Upršaná, pestrofarebná a odtancovaná míľa pre mamu

Mária Kohutiarová, Silvia Sorgerová, Adriana Laštíková 0

Viac ako 5000 účastníkov – mamičiek, oteckov a detí – prešlo 12. mája trasu, ktorá merala 1 míľu. Chceli tak spoločne osláviť Deň matiek a upozorniť na hodnotu materstva. Podujatie Míľa pre mamu zorganizovala Únia materských centier. Oslovili sme niekoľko materských centier a tu sú zážitky z „míle“ v Galante, Košiciach a Dolnom Kubíne.

Upršaná míľa v Galante

Mária Kohutiarová, MC Bambuľkovo, Galanta

Míľu sme začali robiť preto, lebo je to úžasný projekt, ktorý zviditeľní materstvo a zároveň sme chceli zviditeľniť aj naše MC Bambuľkovo. Napriek tomu, že organizačný tím bol minimalistický (2 ks ľudí), myslíme si, že to prebehlo úplne skvele na to, koľko času, námahy, skúseností a možností sme do toho mohli vložiť. Bol to trošku taký chaos – čo s pódiom, kde ozvučenie, kto vystúpi, aké povolenia treba…

Nakoniec sme ostali bez pódia, s vlastným ozvučením, ktoré meškalo, ale deti, ktoré vystupovali, boli úžasné. Ešte kvalitnejšia bola prietrž mračien a krupobitie, takže z našej registrácie a pochodu neostalo veľa, všetko bolo napité vodou, farby z tvorivých dielní sa roztekali po zemi… Míľu prešlo asi 10 ľudí, registrovalo sa 25 rodín a ostatní to nestihli pre ten dážď. Asi 200 ľudí sa tlačilo pod dvoma malými strieškami. Hoci to vyzerá nepríjemne a vyvoláva dojem skazenej akcie, opak bol pravdou. Pod tou strieškou nám bolo super! Výborne sme sa porozprávali, ľudia vzali naše úsilie úplne super. Naše pocity: sme unavené ako kone, aj keď už doma neprekračujeme logá míle a škatuľka od pokladničiek a pohľadnice a naša obývačka sa opäť stala miestom pre našu rodinu… 🙂 Na druhej strane sme veľmi povzbudené, že sa to dá a že veľa ľudí bolo ochotných pomôcť, zapojiť sa, zadarmo vystúpiť, napiecť koláčiky, vyrobiť plagáty…

Aj keď tu, v Galante, filantropia a spolupatričnosť sú veľmi chabé, predsa len v sobotu v tom hroznom daždi toto semienko začalo veľmi intenzívne klíčiť a my sa z toho tešíme!

Košická pestrofarebná pohoda

Silvia Sorgerová – Materské centrum Haliganda, Košice

Keď sme sa do organizovania košickej Míle pre mamu púšťali, popravde sme mali len bledomodrú predstavu o tom, čo všetko to obnáša. Chceli sme spraviť oslavu Dňa matiek, lebo také niečo sa v uliciach Košíc dávno nedialo. A chceli sme tiež nadobro vštepiť do povedomia východniarov, že materské centrá jestvujú, že sú prospešné matkám, deťom a zdravým rodinným vzťahom a že jedno také centrum funguje už 5 rokov v Košiciach. Na prípravnom stretnutí 12 materských centier z Košického a Prešovského kraja sme sa tiež spoločne dohodli, že „míľa“ bude na východe iba v Košiciach a ostatné centrá pomôžu pri organizácii a prídu nás podporiť svojou účasťou.

Počas dvojmesačných príprav sme sa s kolegyňami Ivanou Grajcárovou a Luciou Miklošovou učili za pochodu, čo je to časový menežment, k čomu všetkému potrebujeme žiadosť, k čomu povolenie, k čomu oznamovaciu povinnosť, s kým treba rokovať osobne, koľko kópií čoho komu treba, čie telefónne čísla sú pre úspech podujatie nevyhnutné, ako dlho putujú papiere z oddelenia na iné oddelenie, ak musia prejsť podateľňou… Bola to tvrdá škola až do poslednej chvíle, kedy sme stále s určitosťou nevedeli, koľko peňazí budeme mať k dispozícii. Keďže program, rozpočet a to, kde na to vziať, bolo na rozhodnutí každého organizujúceho centra, zahryzli sme sa do toho poriadne. Získali sme záštitu i peniaze od Košického samosprávneho kraja aj od Mesta Košice. Samotný pochod na trati jednej míle sme teda obohatili o trojhodinový program na Hlavnej ulici. Pre dospelých to bol rock-popový koncert Andyho Ďuricu a skupiny Stereo, pre deti mimoriadne obľúbená dvojica Mária Podhradská a Richard Čanaky. Okrem piesní zahrali za detskej asistencie aj divadielko o kozliatkach. Muzikálové čísla detí zo ZUŠ nakoniec vygradovala detská hiphopová skupina Speedy – slovenskí aj svetoví majstri v street dance show.

