Zo životaVaše príbehy

Ponúkal mi 250.000 – ak pôjdem na interrupciu

 Eva Pavlíková   19.03.2004   70

Keby zo všetkých našich životných omylov a chýb boli deti, nemali by sme problém s populačnou krivkou.

Daniela je 12 rokov rozvedená , žije so svojimi dvoma deťmi - „chalaňmi v puberte“ z 5000 Sk mesačne a čaká tretie dieťa. Tiež vám ako prvé prebehlo mysľou, že.....? Kto z nás v živote nepochybil, nech prvý hodí kameňom.

 

Keď bola malá, mama ju držala vždy veľmi na krátko. Bola na ňu sama, a ako slobodná matka sa snažila ochrániť svoje jediné dieťa od všetkých životných nástrah. Možno práve tá nadmerná úzkostlivosť vo výchove zavinila, že Daniela sa vrhla strmhlav do prvého vzťahu. Človeka , do ktorého sa zaľúbila, začala naozaj spoznávať až v manželstve. Raz mu našla v stolíku “ modrú knižku“. Bol nevojak. So zdesením po čase zistila, že žije so schizofrenikom, ktorý svoje psychické problémy rieši najradšej alkoholom.

„Dnes som len rada, že o svojich dvoch synov neprejavuje záujem a nechodí za nimi“- dokončuje rozprávanie o rozvode Daniela.

 

„ Chlapci už majú 13 a 16 rokov, chodia na 8 ročné gymnázium. Myslím, že som to za pomoci mojej mamy celkom zvládala, vždy som mala prácu, deti mali čo potrebovali. Počas tých 12-tich rokov som stretla zopár mužov, ktorí mali záujem – ale bol to len záujem o mňa. Žiaden z nich nechcel rátať s mojou rodinou, ktorá ku mne patrí.“

Ale v lete minulého roku sa stalo niečo neočakávané. Objavil sa muž, ktorý bol inteligentný, šarmantný, prívetivý . Bol veľmi srdečný. Keď spoznal chalanov, hneď im chcel kúpiť počítač, nové bicykle. Daniela mu to síce nedovolila, ale z jeho gést zostala „úplne namäkko“. Predsa len existuje muž, ktorý má záujem o ňu, ale v rátane tých, ktorí k nej bezpodmienečne patria. Bez toho, aby v ich silnejúcom vzťahu naliehal na „intímnosť“, predstavoval Danielu svojim kolegom na spoločenských stretnutiach ako svoju priateľku. Sprevádzala ho aj na pracovné akcie, otváranie výstav, a bola užasnutá z toho, že tento muž je ochotný ich vzťah potvrdzovať aj pred svetom. Aby to nebolo až také romantické - Rado je ženatý. Má dve dospelé dcéry a manželku, o ktorej tvrdil, že už dávno... a odcudzili sa....a majú spoločnú len strechu nad hlavou.

 

Keď sa schyľovalo k ich prvému „intímnemu stretnutiu“, povedala mu, že neberie žiadnu antikoncepciu. Bola veľmi prekvapená Radovou reakciou. Básnil o tom , ako chce začať nový život. Má už dve dospelé dcéry, takže rozpadu jeho „mŕtveho“ manželstva už aj tak nič nebráni. A aj tak celý život túži mať syna.

Daniela zostala trochu v rozpakoch, veď ich vzťah ešte netrvá tak dlho, aby sa rozhodovali o spoločných deťoch. Ale opäť len zostala omámená tým „pánom úžasným“ , ktorý chce ju, jej dvoch synov a plánuje s ňou aj svoju budúcnosť. Aj keď bola v kútiku duše presvedčená, že po tých všetkých zdravotných „ženských“ problémoch, ktoré má za sebou už nebude reálne otehotnieť.

 

Navzdory presvedčeniu – stalo sa. Otehotnela.

Jeho reakcia bola zo začiatku rozpačitá. Sám nevedel, ako sa má správať. Po stretnutí so svojim právnikom už svoj názor jasne sformoval. Zrátal si, čo vlastne „mať ďalšie dieťa“ obnáša. „Veď to bude mať rovnaký podiel na dedičstve ako moje dcéry! A keď sa teraz rozvediem, manželka vysúdi polovicu môjho majetku! – musíš ísť na interrupciu.“ Naliehal na ňu Rado.

 

Ona mala túto otázku v sebe už prekúsanú a definitívne vyriešenú. Keď sa to už stalo, nemôže predsa svoje dieťa zabiť. Nie, určite sa ho nevzdá.

 

 

„Objavil sa po pár dňoch a vzal ma k svojmu priateľovi – gynekológovi. Ten sa mi snažil vysvetliť aké je jednoduché dostať sa „do pôvodného stavu“ , a že nechať si to dieťa je odo mňa nerozumné. Mám predsa už 36.“ Pokračuje mladá žena už so slzami v očiach v rozprávaní.

Keď Daniela nepopustila zo svojho rozhodnutia, partner začal byť agresívny. Posadil ju do svojho auta, vyviezol za mesto do lesa a šialene kričal. V záchvate besnenia vytiahol z kufra svoju poľovnícku zbraň a vyhrážal sa, že nielen to malé, ale aj jej dve deti to celé neprežijú, ak nezmení názor.

 

„Bola som úplne na dne. Psychicky i fyzicky“. Daniela sa naozaj bála jeho vyhrážok. Rozhodla sa ísť s výpoveďou na políciu. Keď sa však pri zápise službukonajúci policajti dozvedeli o koho sa jedná, začali sa uškŕňať. Ten? Na tom 3. miliónovom aute? Je naozaj arogantný, už sme mu zobrali niekoľko krát vodičák, ale vždy sa nám vysmial „do xichtu“. Radšej to nerobte, ten má kontakty všade.

Daniele ako by sa postupne rozjasnilo v hlave. Začala si spájať súvislosti, ktoré jej doteraz unikali. Poznámky kolegýň typu „ ty chodíš s mafiánom“ ? Nikdy ju nenapadlo, že to jeho čierne auto stálo 3. milióny. Niekto niečo spomínal aj o obchode s drogami, ale brala to vždy len ako témy na „chlapské žartíky“. A teraz sa aj tu na polícii tvária akosi bezmocne. Strach z reálnej predstavy o človeku, ktorého pokladala za „pána dokonalého“ ju mrazil.

 

Konalo sa ďalšie stretnutie tejto dvojice. Daniela si chcela nechať svoje dieťa a s jeho otcom sa rozísť v pokoji. On však prišiel s novým „rozumom“ od svojho právnika. Poradil mu, aby si našiel dvoch svedkov, ktorí videli, ako jej odovzdáva 5000.- Sk za erotické služby. Tým neberie zodpovednosť za následky, pretože si za službu riadne zaplatil. Tak ako tento plán bez okolkov predostrel Daniele, možno ešte malebnejšie ho podal Danielinmu šéfovi. Jedna z jeho vedúcich pracovníčok si privyrába erotickými službami a momentálne je tehotná. Keďže bola posledný týždeň v skúšobnej dobe, nemali problém s výpoveďou. Na odchode jej šéf povedal: „ Ak si život dáte do poriadku a dáte si to vziať, vezmem vás späť“.

 

Ďalšou ranou bola reakcia jej dospievajúcich detí. Ani sa s ňou nerozprávali. V jej svete nebol snáď jediný človek, ktorý by súhlasil s jej rozhodnutí, že dieťa nechá žiť.

 

Zostala sama. Na dne, bez práce, tehotná, s nedoplatenými pôžičkami na pračku a dva horské bicykle pre chlapcov, povinný paušál na mobil.......

 

 

Prišiel opäť. V rukách mal kopu poskŕčaných bankoviek: „Ak zmeníš rozhodnutie, dám ti 100,000“. Nahnevaný však odchádzal so slovami „hlúpa, keby som to ponúkol stovke ľudí, 101 z nich by to vzalo!“ S peniazmi a podobnou ponukou ešte búchal aj na dvere Danielinej mamy, ktorá ju mala presvedčiť. Nepochodil. Ani vtedy, keď svoju ponuku po štvrtom mesiaci tehotenstva zvýšil na 250,000.- .„Dohodol som ti priateľa gynekológa, zavedie ti 3 vaginálne tabletky a potratíš. Nikto o tom nemusí vedieť, bude to čisté“. S neúspešnou 250,000- covou ponukou ho vyprevadila naposledy.

 

Dnes jej už vidieť bruško, žehlí biele košieľky požičané od priateľky, lakuje starú postieľku po chlapcoch . Netuší z čoho budú žiť, ako vysvetlí chlapcom, že nemôžu ísť so spolužiakmi na lyžovačku, že im nekúpi ten počítač, po ktorom túžia. Sedí nad kalkulačkou a ráta, či je nákladnejšie platiť vodu, elektriku a prací prášok na pranie bavlnených plienok, alebo má používať tie jednorázové.


Pozn. redakcie:

Keď som sedela v obývačke a s hrnčekom kávy v ruke počúvala príbeh tejto mladej, sympatickej žienky, nechcelo sa mi veriť, že hovorí naozaj o sebe, že to nie je len nejaká mexická telenovela...

Tento článok som nepísala preto, aby sme si my čítajúci zasa raz len tak povzdychli, „Hm... aj takéto veci sa dejú. No naštastite nie mne.“ Veľmi by som chcela Daniele pomôcť.Ak tiež cítite ako výzvu pomôcť žene, ktorá sa rozhodla pre život svojho dieťaťa obetovať snáď všetko, a máte ako, napíšte mi.(eva@babetko.sk) Ďakujem.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Alesenka napísané 14.12.2013 22:39

Neviem, prečo väčšina diskutujúcich vidí problém v tom, že táto žena je tehotná a k 2 deťom jej pribudne tretie. Veď je skúsená matka a verí si...

 

Ja skôr vidím problém v správaní otca dieťaťa a štátu - otec dieťaťa si neplní zákonnú vyživovaciu povinnosť voči budúcej matke počas tehotenstva a 2 roky po pôrode, a asi si nebude plniť vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu do jeho plnoletosti - a štátu to je jedno a nevymáha túto povinnosť - nie je to štát, koho by ste tu všetci mali odsudzovať? Veď jediný problém, ktorý tu vznikol v súvislosti s tehotenstvom je materiálne zabezpečenie matky a dieťaťa.

STELA napísané 17.04.2005 22:52

Kazda citatelka tu ma svoj nazor. Ja som si svoj uz viac-krat nasla napisany. Prispevky, ktore su kontra ku mojmu nazoru ma v nicom nepresvedcili. Je to akoby ich aj tak pisala len jedna osoba. Cudujem sa preco netravim cas lepsie. Obycajny bulvar.

Janny napísané 04.09.2004 21:09

Niekedy sa stane a to nejednej z nás, že príliš dvôverujeme. Človek ani za celý život niekedy nezistí, čo sa skrýva v jej milovanej osobe. Nikdy nezistí, ako sa zachová pri určitých situáciách. Môžeme poznať človaka 20 rokov a zrazu nastane situácia, pri ktorej zlihá...Malá Noami (mimochodom krásne meno) na tomto svete nájde určite veľa lásky, ktorá je dvoležitejšia než všetky peniaze sveta. Ja sama pochádzam z troch detí. Moji rodičia žili veľmi skromne, obracali každú korunu. Niekedy sme mali na večeru len chleba s masťou. A napriek tomu si dovolím tvrdiť, že som velmi šťastné diťa. Síce som dnes na tom dobre, nechcem aby moje dieťa malo v živote všetko, na čo si ukáže. Danile a malej Noami želám v živote veľmi veľa šťastia!

Namor napísané 23.07.2004 11:14

Nie som za interupcie a chválim každého, kto sa rozhodne za porodenie dieťaťa a jeho následnú výchovu...Ale može mi niekto vysvetliť, prečo ten muž ponúka 250,000,- žene "za interrupciu" ...??? Veď to by už mohol platiť vpohode alimenty...Niečo mi v tomto príbehu nehrá a zdá sa mi že je niečo dosť podstatného utajené...Celá táto bublina okolo zbierky sa mi zdá ako výsmech solidarite a zlý sen....Ešte chápem, keby niekto prišiel tragicky o svojho partnera, alebo živiteľ rodiny zostal na vozíčku a čakali by nové dieťa, tak takú pomoc chápem, ale v tomto príbehu mi niečo nesedí...ešte neviem presne čo, ale niečo v ňom nie je v poriadku...ktovie, prečo "otcovi" tak záležalo na interrupcii...???

lubka napísané 12.07.2004 18:28

Je úžasné čítať o ľuďoch ako Daniela, ktorí sa neboja prijať zodpovednosť za svoje konanie a nevolia ľahšiu cestu, aj keby z toho malo byť množstvo výhod.

Čo sa raz zdá neriešiteľné, to sa za krátky čas krásne vyjasní a vždy sa nájdu východiská. Je veľa ľudí, ktorí si detailne plánujú život, a potom stačí jeden deň a celý život sa im zrúti ako domček z kariet. Mne sa ľahko píše, keď tie problémy nemám ja, ale Daniele veľmi držím palce. Určite sa rozhodla správne.

ksichta - pre evu napísané 29.06.2004 08:47

Prišla som sa sem pozrieť po pár dňoch, čo nové. Najprv som si pozrela príspevok nejakej Shaarky, ktorá sa tam nad Danielou veľmi pohoršuje a potom , ako balzam prišla správa o Noeminom krste. Ja nechápem tie baby, kto je zvedavý na ich negatívne predpovede, o tom, ako bude malej zle. Čo to má znamenť, že sa do " do toho namočila ešte viac"? Poznám kopu deciek z detských domovov, ktoré študujú, pracujú a darí sa im ( aj keď nie je to pravidlo), ktoré by podobné " mudrlantky" radšej zniesli zo sveta s tým, že tu im bude aj tak zle. Ako to môžu vedieť? Kde beru to právo odsudzovať Danielu? Ako môžu vedieť, že tej malej bude zle? A kde majú istotu, že im a ich deťom sa vždy bude dariť dobre? pOznám deti, ktoré boli neželane, niekedy len jedným rodičom a darí sa im dobre. Nemáme právo nikoho odpísať. Shaarka by sa mala najprv vytiahnuť zo svojich problémov a zamestnať sa a potom radiť iným.

eva napísané 27.06.2004 22:44

Bola som dnes na krste malej Noemi - hlavnej hrdinky tohoto clanku. Bolo to uzasne, ked sa vsetci tesia uz len preto, ze tento claviecik sa narodil. Doteraz mal vlasnte na svete viac nepriatelov ako priatelov, a nejakou zhodou okolnosti , vdaka ludom, ktori pomohli, podporili (nemyslim teraz len na peniaze, ale aj taky ludia sa nasli), je proste medzi nam . Krasne zdave babetko, po akom mnohi tuzia a nemozu mat, spokojne, kludne... Uzasne, dnesny den mi dal vela. Verim, ze o nu i jej rodinu bude postarane.

shaarka napísané 25.06.2004 23:57

Tess, nas moju plnu podporu.

Neodsudzujem Danielu, ale na potrat mala ist. Bezohladu na to, ze to otec dietata chcel alebo nechcel. Dieta sa nenarodi do ani zdaleka dobrych podmienok a ona bude za to zodpovedna. Ked sa dostala do zlaj situacie, dalo sa z toho este odist. Nie, ona sa vedome namocila este viac.

Tak teda drzim palce. Financne ale bohuzial pomoct nemozem, som dostudovana nezamestnana.

Sandra napísané 24.06.2004 12:58

Chcem len par slovami reagovat na prispevok od Tatiany, nehnevaj sa ale tvoje riadky o tom, ze Boh je matka..., o tom ake "velke" prava rozhodovania ma zena...atd., je velmi smiesne .... Nehnevaj sa, ale o zivote nemas ani ponatia, urcite si nepresla nicim tazkym (nicim neplanovanym), co v zivote moze cloveka postihnut. Hras sa na hrdinku, ktora moze rozhodovat o svojej buducnosti, ale to je velmi smiesne az primitivne myslenie a tvrdenie. Priala by som ti pochopit svet trochu mudrejsim pohladom nan, mozno raz pochopis, no to si este musis prezit par rockov na tomto svete...

ksichta napísané 23.06.2004 23:58

Dosť dobre nechápem, prečo sa to tu celé pobralo smerom k diskusii o interrupcii. pokiaľ viem, tak Daniela ju v žiadnom prípade nechcela. Tak nechápem tie drísty o tom, aké je to skvelé a demokratické dať si dieťa zobrať. Žena má právo výberu, može sa rozhodnúť, či dieťa chce, ale ešte pred tým, ako ho počne. To by sme predsa mohli deti zabíjať kedykoľvek argumentujúc, že už ma nebaví sa o ne starať a svoj život si predstavujem inak. Z Danielinho článku mám dojem, že veľmiu dobre vedela, že to dieťa počať môže a riskla to. Takže bola zrejme rozhodnutá už predtým. Skutočne ma však prekvapujú mimoriadne tvrdá a bezcitné nározy na problematiku interrupcie práve na týchto stránkach. Ženy- matky tu vypisujú o 3 . tisícročí, kedy je pokrokové zabíjať deti. Iste nebola som v situácii, že by som o tom musela uvažovať. Človek sa správa celkom inak, keď sa ho to skutočne dotýka, ale prekvapuje ma, že ženu, ktorá je pohoršená ľahkovážnym spôsobom zbavovania sa problémov nazve iná matka fanatičkou. myslím, že Tatiana to celé vyhnala riadne do extrému. Hrá sa na modernú feministku a ani nevie poriadne o čom hovorí. Nemyslím si, že každé neplánované dieťa čaká tragický osud. Myslím si, že je to len momentálne pre matku nepohodlné. O tom to celé je. Častokrát vôbec nejde o to, že by sa dieťa narodilo do skutočnej biedy a problémov. Iba jeho rodičom sa to momentálne nehodí. A pre Tess, nech už je Daniela , aká chce, ale určite jej urobí dobre tvoje povzbudenie, že "sa dostala do riadnej sračky". Gratulujem, si majsterka empatie. Dúfam, že si so sebou spokojná. Daj si bacha, aby si sa niekedy do nejakej nedostala aj ty. To by bol riadny prúser. Veď sme veľmi múdre však:o)))).

eva napísané 21.06.2004 13:56

Pises, ze by si pomohla, ak by tu bolo konto, adresa.... V zavere clanku je link na mail pre toho, kto realne pomoct chce, takze nemas barieru, ak naozaj citis, ze chces a vies pomoct.

Pilen napísané 18.06.2004 21:22

Pre Terezu 195.146.137.28): mne tiež nie je interrupcia blízka, ale nebrala by som nikomu právo sa rozhodnúť. Podla mňa netreba Danielin čin ani obdivovať ani odsudzovať, ona sa rozhodla, tak asi cíti, že výchovu dieťatka zvládne. Pomoc je iná vec, ak by tu bolo konto, alebo aspoň adresa kam, určite by som dievčatku chcela pomôcť. Ono nemôže za to, že otec je grázel.

 

Ale ak by sa bola tak rozhodla tvoja alebo moje mama, proste by sme tu neboli a nikomu by sme nechýbali, lebo by sme sa neboli narodili a o ničom by sme nevedeli a nikto by nevedel o nás - nepoznali by nás nemali by sme dnes rodinu a deti. Čize ak by sa aj jednalo PRAVE O MNA a bola by som ten maly bezbranny cloviecik asi by mi to bolo egal, pretože by som o sebe nevedela.

LUCIA napísané 17.06.2004 22:04

DANIELA velmi ti drzim palce a obdivujem tvoje rozhodnutie. Mam 2 krasne zdrave deticky ktore by som nikdy za nic nevymenila,pretoze deti su to najvacsie stastie v zivote.Urcite ti to raz tvoja dcerka vynahradi.

katka napísané 13.06.2004 07:59

Prave som docitala tento clanok. Reakcie niektorych ma dost prekvapili. Keby to pisali muzi, dobre, ale ze zena dokaze napisat, ze by Daniela mala ist na interupciu a podobne. Asi este nemaju deti, alebo su nie velmi inteligentne. Inak si to neviem vysvetlit. Aj ja som pred dvoma mesiacmi porodila dcerku a ani vo sne mi nenapadlo ist na interupciu. Neovplyvame vela peniazmi, ale vsetko sa da, ked sa chce. Daniela, rozhodla si sa spravne a uvidis, ze malicka ti vynahradi vsetko, co do nej vlozis a aj synovia si zvyknu. O mesiac, dva ju nedaju za nic na svete. Peniaze niesu vsetko, aj ked na zivot urcite treba. Drzim ti palce, urcite to vsetko zvladnes na jednotku. Pokusim sa ti pomoct, aj ked toho nemame ani my vela. Tak este raz ti prajem vela stastia a krasne chvile s tvojim dievcatkom. Drzte sa.

eva pre tess napísané 11.06.2004 17:29

ktori sa do tej (s prepacenim) "sracky" dostali iba vdaka svojmu neuvazenemu konaniu-ANO, LENZE VACSINU PROBLEMOV SI CLOVEK ZAPRICINI SAM.je lahke odsudit, zavrhnut.keby bol kazdy taky kruty ako ty, kam by sme dosli? jasne, urobila chybu, no a?sudit je velmi lahke.ako sa to hovori...nesud cloveka,pokial sa neocitnes v jeho slapajach?som presvedcena, ze zivot ta nauci co je v zivote naozaj dolezite a trochu obmakci tvoje srdce. potom si spomen....

pre tess napísané 10.06.2004 20:45

pre teba je volaba dieta srackou,boze kam ten svet dospel

Tatiana napísané 10.06.2004 19:30

.....nejako sa to tu prudko rozbieha... ja si v kutiku duse tiez myslim, ze Daniela je zena naivnejsieho chapania, ale plne ju ospravedlnuje to, ze tolko vela /12?/ rokov ziadneho chlapa nemala!! Veru, laska je slepa, mozno sa fakt ovela viac koncentrovala na tak vytuzene objatia nez na jeho charakter, pracu, co je zac a AKE ma auto.... konecne chcela lasku! Je krutou hrou osudu, ze po tolkych rokoch hned na prvy raz otehotnie, ale medzi nami dievcatami, tiez viem nieco o plodnych dnoch a co vtedy treba robit... Tereza, si fanatička? Ja si myslim, ze v zivote je vzdy najlepsia zlata stredna cesta. Branis zene mat najposvatnejsie pravo VYBERU???? Alebo sme stroje na rodenie deti? Ale do coho? Do akeho vztahu, do akej rodiny... akej MATKE?! Vsetkymi desiatimi Ti odporucam clanok o tyranych detoch v jednom z tohtorocnych cisiel Zivota /neviem presne ktory/, kazdy jeden, ktory si ho precital, mal vlasy dupkom na hlave. Pozorne si prestuduj fotografie dievcatka, ktore od svojho narodenia videlo len cierne steny pivnice, v zivote nebolo po svojej potrebe utrete, genitalie malo vykalmi rozozrate, vypalene, ziadne maso a tuk na sebe, len kosti a kozu, nevedelo co je to pohladkanie, pohar tepleho mlieka, obycajna vychadzka ci dokonca babika! Toto dieta nie je samo, je velmi vela s podobnym osudom. Porozmyslaj ci je lepsia kvantita na tomto svete ci kvalita. To dieta ako mnoho inych tyranych NEMALO SANCU zistit, aky moze byt tento svet krasny. Vobec, ale vobec, nemalo nijaku sancu. Rovnako by bolo na tom vtedy, keby ho "zrusili" v druhom mesiaci jeho prenatalneho obdobia. O dieta sa bude starat matka. Matka ma pravo rozhodnut, ci sa o neho starat chce, ci ho vobec chce a ci mu da sancu. V tomto pripade by sa dalo povedat, ze Boh je matka. Keby mna "vyskrabali" z lona matka, nikdy by som to nevedela a nikdy sa o tom nedozvedela. Tak, uz si sa spamatala? Ludia s Tvojim nazorom su v tomto case pre vsetkych nebezpecni. Mala si sa narodit v stredoveku. fanatizmus je pre 3. tisicrocie skutocne nebezpecny!

zdena napísané 10.06.2004 14:40

Chyby sa stávajú - aj vykonané v naivite. Je super konať stále s rozumom, ale dá sa to vždy? Ako kto a ako kedy. Už je zbytočné sa zaoberať kritizovaním. Danielu čaká veľa preťažkých chvíľ a mnoho sĺz. Totiž... to dieťatko samozrejme možno obliecť do lacných vecí, darovať kočík a pod. .. takáta výpomoc a to jej bábätko radosť bude dávať. Ale či si ju aj užije, keď je na dvoch chlapcov sama, to je už otázne. Čakajú ju, okrem zvýšujúceho sa množstva porcií jedla, nákladov (len základých) na štúdium a ošatenie, aj puberta a to na druhú, keďže je tam nízky vekový rozdiel. Kto tým prešiel vie, že je to veľkrát na mašľu. Vzhľadom na nízky príjem a na to, že chlapci už teraz nesúhlasia s jej konaním, dajú sa očakávať ťažké chvíľe. Prajem je veľa síl a šťastia a radím, aby mala pri sebe vždy blízku osobu, ktorú môže v prípade nutnosti poprosiť o pomoc (aspoň sa vyrozprávať). A čo sa týka bábätka? Má iba dve možnosti ... buď sa tešiť alebo netešiť ...bola by hlúpa, keby si vybrala tú druhú, aj tak by si nepomohla.

Tereza napísané 10.06.2004 12:31

Ja napisem asi len tolko... Chcela by som od vsetkych, co tak vehementne presadzuju nazor, ze radsej POTRAT ako dieta priviest na svet, ktory je kruty, zly, kde nebude mat - chudatko male - pocitac, mobil, vezu, domace kino ci ine vymozenosti, aha este znackove veci a co ja viem co este, pocut, ci by toto vraveli aj v pripade, ze by sa jednalo PRAVE O NICH. Keby nejakym sposobom boli opat tymi malymi bezbrannymi stvoreniami, zo zaciatku ani nie viditelnymi volnym okom. Keby to boli ONI, koho by mohol ktorykolvek lekar VYSKRABAT z ich matky, keby sa tak kedykolvek rozhodla.

Je lahke byt benevolentnym, MODERNYM (nie niekym "zo stredoveku" - ach aka to oblubena fraza) ak sa uz nejedna O MNA. Ved JA som uz tu, a JA si mozem zariadit svoj zivot uz ako chcem. Alebo mi chcete povedat, ze by ste boli radsej, keby vas vase mamy boli nechali umriet?

mary napísané 10.06.2004 12:09

Som nesmierne šťastná, že tvoje dieťatko žije! Držím palcčeky pri výchove a myslím v modlitbách. papa

mary napísané 10.06.2004 12:09

Som nesmierne šťastná, že tvoje dieťatko žije! Držím palcčeky pri výchove a myslím v modlitbách. papa

mary napísané 10.06.2004 12:09

Som nesmierne šťastná, že tvoje dieťatko žije! Držím palcčeky pri výchove a myslím v modlitbách. papa

Tess napísané 10.06.2004 09:10

Prave som docitala reakcie na tento clanok a az ma prekvapuje velka davka benevolencie zo strany reagujucich. Moje slova budu mozno tvrde, ale je to moj nazor, za ktory sa nehanbim.

1.) To, ze tento pribeh posobi ako mexicka telenovela ani nemienim komentovat.Pripada mi to az neskutocne, ze jedna 36-rocna zena, matka dvoch deti, moze byt az tak naivna (rada by som pouzila slovo hlupa), ze netusi s kym spava. Netvrdim, ze sa vsetky musime vyznat v autach, ale snad dospely clovek vie rozoznat drahe auto od nejakeho bezneho. To len na margo toho "mafiana".

2.) Odhliadnuc od podmienok, za ktorych sa vsetko zomlelo: Dospela zena netusi, ze moze otehotniet pri nechranenom pohlavnom styku??? A to zije v stredoveku? Pripada mi to maximalne nezodpovedne z jej strany, spavat s niekym len tak. Hlavne, ked uz ma 2 deti doma.

3.) A na zaver - interupcia. Je to sice krasne, ked sa zena rozhodne priviest na svet dieta, ale asi by aj mala zvazit, do akeho sveta ho chce priviest. Co mu moze dat? V akych podmienkach bude vyrastat? Co mu povie, ked sa dieta spyta, kde ma tatina? ....a podobne....

A co sa tyka financnej pomoci? Neviem ako ini citatelia, ale ja sa riadim v zivote heslom> nie som ochotna pomahat ludom, ktori sa do tej (s prepacenim) "sracky" dostali iba vdaka svojmu neuvazenemu konaniu.

Erika napísané 07.06.2004 18:29

katrin, ja som nepostrehla zeby sa daniela sama stazovala.. To len tolko k tym naivnym zenskym..

Tatiana napísané 06.06.2004 22:52

Ja osobne si myslim, ze Daniela svojim rozhodnutim zlozila urcitu skusku vo svojom zivote, ktoru podstupuje kazdy z nas, len v inom case, na inom mieste a v inej situacii. Niekto aj niekolkokrat. /A to nielen v pripade nechania si dietata/. Nakoniec ma vzdy zvitazit laska. V tomto pripade laska k zivotu, k dietatu. Bez ohladu na nasledky, situaciu, otca... to je velka odvaha, pokial podmienky nie su idealne. Verim, ze sa Daniela riadila svojim srdcom nez rozumom. To je mnohokrat vzdy mudrejsie. Teraz sa spoja nebesia, aby zaver svojho rozhodnutia mohla dotiahnut do konca, do Noeminej 18-tky. Je fakt, ze nie vsetky zeny, mozno este ovela viac trpiace, maju takuto moznost medializacie a pomoci. Preto aj na tomto mieste treba apelovat na charitu, na vladu, aby podporovala skupiny ludi a organizacie, ktore v takychto, vlastne v akejkolvek tazkej situacii su tou pomocnou rukou.

Maria napísané 02.06.2004 23:36

Mila Daniela..

Odvahu,uvidis nic Ti nebude chybat.Toto dieta bude pozehnanim celej tvojej rodiny.Viem bude to niekedy tazke,ale staci jeden usmev Tvojho dievcatka a vsetka tarcha dna pominie.Aj chlapci ju urcite teraz obdivuju aka je zlatucka.

Poznam rodiny ktore by za dietatko dali cokolvek.Ty mas zdrave 3 deti,nech Ti rastu pre radost,aby si bola vdacna a radostna kazdy den,ze ich mas.Nezabudni si vychutnat matersku dovolenku,lebo cas ked dieta rastie uteka velmi rychlo.Ano je pravda,ze dieta toho vela potrebuje po materialnej stranke,ale casto je pravda aj to,ze my rodicia toho potrebujeme vela pre dieta,nie dieta to potrebuje..Jemu je jedno ci ma veci podla najnovsej mody,staci ak nie je hladne,ci pokakane a hlavne ak je pri nom mama ktora ho lubi.Uvidis ako bude rast tak bude prichadzat aj pomoc.Nepamatam sa zeby niekde pisali o detoch ,ktore umreli od hladu, ci chodili nahe lebo ich rodicia lubili a chceli ,no nevedeli sa o nich postarat.Daj jej teda najavo svoju lasku,ved neostane bez odozvy.Neviem ako by som Ti mohla pomoct,lebo nie som na Slovensku,mozem sa za Teba a Tvoju rodinu modlit,vela krat je to pomoc najvacsia.Este raz odvahu.

dasa napísané 02.06.2004 11:29

Suhlas s Martinom. Nieco v tom pribehu nie je celkom v poriadku, je v nom velka davka blahosklonnosti a elitarstva. Dufam, ze kazdej zene ktora otehotnie s tym nespravnym muzom prave v case dlhodobej financnej suchoty sa dostane podobnej pozornosti. O tom, aby si zena nchala dieta nerozhoduje vyska vyhrazok alebo uplatkov. Ak ma zena silny citovy vztah k muzovi s ktorym caka dieta, necha si to dieta ako trofej aj ked sa vztah jasne rozpadol.

Andrea napísané 01.06.2004 14:13

uff....ak by som poniektorych stretla ako tehotna žena na ulici a napr. by som odpadla...bala by som sa vas...

nechali by ste ma asi aj zomreiť...veď čo je to dnes byť tehotná....

 

neuveriteľné.......

Martin napísané 01.06.2004 10:10

Gratulujem k Noemi. Daniela je s Afriky ? Alebo nejakej balkánskej krajiny ?

To je pribeh plný nesvojprávnosti a protikladov. Rado chce kúpiť počítače, bicykle. Daniela nechce.

Teraz sa robí na to pomaly zbierka. Rado je vagabund z mesta XY a Daniela nevie, že JE. Auto za 3 mil SK

nevyzera, ako Felícia a ani ako Octávia. Daniela TO nerozoznala. Rado je intelektuál, že ?

Bŕŕ.

Hlavne že sú Daniela a bábo s pekným menom zdraví.

jana napísané 08.04.2004 19:48

je mi hrozne ked to citam a pocujem ale nikdy bi ma nenapadlo ze aj ja tak skoncim .aj ja mam taky problem len nieje zenaty ale je knaz.interupciu mi ponukal a teras sa sam modli kazdy den aby sa dieta nenarodilo.je mi stoho strasne nanic.

Vlada napísané 02.04.2004 21:31

Len ma tak napadllo, ak tomu chlapikovi ide len o peniaze (zrejme, nezda sa, ze by sa obaval moralnych alebo citovych dosledkov narodenia noveho dietata smile), preco sa oficialne za ucasti pravnika nevzdat akychkolvek narokov na dedicstvo, alimenty alebo cokolvek od tohto cloveka. Neoplati sa tahat za prsty s mafianom a za vytuzeny pokoj to urcite stoji. A zostane samozrejme popasovat sa s financiami, odsudenim okolia a jej starsich deti, ale aspon odpadne strach a neistota.

Prajem vela stastia a drzim vsetky prsty. Babetku prajem silne zdravie a vela radosti z mamicky, ktora ho tak chrani a lubi

V.

nina napísané 31.03.2004 13:21

katrin, strach bol je a bude sucastou nasho zivota, keby sme sa mu mali absolutne poddavat tak by sme denne nemohli sadnut do auta, autobusu, vlaku, ani vyjst na chodnik, vypit vodu, nadychnut sa vzduchu lebo vsade a vo vsetkom je nieco velmi pre nas nebezbecne a nic nie je dokonale podla perfekcionalistickych predstav hmotneho sveta ..........

no proste nic, cize ani zit,,,,,absolutne nic nic nic,,,, cize koniec zivota .....

je ti jasne ze v nej prave zvitazila odvaha. JA JEJ VERIM ZE TO ZVLADNE A ESTE RAZ UZ SOM TO TU NAPISALA, NASOU ULOHOU NIE JE POSUDZOVAT, TO CI A ZE NALETELA, ALEBO ZE UVERILA PEKNYM RECIAM, TO SA VSETKO DA LAHKO,,,,,A CO SI ROBI SO SVOJIM ZIVOTOM, ALE KAZDY Z NAS SA MOZE DOBROVOLNE ROZHODNUT CI A AKO JEJ POMOZE.

MYSLIM ZE KEBY SI LUDIA HOVORILI LEN SAME SVINSTVA O TOM AKO ZIJU TAK BY TENTO SVET BOL OVELA HORSI, A KAZDY A VERIM ZE AJ LUDIA CO DANIELU HLBOKO ODSUDZUJU MAJU V SEBE DOST DOBRA NA TO ABY JU PODPORILI ASPON PEKNYM SLOVOM TO PREBOHA NIC NESTOJI, A ISTE JEJ TO POMOZE ZVLADNUT TEN SVOJ ZIVOTNY UDEL. NIK Z NAS TERAZ NEVIE POSUDIT, CI CLOVIECIK CO SA MA NARODIT ALEBO NARODIL CI NEBUDE VELKYM CLOVEKOM CO POSILNI DOBRO TOHTO SVETA, ALE MAME V RUKACH VIEST SAMI SEBA A NASE DETI K TOMUTO CIELU.

NIK Z NAS NEVIE S CIM NAS OCAKAVALI NASI RODICIA, CI SA NEBALI VACMI AKO DANIELA, CI SA NAS NECHCELI NAHODOU AJ ZBAVIT POTRATOM A POD. .......

NikoletaT napísané 31.03.2004 05:40

Katrin, preboha zamysli sa nad tym, co pises. Ved aj jej chlapci teraz ziju v strachu. Nema teda pre istotu zabit aj ich? A ona sa boji,...mal ju asi vtedy zastrelit, ved co je to za zivot, prezity v strachu.

Co je v ludoch take odporne, hnusne, ze vobec pristupuju k rieseniu problemov takym sposobom? A zda sa mi, ze sa ludia akymsi sposobom kochaju v tom, ze na Slovensku existuje mafia,...morbidne,...

for Daniela z diskusie napísané 30.03.2004 19:17

"Hlavna postava " z clanku zial v tomto obdobi nema pristup k internetu, takze urcite do diskusii nebude prispievat. Ak by si jej nieco chcela darovat, napis prosim do redakcie - eva@babetko.sk , dohodneme sa na postupe.

katrin napísané 30.03.2004 15:38

Nuz, ja osobne zaujimam opacny nazor ako vacsina diskutujucich. Vlastne si myslim, ze je uz nacase prestat s vecnym obhajovanim naivnych zenskych, ktore prelievaju slzy nad zbabranym vztahom ci zivotom. Nehnevajte sa, ale akosi si D. nevsimla, ze dotycny je mafian.. vsak je to smiesne. A takisto si myslim, ze zachovat zivot za kazdu cenu nema cenu. Aka perspektiva caka dieta, ktore sa narodi do atmosfery plnej strachu, napatia a financnej tiesne? A nezda sa to D. nefer voci jej dvom synom?

Daniela napísané 30.03.2004 12:49

Prave som narazila na tento clanok a napriek vsetkemu jej chcem vyjadrit svoj obdiv nad tym, ze si babetko nechala. Velmi rada by som jej pomohla. Som na materskej s rocnym dievcatkom a prave som chcela predat kocik. Ak by mala Daniela zaujem, velmi rada ho dam jej a este aj nejake veci k tomu. Ak by teda chcela, nech mi tu necha odkaz, budem mat radost z toho, ak jej budem moct pomoct. Kocik je velmi pekny a taktiez vecicky.Kazdopadne, drzim palce.

nina napísané 29.03.2004 14:17

ja si myslim, ze odvahu treba aj na potrat ak s tym nesuhlasim, a odvvahu je potrebne mat aj v takej sitacii v akej sa daniela nachadza. tak uź nesudme ani neposudzujme, je to jej vec, kto chce nech ju moralne, materialne alebo financne podpori.... aj to je vec kazdeho z nas..... vsetkym vam co ste tu napisali prajem vsetko najlepsie.

sissi napísané 29.03.2004 02:38

Mila Daniela,

 

nebudem sa vyjadrovat ani k jednemu clanku, lebo ich nemam cas poriadne citat a mozno by som ublizila. Velmi si Ta vazim za rozhodnutie, ktore si urobila a verim,ze nie kazda zena, by to bola schopna zvladnut.Musis byt silna osobnost a verim, ze mama Ti je velkou oporou. Viem co to je, ja mam okrem mamy este celu rodinu, ale za rodicov a pre rodicov by som dala ruku do ohna. Ale, co som vlastne chcela povedat, viem,ze je tazke poprosit o pomoc, ale daj mi vediet, co by si Ty pripadne dietatko najviac potrebovali, pripadne ako /a myslim tym aj financne/ by som Vam mohla pomoct. Nemam vela, ale niekedy "aj ked neprsi, aspon kvapka". Sissi

Sandra napísané 25.03.2004 10:35

V uvode chcem reagovat na otazku, ktoru som citala v diskusii „25.marec-Den pocateho dietata“ autorka Saschia pisala - kvalita zivota alebo zivot sam? Nechapem kolko egoizmu a nazvem to – samolubosti a zakrpatenosti myslenia sa nachadza v jej odpovedi. Ved i tazky zivot, moze byt krasny a nesmierne obohacujuci pre cloveka. Castokrat je o vela zmysluplnejsi, ked sa clovek musi v zivote popasovat so zivotnymi tazkostami a prekazkami.Neviem, preco este stale v nasom mysleni, nie je samozrejmostou, ze zivot je dar, tak preco sa tak k nemu konecne nespravame. Splodit dieta nie je samozrejmost, ktora len tak jednoducho pride, je to suhra nekonecne vela spojeni a nahod, kto sa aspon trochu zaobera medicinou, mi da za pravdu.K prispevku od Peti, ze ist na potrat potrebuje viac odvahy ako si ponechat dieta…., chcem len dodat - Ja povazujem potrat za nesmiernu zbabelost a neschopnost postavit sa zivotu zoci-voci, zbabelost stat si za svojim konanim, nevzdat sa a popasovat sa s tazkostami. Potrat je len ubohy utek s myslienkou, ze odstranenim (ci sa branime tomu slovu alebo nie – je to jednoducho zabitie ziveho tvora) dietata sa moj problem vyriesil… Sebaklam, ktory cloveka dozenie skor ci neskor.Prave tak zbabelo, konal ten muz z clanku. Nie je to az smiesne aky neuveritelny slaboch, ktory podla jeho financnych prostriedkov, vedie zrejme uspesne svoje ksefty a dostane paniku pred tak malym cloviecikom, ktoreho sa chce co najskor zbavit…. Strach pred zodpovednostou, zkazena pohodlnost, chore myslenie, je mi ho luto, strasny uboziak…Daniele zelam vela sily a odvahy, dostala dar, o ktorom mnohe zeny len tajne snivaju a nekonecne po nom tuzia. Verim a pevne drzim palce, nech je dobrou matkou a nech sa jej podari vyriesit i momentalne financne problemy.

Tiez v ziadnom pripade neodsudzujem jej „naivitu“ vo vztahu, je krasne, ked je partnersky vztah zalozeni na vzajomnej dovere, ona partnerovi doverovala (na tom nie je nic chore a odsudzovania hodne), ale zial trpko musela spoznat pravu tvar jej partnera, ubohy clovek, ktory zlyhal vo svojom zivote na celej ciare.Chcela by som este na okraj dodat, preco sa deti casto rodia do rodin, ktore su nie az tak perfektne financne zabezpecene, rodicia casto vedu vztah plny stresu a prirastok do rodiny si vobec nezelaju. A naopak ti, co dieta z celeho srdca chcu a mozu mu poskytnut aj modre z neba sa casto dietata nedockaju – nie je to velky paradox, ktory nik nemoze nasimi zmyslami pochopit….(ale to je zamyslanie sa zase o inom)

Elena napísané 23.03.2004 13:45

Obdivujem u žien ľahkosť s akou dokážu osúdiť ženu. Klobúk dolu keď po skúsenostiach s 2 deťmi má guráž sama vychovať 3. Neodsudzujem ju, lebo sama na sebe som zakúsila ako sa môže všetko v živote dokonale zamotať

a to si myslím že svoj život žijem s rozumom...Akokoľvek to vuluguárne vyznie

chlap dá len spermie, ale žene ostáva dieťa doživotne.Nechcela by som byť v jej koži to viem isto. ALe tí čo ju posudzujete Vy jej nepomôžete ona si to 3 tie dieťa musí vychovať SAMA tak ju nechajte nec si robí svoje rozhodnutia, veď jej zodpovednosť nie je na Vašich pleciach!

Vigo napísané 23.03.2004 11:30

Nikdy ju nenapadlo, že to jeho čierne auto stálo 3. milióny. Dalsia naivna krava.

Gabo napísané 23.03.2004 09:01

MMM kľudne nám môžeš vykať. Sme naozaj traja a traja otcovia. Všetci máme dieťa. Christian, Samuel, Martinko. Jednej z našich rodin sa dieťa narodilo až po "treťom cykle", takže vieme dosť o tom čo to obnáša aj finančne. Otec má to šťastie že ich v júni bude presila. To že príspevok za nič nestojí mňa, nakoľko som sa pod neho podpísal tiež, netrápi. Keď ho včera Michal napísal zhodli sme sa že už niet čo dodať a aby toho pozitívneho v diskusii bolo viac okopírovali sme ho všetci. Ak teda nie celý tak s dovolením diskutujúcich venujem MMM tebe s úctou, lebo si ju zaslúžiš, aspoň poslednú vetu.

MMM napísané 23.03.2004 07:35

Tak sa mi zda, ze nazory sa roznia - no bodaj by nie, ved je to diskusia. Som vsak svojim sposobom rada, ze som ju objavila, tak predovsetkym - Miso, Gabo, otec - tvoj komentar TO NIC NIE JE nepovazujem prave za najlepsi. Uvedomujes si vobec, co ten maly, za nic nemohuci cloviecik, ktory sa prave vyvija, bude obnasat do buducna?! Prepac, ale ja si to uvedomit viem. Stalo sa mi totiz nieco dost podobne. Na rozdiel od Daniely som deti zatial nemala. Tiez vsak cakam so zenatym - viem, snad je to hodne odsudenia, ale ako hovori BebaJ LASKA JE SLEPA. V mojom pripade slo o lasku scasti, scasti vsak o porozumenie, pochopenie. Partner je o 30 rokov starsi, usadeny, rozvod nehrozi - uz je to sila zvyku. Mne to ale neprekaza... Ze som po piatich rokoch otehotnela prekvapilo teda aj mna, kedze ma 60 za sebou. No, ale stalo sa - a prva jeho reakcia? NEOSTAVA MI NIC INE, LEN TI PRILOZIT DEVINU K SPANKU... No, aby som pravdu povedala, vytocil ma statocne, tak som mu odpovedala len to, ze za danu skutocnost nesieme svojim sposobom zodpovednost obaja, vrazdu nevykonam, male sa na svet nepytalo. Ak mi da gulku do hlavy, mal by si ju dat aj on. Samozrejme, ze sa mu to nepacilo, par dni sme sa nevideli, ale napokon to predychal. Viem, ze peniaze pozadovat nebudem, pomalicky nakupujem veci, i ked na take 2 roky uz mam vsetko - okrem plienok - tie dokupujem po troche. Tiez som sa zamyslala nad tym, ako to bude pocas materskej, ktora je ubohych par korun - myslim, ze zostava len jedina moznost - nejaka praca na doma - ci uz prepisovanie alebo nejake tie nemecke preklady. Viem, ze Daniela to nebude mat lahke, tak ako aj ja. Chcem povedat len jedno, strasne jej drzim palce, nech sa nevzdava, nech vydrzi a nech sa jej narodi krasne zdrave babo.

Zdenka napísané 22.03.2004 12:33

Mišo, Gabo, Otec, - zaujímavé - tri mená a ten istý príspevok. Daniela preodvšetkým potrebuje M A T E R I Á L N U POMOC. Celá podstata článku je v tejto vete: "Zostala sama. Na dne, bez práce, tehotná, s nedoplatenými pôžičkami na pračku a dva horské bicykle pre chlapcov, povinný paušál na mobil......." Stredoškoláci toho veľa potrebujú, a ešte aj domácnosť, aj bábätko bude niečo potrebovať. Naše reči, ako ju obdivujeme a držíme jej palce, jej veľmi nepomôžu, keď bude s deťmi hladovať. Je sama proti celému svetu a ešte jej dýcha na krk mafián. Však jej a jej deťom môže v budúcnosti ublížiť!!! A ja sama ako rátam, tak rátam, môžem ponúknuť len pre maličké nejaké hračky, oblečenie, nemôžem poskytnúť ani peniaze na doplatenie pôžičiek na bicykle, ani paušál na MT, ani nájomné na byt, dokonca ani počítač, po ktorom chalpci túžia. Naozaj neviem, ako pomôcť.

Heňa napísané 22.03.2004 11:08

Ktorej žene by neimponovalo super auto, pozorný milenec a veľa peňazí. Akákoľvek rozumná by bola, zatočila by sa jej hlava. Ľahko sa moralizuje, keď sa ma to netýka. Koľko žien by takto dopadlo, keby mali jednoducho príležitosť si to zažiť. Niekto žije celý život relatívne bezchybne, lebo jednoducho nemá možnosť urobiť chybu. Všetko má perfektný priebeh - láska, manželstvo, deti, všetko po poriadku. Ale sú ľudia, nie len ženy, ktoré musia sto krát padnúť a vstať, musia sa rozhodovať či zaprieť seba alebo svoje dieťa. Nemá to veru Daniela ľahké a ani nebude mať. Ona to veľmi dobre vie. A preto ju obdivujem, že sa na to dala. Z tých 250 000 by sa dalo veľa vecí kúpiť pre deti aj pre seba. Ešte tisíckrát bude plakať ale ja a mnoho iných mamičiek bude na ňu hrdých, že nezabila svoje dieťa. Držím palce Daniele, dieťatku aj súrodencom!

Otec napísané 22.03.2004 10:15

To že sa Daniela napriek všetkým výhražkám zo strany "otca" a okolia nenechala zastrašiť je hodné úcty. O to viac ako muž a otec obdivujem, že sa vlastne pre život nerozhodovala, inú možnosť -"v preklade vraždu" nepripustila. Nič na tomto svete sa nedeje náhodou. Nie ona, nie spoločnosť, ale Pán Boh vie aký zámer má s jej dieťatkom. V reakciách som čítal rôzne moralistické názory, ktoré niekedy zachádzali až do extrému-vraždy. Nebudem ich komentovať, lebo sú toho nie hodné. A že bude nezamestnaná vychovávať tri deti na to by som mal len jednu odpoveď. TO NIČ NIE JE. Daniela iste pozná príbeh z evanielia kde Pán Ježiš napomína ľudí obávajúcich sa o svoju existenciu s poukázaním na nádheru poľných ľalií a nebeských vtákov. Tie sa nestrachujú o budúcnosť. O čo viac sa postará a urobí Pán Boh pre každého človeka, ktorého stvoril na svoj obraz. Ak to ešte niekomu nestačí a obáva sa hovorím opäť, TO NIČ NIE JE. Ona svojmu dieťatku v ťažkých chvíľach kedy na nich jeho otec mieril zbraňou iste hovorila, TO NIČ NIE JE. Tak ako matka v príbehu, kde uteká z horiaceho domu s dieťaťom v náručí. Okolo nej šľahajú plamene, padajú trámy. Napriek tomu mu ona vraví, nebojsa TO NIČ NIE JE a ono jej verí. Nie som členom žiadnej sekty a rád by som o sebe povedal, že som aspoň takým veriacim katolíkom ako sa to zdá z môjho príspevku.

Pred tvojím skutkom, Daniela, už však musím stíchnuť, dať si ruku pred ústa, lebo ty si odhodlanosťou uchrániť svoje dieťa urobila viac ako sú hodné všetky úvahy názory a modlitby tohto sveta. Ty si zachránila život.....

Mišo napísané 22.03.2004 10:12

To že sa Daniela napriek všetkým výhražkám zo strany "otca" a okolia nenechala zastrašiť je hodné úcty. O to viac ako muž a otec obdivujem, že sa vlastne pre život nerozhodovala, inú možnosť -"v preklade vraždu" nepripustila. Nič na tomto svete sa nedeje náhodou. Nie ona, nie spoločnosť, ale Pán Boh vie aký zámer má s jej dieťatkom. V reakciách som čítal rôzne moralistické názory, ktoré niekedy zachádzali až do extrému-vraždy. Nebudem ich komentovať, lebo sú toho nie hodné. A že bude nezamestnaná vychovávať tri deti na to by som mal len jednu odpoveď. TO NIČ NIE JE. Daniela iste pozná príbeh z evanielia kde Pán Ježiš napomína ľudí obávajúcich sa o svoju existenciu s poukázaním na nádheru poľných ľalií a nebeských vtákov. Tie sa nestrachujú o budúcnosť. O čo viac sa postará a urobí Pán Boh pre každého človeka, ktorého stvoril na svoj obraz. Ak to ešte niekomu nestačí a obáva sa hovorím opäť, TO NIČ NIE JE. Ona svojmu dieťatku v ťažkých chvíľach kedy na nich jeho otec mieril zbraňou iste hovorila, TO NIČ NIE JE. Tak ako matka v príbehu, kde uteká z horiaceho domu s dieťaťom v náručí. Okolo nej šľahajú plamene, padajú trámy. Napriek tomu mu ona vraví, nebojsa TO NIČ NIE JE a ono jej verí. Nie som členom žiadnej sekty a rád by som o sebe povedal, že som aspoň takým veriacim katolíkom ako sa to zdá z môjho príspevku.

Pred tvojím skutkom, Daniela, už však musím stíchnuť, dať si ruku pred ústa, lebo ty si odhodlanosťou uchrániť svoje dieťa urobila viac ako sú hodné všetky úvahy názory a modlitby tohto sveta. Ty si zachránila život.....

Gabo napísané 22.03.2004 10:10

To že sa Daniela napriek všetkým výhražkám zo strany "otca" a okolia nenechala zastrašiť je hodné úcty. O to viac ako muž a otec obdivujem, že sa vlastne pre život nerozhodovala, inú možnosť -"v preklade vraždu" nepripustila. Nič na tomto svete sa nedeje náhodou. Nie ona, nie spoločnosť, ale Pán Boh vie aký zámer má s jej dieťatkom. V reakciách som čítal rôzne moralistické názory, ktoré niekedy zachádzali až do extrému-vraždy. Nebudem ich komentovať, lebo sú toho nie hodné. A že bude nezamestnaná vychovávať tri deti na to by som mal len jednu odpoveď. TO NIČ NIE JE. Daniela iste pozná príbeh z evanielia kde Pán Ježiš napomína ľudí obávajúcich sa o svoju existenciu s poukázaním na nádheru poľných ľalií a nebeských vtákov. Tie sa nestrachujú o budúcnosť. O čo viac sa postará a urobí Pán Boh pre každého človeka, ktorého stvoril na svoj obraz. Ak to ešte niekomu nestačí a obáva sa hovorím opäť, TO NIČ NIE JE. Ona svojmu dieťatku v ťažkých chvíľach kedy na nich jeho otec mieril zbraňou iste hovorila, TO NIČ NIE JE. Tak ako matka v príbehu, kde uteká z horiaceho domu s dieťaťom v náručí. Okolo nej šľahajú plamene, padajú trámy. Napriek tomu mu ona vraví, nebojsa TO NIČ NIE JE a ono jej verí. Nie som členom žiadnej sekty a rád by som o sebe povedal, že som aspoň takým veriacim katolíkom ako sa to zdá z môjho príspevku.

Pred tvojím skutkom, Daniela, už však musím stíchnuť, dať si ruku pred ústa, lebo ty si odhodlanosťou uchrániť svoje dieťa urobila viac ako sú hodné všetky úvahy názory a modlitby tohto sveta. Ty si zachránila život.....

ZS napísané 22.03.2004 09:46

Daniela, držím ti palce. Tvoje dieťatko sa ti za to, že si mu dovolila žiť raz neskutočne odmení. Býva to väčšinou tak, že to dieťa, nad ktorým niekedy váhame sa stane pre nás alebo pre okolie vzácnym človekom. Tak aj tvoje dieťa bude výnimočné ako sú všetky deti. Teším sa s tebou.

BebaJ napísané 22.03.2004 00:14

Vsetci tuzime po laske. Preto sa viem vzit do situacie Daniely, ked stretla po dlhom case konecne niekoho, kto o nu stal, prejavoval zaujem, uznanie, nehanbil sa za nu...a pod. Laska je slepa. Urcite si Daniela zaver svojej epizodky nepredstavovala takto, ale stalo sa. A tiez si myslim, ze to nemala byt epizodka, ale vztah do buducna. Dotycny sa predsa netajil tym, ze sa ide rozvadzat, ze by chcel este syna atd. Ja by som si so zenatym nezacala. Ale, nikdy nehovor nikdy, v tomto pripade plati obzvlast. Tym nechcem sudit Danielu, nemam na to pravo, len myslim, ze je v dnesnej dobe nezodpovedne ist do intimneho vztahu po kratkej znamosti bez antikoncepcie. A hlavne v dnesnej dobe. Nie zo srandy maju ludia jedno, dve deti, i ked ja som povodne chcela 4. Zatial som v polovici :o). Tiez take rady, nech sa sudi a pod. neviem ci obstoja. Na Slovensku? Ked nemate peniaze na zabezpecenie dietata, kde vziat na pravnika, ktoremu ich teda treba dost..? A zvlast - sudit sa s mafianom! Ono sa to dobre pise v teple domova, pri chapajucom manzelovi a usmiatych detoch. Ale co Daniela? Nikto ju nechape, vsetci sa od nej odvracaju chrbtom. Otec dietata sa jej vyhraza, ma vsade znamych. Chce to mat viac odvahy - tomu celit, ako ist na potrat a mat pokoj. Ale to sa len zda, ze by mala pokoj. Nepoznam vela zien, ktore sli na potrat. Ale tych par, co sli, z toho maju traumu dodnes. Ba povedala by som, ze cim su starsie, tym je ta trauma vacsia a velmi by chceli vediet, co by ich dieta robilo, ako by vyzeralo, keby si ho nechali. Ja by som sa urcite rozhodla tak isto ako Daniela, dieta si nechat. Nevedela by som zit s pocitom, ze som neumoznila zit svojmu nic netusiacemu a za nic nemohucemu dietatu. Preto Daniele drzim palce, aby to zvladla v co najvacsej pohode a laske. A mozno prave dieta, ktore caka bude to, ktore sa o nu v starobe postara. O tom, ake bolo nezodpovedne a hnusne chovanie otca dietata ani radsej pisat nebudem, lebo uz len pri citani o jeho spravani som mala dost a aj tak uz nic nezmenim. Som rada, ze som to nemusela zazit ja. DANIELA, PRAJEM TI VELA LASKY A SIL ZVLADNUT TUTO SITUACIU V CO NAJVACSEJ POHODE !

Elen napísané 21.03.2004 22:51

Mila Daniela, velmi ti drzim palce.

dasa napísané 20.03.2004 22:10

Diana, prepac ale najviac moralizujes ty. Par ludi tu len vyjadrilo nazor v ktorom nikomu nebranilo 'uzivat si', ak toto myslis pod ironiou 'ci sme vsetky boli panny do sobasa'. Zivot dietatu vzdy davaju dvaja a zena sa nemusi bezhlavo vrhnut do tehotenstva totalne nezabezpecena a s nevyzehlenou rodinnou situaciou. Mas pravdu v tom, ze je odsudeniahodne ak ju partner nutil na potrat a este pri tom maval peniazmi. Zena vsak dava dietatu aj otca, takze kde bola jej laska k dietatu vtedy? Hoci kazdy dostavame zivot rovnakym dielom, lisia sa podmienky v ktorych vyrastame a pre dieta ktore sa narodi bude mat otca a bude sa nan pytat. Je len na Daniele (ak sa nestane nejaky obrat zo strany toho chlapika), ako dieta pochopi okolnosti ktore viedli k absencii jeho otca. Ten clanok o Daniele zacina "..nech hodi kamenom kto je bez viny'; --Danielu nechceme sudit, ale zdravy argument je treba, to uznate. Na druhej strane poznate aj " kto do teba kamenom, ty donho chlebom", alebo "ak ta niekto udrie, nastav aj druhe lice". S tymto sa Daniela vysporiada vnutorne len sama. 'Cti otca svojho aj matku svoju'- --dobry den otec toho dietatka, narodi sa aj pre vas.

viera napísané 20.03.2004 20:13

daniele držím všetkých desať ja mám 4 deti mám31rokov a tiež by som sa nevzdala ani jedného ved niet nič krajšie ako detský usmev

Diana napísané 20.03.2004 16:56

Prečo každý píše že je to jej chyba a že je naivná? Ze je to nezodpovedné voči jej deťom? Ved si to dieťa sama neurobila! Ved on dobre vedel v akej životnej situácii sa táto žena nachádza. Takže je to v pohode ked muž posiela ženu na interupciu! Keby to bol človek ktorý ma charakter, zabezpečil by ani nie túto ženu ale najmä JEHO dieťa tak aby mu aspon po materialnej stranke nič nechybalo a nemusel by sa rozvádzať. Pretože problém č.1 je nie žena bez peňazí, ale žena ktorá kvôli starostlivosti o dieťa nemôže ísť pracovať!

Bol by to pre neho problem dať aspon 5000 na mesiac na jeho dieťa? Co vie nejaký chlap o pôrodných bolestiach, o prebdených nociach a pod? Vidí len seba? Ja chcem aby táto osoba vedela, že jej veľmi držím palce a ak budem o pár týždnov drzať moje prvé dieťa na rukách že si na nu v dobrom spomeniem. Na jej mieste by som navštívila nejaké charity, či nemajú nejaké detské oblečenie zdarma a snažila by som sa momentálne nájsť hocijakú prácu, hoci aj niekde v kuchyni, aby našetrila aspon na to najnutnejšie. A samozrejme nezľaknúť sa dať toho chlapa na súd a žiadať výžívné. Nevzdať sa bez boja. A vy ostatný moralizujúci, strčne si to niekam, možno keby vasi rodičia riešili otakzky či prachy alebo život, neviem koľkí z vás by tu mohli niečo písať. Co ak by sa stalo niečo také vám čo tak kritizujete? Co máte 5 dní do konca života? Co ste boli všetky panny až do sobáša?

kika napísané 20.03.2004 14:28

Nedokazem pochopit, ako sa mohla pani Daniela zapliest s "mafianom" a vo svojom veku nevediet o tom. Ani sa mi nechce verit, ze niekto, kto sam vychovava dve deti a raz sa uz sklamal moze byt taky naivny. Mozno vsetko dopadlo presne naopak, ako tato pani zamyslala. Aj take poznam. Ale samozrejme sa mozem mylit a drzim jej palce, ked uz si takto "zavarila", aby vsetko dobre dopadlo a tomu nevinnemu dietatku, aby trpelo co najmenej za chyby svojich rodicov. Hlavne nech je zdrave.

mamulienka napísané 20.03.2004 14:07

Najhorsie na tom je, ze clovek straca doveru v druhych ludi. Heslom sa dnes stava: Nikomu never! A to je obrovska skoda! Clovek je predsa bytost, ktora tuzi po laske, chce milovat a byt milovana... Drzim palce a dietatku vela zdravia a lasky.

slavka napísané 20.03.2004 13:32

neviem mozno ma odsudite ale ja by som si to dieta nenechala-byt v stresu ci budem mat zajktra na sunar-neviem ,moj nazor je ked chem mat dieta tak by som ho mala aj zabespecit dat mu vsetko co mozem v takej situacii akej sa teraz nachadza a pri dnesnej dobe neviem neviem -ja sama sa snazim otehotniet uz dlho dobu ale ozaj keby sa mi nieco take prihodilo tak by som sa nezachovala ako z telenoveli -ja si to dieta necham a ho vychovam-v telenovela vzdy konci hepyendom ale zivot.....inac drzim palce snad sa vsetko na dobre obrati

peta napísané 20.03.2004 13:09

Nemyslim si, ze to chcelo az tak vela odvahy nechat si to dieta. Viac odvahy by bolo treba na potrat. A je pravda, ze na svete je prilis vela ludi, ktori su aj v horsej situacii a maju na nej mensi podiel. Hovori sa:nesud, aby si nebol sudeny. Ani ja to robit nebudem. Ale nemyslim si, ze by Daniela chcela robit vela pre to, aby svoj problem vyriesila, lebo porozpravat o tom niekomu pri kave nie je podla mna riesenie. Preco nepoziada o pomoc sama? Inak je mi jej samozrejme luto, ale v ziadnom pripade si nemyslim, ze si tato zena zasluzi obdiv.

napísané 20.03.2004 11:00

M

napísané 20.03.2004 11:00

M

napísané 20.03.2004 11:00

M

napísané 20.03.2004 11:00

M

napísané 20.03.2004 11:00

M

eva pavlikova napísané 20.03.2004 08:49

"Kto z nás v živote nepochybil, nech prvý hodí kameňom". Tak nejak som sa snazila naznacit svoj umysel pri zverejnovani tohoto pribehu. Nikomu nechcem davat za vzor bezhlave spravanie sa tejto zeny, ale ani nemam chut ci odvahu ho hodnotit. Kazdy zijeme len ten svoj zivot, kazdy mame svoje schopnosti, danosti, inteligenciu, talenty,... kazdy riesime situacie tak, ako vieme, ako na to mame. Ked na ulici stretnem cloveka, ktory si odomna pyta 20,- Sk na polievku, mozem urobit tri veci:

1./ nevsimnut si ho, ignorovať ho a ist dalej svojou cestou

2./ vsimnut si ho, zhodnotit stav - sam si si tomu na vine, najdi si pracu,....

3./ bez ohladu na to, ako sa tento clovek do situacie "na ulici" dostal, rozhodnut sa pomoct a vytiahnut z vrecka tie dve desatkoruny, ktore strkam do nakupnych vozikov v hypermarketoch.

Poznate to? Tiez sa spravam rozne, niekedy mam pocit ze cudziemu cloveku chcem pomoct, niekedy ten pocit nemam. Tak isto si tu stoji pribeh Daniely. Mna osobne oslovila sila jej rozhodnutia "pre zivot", a mozno prave pre to, ze za tym rozhodnutim stoji clovek s takymto pribehom. Jej spravanie nechcem hodnotit, nikomu ho nedavam za vzor. No v kazdom pripade sa hlboko sklanam nad odvahou tejto zeny.

Velmi pekne dakujem vsetkym vam, ktorí mi napísali mail. Som rada, ze vas tato tema oslovila.

andy napísané 19.03.2004 17:19

OK, isto Daniela nekonala ako rozumna zrela zena, ale naprek tomu je potrebne pochvalit ju za to, ze je pripravena niest za svoju bezhlavu story nasledky. A samozrejme, za lasku k nenarodenemu dietatku a uctu k novemu zivotu.Ved vzat tie spinave peniaze by bolo isto prijemnejsie, pohodlnejsie a hlavne bez starosti.Ale kto by niesol do smrti vycitky, ze za par korun zabil svoje dieta? Mimochodom , precitajme si tu na babatkovskych strankach,kolko zien zufalo tuzi po dietatku a robi pre otehotnenie maximum.Potom asi nie je najpodstatnejsie,ci bude Danielino dieta vyrastat v blahobyte, ale to,ze dostane sancu zit..Sama mam nadherneho 3,5 mesacneho synceka a nevymenila by som ho za vsetky peniaze sveta, i keby sme mali zit v totalnej biede..

Lucia napísané 19.03.2004 16:50

Danielu samozrejme lutujem, pretoze je "uz" v bezvychodiskovej situacii. No kazda minca ma dve strany, tak ako tato. Nielen vzhladom na jej vek ale aj vzhladom na zaväzky (jej 2 deti) bol jej krok neuvazeny. Nechcem ju odsudzovat a ani hanit za to, ze sa jej to stalo a pomoct jej materialne podla mna pre nu nema dlhodoby vyznam. Potrebuje sa skor postavit na svoje vlastne nohy po psychyckej stranke. A poznam okolo seba kopec rodin, ktore su v socialnej nudzi a nedostali sa do nej tak bezhlavo, takze neviem, neviem:-( . Daniela si bohuzial asi musi nejakym sposobom pomoct sama. Evka, ver, ze sa mi to tazko pise a aj som dlho vahala, ci svoj nazor vobec zverejnim, no fakt sa mi zda Danieline zmyslanie trosku detinske a prilis naivne a je sice pekne, ze dieta si chce nechat, no z druhej strany na toto jej rozhodnutie doplatia jej 2 deti a to este nenarodene bude tiez urcite zit v nepokojnej rodine a ktovie ci mu to prospeje. Nechcem sudit, prepacte mi ak to vyznieva egoisticky :-((((

Dáša B napísané 19.03.2004 15:02

Musím sa pridať aj ja:

Navzdory presvedčeniu – stalo sa. Otehotnela
Keby to povedala 18-tka, tak to dokažem pochopiť. Ale 36 ročná zrelá žena s dvoma deťmi????

Naviac, naozaj nevedela, s kým sa stretáva? Auto, rozhadzovanie peňazí jej iba imponovali, alebo aj rozmýšľala?

Napriek predchádzajúcej kritike, to že nešla na potrat si cením. A myslím, že prelásenie o tom, že jej za erotické služby zaplatil pri určovaní otcovstva na súde neobstojí.

dasa napísané 19.03.2004 13:03

V tomto pripade sa stretli dvaja podobni ludia a inac to dopadnut nemohlo. V kazdom pripade by som u Daniely ocakavala, ze si aspon dopraje cas vychutnavat novy vztah a pocka, kym sa partner rozvedie a upravi si styk s jeho detmi. Ocakavala by som zrelsiu a plnsiu reakciu, a nie spadnut do klasickej pasce neistoty, tym ze si poisti muza tehotenstvom a zaroven tym dokladne amputuje akekolvek zvysky perspektivy jeho prve manzelstvo mozno este malo. Daniela mi vychadza ako totalne pasivna zena, ktora sa nepoucila z prveho manzelstva a v muzovi vidi len objekt kam by uprela svoju neistotu a nezrelu osobnost. To, ze jej partner ponuka peniaze za potrat by som hodnotila ako ocakavany prejav vulgarity partnera ktory je zvyknuty na primitivny zivot v ktorom maju peniaze moc a tak si mysli ze ju ma aj on. Prepacte, ale Daniela konala uplne nezodpovedne aj vo vztahu ku svojim detom, v zivote je treba potlacit emocie ak sa ma narobit tolko skody. Byt zamilovany je ta najlahsia vec na svete, ale hodnotu zivotu to prida len ak dokaze jedinec konat zodpovedne s ohladom na druhych. To sa zjavne nestalo- ani v pripade Daniely ani jej byvaleho partnera.

DK napísané 19.03.2004 12:17

hlboko sa pred ňou skláňam a držím jej prsty

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Alesenka napísané 14.12.2013 22:39

Neviem, prečo väčšina diskutujúcich vidí problém v tom, že táto žena je tehotná a k 2 deťom jej pribudne tretie. Veď je skúsená matka a verí si...

 

Ja skôr vidím problém v správaní otca dieťaťa a štátu - otec dieťaťa si neplní zákonnú vyživovaciu povinnosť voči budúcej matke počas tehotenstva a 2 roky po pôrode, a asi si nebude plniť vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu do jeho plnoletosti - a štátu to je jedno a nevymáha túto povinnosť - nie je to štát, koho by ste tu všetci mali odsudzovať? Veď jediný problém, ktorý tu vznikol v súvislosti s tehotenstvom je materiálne zabezpečenie matky a dieťaťa.

STELA napísané 17.04.2005 22:52

Kazda citatelka tu ma svoj nazor. Ja som si svoj uz viac-krat nasla napisany. Prispevky, ktore su kontra ku mojmu nazoru ma v nicom nepresvedcili. Je to akoby ich aj tak pisala len jedna osoba. Cudujem sa preco netravim cas lepsie. Obycajny bulvar.

Janny napísané 04.09.2004 21:09

Niekedy sa stane a to nejednej z nás, že príliš dvôverujeme. Človek ani za celý život niekedy nezistí, čo sa skrýva v jej milovanej osobe. Nikdy nezistí, ako sa zachová pri určitých situáciách. Môžeme poznať človaka 20 rokov a zrazu nastane situácia, pri ktorej zlihá...Malá Noami (mimochodom krásne meno) na tomto svete nájde určite veľa lásky, ktorá je dvoležitejšia než všetky peniaze sveta. Ja sama pochádzam z troch detí. Moji rodičia žili veľmi skromne, obracali každú korunu. Niekedy sme mali na večeru len chleba s masťou. A napriek tomu si dovolím tvrdiť, že som velmi šťastné diťa. Síce som dnes na tom dobre, nechcem aby moje dieťa malo v živote všetko, na čo si ukáže. Danile a malej Noami želám v živote veľmi veľa šťastia!

Namor napísané 23.07.2004 11:14

Nie som za interupcie a chválim každého, kto sa rozhodne za porodenie dieťaťa a jeho následnú výchovu...Ale može mi niekto vysvetliť, prečo ten muž ponúka 250,000,- žene "za interrupciu" ...??? Veď to by už mohol platiť vpohode alimenty...Niečo mi v tomto príbehu nehrá a zdá sa mi že je niečo dosť podstatného utajené...Celá táto bublina okolo zbierky sa mi zdá ako výsmech solidarite a zlý sen....Ešte chápem, keby niekto prišiel tragicky o svojho partnera, alebo živiteľ rodiny zostal na vozíčku a čakali by nové dieťa, tak takú pomoc chápem, ale v tomto príbehu mi niečo nesedí...ešte neviem presne čo, ale niečo v ňom nie je v poriadku...ktovie, prečo "otcovi" tak záležalo na interrupcii...???

lubka napísané 12.07.2004 18:28

Je úžasné čítať o ľuďoch ako Daniela, ktorí sa neboja prijať zodpovednosť za svoje konanie a nevolia ľahšiu cestu, aj keby z toho malo byť množstvo výhod.

Čo sa raz zdá neriešiteľné, to sa za krátky čas krásne vyjasní a vždy sa nájdu východiská. Je veľa ľudí, ktorí si detailne plánujú život, a potom stačí jeden deň a celý život sa im zrúti ako domček z kariet. Mne sa ľahko píše, keď tie problémy nemám ja, ale Daniele veľmi držím palce. Určite sa rozhodla správne.

ksichta - pre evu napísané 29.06.2004 08:47

Prišla som sa sem pozrieť po pár dňoch, čo nové. Najprv som si pozrela príspevok nejakej Shaarky, ktorá sa tam nad Danielou veľmi pohoršuje a potom , ako balzam prišla správa o Noeminom krste. Ja nechápem tie baby, kto je zvedavý na ich negatívne predpovede, o tom, ako bude malej zle. Čo to má znamenť, že sa do " do toho namočila ešte viac"? Poznám kopu deciek z detských domovov, ktoré študujú, pracujú a darí sa im ( aj keď nie je to pravidlo), ktoré by podobné " mudrlantky" radšej zniesli zo sveta s tým, že tu im bude aj tak zle. Ako to môžu vedieť? Kde beru to právo odsudzovať Danielu? Ako môžu vedieť, že tej malej bude zle? A kde majú istotu, že im a ich deťom sa vždy bude dariť dobre? pOznám deti, ktoré boli neželane, niekedy len jedným rodičom a darí sa im dobre. Nemáme právo nikoho odpísať. Shaarka by sa mala najprv vytiahnuť zo svojich problémov a zamestnať sa a potom radiť iným.

eva napísané 27.06.2004 22:44

Bola som dnes na krste malej Noemi - hlavnej hrdinky tohoto clanku. Bolo to uzasne, ked sa vsetci tesia uz len preto, ze tento claviecik sa narodil. Doteraz mal vlasnte na svete viac nepriatelov ako priatelov, a nejakou zhodou okolnosti , vdaka ludom, ktori pomohli, podporili (nemyslim teraz len na peniaze, ale aj taky ludia sa nasli), je proste medzi nam . Krasne zdave babetko, po akom mnohi tuzia a nemozu mat, spokojne, kludne... Uzasne, dnesny den mi dal vela. Verim, ze o nu i jej rodinu bude postarane.

shaarka napísané 25.06.2004 23:57

Tess, nas moju plnu podporu.

Neodsudzujem Danielu, ale na potrat mala ist. Bezohladu na to, ze to otec dietata chcel alebo nechcel. Dieta sa nenarodi do ani zdaleka dobrych podmienok a ona bude za to zodpovedna. Ked sa dostala do zlaj situacie, dalo sa z toho este odist. Nie, ona sa vedome namocila este viac.

Tak teda drzim palce. Financne ale bohuzial pomoct nemozem, som dostudovana nezamestnana.

Sandra napísané 24.06.2004 12:58

Chcem len par slovami reagovat na prispevok od Tatiany, nehnevaj sa ale tvoje riadky o tom, ze Boh je matka..., o tom ake "velke" prava rozhodovania ma zena...atd., je velmi smiesne .... Nehnevaj sa, ale o zivote nemas ani ponatia, urcite si nepresla nicim tazkym (nicim neplanovanym), co v zivote moze cloveka postihnut. Hras sa na hrdinku, ktora moze rozhodovat o svojej buducnosti, ale to je velmi smiesne az primitivne myslenie a tvrdenie. Priala by som ti pochopit svet trochu mudrejsim pohladom nan, mozno raz pochopis, no to si este musis prezit par rockov na tomto svete...

ksichta napísané 23.06.2004 23:58

Dosť dobre nechápem, prečo sa to tu celé pobralo smerom k diskusii o interrupcii. pokiaľ viem, tak Daniela ju v žiadnom prípade nechcela. Tak nechápem tie drísty o tom, aké je to skvelé a demokratické dať si dieťa zobrať. Žena má právo výberu, može sa rozhodnúť, či dieťa chce, ale ešte pred tým, ako ho počne. To by sme predsa mohli deti zabíjať kedykoľvek argumentujúc, že už ma nebaví sa o ne starať a svoj život si predstavujem inak. Z Danielinho článku mám dojem, že veľmiu dobre vedela, že to dieťa počať môže a riskla to. Takže bola zrejme rozhodnutá už predtým. Skutočne ma však prekvapujú mimoriadne tvrdá a bezcitné nározy na problematiku interrupcie práve na týchto stránkach. Ženy- matky tu vypisujú o 3 . tisícročí, kedy je pokrokové zabíjať deti. Iste nebola som v situácii, že by som o tom musela uvažovať. Človek sa správa celkom inak, keď sa ho to skutočne dotýka, ale prekvapuje ma, že ženu, ktorá je pohoršená ľahkovážnym spôsobom zbavovania sa problémov nazve iná matka fanatičkou. myslím, že Tatiana to celé vyhnala riadne do extrému. Hrá sa na modernú feministku a ani nevie poriadne o čom hovorí. Nemyslím si, že každé neplánované dieťa čaká tragický osud. Myslím si, že je to len momentálne pre matku nepohodlné. O tom to celé je. Častokrát vôbec nejde o to, že by sa dieťa narodilo do skutočnej biedy a problémov. Iba jeho rodičom sa to momentálne nehodí. A pre Tess, nech už je Daniela , aká chce, ale určite jej urobí dobre tvoje povzbudenie, že "sa dostala do riadnej sračky". Gratulujem, si majsterka empatie. Dúfam, že si so sebou spokojná. Daj si bacha, aby si sa niekedy do nejakej nedostala aj ty. To by bol riadny prúser. Veď sme veľmi múdre však:o)))).

eva napísané 21.06.2004 13:56

Pises, ze by si pomohla, ak by tu bolo konto, adresa.... V zavere clanku je link na mail pre toho, kto realne pomoct chce, takze nemas barieru, ak naozaj citis, ze chces a vies pomoct.

Pilen napísané 18.06.2004 21:22

Pre Terezu 195.146.137.28): mne tiež nie je interrupcia blízka, ale nebrala by som nikomu právo sa rozhodnúť. Podla mňa netreba Danielin čin ani obdivovať ani odsudzovať, ona sa rozhodla, tak asi cíti, že výchovu dieťatka zvládne. Pomoc je iná vec, ak by tu bolo konto, alebo aspoň adresa kam, určite by som dievčatku chcela pomôcť. Ono nemôže za to, že otec je grázel.

 

Ale ak by sa bola tak rozhodla tvoja alebo moje mama, proste by sme tu neboli a nikomu by sme nechýbali, lebo by sme sa neboli narodili a o ničom by sme nevedeli a nikto by nevedel o nás - nepoznali by nás nemali by sme dnes rodinu a deti. Čize ak by sa aj jednalo PRAVE O MNA a bola by som ten maly bezbranny cloviecik asi by mi to bolo egal, pretože by som o sebe nevedela.

LUCIA napísané 17.06.2004 22:04

DANIELA velmi ti drzim palce a obdivujem tvoje rozhodnutie. Mam 2 krasne zdrave deticky ktore by som nikdy za nic nevymenila,pretoze deti su to najvacsie stastie v zivote.Urcite ti to raz tvoja dcerka vynahradi.

katka napísané 13.06.2004 07:59

Prave som docitala tento clanok. Reakcie niektorych ma dost prekvapili. Keby to pisali muzi, dobre, ale ze zena dokaze napisat, ze by Daniela mala ist na interupciu a podobne. Asi este nemaju deti, alebo su nie velmi inteligentne. Inak si to neviem vysvetlit. Aj ja som pred dvoma mesiacmi porodila dcerku a ani vo sne mi nenapadlo ist na interupciu. Neovplyvame vela peniazmi, ale vsetko sa da, ked sa chce. Daniela, rozhodla si sa spravne a uvidis, ze malicka ti vynahradi vsetko, co do nej vlozis a aj synovia si zvyknu. O mesiac, dva ju nedaju za nic na svete. Peniaze niesu vsetko, aj ked na zivot urcite treba. Drzim ti palce, urcite to vsetko zvladnes na jednotku. Pokusim sa ti pomoct, aj ked toho nemame ani my vela. Tak este raz ti prajem vela stastia a krasne chvile s tvojim dievcatkom. Drzte sa.

eva pre tess napísané 11.06.2004 17:29

ktori sa do tej (s prepacenim) "sracky" dostali iba vdaka svojmu neuvazenemu konaniu-ANO, LENZE VACSINU PROBLEMOV SI CLOVEK ZAPRICINI SAM.je lahke odsudit, zavrhnut.keby bol kazdy taky kruty ako ty, kam by sme dosli? jasne, urobila chybu, no a?sudit je velmi lahke.ako sa to hovori...nesud cloveka,pokial sa neocitnes v jeho slapajach?som presvedcena, ze zivot ta nauci co je v zivote naozaj dolezite a trochu obmakci tvoje srdce. potom si spomen....

pre tess napísané 10.06.2004 20:45

pre teba je volaba dieta srackou,boze kam ten svet dospel

Tatiana napísané 10.06.2004 19:30

.....nejako sa to tu prudko rozbieha... ja si v kutiku duse tiez myslim, ze Daniela je zena naivnejsieho chapania, ale plne ju ospravedlnuje to, ze tolko vela /12?/ rokov ziadneho chlapa nemala!! Veru, laska je slepa, mozno sa fakt ovela viac koncentrovala na tak vytuzene objatia nez na jeho charakter, pracu, co je zac a AKE ma auto.... konecne chcela lasku! Je krutou hrou osudu, ze po tolkych rokoch hned na prvy raz otehotnie, ale medzi nami dievcatami, tiez viem nieco o plodnych dnoch a co vtedy treba robit... Tereza, si fanatička? Ja si myslim, ze v zivote je vzdy najlepsia zlata stredna cesta. Branis zene mat najposvatnejsie pravo VYBERU???? Alebo sme stroje na rodenie deti? Ale do coho? Do akeho vztahu, do akej rodiny... akej MATKE?! Vsetkymi desiatimi Ti odporucam clanok o tyranych detoch v jednom z tohtorocnych cisiel Zivota /neviem presne ktory/, kazdy jeden, ktory si ho precital, mal vlasy dupkom na hlave. Pozorne si prestuduj fotografie dievcatka, ktore od svojho narodenia videlo len cierne steny pivnice, v zivote nebolo po svojej potrebe utrete, genitalie malo vykalmi rozozrate, vypalene, ziadne maso a tuk na sebe, len kosti a kozu, nevedelo co je to pohladkanie, pohar tepleho mlieka, obycajna vychadzka ci dokonca babika! Toto dieta nie je samo, je velmi vela s podobnym osudom. Porozmyslaj ci je lepsia kvantita na tomto svete ci kvalita. To dieta ako mnoho inych tyranych NEMALO SANCU zistit, aky moze byt tento svet krasny. Vobec, ale vobec, nemalo nijaku sancu. Rovnako by bolo na tom vtedy, keby ho "zrusili" v druhom mesiaci jeho prenatalneho obdobia. O dieta sa bude starat matka. Matka ma pravo rozhodnut, ci sa o neho starat chce, ci ho vobec chce a ci mu da sancu. V tomto pripade by sa dalo povedat, ze Boh je matka. Keby mna "vyskrabali" z lona matka, nikdy by som to nevedela a nikdy sa o tom nedozvedela. Tak, uz si sa spamatala? Ludia s Tvojim nazorom su v tomto case pre vsetkych nebezpecni. Mala si sa narodit v stredoveku. fanatizmus je pre 3. tisicrocie skutocne nebezpecny!

zdena napísané 10.06.2004 14:40

Chyby sa stávajú - aj vykonané v naivite. Je super konať stále s rozumom, ale dá sa to vždy? Ako kto a ako kedy. Už je zbytočné sa zaoberať kritizovaním. Danielu čaká veľa preťažkých chvíľ a mnoho sĺz. Totiž... to dieťatko samozrejme možno obliecť do lacných vecí, darovať kočík a pod. .. takáta výpomoc a to jej bábätko radosť bude dávať. Ale či si ju aj užije, keď je na dvoch chlapcov sama, to je už otázne. Čakajú ju, okrem zvýšujúceho sa množstva porcií jedla, nákladov (len základých) na štúdium a ošatenie, aj puberta a to na druhú, keďže je tam nízky vekový rozdiel. Kto tým prešiel vie, že je to veľkrát na mašľu. Vzhľadom na nízky príjem a na to, že chlapci už teraz nesúhlasia s jej konaním, dajú sa očakávať ťažké chvíľe. Prajem je veľa síl a šťastia a radím, aby mala pri sebe vždy blízku osobu, ktorú môže v prípade nutnosti poprosiť o pomoc (aspoň sa vyrozprávať). A čo sa týka bábätka? Má iba dve možnosti ... buď sa tešiť alebo netešiť ...bola by hlúpa, keby si vybrala tú druhú, aj tak by si nepomohla.

Tereza napísané 10.06.2004 12:31

Ja napisem asi len tolko... Chcela by som od vsetkych, co tak vehementne presadzuju nazor, ze radsej POTRAT ako dieta priviest na svet, ktory je kruty, zly, kde nebude mat - chudatko male - pocitac, mobil, vezu, domace kino ci ine vymozenosti, aha este znackove veci a co ja viem co este, pocut, ci by toto vraveli aj v pripade, ze by sa jednalo PRAVE O NICH. Keby nejakym sposobom boli opat tymi malymi bezbrannymi stvoreniami, zo zaciatku ani nie viditelnymi volnym okom. Keby to boli ONI, koho by mohol ktorykolvek lekar VYSKRABAT z ich matky, keby sa tak kedykolvek rozhodla.

Je lahke byt benevolentnym, MODERNYM (nie niekym "zo stredoveku" - ach aka to oblubena fraza) ak sa uz nejedna O MNA. Ved JA som uz tu, a JA si mozem zariadit svoj zivot uz ako chcem. Alebo mi chcete povedat, ze by ste boli radsej, keby vas vase mamy boli nechali umriet?

mary napísané 10.06.2004 12:09

Som nesmierne šťastná, že tvoje dieťatko žije! Držím palcčeky pri výchove a myslím v modlitbách. papa

mary napísané 10.06.2004 12:09

Som nesmierne šťastná, že tvoje dieťatko žije! Držím palcčeky pri výchove a myslím v modlitbách. papa

mary napísané 10.06.2004 12:09

Som nesmierne šťastná, že tvoje dieťatko žije! Držím palcčeky pri výchove a myslím v modlitbách. papa

Tess napísané 10.06.2004 09:10

Prave som docitala reakcie na tento clanok a az ma prekvapuje velka davka benevolencie zo strany reagujucich. Moje slova budu mozno tvrde, ale je to moj nazor, za ktory sa nehanbim.

1.) To, ze tento pribeh posobi ako mexicka telenovela ani nemienim komentovat.Pripada mi to az neskutocne, ze jedna 36-rocna zena, matka dvoch deti, moze byt az tak naivna (rada by som pouzila slovo hlupa), ze netusi s kym spava. Netvrdim, ze sa vsetky musime vyznat v autach, ale snad dospely clovek vie rozoznat drahe auto od nejakeho bezneho. To len na margo toho "mafiana".

2.) Odhliadnuc od podmienok, za ktorych sa vsetko zomlelo: Dospela zena netusi, ze moze otehotniet pri nechranenom pohlavnom styku??? A to zije v stredoveku? Pripada mi to maximalne nezodpovedne z jej strany, spavat s niekym len tak. Hlavne, ked uz ma 2 deti doma.

3.) A na zaver - interupcia. Je to sice krasne, ked sa zena rozhodne priviest na svet dieta, ale asi by aj mala zvazit, do akeho sveta ho chce priviest. Co mu moze dat? V akych podmienkach bude vyrastat? Co mu povie, ked sa dieta spyta, kde ma tatina? ....a podobne....

A co sa tyka financnej pomoci? Neviem ako ini citatelia, ale ja sa riadim v zivote heslom> nie som ochotna pomahat ludom, ktori sa do tej (s prepacenim) "sracky" dostali iba vdaka svojmu neuvazenemu konaniu.

Erika napísané 07.06.2004 18:29

katrin, ja som nepostrehla zeby sa daniela sama stazovala.. To len tolko k tym naivnym zenskym..

Tatiana napísané 06.06.2004 22:52

Ja osobne si myslim, ze Daniela svojim rozhodnutim zlozila urcitu skusku vo svojom zivote, ktoru podstupuje kazdy z nas, len v inom case, na inom mieste a v inej situacii. Niekto aj niekolkokrat. /A to nielen v pripade nechania si dietata/. Nakoniec ma vzdy zvitazit laska. V tomto pripade laska k zivotu, k dietatu. Bez ohladu na nasledky, situaciu, otca... to je velka odvaha, pokial podmienky nie su idealne. Verim, ze sa Daniela riadila svojim srdcom nez rozumom. To je mnohokrat vzdy mudrejsie. Teraz sa spoja nebesia, aby zaver svojho rozhodnutia mohla dotiahnut do konca, do Noeminej 18-tky. Je fakt, ze nie vsetky zeny, mozno este ovela viac trpiace, maju takuto moznost medializacie a pomoci. Preto aj na tomto mieste treba apelovat na charitu, na vladu, aby podporovala skupiny ludi a organizacie, ktore v takychto, vlastne v akejkolvek tazkej situacii su tou pomocnou rukou.

Maria napísané 02.06.2004 23:36

Mila Daniela..

Odvahu,uvidis nic Ti nebude chybat.Toto dieta bude pozehnanim celej tvojej rodiny.Viem bude to niekedy tazke,ale staci jeden usmev Tvojho dievcatka a vsetka tarcha dna pominie.Aj chlapci ju urcite teraz obdivuju aka je zlatucka.

Poznam rodiny ktore by za dietatko dali cokolvek.Ty mas zdrave 3 deti,nech Ti rastu pre radost,aby si bola vdacna a radostna kazdy den,ze ich mas.Nezabudni si vychutnat matersku dovolenku,lebo cas ked dieta rastie uteka velmi rychlo.Ano je pravda,ze dieta toho vela potrebuje po materialnej stranke,ale casto je pravda aj to,ze my rodicia toho potrebujeme vela pre dieta,nie dieta to potrebuje..Jemu je jedno ci ma veci podla najnovsej mody,staci ak nie je hladne,ci pokakane a hlavne ak je pri nom mama ktora ho lubi.Uvidis ako bude rast tak bude prichadzat aj pomoc.Nepamatam sa zeby niekde pisali o detoch ,ktore umreli od hladu, ci chodili nahe lebo ich rodicia lubili a chceli ,no nevedeli sa o nich postarat.Daj jej teda najavo svoju lasku,ved neostane bez odozvy.Neviem ako by som Ti mohla pomoct,lebo nie som na Slovensku,mozem sa za Teba a Tvoju rodinu modlit,vela krat je to pomoc najvacsia.Este raz odvahu.

dasa napísané 02.06.2004 11:29

Suhlas s Martinom. Nieco v tom pribehu nie je celkom v poriadku, je v nom velka davka blahosklonnosti a elitarstva. Dufam, ze kazdej zene ktora otehotnie s tym nespravnym muzom prave v case dlhodobej financnej suchoty sa dostane podobnej pozornosti. O tom, aby si zena nchala dieta nerozhoduje vyska vyhrazok alebo uplatkov. Ak ma zena silny citovy vztah k muzovi s ktorym caka dieta, necha si to dieta ako trofej aj ked sa vztah jasne rozpadol.

Andrea napísané 01.06.2004 14:13

uff....ak by som poniektorych stretla ako tehotna žena na ulici a napr. by som odpadla...bala by som sa vas...

nechali by ste ma asi aj zomreiť...veď čo je to dnes byť tehotná....

 

neuveriteľné.......

Martin napísané 01.06.2004 10:10

Gratulujem k Noemi. Daniela je s Afriky ? Alebo nejakej balkánskej krajiny ?

To je pribeh plný nesvojprávnosti a protikladov. Rado chce kúpiť počítače, bicykle. Daniela nechce.

Teraz sa robí na to pomaly zbierka. Rado je vagabund z mesta XY a Daniela nevie, že JE. Auto za 3 mil SK

nevyzera, ako Felícia a ani ako Octávia. Daniela TO nerozoznala. Rado je intelektuál, že ?

Bŕŕ.

Hlavne že sú Daniela a bábo s pekným menom zdraví.

jana napísané 08.04.2004 19:48

je mi hrozne ked to citam a pocujem ale nikdy bi ma nenapadlo ze aj ja tak skoncim .aj ja mam taky problem len nieje zenaty ale je knaz.interupciu mi ponukal a teras sa sam modli kazdy den aby sa dieta nenarodilo.je mi stoho strasne nanic.

Vlada napísané 02.04.2004 21:31

Len ma tak napadllo, ak tomu chlapikovi ide len o peniaze (zrejme, nezda sa, ze by sa obaval moralnych alebo citovych dosledkov narodenia noveho dietata smile), preco sa oficialne za ucasti pravnika nevzdat akychkolvek narokov na dedicstvo, alimenty alebo cokolvek od tohto cloveka. Neoplati sa tahat za prsty s mafianom a za vytuzeny pokoj to urcite stoji. A zostane samozrejme popasovat sa s financiami, odsudenim okolia a jej starsich deti, ale aspon odpadne strach a neistota.

Prajem vela stastia a drzim vsetky prsty. Babetku prajem silne zdravie a vela radosti z mamicky, ktora ho tak chrani a lubi

V.

nina napísané 31.03.2004 13:21

katrin, strach bol je a bude sucastou nasho zivota, keby sme sa mu mali absolutne poddavat tak by sme denne nemohli sadnut do auta, autobusu, vlaku, ani vyjst na chodnik, vypit vodu, nadychnut sa vzduchu lebo vsade a vo vsetkom je nieco velmi pre nas nebezbecne a nic nie je dokonale podla perfekcionalistickych predstav hmotneho sveta ..........

no proste nic, cize ani zit,,,,,absolutne nic nic nic,,,, cize koniec zivota .....

je ti jasne ze v nej prave zvitazila odvaha. JA JEJ VERIM ZE TO ZVLADNE A ESTE RAZ UZ SOM TO TU NAPISALA, NASOU ULOHOU NIE JE POSUDZOVAT, TO CI A ZE NALETELA, ALEBO ZE UVERILA PEKNYM RECIAM, TO SA VSETKO DA LAHKO,,,,,A CO SI ROBI SO SVOJIM ZIVOTOM, ALE KAZDY Z NAS SA MOZE DOBROVOLNE ROZHODNUT CI A AKO JEJ POMOZE.

MYSLIM ZE KEBY SI LUDIA HOVORILI LEN SAME SVINSTVA O TOM AKO ZIJU TAK BY TENTO SVET BOL OVELA HORSI, A KAZDY A VERIM ZE AJ LUDIA CO DANIELU HLBOKO ODSUDZUJU MAJU V SEBE DOST DOBRA NA TO ABY JU PODPORILI ASPON PEKNYM SLOVOM TO PREBOHA NIC NESTOJI, A ISTE JEJ TO POMOZE ZVLADNUT TEN SVOJ ZIVOTNY UDEL. NIK Z NAS TERAZ NEVIE POSUDIT, CI CLOVIECIK CO SA MA NARODIT ALEBO NARODIL CI NEBUDE VELKYM CLOVEKOM CO POSILNI DOBRO TOHTO SVETA, ALE MAME V RUKACH VIEST SAMI SEBA A NASE DETI K TOMUTO CIELU.

NIK Z NAS NEVIE S CIM NAS OCAKAVALI NASI RODICIA, CI SA NEBALI VACMI AKO DANIELA, CI SA NAS NECHCELI NAHODOU AJ ZBAVIT POTRATOM A POD. .......

NikoletaT napísané 31.03.2004 05:40

Katrin, preboha zamysli sa nad tym, co pises. Ved aj jej chlapci teraz ziju v strachu. Nema teda pre istotu zabit aj ich? A ona sa boji,...mal ju asi vtedy zastrelit, ved co je to za zivot, prezity v strachu.

Co je v ludoch take odporne, hnusne, ze vobec pristupuju k rieseniu problemov takym sposobom? A zda sa mi, ze sa ludia akymsi sposobom kochaju v tom, ze na Slovensku existuje mafia,...morbidne,...

for Daniela z diskusie napísané 30.03.2004 19:17

"Hlavna postava " z clanku zial v tomto obdobi nema pristup k internetu, takze urcite do diskusii nebude prispievat. Ak by si jej nieco chcela darovat, napis prosim do redakcie - eva@babetko.sk , dohodneme sa na postupe.

katrin napísané 30.03.2004 15:38

Nuz, ja osobne zaujimam opacny nazor ako vacsina diskutujucich. Vlastne si myslim, ze je uz nacase prestat s vecnym obhajovanim naivnych zenskych, ktore prelievaju slzy nad zbabranym vztahom ci zivotom. Nehnevajte sa, ale akosi si D. nevsimla, ze dotycny je mafian.. vsak je to smiesne. A takisto si myslim, ze zachovat zivot za kazdu cenu nema cenu. Aka perspektiva caka dieta, ktore sa narodi do atmosfery plnej strachu, napatia a financnej tiesne? A nezda sa to D. nefer voci jej dvom synom?

Daniela napísané 30.03.2004 12:49

Prave som narazila na tento clanok a napriek vsetkemu jej chcem vyjadrit svoj obdiv nad tym, ze si babetko nechala. Velmi rada by som jej pomohla. Som na materskej s rocnym dievcatkom a prave som chcela predat kocik. Ak by mala Daniela zaujem, velmi rada ho dam jej a este aj nejake veci k tomu. Ak by teda chcela, nech mi tu necha odkaz, budem mat radost z toho, ak jej budem moct pomoct. Kocik je velmi pekny a taktiez vecicky.Kazdopadne, drzim palce.

nina napísané 29.03.2004 14:17

ja si myslim, ze odvahu treba aj na potrat ak s tym nesuhlasim, a odvvahu je potrebne mat aj v takej sitacii v akej sa daniela nachadza. tak uź nesudme ani neposudzujme, je to jej vec, kto chce nech ju moralne, materialne alebo financne podpori.... aj to je vec kazdeho z nas..... vsetkym vam co ste tu napisali prajem vsetko najlepsie.

sissi napísané 29.03.2004 02:38

Mila Daniela,

 

nebudem sa vyjadrovat ani k jednemu clanku, lebo ich nemam cas poriadne citat a mozno by som ublizila. Velmi si Ta vazim za rozhodnutie, ktore si urobila a verim,ze nie kazda zena, by to bola schopna zvladnut.Musis byt silna osobnost a verim, ze mama Ti je velkou oporou. Viem co to je, ja mam okrem mamy este celu rodinu, ale za rodicov a pre rodicov by som dala ruku do ohna. Ale, co som vlastne chcela povedat, viem,ze je tazke poprosit o pomoc, ale daj mi vediet, co by si Ty pripadne dietatko najviac potrebovali, pripadne ako /a myslim tym aj financne/ by som Vam mohla pomoct. Nemam vela, ale niekedy "aj ked neprsi, aspon kvapka". Sissi

Sandra napísané 25.03.2004 10:35

V uvode chcem reagovat na otazku, ktoru som citala v diskusii „25.marec-Den pocateho dietata“ autorka Saschia pisala - kvalita zivota alebo zivot sam? Nechapem kolko egoizmu a nazvem to – samolubosti a zakrpatenosti myslenia sa nachadza v jej odpovedi. Ved i tazky zivot, moze byt krasny a nesmierne obohacujuci pre cloveka. Castokrat je o vela zmysluplnejsi, ked sa clovek musi v zivote popasovat so zivotnymi tazkostami a prekazkami.Neviem, preco este stale v nasom mysleni, nie je samozrejmostou, ze zivot je dar, tak preco sa tak k nemu konecne nespravame. Splodit dieta nie je samozrejmost, ktora len tak jednoducho pride, je to suhra nekonecne vela spojeni a nahod, kto sa aspon trochu zaobera medicinou, mi da za pravdu.K prispevku od Peti, ze ist na potrat potrebuje viac odvahy ako si ponechat dieta…., chcem len dodat - Ja povazujem potrat za nesmiernu zbabelost a neschopnost postavit sa zivotu zoci-voci, zbabelost stat si za svojim konanim, nevzdat sa a popasovat sa s tazkostami. Potrat je len ubohy utek s myslienkou, ze odstranenim (ci sa branime tomu slovu alebo nie – je to jednoducho zabitie ziveho tvora) dietata sa moj problem vyriesil… Sebaklam, ktory cloveka dozenie skor ci neskor.Prave tak zbabelo, konal ten muz z clanku. Nie je to az smiesne aky neuveritelny slaboch, ktory podla jeho financnych prostriedkov, vedie zrejme uspesne svoje ksefty a dostane paniku pred tak malym cloviecikom, ktoreho sa chce co najskor zbavit…. Strach pred zodpovednostou, zkazena pohodlnost, chore myslenie, je mi ho luto, strasny uboziak…Daniele zelam vela sily a odvahy, dostala dar, o ktorom mnohe zeny len tajne snivaju a nekonecne po nom tuzia. Verim a pevne drzim palce, nech je dobrou matkou a nech sa jej podari vyriesit i momentalne financne problemy.

Tiez v ziadnom pripade neodsudzujem jej „naivitu“ vo vztahu, je krasne, ked je partnersky vztah zalozeni na vzajomnej dovere, ona partnerovi doverovala (na tom nie je nic chore a odsudzovania hodne), ale zial trpko musela spoznat pravu tvar jej partnera, ubohy clovek, ktory zlyhal vo svojom zivote na celej ciare.Chcela by som este na okraj dodat, preco sa deti casto rodia do rodin, ktore su nie az tak perfektne financne zabezpecene, rodicia casto vedu vztah plny stresu a prirastok do rodiny si vobec nezelaju. A naopak ti, co dieta z celeho srdca chcu a mozu mu poskytnut aj modre z neba sa casto dietata nedockaju – nie je to velky paradox, ktory nik nemoze nasimi zmyslami pochopit….(ale to je zamyslanie sa zase o inom)

Elena napísané 23.03.2004 13:45

Obdivujem u žien ľahkosť s akou dokážu osúdiť ženu. Klobúk dolu keď po skúsenostiach s 2 deťmi má guráž sama vychovať 3. Neodsudzujem ju, lebo sama na sebe som zakúsila ako sa môže všetko v živote dokonale zamotať

a to si myslím že svoj život žijem s rozumom...Akokoľvek to vuluguárne vyznie

chlap dá len spermie, ale žene ostáva dieťa doživotne.Nechcela by som byť v jej koži to viem isto. ALe tí čo ju posudzujete Vy jej nepomôžete ona si to 3 tie dieťa musí vychovať SAMA tak ju nechajte nec si robí svoje rozhodnutia, veď jej zodpovednosť nie je na Vašich pleciach!

Vigo napísané 23.03.2004 11:30

Nikdy ju nenapadlo, že to jeho čierne auto stálo 3. milióny. Dalsia naivna krava.

Gabo napísané 23.03.2004 09:01

MMM kľudne nám môžeš vykať. Sme naozaj traja a traja otcovia. Všetci máme dieťa. Christian, Samuel, Martinko. Jednej z našich rodin sa dieťa narodilo až po "treťom cykle", takže vieme dosť o tom čo to obnáša aj finančne. Otec má to šťastie že ich v júni bude presila. To že príspevok za nič nestojí mňa, nakoľko som sa pod neho podpísal tiež, netrápi. Keď ho včera Michal napísal zhodli sme sa že už niet čo dodať a aby toho pozitívneho v diskusii bolo viac okopírovali sme ho všetci. Ak teda nie celý tak s dovolením diskutujúcich venujem MMM tebe s úctou, lebo si ju zaslúžiš, aspoň poslednú vetu.

MMM napísané 23.03.2004 07:35

Tak sa mi zda, ze nazory sa roznia - no bodaj by nie, ved je to diskusia. Som vsak svojim sposobom rada, ze som ju objavila, tak predovsetkym - Miso, Gabo, otec - tvoj komentar TO NIC NIE JE nepovazujem prave za najlepsi. Uvedomujes si vobec, co ten maly, za nic nemohuci cloviecik, ktory sa prave vyvija, bude obnasat do buducna?! Prepac, ale ja si to uvedomit viem. Stalo sa mi totiz nieco dost podobne. Na rozdiel od Daniely som deti zatial nemala. Tiez vsak cakam so zenatym - viem, snad je to hodne odsudenia, ale ako hovori BebaJ LASKA JE SLEPA. V mojom pripade slo o lasku scasti, scasti vsak o porozumenie, pochopenie. Partner je o 30 rokov starsi, usadeny, rozvod nehrozi - uz je to sila zvyku. Mne to ale neprekaza... Ze som po piatich rokoch otehotnela prekvapilo teda aj mna, kedze ma 60 za sebou. No, ale stalo sa - a prva jeho reakcia? NEOSTAVA MI NIC INE, LEN TI PRILOZIT DEVINU K SPANKU... No, aby som pravdu povedala, vytocil ma statocne, tak som mu odpovedala len to, ze za danu skutocnost nesieme svojim sposobom zodpovednost obaja, vrazdu nevykonam, male sa na svet nepytalo. Ak mi da gulku do hlavy, mal by si ju dat aj on. Samozrejme, ze sa mu to nepacilo, par dni sme sa nevideli, ale napokon to predychal. Viem, ze peniaze pozadovat nebudem, pomalicky nakupujem veci, i ked na take 2 roky uz mam vsetko - okrem plienok - tie dokupujem po troche. Tiez som sa zamyslala nad tym, ako to bude pocas materskej, ktora je ubohych par korun - myslim, ze zostava len jedina moznost - nejaka praca na doma - ci uz prepisovanie alebo nejake tie nemecke preklady. Viem, ze Daniela to nebude mat lahke, tak ako aj ja. Chcem povedat len jedno, strasne jej drzim palce, nech sa nevzdava, nech vydrzi a nech sa jej narodi krasne zdrave babo.

Zdenka napísané 22.03.2004 12:33

Mišo, Gabo, Otec, - zaujímavé - tri mená a ten istý príspevok. Daniela preodvšetkým potrebuje M A T E R I Á L N U POMOC. Celá podstata článku je v tejto vete: "Zostala sama. Na dne, bez práce, tehotná, s nedoplatenými pôžičkami na pračku a dva horské bicykle pre chlapcov, povinný paušál na mobil......." Stredoškoláci toho veľa potrebujú, a ešte aj domácnosť, aj bábätko bude niečo potrebovať. Naše reči, ako ju obdivujeme a držíme jej palce, jej veľmi nepomôžu, keď bude s deťmi hladovať. Je sama proti celému svetu a ešte jej dýcha na krk mafián. Však jej a jej deťom môže v budúcnosti ublížiť!!! A ja sama ako rátam, tak rátam, môžem ponúknuť len pre maličké nejaké hračky, oblečenie, nemôžem poskytnúť ani peniaze na doplatenie pôžičiek na bicykle, ani paušál na MT, ani nájomné na byt, dokonca ani počítač, po ktorom chalpci túžia. Naozaj neviem, ako pomôcť.

Heňa napísané 22.03.2004 11:08

Ktorej žene by neimponovalo super auto, pozorný milenec a veľa peňazí. Akákoľvek rozumná by bola, zatočila by sa jej hlava. Ľahko sa moralizuje, keď sa ma to netýka. Koľko žien by takto dopadlo, keby mali jednoducho príležitosť si to zažiť. Niekto žije celý život relatívne bezchybne, lebo jednoducho nemá možnosť urobiť chybu. Všetko má perfektný priebeh - láska, manželstvo, deti, všetko po poriadku. Ale sú ľudia, nie len ženy, ktoré musia sto krát padnúť a vstať, musia sa rozhodovať či zaprieť seba alebo svoje dieťa. Nemá to veru Daniela ľahké a ani nebude mať. Ona to veľmi dobre vie. A preto ju obdivujem, že sa na to dala. Z tých 250 000 by sa dalo veľa vecí kúpiť pre deti aj pre seba. Ešte tisíckrát bude plakať ale ja a mnoho iných mamičiek bude na ňu hrdých, že nezabila svoje dieťa. Držím palce Daniele, dieťatku aj súrodencom!

Otec napísané 22.03.2004 10:15

To že sa Daniela napriek všetkým výhražkám zo strany "otca" a okolia nenechala zastrašiť je hodné úcty. O to viac ako muž a otec obdivujem, že sa vlastne pre život nerozhodovala, inú možnosť -"v preklade vraždu" nepripustila. Nič na tomto svete sa nedeje náhodou. Nie ona, nie spoločnosť, ale Pán Boh vie aký zámer má s jej dieťatkom. V reakciách som čítal rôzne moralistické názory, ktoré niekedy zachádzali až do extrému-vraždy. Nebudem ich komentovať, lebo sú toho nie hodné. A že bude nezamestnaná vychovávať tri deti na to by som mal len jednu odpoveď. TO NIČ NIE JE. Daniela iste pozná príbeh z evanielia kde Pán Ježiš napomína ľudí obávajúcich sa o svoju existenciu s poukázaním na nádheru poľných ľalií a nebeských vtákov. Tie sa nestrachujú o budúcnosť. O čo viac sa postará a urobí Pán Boh pre každého človeka, ktorého stvoril na svoj obraz. Ak to ešte niekomu nestačí a obáva sa hovorím opäť, TO NIČ NIE JE. Ona svojmu dieťatku v ťažkých chvíľach kedy na nich jeho otec mieril zbraňou iste hovorila, TO NIČ NIE JE. Tak ako matka v príbehu, kde uteká z horiaceho domu s dieťaťom v náručí. Okolo nej šľahajú plamene, padajú trámy. Napriek tomu mu ona vraví, nebojsa TO NIČ NIE JE a ono jej verí. Nie som členom žiadnej sekty a rád by som o sebe povedal, že som aspoň takým veriacim katolíkom ako sa to zdá z môjho príspevku.

Pred tvojím skutkom, Daniela, už však musím stíchnuť, dať si ruku pred ústa, lebo ty si odhodlanosťou uchrániť svoje dieťa urobila viac ako sú hodné všetky úvahy názory a modlitby tohto sveta. Ty si zachránila život.....

Mišo napísané 22.03.2004 10:12

To že sa Daniela napriek všetkým výhražkám zo strany "otca" a okolia nenechala zastrašiť je hodné úcty. O to viac ako muž a otec obdivujem, že sa vlastne pre život nerozhodovala, inú možnosť -"v preklade vraždu" nepripustila. Nič na tomto svete sa nedeje náhodou. Nie ona, nie spoločnosť, ale Pán Boh vie aký zámer má s jej dieťatkom. V reakciách som čítal rôzne moralistické názory, ktoré niekedy zachádzali až do extrému-vraždy. Nebudem ich komentovať, lebo sú toho nie hodné. A že bude nezamestnaná vychovávať tri deti na to by som mal len jednu odpoveď. TO NIČ NIE JE. Daniela iste pozná príbeh z evanielia kde Pán Ježiš napomína ľudí obávajúcich sa o svoju existenciu s poukázaním na nádheru poľných ľalií a nebeských vtákov. Tie sa nestrachujú o budúcnosť. O čo viac sa postará a urobí Pán Boh pre každého človeka, ktorého stvoril na svoj obraz. Ak to ešte niekomu nestačí a obáva sa hovorím opäť, TO NIČ NIE JE. Ona svojmu dieťatku v ťažkých chvíľach kedy na nich jeho otec mieril zbraňou iste hovorila, TO NIČ NIE JE. Tak ako matka v príbehu, kde uteká z horiaceho domu s dieťaťom v náručí. Okolo nej šľahajú plamene, padajú trámy. Napriek tomu mu ona vraví, nebojsa TO NIČ NIE JE a ono jej verí. Nie som členom žiadnej sekty a rád by som o sebe povedal, že som aspoň takým veriacim katolíkom ako sa to zdá z môjho príspevku.

Pred tvojím skutkom, Daniela, už však musím stíchnuť, dať si ruku pred ústa, lebo ty si odhodlanosťou uchrániť svoje dieťa urobila viac ako sú hodné všetky úvahy názory a modlitby tohto sveta. Ty si zachránila život.....

Gabo napísané 22.03.2004 10:10

To že sa Daniela napriek všetkým výhražkám zo strany "otca" a okolia nenechala zastrašiť je hodné úcty. O to viac ako muž a otec obdivujem, že sa vlastne pre život nerozhodovala, inú možnosť -"v preklade vraždu" nepripustila. Nič na tomto svete sa nedeje náhodou. Nie ona, nie spoločnosť, ale Pán Boh vie aký zámer má s jej dieťatkom. V reakciách som čítal rôzne moralistické názory, ktoré niekedy zachádzali až do extrému-vraždy. Nebudem ich komentovať, lebo sú toho nie hodné. A že bude nezamestnaná vychovávať tri deti na to by som mal len jednu odpoveď. TO NIČ NIE JE. Daniela iste pozná príbeh z evanielia kde Pán Ježiš napomína ľudí obávajúcich sa o svoju existenciu s poukázaním na nádheru poľných ľalií a nebeských vtákov. Tie sa nestrachujú o budúcnosť. O čo viac sa postará a urobí Pán Boh pre každého človeka, ktorého stvoril na svoj obraz. Ak to ešte niekomu nestačí a obáva sa hovorím opäť, TO NIČ NIE JE. Ona svojmu dieťatku v ťažkých chvíľach kedy na nich jeho otec mieril zbraňou iste hovorila, TO NIČ NIE JE. Tak ako matka v príbehu, kde uteká z horiaceho domu s dieťaťom v náručí. Okolo nej šľahajú plamene, padajú trámy. Napriek tomu mu ona vraví, nebojsa TO NIČ NIE JE a ono jej verí. Nie som členom žiadnej sekty a rád by som o sebe povedal, že som aspoň takým veriacim katolíkom ako sa to zdá z môjho príspevku.

Pred tvojím skutkom, Daniela, už však musím stíchnuť, dať si ruku pred ústa, lebo ty si odhodlanosťou uchrániť svoje dieťa urobila viac ako sú hodné všetky úvahy názory a modlitby tohto sveta. Ty si zachránila život.....

ZS napísané 22.03.2004 09:46

Daniela, držím ti palce. Tvoje dieťatko sa ti za to, že si mu dovolila žiť raz neskutočne odmení. Býva to väčšinou tak, že to dieťa, nad ktorým niekedy váhame sa stane pre nás alebo pre okolie vzácnym človekom. Tak aj tvoje dieťa bude výnimočné ako sú všetky deti. Teším sa s tebou.

BebaJ napísané 22.03.2004 00:14

Vsetci tuzime po laske. Preto sa viem vzit do situacie Daniely, ked stretla po dlhom case konecne niekoho, kto o nu stal, prejavoval zaujem, uznanie, nehanbil sa za nu...a pod. Laska je slepa. Urcite si Daniela zaver svojej epizodky nepredstavovala takto, ale stalo sa. A tiez si myslim, ze to nemala byt epizodka, ale vztah do buducna. Dotycny sa predsa netajil tym, ze sa ide rozvadzat, ze by chcel este syna atd. Ja by som si so zenatym nezacala. Ale, nikdy nehovor nikdy, v tomto pripade plati obzvlast. Tym nechcem sudit Danielu, nemam na to pravo, len myslim, ze je v dnesnej dobe nezodpovedne ist do intimneho vztahu po kratkej znamosti bez antikoncepcie. A hlavne v dnesnej dobe. Nie zo srandy maju ludia jedno, dve deti, i ked ja som povodne chcela 4. Zatial som v polovici :o). Tiez take rady, nech sa sudi a pod. neviem ci obstoja. Na Slovensku? Ked nemate peniaze na zabezpecenie dietata, kde vziat na pravnika, ktoremu ich teda treba dost..? A zvlast - sudit sa s mafianom! Ono sa to dobre pise v teple domova, pri chapajucom manzelovi a usmiatych detoch. Ale co Daniela? Nikto ju nechape, vsetci sa od nej odvracaju chrbtom. Otec dietata sa jej vyhraza, ma vsade znamych. Chce to mat viac odvahy - tomu celit, ako ist na potrat a mat pokoj. Ale to sa len zda, ze by mala pokoj. Nepoznam vela zien, ktore sli na potrat. Ale tych par, co sli, z toho maju traumu dodnes. Ba povedala by som, ze cim su starsie, tym je ta trauma vacsia a velmi by chceli vediet, co by ich dieta robilo, ako by vyzeralo, keby si ho nechali. Ja by som sa urcite rozhodla tak isto ako Daniela, dieta si nechat. Nevedela by som zit s pocitom, ze som neumoznila zit svojmu nic netusiacemu a za nic nemohucemu dietatu. Preto Daniele drzim palce, aby to zvladla v co najvacsej pohode a laske. A mozno prave dieta, ktore caka bude to, ktore sa o nu v starobe postara. O tom, ake bolo nezodpovedne a hnusne chovanie otca dietata ani radsej pisat nebudem, lebo uz len pri citani o jeho spravani som mala dost a aj tak uz nic nezmenim. Som rada, ze som to nemusela zazit ja. DANIELA, PRAJEM TI VELA LASKY A SIL ZVLADNUT TUTO SITUACIU V CO NAJVACSEJ POHODE !

Elen napísané 21.03.2004 22:51

Mila Daniela, velmi ti drzim palce.

dasa napísané 20.03.2004 22:10

Diana, prepac ale najviac moralizujes ty. Par ludi tu len vyjadrilo nazor v ktorom nikomu nebranilo 'uzivat si', ak toto myslis pod ironiou 'ci sme vsetky boli panny do sobasa'. Zivot dietatu vzdy davaju dvaja a zena sa nemusi bezhlavo vrhnut do tehotenstva totalne nezabezpecena a s nevyzehlenou rodinnou situaciou. Mas pravdu v tom, ze je odsudeniahodne ak ju partner nutil na potrat a este pri tom maval peniazmi. Zena vsak dava dietatu aj otca, takze kde bola jej laska k dietatu vtedy? Hoci kazdy dostavame zivot rovnakym dielom, lisia sa podmienky v ktorych vyrastame a pre dieta ktore sa narodi bude mat otca a bude sa nan pytat. Je len na Daniele (ak sa nestane nejaky obrat zo strany toho chlapika), ako dieta pochopi okolnosti ktore viedli k absencii jeho otca. Ten clanok o Daniele zacina "..nech hodi kamenom kto je bez viny'; --Danielu nechceme sudit, ale zdravy argument je treba, to uznate. Na druhej strane poznate aj " kto do teba kamenom, ty donho chlebom", alebo "ak ta niekto udrie, nastav aj druhe lice". S tymto sa Daniela vysporiada vnutorne len sama. 'Cti otca svojho aj matku svoju'- --dobry den otec toho dietatka, narodi sa aj pre vas.

viera napísané 20.03.2004 20:13

daniele držím všetkých desať ja mám 4 deti mám31rokov a tiež by som sa nevzdala ani jedného ved niet nič krajšie ako detský usmev

Diana napísané 20.03.2004 16:56

Prečo každý píše že je to jej chyba a že je naivná? Ze je to nezodpovedné voči jej deťom? Ved si to dieťa sama neurobila! Ved on dobre vedel v akej životnej situácii sa táto žena nachádza. Takže je to v pohode ked muž posiela ženu na interupciu! Keby to bol človek ktorý ma charakter, zabezpečil by ani nie túto ženu ale najmä JEHO dieťa tak aby mu aspon po materialnej stranke nič nechybalo a nemusel by sa rozvádzať. Pretože problém č.1 je nie žena bez peňazí, ale žena ktorá kvôli starostlivosti o dieťa nemôže ísť pracovať!

Bol by to pre neho problem dať aspon 5000 na mesiac na jeho dieťa? Co vie nejaký chlap o pôrodných bolestiach, o prebdených nociach a pod? Vidí len seba? Ja chcem aby táto osoba vedela, že jej veľmi držím palce a ak budem o pár týždnov drzať moje prvé dieťa na rukách že si na nu v dobrom spomeniem. Na jej mieste by som navštívila nejaké charity, či nemajú nejaké detské oblečenie zdarma a snažila by som sa momentálne nájsť hocijakú prácu, hoci aj niekde v kuchyni, aby našetrila aspon na to najnutnejšie. A samozrejme nezľaknúť sa dať toho chlapa na súd a žiadať výžívné. Nevzdať sa bez boja. A vy ostatný moralizujúci, strčne si to niekam, možno keby vasi rodičia riešili otakzky či prachy alebo život, neviem koľkí z vás by tu mohli niečo písať. Co ak by sa stalo niečo také vám čo tak kritizujete? Co máte 5 dní do konca života? Co ste boli všetky panny až do sobáša?

kika napísané 20.03.2004 14:28

Nedokazem pochopit, ako sa mohla pani Daniela zapliest s "mafianom" a vo svojom veku nevediet o tom. Ani sa mi nechce verit, ze niekto, kto sam vychovava dve deti a raz sa uz sklamal moze byt taky naivny. Mozno vsetko dopadlo presne naopak, ako tato pani zamyslala. Aj take poznam. Ale samozrejme sa mozem mylit a drzim jej palce, ked uz si takto "zavarila", aby vsetko dobre dopadlo a tomu nevinnemu dietatku, aby trpelo co najmenej za chyby svojich rodicov. Hlavne nech je zdrave.

mamulienka napísané 20.03.2004 14:07

Najhorsie na tom je, ze clovek straca doveru v druhych ludi. Heslom sa dnes stava: Nikomu never! A to je obrovska skoda! Clovek je predsa bytost, ktora tuzi po laske, chce milovat a byt milovana... Drzim palce a dietatku vela zdravia a lasky.

slavka napísané 20.03.2004 13:32

neviem mozno ma odsudite ale ja by som si to dieta nenechala-byt v stresu ci budem mat zajktra na sunar-neviem ,moj nazor je ked chem mat dieta tak by som ho mala aj zabespecit dat mu vsetko co mozem v takej situacii akej sa teraz nachadza a pri dnesnej dobe neviem neviem -ja sama sa snazim otehotniet uz dlho dobu ale ozaj keby sa mi nieco take prihodilo tak by som sa nezachovala ako z telenoveli -ja si to dieta necham a ho vychovam-v telenovela vzdy konci hepyendom ale zivot.....inac drzim palce snad sa vsetko na dobre obrati

peta napísané 20.03.2004 13:09

Nemyslim si, ze to chcelo az tak vela odvahy nechat si to dieta. Viac odvahy by bolo treba na potrat. A je pravda, ze na svete je prilis vela ludi, ktori su aj v horsej situacii a maju na nej mensi podiel. Hovori sa:nesud, aby si nebol sudeny. Ani ja to robit nebudem. Ale nemyslim si, ze by Daniela chcela robit vela pre to, aby svoj problem vyriesila, lebo porozpravat o tom niekomu pri kave nie je podla mna riesenie. Preco nepoziada o pomoc sama? Inak je mi jej samozrejme luto, ale v ziadnom pripade si nemyslim, ze si tato zena zasluzi obdiv.

napísané 20.03.2004 11:00

M

napísané 20.03.2004 11:00

M

napísané 20.03.2004 11:00

M

napísané 20.03.2004 11:00

M

napísané 20.03.2004 11:00

M

eva pavlikova napísané 20.03.2004 08:49

"Kto z nás v živote nepochybil, nech prvý hodí kameňom". Tak nejak som sa snazila naznacit svoj umysel pri zverejnovani tohoto pribehu. Nikomu nechcem davat za vzor bezhlave spravanie sa tejto zeny, ale ani nemam chut ci odvahu ho hodnotit. Kazdy zijeme len ten svoj zivot, kazdy mame svoje schopnosti, danosti, inteligenciu, talenty,... kazdy riesime situacie tak, ako vieme, ako na to mame. Ked na ulici stretnem cloveka, ktory si odomna pyta 20,- Sk na polievku, mozem urobit tri veci:

1./ nevsimnut si ho, ignorovať ho a ist dalej svojou cestou

2./ vsimnut si ho, zhodnotit stav - sam si si tomu na vine, najdi si pracu,....

3./ bez ohladu na to, ako sa tento clovek do situacie "na ulici" dostal, rozhodnut sa pomoct a vytiahnut z vrecka tie dve desatkoruny, ktore strkam do nakupnych vozikov v hypermarketoch.

Poznate to? Tiez sa spravam rozne, niekedy mam pocit ze cudziemu cloveku chcem pomoct, niekedy ten pocit nemam. Tak isto si tu stoji pribeh Daniely. Mna osobne oslovila sila jej rozhodnutia "pre zivot", a mozno prave pre to, ze za tym rozhodnutim stoji clovek s takymto pribehom. Jej spravanie nechcem hodnotit, nikomu ho nedavam za vzor. No v kazdom pripade sa hlboko sklanam nad odvahou tejto zeny.

Velmi pekne dakujem vsetkym vam, ktorí mi napísali mail. Som rada, ze vas tato tema oslovila.

andy napísané 19.03.2004 17:19

OK, isto Daniela nekonala ako rozumna zrela zena, ale naprek tomu je potrebne pochvalit ju za to, ze je pripravena niest za svoju bezhlavu story nasledky. A samozrejme, za lasku k nenarodenemu dietatku a uctu k novemu zivotu.Ved vzat tie spinave peniaze by bolo isto prijemnejsie, pohodlnejsie a hlavne bez starosti.Ale kto by niesol do smrti vycitky, ze za par korun zabil svoje dieta? Mimochodom , precitajme si tu na babatkovskych strankach,kolko zien zufalo tuzi po dietatku a robi pre otehotnenie maximum.Potom asi nie je najpodstatnejsie,ci bude Danielino dieta vyrastat v blahobyte, ale to,ze dostane sancu zit..Sama mam nadherneho 3,5 mesacneho synceka a nevymenila by som ho za vsetky peniaze sveta, i keby sme mali zit v totalnej biede..

Lucia napísané 19.03.2004 16:50

Danielu samozrejme lutujem, pretoze je "uz" v bezvychodiskovej situacii. No kazda minca ma dve strany, tak ako tato. Nielen vzhladom na jej vek ale aj vzhladom na zaväzky (jej 2 deti) bol jej krok neuvazeny. Nechcem ju odsudzovat a ani hanit za to, ze sa jej to stalo a pomoct jej materialne podla mna pre nu nema dlhodoby vyznam. Potrebuje sa skor postavit na svoje vlastne nohy po psychyckej stranke. A poznam okolo seba kopec rodin, ktore su v socialnej nudzi a nedostali sa do nej tak bezhlavo, takze neviem, neviem:-( . Daniela si bohuzial asi musi nejakym sposobom pomoct sama. Evka, ver, ze sa mi to tazko pise a aj som dlho vahala, ci svoj nazor vobec zverejnim, no fakt sa mi zda Danieline zmyslanie trosku detinske a prilis naivne a je sice pekne, ze dieta si chce nechat, no z druhej strany na toto jej rozhodnutie doplatia jej 2 deti a to este nenarodene bude tiez urcite zit v nepokojnej rodine a ktovie ci mu to prospeje. Nechcem sudit, prepacte mi ak to vyznieva egoisticky :-((((

Dáša B napísané 19.03.2004 15:02

Musím sa pridať aj ja:

Navzdory presvedčeniu – stalo sa. Otehotnela
Keby to povedala 18-tka, tak to dokažem pochopiť. Ale 36 ročná zrelá žena s dvoma deťmi????

Naviac, naozaj nevedela, s kým sa stretáva? Auto, rozhadzovanie peňazí jej iba imponovali, alebo aj rozmýšľala?

Napriek predchádzajúcej kritike, to že nešla na potrat si cením. A myslím, že prelásenie o tom, že jej za erotické služby zaplatil pri určovaní otcovstva na súde neobstojí.

dasa napísané 19.03.2004 13:03

V tomto pripade sa stretli dvaja podobni ludia a inac to dopadnut nemohlo. V kazdom pripade by som u Daniely ocakavala, ze si aspon dopraje cas vychutnavat novy vztah a pocka, kym sa partner rozvedie a upravi si styk s jeho detmi. Ocakavala by som zrelsiu a plnsiu reakciu, a nie spadnut do klasickej pasce neistoty, tym ze si poisti muza tehotenstvom a zaroven tym dokladne amputuje akekolvek zvysky perspektivy jeho prve manzelstvo mozno este malo. Daniela mi vychadza ako totalne pasivna zena, ktora sa nepoucila z prveho manzelstva a v muzovi vidi len objekt kam by uprela svoju neistotu a nezrelu osobnost. To, ze jej partner ponuka peniaze za potrat by som hodnotila ako ocakavany prejav vulgarity partnera ktory je zvyknuty na primitivny zivot v ktorom maju peniaze moc a tak si mysli ze ju ma aj on. Prepacte, ale Daniela konala uplne nezodpovedne aj vo vztahu ku svojim detom, v zivote je treba potlacit emocie ak sa ma narobit tolko skody. Byt zamilovany je ta najlahsia vec na svete, ale hodnotu zivotu to prida len ak dokaze jedinec konat zodpovedne s ohladom na druhych. To sa zjavne nestalo- ani v pripade Daniely ani jej byvaleho partnera.

DK napísané 19.03.2004 12:17

hlboko sa pred ňou skláňam a držím jej prsty

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised