ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 19.10.2017 | meniny má Kristián  
Zo životaVaše príbehy

Materská na Slovensku: najprv hojno, potom...

 Takakika   12.09.2014   28

So Švajčiarkou Karin som sa spoznala krátko po narodení môjho druhého syna. U mňa to bol typický „reťazový pôrod,“ z rodičovskej dovolenky rovno na druhú materskú.

Karin, s počtom detí 3, mala v tom istom čase neplatené voľno, o ktoré požiadala, keď sa jej po 16 týždňoch skončila oficiálna materská dovolenka. Žiadny švajčiarsky socík.

Švajčiarske reálie

Keďže Karin pracuje ako učiteľka v škôlke, dohodla sa so šéfom, že sa vráti do zamestnania až začiatkom školského roka, tesne pred prvými narodeninami jej tretieho dieťaťa.

„Mám šťastie na dobrého šéfa, že mi to dovolil. U nás nebýva zvykom ostať toľko doma,“ vysvetľovala mi švajčiarske pomery a svoje vnútorné pohnútky, prečo sa takto rozhodla: „Chcela som využiť ešte tento čas, kým pôjde najstaršia dcéra do povinnej predškolskej prípravy, aby sme si užili, že budeme všetci spolu, čo najviac vonku, v prírode.“

Po neplatenej materskej sa teda Karin vrátila do práce. V jej prípade to znamená, že trikrát do týždňa pracuje 4 hodiny. Zvyšok času trávi so svojou rodinou. Poznáte vo svojom okolí mamu, ktorá má takýto pracovný čas? Predpokladám, že nie. Ako bežné sú v našich slovenských pomeroch polovičné alebo skrátené úväzky? Alebo práca z domu? Žeby ešte väčší luxus ako trojročná materská?

Slovenské istoty

Na Slovensku môžeme „dovolenkovať,“ kým nesfúkne tri sviečky na torte posledné dieťa v poradí, lebo veď reťazové pôrody. Byť doma toľko rokov je pre niekoho luxus, pre niekoho istota. Nemusí nič riešiť, to všetko príde až potom, po tretích narodeninách. Také malé podovolenkové precitnutie. Naspäť do zamestnania.

Hádam aj po toľkých rokoch existuje ešte pracovné miesto, z ktorého sme odchádzali na materskú, alebo aspoň firma ako taká. V ideálnom prípade nás čaká 8-hodinový pracovný čas. Ak nie, vyplazený jazyk až po kolená, keď budeme utekať po dieťa do škôlky, kde do večerných hodín buduje imunitu a nadobúda sociálne zručnosti. Aby sme hneď v úvode neprišli o rádoby zákonom garantovanú pracovnú pozíciu, musíme tiež odprisahať, že s OČR-kami nebude problém, máme na to babky, tetky, tatinkov...

Nároky sme si už vyčerpali

Je to celkom drsný skok, šoková terapia. Z toho hojna času, ktorý sme pre rodinu mali, ostane zrazu hodina, či dve pred ukladaním na spánok, a do toho zlomku sa nedá narvať všetko, čo by sme chceli stihnúť. Rozmaznala nás tá niekoľkoročná dovolenka, no na švajčiarsky socík 3x do týždňa 4 hodiny sa nechytáme.

Iba štyri mesiace platenej materskej nie sú nič moc, hoci v plnej výške platu. Na druhej strane, o čo je nám na Slovensku lepšie, keď máme možnosť byť doma 34 týždňov s priemernou materskou 440 eur? A potom rodičovský príspevok, asi 200 eur mesačne, čo je životné minimum jednej dospelej osoby.

Ženy, ktoré sa rozhodnú popri materskej privyrobiť si niečo navyše a zároveň nestratiť niečo z pracovných návykov, dostávajú "výraznú" morálnu podporu. Z času na čas objaví nejaká Viera, nomen omen, ktorá v dobrej viere bude presviedčať národ, že takejto matke treba rodičovský príspevok zobrať, lebo pracovať popri dieťati sa nedá a nemá.

