Odchádzala som do USA tehotná

Adriana Pavlíková 88
Dieťa z USA

Drahá redakcia…

Veľmi rada čítam Vašu stránku, pretože aj ja som mamina 8 mesačného synčeka. Môj syn sa volá Matthew Peter Pavlik. Keď som bola v siedmom mesiaci, opustili sme s manželom naše rodné Slovensko a prišli sme do US, konkrétne mesto Denver v Colorade. Keď som pred desiatimi mesiacmi odchádzala mala som veľký strach. Bola som tehotná, moje tehotenstvo prebiehalo bez komplikácií a už v siedmom mesiaci sa ukázalo, že sa narodí silný a zdravý chlapček. Všetci v rodine ma prehovárali, aby som ostala a rodila doma, na Slovensku.

Na Slovensku stále platí to iste pravidlo ako už sto rokov. Vždy to bolo tak, že ženy rodili v bolestiach a sami tak prečo nie aj teraz? Ľudia a hlavne lekári a sestričky zobuďte sa. Nežijeme predsa v 15. storočí. Pred malou chvíľou som si precitala odkaz od jednej mamičky, jej skúsenosti ako prvorodičky. Za takýto prístup by tu v Amerike lekárom okamžite zobrali licenciu. Ja osobne som veľmi rada, že som prekonala svoj strach a rodila tu.

V 9 mesiaci tehotenstva som mala veľmi vysoký tlak, okolo 160/110. Môj lekár sa rozhodol, že už nemôžme čakať, tak ma objednal na pôrod na 25.Augusta. Ale môj synček si to zariadil aj tak po svojom. V nedeľu 24. Augusta okolo 23:30 mi odtiekla plodová voda. O 24:00 sme spolu s manželom boli v pôrodnici. Už dávno sme sa dohodli, že chcem, aby bol s nami, pretože je to veľká chvíľa. Na príjme ma sestrička okamžite posadila na vozík a odviezla ma až na izbu. Tu som sa s jej pomocou prezliekla do nemocničnej košele. Na izbe boli dve postele. Jedna moja a druhý rozťahovací gauč pre manžela. Kontrakcie sa začali o 4:00 nadránom, ktoré môžem povedať som prežila len vďaka manželovi. Keď som bola otvorená na 4 cm, prišla sestrička a pichla mi epidurálnu injekciu. Odvtedy som už len ležala napojená na prístroje. Takto som ležala až do večera 21:00. Lekár ma chodil kontrolovať každú hodinu, ale neotvárala som sa tak sa rozhodol pre cisársky rez. O 21:21 Matúšik prvý krát zaplakal. Bol to krásny pocit rovnako pre mňa ako aj pre môjho manžela, ktorý bol so mnou a držal ma za ruku. Myslím, že na tento okamih nikdy nezabudne. A taktiež aj moja priateľka D., ktorá sa toho celého zúčastnila s nami. Mame fotky nášho syna hneď po narodení, ktoré si s manželom stále prezeráme. Je šťastný, že v takejto dôležitej chvíli bol s nami. Matúšika nám doniesli hneď na izbu. Bol taký krásny. V tú noc sme si ho ešte nenechali čo sme neskôr veľmi ľutovali. Hneď ráno sme povedali sestričke, že chceme, aby bol s nami. A od tej chvíle sme stále spolu. Traja. Pôrodnicu som opúšťala vo štvrtok. Za túto dobu som dostala množstvo infúzii proti infekcii, vitamíny atď. a taktiež sme sa stretli s úžasným prístupom sestričiek, lekárov. Malého nám sestrička v autosedačke odniesla až do auta. Poviete si, čo všetko za to zaplatila? $50. Žiadne podplácanie lekárov, žiadne prosby, nič. Som veľmi rada, že som rodila tu a preto, keď počúvam ako sa rodí na Slovensku, mam v sebe hnev. Ako sa môže jeden lekár takto správať? Keď volám domov a mamina mi povie koľko žien zomiera pri pôrodoch. A prečo? Polozil si niekto z Vás tú otázku? Pre ľahostajný prístup lekárov. A tak malo niekedy stačí. Ľudský prístup a trošku, naozaj len trošku chcieť. Takže záverom chcem len dodať : Prečo ženy na Slovensku rodia v bolestiach, sami a v strachu o seba a o to malé nenarodené dieťatko? Má niekto z Vás na to odpoveď?

Verná čitateľka Adriana Pavlíková

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ahoj Adriana

    volam sa Zuzka ma 26 a zijem vo Venice na Fl.

    Mohla by si mi napisat na moj mail zizu08@centrum.sk ?

    Ja by som chcela rodit tu v usa len neviem ako to tu funguje myslim u lekara ..

    mozes mi prosim ta napisat vsetko ako si ty presne postupovala? kolko si platila za vsetko? a potom po porode ake mas naroky ked nie si obcan usa? zatial ti dakujem krasne

    pekny den

  2. vy co tu tvrdite ze lepsie je porodit na slovensku velmi sa vam cuduje tiez sopm tehotne budem rodit hocikde inde len nie na svk vsetky moje zname mi vraveli pocity a ani jedna nebola spokojna to ze zena cupi na chodbe v bolestiach a nikto si ju tam nevsimne alebo ze zaplatis velke peniaze doktorovi ktory ta ma odrodit a nakoniec zistis ze ta odrodil niekto uplne iny je hrozne starostlivost u nas je hrozna ide aspon o tie sestry ci doktorov rrochu viac ludskosti by im neuskodilo beru to ako na beziacom pase a pri tom plno matiek je tak vystresovanych z toho porodu ze oni si to vobec nevsimnu.a vzdy citam ako tam zeny umieraju po porodoch a doktor si ako argument vymysli neaku hlupost ktoru ten chudak manzel musoi zozrat.

  3. Ako niekto moze porovnavat zdravotnictvo v rozvojovych a rozvynutych krajinach? ako niekto moze porovnat stat ako je Slovensko so statom ako je Amerika?

    Zila som aj v Amerike, nie je to vsetko take v tom zdravotnictve perfekne ako to ukazuju v ich“naj“ filmoch a serialoch Emergencysmile))

    Teraz zijem s manzelom v Australii, taktiez sa staraju o teba podla toho, aku mas poistku.

    A nech mi nikto nehovori, ze to nieje podstatne….

    A tektiez sa stanu pripady, ze pacientka umrie…

    Takze, nie je nic take ruzove.

    Dakujem.

  4. Ako niekto moze porovnavat zdravotnictvo v rozvojovych a rozvynutych krajinach? ako niekto moze porovnat stat ako je Slovensko so statom ako je Amerika?

    Zila som aj v Amerike, nie je to vsetko take v tom zdravotnictve perfekne ako to ukazuju v ich“naj“ filmoch a serialoch Emergencysmile))

    Teraz zijem s manzelom v Australii, taktiez sa staraju o teba podla toho, aku mas poistku.

    A nech mi nikto nehovori, ze to nieje podstatne….

    A tektiez sa stanu pripady, ze pacientka umrie…

    Takze, nie je nic take ruzove.

    Dakujem.

  5. tak si to tu teraz čítam a nestíham sa diviť.mám dve deti ,medzi ktorými je rozdiel 8 rokov./4 a 12/ po obidva razy som bola s opaterou lekárov spokojná, hoci, keď na nejakom oddelení pracuje 30 ľudí nedá sa, aby vám ako pacientom všetci vyhoveli.asi bude pravda niekde v strede.určite sa nájde aj necitlivý lekár, ale aj maximálne hysterická pacientka.s opaterou mojich detí po pôrode som bola veľmi spokojná.obidvaja s manželom máme vysokoškolské vzdelanie a veľa našich spolužiakov skončilo „vonku“- v rakúsku , holandsku , usa…

    všade platí, že za peniaze dostanete viac a všade je chleba o dvoch kôrkach.

    sono detských obličiek, maternice, alergické vyšetrenia, vyšetrenia pred epidurálom- to je super.moja priateľka /pracujú s manželom vo výskume a trochu tejto problematike rozumejú/ má tri deti.žijú v usa a tam pri bežných pôrodoch v nemocniciach / nie v nadštandartnej opatere/ dostáva každé dieťa do 10 hodín po pôrode veľkú injekciu na zabránenie detskej žltačky a do 24 hodín žena odchádza domov.to sa mi nezdá ako najšťastnejšie riešenie, lebo ten malý detský organizmus sa /často zbytočne / musí vyrovnávať s takýmto zásahom, ani tie veľké množstvá vitamínov a infúzií, ktoré žena /nie vždy/ dostane po pôrode neznamenajú, pre dieťa veľkú výhru./máte doma alergika- ja áno/ ani mne sa nepáči nástrih, ten by sa naozaj mohol obmedziť a epidurtál, milé dámyv zahraničí, máme aj u nás.nie každá ho však chce. pokiaľ pozná riziká, ktoré tento zásah so sebou prináša. v každom prípade vám želám, lekárom samé spokojné pacientky a ženám láskavého a schopného lekára a veľa radosti z detí, veď o tom to vlastne všetko je.marika

  6. EVA, pises v zmysle ze na Slovensku sa zdoraznuju zle pristupy k porodu a ze sa nejako nepriatelsky zneuziva porovnanie urovne medzi zamoznejsimi krajinami v neprospech Slovenska. To mi vyznieva ako nariekanie nad zviditelnovanim Slovenska, respektive kampan za jeho zviditelnovanie. Ako vsak ukazuju skusenosti, zviditelnovanie sa najviac prejavi v negativnych aferach- co je pochopitelne, lebo dobre by malo ostat a zle byt odstranene. Zatial sa na fore vyskytlo nezvycajne vela vyznani o extremne zlych skusenostiach v porodnici, co je dokaz ze rozdiel medzi plusom a minusom v slovenskom porodnictve je velmi vysoky. Pochopitelne, keby vacsina zien mala dobre skusenosti, tak nebudu o tom pisat ale jednoducho to zoberu ako udalost bezneho dna a nie v zmysle ‚personal bol prekvapujuco ochotny‘. Ta zaplava negativnych skusenosti vsak svedci o tom, ze momentalne slovensky standard v porodnictve nie je v zhode so zakladnymi doporuceniami Svatovej zdrav. organizacie, takze nasledkom je prirodzena snaha zien o zviditelnovanie zlych zazitkov.

  7. EVA – ty si mala proste stastie na dobry pristup, ale nie vsetky takto pochodili a o tom su tie clanky a prispevky. Nejde nam o americky keep smilling ale o slusnost a o to, aby niekto bral do uvahy aj nas nazor, ked uz ide o nase telo a nase deti. Aby sme sa naozaj nemuseli citit ako nesvojpravne v porodnici. A ver, ze v mnohich nemocniciach to proste tak je. Robim spracovanie ankety o porodnictve v nasom meste a dala by som ti citat tie zaztiky zien s nej … Aj my mame nieco lepsie ako Amerika – ale ved o tom teraz nebola rec, ze v Amerike je vsetko lepsie !, hovorilo sa o konkretnych veciach , ktore lepsie su. A uz nie su len v Amerike ale aj za humnami v Brne, Prahe, Viedni atd.

  8. Inak odporúčam vsetkym pozrieť si napr. stránku http://www.iham.cz – sú tam skvelé články a aj odborné z konferencií o prirodzenom pôrode (na ktorých prednášajú lekári) a škodlivosti všetkých intervencií a metód používaných vo väčšine našich pôrodníc. A uvidíte, že tie požiadavky žien nie sú vôbec tak nepodložené … Len v skratke : nástrih – ťažšie sa hojí ako trhliny, ktoré nakoniec ani nemusia vzniknúť; klystír – existuje istá možnosť, že dôjde ku vyprázdneniu čriev počas pôrodu, ale neznamená to, že určite k tomu dôjde; to, čo sa kontaminuje z čriev pri pôrode po podaní klystíru sa oveľa ťažšie čistí; nie je dokázané, že klystír blahodárne podporuje činnosť čriev a podnecuje sťahy maternice; holenie – neexistujú dôkazy, že znižuje riziko infekcie a uľahčuje zošitie; poloha na chrbte – tlak hlavičky sa presúva na hrádzu a zvyšuje možnosť vzniku trhlín; matka v tejto polohe je bezmocná a nemá dosť síl tlačiť; nevyužíva sa prirodzená gravitácia; 2/3 žien na svete rodia v podrepe; stres – strach, neistota, obavy, neúctivé chladné správanie … zvyšuje množstvo adrenalínu v organizme matky a ten spomaľuje a predlžuje priebeh pôrodu, čo následne predlžuje bolesti a vyžaduje lekársky zásah do pôrodu – to je dokázané; epidurálna anestézia – ruší kontakt matky s vlastným telom, znižuje sa množstvo oxytocínu v tele a tým sa spomaľuje priebeh pôrodu, takže opäť si vyžiada ďalšie zásahy a niekedy až vykonanie cisárskeho rezu; dieťa stráca možnosť ochladzovať sa a tak časť novorodencov rodí s horúčkou až nad 40°C, sú nutné antibiotiká atď. …; neskoršie podviazanie pupočnej šnúry – znižuje sa pravdepodobnosť anémie, je to fyziologický proces, sme ohľaduplný voči dieťaťu, ktoré sa môže pomaly vlastným rytmom bez bolesti rozdýchať; dieťa má ostať hneď po pôrode s matkou – obaja sú plný hormónov, ktoré podnecujú potrebu starať sa o dieťa a byť v bezpečí u matky, pár hodín po pôrode sa buduje sa akýsi „pudový“ vzťah matka dieťa ….

  9. Martin – Dalsim faktom, preco tazko chapete rozhorcenie žien je, že Vy sa na porod divate ciste z pohladu lekara, ktory sa cele roky ucil o patologii porodu a dalsie roky sa s nou aj stretavate a doplnate si o nej vedomosti. Iste je to uzasne, že veda dokaže uz tak vela, ale … ALE vacsina porodov by nemusela byt patologicka ! Nebyt umelych zasahov don, nebyt nehumanneho spravania sa k rodickam, nebyt neochoty rodicke pomoct a podat dostatocne informacie …. Prave preto, že vam sa uz tazko diva na porod inak ako patologicky (logiky sa snazite predvidat co sa može zleho stat, ale casto potom robite aj zbytocne kroky „pre istotu“), je lepsie a osvedcenejsie aby porody viedli porodne asistentky, ktore ocakavaju normalny priebeh porodu ( v pripade komplikacii odchadzaju a nastupuje lekar). Navyse odpustite mi, ja viem že za to nemozte a nic na tom nezmenite, ale VY STE NERODILI. To sa tazko vysvetluje a da sa to iba zazit na vlastnej kozi ! Az potom viete o com to je ;-))) Pre vas je to rutina kazdodennej prace, ale pre KAZDU ŽENU neskutocny ZAZITOK NA CELY ZIVOT ! A ona ho musi prezivat nedostojne a v strese, v strachu a v pozicii nesvojpravneho vezna ….

    Pisete, že otazky holenia, klystiru, nastrihu … atd. su pre gynekologa tak dolezite ako jeden padnuty vlas pre holica .. No dost krute a drsne skonstatovanie, ale potom by nemalo byt problem vyhoviet ženam, co poviete ?! ;-))) Dalej by som vas chcela poprosit o skutocny presny preklad odporucani WHO, o ktorych ste skonstatovali, že nie su presne medializovane. Je vsak zvlastne, že aj taka institucia ako UNICEF si dovoli pouzivat chybny preklad… co vy na to ? Preco sa potom k tymto nepresnym zasadam hlasia niektore porodnice a lekari ? Pisali ste, že sa zucastnujete kongresov a chodite po svete po porodniciach – to mi chcete nahovorit, že vsade pouzivaju a vyznavaju take metody ako u nas ? A boli ste sa pozriet aj napr. v Brne, v Prahe, Stiavnici, Topolcanoch, Bardejove … voViedni v sukromnom porodnom dome (dam vam kontakty 😉 ) …? Alebo v nejakej porodnici, kde sa rodi podla Leboyera ? (Jedna je napr. nedaleko Karlovych Varov). Alebo Leboyera pokladate tiez za luzra ….? Precitali ste si nieco napr. z novej knihy od Mudr.Svejcara alebo Mudr. Odenta? To vsetci sa mylia …?

  10. Martin – Chcem sa vsak vratit k vasej poznamke, že „co by sme chceli od sestier, ked tak malo zarabaju ….“ Pytam sa kam sme to dospeli, ked sme ochotni byt slusni a kulturni len za „dobru odmenu“, dobry plat, vela penazi ….??? Na peniazoch stoji nasa slusnost, ohladuplnost, nasa moralka ??? Priznam sa, že sa mi rozum zastavuje …. Ja pracujem vo sfere, kde možem pracovat len za minimalnu mzdu, lebo na viac niet. Pretlkam sa tazko, ale to si mam na nasich klientoch riesit svoj nizky plat ? Oni za to mozu ? Ja budem slusna a kulturna iba ak mi zvysia plat ??? Pracovala som v rozlicnych firmach a na rozlicnych postoch a stretavala som sa zo zakaznikmi, obchodnymi partnermi… ale aj v casoch, ked som mala nespravodlivo vymerany nizky plat to oni nikdy nepocitli ! Clovek by mal robit poctivo pracu pre nu samotnu a byt moralny pre moralku samu a nie za to, že mu za to zaplatia … ! (A svoje financne problemy si ma riesit tam, kde sa riesit maju a daju). Lebo ak nie, potom je tu este jeden problem – kolko je dost zaplatene ? To je veelmi relativny pojem, pre niekoho viac pre niekoho menej. Skutocnost je totiz taka, že krizove situacie len vyplavia „na ludsky povrch“ to, co je v cloveku samotnom – v tomto pripade ubohost sestier a niektorych lekarov. A vyssie platy by tuto ubohost neodstranili, ale len ciastocne prekryli. A prave o tejto ubohosti sa casto hovori v clankoch. A prave tato ubohost je vnimana ženami ovela citlivejsie ako v inych oblastiach zivota (napr. na uradoch), pretože tu sa stretavaju so zazrakom zivota, s niecim uzasnym v zivote kazdej ženy, rodiny, co sa odohraje len cca dva krat za cely ich zivot ….

  11. Vážený Martin ! Chcem vám najprv poďakovať za to, čo vám tu v diskusii vlastne bolo vytýkané, a to, že čítate túto stránku ! Je to totiž úžasné, že ako gynekológ viete, že nejaké “www.babetko” existuje a že sa znížite a prečítate aj názory žien, laikov, vašich “pacientov” … (aj keď s nimi nesúhlasíte). Ja to pokladám za absolútne super, lebo je to úplne ojedinelé medzi našimi odborníkmi ! Myslím to vážne a vôbec nie ironicky.

    K diskusii – vas postoj bol typicky lekarsky – ohradzujete sa odbornostou nasich lekarov a chybajucimi peniazmi…. V clanku sa vsak hovorilo najma o PRISTUPE lekarov, sestier a METODACH pri normalnom porode. Ja viem, že nasi lekari maju vo vseobecnosti dobre meno v zahranici – treba si vsak uvedomit, že ide o dobre meno v rieseni patologii. Tu vsak ide o ine – o to, že nasi lekari uz INAK AKO patologicky nedokazu viest ani nekomplikovane porody. A v tomto dobre meno nemame …. Navyse nie vsetci lekari su takyto kvalitni a nie kazda žena sa dostane ku dobremu odbornikovi (minimalne polovica rodiacich žien nema vybaveneho znameho lekara a tak je odkazana na stastie, kto bude mat zrovna sluzbu …. a aku mal poslednu vyplatu…). A potom je tu este jeden moment – „ludsky faktor“ – ak niekomu nezaplatim tak mi je jeho odbornost nanic, lebo ju nepouzije …. Ale aj o skvelych statistikach umrtnosti u nas by som pomlcala – v poslednej dobe bolo naozaj tych umrti dost a vinou lekarov. Aj v nasom meste … a co je horsie ti lekari dalej pracuju na sale ci pri babetkach !!! A co sa tyka odbornosti novorodeneckych sestier a napr. ich znalosti spravnych zasad dojcenia – tak o tomto mam celkom dobry prehlad – nerobte si ziadne iluzie ……

  12. Dasa, nepovazujem sa za nenarocnu, ale ani za histerku, ktora chce aby sa cela nemocnica krutila 24 hod. len okolo nej. Nemala som ani pri jednom z mojich dvoch porodov pocit, ze by to u nas bolo take nenormalne zle a priserne. Mala som zachovanu intimitu- jedna lekarka a jedna sestricka -to bol vsetok personal pri porode, ked som povedala, ze nastrih nechcem, nespravili mi ho. Lekarka bola velmi zlata a mila a sestricka tiez. V oboch poorodniciach bo la babätkam venovana SKVELA starostlivost, len v jednej bola neprijemna primarka novorodeneckeho oddelenia. So vsetkych prispevkov mi najviac rozhodne sadli tie od Zuzi – ak u nas nieco nie je uplne perfektne, tak to ociernime tak, aby to vyzeralo uplne hrozne. Vidis, az od Teba som sa dozvedela, ze som hlupucka, bezducha a naivna nenarocna osoba, ktora sa bez otazok odovzda do ruk personalu a nasim praktikam 15. storocia…. Mimochodom Dasi, kedy si Ty rodila naposledy? Tusim mas dceru nad 10 a este aj ine dieta?

  13. Pre STANNKU: Mila Stanka, ak ste citali moje prispevky, nam sa dve deti narodili na Slovensku a posledne v zahranici. Viem velmi dobre v com som citila rozdiel pocas porodu u nas a pocas porodu v zahranici. Pristup nevidim len v usmeve, ale aj v ochote, pochopeni, slusnosti, zachovani diskretnosti a ludskosti, adekvatnej pomoci a povzbudeni, ale hlavne v respektovani mna ako cloveka. Taky plytky zaver by som tomu nedala, ze je to len o usmeve. Viem aj z vlastnej skusenosti, ze v zdravotnictve sa najdu mile osoby, ktore su na spravnom mieste a robia toto poslanie s ludskym pristupom. Mam vela znamych, ktori su lekari a maozem povedat, ze sa v mojich nazoroch so mnou zhoduju (asi vedia preco…) No zial na Slovensku je to taka „ruska ruleta“ na aky personal v danom, momente natrafite, ci mili, ci nemili, ci milu sestricku a nevrlu lekarku, ci prijemneho lekara a odmeranu sestricku. Verim, ze v odbornych medicinskych postupoch existuju urcite stanardy, ale v tom ako pristupovat k zenam pocas porodu, ziadne standardy neexistuju. Je to o tom ci mate stastie (ak nemate popredu niekoho zahovoreneho). O ludoch v usa je zname, ze svoje „mile“ vystupovanie maju dokladne nacvicene, ludia casto skryvaju skutocne pocity a nalady. No v profesionalnej oblasti je mi to daleko milsie ak so mnou lekar jedna na urovni ako ked sa ku mne sprava nevrlo pre nejaku pricinu, ktora so mnou vobec n esuvisi. Je mi milsie ak ucitelka nasich deti so mnou jedna primerane a nie arogantne pre pricinu, ktora sa mna netyka. Je mi milsie ak sa mi v obchode predavacka milo prihovori (hoci viem, ze tu milu frazu povie kazdemu zakaznikovi) ako kedby na mna vyblafla „este nieco?“ len preto, ze je nervozna z niecoho co sa mna netyka.

    A k ultrazvuku: ked sa nam narodilo prve dieta ultrazvuk maternice sa zenam na Slovenbsku nerobil. Po porode druheho dietata ultrazvuk maternice robili den pred odchodom z porodnice. V tom case (pred 10 rokmi) bola bezna doba hospitalizacie 5 dni (do toho sa neratal den porodu, bolo to na Bezrucke). Niektore zname boli v porodnici ( v inych mestach) 6 dni. Cas leti a doba aj technika sa meni, za to sa nebudeme predsa napadat. S usa sa tazko nieco porovnava, tu je to ine v kazdom state, v kazdej nemocnici a s kazdou zdravotnou poistovnou mate ine moznosti. Preto je tazke kritizovat prispevpk pani Pavlikovej a nemozne porovnavat so zdravotnictvom a porodnicami na Slovensku (vid moj prispevok z 29.4.)

    S pozdravom a vela uspechov.

  14. EVA, beries to zo zleho konca. Podstatne je mat V Y B E R- a ten na Slovensku chyba. Je v poriadku ze ty si nenarocna a odovzdas sa do ruk personalu bez ‚zbytocnych‘ otazok, ale druhe nechcu byt za to kritizovane ani chvalene. Co sa tyka uvolnovania sedadiel tehotnym s ktoryn si tu na mna kriticky vysla; nuz co narobis ak je natrieskany autobus- to akoze budes vypucat brucho a byt ticho? Pokial niekto poziada o sedadlo, urcite mu ho uvolnim, aj v pripade ak stoji vedla mna zena s bruchom, ale len ak ju vidim. Sedadla pre deti a matky su dufam oznacene, ale najlepsie je nepokladat veci za samozrejmost a zariadit sa tak ako nam najlepsie vyhovuje a nie cakat to od druhych.

  15. Nikoleta, precitala som si vsetky prispevky. Mne viac vyhovuje byt s dietatom 8 dni v nemocnici, nez ho tam chodit navstevovat! Neobhajujem klistir, len pisem, ze ja ho radsej podstupim, nez porodim dieta zababrane od obsahu mojich criev.Kazdy moze mat svoj nazor, ci nie? Co povie WHO to musi byt aj moj nazor?! Len som chcela zdoraznit, ze aj my tu mame nieco lepsie nez nma zapade – ako napr. pobyt s dietatom v nemocnici, taktiez na materskaj mozes byt 3 roky ak chces, v USA su to tusim 3 mesiace. Nie je vsetko zlato, co sa blisti….

  16. Eva, moja dcera MALA zltacku, robili nam krvne testy na bilirubin a takisto nas pustili domov s tym, ze hladina isla dole. Na druhy den prisla sestra k nam domov na navstevu a kontrolovala Meshike farbu, na treti den takisto, potom sme chodili na podadnu.

    Amerike by urobili to iste, rozdiel je, ze by asi bolo iba dieta same v nemocnici, mamicka a tatinko by ho navstevovali. Podla poistky, alebo si pobyt v nemocnici mozes preplatit sama.

    Co sa tyka dlhsieho pobytu, u nas je to 3 dni, ak chce mozes ist skor, nikto ta tu nebude drzat. Vec je, ze vyskum dokazal, ze tri dni je optimalne na to, aby sa matka po normalnom porode zotavila, nemalo to negativny vplyv na jej zdravie. Doma nezacne takisto hned behat maraton!!!!!

    Co sa tyka toho nastrihu s vyse 3 a pol kilovym deckom, moja dcera mama skoro 3.8kila, hlavu uplne nad tabulkami a hadaj-nemala som nastrih!!!!! Mam kamosku, co ma dve deti vyse 4.4 kila a pri ani jednom nemala nastrih. Ja som mala povrchove trhliny a ona nic!!!!! Eva, citaj si janin prispevok, to, ze „pri velkom dietati je lepsie nastrihnut“ je hovadina!!!!! Ziadne take vseobecne pravidlo neplati!

    Co sa tyka holenia, precitaj si od Jany o tom, ako to este poskodi, lebo je sanca, ze to sposobi infekty. Kamoska mla nedavno hysterektomiu a presne kvoli podobnemu dovodu jej oholit sa NEODPORUCOVALI!!!!!

    Ver mi, ja som klystir nemala a dieta prezilo-zase len dalsia kravina, precitaj si, co Jana napisala. Mimochodom, janine prispevky cituju Svetovu Organizaciu zdravia.

  17. Tak ja sa tiez pridavam k tym, co im lezie na nervy porovnavanie ako je u nas zle a v zahranici dobre. Isteze Dasa, s usmevom je vsetko krajsie, ale povedz Ty sama sa v robote usmievas od ucha k uchu od zaciatku az do skoncenia pracovnej doby? Z tychto babätkovskych diskusii mam pocit, ze nepatris k usmievavym a ohladuplnym ludom(prepac ak sa mylim) – napr. ked mamicke v 7. mes. tehotenstva vysvetlis, ze v autobuse ju nikto nemusi pustit sadnut len preto, ze je tehotna, lebo kazdy kto si kupi listok ma rovnaky narok na sedadlo….. Kde je ta ludskost? Najde sa mnoho takych, ktory tu preklinaju slovenske porodnice a vravia nikdy viac. Niektore mozno opravnene, ine trosku prehanaju a mnohe velmi zvelicuju. Vysvetlim, preco to pisem. Ja sama som porodila 2 deti v 2 kosickych porodniciach. Ani v jednej z nich som nemala pocit, ze som lekarom ci sestrickam na pritaz, v oboch pomahali s kojenim a boli mile a pozorne. V prvej mi nesedela detska primarka- na tu mam tazke srdce dodnes a jeden zensky lekar- strcil ma na izbu s dvoma negramotnymi 16 rocnymi cigankami – ovsem stacilo poprosit sestricku a o 10 minut som bola prestahovana. V druhej mi nesadla len jedna zenska sestra. Vsetci ostatni boli taki normalni – mili, ale nevytierali nam zadky a neboli vecne vyrehleni, ale tiez s nami nejednali povyseneckym tonom. Na izbe sme boli 3 nie jedna + manzel, co bolo fajn, lebo sme sa mohli porozpravat. Len pre informaciu – ani my nie sme v 15. storoci, predstav si Adriana, aj u nas pozname epidural. V KE ho davaju na zelanie za 1700 Sk, len musis dopredu poziadat a asi mesiac pred terminom ist na ARO vysetrenie. To sa mi zda o dost rozumnejsie, nez ho rovno pichnut. A preco pisem, ze niektore mamicky prehanaju? Ja sama som bola v izbe s jednou takou, co sa ani tyzden po porode nepustila sama do kojenia. Ku kazdemu si zavolala sestricku, lebo ona to nevie a hotovo. Cely cas dudrala a frflala, ze o pomoci s kojenim tam nevedia nic – co vobec nebola pravda. Nepacilo sa jej, ze cely den nas nepride skontrolovat lekar, co je vraj toto za nemocnica – mne sa zdalo, ze ranne a vecerne vizity uplne stacia, ved kto by chcel, aby mu pozerali medzi nohy castejsie. A proste ohundrala uplne vsetko a spokojna nebola s nicim – a preto, vzdy, ked citam aky priserny je nezaujem lekarov v nemocniciach, ako s kojenim nepomozu a pod. spomeniem si na nu. Urcite nie su nase nemocnice perfektne vybavene a urcite zlyhava aj lud.faktor, ale na zapade sa s tym stretavaju tiez!! Chceli by ste odist domoiv 24 hod. po porode? Iste, aj mne sa chcelo domov, ale zaroven som bola rada, ze tie prve rozhodujuce dni ( z hladiska hojenia) som pod dohladom. Moje dieta malo silnu zltacku, ktora sa prejavila 3 den a drzali nas tam do 8. dna a to sme sli domov aj tak s najvyssou hodnotou bilirubinu, pri akej prepustaju – ako to riesi USA?! A mimochodom – klistir, holenie a nastrihnutie : mne bol klistir maximalne neprijemny, ale nechcem si predstavit, ze toto vsetko by slo vonku pri porode spolu s mojim dietatkom! Oholila som sa sama doma – takze vobec to nebolo take hrozne. Nastrihnuta som prvykrat bola automaticky, ale vzhladom na hmotnost dietratka- 3910g to asi bolo lepsie nez natrhnutie. Druhykrat som povedala, ze si nezelam byt nastrihnuta a tak ma nenastrihli. Trosku som sa rotrhla, hojila som sa ovela lahsie ako po strihani, ale zato zasivania bolo oi dost viac. A ukoncimto tym, ze aj u nas su dobri lekari a dobre sestricky aj ked pracuju v omnoho horsich podmienkach nez v zahranici.

  18. pre Dasku a Klaru

     

    Usmev, samozrejme urobi dobre. Len som myslela, ze to nie je to najpodstatnejsie. Sestricky boli velmi mile, pokial neprisiel na salu moj manzel, ma sympaticka tmavovlasa sestricka hladkala po ruke a utesovala.

     

    Klara, ultrazvuk maternice u nas robia treti den po porode. Na Slovensku po nekomplikovanom porode, odchadza zena domov na 4., nie na 5. alebo 6. den. Mimochodom, dve mamicky tu maternicu nemali v poriadku, pichli im este infuziu a jedna z nej musela ist este na precistenie v narkoze.

    Moja znama je z Kalifornie, VS vzdelana zena. Povedala, ze ultrazvuk srdca, obliciek, mozgu jej detom nerobili.

  19. STANKA, odkial je Vasa znama? My sme v usa a to sono nasmu babatku ROBILI. Maternice po porode nie, tu sa NEodchadza na 5. az 6. den po porode ale uz 24 az 48 hodin po porode. Ta maternica je predsa este ina velka par HODIN po porode ako par DNI po porode. V pripade problemov ten ultrazvuk maternice potom urobi na klinike lekar. Robili Vam ultrazvukove vyzetrenie maternice uz den po porode na Slovensku?

     

    MARTIN, vzdy ked sa odhlasine a znovu prihlasite z net siete je Vam pridelene IP nove aj keby ste sa prihlasovali z toho isteho pocitaca.

  20. Mile dievcata,

     

    neviem, ci by som velebila usmievavu sestricku, ktora mi babatko privezie az do auta. Je to naozaj to najpodstatnejsie?

    Ked som v Ruzinove pred necelymi dvoma rokmi porodila dceru, bola ma navstivit aj americka priatelka, ktora zije na Slovensku uz styri roky.

    Bola v dobrom sokovana z nasej zdravotnickej opatery. Vraj ultrazvuk maternice v USA neurobia po porode ziadnej zene /ona sama je matkou troch deti/ a sono mozgu, obliciek, srdca povinne pre kazde dieta je vraj sen.

    Som rada, ze som rodila, kde som som rodila.

  21. Martin, k tomu pripadu co pises nizsie, ‚podnikatelia‘, co prevadzaju predporodnu pripravu,… tvoj pohlad sa mi zda velmi,…no neviem, ako to nazvat,… ale vysvetlim to konkretne,…

    pol miliona rocne, vravis, ze tam boli dvaja ludia, to vychadza zhruba 20 tisic mesacne na cloveka. Myslis, ze je to vysoky plat? Priznam sa, neviem, kolko je vela a kolko malo na slovensku,…

    dalej 6 hodin tyzdenne,…nuz priprava, vyhladavanie si informacii a podobne, to tiez zaberie nejaky cas, nie? Viem sama z vlastnej skusenosti, ako rychlo ubiehaju hodiny, ked sa niekto snazi najt najnovsie info na danu temu-z renomovanych zdrojov. Dalej ti ludia zrejme vypracovali plan ‚prednasok’/’vyuky‘ alebo akym stylom viedli tie hodiny. To tiez nieco trva. Mali nejake pamflety pre zeny, aby si mohli info vziat domov? To tiez stoji cas a peniaze,…

    Co a tyka kvalifikacii, v tomto s tebou trochu suhlasim, ked clovek vyslovene ide UCIT, snad je o veciach dostatocne informovany, ale predpokladam, ze kazda zena si overila, ze co su to za experti, nie? A zase titul nie je garancia najnovsich vedomosti, a to, ze nemaju titul neznamena, ze obsah ich vyuky bol nspravny, vsakano? Co povedali tie vase dve PA, co tie hodiny absolvovali, prednasali bludy, alebo najnovsie ‚poznatky‘?

    Preco to ty neurobis? aky ‚zaludok‘ na to treba? Co je na tom neeticke? Mozno nas rozdielny nazor na nieco taketo je skutocne preto, ze mam na veci ‚kapitalisticky‘ nazor,…neviem,… ale zase nehovor, ze vase predporodne hodiny su ‚zadarmo‘,…lebo nemocnica dostane za taketo veci (za ‚predporodny pripravu‘) zaplatene od statu, ktory to financuje nemocenskou, co kazdy obcan plati,… viem presne, co ides povedat, od nemocneskej dostanete menej ako potrebujete,…nuz to je problem asi KAZDEJ krajiny a statnych nemocnic,…preto je v sukromnych nemocniciach vsetko drahsie,…a mozu si dovolit platit lekarom viac, mat novsie zariadenie,…ale uvedom si, sukromne nemocnice (a tak isto ti dvaja, co ponukali tie hodiny) su v tom, aby ZAROBILI. Na tom predsa nic zle nie je, ZAROBIT. Mozno zase ten moj kapitalisticky pohlad na veci,…

    Neobhajujem ich, ale preboha, zase nezjednodusuj!

  22. Jana, aj ty tu predychavas? Caudy spribuznena „slepica“, hahahaha!!! aaaach, ten mily pristup k zenam pocas porodu,…presne ako mi to mama rozpravala spred tridsiatich rokov,…oblubeny strasiak mojej mamy „pockaj ked budes rodit, lekari kricia na zeny, budes musiet cusat, lebo inac budu na teba zli,… Tusim mame my dve o tomto podobne pocity. Ja by som rada moju mamu zavolala sem, ked budem nabuduce rodit, aby to videla ako sa rodi tu,…z niektorych jej poznamok som si minule myslela, ze predpokladala, ze som ja rodila takym istym sposobom ako ona.

    Vedela som, ze mam ist na WHO website najst tam tieto tvrdenia, ale akosi som nmohla najst tu silu,…stravila som tam raz dost dlhu dobu, ked som nieco hladala,…teraz som rada, ze si mi usetrila robotu! Preklad je, samozrejme, spravny. Nie som si ista zopar odbornymi vyrazmi v cestine, ale ked sa zamyslim nad zmyslom, tie vyrazy su prelozene asi tak, ako by som ocakavala.

  23. No predsa mi to neda a pridam este jednu, hoci dost dlhu reminiscenciu. Tentoraz pisem z domu, preto ine IP, ak by to niekoho zaujimalo. Janka ak sa pamatas, asi pred 2 rokmi sme sa spolu rozpravali o tychto problemoch (nie o moralke personalu, ale to co si teraz znovu zacala – nastrih hradze, klyzmy, holenie, psychoprofylakticka priprava na porod a podobne), ked si chodila po klinikach za jednu obciansku iniciativu zameranu prave na tieto veci. Vtedy sme Ti ukazali originaly odporuceni WHO, sama si videla, ze su (podla nas umyselne) zle prelozene, umyselme skreslene az klamne. Je to len podvrh a v skutocnosti sa tam pise nieco trochu ine. Dobre je nam to zname, lebo aj my, ako clenovia gynekol.-porod. spol. WHO, sme sa na ich priprave podielali. Ty si mala vtedy myslim 19 rokov, Tvoja kolegyna okolo 20. Napriek tomu sa tieto materialy opakovane odvolavas. Ukazal som Ti porodnicu a priestory kliniky. Mali ste zasadne pripomienky k psychoprofylaktickej priprave na porod robenej na klinikach. Nevedeli sme preco, lebo ju vedie erudovany psycholog, gynekolog a s pacientkami cvici rehabilitacna sestra, to vsetko od polovice tehotnosti az do porodu, raz tyzdenne, vratane pripravy manzelov a vsetko zadarmo. Je to jednoducho sucastou starostlivosti o tehotne. Ake bolo prekvapenie, ked sme si asi po tyzdni v inzeratoch nasli sukromne firmy, ktore reklamuju svoju cinnost v tejto oblasti a zistili sme, ze majitelom dvoch z troch tychto firiem je pan sef nadacie v zastupeni ktorej ste vystupovali aj Vy dve. Isli sme dalej a zahlasili sme sa (nase zamestnankyne) na predporodnu pripravu do uvedenych firiem. Vstupny poplatok 2000,- Sk, cvicenie a prednasky kazde 2 tyzdne a 300 Sk- 1 hodinu. Pocitajme spolu – len 100 pacientiek rocne (co asi nie je problem a je to poddimenzovane) je 200 000,- a len pri 10 navstevach kazdej pacientky 100 x 10 x 300 je 300 000,- spolu teda 500 000 rocne. Prenajatu (podla riaditela skoly prepozicanu) mali jednu miestnost v jednej skole na 2 dni v tyzdni po 3 hodiny. Pol miliona rocne za 6 hodin prace tyzdenne je dost. Ako je to z danami a odvodmi sme uz nesledovali. Pripravu viedol pan veduci (inak Ing., ale mozno sa rekvalifikoval) a jeho manzelka, ktorej kvalifikacia bola, ze v minulosti robila 3 mesiace (slovom: tri mesiace ) porodnu asistentku. Podstatou pripravy bolo poucenie o dietnom rezime, masazach hradze(aby sa predislo nastrihu) a o otuzovani prsnikov. Janka, je velmi pravdepodobne ze o tychto suvislostiach nevies, a bola si len pri svojej jednoduchosti „zneuzita“. Ale nic proti takemuto podnikaniu, ved je to legalne a kto z ludi chce moze sa na to prihlasit a zaplatit, ked si mysli, ze je to lepsie. Nakoniec, ak by som mal na to zaludok, mozem si taku firmu zariadit aj ja, nic mi v tom nebrani. Mozno aj moje informacie o celom su mylne, neviem, ale stratil som doveru. Takze niekedy sa treba pozriet aj na zakulisie jednotlivych akcii. Niekedy je mozno lepsie o tom neuvazovat. Ale pri presadzovani tak jednoznacnych tvrdeni byt opatrnejsi. Ale nakoniec je mozne ze sa mylim aj ja a vsetko je inak, vsetko je u nas zle, len treba pockat na nejakeho aktivistu, co to zlepsi, samozrejme za maly poplatok.

    Definitivne vsetkych pozdravujem a zelam vela zdravia.

  24. Klara, velmi s tebou sucitim. Ten masiar co si toto dovolil by si zasluzil platit ti do konca zivota odskodne. Dufam, ze nakoniec najdes svoje stratene zdravie aj dusevnu pohodu s pomocou ludi ktori ta maju teraz v rukach.

  25. Zuzi, este nieco. Aky je rozdiel medzi tym, ked poviem ze ma lekar porodnik nastrihol lebo je to v jeho odbornosti a medzi tym, ze ma lekar nastrihol zbytocne lebo jeho odbornost v rutinnych nastrihoch je davno prekonana a nenamaha sa chranit hradzu, lebo v jeho odbornosti je to problem zavaznosti „lanskeho snehu?“ (Napriek tomu je ten lekar na svoju odbornost hrdy, ale v mojich ociach je to chlap vyskoleny na porodnika, bez citu a porozumenia .) Clovek si zvykne aj na sibenicu ako sa hovori- a prave na to su zeny na Slovensku zvyknute ohladom porodov, preto sa nestazuju. Vsetko je totiz zahalene ‚hmlou odbornosti‘.

  26. Dasa, ja viem, ze kazdy utok ma svoju pricinu… Ale pokial chceme, aby sa k nam ludia spravali slusne, mohli by sme zacat od seba a dat im ten spravny priklad…

  27. Zuzi, viem, ze to vina za ‚utoky‘ pada na mna, ale ked sa niekto stale dookola ohana ‚odbornostou‘ a stazuje sa na ‚nekorektnost‘ len pri naznaku kritiky z druhej strany, tak mi je jasne, ze akakolvekk diskusia je zbytocna. Tito slusni pani doktori vedia slusne dokalicit zenu fyzicky aj dusevne v mene ich odbornosti. Tiez som robila na porodnici, takze viem, ze tato tolko proklamovana ‚odbornost‘ kludne obchadza intimitu a prava pacienta. Dalej nezabudajme, ze pri vacsine porodov je lekar poslednu polhodinu, takze empatia mu rozhodne musi chybat. Je to nieco ako ked mu pripravia operacne pole s noznicami a sitim- to je cely ich porod.

  28. Martin – je jednoduche povazovat diskusiu za ukoncenu a ignorovat otazky verejnosti. Skutocne hodne profesionala ;o( a nechap to, prosim ta, ako osobne napadanie – je to moj nazor. Mam ale zopar poznamok (aj ked mi hrozi, ze si ich adresat uz neprecita, lebo sa urazil…)
    1. Zaujimalo by ma, co z laickej mamickovskej stranky akou http://www.babetko.sk je, budes prednasat svojim studentom… V com je tato stranka pre teba prinosom a co z nej odovzdas svojim studentom. Myslim to uplne vazne, ziadna ironia v tom nie je (aby sme sa zase nedostali do polohy, ked sa budeme obhajovat a obranovat)
    2. rodicka nie je pacientka. Pacientkou sa stava az vtedy, ked je nutny lekarsky zasah.
    3. Tu si mozes najst vysledky jedneho prieskumu – v 7% porodnic (zo 78) si je mozne vybrat inu ako klasicku polohu pri porode.

    Tiez si na http://www.porodnice.sk mozes najst informacie (dotazniky) o tom, co dane porodnice poskytuju… – Aký je postoj vašej pôrodnice k otázke holenia, klystýru a voľného pohybu

    počas I. doby pôrodnej? udaje su z roku 2001, takze je mozne, ze sa to uz v niektorych porodniciach zmenilo (aj ked zeny sa zhoduju na tom, ze zmeny sa deju veeeelmi pomaly)

    Banska Bystrica: Názory jednotlivcov sú iste rôzne, používa sa i holenie , i klyzma,

    rodička sa v I. dobe pôrodnej pohybuje podľa možnosti voľne v určených

    priestoroch pôrodnej sály.
    Banska Stiavnica: Sme za volľný pohyb rodičky počas I.doby pôrodnej, holenie, klystýr podľa

    želania rodičky
    Bonjnice: Oholenie lábií, klyzma, voľný pohyb v priestoroch pôrodného traktu.
    Kramare, BA: <fgray>Aký je postoj vašej pôrodnice k otázke holenia, klystýru a voľného pohybu

    počas I. doby pôrodnej? Áno (<fgray>???)
    Antolska, BA: Pacientky sú holené u nás, tiež pred pôrodom dostanú klyzmu počas I. pôr.

    doby majú voľný pohyb
    Biskupise, BA: zrusene
    Partizanska, BA: zrusena
    Brezno: Všetky uvedené postupy sú súčasťou predpôrodnej prípravy
    Banovce n. Bebravou: Pokiaľ pacientka príde oholená, tak sa nerobí nič. U nás sa holí len v okolí

    lábií a perinea. Čo sa týka klystýru som za podávanie z hygienických

    ako aj estetických dôvodov ( pri pôrode “ feces sa rodí s dieťaťom“).

    Môže sa voľne pohybovať.
    Cadca: Rešpektujeme práva pacientky, voľný pohyb je len v priestoroch pôrodníckej jednotky
    Dolny Kubin: Liberálny, ale príprava na pôrod zahŕňa aj klyzmu a holenie (<fgray>???)
    Dunajska Streda: Holenie, klystýr
    Handlova: V príprave na pôrod vykonávame holenie vonk. genitálií, podáva sa klyzma

    a rodičky majú voľný pohyb v I. dobe pôrodnej
    Hnusta: Voľný pohyb v I. dobe pôrodnej je možný, klyzma je súčasťou lekárskeho

    vedenia pôrodu
    Humenne: Holenie perinea + klyzma sú povinné (<fgray>!!!), voľný pohyb v I. dobe pôrodnej je

    možný
    Ilava: Holenie a klyzma vykonávame, voľný pohyb iba v predpôrodnej miestnosti
    Kezmarok: Holenie už sme prestali forsírovať, klyzmy spravidla podávame,

    pohyb pacientky počas 1. doby pôrodnej umožňujeme skoro pravidelne
    Komarno: Holí sa každá rodička a dostáva aj klystýr, počas prvej doby pôrodnej sa

    môže voľne pohybovať
    Kosice I: Bez holenia, klyzma, voľný pohyb
    Kosice II: olenie a klystýr pred každým pôrodom, počas I. doby pôrodnej

    sa môže rodička voľne pohybovať
    Pasteurova, Kosice: Pacientky pred pôrodom sú vyholené, dostanú klyzmu a voľne sa môžu

    pohybovať na 1. dobe pôrodnej.

    Krompachy: Kladný- pacientky pred pôrodom oholíme, dostanú očistné klyzma
    Krupina: Holenie, klystýr – áno, voľný pohyb tiež, ak je otec pri pôrode vítaný

    /ak nie je kontraindikácia/

    Kralovsky Chlmec: Holenie len v oblasti prípadnej rany ( v prípade operácie a pod. sa doholí!

    Klyzma prevažne áno, voľný pohyb v izbe čakateliek, toilette, nie mimo

    pôrodného sálu a jeho príslušenstva

    Levice: Náš postoj je liberálny. Je pravdou, že klystír a oholenie v mieste

    eventuálneho nástrihu hrádze doporučujeme a mamičke vysvetlíme prečo.

