Telo mojej ženy po pôrode sa nezvratne zmenilo. No a čo?

Anna Veselá 0

Tehotenstvo je pre každú ženu „iný stav.“ Pre niektoré „blažený,“ pre iné ťažký, no akokoľvek, jedna vec je istá: telo ženy sa tehotenstvom a pôrodom zmení.

Áno, sú aj šťastlivé ženy, ktoré vyzerajú „akoby ani nikdy nerodili,“ no väčšina žien vie svoje o tom, čím si za obdobie tehotenstva prešli.

Okrem toho najväčšieho pokladu, ktorý si držia v náručí, nosia si ako spomienku na tehotenstvo strie, rozťahanú kožu na bruchu, jazvy.

Ingimage

Premena, ktorá sa nie všetkým páči

Hoci nájdeme na internete fotografie, ktoré sa snažia oslavovať ženské telo po pôrode také ako je (väčšinou je za takouto skvostnou myšlienkou vždy žena- matka, česť výnimkám), nie všetci sú realitou oduševnení.

Nie sú výnimočné ani komentáre mužov, ktoré nevedia prijať telo svojej ženy po pôrode, nepríde im ani trochu atraktívne a už vôbec nie vzrušujúce.

Ste povrchní sebci

Mať pri sebe ženu, ktorá deväť mesiacov nosila, živila a očakávala to dieťa, ktorého srdce bilo pod jej srdcom a pozerať sa na ňu cez prizmu toho, koľko má na bruchu strií alebo ako veľmi jej vidno jazvy po cisárskom reze, odsudzuje novinár a spisovateľ Brett Ortler, ktorý hovorí, že takíto chlapi sú povrchní a sebeckí.

Na portáli Fatherly napísal blog, ktorý vyvolal veľký ohlas u žien. Mužov núti, aby sa „trochu“ zamysleli. Mali by si ho prečítať všetci. Stojí za to.

Ingimage

Aj ja som podpísaný pod tehotenstvo

„Čo som povedal svojej žene o tom, ako sa jej telo zmenilo po pôrode? Absolútne nič. Je známe, že tehotenstvo sa neprihodí samé od seba, takže aj ja som priamo zodpovedný za premeny, ktorými moja žena prešla. Inak povedané, dostal som presne to, pod čo som sa podpísal.

Keď ste chceli dieťa, možno ste snívali o tom, ako váš potomok kráča ako prvý po Marse alebo objavuje liek proti rakovine. Ale tým rozhodnutím ste zároveň povedali:

„Miláčik, chcem, aby si deväť mesiacov nosila moje dieťa. Ten proces dramaticky zmení tvoju osobnosť,  nehovoriac o nezvratných zmenách na tvojom tele. Tiež sa z teba stane veľká zásobáreň mlieka a priberieš.“

My máme dve deti, ale moja žena bola tehotná štyrikrát. Dokopy 26 mesiacov, dva roky nevoľností, jazvy po cisárskom reze, kojenie.

Ale vyjasnime si to.

Áno, telo mojej ženy sa po pôrode zmenilo. No a čo? Ešte stále je vždy tá istá ohnivá červenovláska, akou vždy bola.

Aj moje telo sa zmenilo. Keď sme sa zobrali, mal som 27 rokov. Dvíhal som činky, behával a ešte vždy som mal silu zápasníka, ktorým som kedysi býval. Dnes zdvíham iba svoju dcéru, keď sa hráme v detskej izbe na lietadlo.

Behám za našim trojročným synom, keď sa hráme, že som strašidlo z rozprávky. Najväčší protivník, s ktorým sa dnes bijem, som ja sám, keď mám dilemu, či objednať tri alebo šesť pízz.

Ingimage

Keby mal toto zažiť chlap

Samotná myšlienka odsudzovania tela ženy po pôrode je sebecká a krátkozraká.

Porozmýšľajte o tom takto: keby bol jeden váš kamarát z futbalu mesiace na PN-ke, počas ktorej priberie a na konci bude musieť ísť na nebezpečnú brušnú operáciu, garantujem vám, že by ste nikdy nerozmýšľali o jeho tehličkách na bruchu, jazvách, či slabých svaloch. Gratulovali by ste mu, že je frajer, keď toto prežil.

Rozdiel medzi týmto scenárom a tehotenstvom je, že vaša partnerka po tomto všetkom priviedla na svet ľudské stvorenie. A to nie len tak hocijaké. To stvorenie je vaše dieťa. A to dieťa je aj vaším dielom.

Milujem telo svojej ženy po pôrode, pretože vždy, keď sa na neho pozriem, vidím to, že som sa mohol stať rodičom a byť rodičom je to, prečo sa oplatí žiť každý deň.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (36 hlasov, priemerne: 4,69 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár