Deti a alkohol

Kika 4

Bez ohľadu na absenciu presných čísiel, výsledky ankiet sa zhodujú v jednom – miestom číslo 1, kde sa dieťa po prvý raz stretne s alkoholom, a táto „stretávka“ je aj o konzumácii, je jeho domov. Platí to taktiež o mne. No nech to vyznie akokoľvek, moju prvú potýčku s metlou ľudstva v dedkovej pivnici nepokladám za negatívnu skúsenosť.

Stačí, aby sme s dedkom aj dnes na seba sprisahanecky žmurkli a ako dvaja agenti (Mulder a Scullyová, Dempsey a McPeacová, Mc Derrick a Barbara) sa tajne vyplazíme z izby. Akoby sa za tie roky nič nezmenilo, a tá vôňa zatuchnutej pivnice a kyslého domáceho vína vo mne sama od seba oživí spomienky na detstvo, prázdniny, makové slíže, rozbité kolená a okná, na bunker, ktorý nám dedko spravil uprostred dvora, na schovávačku po kuríne, a tak podobne.

„No čo povieš,“

pýta sa ma dedko v rámci našej hry na degustátorov hoch triedy. Mojou úlohou je s noblesou zašermovať popod nos s malinovkovým pohárom made in Russia, skonštatovať, že vonia po ríbezliach (lebo veď víno má voňať po ovocí), odpiť si za hlt a s uznaním vyhlásiť: „Červené!“

Do toho dedko vždy vypne hruď a povie, že jeho víno je najlepšie v celom šírom okolí. Ja sa zatiaľ usmievam do kyselkavého vína a spomínam si, kedy som v tejto hre debutovala. A na to čaro zakázaného, keď som si odpila prvýkrát z dedkovho pohára. Každé z jeho vnúčat to zažilo – keď dedko uvážil, že je správny čas.

Môže padnúť otázka,

čo je také úžasnícke na tom, že nejaký dedo sa rozhodol zrušiť pečienku vlastným vnúčatám a ešte tu ide jeho vnučka kamuflovať, že sa nestalo nič ako trestný čin; a v čom sa potom jeho konanie líši napríklad od nedávno medializovaného prípadu matky, ktorá svojmu sedemnásťmesačnému dieťaťu dávala piť víno z kojeneckej fľašky.

No a čo, že v tom prvom prípade chýba prvok sústavnosti (opakovaného podávania alkoholu) a nejedná sa ani o väčšie množstvo alkoholu. Veď alkohol ako alkohol. Mne osobne je na tom zvláštna ešte jedna vec: prečo mi dal ochutnať alkohol človek, ktorý mal v rodine alkoholika a vedel, čo je to znášať jeho excesy, neslávne preslávené po dedine viac ako dedkova slávna značka vína? Nemalo by to spôsobiť skôr protichodnú reakciu? Napríklad stále hučať každému do hlavy „nikdy alkohol,“ a spávať s kľúčikom od vínnej pivnice na prsiach?

Zakázané ovocie najviac chutí (hoci hnilé)

To máš tak,“ povedal mi dedko, „decku najviac chutí zakázané. Keď sa len bude pozerať na dospelých, ktorí mu klepnú po prstoch, len čo sa natiahne za pohárikom, raz sa k tomu aj tak dostane, a potom nebude poznať mieru.“

Dala som mu za pravdu a spomenula si na neho vždy, keď moji rovesníci šantili v alko-opojení ostošesť, len čo zmizli z domu. Pripadali mi trápni, komickí až tragickí. A bola som vtedy vďačná človeku, ktorý mi dal do hlavy jednu podstatnú zásadu – že nepotrebujem všetko skúšať. Lebo keď v 18-tich padne pomyselná závora zákazov pre deti, nastupuje iný orientačný problém v človeku: Všetko je dovolené, ale nie všetko osoží. Týmto zdravím môjho dedka.

P.S. Tá marhuľovica Ti vyšla! 🙂

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mandyyy, bola som na tom podobne ako Ty. Nastastie mne sa podarilo prestat samej, ale len vdaka tomu, ze som odisla z pracovneho kolektivu, kde bol alkohol na dennom poriadku. Som rada, ze uz nebyvam u rodicov, lebo su tam alkoholici dvaja, otec aj brat, ale ani jeden si to nechce priznat. “Ved si snad mozem dat 1-2 pohariky!” a nakoniec je to cela flasa vina alebo pol flasky tvrdeho alkoholu. Je mi z toho smutno, ale neviem co s tym urobit. Vrchol bol, ked som otca videla vinom zapijat tabletky na vysoky tlak! Ked som sa opytala, ci si chce uplne znicit zdravie, tak ze sa mam starat o svoje 🙁 A brat? Ved vidi otca ako popija, tak to poklada za bezny standard. A ked su obaja podpity, tak si zacnu dokazovat, kto je mudrejsi, uz len cakam, kedy mi mama zavola, ze sa pobili. Lebo je to cim dalej horsie.

    Tiez to bolo tak, ze nam dali sampus na silvestra, vajecny liker na velku noc apod. Vlastne ani nejde o to, v akom veku sa dieta s alkoholom stretne, ale ako sa sprava k alkoholu jeho okolie. Ked vidi, ze pri kazdej navsteve znamych MUSI byt alkohol, ze odmietnut je “NESLUSNE” a ze ZLE je iba to, ked netrafi domov alebo sa pozvracia, tak je na najlepsej ceste stat sa alkoholikom.

  2. no tak tak zle to asi nebude vzdy, ked nam dedo da ochutnat dva hlty vina v pivnici. My sme ako deti – cca od 15 roko v tiež vždy dostali symbolicky na silvestra a pod. do poharika tak 1/2 deci sampusu, mali sme z toho hroznu zabavu,a ocenenie, ze sme uz veeeelkiiii , a nikto z mojich surodencov ani ja alkoholikmi nie sme. Ja si tiez myslim, ze svojim detom nenecham prilezitost prvy krat ochutnat alkohol niekde na skolskom vylete, ale radsej doma “pod dohladom”. Ak ak by sme mali nejkeho zrucneho deda s pivnicou, aj by som to nan neho nechala. Este vacsia sranda bola, ako nam tato dovolil zapalit si pred nim cigarety, ked sme boli pubisi, a mali asi 14 rokov. Lebo vedel, ze to urcite chceme skusat, lebo ostatne decka to za potokom v lete robili. Aspon nas mal pod dohladom. A naozaj zostalo len pri tych skusobnych.

  3. aj ja som sa naučila piť an rod.oslavách, hoci sa u nás nikdy nejak extra neprehánalo, prvý krát mi naliali vínko, ked som mala 15-16 a ja som zistila, že vínko má “magickú moc”alkohol sa mi stal “pomocníkom” na prekonávanie komplexov, dodával sebadôveru, rozosmieval..do času…a v tridciatke som skončila na protialkoholickom..pritom v rodine nemáme žiadnych alkoholikov..takže tak..

Pridaj komentár