    Rozhodnutie je však na rodičke a my ho rešpektujeme. Častokrát už

    mamičky prídu oholené. Počas prvej doby pôorodnej majú rodičky voľný

    pohyb. Môžu sa prechádzať, sprchovať, čítať si, počúvať hudbu, relaxovať

    na lopte atď…

    Levoca: Holenie v nevyhnutnom rozsahu, klystýr v prípade potreby, voľný pohyb

    počas prvej doby pôrodnej neobmedzujeme ak nie je kontraindikovaný

    Liptovsky Mikulas: Sme za to, aby pacientka pred pôrodom bola oholená a bolo podané klyzma.

    Voľný pohyb na 1. dobe pôrodnej môže využívať.

    Lucenec: Kladný
    Malacky: Doporučujeme oholenie doma. Voľný pohyb len na čakačke pre rodičky.
    Martin: Rešpektujeme rodičky
    Michalovce: Holenia a klystýr patria k bežnej predpôrodnej príprave. Voľný pohyb

    rodičky počas I. doby pôrodnej povoľujeme pri fyziologickom pôrode

    Nitra: Holenie a klyzma je súčasťou prijatia na pôrodnicu. Voľný pohyb rodičky

    počas 1. doby pôr. je možný na trakte pôrodnej sály.

    Nova Bana: Liberálny- pacientka sa počas I. doby pôrodnej voľne pohybuje
    Nove Zamky: Podávame klyzmu, holíme, pohyb voľný podľa rozhodnatia gynekológa
    Poprad: Holenie pred pôrodom je obligátnou prípravou, klystýr ako súčasť prípravy

    na pôrod závisí na lekárskom vyšetrení pri prijatí na pôrodnicu. Dbáme na

    to, aby sa nenarušovala fyziológia funkcie čriev.

    Povazska Bystrica: Benevolentný- nerobíme tieto úkony paušálne
    Presov: Záleží od zdravotného stavu rodičky. V rámcimožností sa snažíme rodičkám

    vyhovieť.
    Revuca: Pred pôrodom je rodička oholená, je podaný klystýr, pohyb v miestnosti

    pre I. dobu pôrodnú

    Rim.Sobota: Nemáme výhrady
    Roznava: Holenie- kompletné, klyzma-áno, voľný pohyb možný, tak aby bolo

    umožnené monitorovanie

    Skalica: Holenie a klystýr sa dávajú na oddelení, počas I. doby pôrodnej pohyb

    rodičky len na oddelení

    Snina: Holenie a klystýr vykonávame počas predpôrodnej prípravy, rešpektujeme

    však aj prianie rodičky. Voľný pohyb počas I. doby pôrodnej umožňujeme

    a doporučujeme.

    Sobrance: Holenie, klystýr prevádzame, rodička má voľnú možnosť pohybu
    Spis.Nova Ves: Rodičky sa voľne pohybujú počas 1. pôrodnej doby. Niektoré pac.

    prichádzajú oholené, iné na odd. Vykonávajú ženské sestry. Klyzma

    sa podáva ak nie je odtečená plodová voda.

    Stara Lubovna: Dporučujeme rodičkám prípravu rodidiel doma, inak ochlpenie holíme

    pravidelne na pôrodnej sále. Klystýr dávame ako súčasť prípravy k pôrodu.

    Pohyb pri fyziologickom pôrode v priestoroch pôrodnej sály

    Svidnik: Ak to zdravotný stav dovoľuje, pacientka má voľný pohyb počas 1. doby.

    Pacientky pred pôrodom holíme, klyzmu dávame podľa okolností

    Sahy: Holíme, klystýr (+,-) voľný pohyb-áno
    Topolcany: Rodičke je umožnený voľný pohyb a v otázke holenia a klystýru má

    pacientka právo odmietnuť

    Trebisov: Každá pacientka je oholená, dostane klystýr, má voľný pohyb počas

    I. doby pôrodnej
    Trencin: Klyzma sa dáva podľa ordinácie lekára, čiastočne sa holí každá rodička,

    počas I. doby pôrodnej sa voľne pohybuje

    Trnava: Tradičný
    Trstena: Individuálny
    (<fgray>???)
    Velky Krtis: Patrí to k štandartnej príprave na pôrod, ak žena nepríde pripravená

    z domu, vykoná tieto úkony sestra na pôrodnom sále.

    Vranov n. Toplou: Holenie a klystýr sa používajú paušálne, pohyb v I. dobe pôrodnej

    nie je obmedzený

    Zvolen: Príprava pred pôrodom pozostáva z holenia, klystýru, pacientka sa voľne

    pohybuje na čakačke.

    Ziar n. Hronom: Dobrý (<fgray>???)
    Zilina: Rodičku holíme, podávame klystýr a umožňujeme voľný pohyb počas

    prvej doby pôrodnej

    Mne z uvedeneho vyplyva, ze NIE JE PRAVDA, ze VACSINE lekarov je take holenie jedno… kto je tu teda nekorektny????

  29. Dievcence, bez ohladu na to, kto ma pravdu alebo nie….. tato diskusia sa zacina niest v znameni osocovania a slusnost sa nejako vyparuje….. a to neutocim na Martina, jeho posledny prispevok je slusny, ale zbytocne…..

  30. Martin, vychvalujes sa tu ucastou na kongrese. Som zvedava aky prispevok mas ty pripraveny- v sulade s tvojimi nazormi navrhujem temy:“ Potreba vaginalneho vysetrenia tehotnych minimalne 15 krat pred dovrsenim 9 mesiaca (zvlastne slovenske potreby“; alebo “ Rodicky nie su schopne edukovanej volby predporodneho holenia a klyzmy“, alebo : “ Pri kazdom porode.na Slovensku je treba lekara. (Este stale dufame, ze nase stavy ostanu nezmenene)“., alebo“Ignoracia skusenosti z Kanady, ze nastrih je skodlivejsi ako nenastrih“. Potom sa ozvi.

  31. Moj posledny prispevok, lebo sa bavime na prilis sirokej baze a zda sa mi ze az prilis osobne a nekorektne. Janka, myslim, podla Tvojich slov, ze sa pozname a uz sme sa spolu stretli a debatovali tychto problemoch osobne, ale mozno sa mylim.

    1/ Na klinike som 10-12 hodin denne, z toho stravim na operacnom sale a parodnom sale polovicu casu, takze ked si vecer sadnem k internetu nezabijam pracovny cas, ako to niekto v prispevku spomenul. Okrem toho musim aj ucit(co je hlavnou sucastou mojej a ziskavat informacie) takze „surfovanie po internete patri ku tomu.

    2/ V porodnictve ide denne o zivot 2 ludi – matky a dietata. Len ten kto aspon par dni zazil pracu na porodnici vie ake su to dramaticke situacie. A o to v porodnictve ide.

    3/Nechcem sa bavit (a ani uz nebudem) o odbornych problemoch, len pripomienka k prispevku o tom ze velka vacsina porodov je normalnych. Omyl. Na Sloensku bolo v minulom roku ukoncenych 23% porodov cuisarskym rezom – urcite nie pre srandu porodnika. Dalsich 15 % konci inou porodnickou operaciou, 11 % hoci spontannych porodov si vyzaduje medikamentozny zasah. Ale to su cisla ktore su podobne aj v inych statoch Europy, v USA este vyssie.

    3/ Nechcel som preberat odborne problemy, len povedat, ze ludsky pristup je samozrejmy (zial, asi nie pre kazdeho porodnika), ale to je o inom. Vacsine lekarov je jedno, ci je pac. oholena, alebo nie, ci rodi po sediacky, alebo leziacky, vo vani ci na posteli, pokial ide vsetko normalne. To su len socialne otazky, nie odborne. Ja som tiez za to aby sme mali super vybavenu porodnicu s priestormi, ktore to umoznuju, s intimitou pacientky a jej rodiny. Zial, to su tie otazky financii a vybavenosti, tie ale musi ovplyvnit verejnost, my na ne upozornujeme uz davno, zial zbytocne. Lebo je omyl, ze vsetko toto je super a len preto ze porodnik je konzervativny sa to vsetko neda urobit. Opak je pravdou. Bol by som aj ja nesmierne rad, keby som sa este dozil toho, aby bol standard v nasich nemocniciach taky vysoky. Za dlhe roky praxe sa na mna este NIKDY nestazovala ziadna pacientka, ani na moj pristup k nej.

    4/ Janka, uprimne Ti zelam pekny a nekomplikovany porod a prijemne zazitky z neho.

    5/ Je zbytocna debata, ked niekto nechce debatovat a zlepsovat, ale len kritizovat, to sa potom zle rozprava. Zial casto to prechadza do osobnych invektiv. Preto dakujem DUSANOVI za prispevok z 29.4.04, ktory potvrdil, ze nie je vsetko na Slovensku zle v globale a vsezkemu su navine lekari.

     

    Zelam vsetkym vela zdravia a stastia

  32. Ja asi budem musiet predychavat tvoju odpoved, Martin.
    Mne je uplne jedno, co si o holeni a klystiroch mysli porodnik. Skutocne mi je to jedno. Ale co mi jedno nie je, ze o par tyzdnov budem ja rodiaca zena a taketo postupy si NEZELAM! Takze natrafit na takeho porodnika ako ty, tak mozem kludne skoncit aj s cisarskym rezom… neveris? A co produkcia stresoveho adrenalinu? Ked budem mat fobiu z tychto procedur (a to si ver, ze by som mala, jednoducho som taka, hoci je to pre teba uplna malichernost, pre mna nie), zacne sa mi v tele produkovat adrenalin, ktory zabrzdi produkciu oxytocinu. Porod prestane postupovat a ja teda mozem kludne skoncit s cisarskym, hoci ak by ste konecne zacali respektovat zelania zien a ich INTIMITU, mohlo by to dopadnut uplne inak.
    Ja stale nechapem, ako sa niekto moze ohanat svojou odbornostou (skutocne vam ju neberiem) a hned druhym dychom zelania svojich klientov oznacit za banalitu. Toto skutocne nechapem. Mimochodom, WHO ten vlanajsi sneh neodporuca…(mimochodom, tie odporucania platia aj pre nas, podpisali sme to este za CSSR v r.1985…)
    No a ked uz sme pri tychto studiach – zaujimalo by ma, co teda hovoria tie skutocne statistiky, mohol by si nam tu dat na ne nejaky odkaz? Ja mozem posluzit napriklad tymto zo Sylviinych stranok:
    Je porod doma opravdu tak nebezpečný? (studie Velká Británie 1994)
    a nejakymi dalsimi, na Internete sa to da najst… Perinatal mortality and morbidity among babies delivered in water: surveillance study and postal survey.(Statistical Data Included)
    NSW Mothers and Babies Report 1997
    A je toho este daleko viac, kto chce si najde a precita… pokial ja viem (presne cisla teraz rychlo k dispozicii nemam), tak sme na to rovnako ako staty zap.Europy, kde sa rutinnych klystirov, holeni, nastrihov vzdali, sme na tom rovnako ako v Holandsku, kde sa 30% porodov odohrava doma (a nech ma nik nepresviedca, ze tie porody doma s PA a detskou sestrou su drahsie, ako porod v porodnici s gynekologom a pediatrom, hospitalizaciou aspon 6 hodin a celou tou technikou)
    Nik sa tu nebavi o predcasnych porodoch, ked treba nastrihavat, pripadne o trhlinach az k zvieracu konecnika. Bavime sa o prirodzenom porode, ked sa nevyskytuju komplikacie, takze snad si mozeme povedat, ze ten nastrih nechceme. Snad si mozem povedat, ze sa radsej natrhnem, nez sa necham nastrihnut. Je to moje telo, predsa. Koniec-koncov, ten porodnik na tych mojich stehoch potom sediet nebude, ze? Preco toto nedokazete respektovat? Preco napriklad moju kamaratku nikto neupozornil na moznost masaze hradze, dokonca vraj ju stacilo rozmasirovat priamo pred tlacenim, radsej ju nastrihli? A preco sa vlastne tieto rutiny vykonavaju, ked su take dolezite ako jeden vypadnuty vlas? Ved si vlastne protirecis, Martin! Pre vas su to mozno banality, ze zenu je to dolezite. Empatii vas na skolach neucia?
    No a tiez by som rada poznala odpoved na Nikoletine otazky. Alebo na tie moje z diskusie k tomuto clanku Porod. Odpovie nam niekto?

  33. Nemôžem sa nezapojiť do diskusie, keď som si prečítala hlavne príspevky dvoch 100% odborníkov. Myslím, že absolútne nepochopili o čo v tejto debate išlo. Išlo len a len o dodržiavanie základných zásad slušného správania a ľudského prístupu k pacientovi. Nikdy nepochopím to, keď sa niekto odvoláva na nedostatok financií a nemôžem na to nereeagovať. Mesačne ja aj môj manžel spolu s našimi zamestnávateľmi odvádzame niekoľko tisíc na naše zdravotné poistenie a ani jeden z nás neočakáva, že sa v tomto štáte stretne v zdravotníctve s najluxusnejším a najdrahším vybavením, ale to že nie sú v nemocniciach peniaze dodržanie základných hygienických podmienok je úplne nepochopiteľné, to naozaj tá fľaša dezifenkcie, Sava, Jari, metla, handra, voda a upratovačka vás stoja milióny – skvelým príkladom môže byť Trnavská pôrodnica, kde nie je personál schopný dva až tri dni ani vysypať kôš s použitými hygienickými potrebami??? Slušný prístup, základy slušného správania a ľudského prístupu vás stoja koľko – tiež niekoľko miliónov, ktoré sa k vám nedostanú??? Keď nie ste spokojní, nie je problém vo vašom zamestnávateľovi ale len a len vo vás, vybrali ste si buď nesprávne povolanie alebo absolútne nechápete, čo chcete? Myslím, že to čo sa tu väčšina ľudí snažila povedať bolo to, že od personálu očakávajú slušný prístup. Keďže ja keď prídem do nemocnice, slušne pozdravím, na nikoho nekričím a mám nejaký problém, pre ktorý by som sa vlastne až tak milo správať nemusela, nerozumiem tomu, prečo sa ku mne rovnako nespráva aj opačná strana – personál. Čo sa týka vašich platov, tiež je to len smiešne zovšeobecnenie, pozrite sa na stav našej ekonomiky, koľko zarábajú ostaní ľudia či už s vyšším alebo nižším vzdelaním? Tiež mám vysokoškolské odborné vzdelanie, pracujem 10 a viac hodín denne a nezarábam sto tisíc, ale nič ma neoprávňuje k tomu, aby som bola drzá a neľudská k ľuďom okolo mňa. Keby sme k tomu pristupovali všetci rovnako, kto by napríklad potom a ako učil naše deti? Jediné čo od vás všetci ako pacienti chceme, aby ste sa k nám správali slušne ako k ľuďom, minimálne tak, ako by ste to očakávali vy, keby ste mali nejaký problém a potrebovali pomôcť. A ešte jedna posledná ale veľmi dôležitá vec – nie my sme pre vás v nemocniciach, ale vy pre nás, na to nesmiete nikdy zabúdať. Očakávame, že dostaneme najvyššiu možnú starostlivosť s najlepším možným prístupom v rámci slovenských možností, nič viac a nič menej. Nehrajme sa tu so slovíčkami a porovnanmiami tej či ktorej štatistiky, o tom to vôbec nebolo.

  34. Mila Nikoleta, jednak si vyprosujem to zaverecne prirovnanie, prosil by som trochu korektnosti. Ked uz hovorime o tej korektnosti, tak by som sa chcel opytat odkial mas tie porovnania o nakladnosti nasej a zahranicnej liecby a najma tie porovnania o nastrihoch, klyzmach … atd. Staci sa pozriet svetove statistiky, podla statov o perinatalnych vysledkoch a na prvy pohlad vidiet, ze sa absolutne mylis (alebo to skor tieto dogmy pises umyselne a skreslujes skutocnosti) lebo skutocne medicinske statistiky hovoria nieco ine. Takze mozno sa bavit, ale prosim na urovni a korektne. Okrem toho problematika holenia a klyziem je v porodnictve taka dolezita ako vlanajsi sneh. Ked porodnictvo degradujeme na tieto problemy, no tak zbohom rodina. To je o neicom inom a hovori to o absolutnom nepochopeni porodnictva ako medicinskeho odboru. Ak by som to mal vulgarizovat, tak tieto problemy su v porodnictve asi take ako keby sa holic zamyslal nad tym, ci niekomu vypadol jeden vlas alebo nie.

  35. Martin, tvoje prirovnanie k instalaterovi by bolo spravne, keby nie jednej okolnosti: Ked instalater nieco pokazi, prinajhorsom za vlastne trovy (alebo svojej poistovne) prerobitvoj dom a vsetko, co svojou pracou pokazil. U lekara ide o moje telo. Laik ci nie, JA chcem mat posldne slovo v tom, co sa na mojom tele robit bude a co nie. A mam taky pocit, ze slovenska charta prav pacienta toto podporuje, nie?

    Inak ani nejdem viac pisat, Jana napisala presne to, co si myslim. Ten argument „ved ta zenska co sa stazovala na drzost personalu tiez bola drza k svojim klientom“ je asi na tej istej urovni, ako ked moja dcera povie „ale mami, to Zuzka zacala hadzat blato“… prijmem ho od stvorrocnej, ale teda nie od niekoho, kto „robi na klinickom pracovisku s niekolko tisic poromi rocne uz temer 25 rokov, presiel okrem Brazilie temer vsetky vacsie porodnicke pracoviska vo svete a prednasal na 5 svetovych kongresoch.“

    Apropo, dufam, ze na svojej prednaske si rozobral to, preco sa na Slovensku robia rutinne klystiry, holenia a podobne, a preco ma Slovnesko take vysoke percento nastrihov, v porovnni s ostatnymi statmi. A som zvedava na reakciu ostatnych delegatov.

    Pochopil si vobec, co tieto zeny hovoria? PRECO je klinicky pribeh porodov iny na slovensku? Aj to viac stoji,…a podla svojich slov su vysledky co sa tyka porodnej umrtnosti rodiciek aj novorodencov POROVNATELNE s vysledkami USA, svedska atd…teda, ked vy pouzivate ovela drahsie a ovela viac invazivne procedury aby ste dosiahli TAKY ISTY vysledok,…kto je ten blby?

  36. Pred 3 roky jsem odesla do anglie delat au-pair. Muj plan byl, ze si tady pobudu 2 roky a pak pojedu do USA, Japonska……naucit se jazyk a uzit si. Stalo se jinak, po 10 mesicich jsem potkala manzela a uz jsem tady zustala. Dnes mam skoro rocni holcicku a za 7 tydnu nam pribyde dalsi miminko. Rodila jsem tady v Anglii a udelam to znovu. Jedine co se mi tady nelibi, je pece o tehotne zeny, tu maji Cesi podle me super a Agnlie se jim nemuze rovnat. Co se ovsem tyka pristupu personalu na porodnim, to uz by bylo jine story. Mam kamaradky, ktere rodily v Cechach a ne ze by vsechny mely spatne vzpominky, ale pristup personalu je trosku hnusny. Ja jsem u porodu mela manzela (a nemuseli jsme za to platit) a hodnou midwife Anne. Porod byl docela rychly, od prvni kontrakce az do uplneho konce 3 hodiny. Anne byla hrozna mila, donesla nam vsechno co jsme potrebovali, podporovala cokoli jsem chtela udela, mohla jsem se pohybovat jak chtela, rodit v pozici, v jake jsem chtela a az kdyz mi to tlaceni moc neslo, tak navrhla neco jineho, ale nenutila me, porad se ujistovala, ze jsem v pohodli, ….zadne rvani, tlacit, tlacit, ….po porodu placenty se ujistila, ze je vse v poradku, ze se mala dobre prisala a ze pije a nechala nas o samote s tim, at zazvonime, pokud neco potrebujeme. Nam ten porod pripadal hrozne intimni, protoze jsme tam byli vlastne jenom 3 no a az pak teda 4. Vsechno probehlo v klidu, bez stresovani.

    Akorat mam pocit, ze se hodne lidi snazi premluvit maminky k tomu, aby mely epidural, ktery jsem nechtela ani omylem. Uz dopredu jsme si nachystali porodni plan, podle ktereho se nakonec nejelo, ale mela jsem tam napsane, ze epidural nechci, pokud mozno, tak nechci byt ani nastrihnuta a Anne to respektovala. Nakonec jsem mela jenom gas na dychani a mala se narodila po 25minutach tlaceni.

    Vetsina mamin se druheho porodu hrozi, ja se na to docela tesim, na to, ze se nebudu muset nekoho doprosovat, aby tam manzel mohl byt se mnou, toho, abych mohla mit miminko hned u sebe a to po celou dobu pobytu v nemocnici.

    A na zaver, kdyby nekdo namital, ze tady jsou porodni asistentky asi lip placene, tak nejsou. Jsou na tom stejne jako ty ceske akorat ten pristup je jiny.

  37. Mily Jozef! Ucelom mojej diskusie nebolo urazit Vas, ani Vam upriet Vase vedomosti, ak ste si z mojej diskusie vybrali prave to, nie je to moj problem. Avsak moja otazka tam zostava, preco su pristupy – a tu myslim medicinske- take rozdielne na zapade a u nas? Vy ste sa vyjaadrili o nespravnom postupe lekarov v USA a ja som len pripsela, ze tak podobne sa postupuje aj vo Svedsku. Cim to je, ze sa na jeden problem rozlicne pozera? Je to „skolou“ kotrou clovek presiel? Je to kulturou porodnictva? Skutkocne by som chcela vediet odpoved, bolo by zaujimave pocut, co si o tom myslia odbornici na druhej strane problemu. Este jedna konkretna otazka. Co sa deje so slovenskym porodnictvom, neveri si, alebo co? Preco sa zena pri kazdej prehliadke v poradni vysetruje vaginalne? To volakedy ani na Slovensku nebolo, aspom podla mojej mamy, kotra nas ma 5. Tiez rozlicny pristup prkoti zahraniciu, kde sa hlavne viacrodickam tieto vysetrenia nerobia. Vysvetlite mi , Jozef, cim to je ze je takyto rozdiel ?

  38. Martin – tvoje slova jednoducho nedokazem prezut. Peniaze to je oblubena VYHOVORKA uz asi na vsetko…
    1. keby v pracovnom case nesurfovali dvaja lekari po Internete, ale pracovali, tak by tych penazi mozno bolo viac. Lebo platit dvoch specialistov za to, ze si citaju stranky babetko.sk z pleziru (pokial viem, s touto strankou spolupracuje ina gynekologicka), je dost drahe, aj ked tvrdite, ze mate male platy
    2. nerozumiem preco tak chvalite nasu starostlivost o tehotne a rodiace zeny, ked sa tieto zeny napokon v nemocnici stretnu so sestrou, ktora nie je financne ohodnotena a teda si nevykonava svoju pracu poriadne (Takze co chcete od zdravotnej sestry ktora robi 36 hodin v jednom kuse a dostava plat 8000 Sk !! ) – podla mna je potom uz asi lepsie porodit doma bez pomoci; rozhodne sa nechat osetrovat clovekom, co robi svoju pracu ktovieako, je asi vacsi hazard…
    3. ku komplikaciam pocas porodu dochadza zriedkavo, zvacsa prebiehaju porody prirodzene a bez vonkajsich zasahov. Mozno keby sme ku kazdemu nevolali specialistu, ale nechali asistovat porodne asistentky a specialisti by chodili iba ku komplikaciam (nutnost nastrihu, zachytenie dietata za komplikaciu nepovazujem), tak by ostali peniaze aj na spominany acylpirin
    4. ako som uz spominala, porody dokazu prebehnut aj bez problemov, takze ziadna velka technika k nim netreba. A keby sa technika vyuzivala len na to, na co sa ma, tak zase – asi by ostalo na to, co naozaj je treba…
    A takto by som mohla pokracovat. Ano, v slovenskom zdravotnictve nie je tych penazi vela a tie, co tam su, su podivne alokovane. Na jednej strane stale pocujeme, ako nie su peniaze, na druhej strane sa ludia v zdravotnictve chovaju, ako by tam tych penazi bolo na Rolls-Royce. Nadstandard vydavame za nevyhnutny standard – a o tom to cele je.
    Navyse mi pride velmi smutne, ak sa diskutuje o pristupe zdravotnikov k pacientom, porodnikov k rodickam, atd… a nakoniec sa tato tema zahovori financiami, nizkou umrtnostou matiek a deti (a porovnavanim dnesnej situacie s tou, co bola pred 100 rokmi – to je skutocne smiesne) a argumentami typu co by ste vy, blaznive zenske, este chceli. ;o(

  39. Mila Zuzi a Janka! Rovnake IP… preco asi? Mysli si snad niekto, ze nase nemocnice, hoci tzv. spickove maju tolko pocitacov, ze kazdy zamestnanec ma svoj? Asi nie. A co sa tyka odborneho pristupu, nemyslim, ze je rozumne sa bavit na tejto urovni, kazdy mame svoju specializaciu, niekto je lekar, niekto instalater, kazdy robi nieco ine a mal by byt specialistom vo svojom odbore. Podrobne preberanie odbornych problemov potom nie je mozne napriklad medzi pravnikom a lekarom a podobne. Na to su urcene specializovane a odborne fora. Mozeme sa bavit o pristupe a vztahu k ludom, v tomto pripade pacientom. To plne schvalujem a suhlasim, ze nie je vzdy super. Ona ta uroven odbornej starostlivost je v mnohych pripadoch zavisla na technickej stranke veci, v medicine obzvlast. Zial, neviem kedy ste videli vybavenie nasich spitalov, ale bez zavahania Vam poviem, ze je to viac ako katastrofa. Ale to nie je moja chyba, to sa treba obratit inde, ved my skutocne nemame uz ani acylpyrin!!! To nehovorim o spickovych pristrojoch ani o hygienickom a socialnom standarde nemocnic. To ludia vidia len ked lezia v nemocnici. O financnom ohodnoteni prace personalu sa radsej ani nezmienujem. Takze co chcete od zdravotnej sestry ktora robi 36 hodin v jednom kuse a dostava plat 8000 Sk !! Veru tak je to. Ale zasa treba uznat, ze nikto ju k tomu nenuti, moze odist. Ale niekto to robit musi. Pametam sa v nedavnej minulosti na jednu pacientku, ktorej sme skutocne zachranili zivot v poslednej chvilke, lebo cakala dlhu dobu doma a odmietala lekarske osetrenie, no nic, dopadlo to dobre. Ked sme ju po niekolkych dnoch prepustali domov po tazkej operacii, ktorej sa mohla vyhnut (a stalo by nas to o pol miliona menej), keby bola prisla vcas, stazovala sa na pristup sestier, ze boli nevrle, budili ju rano, brali jej krv o siedmej rano a nebohla sa vyspat a podobne. Asi o 3 mesiace som sa zastavil na jednom statnom urade, vybavit si nejake administrativne sukrome veci, stretol som ju tam, bola ta referentkou. Nevybavovala mna, ale inyné stranky, nastastie sa na mna uz nepamatala (mozno aj naschval). No ste mali pocut a vidiet to jednanie s ludmi!!! Hambil som sa za nu. Pritom bola lepsie platena aj pri nizsom vzdelani ako nase sestry. A prave o tom to je!!! Treba vzdy zacat od seba. A pomery v zdravotnictve, ved to nie je chyba personalu nemocnic (okrem pristupu k pacientom) ale najma vybavenia a financnych moznosti zariadenia. A to sa treba obratit niekde inde. Ked pacientke nedavame prislusnu liecbu, o ktorej vieme, ze by ju mala dostat, tak urcite nie preto, ze nechceme, ale jednoducho preto, ze nemame. Zial, tak je to.

  40. „Umrtie matky pri porode je temer rarita a poskodenie plodu pri porode tiez“ dovolila som si citovat. No neviem, v poslednej dobe u nas na Slovensku matky umreli pri porode. A k tomu poskodeniu… pri prepichovani plodovej vody poranili mojej malej hlavicku a zvalili na prilepenu placentu. Vyrypli jej vlasove korienky, na hlavicke ma pamiatku na cely zivot..

  41. Jozef, Martin – veru, veru, rovnake IP – aj pri vasich prvych prispevkoch, aj teraz…
    Inak napisat nieco takymto arogantnym a povyseneckym stylom, to je teda uz nieco… Je mi z vas (z teba) smutno. ;o(

  42. Jozef a Martin, ako to, ze mate rovnake IP?

    Martin, tebe je toto vsetko smiesne? Na rozdiel od teba ale tieto zeny odrodili (to si zas nevyskusal ty), takze ty sa mozno tazko vzijes do ich situacie…… Teraz nehovorim o odbornych zalezitostiach, ale o pristupe, ktory sa tu tiez pretriasa a ten vo vacsine pripadov na smiech nie je, ver mi.

  43. Viete, som tiez gynekolog s mnohorocnou praxou. Ked citam tieto Vase prispevky, ktore vychadzaju z toho ako ste rodili Vy, tak sa citim smiesne. Viete, s prepacenim, je to tak, ako ked si niekto raz v zivote postavi ….. a potom rozprava vsade historky aky je stavbar.

  44. Vazena pani, dovolte, aby som upozornil, ze nie som laikom, ako je to uz hore napisane a ze robim na klinickom pracovisku s niekolko tisic poromi rocne uz temer 25 rokov, presiel som okrem Brazilie temer vsetky vacsie porodnicke pracoviska vo svete a prednasal som na 5 svetovych kongresoch. Dovolte mi teda povedat, ze asi nieco o preeklapsii a HELLP sy. – nieco viem. Keby bolo porčodnictvo takejednoduche ako si ho mnohi predstavuju, nemuseli by byt lekari ale len babice ako volakedy. Ale nie je nahodou, ze volakedy sa pri porodoch bezne umieralo, rodili sa poskodene a mrtve deti. Dnes mame perinatalne poskodenie len okolo 6 promile, co je uroven Svedska a UK, teda spica, umrtie matky pri porode je temer rarita a poskodenie plodu pri porode tiez. Takze mozno sa bavit o tom, ci sa zena v porodnici citi dobre, alebo zle, ci je prijemny personal, ale o odbornych veciach by sme sa snad nemali na tejto urovni zmienovat. To by sme mohli tiez hovorit aj o medziplanetarnych letoch, o tom mame asi priblizne rovnake znalosti.

    Jozo

  45. KLARA: Ta tvoja posledna veta je tak obsazna a vystizna, ze ju citujem ak dovolis :“Zmena je potrebna MORALNA a to je ta najtazsia a kritika tejto oblasti je najtazsie stravitelna pre kritizovanu stranu.“ Vystiznejsie to uz nejde povedat ako si to zhrnula. Lekarske kruhy musia zmenit postoj k porodom (zena ma mozog a vlastnu volu aj v tejto chvili), ale zeny musia tuto zmenu podporovat asertivnym spravanim.

  46. Neviem preco tento clanok sposobil taky rozruch. Na babetku si moze kazdy najst kopu clankov, ktore napisali zeny, ktore rodili na Slovensku, ich skusenosti a pocity. A povedzme si otvorene, ze vacsina tychto zien nebola spokojna s postupom a so zaobchadzanim. Precitala som si aj nazor dvoch lekarov a musim povedat, ze sa mylia. Moja znama rodila na Slovensku a opisala mi nepekny pristup lekara a sestricky, ako prosila aby jej pomohli. Odpovedou sestricky,, to si musi vytrpiet kazda,, bola zaskocena. Takisto rodila skoro cely den, bez mileho slova a akejkolvek pomoci. Ja som rodila v USA a bola som velmi spokojna. Zdravotna starostlivost je tu na vyssej urovni a tiez si nemyslim, ze americky lekari by lahkovazne ohrozili zivot pacientky. Z vlastnej skusenosti viem, ze aj na Slovensku je mnozstvo dobrych a obetavych setriciek a lekarov, ktori si svoje povolanie vykonavaju svedomito. Prajem vsetkym buducim mamickam, aby mali len krasne pocity z porodu, vsetkym sestrickam chcem povedat, ze niekedy je usmev viac ako zlato a lekari uvedomte si, vsetky buduce mamicky potrebuju starostlivost a oporu v tychto rozhodujucich chvilach.

  47. Precitala som si Vase nazory a naozaj plne suhlasim s Martinom a Jozefom. Pri porode je v prvom rade dolezite zdravie matky a dietata. Nechat ju takmer 24 hodin rodit bolo velmi nezodpovedne. Tu nejde vobec o to ci rodit prirodzene alebo cisarskym rezom dolezite je ze sa narodi zdrave dieta bez ohrozovania rodicky a babetka. Tiez nie je dolezite ci zena rodi na Slovensku alebo v USA a kolko to stoji. Vsade na svete su dobre a zle porodnice, nikde nie je nic dokonale na 100%, vsade by sa nejaka chybicka nasla. Adriana bola spokojna zo starostlivostou aku dostala tak preco to teraz spochybnovat. Ona to napisala laickymi ocami, mozno to ani nebolo uplne presne tak ako to podala no ona je stastna a najdolezitejsie je ze sa jej nakoniec narodil zdravy chlapcek.

  48. Ospravedlnujem sa za STRASNE vela prekelpov, kde som trafile do vedlajsieho kluca na klavesnici! Snad to ma nejaky zmysel.

  49. Dakujem, Susanna!!!!! Presne to ise som chcela odpovedat Jozefovi aj ja!!! Preeklampsia je nieco viac ako iba vysoky tlak! Presne toto je to, co vadi zenam-ropbite z nich debilov a nedate im uplne informacie.

    Preco preboha chcete porod hned urychlit? je to predsa PRIRODZENA vec a ked NETREBA, naco do toho kafrat? Mozem ti JA opisat moj porod? Porod v statnej nemocnici v Asutralii:, ktory isiel celym spektrom-od prirodzeneho zaciatku, po komplikacie, co nastali:

    Prirodzeny porod doma, presun do nemocnice, vysetrenie (prve vnutorne pocas mojho tehotenstva), vana (s manzelom), sprcha (pri sale)-tiez s manzelom, pocas tohot mi stahy a babetko tep meraju asi tak kazdych 30 minut, pozeraju nakolko som otvorena asi kazdu hodinu. Po chvili si vypytam epidural, pride anesteziologicka, vysvetli mi este raz risky a podobne, daju mi injekciu do hrbta, aby mi mohli zavist kateder. Monitoring, meranie tlaku, driop do ruky (aby mi mohli doktrolovat tlak, pri epidurale casto zenam klesne tlak).Daju mi to, ulava. snazim sa spat, (na boku) manzel tiez skruteny na zemi.

    Prise ma pozriet moja sestra, kecame, este raz volam rodicom. Priode lekarka, vrai mi, ze moc nepostupujeme, co si myslim o niecom, co byt to urychlilo. Teraz neviem, ci najprv prepichla membrany, alebo ci mu najprv pichli syntocin (picotin). Stale monitoring!!!

    Ani jedno moc nezabralo, spozorovali fluktuacie tepu dietata, vraj to moze byt znak, ze sa zosuva dole porodnym kanalom, alebo stres. Zistia, ze sa otocila a lezi posteriorne, najhorsie poloha-jej chrbat je rovnobezne s mojim chrbtom. Idu jej skontrolovat kyslik v krvi, zacina klesat. Este viac picotinu, o chvilu som roztvorena, ideme tlacit. Prinesu do izby ‚stol‘, kde kontroluju babo po porode a pride pediater a pediatricke sestry. Moja PA da na postel tie ‚kozy‘, aby som si mohla opriet nohy (nepriviazali mi nic). Koniec postele zdvihnu, aby som sa oprela, spodok odsunu pod postel, aby bol pristup. dokodneme sa na odsavacke, nie kliestoch. O nastrihu ani slovo-v mojom porodnom plane je jasne napisane, ze sa rasej roztrhnem! Keby bolo podla jej odborneho nazoru pre MNA, v mojej situacii lepsie nastrihnut, som si ista, ze mi to lekarka povie! (Skoro vsetko, co sa stale od togho epiduralu bolo proti mojmu porodnemu planu)

    Tlacim. Citim, kedy treba napriek epiduralu, a vzdy informujem vsetkych, ze citim tlak, spolocne Meshiku tahame/tlacime. (na brucho mi nikto neskace) Hlava, cakaj, netlac, odmotaju snuru, tlac, suuuuup, obrovsky vystrel vody, Meshiky, Meshikinho meconia… Paty striha snuru, pozeram sa na maly mordocerveny balik. Odsavaju jej vodu s z pluc, Paty ju foti, ked sa uistili, ze je OK, davaju mi ju do ruk.

    Ono folozifia je, pomoct progresivne, cim menej medicinskych zakrokov, tym lepsie. Niekedy staci natrhnut blany, niekedy staci trochu picotinu. Pre nas by dalsi krok bol ten cisarsky. Ale kvoli omu nebudeme predsa KAZDEMU, co neporodi za 3 hodiny davat cisarsky, nie? Ved nejdes hned vyoperovat prsniky pri najmensej znamke ‚tienu‘ na mamograme, nie????? Najprv skusis ten majmenej invazivny zakrok a ked to nepomoze, pokracujes viac invazivnymi vecami, nie?? Iba v akutnych pripadoch ides skutocne hned na problem s ‚tankami‘, nie?

    Sorry!!! vsetkym ze je to take dlhe! Len mna trasne vie nastvat takyto ‚nadhlad porodnikov‘, ktori su absolutne neochotni si pripustit, ze veci sa trochu pomenili spred 30 rokov, alebo spred 5, ked robili svoju rezidenciu. Napriklad tie vsetky cerklaze? Ste si vedomi, ze nedavno na http://www.medline.com uverejnili studiu, ze cerklaz neodvrati tolko predcasnych porodov, ako si povodne lekari mysleli????? Nehovorim, ze je tato studia 100% spravna, ale ako odbornici by ste mali o nej aspon byt poinformovani!!!!!!!

  50. tym „najmom“ som myslela, ze od majitela bytu si ho prenajimate, on plati hypoteku (povacsinou uz len ku vasmu najmu cosi prihodi), pokial nie je stastnym bohatym majitelom. ale to vsetko len pre zaujimavost, trosku odlahcit temu o porodoch.

  51. 🙂 precitala som clanok a zopar reakcii (vsetky, najma tie dlhsie nestiham :-(, mozno vecer) a tiez pridam do kopky – som v USA, druhy krat tehotna, prvy porod na SR, cisarskym. Usmiala som sa nad rekciou porodnika Martina, pretoze s tym krvnym tlakom atd. ma pravdu, ale to, ze autorke clanku vycita chvalu na am. porodnicu je obrazom toho, ze lekari si voooobec neuvedomuju, co je najdolezitejsie vo vztahu lekar – pacient: je to komunikacia, ludsky pristup, rozhovor o tom, co bude nasledovat, ake su moznosti, ci su nejake otazky a ake su pacientove predstavy a tom, co sa s nim bude diat. Toto tu je, toto nie je na Slovensku. Keby sme mali doma takychto lekarov, aki su v USA, boli by sme ovela spokojnejsie rodicky, hoci by sme nemali v chrbte pichnuty epidural a nerodili by sme dosiroka vysmiate. Pokial som neprisla sem, nezazila som to a nevedela som si to ani predstavit. Doteraz som prekvapena, ked sa ma moj porodnik po dlhom rozhovore opyta, ci ma este nieco nenapada, co by som chcela vediet. A tiez este ku tej sume za porod v USA – Adriana mala velmi dobre zdravotne poisteneho manzela, pretoze porod stoji, nechcem klamat, ale zhruba, $1000 (nezijeme sice v Colorade, ale nemyslim, ze bude velky rozdiel) a kto nema dobru zdravotnu poistku, musi si to cvakat sam. Ale v ziadnom pripade by som to neprepocitavala na korunky, lebo je to neporovnatelna cifra – tu, na zapadnom pobrezi, si za $1000 zaplatite mesacny najom 3-izboveho bytu, alebo kupite 30 parov kozenych topanok (nie znackovych), alebo kupite dva televizory, alebo 50 krat doplna naplnite benzinom nadrz na Forde Focuse :-). Takze tak.

  52. Ja mám pocit, že ide hlavne o popolaritu témy. Každý zažil niečo zlé s čím sa chce posťažovať. Skúsme si spomenúť koľko krát sa k nám správali sestričky a lekári korektne ľudsky, určite ani tých prípadov nie je tak málo. u nás sme zvyknutý viacej haniť ako chváliť. ani vo vyspelejších krajinách nie je všetko také ružové a za kvalitu a milý prístup sa platí (napr. vyšie poistné).

    K príčinám problémov v zdravotníctve :

    1. Naše zdravotníctvo je štátne. Ak by platy riaditeľov, prednostov a primarov záviseli od vyrobeného zisku (množstva spokojných pacientov) určite by nedržali na svojich oddeleniach lekárov, ktorý sa svojej práci nerozumejú, sú arogantný, zašívaju sa kdesi. A dobrí lekári a sestry by boli aj finančne motivovaný nie len morálne.

    2. Zdravotné poisťovne nedostávajú od štátuj za ekonomicky neaktívnych a štátnych zamestnancov plné poistné. Dávajú jednotlivým nemocniciam kvóty koľko pacientov u nich poistených mesačne môžu ošetriť. Nepreplácajú skutočné náklady na liečenie ale podľa dĺžky hospitalizácie. (U nás vlastne nikto nevyčíslil koľko stojí liečba jednotlivých diagnóz.)

    3.Platy v zdravotníctve sú veľmi nízke vzhľadom k zodpovednosti ktorú na seba lekári a sestry berú. Je to práca fyzicky i duševne vyčerpávajúca.

    Určite je tých príčin viac a nedáva to nikomu právo správať sa arogantne a neodborne.

  53. Tento clanok sa vydaril! Teraz bude cast diskutujucich vrtat do pomerov v usa a cast do pomerov na Slovensku. Na Slovensku je medicinska porodna prax vo vacsine porodnic takmer rovnaka (az na par malickosti, myslim, ze zanedbatelnych). V usa sa vsak zena moze rozhodnut ci bude rodit doma ci v porodnom centre, ci v nemocnici, ci za pritomnosti lekara, midwife, ci s partnerom ci s celou rodinou. Kazda nemocnica ma v tomto ine podmienky, iny system, v jednej nemocnici mozete mat ako doprovod dve osoby v inej neobmedzene. Preto porovnavanie je velmi tazke a zovseobecnovanie nemozne. Tiez je iny vyber zdravotneho poistenia. To by sa muselo zohladnovat na konkretny prijem rodiny a konkretnu zmluvu aku kto ma s akou poistovacou spolocnostou. Predsa je ine ak niekto plati 600$ mesacne poistku pri prijme 2000$/mes a ked niekto plati 700$ pri 5000$ mesacnom prijme. Tak isto nie kazda poistovacia spolocnost preplati rovnake ukony za rovnaku sumu. S jednou poistovacou spolocnostou doplatite za porod 50$ a s inou zase mozno 500$. Kazdy si musi vediet vybrat.

    Nam sa dve deti narodili na Slovensku a tretie v usa. Co sa tyka medicinskych ukonov, vysetreni, testov z pohladu laika pocas tehotenstva uplne rovnake so slovenskou praxou. Rozdiel vsak bol v pristupe, nebola som „cislo“, dostala som odpoved na POZDRAV, lekarka sa mi PREDSTAVILA, poradne sa sustredovali na to co pocitujem, v com som si nie ista a z coho mam obavy, mohla som sa pytat na cokolvek, posledne tyzdne hlavne na porod a situacie, ktore by mohli nastat. Poradni neboli pritomne ine tehotne (ako to bolo na Slovensku). Vybrala som si porod v porodnom centre za pritomnosti lekara + zdr. sestra a manzela. Cely porod nebudem porovnavat, nema to vobec vyznam, spomeniem len, ze treti porod bol nas najsilnejsi a najkrajsi zazitok, z prvych porodov som vsak mala dlhe roky traumu a pocit ponizenia. Nikto ani nespomenul holenie, klystir (inac klystir sa da kupit bezne v obchode a zena sa moze pripravit doma), porodnu polohu som si mohla zvolit podla toho ako mi bolo lepsie a lahsie (nakolko som si nezelala epidural, ten v urcitom zmysle obmedzi zenu na lozko), nezazila som ponizujucu hromadnu vizitu, strohe ci arogantne jednanie, nezazila som prikazy ci zakazy a pribuznych ci priatelov nikto neobmedzoval v tom kedy ma mozu navstivit, babetko mi prilozili hned po porode, osetrovali len za mojej a manzelovej pritomnosti a ked potrebovali babatko odniest na vysetrenie sluchu len s mojim zvolenim, ktore som musela podpisat o kolkej ho zobrali a o kolkej vratili (hoci test trval len par minut). Odchod do 48 hodin mi maximalne vyhovoval, som clovek, ktory sa radsej zotavuje v domacom prostredi ako v nemocnicnom. Odisla som uz po 36 hodinach. Ked to spatne porovnam vsetky tri porody, najlepsie som si oddychla a zotavila, a zabehla si rezim s babatkom prave pri poslednom – doma. Nikto mi nevnucoval rezim kojenia, rezim mojho stravovania ci rezim spanku, ziadna sestricka ma nebudila s teplomerom nado mnou. Nikto vas vsak po 48 hodinach nevysupne z nemocnice (ako to tu uz niekde bolo spomenute) mozete ostat na vlastne naklady, poistovna preplati pri nekomplikovanom porode pobyt od 24 do 48 hodin. Ak su komplikcie a je nutna hospitalizacia preplatia aj dlhsi pobyt (zalezi ale znovu nakonkretnej poistovni). Skratka je to tu „trh“, v ktorom sa musite naucit vyznat sa a najst si co si predstavujete aby ste potom mali aj pocit uspokojenia.

    Porodnictvu na Slovensku sa nevytyka „odbornost“ ci priestory, ale pristup k zenam. Ten ma kazdy lekar v SRDCI, nie v PENAZENKE. Rodit sa da aj skromne ale dostojne a ludsky, bez ponizovania (ja zial sposob vizit inac ani neviem nazvat, nevidim dovod preco by malo zdravej zene po porode hladiet medzi nohy 20 cudzich ludi, preco by sa nohy v podpere mali uviazat remenom. Aj tu maju porodne postele s rovnakymi podperami, ale bez remenov). Zmena je potrebna MORALNA a to je ta najtazsia a kritika tejto oblasti je najtazsie stravitelna pre kritizovanu stranu.

  54. Zuzi – nepochopili sme sa… ja akurat nemam rada, ked sa zacne hovorit (ci tu skor pisat ;o) stylom co sa tym nasim cudujete, ze nie su taki ako v zap. Europe, ked to robia za zlomok toho, co dostavaju lekari v EU. Keby dostavali tolko, co ti zapadni, tak by boli mili, atd, atd… – s tymto jednoducho nemozem suhlasit. Ok, asi si to tak nemyslela, ale jednoducho argumentovat tym, ze aj ti v USA by boli arogantni, keby dostavali tolko, co ti nasi, sa mi zda ujete… ;o) a prepac, nejako som to z toho prispevku vydedukovala, hoci to tam, zda sa, nebolo. Mozno mi tie peniaze lezia v zaludku aj preto, lebo samotni zdravotnici ich pouzivaju ako argument, ked nechcu zaviest urcite zmeny – dost ubohe…
    Suhlasim s tebou o tom zovseobecnovani – zial, ja vazne nemozem hodnotit pomery na Slovensku, kedze tam momentalne nie som a aj preto, som v mojom „elaborate“ citovala dve doktorky, aby som netarala do vetra. Vies, ono je to v tychto diskusiach tak, ze ked s tebou niekto suhlasi, tak ti nenapise (alebo len malokedy) Zuzi, suhlasim s tebou, kedzto ked niekto nesuhlasi, da ti to jasne najavo… takze to, ze som sa ja osobne nevyjadrila k zovseobecnovanie ber u mna tak, ze s tebou suhlasim ;o)
    Diskusiam zdar! ;o)

  55. A co sa tyka slusnosti? Ja nechapem, preco neslusny lekar ma este nejakych pacientov… Ja ak som nespokojna, lekara menim alebo minimalne sa stazujem…. ale tusim som to uz pisala. Uz sa opakujem, asi som tiez rozohnena… :-))))

    Jana, ja fakt neobhajujem ziadne bizardne pomery…. ale mna fakt zdviha zo stolicky hrube zovseobecnovanie, ktore som tu spominala ako verklik uz aspon desatkrat, ale to si asi nikto nevsimol…. zato tie peniaze strcene medzi moje vety, tie vytocia kazdeho, ze? To je asi tiez pozostatok starych cias, tie problemy s peniazmi a predsava, ze su zle …..

  56. Jana, ale ja som nepisala, ze vina je LEN v peniazoch….. Pozri si este raz moje prispevky… schvalne som si davala pozor, aby som ich casto nespominala, lebo sa do mna niekto obuje.

    A co sa tyka mojej prace? Ak by som ju robila zle, bola by som sprdnuta a v konecnom dosledku by som letela…… Ak je to tak aj u lekarov, preco tam ti nespravni este sedia? Ja nehovorim len o peniazoch ale o motivacii ako takej…

    Profesional v akejkolvek branzi potrebuje k dobremu vykonu motivaciu: ta by mala zacinat spokojnostou zakaznika s dobrymi sluzbami, pokracuje spokojnostou so sebou samym a s tym suvisi aj spokojnost s odmenou, ktoru za to dostane. A k nej patri uznanie, ale aj peniaze, preco z nich mate take vyrazky? Ved na nich nie je nic zle….

    Postoj tunajsich lekarov ma urcite svoje docinenia s pozostatkami z byvalych rokov, o tom niet pochyb…. hlavne co sa tyka ich postoja…. ale recnenie o tom, ze je ich povinnostou byt slusni bez toho, aby citili rozdiel v tom, ak to robia alebo nie, asi tazko dosiahneme….. Opat opakujem, nech ma niekto nechyta za slovo – nehovorim o peniazoch ale motivacii ako takej!!!

    Aj ja som rozohnena, ako vidis, ale neva…… bavime sa slusne a kazda mame urcite svoj podiel pravdy. Jana, opat opakujem, neobhajujem arogantnych lekarov….. som papulnaty typ, ktory si u lekarov usta otvori a myslim, ze keby nas takych bolo viac, ktori pri nespokojnosti nie su ticho, ale konaju a vyberaju si lekarov tak, aby boli spokojni, pristup by bol o inom.

  57. Zuzi – k tomu, co si napisala: Ja si myslim, ze strach o dobre platene miesto by spravil za svoje aj u dobrych par arogantnych slovenskych lekarov….. nehovor mi, ze ludia su v USA od prirody mily a tolerantni…. Ze lekari su tam asi (pisem asi lebo so zdravotnictvom USA nemam skusenosti) vacsi profesionali je ina vec… a ze v tom peniaze a strach z konkurencie nema prsty, o tom ma asi tazko niekto presvedci…. – problem je v tom, ze (podla mna) NIK na svete nie je spokojny s platom, co dostava. Pripadne, ti, co su, sa daju spocitat na prstoch jednej ruky. Konkretne ty – mas pocit, ze by si si za to, co robis, nezasluzila viac penazi? Nechcela by si vyssi plat??? Myslim, ze ak budes uprimna, tak tvoja odpoved bude zniet prinajlepsom v zmysle nuz, nebolo by zle, keby som dostavala viac peniazkov. A teraz ruku na srdce – kvoli tomu, ze by si mohla na vyplatu dostavat aj viac, robis si svoju pracu zle, nevrlo, s nezaujmom, bez respektu k ostatnym, atd…
    Ja netvrdim, ze vsetci lekari su taki, ale ak mozem porovnat pomery v Holandsku, Nemecku, Rakusku, ci Grecku – ludia vseobecne su u nas na Slovensku rozhodne nafucanejsi, neprijemnejsi a chovaju sa k sebe mnohokrat ako psy. Nie je to ale vec penazi, jednoducho sme taki (podla mna dedictvo 50rocnej komunistickej kusy), ale to este neznamena, ze sa s tym mame zmierit, len preto, ze mame nizsie platy. Slusnost je podla mna uplne normalna vec a je normalne ju vyzadovat. A ak mam parafrazovat tvoje slova – nik nie je od prirody nemily a netolerantny
    Prepac, ze som sa tu tak rozohnila, ale obhajovanie roznych bizardnych pomerov tym, ze je to o peniazoch, ma vie vzdy zdvihnut zo stolicky…

  58. Maruska, neda mi…. krajiny s vyssou zivotnou urovnou smrdia viac aj peniazmi… tak preco sa tvarime, ze to je uplne mimo financii? Ja si myslim, ze strach o dobre platene miesto by spravil za svoje aj u dobrych par arogantnych slovenskych lekarov….. nehovor mi, ze ludia su v USA od prirody mily a tolerantni…. Ze lekari su tam asi (pisem asi lebo so zdravotnictvom USA nemam skusenosti) vacsi profesionali je ina vec… a ze v tom peniaze a strach z konkurencie nema prsty, o tom ma asi tazko niekto presvedci….

  59. Maruska, pekne si to zhrnula… ja len zopakujem tretikrat – vadi mi hrube zovseobecnovanie Dasa. Takze ci pri Kazchstane a Slovensku je este niekto na tom tak na figu, si netrufam posudit…. a udivuje ma, ze ty to s takou istotou posudzujes…. hlavne ze sa stazujeme, ze sa ludia povazuju za neomylnych, ze?

  60. Urcite tym „vonku“ som nemyslela Etiopiu a pod, ale krajiny s vyssou zivotnou urovnou, hlavne USA a Zapadna Europa. Dufam, ze tak ste to pochopili… Ale myslim, ze je zbytocne, aby sme sa my tu nejako zbytocne natahovali – kazdy ma v niecom pravdu a kazdy ma na to subjektivny pohlad. Dolezite je, aby sme my sami boli lepsii – t.j. aby sme sa snazili pomoct ludom vo svojom okoli, usmiat sa na susedu, ci byt tolerantni. To je najlepsi zaciatok zmeny, aj nasho zdravotnictva… smile

  61. PS. Zuzi, v Uzbekistane konkretne Svetova Zdravotnicka Organizacia vedie kampan za humanizaciu porodov (ziadny nuteny klystir, holenie, uviazane nohy v polohe na chrbate a odlucenie dietata po porode). Takze mozno prode rada aj na Kazachstan a Slovensko.

  62. ZUZI, neviem ake mas skusenosti ty s rodenim na Slovensku pripadne o skusenosti inych- predpokladam, ze asi dobre. Budme konkretni- ze kto je dobry a kto nie? Ved prave v tom je ta neprofesionalnost u nas, ze niekto ma gloriolu okolo hlavy a niekto nie; na Slovensku su porodnici pomaly castou folkloru- zeny si dohadzuju mena a ‚zarucene‘ dokazy ze ten a ten odrodi dobre. No, ale niekedy bumbac, a zaruceny ‚dobry‘ porod je nepredvidane zmareny asistentkou, ktora sa sprava ako slon v obchode s porcelanom (povazuje rodiacu zenu za delo ). Takze na co je dobre konkretizovat o tom, kto je dobry a kto nie medzi plebsom? Na to maju lekari odborne institucie kde mozu predlozit dokazy o svojom vyskume a td; ale aby medzi rodickami kolovali chyry o tom a tom? V tom smrdi davka korupcie a zvyhodnovania jednotlivych pacientov, tak ako aj davka zneuzivania profesie, jednoducho nie je v tom serioznost lekarskej profesie a jednotny postup podla modernych vyskumov o porodoch.

  63. Maruska, suhlasim s tym, co pises… ale preco napises, ze TU porodnikom chyba slusnost…. (co je vo mimochodom vo vacsine pripadov pravda, s tym suhlasim) a VONKU je to bezne? Kde vonku? Vonku je velmi vseobecny nazov a touto vetou si predstavujem, ze VSADE vonku, len tu nie…. To mi vadi…. Hrube zovseobecnovanie….

    Baby, preboha, budme konkretne – ten a ten lekar, ta a ta sestricka…… nie cele Slovensko! Hoci aj ja viem, ze vymenovat tych, co svoje povolanie vykonavaju len omylom, nebude lahke, lebo je ich fakt vela a prave tym pristupom a neinformovanim a stavanim sa do pozicie najmudrejsieho a neohrozeneho….. Ale to predsa neznamena, ze vsetci su arogantni blbci a dat sa osetrit ktoremukolvek slovenskemu lekarovi je hotove harakiri…… A jedine, k comu sa nase zdravotnictvo da prirovnat je Kazachstan a horsie nic na svete nie je!!!! Mozno je to skutocne tak, ale ktora z vas ma take bohate skusenosti, aby to mohla tak vehementne tvrdit?

  64. Dovolim si poznamocku na tieto vety z clanku: Na Slovensku stále platí to iste pravidlo ako už sto rokov. Vždy to bolo tak, že ženy rodili v bolestiach a sami tak prečo nie aj teraz? Ľudia a hlavne lekári a sestričky zobuďte sa. Nežijeme predsa v 15. storočí.
    V takom Holandsku to o tych bolestiach(Vždy to bolo tak, že ženy rodili v bolestiach) plati niekolko nasobne. Neviem ako ine krajiny, ale Holandsko je krajina, kde sa utisovacie medikamenty nepodavaju vobec automaticky. Porody sa zvacsa odohravaju za pritomnosti porodnych asistentiek (a mnohe doma), ktore pouzivaju prirodzene metody tlmenia bolesti – navrhnu zmenu polohy, masaze, teplu vodu, atd…. Je mozne absolvovat kurz hypnozy, pripadne si objednat TENS. Ak je mamicka skutocne na konci so silami a vyzera to, ze porod este nejaky cas potrva, tak sa ide do nemocnice, poda sa epidural, pripadne nieco ine a dieta je monitorovane.
    Moja PA mi vsak vravela, ze kazda zena ma pri porode fazu, ked povie „ja uz dalej nevladzem, ja to nedokazem“ – mnohokrat su to vsak tie posledne centimetre, co chybaju, aby sa mohlo zacat tlacit. PA preto povzbudzuje mamicku a napokon vacsina porodov konci bez liekov, pretoze ta zena to jednoducho s dobrym a chapavym zazemim pocas porodu zvladne. Holandsko rozhodne nie je v 15.storoci (na moj vkus su tunajsi ludia prilis zhyckani technickymi vymozenostami) a napriek tomu, vyskum z r.2001 na 6500 zenach a ich partneroch ukazal:

    82% prvorodiciek si mysli, ze bolest k porodu patri

    86% zien, co uz aspon raz rodili, si mysli, ze bolest k porodu patri

    60% zien v Holandsku nechce, aby sa bolesti pri porode automaticky utisovali, ako je to v krajinach okolo NL
    Samozrejme, ze toto je len vycuc – v tom vyskume su aj cisla, kolko zien na zaklade skusenosti zo svojho prveho porodu chce pouzit nejake medikamenty na tisenie bolesti, atd…

    Ankety sa zucastnilo aj okolo 600 gynekologov a porodnych asistentiek:

    98% porodnych asistentiek si mysli, ze bolest k porodu patri

    82% gynekologov sa k tomuto nazoru pripaja

    77% porodnych asistentiek a 80% gynekologov je proti podavaniu liekov utisujucich bolesti pri porodoch doma

    40% porodnych asistentiek a 91% gynekologov ma pozitivny nazor na medikamentozne utisovanie bolesti

    88% porodnych asistentiek je pripravenych poslat rodicku do nemocnice, ak si vypyta lieky na tisenie bolesti

    96% porodnych asistentiek a 60% gynekologov je proti automatickemu podavaniu liekov na tisenie bolesti

    Takze hodnotit Slovensko ako zle, len preto, ze rodicku automaticky nenapoja na epidural sa mi zda tendecne a nie velmi spravodlive. Z coho je mne smutno, je fakt, ze na Slovensku sa nazor porodnika stavia nad nazor rodicky samotnej. Uz len tie rozne polohy pri porode. Ista MUDr. Bohacikova spominana aj v diskusiach na babetko.sk (tu a tu) sa nechava pocut o inej ako o polohe na chrbte:
    …ked ju necham nech si cupne, a tak porodi, je problem chytat babatko a neda sa zene ochranit rodidla“
    a o porode do vody:
    „nemam k tomu pozitivny postoj, neviem o tom, ze by ludia niekedy rodili do vody. Nie su zatial na to ani technicke predpoklady. Ked uz raz sedi zena vo vode, je problem, co s hradzou, ako ju chranit, ako nastrihnut, ako stisit bolest. …“.
    MUDr. Cernakova sa kedysi vyjadrila o inej ako polohe na chrbe tiez v zmysle:
    „Nie je to pravda, bola som aj v zahraničí a rodí sa presne takto. Iste je tam viac alternatívnych polôh, podľa môjho názoru je skôr vec biznisu na súkromných klinikách a možnosť ako z ľudí „za niečo extra“ vytiahnuť peniaze. Takisto nie je pravda, že poloha vyhovuje jedine lekárovi. Rodička je na konci prvej pôrodnej doby unavená a poloha na chrbte ešte umožňuje mobilizovať sily a použiť v dostatočnej miere brušný lis. Ubezpečujem Vás že gravitácia (a teda rodenie v podrepe ako indiánky) dieťa von z maternice nedostane.“
    a o porode do vody:
    „Toto všetko sa týka aj pôrodu vo vode. Pôrod tým uľahčíte jedine ak sebe. Teplá voda skutočne prirodzene dilatuje (rozťahuje panvové dno). Ale neviem si predstaviť pôrodníka – potápača? aby bol nablízku vášmu dieťatku.Podobnú službu prirodzenej dilatácie spraví aj časté sprchovanie v horúcej vode poča prvej doby pôrodnej. A ešte jeden aspekt. Človek je suchozemský tvor a existuje presný mechanizmus (ktorý tu nechcem rozpisovať) takzvaného prvého vdychu, kedy sa po pôrode hlavičky vytláča z pľuc plodová voda, stimuluje sa dychové centrum a dieťa sa prvý krýt nadýchne. Tak to s nami príroda vymyslela, nesnažme sa vylepšovať to. Iste, dieťatku neublížite, len ten okamih zbytočne odialite, keď ho vyberú z toho bazéna, alebo vane.

    „.
    Ja som mala vcera poradnu a rozpravali sme sa s mojou PA o roznych moznostiach a polohach pri porode. Povedala „Mozne je vsetko. Uvidime, ako sa budes citit, co ti bude vyhovovat a podla toho sa zariadime. Mame stolicku, ak mas doma vanu, mozes rodit v nej, mozes si tam dat aj porodnu stolicku, da sa rodit na styroch…“ Neviem, ci si o jednotlivych polohach a sposoboch rodenia mysli tato moja PA. Viem vsak, ze jej osobny nazor na tieto polohy nebude povysovat nad to, co mi bude v danej chvili vyhovovat, co si vyberiem. Rada by som bola, aby to tak bolo aj na Slovensku. Aby ludia, ktori asistuju mamicke pri porode, respektovali jej zelania, lebo to nie su vrtochy hormonmi opantanej zeny, ale prirodzene hlasy jej tela. V konecnom dosledku taketo prirodzene spravanie by malo ulahcit a urychlit porod, vytvorit atmosferu porozumenia, tisit bolest, predchadzat komplikaciam a vytvorit z porodu jedinecnu udalost. A toto podla mna na Slovensku este chyba – nie epidural a odvazanie na vozicku na porodnu salu.
    Zelam vsetkym mamickam, aby prezili prijemny a pekny porod, aby mali nan len tie najlepsie spomienky a aby ludia, ktori s nimi budu v tu jedinecnu chvilu to vsetko robili s laskou, odbornostou a aby ich respektovali. A samozrejme, zelam krasne a zdrave deticky! ;o)
    ps: nuz, je to trosku dlhe na iba poznamocku ;o)
    ps2: samozrejme, ked sa vyjadrujem o tej prirodzenosti pocas porodu a nezasahovani, mam na mysli prirodzeny, nekomplikovany porod. (to len aby sa tu neozval niekto, ze si nevazim pracu porodnikov a ze radsej si necham dieta umriet, nez by som mala posluchnut nejakeho zdravotnika ;o)
    Howgh! ;o) ;o)

  65. Netvrdim, ze vonku su lepsi odbornici ako u nas, to vobec nie, v mnohych pripadoch je to asi naopak. Co nasim zdravotnikom chyba je obycajna ludska slusnost, ustretovost a ochota pomoct, co vonku je uplne bezne. A prave to je minimalne tak dolezite ako odbornost, u porodov by som povedala, ze este viac, nakolko porod je uplne prirodzeny proces, takze dobra atmosfere moze velmi napomoct dobremu porodu. Ja som bola nejaky cas v USA a mam kamosky vonku, ktore tam rodili, takze nemam to len z filmov. Tiez musim povedat, ze ja som mala velmi dobru starostlivost pri porode tuna, co je v tej nemocnici viac-menej bezne, avsak moja znama tam mala zase taku skusenost, ze kedze jej lekar bol na dovolenke, nechali ju prenasat vyse tyzdna (ved je to toho dotycneho biznis, nie?!) a dieta hned po porode dostalo silny zapal pluc a skoro zomrelo. No, co sa na tu lahostajnost da povedat?

  66. Jozef, tazka preklampsia nie je len vysoky tlak. Ako lekar vies, ze tam musia byt opuchy, bilekovina v moci , hodnoti sa celkovy stav. Pacientka pise LEN o vyskokom tlaku, kotry mozmo je dedicny, nic o tom nepise. Takze nahlravat na preklampiu a Help sy- asi si mal na mysli to, je trochu silne. Nemysli si, ze v USA su lekari blbi a nechali by ju s podozrenim na Help sy ist domov. Ja sama som mala preklampsiu pri prvom tehotenstve, vsetky priznaky a rodilo sa normalne. Takze asi aj vo Svedsku su lekari blbi? NIe. Maju asi lepsie technicke vybavenie, mali ma pod totalnou kontrolou. Porod skoncil po ). hodinach cisarskym, pretoze som sa „zatala“ na 4 cm a neslo to. Vies, rozdiel bude asi v kulture porodnictva, alebo ako by som to nazvala. Pri druhom porode, kotry trval dlho, mi vsetci znami hovorili, no na Slovensku by ti Uz spravili cisarsky, nenechali by Ta trapit…… Porodila som normalne. Vies mi povedat, preco su porody na Slovensku rychle , vsetky doby porodne su kratsie? Preco sa neda rodit bez medikacneho urychlovania? Prvorodicka porodi za tri hodiny? Tu sa to hodnoti ako nekobycanje rychly porod ak je bez urychlovanie. Ak je s urychlovanim- vies na co myslim- povazuje sa to za neeticke zasahovanie do porodu. Nechcem hodnotit, co je dobre a zle, ale ze su rozdielnosti je ocividne a vies mi vyslvetlit preco?

  67. Dasa, suhlasim s tym, ze bud mas stastie na lekara alebo si zaplatis alebo ides inam… ale prepac, z toho nevyplyva, ze tvrdim, ze sa slovenskemu porodnictvu krivdi….

    Ja si tiez myslim, ze je kdesi hlboko, ale netrufam si tvrdit, ze je to nezavisle na platoch, ze je to len v nasej kulture (ja si myslim, ze je tam z kazdeho rozka troska, mozno z niektoreho viac, ale netrufam si to posudit a nechapem, ako sa niekto moze stavat do pozicie odbornika, ktory tie „preco“ vidi)…..

    Ale prehanas, ak tvrdis, ze len v Kazachstane je to horsie (ty si vsade bola?…. ja si to netrufam porovnat ani so susednym Madarskom, nepoznam nikoho, kto by tam rodil a aj keby, tazko sudit podla jedneho nazoru a to cudzieho….. a napriklad o Rakusku len predpokladam, ze je to tam lepsie a usudzujem zo stavu sluzieb a zivotnej urovne – ale aj to len z mojho laickeho pohladu…. o vzdialenejsich krajinach som radsej ticho….) a ze skakanie po bruchu zenam, je oblubena praktika preto, ze si nevazime sami seba….. a ze NIKDE INDE sa nerobi…… Tento tvoj prispevok je len dalsim peknym prikladom, ze ak uz je nieco zle, dobre to prifarbime, aby to vyzeralo este horsie….. a zaroven budeme uvadzat vlastne tvrdenia ako vseobecne platne o tom, preco to tak je…..

    Ked uz hovorime o typickych slovenskych crtach, tak toto bude tiez jedna z nich….. sme ticho, tam kde nemame (toto nie je o tebe, vidim, ze si asi z tych vzacnych, ktori ticho nie su), a tam kde nam to nepomoze, robime zo seba odbornikov a hlavne velkych kritikov…. a to zovseobecnovanie… to stoji za to.

  68. Súhlasím s Martinom, som tiež lekár a keď čítam, ako si pochvaľuje pacientka postup, na ktorý mohla doplatiť zdravím ona aj jej dieťa tak mi behajú zimomriavky po chrbte. Ona hodnotí len to, že dostala anestézu a nič necítili. To že tam ležala celý deň a čakalo sa na zázrak, to si nevšíma, u nás by to určitr netrvalo tak dlho a cisársky rez (ktorý nakoniec aj tak urobili) by sa vykonal hneď pri zistení vysokého tlaku, a nie že pacientku poslal domov a objednal ju na pôrod. Veď ta chudera mohla každú minútu umrieť! Tomu sa odborne hovorí že ťažká peeklampsia a ide o ohrozenie života!!

  69. Robim pôrodník už viac ako 25 rokov a podľa popisu v článku, ktorý je samozrejme len veľmi stručný a laicky podaný, by u nás lekár asi nielen stratil možnosť robiť lekára, ale možno by sa preháňal aj po súdoch. Veď postup, ktorý pacientka opisuje vo svojom článku, ak je pravdivý, je absolutne proti zásadám medicínskej starostlivosti. Veď podľa popisu stavu pacientkou hrozilo vážne ohrozenie zdravia nielen jej, ale aj dieťaťa. Ubezpečujem Vás, že u nás, v Bratilsve určite by bol postup v nemocnici ďaleko rýchlejší, ľudskejší a bezpečnejší.

  70. Zuzi, pises ze sa krivdi porodnictvu na Slovensku v zmysle cierno-bieleho porovnania. Zialbohu, co sa tyka tvrdenia ze u nas je vsetko horsie v porodnictve ako inde (okrem Kazachstanu) je to pravda v tom zmysle, ze bud zaplatis alebo budes mat stastie na lekara alebo pojdes rodit tam, kde je zaruka feroveho pristupu (B. Stiavnica plus zahranicie); cize dost velka neistota. Zatial neeexistuje standard dobreho pristupu, ale skor vedomie rizika sluzieb v porodnici ktore daleko prevysuje zaruku dobreho pristupu. To nie je vidiet len v porodniciach ale vsade v zdravotnictve a je to jav nezavisly na platoch. Je to hlboko v nasej kulture- ze si totiz nevazime sami seba a bojime sa ze ten druhy bude na tom lepsie , inac by sme neskakali po bruchu rodiacim zenam (oblubena praktika).

  71. Dasa, kde som tvrdila, ze krivdime urovni porodnictva na Slovensku? Nepamatam si, ze by som nieco take pisala….. mylim sa?

  72. Nikoleta, Renata, dakujem. Uz som mala vredy na zaludku z mudrovania niektorych maminiek, ako je vonku super a doma na figu.

  73. Teraz pozeram, ze ti ako obrana mozno pripadala Dusanova reakcia…. Ale ved on nou nechcel povedat, ze je to tu v poriadku…. Len chcel pochvalit pristup lekarov a sestriciek, s ktorymi prisiel do kontaktu a poukazat, ze sa najdu aj taki…..

  74. Maruska, u mna neslo o obrannu reakciu, ja skutocne nikoho nebranim, len som proti generalizacii typu: ako je to idealne v USA (alebo kdekolvek inde) na zaklade informacii vytrhnutych z kontextu…. vid 50 USD za porod v tomto clanku…..

    A takisto sa mi vlasy dupkom stavaju pri vetach ako: „Horsie ako tu to nikde nemoze byt!!!“. Najzaujimavejsie je, ze to casto tvrdia ludia, co ani necuchli k tomu, ako to vyzera v zahranici.

    Opakujem: ja nic a nikoho neobranujem – hoci by si to niektori lekari, ktorych hodia do vreca s ich nevydarenymi kolegami zasluzili…. Viem, kde je nase zdravotnictvo… Viem, ze na tom nie je dobre a viem, ze by sme si mohli brat mnoho prikladov….. Viem, ze ludia sa radi stazuju, ako malo zarabaju… Viem, ze sa az prilis vela lekarov a sestier sprava arogantne a velmi rada by som ich aj ja kopla do zadku, ver mi…. Ja som veru z tych papulnatych pacientov, ktori si po hlave skakat nedaju, hlavne ak sa to tyka deti… Ale preboha, nezhrnajme to do tvrdeni typu: „VSETKO v slovenskom zdravotnictve je na figu…., TA A TA PORODNICA je hrozna – nechodte tam, lebo vam tam zabiju dieta…..“ A nezvalujme to vsetko na „otrasnu slovensku povahu a typicku slovensku zavist“… Aj ta tam je, ale ten problem je ovela komplexnejsi a asi malokto z nas vidi do jeho detailov…

  75. PRE Zuzi: Ak teda krivdime urovni porodnictva u nas, ktovie preco vsetky tehotne zo zapadnej Europy zijuce docasne na Slovensku ani nenapadne rodit u nas.

  76. Celkom nechapem, preco Adrianin clanok vyvolal taketo obranne-negativne reakcie. Mozno, ze u nas je par nemocnic, kde sa k pacientom spravaju slusne, ale ich pocet sa da vyratat na prstoch jednej ruky. A my predsa platime zdravotne poistenie tiez, plus plati za nas zamestnavatel (jedno z najvyssich percient v Europe), co je nakoniec tiez na ukor nas vsetkych a pritom este musime pokutne strkat peniaze do vrecka lekarom, lebo inac o nas nezakopnu… Je to u nas fakt zle a majme odvahu si to priznat. Ja osobne si myslim, ze zly stav zdravotnictva na Slovensku je zapricineny aj nizkou duchovnostou celeho naroda, teda vacsina sa napr. hlasi ku krestanstvu, ale prakticky ho nepraktizuje (vo svojom vnutri a cinmi – chodit do kostola to nestaci…). A tak vladne na Slovensku zavist, hnev ci malo sebavedomia. A aj preto sa lekari odvolavaju na svoje nezodpovedne spravanie, ze ved oni malo zarabaju! Tak preco by sa mali spravat slusne? Ale tym, ze sa nespravaju slusne, nic dobre k nim ani nepride, skratka zacarovany kruh. Ale kazdy musi zacat od seba, t.j. konkretne v zdravotnictve musime my pacienti viac vyzadovat a netolerovat neslusne spravanie. Aj to je cesta k naprave, aj ked nie ta idealna… Inac Adriana, gratulujem k syncekovi a tesim sa s tebou z pekneho porodu.

  77. Iba pre porovnanie. Ja zijem vo Svajciarsku a moj porod stal 25.000 CHF, ktore

    preplatila moja poistovna. Ale chcem podotknut, ze moja mesacna poistka stoji

    400CHF, co je aj tu dost vela. A vsetky ostatne veci ako manzelova postel na

    mojej izbe a najpoje a jedla ktore neboli na dennom listku som si musela hradit sama.

    Neexistuju tu ziadne uplatky, teda ziadne vsimnne ani nic podobne.Ale musim

    povedat, ze narodenie nasej dcerky bol pre nas ten najkrajsi den v zivote a to aj

    vdaka pristupu personalu a celej nemocnice.

  78. Verim, ze v Amerike sa da najst dobra porodnica, ale na Slovensku samozrejme tiez. Nepaci sa mi, ked niekto generalizuje, ze na Slovensku je vsetko zle. My sme rodili v Bratislave na Antolskej uplne zadarmo a bez akejkolvek dohody (ziadne uplatky ci priplatky), a verte, ze na to mame iba dobre spomienky. Nenasla sa sestricka, doktor, ci doktorka, ktora by sa na nas (mna, manzelku, ci synceka) neusmiala. Nebol problem byt pri porode, nebol problem kedykolvek (aj mimo navstevnych hodin) prist synceka pozriet…

  79. Renata, Nikoleta, pekne ste to napisali…. Uz mi naskakuju vyrazky z toho cierno-bieleho videnia niektorych dievcat – na Slovensku VSETKO na figu, VSADE INDE VSETKO perfektne…..

  80. Ja sa tiez vzdy snazim vysvetlovat, ze ak zijes v US, neznamena pre teba $1=1SK, teda ked tu zarabas, co je samozrejme uplne od veci. Vacsine ludi sa zda spravne prepocitat cenu kurzom a myslia si, ze vedia o com hovoria, co samozrejme nie je pravda. Pretoze naklady na zivot su uplne ine ako na Slovensku, platby za skolky a opatrovanie deti dosahuju astronomicku vysku (v kurzovom prepocte), rovnako ako najomne, naopak ceny potravin, satstva su nizse (v kurzovom prepocte na SK) ako na Slovensku.

    Pokial ide o zdravotnu starostlivost, tiez sa neda tak lahko porovnavat, treba tiez vidiet to, ze v US su mozne velmi velke sudne spory o vela $$ v pripade zlej, neodbornej atd. starostlivosti lekarov (z coho zase napriklad vznika velmi vysoke poistne pre lekarov, ktori si chcu otvorit vlastnu prax, a take rizikove (kvoli moznosti nieco „pokazit a byt sudeny“) povolania ako porodnik su vraj kvoli tomu nepopularne.

    A presne ako pises – medikamentozne porody su asi hitom v US, z coho som bola uplne zhrozena. Velmi radi tu vyvolavaju porody, ktore naozaj casto koncia cisarkym rezom, co by som ja teda nechcela absolvovat.

    Neviem, ci by sa vsetkym slovenskym mamam pacilo, ze by ich poslali domov z porodnice za myslim 48 hodin od porodu, pretoze byt v porodnici dlhsie je luxus a zbytocne. Rovnako si nemyslim, ze by sa im pacilo, ak by sa dozvedeli, ze sa v US vobec nerobi standardne a bezplatne (teda na poistovnu) rovnake mnozstvo screeningov ako v SK, ale ovela menej novorodeneckych testov, vacisna z nich je nadstandrad, ktory treba zaplatit. Je kopec veci, ktore sa nedaju vtesnat jednoducho len do toho, ze v US moze porod stat $50.

  81. Rasto, ale to sa tak neda porovnavat! Myslim, ze si chcel povedat, ze je to malo, a suhlasim, ale neda sa pozerat na kurzy.

    Napriklad ani ked porovnas podobne krajiny ako je australia a amerika sa to neda robit bankovym kurzom. Ked sa ametricania pozeraju na platy v Australii podla kurzu, vsetko sa im to zda strasne malo, za podobne postavene prace. A pritom vseobecna, priemerna uroven zivota je tu vyssia. Je to tazko, lebo kazda krajina ma ine socialne zabezpecenia (nemyslim tym len podporu v nezamestnanosti, ale rodinne pridavky a podobne), iny system ako sa hradi za lekarov a ine siete a podobne. je strasne tazke porovnavat, co stoji v jednej krajine vela a co malo.

    A nechcem Adriane protirecit, ale Amerika nie je zrovna z krajin, co sa tyka starostlivosti, co by som davala za priklad. ja viem, ze je to relativne, ale ked sa rozpravam s mamickami z Ameriky, maju rovnake poznamky ako slovenske mamicky, co je pre mna velmi zaujimave. Vravia, ze prave doktori sa snazia medikalizovat porod, vziat matke kontrolu a porod vyvolavat, aby bol vo vhodnom case pre lekara. A potom zamozrejme vznikne vela akutnych cisarskych rezov. A toto je pouzivane ako argument za volene cisarske rezy bez indikacii.

    Porodnictvo je zaujimava tema. A podla mna na celom svete treba veci trochu pomiesat. (Mozno len v tom holandsku nie, (alebo svedsku) to aj pre mna znie ako sen, hi-hi!)

  82. Mila Adriana, v prvom rade gratulujem k synovi a k porodu, ktory sa tebe pacil a s ktorym si bola spokojna. Mas pravdu, ak hovoris, ze pomery v slovenskych porodniciach su vo vacsine pripadov strasne a neporovnatelne s americkymi. Rovnako ako platy lekarov v US a na Slovensku. Ale o to nie je to, o com chcem hovorit. Vravis, ze tvoj porod stal teba $50. Tak mozem povedat, ze i k tomu ti gratulujem. Kedze v US zijem, viem, ze to je skutocne velmi malo. Pravdepodobne mas ty a tvoj manzel velmi dobre zdravotne poistenie. Ale to zdravotne poistenie nie je zdarma, prispieva na neho tvoj zamestnavatel v US alebo zamestnavatel tvojho manzela. Rovnako ako bud ty alebo tvoj manzel odvadzate urcitu ciastku z mesacneho (alebo dvojtyzdenneho platu). Neviem, ci poznas vysku tychto prispevkov, ale isto nie je uplne mala (a je neporovnatelne VYSSIA ako prispevok do slovenskych poistovni). A k Rastovi – prepocital si to spravne, bohuzial nic nefunguje tak, ze si prepocitas kurz dolara ku korune a mas obraz o skutocnom stave, vid moje slova vyssie

Pridaj komentár