Rozprávka o ústretovom zamestnávateľovi

Ale nevešajme hlavy, ešte vždy si môžeme po luxusnej rodičovskej dovolenke nájsť zamestnávateľa ústretového rodine. Možno aj toho vášho ocení Ministerstvo práce za firemné jasličky, firemné škôlky či detský kútik, v ktorom môže byť vaše dieťa od 14 do 19 s opaterou s pedagogickým vzdelaním.

A hoci budeme v robote do zotmenia, ešte vždy nám zostane času na prečítanie obľúbenej knižky na dobrú noc, napríklad o materskej dovolenke. Malo si 3 rôčky, dieťatko moje, zazvonil zvonec a rozprávky bol koniec.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 34 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
takakika napísané 14.09.2014 07:54

Pracanti Švajčiari a pohostinní Slováci? Opití Dáni, leniví tuční Gréci a lakomí Škóti? O tom niekedy inokedy zwinker

boss napísané 13.09.2014 19:15

Porovnávate slovenskú so švajčiarskou matkou. Švajčiari a Švajčiarky sú pracanti, slovenské "mamyčky" sú schopné v práci prekotkodákať o posratých plienkach a o nefunkčných vaječníkoch ako normálny tak skrátený pracovný čas. A klebetiť a robiť rozbroje. Robiť za nich musí niekto iný, oni berú len plat, česť mnohým výnimkám.

Milan1 napísané 13.09.2014 20:46

Si to nezvladol, možem Ti rovnako oponovať, že Švajčiari a Švajčiarky sú nielenže pracanti, ale aj sebci uprednostňujúci materiu pred deťmi, ktorí aj napriek oveľa vyššej životnej úrovni majú veĺmi nízky úhrnný index plodnosti, hlboko pod záchovnú úroveň, len 1,45 a to aj s plodnejšou moslimskou menšinou - tá sa možno takto stane raz väčšinou......

Prave Švajčiarsko, ale aj Rakúsko a Nemecko s takto nízkymi hodnotami sa dava ako príklad nezvladnutia sklbenia práce a rodiny, na rozdiel od Francúzska, ktoré dosahuje TFR okolo 2,0 .

Toľko fakty...

boss napísané 14.09.2014 08:36

Váš komentár

Aké fakty? Nimi si moje tvrdenia vôbec nevyvrátil. Oponuješ akurát tot pisateľke.

Milan1 napísané 14.09.2014 12:06

Iste, ale aj Tebe. Nie je to o pracantoch. Použil si dehonestujúci tón, a demagogiu tak som Ti dal po nose. Samozrejme, že si nemyslím, že Švajčiari a Švajčiarky sú sebci. A mame porovnateľné TFR...

takže ?

boss napísané 14.09.2014 16:13

Akú demagógiu, prosím ťa? Že to nesedí tebe, to je len tvoja vec. Pravdepodobne si z kategórie ľudí, ktorí by bez sociálnych dávok neprežili.

A nazvať veci pravým menom, milý môj, to nie je demagógia ani dehonestácia. Volá sa to inak.

Výkonné západné ekonomiky v zásade veľmi netrápi nízka pôrodnosť, daňovníkov vedia získať aj inak. Akurát o tom politici na verejnosti nekvákajú tak otvorene ako ja, sú politici a potrebujú priazeň čo najväčšieho počtu ľudí, t. j. aj tých jednoduchších.

Milan1 napísané 14.09.2014 21:35

A jeje,dlhodobe TFR 1,45 nie je problém ? Ja len , že pri každej jednej civilizacii je, lebo z dlhodobého hľadiska vymiera.Alebo ju nahradza iná, životaschopnejšia kultúra.

Fakty, človeče fakty, nie dojmy.

boss napísané 15.09.2014 09:37

Nuž, asi máš viac inputov, keďže poznáš viac civilizácií. Ja len tú jednu, ktorej som súčasťou.

Melody napísané 15.09.2014 13:59

Hlavná vec, že nálepkuješ Švajčiarov a Švajčiarky za pracantov a potom zhodnotíš, že poznáš len to, čoho si súčasťou. Si čistý boss, Lucia.

boss napísané 15.09.2014 17:05

Prosím ťa, skús pred verejným vystúpením naštartovať mozgové závity. Civilizácia je len jedna - sú to všetci ľudia na svete. Ak niekto pozná pomery v inej civilizácii, tak potom možno v nejakej vesmírnej. Ja osobne v styku s mimozemšťanmi nie som. Ergo, niečo rob s hormónmi, lebo ti zatemňujú poznanie - nerozumieš významu bežne používaných cudzích termínov.

Melody napísané 15.09.2014 17:34

Civilizácia je úroveň spoločenského vývoja, ktorý dosiahla určitá spoločnosť, súhrn jej materiálnych a duchovných výdobytkov.

V klasickom myslení: súhrn fenoménov náboženských, intelektuálnych, politických atď. a im zodpovedajúcich hodnôt, ktoré charakterizujú národy, preberajúce grécko-rímsku tradíciu a kresťanstvo. Klasické myslenie stavia takto civilizáciu etnocentricky proti divošstvu a barbarstvu.

V modernej vede: vlastnosť akejkoľvek spoločnosti, napr. civilizácia amazonská, civilizácia čínska, civilizácia španielska atď. V anglosaskej antropológii sa tomto zmysle hovorí väčšinou o kultúre.

Viac ti prezradí wikipédia: sk.wikipedia.org/wiki/Civiliz%C3%A1cia

Prajem príjemné vzdelávanie, Lucia

boss napísané 15.09.2014 20:34

Preboha! Nechoď na mňa s definíciami, keby nebol internet, netušila by si vo co gou. Ty si môžeš rozdeľovať civilizácie ako len chceš, je to len pojmológia. Civilizácia je len jedna - ľudská.

Milan1 napísané 15.09.2014 18:00

Boss, nie je len jedna civilizacia, Lucia Ťa spravne opravila, dokonca keď Huntington písal o Strete civilizacii, tak písal o strete euroatlantickej a moslimskej tu a teraz , existujjú aj iné , kde si nabral ten nezmysel, že civilizacia je len jedna ? Kde maš iba takú definíciu ? V živote si nič nečítal ? Totalne sa blamuješ...

"Kniha předního amerického politologa je pronikavou analýzou stavu světové politiky po skončení studené války, kdy hnacími silami již nejsou národní státy a ideologie, nýbrž civilizace vymezené náboženskými, právními a kulturními tradicemi.

www.martinus.sk

boss napísané 15.09.2014 20:42

Neblamujem sa môj milý. Načítané mám možno viac ako ty. Že si niekto čosi akosi rozdelil, nemusím prijímať ako jednoznačnú pravdu. To by som sa rovno mohol zblbnúť do nejakého náboženstva.

Civilizovaní ľudia sa dokážu dohodnúť na pravidlách. Napríklad, že keď som v práci, tak pracujem, nedebatujem väčšinu času o hovienkach a plienkach, neohováram a nerobím intrigy.

P.S. To "ad hominem" - si kádehák, všakáno? To je obľúbený výraz všetkých postihnutých, ktorí absolvovali mozgové výplachy v Spoločnosti Ladislava Hanusa.

Milan1 napísané 15.09.2014 21:18

Takže civilizacia nie je len jedna. Ďakujem za súhlas.

boss napísané 15.09.2014 21:23

Je. Trpí však medzi sebou necivilizované jedince ovplyvnené hormónmi či výplachmi mozgu.

matka napísané 13.09.2014 21:14

Boss, asi to nezvladas ako Boss. U mna vo firme si to zeny nedovolia. Vedia, ze v robote makaju svoj polovicny uvazok na 105%, lebo chcu nacas odist za svojimi detmi. Nikto nema cas v robote len tak kecat, lebo tam nechcu trcat dlhsie - aby nebrali cas svojej rodine. Zamysli sa, ako to tam vedieť, chlapče.

boss napísané 14.09.2014 08:42

Nemaj obavy, čo nás brzdí, toho sa zbavujeme. Hovorím o istých druhoch charakteru, ktorý bol možno pred pôrodom v pohode, ale po tom, čo sa stala matkou, je z nej spoločensky málo užitočná mliekareň s klapkami na očiach. Napokon - použil som vyjadrenie "česť mnohým výnimkám", ktorý si ako vzťahovačná mamyčka zrejme prehliadla, keďže pri akokomkoľvek kritickom príspevku máš hneď červené pred očami. Cool

takakika napísané 14.09.2014 08:52

myslela som, že je to preklep, veď každému sa občas zadarí, ale druhýkrát "mamyčka"? no nič, idem si dať druhú kávu.

boss napísané 14.09.2014 09:52

Práve, že si nemyslela. Mala si červené pred očami a opätovne si nepostrehla, že som tento výraz v prvom príspevku dal do úvodzoviek, aby aj osobám pomalších reakcií bolo umožnené pochopiť.

Milan1 napísané 14.09.2014 12:21

Boss, logicky Ti to nesedí. Ak si dal k "mamyčkam" aj "česť mnohým výnimkám" tak teda aj časť "mamyčiek" je takých, čo nekotkodakajú a makajú, akým pravom ich dehonestujúco nazývaš "mamyčky "? Použil si to zamerne , prečo ?

takakika napísané 14.09.2014 12:31

žeby to bola žena? zwinker

boss napísané 14.09.2014 13:09

Ale sedí. Inak by so použil spojenie slovenské mamičky.

Milan1 napísané 14.09.2014 21:28

Nesedí, si hejter. "so" smile)

boss napísané 15.09.2014 09:38

Iste, pre chlapa, ktorý dlhodobo diskutuje na materskom fóre, iný ani nebudem.

Milan1 napísané 15.09.2014 18:03

Ad hominem smile

hana napísané 13.09.2014 09:17

a ked nahodou pracujete na ten skrateny uvazok,vyrabate hodnoty a odvadzate dane statu,druha materska je nizsia ako samotny rodicovsky prispevok.vivat socialnemu statu!

podporme článok na napísané 11.09.2014 17:11

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku
takakika napísané 14.09.2014 07:54

Pracanti Švajčiari a pohostinní Slováci? Opití Dáni, leniví tuční Gréci a lakomí Škóti? O tom niekedy inokedy zwinker

boss napísané 13.09.2014 19:15

Porovnávate slovenskú so švajčiarskou matkou. Švajčiari a Švajčiarky sú pracanti, slovenské "mamyčky" sú schopné v práci prekotkodákať o posratých plienkach a o nefunkčných vaječníkoch ako normálny tak skrátený pracovný čas. A klebetiť a robiť rozbroje. Robiť za nich musí niekto iný, oni berú len plat, česť mnohým výnimkám.

Milan1 napísané 13.09.2014 20:46

Si to nezvladol, možem Ti rovnako oponovať, že Švajčiari a Švajčiarky sú nielenže pracanti, ale aj sebci uprednostňujúci materiu pred deťmi, ktorí aj napriek oveľa vyššej životnej úrovni majú veĺmi nízky úhrnný index plodnosti, hlboko pod záchovnú úroveň, len 1,45 a to aj s plodnejšou moslimskou menšinou - tá sa možno takto stane raz väčšinou......

Prave Švajčiarsko, ale aj Rakúsko a Nemecko s takto nízkymi hodnotami sa dava ako príklad nezvladnutia sklbenia práce a rodiny, na rozdiel od Francúzska, ktoré dosahuje TFR okolo 2,0 .

Toľko fakty...

boss napísané 14.09.2014 08:36

Váš komentár

Aké fakty? Nimi si moje tvrdenia vôbec nevyvrátil. Oponuješ akurát tot pisateľke.

Milan1 napísané 14.09.2014 12:06

Iste, ale aj Tebe. Nie je to o pracantoch. Použil si dehonestujúci tón, a demagogiu tak som Ti dal po nose. Samozrejme, že si nemyslím, že Švajčiari a Švajčiarky sú sebci. A mame porovnateľné TFR...

takže ?

boss napísané 14.09.2014 16:13

Akú demagógiu, prosím ťa? Že to nesedí tebe, to je len tvoja vec. Pravdepodobne si z kategórie ľudí, ktorí by bez sociálnych dávok neprežili.

A nazvať veci pravým menom, milý môj, to nie je demagógia ani dehonestácia. Volá sa to inak.

Výkonné západné ekonomiky v zásade veľmi netrápi nízka pôrodnosť, daňovníkov vedia získať aj inak. Akurát o tom politici na verejnosti nekvákajú tak otvorene ako ja, sú politici a potrebujú priazeň čo najväčšieho počtu ľudí, t. j. aj tých jednoduchších.

Milan1 napísané 14.09.2014 21:35

A jeje,dlhodobe TFR 1,45 nie je problém ? Ja len , že pri každej jednej civilizacii je, lebo z dlhodobého hľadiska vymiera.Alebo ju nahradza iná, životaschopnejšia kultúra.

Fakty, človeče fakty, nie dojmy.

boss napísané 15.09.2014 09:37

Nuž, asi máš viac inputov, keďže poznáš viac civilizácií. Ja len tú jednu, ktorej som súčasťou.

Melody napísané 15.09.2014 13:59

Hlavná vec, že nálepkuješ Švajčiarov a Švajčiarky za pracantov a potom zhodnotíš, že poznáš len to, čoho si súčasťou. Si čistý boss, Lucia.

boss napísané 15.09.2014 17:05

Prosím ťa, skús pred verejným vystúpením naštartovať mozgové závity. Civilizácia je len jedna - sú to všetci ľudia na svete. Ak niekto pozná pomery v inej civilizácii, tak potom možno v nejakej vesmírnej. Ja osobne v styku s mimozemšťanmi nie som. Ergo, niečo rob s hormónmi, lebo ti zatemňujú poznanie - nerozumieš významu bežne používaných cudzích termínov.

Melody napísané 15.09.2014 17:34

Civilizácia je úroveň spoločenského vývoja, ktorý dosiahla určitá spoločnosť, súhrn jej materiálnych a duchovných výdobytkov.

V klasickom myslení: súhrn fenoménov náboženských, intelektuálnych, politických atď. a im zodpovedajúcich hodnôt, ktoré charakterizujú národy, preberajúce grécko-rímsku tradíciu a kresťanstvo. Klasické myslenie stavia takto civilizáciu etnocentricky proti divošstvu a barbarstvu.

V modernej vede: vlastnosť akejkoľvek spoločnosti, napr. civilizácia amazonská, civilizácia čínska, civilizácia španielska atď. V anglosaskej antropológii sa tomto zmysle hovorí väčšinou o kultúre.

Viac ti prezradí wikipédia: sk.wikipedia.org/wiki/Civiliz%C3%A1cia

Prajem príjemné vzdelávanie, Lucia

boss napísané 15.09.2014 20:34

Preboha! Nechoď na mňa s definíciami, keby nebol internet, netušila by si vo co gou. Ty si môžeš rozdeľovať civilizácie ako len chceš, je to len pojmológia. Civilizácia je len jedna - ľudská.

Milan1 napísané 15.09.2014 18:00

Boss, nie je len jedna civilizacia, Lucia Ťa spravne opravila, dokonca keď Huntington písal o Strete civilizacii, tak písal o strete euroatlantickej a moslimskej tu a teraz , existujjú aj iné , kde si nabral ten nezmysel, že civilizacia je len jedna ? Kde maš iba takú definíciu ? V živote si nič nečítal ? Totalne sa blamuješ...

"Kniha předního amerického politologa je pronikavou analýzou stavu světové politiky po skončení studené války, kdy hnacími silami již nejsou národní státy a ideologie, nýbrž civilizace vymezené náboženskými, právními a kulturními tradicemi.

www.martinus.sk

boss napísané 15.09.2014 20:42

Neblamujem sa môj milý. Načítané mám možno viac ako ty. Že si niekto čosi akosi rozdelil, nemusím prijímať ako jednoznačnú pravdu. To by som sa rovno mohol zblbnúť do nejakého náboženstva.

Civilizovaní ľudia sa dokážu dohodnúť na pravidlách. Napríklad, že keď som v práci, tak pracujem, nedebatujem väčšinu času o hovienkach a plienkach, neohováram a nerobím intrigy.

P.S. To "ad hominem" - si kádehák, všakáno? To je obľúbený výraz všetkých postihnutých, ktorí absolvovali mozgové výplachy v Spoločnosti Ladislava Hanusa.

Milan1 napísané 15.09.2014 21:18

Takže civilizacia nie je len jedna. Ďakujem za súhlas.

boss napísané 15.09.2014 21:23

Je. Trpí však medzi sebou necivilizované jedince ovplyvnené hormónmi či výplachmi mozgu.

matka napísané 13.09.2014 21:14

Boss, asi to nezvladas ako Boss. U mna vo firme si to zeny nedovolia. Vedia, ze v robote makaju svoj polovicny uvazok na 105%, lebo chcu nacas odist za svojimi detmi. Nikto nema cas v robote len tak kecat, lebo tam nechcu trcat dlhsie - aby nebrali cas svojej rodine. Zamysli sa, ako to tam vedieť, chlapče.

boss napísané 14.09.2014 08:42

Nemaj obavy, čo nás brzdí, toho sa zbavujeme. Hovorím o istých druhoch charakteru, ktorý bol možno pred pôrodom v pohode, ale po tom, čo sa stala matkou, je z nej spoločensky málo užitočná mliekareň s klapkami na očiach. Napokon - použil som vyjadrenie "česť mnohým výnimkám", ktorý si ako vzťahovačná mamyčka zrejme prehliadla, keďže pri akokomkoľvek kritickom príspevku máš hneď červené pred očami. Cool

takakika napísané 14.09.2014 08:52

myslela som, že je to preklep, veď každému sa občas zadarí, ale druhýkrát "mamyčka"? no nič, idem si dať druhú kávu.

boss napísané 14.09.2014 09:52

Práve, že si nemyslela. Mala si červené pred očami a opätovne si nepostrehla, že som tento výraz v prvom príspevku dal do úvodzoviek, aby aj osobám pomalších reakcií bolo umožnené pochopiť.

Milan1 napísané 14.09.2014 12:21

Boss, logicky Ti to nesedí. Ak si dal k "mamyčkam" aj "česť mnohým výnimkám" tak teda aj časť "mamyčiek" je takých, čo nekotkodakajú a makajú, akým pravom ich dehonestujúco nazývaš "mamyčky "? Použil si to zamerne , prečo ?

takakika napísané 14.09.2014 12:31

žeby to bola žena? zwinker

boss napísané 14.09.2014 13:09

Ale sedí. Inak by so použil spojenie slovenské mamičky.

Milan1 napísané 14.09.2014 21:28

Nesedí, si hejter. "so" smile)

boss napísané 15.09.2014 09:38

Iste, pre chlapa, ktorý dlhodobo diskutuje na materskom fóre, iný ani nebudem.

Milan1 napísané 15.09.2014 18:03

Ad hominem smile

hana napísané 13.09.2014 09:17

a ked nahodou pracujete na ten skrateny uvazok,vyrabate hodnoty a odvadzate dane statu,druha materska je nizsia ako samotny rodicovsky prispevok.vivat socialnemu statu!

podporme článok na napísané 11.09.2014 17:11

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised