechala by ho žiť,to je šlachetné.Ale čo by prežívalo to dieťa,nad tým už asi nerozmýšlala.Má to potom cenu,ho donosiť a porodiť?

  16. Dada, Downow syndróm ochorenie je, má svoj kód v medzinárodnej klasifikácii chorôb, Tvoje slová sú jednoznačne vyvrátiteľné.

    sk.wikipedia.org/wiki/Downov_syndr%C3%B3m

    No a k tomu sadizmu – váž slová.

    Práve tej Márii Algayerovej, ktorú som uviedol v linku v prvom príspevku som v diskusii odporučil, aby zmenila svoj apriorny postoj k umiestneniu dieťaťa s downovým syndrómom v ústave s tým, že sú aj denné alebo týždenné DSS ky, kde môže dať dieťa ako do škôlky, a popritom aj pracovať, inak sa môže celodennou vyčerpávajúcou starostlivosťou + prácou ako samoživiteľka zničiť. Konkrétne som jej odporučil Kampino v BA, kde majú rôzne postihy a kde kedysi bola špičková starostlivosť. Myslíš, že keby som mal sadistický postoj tak to robím? Inak Mária mi vtedy potvrdila, že tam by dieťa dala, že o tom už počula dobré správy, ale bohužial býva v inom kraji…veď si prečítaj. A porovnaj to s týmto článkom…

  17. Ivana, dakujem za tvoje svedectvo.

    Keby bolo viac rodin ako ta vasa, ze by sa rozhodli vzdy prijat aj neplanovane dieta.

  18. Ivana, pekny pribeh aj tazky pre vas. Downov syndrom sa za chorobu nepoklada, neda sa liecit, takze maly je zdravy. Mozaikova forma ma dobre vyhliadky ze bude ako ostatne deti. Zelam vela uspechov, ste urcite stastni.

  19. Milan akos prepacenim ‘vzdy’,ajteraz tu posobis ako exhibicionista so zameranim sadizmu voci tehotnym a ludom akokolvek spojenym s detmi. A vsetkych namacas do tej tvojej pachnucej moralky.

  20. v clanku sa uvadza: Narodil sa nám zdravý chlapec, úplne v poriadku, bez žiadnych známok postihnutia.

     

    Tak sa spytam inac: Napisala by si tento clanok, aj keby mal tvoj syn viditelne znamky postihnutia?

  21. Pre diskutujuce: v clanku sa uvadza – Genetické testy síce potvrdili 16% mozaiku….

    Takze ake zdrave dieta? Ivane sa narodilo dieta s DS, mozaikova forma.

  22. nemam slov Eek Eek

    myslim si to iste, co bibi…….keby som napisala to, co napadlo v prvom momente mna, vyznelo by to podstatne ostrejsie.

     

    ivana, keby mal tvoj syn DS,aj vtedy by si napisala tento clanok?

  23. nebudem sudit, na to nemam pravo, len ma dost zarazilo, ze chranit sa pred otehotnenim je proti krestanskemu presvedceniu, ale zvazovat potrat alebo pripadne detsky domov je uz v sulade s krestanskou vierou? Eek Confused

  24. Milan, presne toto som chcela napísať. Nie je v poriadku, tak je to pohodlnejšie dať do domova. A čo ten drobec, čo potrebuje rodičovskú lásku a väčšiu starostlivosť, ako zdravé deti? Chúďa malé. Áno, ide presne o alibistickú morálku.

  25. Takže keď hrozilo, žeby dieťa mohol byť down, tak bolo riešenie donosiť a dať ho do decáku.A keďže je zdravé, tak má milujúcich rodičov, ktorí by ho za nič nedali… “Užasná”kresťanská morálka.

    Taká výberová, zobrať len to, čo sa hodí, hlavne nech to nie je potrat, potrat je totižto Tabu.

    Viem o ženách, ktoré donosili a dali zdravé dieťa na adopciu / nie pretože by mal byť down / a ich dôvody boli fakt o inom – s týmto sa to nedá ani porovnať.Tie deti sú teraz šťastné u adoptívnych rodičov.Možno by bol taký šťastný aj ten down v inej pestúnskej, profesionálnej alebo aj adoptívnej rodine – do decáku deti do 1 roka nemajú ísť, takže niekto by sa o to dieťa postaral.To manželstvo by možno vydržalo, možno nie.Len by som sa s takýmto ponímaním ucty k životu nechválil. Schválne, mala by autorka tú silu vychovať postihnuté dieťa , ak by sa jej príbeh stočil tak, ako ho prežila Mária Algayerová ? Tá nikdy nepochybovala o tom, že to dieťa aj vychová a v oveĺa náročnejších podmienkach. Keď už ide o tie kresťanské hodnoty…

    http://www.sme.sk/c/3354648/maria-algayerova-dieta-s-downom-do-ustavu-v-ziadnom-pripade.html

Pridaj komentár