Nobelova cena za lásku

Dagmar Mozolová, redakcia 2

Spomienka

Keď som pracovala v televízii, vybrali sme sa raz s kamerou za jednou rodinou do Nového Mesta nad Váhom. On a Ona mali dve svoje deti – dievčatká. V detskej izbe však boli štyri postele. Tie dve ďalšie patrili dvom iným dievčatkám – sestrám, ktoré v tejto rodine našli nového otca a mamu. Neboli to už bábätká, vedeli o tom, že majú rodičov inde, ale tí sa o ne nedokážu postarať. Do tejto rodiny prišli z detského domova. A žili v nej tým najobyčajnejším životom, akým žijeme všetci. Chodili do školy, škôlky, upratovali si hračky, hrali sa spolu, pomáhali v domácnosti, spolu si čítali rozprávky… nič výnimočné sme tam neobjavili. Žiadne ohňostroje každý večer, len bežné problémy bežných ľudí. Obyčajný život. A predsa si uvedomujeme jeho hodnotu až vtedy, keď ho strácame. Tie dve sestry našli domov – v rodine. A On a Ona patria k vhodným kandidátom na Nobelovu cenu za lásku.

Návrat

Snáď ani výstižnejší názov nemohli vymyslieť, tí „návraťáci“. Navracajú deti do rodín. Vracajú deťom rodinu. Ten názov je presný. A aj vďaka piatim mediálnym kampaniam už aj dostatočne známy. Občianske združenie Návrat pôsobí od roku 1993 v oblasti náhradnej rodinnej starostlivosti: poskytuje komplexné odborné služby deťom, ktoré hľadajú rodinu a ľuďom, ktorí sa ich rozhodli prijať k sebe. Na ich webstránke www.navrat.sk čítame tieto vyznania:

„Sme presvedčení, že DIEŤA má právo na plný rozvoj svojej osobnosti a na napĺňanie základných telesných, duševných a duchovných potrieb.

Sme presvedčení, že iba RODINA je optimálnym prostredím, v ktorom môže dieťa dozrieť v plnohodnotnú a zodpovednú bytosť. Rodina poskytuje dieťaťu lásku, prijatie, pocit bezpečia a istoty.

Sme presvedčení, že MEDZIĽUDSKÉ VZŤAHY majú rozhodujúci význam na kvalitu života. Pre zdravý vývoj dieťaťa majú nezastupiteľnú úlohu vzťahy s rodičmi. Dieťa potrebuje vyrastať s rodičmi – či už sú to rodičia vlastní alebo náhradní.“

Adoptujte si náhradnú rodinu

SMS anketa

Posledná mediálna kampaň prebehla vlani v októbri pod názvom Adoptujte si náhradnú rodinu formou SMS ankety. Otázka znela: Čo by ste povedali na to, keby vaši známi prijali do rodiny opustené dieťa? Zapojilo sa do nej 322 respondentov. Jedna odpoveď bola vyslovene negatívna, všetky ostatné pozitívne. Z tých, ktorí uviedli pohlavie, bolo 68 percent žien a 18 percent mužov.

„Ak bol opustený maličký človiečik, ktorý nedokáže sám existovať, tak nevidím žiadny dôvod, prečo by mu nemohli ľudia s dobrým srdcom darovať lásku, istotu a pocit, že niekomu patrí a niekomu na ňom záleží.“ Monika, 22 r.

„Keby si moji známi adoptovali dieťa, tak by som im vyslovila nekonečnú vďaku a obdiv za to, že sa rozhodli pomôcť nevinnému dieťaťu, ktoré by inak nepoznalo skutočný život. Pracujem v sociálnej sfére a stretávam sa denne s osudmi nešťastných detí, takže viem, o čom hovorím.“ Jana, 27 r.

„Je to odvaha, prijať dnes cudzie dieťa do rodiny, ale podľa mňa a manželky by to mala byť prirodzenosť, veď človek podáva pomoc človeku, v tomto prípade dieťaťu, ktoré nemôže za to, v akej je situácii. Môžem smelo povedať, že reakcia ľudí je vcelku pozitívna, pretože tri roky máme takéto dieťa a nezaregistroval som ešte žiadny negatívny postoj.“ Boris U. s manželkou

V mnohých názoroch sa odrážala požiadavka na rozumové zváženie takéhoto kroku.

„Pokiaľ sa takto niekto rozhodne, tak mu moc fandím. Len je dôležité, aby si bol istý, že to zvládne a nie je to iba hra.“ Renáta, 41 r.

V mnohých SMS sa respondenti zamýšľali nad nešťastným osudom týchto detí, vyjadrovali obdiv, uznanie a ochotu náhradné rodiny podporiť a pomôcť im. Mnohí by sami do rodiny takéto dieťa prijali, niektorí majú podanú žiadosť, iní za podmienky, že by sa vyriešila finančná situácia, ak by nemohli mať vlastné deti, ak by partner súhlasil, ak by mali nižší vek alebo keď si založia rodinu. Niektorí by prijali najradšej „úplne malé bábätko“.

Prieskum Agentúry MVK

Súčasne realizovala Agentúra MVK reprezentatívny prieskum názorov verejnosti na vzorke 1200 respondentov rôzneho veku, miesta bydliska, vzdelania, zamestnania, národnosti, príjmu, vierovyznania, politickej orientácie.

Niektoré z výsledkov prieskumu (zo zdrojov OZ Návrat):

Viete si predstaviť situáciu, že by ste si adoptovali alebo vzali do pestúnskej starostlivosti

dieťa z detského domova?

Takmer každý piaty respondent si vie predstaviť situáciu, že by si adoptoval alebo vzal do pestúnskej starostlivosti dieťa z detského domova. Tretina respondentov takúto predstavu zamietla, pričom najväčší podiel (42%) tvoria respondenti, ktorí o tom doteraz neuvažovali.

Ženy majú k takejto predstave podstatne bližšie, i keď tých, ktoré o tom neuvažovali je

rovnako veľa ako mužov.

Z hľadiska veku je predstava adopcie / pestúnskej starostlivosti o dieťa z DD prijateľná najmä pre ľudí vo veku 30 až 50 rokov. Mladí ľudia a ľudia vo vyššom strednom veku spolu so staršími ľuďmi takúto predstavu menej pripúšťajú.

Čím vyššie mali respondenti vzdelanie, tým menej im predstava adopcie / pestúnskej

starostlivosti o dieťa z DD robila problém.

Z hľadiska socioekonomického statusu sú medzi tými, ktorí takúto predstavu prijímajú najmä invalidi, zamestnanci, manažéri, podnikatelia a živnostníci. V poradí ďalší nasledujú nezamestnaní a ľudia v domácnosti / na rodičovskej dovolenke. Výška deklarovaného čistého príjmu pritom nezohráva väčšiu úlohu.

K výsledkom sa vyjadrila sociologička Iveta Radičová: „Slovenské rodiny čoraz častejšie vnímajú náhradnú rodinnú starostlivosť a adopciu ako realitu Slovenska. Potenciál náhradného rodičovstva je pritom viazaný na hodnoty otvorenej spoločnosti i rodiny a presahu napĺňania zmyslu života za hranice biologickej rodiny. Rozhodnutie pre takýto krok je ešte stále robené pod vplyvom pretrvávajúceho názoru a postoja voči zdvojenému znevýhodneniu týchto detí: sú nechcené a väčšinou nechcené rómske. Najsilnejší spôsob zlomenia týchto stereotypov je zdieľanie pozitívnych zážitkov a skúseností.“

Nobelova cena za lásku

„Navrhla by som takýchto ľudí na Nobelovu cenu za lásku,“ napísala v esemeske Elena.

Nobelovu cenu za lásku si zaslúži každý, kto miluje. Každá mama a otec, ktorí sa starajú s láskou o svoje dieťa, stoja pri ňom, pomáhajú mu prekonávať prekážky, radujú sa s ním a tiež s ním plačú. O to viac, ak On a Ona milujú dieťa, ktoré sa nenarodilo im, ale rozhodli sa darovať mu domov. Nobelovu cenu za lásku si zaslúžia všetci naokolo, ktorí tieto rodiny podporujú napriek všetkým možným úskaliam a trápeniam či starostiam. A Nobelova cena za lásku patrí aj všetkým v Návrate – Návrat pomohol nájsť rodinu pre vyše 500 detí.

Partneri kampane: Konto Orange, Orange Slovensko, STV, Slovenka, SME, www.babetko.sk

Zdroje: www.navrat.sk, tlačová správa OZ Návrat, výsledky výskumov a SMS ankety

Navštívte na „babetku“ Poradňu o adopcii.

Foto: www.navrat.sk, www.adopcia.sk, Lenka

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Komentár, ktorý uvádzate v linku sa netýka žiadnej ankety. Týka sa najmä článku v SME, v ktorom novinárka interpretuje výsledky reprezentatívneho výskumu verejnej mienky a používa pritom rôzne vybrané citáty, a “dokonca” si dovolila pridať po vlastnej úvahe prehnane bombastický názov článku. Detailom už je, že aj Šípoš uvádza vo svojej kritike neoverené a zhodou okolností nepravdivé informácie, ktoré robia jeho článok pre čitateľa pútavejším.

Pridaj komentár