Žobrota

Ahoj, tu je Lexi! 21
Žobrák

Ľuďom z tej dobroty už začína zašibávať, pomyslela som si a prikryla svoj hrnček, z ktorého stúpala vôňa vareného vínka, pomarančového likéru a klinčekov premrznutou dlaňou. Kráčali sme s kolegyňou po vysvietenej pešej zóne plnej drahých butikov a ohrievali si ruky na hrnčekoch s glühweinom, ktoré sme si chvíľu predtým kúpili na práve otvorených vianočných trhoch. Keď nám už asi po tretí raz niekto takmer hodil mincu do pariaceho sa nápoja, začali sme pochybovať. Šibe nám, alebo vyspelodemokratickým občanom, ktorí po rozsvietení vianočnej výzdoby vo výkladoch oslepnú natoľko, že už ani nerozoznajú dve slušné Slovenky od miestnych žobrákov?

 

To u nás majú tieto typy úplne iný výzor a marketing. Prepracovanú psychológiu vzťahu k zákazníkovi by im mohol závidieť hociktorý supermarket a prácu s emóciami ovládajú lepšie ako pedagógovia hereckých fakúlt.. Špičkovým príkladom je vetchá predajkyňa časopisu o bezdomovcoch Nota bene, ktorá bez označenia predáva z ktovieakej skládky vytiahnuté nepredané čísla časopisu hoci aj spred troch mesiacov. Zásadne vyhľadáva zle osvetlené miesta a výtlačok časopisu vám podá až vtedy, keď jej dáte peniaze. Časopis stojí dvadsaťšesť korún, z ktorých polovica zostáva predajcovi, ale ľudia sú často zvyknutí zaokrúhliť predajnú sumu aj na viac.

 

Asi však nie sú zvyknutí platiť zaň celú stovku, ako sa to stalo mne. Babičky mi bolo ľúto, Nota bene mám rada a pravidelne si ho kupujem a tak som jej podala stokorunu a poprosila ju, aby mi z nej šesťdesiat korún vydala. To, čo sa dialo potom, ma absolútne omráčilo. Z nekonečne špinavého a mastného dokrčeného igelitového vrecka, v ktorom bolo predtým zjavne niečo mazľavé a smradľavé, svojou nechutne zagebrenou rukou s dlhými odporne špinavými nechtami začala loviť päťdesiathalierniky… a ja vidiac, že sa tých mincí budem musieť onedlho osobne dotknúť, som jej radšej celý výdavok nechala a s časopisom v igelite sa pratala preč. Cestou domov som potom bezdomovkyňu zbadala s fľašou lacného vína v podchode a až doma som zistila, že hoci navrchu mala najnovšie číslo Nota bene, mne predala výtlačok spred troch mesiacov.

 

So žobraním mám aj oveľa veselšie skúsenosti. V parížskom metre som nastúpila do vagóna, označila som si lístok a visiac na držadle som obdivovala mihajúci sa rozkopaný tunel za oknami. Vtom sa pomedzi ľudí vo vagóne začal predierať nejaký človek, niečo veľmi nahlas a drmolivo opakoval a ja som v spätnom odraze okna zaregistrovala, že ľudia vyťahujú ruky z vrecák. Revízor, povedala som si a keď sa ku mne priblížil, vytiahla som svoj cestovný lístok a podávala som mu ho. Vypleštil na mňa oči a hrozne zahrešil (francúzske nadávky nie je ťažké rozumieť). Ľudia naokolo dusili v sebe smiech a ja som sa až doma dozvedela, že to bol žobrák. Nuž, za dobrotu na žobrotu, hovorievala moja babka. V mojom prípade teda skôr na srandu.

 

Každý rok, keď sa ohlásia prvé mäkké vločky, mäknú aj naše srdcia a každý rok mám silnejší a silnejší pocit, že našu ochotu podeliť sa o dobré s tými, ktorí to potrebujú, niekto stále viac a viac zneužíva.

 

Osobne preto dávam celý rok, nielen v čase padajúcich vločiek. Ale nie sú to drobné mince do misky žobráka, ani esemesky ako vykúpenie zlého svedomia – snažím sa hľadať tých, ktorí si pomoc potrebným nastavili ako celoročný či celoživotný program.

