Dcéru pohrýzol dvojročný Talian, museli sme ju ošetriť

Silvia/blog 26

Dcéru pohrýzol pred týždňom v Avione bezprizorný dvojročný Talian. Jeho matka sedela na káve chrbtom k verejnému detskému ihrisku a otec nižšej postavy síce sedel tým smerom, ale cez múrik nevidel na syna.

shutterstock

Dcéra sa šmykla a malý na ňu ešte sediacu na zemi skočil a uhryzol ju dvakrát do ľavého ramena. Starší syn ako obarený stál a pozeral na to asi z metra, zostal zdesený. Až na niekoľkonásobné volanie, koho je to dieťa, otec bez slova malého zobral. Keď sme mu ukázali, čo ich syn urobil, matka – Slovenka – nám povedala: „Ale veď on má len dva roky.“ Malý sa spokojne usmieval a ona ho hladkala po hlave.

Pýtala som si od nich kontakt kvôli poisťovni, odmietli mi ho dať, že si mám zvyknúť, že také veci deti robia. S typickým talianskym temperamentom (dovtedy som si myslela, že to je len vo filmoch) začal ten chlap, otec dieťaťa, na mňa kričať.

V lekárni mi malú ošetrili: dali jej obklad a dezinfikovali ranu. VEĽMI PEKNE IM ĎAKUJEM!

Ochranka (pôvodne som hľadala manažment AVIONU), kde som išla požiadať do budúcna o väčšiu ochranu detí, alebo aby dávali väčší pozor na toto ihrisko, mi povedala, že som mala zavolať políciu, ich tam zdržať a nájsť minimálne dvoch svedkov, ktorí mi pôjdu svedčiť, ale aj tak si myslia, že by z toho nič nebolo, lebo to boli TALIANI. Oni nemajú na to ľudí, všetko sledujú len na monitore. Podľa nich je to verejné priestranstvo, kde si má každý dávať pozor na dieťa…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins

  manazer avionu no ja umrem Big Grins dufam ze ste len vynechali navatevu psychiatra je cas tam opat zajst Big Grins a akoze to uz akoze musela by som byt fest uchyl aby som si fotila pokusane decko v nakupnom centre big green

 2. Ksichta naplno s tebou súhlasím Tiež som citlivá na svoje deti a to niekedy až precitlivelá, ale neznášam takéto prehnané reakcie. Tiež sa mi na ihrisku stalo(malá mala vtedy asi 3roky), že vznikol konflikt medzi mojjou malou a jedným dievčatkom(tiež 3roky). Vyzeralo to tak, že moja švacla flaškou jej malú. Tej praskla pera. Kým som sa stihla spamätať. Tak dotyčná matka začala vrieskať – čo si jej to do p… spravila. Nemala som slov. Napokon sa ozval jeden otecko čo to celé videl. A bolo to tak, že ona brala mojej fľašku(na ktorú bola veľmi citlivá)a malá nelenila a jednu jej tou fľašou švacla. Týmto som chcela povedať to, že konflikty sa proste stávajú, ale deti si to poväčšine vedia vyriešiť samé. Chvíľu nepriatelia na život a na smrť a za chvíľu najlepšií kamaráti. Rodičia svojim, často neadekvátnym prístupom pokazia viac. A Silvia je podľa mňa ten príklad. Vystresovala seba samú, svoje deti a aj nepriateľskú stranu:-( Cirkus Humberto.Predpokladám, že jej malá si bude viac pamätať ten výstup ako kúsanec.

 3. Nezmestilo sa mi všetko do jedného, takže pokračujem. Tiež musím súhlasiť so Simonou v tom, že výstupom sa to iba zhoršilo. Nemôžem si pomôcť, Silvia, ale to by si fakt kontaktovala políciu, alebo poisťovňu, keby to spravilo dieťa nejakej tvojej kamarátky, alebo príbuznej. nehnevaj sa, ale mne to fakt prišlo, ako taká malá pomsta za to, že sa neospravedlnili. Alebo možno len preto, že to ich malý spáchal. Skrátka si v tej chvíli bola na malú precitlivelá. Myslím, že toto naozaj nie záležitosť, ktorú by mala riešiť polícia. A pochybujem, že ke´d sa malá potkne, rozbije si koleno (väčšia pravdepodobnosť, že ostane jazva) tak s ňou poletíš na poisťovňu. Jasné, že ak si sa im takto vyhrážala, tak na teba vyjeli. Skrátka nechceli mať problémy.

 4. Ja si osobne nemyslím, že by musleo ísť hneď o nejaké nadmerne agresívne dieťa a podľa tých fotiek som mala dojem, že ide len o pomliaždeninu, nebolo vidno natrhnutú kožu a nijaké krvácanie, takže mi trochu nesedí to odôvodnenie, že bude mať jazvy. Ale možno sa mýlim a navyše píšeš, že má citlivú pokožku. Keď som bola decko, s bráškom sme sa niekedy dosť bíjavali. Boli sme veľmi výbušné a temperamentné decká… Napriek tomu, že naši nám to vôbec netolerovali a za takéto prejavy nás trestali stávalo sa, že sme si aj ublížili. Raz ma bráško pri výbuchu zúrivosti podobne pohrýzal. Tiež som tam mala podliatinu a ruka riadne nabehla. pomohli octanové zábaly a nijaká jazvy tam nebola. Nedokážem hodnotiť samú seba, ale myslím, že minimálne z môjho brácha vyrástol slušný človek, neagresívny, rodinne zameraný. Zrejme zabrala aj postupná výchova našich a tiež sa neskôr naučil svoje emócie lepšie zvládať. Obaja máme super vzťah, často sa stretávame. Ćo som tým chcela povedať? Iba to, že aj takéto búrlivejšie prejavy nemusia byť vždy výchovnou chybou, alebo nejakou deviáciou. Niektoré deti majú skrátka cholerickú povahu a chvíľu trvá, kým sa ju aj za pomoci rodičov naučia zvládať. Nie je riešením vylúčiť dieťa zo škôlky. Čo by asi robila moja mama? To nás mala od seba na niekoľko rokov oddeliť, alebo čo? Vytáčajú má názory ľudí s kuchynskou psychológiou, ktorí si niečo niekde prečítajú a už robia diagnozy. pritom vôbec nepoznajú príčiny, pozadie.

 5. Trebe si prečítať aj názor p.psychologičky(článok vyššie) – NEDRAMATIZOVAŤ. Viem, že to určite nebolo ľahké, ale tým výstupom sa to iba zhoršilo…

 6. ja tomu stale poriadne nechapem – to akoze tvoja dcera potrebovala po dvoch uhryznutiach aj nemocnicnu hospitalizaciu? to ju co uhryzol hanibal lecter alebo co? ty stale spominas to ze pre positovnu je to specificky uraz ale ja pri uhryznuti by som asi ani k lekarovi nesla – pokial sa samozrejme nejedna o psa alebo tulavu macku alebo nejake podobne stvory. toto je to co asi viacero mamieciek nechape.

   

  a to ze sa to stava a nemalo by sa to stavat – ano stava sa to a sa to aj stavalo ked sme my boli deti a teraz aj nasim detom, moj synovec mal tiez takyto problem v skolke – proste mali tam jedno decko co pri – sa mi vidi dvoch prilezitostiach maleho uhryzlo – ano je to problem, ucky zacali zurivca viacej sledovat a ak by bol ten stav pretrvaval tak by ho boli asi vylucili zo skolky – pre neprisposobivost a riesili to aj z jeho rodicmi ale nikto nevolal policiu ani nenahlasoval nic poistovni – vsak si uvedom ze to je uz fakt trochu prehnane.

 7. Simona, na Tvoju otázku som odpovedala, že boli pod dohľadom svojho otca.

   

  Ksichta, kontakt som si pýtala len preto ako píšem; kvôli poisťovni. Nikdy by ma nenapadlo riešenie, ktoré popisuješ Ty. Poisťovňa toto berie ako špecifický úraz. Už dnes je jasné, že bude mať malá jazvy. Nakoľko má problematickú pokožku je to horšie.

   

   

  Nezodpovedám za názov článku.

   

   

  Jediné, čo ma prekvapilo, že všetci to beriete, že to sa medzi deťmi stáva. Nemalo by sa. Tieto prejavy nie sú u detí normálne. Trochu som študovala vývin dieťaťa. Chápem, že máte aj také aj také skúsenosti.

   

  Skúste si však predstaviť takúto reakciu v škôlke alebo v škole. Tam už majú dokonca právo žiadať vyšetrenie pedopsychiatrom a doručiť do školy výsledky vyšetrenia. A podľa pripravovaného zákona o škostve aj viac. A to sme odkukali z EU.

 8. Napadla ma ešte jedna vec , prečo mohli talianski rodičia reagovať tak, ako reagovali. Raz sa nám stala podobná vec, hoci z opačného uhla. Môj malý počas hry jednu vpálil bratrancovi, lebo mu vadilo, že ho ťahal za tričko. Trošku neodhadol obranu. Boli sme pri deťoch viacerí dospelí, ale nestáli sme nad nimi a nevšimli sme si, že už začínajú mať nervičky. Ke´d sa to stalo, urobila moja švagriná hrozný bengál, tiež šla so svojim synom na vyšetrnie, či mu vraj môj neutrhol vnútornosti a pol roka sa so mnou nebavila, lebo mala pocit, že som nezasiahla dostatočne a malého nestĺkla. Riešili sme to inak. Malý bol v tej chvíli v afekte, nedalo sa s ním normálne rozprávať a nejaká bitka by ho už vôbec nepresvedčila, že biť sa nemá. samozrejme, že sme to neprešli bez mihnutia oka, malý sa ospravedlnil, dostal trest, ale aj tak to nestačilo. A ja osobne som sa cítila dosť dotknutá takýmto výstupom a je dosť možné, že ak Silvia takýmto spôsobom vyletela na horkokrvého Taliana, ktorý je presvedčený, že jeho 2-ročné bejbino je absolútne bezmocné, tak použil systém – najlepšia obrana je útok. Myslím si , že niektorí malí chlapci oveľa ťažšie zvládajú svoje emócie a nemusí to vôbec vec nesprávnej výchovy. Niekedy to skrátka nejaký čas trvá. mohlo to byť pokojne aj tak, že sa cítili zahnaní do kúta a Silviino správanie v nich vyvolalo iba ďalšiu agresiu. tento pocit vo mne vyvoláva najmä fakt, že to Silvia chcela riešiť cez políciu. To mi príde ako – kto z koho.

 9. Silvi, taketo veci sa naozaj stavaju, jednej znamej v tom istom centre, v tom detskom vybehu jeden chlapec pokusal dceru na tvar, az tak ze jej to museli zasivat a matka to cele videla, kym tam prisla, co boli asi 3 sekundy, tak maly urobil tomu dievcatku tak odpornu ranu, tusim niekde pri ocku !!!!! Mna tiez ako prve napadlo kde si bola ty? Ale aj keby si tam zrovna bola, tak tomu mozno ani nezabranis, to je fakt. A keby nieco podobne spravila moja dcera, tak jej supnem jednu na zadok (samozjreme keby som videla ze zacala ona ) no a okamzite by som ju odtial odviedla a nasledoval by vyklad co bolo a co nebolo spravne. Ale zase skatulkovat ich akoze to su taliani, to sa mi nepaci, vies kolko slovenskych rodicov reaguje na ovela horsie ciny svojich deti s usmevo, pripadne ignoruje? To niej eo narodnosti ale povahe a vychove a nam neostava nic ine , ako vstepit tym nasim detom len to naj. Moja mala nikdy v zivote neudrela cudzie dieta, vedieme ju k tomu odmalicka, ona deti miluje a preto nechapala preco v tom kutiku ju deti sacu a strkaju, ale naucili sme ju branit sa, ona to zvlada slovne :o))) no nejak som sa uz rozpisala :o)))

 10. Silvia, kde si bola ty? Prečo si sa nepozerala? A kontakt si chcela načo, aby si si zistila, či je očkovaný proti besnote? Verím tomu, že to bola neprijémná skúsenosť a reakcia rodičov toho chlapca bola neprimeraná, ale nehnevaj sa na mňa aj tvoja reakcia bola neprimeraná. Prečo si rovno nevolala sanitku? Snáď by prišli aj s policajtmi a tí by spísali zápis o skutku dvojročného dieťaťa. Ale ver tomu, že by sa určite zaujímali, kde si bola ty v čase vykonávania toho beštiálneho útoku batoľaťa.

 11. mna tiez pohryzla moja sestra a to tak ze som skoro dych stratila ked sme boli male a co mala robit moja mati zavolat na nu policiu – tiez som toho nazoru ze tieto veci sa medzi detmi stavaju, je skor diskutabilne postavenie rodicov – ktori mohli ukazat trochu viacej empatie ale nechapem preco tam maju do toho vstupovat policajti. kebyze ho bol uhryzol pes tak este chapem lebo potrebujes potvrdenie o zdravotnom stave psa ale pri dietati – ze by bolo potrebne vysetrit taliana na besnotuzwinker

 12. Silvi tie fotky sú úplne otrasné, neviem či by som sa zdržala a jednu riadnu tomu štuplovi nešupla alebo radšej tomu tatovi. Ale ten názov článku je tiež hrozný, ked je mama Slovenka a otec Talian ten malý môže byť aj aj ved zodpovedný je aj tak rodič a píšeš, že bola tam aj matka slovenka. A kedže tie kusance boli fakt riadne a dokonca dva, kde si vlastne bola ty že to ten malý stihol? Vieš ochranka v týchto centrách určite nie je na to aby dávala pozor na 2 ročných nespratníkov, na to sme tu len my aby sme naše deti pred týmito malými zloduchmi uchránili, tí poliši radšej nech dávajú bacha nech sa v tých centrách nestrieľa ako minule. Vieš si predstaviť tie články na babetku keby pri každom ihrisku stál policajt?

 13. Silvia, nehnevaj sa, ale riešiť takúto vec cez políciu, zápisom – no neviem…. 2-ročné dieťa je ešte malé a o nejakej výchove v tomto veku nemôže byť ani reč, myslím, že si ešte veľmi neuvedomuje následky svojho konania-Malé deti sú egoisti, vidia hlavne seba, presadzujú si svoje. druhá vec je, že jeho rodičia nereagovali vôbec správne, ešte sa na teba oborili, takže zrejme ťa vytočilo toto a preto si im chcela trošku ukázať. Čo takto uhryznúť otecka?smile)) ale nie, iba žartujem. Myslím, že ich reakcia bol a vážne hlúpa a súhlasím s tým, že si pletú na seba bič. ak nechajú štupľa robiť, čo sa mu bude chcieť môže nabudúce jednu schytať aj samotný otecko.

 14. ..mojej 3r. dcere na dovolenke z nicoho nic rusky 2,5r.chlapec „strelil“ taku facku, ze skoro spadla.Samozrejme zo strany rodicov ziadna reakcia.

  Tak som ju ucila, aby druhykrat „vratila“. V skolke „vratila“ nejaky cieleny buchnat a od poloiranskeho dievcatka dostala naspat 3.

  Co k tomu dodat? Ako sa branit?

 15. Simona, je tam napísané, presne čo sa stalo. Netreba si domýšľať žiadne predošlé veci. A to, že dali názov taký aký je, proste ho taký dali. Pre mňa je len to podstatné, že kvôli jeho pôvodu-zahraničnému neurobili zápis o skutku. Tiež nie je pravda, že sa také veci medzi deťmi stávajú. Mám staršieho syna a trochu som už pochodila po detských ihriskách, chodil do škôlky a školy a aj na iné miesta. Hryzenie a podobná agresivita u dvojročného dieťaťa nie je v poriadku. Tým, že to boli dve kusnutia, je asi vylúčené a poloha, že sa chlapec bránil. Veď vidieť, že jej držal ruku v lakti. Rodičia odmietli dať na seba kontakt, aj keď som im povedala, že kvôli poisťovni, ktorá v takýchto prípadoch vyžaduje preverenie situácie. A ospravedlnenie ich nenapadlo ani, keď videli, že jej z jedného kusnutia tečie krv. SasaM, manžel sa na to díval a videl, čo sa stalo. Jedno je však pravda, že všetci okolo sediaci aj keď videli, čo sa stalo, sa zrazu zdvihli a brali deti preč, alebo sa tvárili, že nič nevidia.

 16. ku talianom-nepoznam mentalitu,ale tiez mal moj 2 rocny syn skusenost s malou 2 rocnou taliankou ktora ku nemu prisla, za to ze sedel v auticku (na mince, co potom daco robi) a snazila sa nanho dociahnut a jednu mu plesnut, matka sa len prizerala. Ja som mala to stastie, ze aj ked mam dve deti, tak sa mi zdalo to dievca podozrive a sla som k synovi ho branit, takze som bola tesne pri nom a hned som jej chytila ruku. Na margo tej mamicky-mozno si mysli ako sa vie jej dcera presadit a mozno sa tajne tesi ako vie bit ine deti-ale robi si svoj vlastny bic na seba. Vsetko sa jej vrati aj s urokami-ja to beriem ako prilezitost vysvetlit mojmu dietatu, ze na svete su aj „ti druhi“-menej stastni, menej empaticki a viac nervacky-trestom je pre nich ze musia zit sami so sebou A este zvlast by som upozornila na narodnost auparkovu/polusovu/konzumnu-vela od nich necakajte-plno vyfintenych mamiciek si decko ani poriadne nevidi, tak aka uz len vychova-chod sa hrat a daj mi pokoj.

 17. Rodicia sa mali za 2-rocneho syna min.ospravedlnit, kedze to este nevie on sam. Jeho spravanie nebolo v poriadku, aj ked mal len dva roky, pretoze ak aj tam bol/nebol nejaky problem, nemozeme deti ucit tomu, ze mozes druheho pohryzt a vsetko je v poriadku, (aj keby mu predtym niekto urobil zle.)

  Kazdopadne dietatko malo byt poucene, ze hryzat druhe deti sa nesmie (aj mozno keby bolo v prave….) a ak by to bolo moje dietatko by asi dostalo aj jednu vychovnu na pusinku-aby pusinka vedela, ze take skarede sa nesmie robit. a ze to druhe deti boli. Kazdopadne trebalo zasiahnut, islo uz o ohrozovanie zdravia druheho dietata a to ani jedna strana rodicov nemoze predsa dovolit. Min. plati: nerob to, co nechces, aby druhi robili tebe……malo ho nebodaj to dievcatko za to tiez pokusat???????????? Samozrejme, by som s aspytala aj dcerky, co sa stalo predtym, ako ju ten talian pokusal.

  Kazdopadne, dvojrocne dieta a vobec aj strasie sa nemoze predsa na ihrislu hrat samo bez dohladu rodicov.

 18. Rodicia sa mali za 2-rocneho syna min.ospravedlnit, kedze to este nevie on sam. Jeho spravanie nebolo v poriadku, aj ked mal len dva roky, pretoze ak aj tam bol/nebol nejaky problem, nemozeme deti ucit tomu, ze mozes druheho pohryzt a vsetko je v poriadku, (aj keby mu predtym niekto urobil zle.)

  Kazdopadne dietatko malo byt poucene, ze hryzat druhe deti sa nesmie (aj mozno keby bolo v prave….) a ak by to bolo moje dietatko by asi dostalo aj jednu vychovnu na pusinku-aby pusinka vedela, ze take skarede sa nesmie robit. a ze to druhe deti boli. Kazdopadne trebalo zasiahnut, islo uz o ohrozovanie zdravia druheho dietata a to ani jedna strana rodicov nemoze predsa dovolit. Min. plati: nerob to, co nechces, aby druhi robili tebe……malo ho nebodaj to dievcatko za to tiez pokusat???????????? Samozrejme, by som s aspytala aj dcerky, co sa stalo predtym, ako ju ten talian pokusal.

  Kazdopadne, dvojrocne dieta a vobec aj strasie sa nemoze predsa na ihrislu hrat samo bez dohladu rodicov.

 19. Ja si tiez myslím, ze tu nejde o taliana a jeho temperament, ale o to, ze dieta uhryzlo. Dvojrocne dieta uz vie, co robi a co je dobre a zle, ak sa mu to vysvetli. Lenze k tomu musia dopomoct rodicia. Poznam tiez vela deti, ktore sa brania ci napadaju hryzenim. Jedine rodicia ich mozu od toho odvyknut, bud vysvetlenim, alebo trestom.

 20. Takéto veci sa medzi deťmi stávajú, to dieťa bolo naozaj malé. A tiež nie je napísané čo sa medzi nimi odohralo predtým. Mohla ho vaša dcérka nechtiac kopnúť alebo niečo podobné. Myslím, že robiť rozruch okolo kúsanca a robiť z toho pomali národnostý problém a zhánať ochranku, rozmýšlať nad volaním polície je smiešne. Čo ste čakali, že toho malého tam rodičia zmlátia? Je pravda, že tak malé dieťa by bez dozoru namalo byť, ale napísali ste , že otec naňho videl, len tam mal stĺpik. To ste ako celý čas tam ppozerali a kontrolovali či spoza neho nevykúka.? Tiež je pravda, že sa mali dotyční rodičia ospravedlniť.

 21. my mame tiez maleho syna – polotaliana, chodime s nim v taliansku na detske ihriska a mam taku skusenost, ze deti su slusne a rodicia mili a prisni….nemam absolutne dojem, ze by tam deti mohli vsetko……ale, nie vsetci – a to na celom svete – sme rovnaki…..

 22. Libertas, práve kvôli tomu, že boli z Talianska, mi odmietli sťažnosť na polícií.

  Deti boli v starostlivosti svojho otca, ktorý to celé videl.

 23. Vieš, treba to zvýrazniť, lebo práve kvôli tomu mi odmietli riešiť moju sťažnosť na polící. Vraj v Taliansku „môžu deti všetko“.

 24. odsudzujem nezodpovednost rodicov 2 rocneho chlapca, ale na druhej strane, nie je mi celkom jasne, ci tam Vasa dcerka bola pod dohladom rodicov alebo starsieho braceka…..?

 25. Uf, podobné som nezažila a ani nechcem…taký bezohľadný rodičia…a tu netreba klásť dôraz na to, odkiaľ kto pochádza, je to jedno, hlavne, keď sú takýto bezcitný voči okoliu a pasívny voči správaniu sa ich syna :o(

Pridaj komentár