Materská dovolenka

Peter Galko 8

Tak a je to tu! Konečne si aj ja oddýchnem. Materská dovolenka… DO-VO-LEN-KA! Síce to bude len pár dní, kým sa nám mamina vráti z pôrodnice s bábom… Iste, budete mi rozprávať, ako sa nezastavíte, 24 hodín skáčete okolo detí, koľko je doma roboty. Ja viem, vy ženy držíte spolu. Ale teraz mám konečne príležitosť. Vyložím si nohy na stôl, prečítam zopár obľúbených kníh, budeme chodiť s juniorom na výlety… Akurát ma mrzí, že v „tom“ nie som od začiatku. Junior má už dva roky, takže denný režim jesť – spať – jesť – spať už žiaľ nefunguje. Nevadí.

Mamina je už v nemocnici. Beriem do ruky knihu a… Junior piští, že je hladný. Už je obed? Rýchlo čosi uvariť, dáme si… Vajko so zemiakmi. A ja si urobím, napríklad, hovädzí steak s kroketami, hubovou omáčkou, k tomu šalát z rukoly, sušených paradajok a parmezánu, alebo… Dám si tiež vajko, veď je zdravé. Mňam. Po obede šup do postele, asi zaspávam skôr ako junior. V polospánku sa mi zdá, že ma búcha knižkou po hlave, aby som mu prečítal rozprávku… Zobúdzame sa, pohráme a hor sa k babke a dedkovi. Určite majú čosi dobré na večeru. Prvý deň ubehol ako voda.

Dnes budeme prať. Práčka má nejaký divný návod. Beriem do ruky telefón, pero, veľký papier a volám maminu. Pokyny od nej sú 100 percentné, junior mi ešte ukáže kam sa dáva prášok a kam aviváž. Paráda. A už je zasa obed… Dáme si, hm, zemiakovú kašu s vajkom. A na večeru k druhej babke. Vraví: “Chúďa moje malé, čo si papalo?”. Už-už chcem odpovedať, že obed bol celkom fajn, keď berie na ruky juniora… A na mňa sa zaškaredí: “Čo ho furt cpeš tými vajcami!”. Hm.

Dni utekajú, zajtra sa mamina vráti. Uvarím jej polievku! Dobrú, slepačiu. Nie, nesmejte sa, žiaden glutamán zo sáčku, takú tú ozajstnú, so zeleninkou a mäskom, v ktorej navrchu plávajú veľké žlté mastné oká… Pol dňa s juniorom obiehame hypermarkety, všade majú len kačice. Nakoniec sa predsa len vraciame s úlovkom. Nechápem ľudí, čo nechajú behať hydinu po ceste plnej áut… Slepačia polievka je u nás taká tradícia, varím ju vždy, keď sa mamina vracia z pôrodnice. Teda, už som ju raz varil. Recept od babky mám na chladničke… Hop! Zmizol! Beriem do ruky telefón, volám babke a recept je o chvíľu na svete. Ešte rýchlo poupratovať byt, odložiť rozčítanú knihu (záložka na strane č.5), hračky na poličku, oblečenie popchať do skrine, krabice od pizze do kontajnera… Výlet sme nejako nestihli, nuž vybehneme aspoň pred dom na ihrisko, je tam pekne.

Ubehlo to ako voda. Mamina vchádza do vyupratovaného bytu aj s novým členom našej rodiny. Vítame ich s juniorom vyobliekaní, vyvoňaní. Na sporáku sa parí z hrnca s polievkou, rozvoniavajú koláče, pod stolom drieme pes a na balkóne hrkútajú hrdličky. A takto sme sa mali, mamka, každý deň. Ej, ako rád by som si tú materskú s tebou vymenil… Ale chápeš, povinnosti. V práci ma už čakajú, zajtra sa zdržím, musíme s kolegami niečo doriešiť. A teraz už musím utekať, o chvíľu mi začína futbal. Deti, poslúchajte!

Tento článok súťažil v projekte FEJTÓN RODINKA.SK 2007

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. TA REKLAMA JE PRIIIISERNA…

  ANI JEDEN CLANOK NEMOZEM DOCITAT DO KONCA.

  ZAZMLUVNIT, ZE PRI DLHSOM TEXTE, KDE OCAKAVATE CITANIE DLSHIE AKO NA TITULKOCH BLESKOVIEK BUDU LEN STATICKE A CITANOST ISTO ISTE TROSICKU STUPNE:-)

   

  CLANOK INAK PRVY ODSEK FAJN, DALEJ SOM „VDAKA“BLIKATKU NALAVO NEDOSLA:-)

   

  ZDRAVIM OCINOV

  D

 2. Tak vidím ako to bude u nás vyzerať, keď budem v pôrodnici. A to muž nevie navariť ani polievku, malý kašu a vajcia nemá rád, tak som zvedavá ako to zvládne.

  Super fejtón, veľmi som sa zasmiala, hneď som si predstavila našu domácnosť. Pozdravujem autorku. :-))

 3. ata ved už sa konečne predved ty so svojími geniálnymi výtvormi, ked si taká skvelá kritizovat, určite vieš ponúknut niečo super smile

  Btw, skwelý fejtonik, zasmiala som sa smile

 4. Toto svokrine: “Čo ho furt cpeš tými vajcami!”, sa mi vazne lubi:-)))). A toto zasa vobec nemusim: Nechápem ľudí, čo nechajú behať hydinu po ceste plnej áut.. ble:-((((, Inak fajny, trochu kratky fejtonik.

Pridaj komentár