Míľu prešlo v sobotu 12. mája 481 ľudí, petíciu za rodičovskú novelizáciu Zákonníka práce o zladení práce a rodiny podpísalo viac ako 50 ľudí. Počas celého týždňa sme s pomocou dobrovoľníkov – študentov predali 2500 pohľadníc, ktoré ľudia kupovali, aby sa poďakovali svojej mame. A keď sme pri číslach, pomohli sme k radosti a slzám dojatia desiatim košickým mamám. Ale toto v skutočnosti nebolo o číslach. Spolu s Mestom Košice, s mestskými časťami a inými organizáciami tretieho sektora sme nominovali mamy, ktoré si zaslúžia ocenenie za výnimočné materstvo. Rozhodnúť, ktorá mama je viac výnimočná, to je obzvlášť ťažké. Napokon z rúk viceprimátora Košíc Mareka Vargovčáka dostali kytice, plakety a dary mamičky viacdetných rodín, matky s osvojenými alebo ťažko postihnutými deťmi a jedna z mám, ktorá je sama ťažko postihnutá. Tlieskali im príbuzní aj ostaná asi tisícka prítomných Košičanov. Nohypodlamujúcu bodku za oficiálnym oceňovaním spravil štvoročný Maťko Čačík pesničkou Maminke.

Popritom všetkom sa okoloidúci pristavovali pri prezentačných stánkoch materských centier, obdivovali a kupovali si ručne vyrobené suveníry, deti v dielničkách súťažili, navliekali, lepili, nechali si maľovať na tvár, dostávali balóny… a to všetko za prekrásneho slnečného počasia.

Míľa pre mamu sa jednoducho vydarila. A ma sme tomu rady, lebo aj my samy sme mamy.

Odtancovaná míľa v Dolnom Kubíne

Adriana Laštíková, MC Píšťalka, Dolný Kubín

Míľa v Dolnom Kubíne bola pekná akcia, pri ktorej sme sa dobre zabavili aj vďaka nášmu moderátorovi Romanovi Večerekovi, ktorí je zároveň aj člennom nášho MC. Akcia bola jednoduchá: pár stanovíšť ako detské ihrisko z plastových hračiek slúžilo pre zábavu tých najmenších, maľovanie na tváričky detičiek, pohybové súťaže pre deti, kde ich čakala sladká odmena, líčenie maminiek kozmetikou Oriflame priamo na námestí, súťaž pre mamky o najoriginálnejší upečený mobil, kde si víťazka odniesla skutočný mobil, súťaž bola aj pre deti v kreslení mobilu, aký by si prialo a aj tu si dieťa odnieslo po vyžrebovaní skutočný mobil. Súťaže Zaspievaj svojej mamičke alebo Nakresli svoju mamičku patrili medzi najnavštevovanejšie a spríjemnili atmosféru podujatia. Počasie nám však v druhej polovici programu neprialo, no napriek tomu si ľudia otvorili dáždniky, detičky obliekli do pršiplášťov a akcia pokračovala. Bolo to príjemné, že sa dažďom neukončila, a tak stojac pod prístreškami sme pokračovali . Okolo idúce tanečníčky aj v daždi prebehli míľu pre mamu a dokonca aj zatancovali súťažný tanec (v Dolnom Kubíne bola organizovaná v tom čase aj tanečná súťaž). A motivácia: keď sú ľudia spokojní a chcú sa realizovať, je jednoduché takúto akciu zorganizovať a preto sa tešíme na ďalšiu na deň detí „S Píšťalkou do rozprávky“.

Foto: autorky a ich MC

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár