Televízne reklamy…

InaH 12

Kto by si to bol pomyslel, že ja odporca televízie a zástanca pohybu budem niekedy nenávidieť reklamy? Veď ten čas, čo som trávila pred telkou, bol naozaj minimálny…

Ale keby ste sa ma boli spýtali pred 10 rokmi, či budem mať dve deti s dvojročným rozdielom, tiež by som mu povedala, že či čítal sci-fi alebo čosi podobné…

Dnes som matka 3,5 ročného syna a 1,5 ročnej dcéry, a vidím, že aj moje zásady správnej výchovy dostávajú zabrať. Aj vy dokonale ovládate pravidlá správnej výchovy? Že čo sa má, čo sa patrí, ako je to so správnym stravovaním, ako má dieťa tráviť voľný čas a pod…

Priznám, že pokiaľ sme mali len nášho čertíka Lukáška, tak tie odchýlky teória – prax, neboli až také veľké… aj keď okolie mi dávalo niekedy zabrať, aby som synovi správne vysvetlila, že prečo nie cukor- jaj veď to je biely jed, a že tá úžasná čokoláda je vhodná len pre staršie deti, a že tie párky čo práve papá tatino to nie je pre jeho malé bruško… a tak… Nebudem sa rozpisovať, viete, o čom hovorím…

Ale keď sa nám narodila naša princezná, Nikina (chcela som ju pomenovať Nikita, ako keby som už tušila, že to bude dobré šidlo, ale rodinná rada to neschválila, dnes ľutujem zas len ja….), tak tá odchýlka teória – prax už nie je odchýlka ale dve odlišné časové pásma… to som sa dopracovala!

Čo ale v poslednom čase najviac nenávidím, tak to sú televízne reklamy!!! Aj vy ste mali tú zásadu, že deti budú pozerať TV len vo vymedzenom čase ? A že čím neskôr začnú, že tým lepšie? Ale skúste zvládnuť 2 drobcov, keď vonku prší, vy máte doma „bordel“ ako v tanku, a to potrebujete ešte navariť, upratať, vyprať, …a že by aj vaše osobné potreby? To nie, to sa stíha popri tom – sprcha s Nikou , a cikať s Lukášom na kolenách… (viete, práve sa buchol, čiže treba fúkať a mojkať, a to som sa ešte nepochválila, že cikanie – kojenie). Ale nie to som chcela…

Čiže vonku prší a ja neviem čo skôr, preto sa odhodlám stlačiť gombík na tej zázračnej skrinke a čudujte sa je tam rozprávka ( predplatený MINIMAX). Je to síce detský kanál, ale reklamy tam nechýbajú. Zakrátko počuť z obývačky takéto výkriky: „Aj ja chcem taký! Mami aj ja chcem také! Mami kúpiš?“, to bol syn. A keďže Nikina má tú správnu školu – starší brat, a jej vôbec nevadí, že má len 1,5 roka, a ešte by nemala moc rozprávať, tak sa ochotne pridáva: „Aj ja scem také… Aj ja!!!“ Na čo nadväzuje komentár syna: „Ale tebe malé Niki.., dobre?“

A čo to pre mňa znamená? Že musím pustiť všetko z ruky a utekať k telke, aby som videla, po čom tie detské srdiečka toľko pištia, a prisľúbiť, že áno, kúpime. Uznáte, že je to namáhavé. A preto teraz apelujem na prevádzkovateľov detských kanálov: prosím, prosím, obmedzte TV reklamy, veď ja nič iné nerobím, len behám k telke k reklamám, a potom, veď moje deti rastú, a keďže maminka vždy hovorí pravdu (veď aj od nich to žiadam), čoskoro príde čas, a uvedomia si, že veď som im povedala áno, a kedy to kúpim? A ja už nechcem upúšťať od žiadnych výchovných zásad, veď už mi neostalo veľa! Alebo že by iné riešenie? Prestaneme platiť TV… Ale to je zas o inom…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. moja krsná dcéra má 1,5 roka a keď ide reklama je nalepená na telku a nedá sa jej ani oči zakryť to máme aspoň 10 minút istotu, že nič nevivedie.

 2. Milý Dano – moja mama hovorí plynule maďarsky a jej rodný jazyk je slovenčina a tak ma aj vychovávala. Keďže žije (ja som sa odsťahovala v čase VŠ) na zmiešanom území tak sa naučila aj maďarsky. Je to jej druhý jazyk, používala ho pri práci – zdravotná sestra – niektorí maďarskí spoluobčania nerozumejú slovensky… – nebudem to tu komentovať, o tom táto diskusia nie je. A jasne že ovládam reč svojej mamy a dokonca sa plynule porozprávame 🙂 Maďarčinu som nezvládla, doma sme sa rozprávali slovensky, ale pasívne ju ovládam a v podste ma mrzí že ju neovládam dobre – každý jazyk je k dobru… Mňa len štve, ak sa niekto automaticky obuje do maďarskej otázky, moja osobná skúsenosť je, že to robia hlavne stredoslováci, ktorí vidia maďarov iba ak tak na dovolenke. Aj ja mám názor, že v ktorej krajine žiješ, tú reč musíš ovládať a nie že sa každý musí prisôsobiť tebe ako si myslí dosť slovákov s maďarskou národnosťou – Ale fakt o tomto táto diskusia nie je – ale pýtal si sa – tak takto. Maj sa.

 3. „moja mama plynule maďarsky hovorí, ja rozumiem a trošku aj hovorím“

   

  Boni, (nic v zlom, zo zvedavosti sa pytam) ako je to mozne, ze neovladas rec tvojej mamy? Kto Ta potom vychovaval? A v akom jazyku? Alebo je pre tvoju mamu madarcina druhym (tretim…) jazykom?

   

  Dakujem za odpoved

   

  Dano

 4. neviem ako môžu niekoho vytočiť MADARSKE reklamy , lebo keby si ešte povedala, že ťa vytááčajú REKLAMY tak pochopím, pre mňa za mňa tam môžu ísť reklamy aj po švahilsky alebo tamilsky, už sa naučte tolerovať aj iné jazyky a národnosti ….

  Aj u nás funguje TO ,že som narovinu povedala, že sa reklamujú len tie veci, ktoré už nikto nechce!!! zo sveta hračiek, ostatné reklamy /potreviny, autá/sú na to aby sme vedeli, že ide o nový produkt…moja 4,5 r. Miška si to uložila do hlavičky, a tiež nepištíme že chceme to a hento…..

 5. No prepáč – neútočím na maďarov – videla si niekedy Minimax?? Čo furt rýpete – som z maďarskej oblasti – moja mama plynule maďarsky hovorí, ja rozumiem a trošku aj hovorím a keby sa na minimaxe objavovali AJ „anglické,nemecké a chorvatske či ako to hovoria“ aj tie by mi vadili – ale bohužial sa tam objavujú len maďarské. Už to ma štve, že je to počesky, ale aspon to ak nie je v slovenčine. Na tú chvílku kým ho potrebujem zabaviť to stačí a rozumie tomu – ale prepáč – v inej reči nehovorí. Ja nechápem, prečo si myslíš, že útočím na maďarov???????

 6. Na Maďarov určite nie ale maďarčina sa ani mne vôbec nepáči. Ja som zrušila rozšírený súbor UPC, zostal nám základný a úplne to stačí. Nechať si dobrovoľne vymývať mozog a ešte im za to aj platiť tak to je horor. Každý štvrťrok zvyšujú poplatky. Kúpili sme si kvalitný videorekordér a keď dávajú kvalitný film samozrejme neskoro v noci, tak si ho dám nahrať a pozrieme si ho v čase keď vysielajú totálne hovadiny o 20.00 hod. A deťom pustím radšej kvalitné rozprávky z CD, alebo nahrané. Majte sa!

 7. U nás s tým nie je problém – proste som deťom prezradila brutálne odpornú pravdu, že čím krajšia lákavejšia reklama, tým väčší šmejd sa za tým skrýva a nám doma šmejdy netreba. Vec je vybavená a nikto nepiští, že toto chce.

 8. ahojte,

  ja pridavam info o nekvalitnych vyrobkoch. ked som bola s malou dcerkou 2 tyzdne v nemocnici, bolo tam velmi vela deti s hnackou. sestricka aj jedna lekarka mi vtedy vraveli, ze velmi nebezpecny v lete je Pribinacik, pretoze je v nom zaslahany surovy bielok. Staci, ked idete vo velkom teple z obchodu domov a moze sa to pokazit. parada, nie? hlavne, ze pravy pribinacik je len jeden.

 9. Boni,prečo práve madarské?anglické,nemecké a chorvatske či ako to hovoria,tie nevadia??Prečo sa vždy útočí len na madarov?

 10. Veru tie televízne reklamy by si mohli odpustiť aspoň medzi každou rozprávkou, dať ich trochu pomenej. A viete čo je na tom to najhoršie? že sa reklamujú najšmejdovejšie a najnekvalitnejšie výrobky, a vysvetlite to potom dieťaťu, keď začne v obchode pišťať, mám známu potravinársku inžinierku a vedeli ste že napr. čokoláda Milka a Kinder patria medzi najhoršie kvalitou a sú pre naše deti veeeeeeľmi zlé, takisto aj Danone jogurtíky?

 11. Ja som tiež bola divákom podobnej scény: rodičia s 2,5 ročným chlapčekom sedia pred telkou a malý na margo reklamy hovorí: „Mami, chcem toto, prosím.“ Mamka mu odpovie: „Povedz ockovi.“ „Ocko, chcem toto, prosím.“ A ocko sa vynašiel: „Povedz Ježiškovi“ smile

Pridaj komentár