…aby z nich boli slušní ľudia, potrebujú pevnú ruku (niekedy aj remeň) ……
Ponúkam malé zamyslenie nad biologickou rodinou jedného krásneho dievčatka.
Bolo leto a boli dvaja ľudia. On a ona.
On mal za sebou veľmi zlé detstvo, plné bitky, nadávok. Matka ho nenávidela, pretože jej zničil život. Nikto si až do jeho dospelosti nevšimol, že štyri deti žijú v neláske, sú viac bité ako sýte. Predsa výchova je o poslušnosti a poslušnosti treba deti naučiť, aby z nich boli slušní ľudia. Navonok usporiadaná rodinka v rodinnom domčeku so záhradkou, s úhľadnými hriadkami. Obaja rodičia pracovali a zabezpečovali všetko, čo deti potrebovali. Okrem lásky a porozumenia.
Ona ….o svojom detstve neprezradila nič. Mala však za sebou tiež život v neláske.
Možno práve podobné osudy, možno vzájomné pochopenie ich dalo dokopy.
On neriešil a nepátral po jej minulosti, bol šťastný, že je pri ňom niekto na objatie, pohladenie…lásku. Zobrali sa veľmi rýchlo a obaja sa tešili na dieťatko, ktoré čakali……..
Obaja sa tešili na usporiadaný život a bábätko a varenie a snívali a vykresľovali a túžili ……po niečom, čo nikdy nepoznali, nikdy nezažili, iba počuli ….
Bola zima a boli traja. Žili u jeho rodičov. Nemali kde inde. Otec sa však nahneval a vyhodil ich. Prečo? Nahneval sa ….nezáleží na dôvode, pretože ten je už dávno zabudnutý.
Pozerali bezradne na seba. V jednej chvíli sa ona rozhodla. Toto nie je ten šťastný život, ktorý chcela žiť. Nemôže, nevládze, ide preč. Odišla.
A ako to skončilo?
Dieťa sa ocitlo v detskom domove, ona sa stratila v dave a on skončil na ubytovni. Jeho pred bezdomovectvom zachránilo, že mal prácu.
A jeho súrodenci?
Sestra sa vydala, mala dieťa. Manželstvo sa po krátkej dobe rozpadlo. Ona nemá trpezlivosť na svoje dieťa, nemala trpzlivosť ani na muža. Často vybuchne a možno až príliš často dáva tresty. Je to vraj v poriadku, veď ten chlapec je vagabund. A ona ho nebije, iba ho trestá ak urobí niečo zlé. A to robí stále.
Jeden z bratov nikdy vzťah nemal a nechce mať. Pracuje a šetrí peniaze. Nie pre rodičov, s nimi sa nechce stýkať. Súrodencov nechce kontaktovať. Na dvore má zúrivého psa, aby k nemu nikto nechodil.
A najmladší brat? Ten tiež nepochopil čo je láska a čo už týranie. Teraz nad tým premýšľa vo väzení.
A rodičia? Čudujú sa aké majú neschopné deti, ktoré im nepomôžu a nič v živote nedokážu. Veď od malička ich cepovali, aby z nich boli slušný ľudia.
ilustračné foto:Miro Čacík, www.koncertypredeti.sk
To Silvias
Neboj, dozvieš sa to.Vaši majú pravdepodobne silné dôvody to neotvárať..
tak pardon, tak teda skoro prvý……ja nezhadzujem štatistiky a výskumy ale nie všetko je len o tom. Moja sestra sa dostala do domova, doteraz neviem prečo, pretože my ostatní sme zostali pri rodičoch a naše detstvo bolo fajn, manželstvo mojich rodičov normáne . Obaja majú vysokú školu, aj my deti máme vysokú školu a vlastné rodiny a byty a normálny život a až v dospelosti sme sa dozvedeli , že máme ešte sestru a tá vyrástla v domove. Prečo? Nevieme a rodičia nechcú povedať a nechcú sa s ňou kontaktovať. My súrodenci sa s ňou stretávame. Teraz sme namiesto dvoch traja. A ja by som chcela poznať na túto otázku odpoveď PREČO a tá odpoveď sa asi tiež nevojde do štatistiky.
Silvias – to prvenstvo v reakciách má miriam, keď už, reagovala skôr, nestíhal som
K tej otázke – prečo je to dieťa v domove ? – má práve ten výskum čo hovoriť, nie je to primárne zlyhanie ľudského faktora, má to hlbšie, systémové príčiny.Napríklad v Čechách majú najviac detí v detských domovoch na obyvateľa z okolitých krajín hoci počet žiadateĺov o adopciu je vyšší ako počet právne voĺných detí v Detských domovoch vhodných na adopciu , čo je paradox. Zdalo by sa, že je to tým, že sú tam rómske deti, ale to sú v podobnom zložení aj u nás, aj v Rumunsku – a tam žiadne deti do 3 rokov nenájdeš v detských domovoch.V čom to teda je, že v tých Čechách je tak veĺa detí v decákoch ? Sú tam horší ľudia ? Majú menej lásky v rodinách ? Je na vine proklamovaný ateizmus ? Alebo patriarchálne videnie štátu ?
Ak sa na ten článok pozeráš ako na príbeh, tak áno, je to opis jedného ľudského osudu. Ale ten má svoje príčiny…
Váš komentár
Výborné- pútavé, výstižné a pravdivé. Samozrejme, že vždy to takto nedopadá, ale veď to autor predsa vie , popisoval situáciu, KEĎ to dopadne práve takto( na margo príspevku od Milan1)Skvelé!
Milan 1 , ani som nečakala, že by tu bol ako prvý niekto iný….hihihihi. Podľa mňa to nemalo poukazovať na nič, iba opísať jeden z mnohých osudov a štatistiky a vedomosti a štúdie môžu dokazovať čokoľvek, ale ľudské osudy sú tak rôznorodé a ľudia tak mnohorakí, že ….je to len opis jedného z osudov a podľa mňa tým nebolo myslené žiadne moralizovanie ani hodnotenie. Možno iba ďalšia odpoveď na otázku “Prečo je aj toto dieťa v domove?” A tam sa deti nedostávajú cez výskum,ale cez zlyhanie ľudského faktoru.
Ak to malo vyznieť ako nedostatok lásky generuje nešťastných ĺudí, tak dajme tomu.Aj keď je to hodne prvoplánové a neraz deti z desivo vyzerajúcich rodín dokážu v sebe nájsť silu žiť inak ako ich rodičia práve preto, že vidia to zraňujúce správanie a práve odmietnutie takéhoto prístupu umožnuje vytvárať lepšiu rodinu.Hovorí sa tomu negatívne vymedzenie – a realne funguje, inak by sa ten kruh nešťastia nedal zastaviť.Je dôležité takýchto ľudí podporiť v tom, že aj napriek ťažkému detstvu sa to dá prekonať.To mi príde viac zmysluplmé ako vyplakávať a opisovať tie následky vzťahov ako niečo fatálne…
No a ak to mal byť pokus o vykreslenie paradoxu trestajúci rodičia versus zdanie idylickej rodiny – tak to bolo hodne plytké.Pretože výchova bez pevných hraníc je pre dieťa rovnako zničujúca ako príliš autoritatívna a tá potreba hraníc je dôležitá.V prírode sa výchova mláďat bez trestov nezaobíde – inak sa platí životom. Je dosť ilúziou a myslieť si, že tie milióny rokov evolúcie človeka je možné zmeniť nejakým náhlym poukazom výchovy detí bez trestov.Samozrejme, že s existenciou druhej signálnej sústavy sa presúvajú mechanizmy regulácie správania práve tam – a slová môžu niekedy raniť oveĺa viac, hoci fyzicky po nich nezostane žiadna stopa…
smutne a pravdive