 

Riadim sa pritom slovami Georga Washingtona Carvera:

“Ako ďaleko sa vo svojom živote dostanete, závisí od vašej schopnosti byť milý k mladým, ohľaduplný k starým, súcitný s hladujúcimi a tolerantný k slabým aj silným. Pretože v našom

živote sme všetci boli, alebo budeme každým z nich.”

 

A potom mám istotu, že si na ulici nezmýlim ženu, ktorá nesie v rukách hrnček, so žobrajúcou bezdomovkyňou. Snažím sa totiž dávať iné – svoju schopnosť byť milá, ohľaduplná, súcitná a tolerantná.

 

Ako ste na tom so žobrákmi vy?

 

Lexi

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ja mam skor otazku. Chcem zacat spolupracu s detskymi domovmi s tym ze snad viem o sposobe ako im dat dokopy nejake financie ale neviem ako zacat. Je moznost ze by mi niekto poradil kde zacat a co to obnasa

  2. Ja pravdupovediac prispejem len zriedka a to tomu, kto sa snaží nie žobrať, ale zarobiť si – spevom, hraním na nástroj… Ale pravidelne kupujem Nota Bene, vždy pozerám, či dostávam nové číslo a väčšinou aj to, či má predajca preukaz. Ale chcela by som sa vyjadriť k tomu nákupu alkoholu. Tiež som sa rozčuľovala, že moje peniaze obdarovaný možno prepije, ale práve v jednom čísle NB bol názor, ktorý ma prinútil zamyslieť sa. Tie peniaze sú ich a oni si rozhodnú, čo s nimi spravia. Rozpráva nám niekto do toho, ako minieme naše peniaze? Sleduje niekto, či si kupujeme ovocie, cigarety, víno…. Chodí vás šéf kontrolovať, ako miniete výplatu? Pre tých ľudí je to rovnako príjem ako pre nás, majú právo rozhodnúť, na čo ho minú. My máme maximálne tak právo rozhodnúť sa, či im prispejeme….

  3. So zobrakmi je to rozne. Mala som skusenost, ze po prechadze mestom za rohom jednej ulice sedel na zemi starsi muz s rukami pred sebou a pohladom do zeme. Mala som prave upeceny vyborny kolac a nase zaludky boli plne, tak som ho odniesla tomu cloveku. Vzal si iba skromne jeden kusok a zvysok mi chcel vratit, lebo si myslel, ze som ho iba ponukla. No ked som mu ho tam nechala cely, cely sa rozziaril a jedol a jedol.

    Ale zase druha skusenost, na ulici v Hamburgu ideme po meste a slusne obleceny mlady muz klaci s rukami pred sebou, hlava sklonena a caka, kto mu ako hodi.

    No a cudujme sa, my sme sa s manzelom rozpravali sli sme dalej pomalicky s detmi, on sa sam vybral po nejakom case tiez tou ulicou nasim smerom (uz mu na tych kolenach asi bolo dlho) a pri vstupe do obchodneho domu s pocitacmi nas obaril otazkou, ci sme zo Slovenska. Pravdepodobne nevedel, ze sme ho videli zobrat, no je to riadny sok takto zazit takeho “zivnostnika” a este zo Slovenska v cudzom state a meste. Inak sme ho potm videli, ako si obzera laptopy!!!

    Dalsou “kategoriou” su akoze zobraci, ktori sa postavia k supermarketu a kedze sa tu dava do kosika 50 cent. alebo 1euro, tak cakaju a prihovaraju sa ludom, ktori vracaju svoje kosiky, aby im ten peniaz dali. Jedneho takeho som videla v nasom okoli vzdy pri inom obchode, slusne obleceny a stale s nejakym batohom, s historkou ako sa potrebuje niekam dostat a nema za co. Nahodil falosny usmev a ludia mu davali. Takze kazdy zobrak je z ineho cesta.

  4. Presne tak, Lexi. K tomuto este uvediem jeden pripad : moj manzel citi potrebu prispievat do kostola, kam chodieva o trochu viac nez sa mi to paci a moje odovodnenia, ze tie peniaze aj tak nejdu na pomoc tym ,ktori ju potrebuju fungovali ako hrach na stenu. Pred mesiacom sme vsak obdrzali list z toho kostola, ako mu dakuju za pravidelne prispevky, ktore idu do ich akehosi ich fondu, z ktoreho cerpaju na budovanie parkoviska a zveladovanie budovy kostola. Musela som sa mu zasmiat, ze ake je od neho mile, ze prispieva na taky nezistny ucel. A o polovicu viac mesacne ako “mna stoji” to dievcatko z Kolumbie.

    Ja som si tiez robila podrobny vyskum, ci tie peniaze pojdu ozaj len na potreby dievcatka a je to tak. Ak vsak prispejem v uvedene sviatky menej ako urcity “pausal” mesacne, tak vtedy pojdu peniaze na administrativne ucely. Mne sa cela ta organizacia paci a nevadi mi, ak by som prispela aj len na samotne fungovanie tiej charity, ked uz nie na urcite dieta. Kostolom uz neverim.

  5. Podľa mňa je celkom dobrý spôsob podporovať konkrétne dieťa v detskom domove – platiť mu krúžky, pomôcky, špotrové potreby, viem, že kvôli ich nedostatku, nemôžu deti navštevovať krúžky. Je dôležité podporiť dieťa v jeho rozvoji. Pri tých žobrákoch je to fakt risk. Možno je fakt odkázaný na pomoc a možno iba blufuje – minule som čítala článok o partii mladých ľudí, ktorí si takto chodia “zarábať” do Maďarska a zarobia si fakt slušne. Mnohí ľudia hádžu korunku žobrákovi, aby si pomastili bruško, ale nemusí to byť taká úžasná pomoc – to už radšej poslať peniaze na nejaký fond, Unicef, alebo pomoc obtiam zemetrasenia, lenže to už treba ísť do banky, alebo na poštu ….

  6. Aj my sme si chceli minulý rok “adoptovať na diaľku” súrodenca z Kene – práve na základe článku tu na babetku http://www.babetko.sk/user/view_page.php. Keď som však skúmala bližšie podrobnosti, zistila sam, že musíme zaplatiť čiastku takmer 10 000,- Sk ročne na a iba 12% z tejto sumy ide na samotné dieťa – ostatné zhltnú rôzne poplatky na neurčité účely ako “budovanie siete škôl…! apod. Treba preto dobre zvážiť aj to, akej charitatívnej inštitúcii človek zverí peniaze na pomoc iným.

  7. zijem mimo SR a rada sa podelim tiez s jednou skusenostou. som v “klube mamiciek na MD” a kazdy rok robime 2 charitativne projekty. minuly rok sme si na Vianoce “adoptovali” rodinu, ktora nema z coho zit. matka, ktora prisla o pracu s 3 detmi v 3 -izbovom byte. Boli evidovani cez nejaku agenturu, kde spisali co potrebuju, prip. zelania deti, ich oblubene farby atd. Co prekvapilo mna a jednu nemku (zvysok v klube su americanky), ze matka ziadala o nove veci, ziadne pouzite. V domacnosti mali aj videoprehravac. Islo o to, ze sme sa vyzbierali prip. darovali nove veci, ktore zodpovedli jej zoznamu. Navyse, jedna z klubu hrozostrasne opisovala, ako ta chudina rodina zije LEN v 3-izbovom byte. Citila som sa trochu blbo, lebo ako jedina z klubu zijeme tiez v byte (ostatni v dome) a sice nam je tiez styrom tesno (byty su to mensie ako na SR), rozhodne to nepokladam za nieco hodne lutosti. Ved niektori ludia nemaju ani strechu nad hlavou.

    Nedavno som objavila krasnu moznost celorocne darovat : cez http://www.children.org sponzorujeme mesacne jedno 3-rocne dievcatko v Kolumbii. Mesacne vydavky su len $18 (tolko jej staci na zdravotne prehliadky, stravu, oblecenie …. na mesiac). Rodicia zarobia mesacne len $50. Na vianoce, velku noc a jej narodeniny pridavame viac, za to potom kupuju darceky aj ostatnym detom, ktore nie su sponzorovane. Odmenou nam nie je len dobry pocit, ale aj listy od dievcatka (ktore zatial pise jej matka), obrazky, fotky s tym, co si mohla za prispevok kupit.

  8. Myslim, ze prilezitosti ako pomoct tym co to potrebuju je viacero. Osobne uprednostnujem tie oficialne, napr. Nota Bene je vyborny projekt, mam uz znamu predajkynu u ktorej pravidelne kupujem, ale obcas dam zarobit aj inemu predajcovi. Nie ze by som mala na rozhadzovanie, obcas sa stane ze doslova korunky pocitame, alebo musime nacriet do uspor, ale su ludia, ktorym sa zije ovela, ovela horsie a nie vlastnym pricinenim. Preto pravidelne posielam UNICEFu, davam v Den narcisov a pri inych oficialnych sbierkach, nepouzivane satstvo davam konkretnym ludom alebo posielam na charitu, stare deky do utulku pre zvierata, proste tych moznosti je vela. Obcas hodim aj anonymnemu zobrakovi, ale nie je to moc casto. A tiez mam skusenosti s panom, ktory pytal peniaze na cestovny listok, ze ho okradli, tak som isla, cestovny listok mu kupila a skoro ma vybil palicou a tie nadavky… Osobne mi vobec nevadi, ze sa charita “zneuziva” na propagaciu napr. Vyvolenych. Ked je to na dobru vec, rada to podporim, a ze je to reklamny tah? No a co? Aj tak tych Vyvolenych bude pozerat kto chce, ci sa podielaju na charite alebo nie, nepredpokladam, ze by ich hromadne zacalo pozerat viac ludi len vdaka tomu, ze sbierali peniazky na dobru vec. Ja pozeram programy podla kvality a nie podla toho, ci “zneuzili” charitu na svoju propagaciu a dufam, ze takych ludi je viac (aj ked clovek obcas pochybuje, ked vidi “vykvet” napr. v Aj mudry schybi), ale to uz sklzavam do debaty o TV programoch, tak koncim.

  9. Je to už pár rokov dozadu, ešte fungoval Kamzík, či jak sa tá samoobslužná jedáleň volala. Vonku bol žobrák a pýtal peniaze. Vybrala som dvacku a pytala som sa ho, či to naozaj chce na jedenie, čo si za to nekupi piť. Povedal mi,že je naozaj hladný. O chviľu neskôr som ho videlu dnu v Kamzíku v rade na polievku a rožok. Zbadal aj on mňa a prišiel mi doniesť výdavok z tej dvacky. Povedal, že naozaj ten deň ešte nejedol.. Poviem vam, že za svoju podozrievavisť som sa zahanbila.

    Mne je tých ľudí veľmi ľúto. Mnohokrát stačí málo a človek do toho padne ani nevie ako.

  10. Žobrákov ignorujem z tu už vymenovaných dôvodov. Kto chce, prácu si nájde, hoci by mal robiť fakt len za poživeň a nocľah.
    Ale iné chcem napísať. Nikdy nezabudnem na svoje vytreštené oči, ked som tesne po revolúcii cestovala na Západ a tam som zízala na všetky krásne autá, na plné obchody všetkého možného, na moderné autobusy … a do môjho očumovania západného luxusu zrazu vbehol tulák-žobrák. Dodnes počujem hrkot mincí v jeho kanvičke.
    Nebol to pocit odporu vočí západu, to nie, ani žiadna uvedomelosť, ved som ešte nemala skončenú ZŠ, ale bol to pocit, akoby som vstúpila na inú planétu v priamom prenose.
    Dlho potom som žobrákom a pouličným “umelcom” prispievala svojimi drobnými, až kým som zas na VŠ nezažila další šok:
    spolužiak si len tak z recesie sadol pred kino a začal žobrať. Do hodiny vyžobral vyše 400 sk, ktoré potom prepil s kamarátmi. Ľudom je ozaj jedno, komu a koľko prispejú a kde končia ich niekedy aj ťažko zarobené peniaze.

  11. Mila Katarina, nechcem ti brat iluzie o pouziti gastraca na nieco uzitocne. Bezdomovec vbehne do Tesca, … a pri pokladni prehovori nejaku babenku ze za nu zaplati listkami, aby mu dala hotovost. Videla som to nie raz a funguje to. Len tolko.

  12. ja som raz dala plnotucne mlieko ciganovi co raz je bezdomovec, inokedy ma dvojicky. zobral si to a velmi dakoval. ked som isla zaniest kosik vidim ako si to dava do smetaika. tak som vravela ze nech mi ho teda vrati, ze je to dost drahe mlieko a moje deti to vypiju. tvrdil ze on si tot am iba odlozil. aj ked to mozno bola pravda tak to vyzera tak ze oni si vysedavaju pred tescom, otravuju ludi, pripadne poslu svoje deti aby si pytali prachy, zatail co ostatni ludia pracuju a snazia sa zabezpecit svoju rodinu. vacsinou im ludia nechaju kosiky v ktorych je 10sk. za den moze dostat tych kosikov, myslim aspon 50 a to je pekny zarobok za nicnerobenie

  13. Tak ja mam inu skusenost. Ulutostilo sa mi jedneho z predajcov NB, zaposobil ten jeho kokrspanieli pohlad a trasuce sa telo v tenokm kabate pri 5 st.C. Uz uz som vytahovala penazenku, keby mu vo vnutornom vrecku toho tenkeho kabata (co bola zrejme tiez len moja iluzia, myslim ta jeho hrubka smile), nezazvonil mobil… smile

  14. Tak ja mam inu skusenost. Ulutostilo sa mi jedneho z predajcov NB, zaposobil ten jeho kokrspanieli pohlad a trasuce sa telo v tenokm kabate pri 5 st.C. Uz uz som vytahovala penazenku, keby mu vo vnutornom vrecku toho tenkeho kabata (co bola zrejme tiez len moja iluzia, myslim ta jeho hrubka smile), nezazvonil mobil… smile

  15. Tak ja mam inu skusenost. Ulutostilo sa mi jedneho z predajcov NB, zaposobil ten jeho kokrspanieli pohlad a trasuce sa telo v tenokm kabate pri 5 st.C. Uz uz som vytahovala penazenku, keby mu vo vnutornom vrecku toho tenkeho kabata (co bola zrejme tiez len moja iluzia, myslim ta jeho hrubka smile), nezazvonil mobil… smile

  16. So zobranim mam tiez svoje bohate skusenosti a od momentu ako som dostala do “hlavy” cestvy chlieb a sunku si davam dost velky pozor komu a cim “prispejem”, aj ked je pravda, ze obcas sa ulutostim aj ked lutost nie je vzdy na mieste. V uvode spominana prihoda na riadne prekvapila – bol december, pred kostolom, kadial viedla moja cesta z potravin, sedela zobracka s malym dietatom v naruci. Az mi zovrelo srdce……..nakolko som uz nemala hotovost, polozila som jej tam cerstvo kupeny chlieb, sunku a syr………co nasledovalo potom bol des – zena sa rozcuilila, ze to si mozem nechat a pred ocami prekvapenych svedkov po mne potraviny hodila a riadne ma vycastovala tymi najstavnatejsimi vyrazmi. Tak hlupo som sa davno pred tym, ani potom necitila. Neviem co si mysleli okoloiduci, ja som vsak bola vnutorne tak sklamana, ze mi bolo do placu. Od tohto momentu som sa rozhodla pomahat inak – nedavam mince s vedomim, ze si za ne kupia “chlast” – davam gastro listky, pretoze tam mam istotu, ze budu vyuzite na ten ucel, za akym ich poskytujem a nepotecu dolu hrdlom, alebo nebudu “pichnute do zil……..”

  17. Mne sa raz pacil pan, kt. ma zastavil na Hviezdoslavovom s tym, ze je na ulici a nech mu “poziciam” par drobnych a dodal “pani, ja vam prisaham, ze vam ich v zivote nevratim”. To ma tak rozosmialo, ze som mu ich naozaj dala ;-)) Pritom keby zacal vymyslat, tak poviem, ze nemam. Inac zvyknem kupovat Nota Bene, zasadne od predajcov, ktori nevykrikuju a nevnucuju sa, ale su skor tichsi… Podla mna NB je super projekt.

  18. hmm, ja si z casu na cas kupim nota bene… ale uz si davam pozor od koho…

    stalo sa mi presne, ze mi tiez nevydal, nemala som chut to tam rozoberat… ale potom som inde nasla dalsieho, porozpravali sme sa a on mi povedal, ze on je vyluceny, a ja aha… tak nic, odvtedy kupujem len od tych, kt. poznam…

    A tych s vymyslenymi historkami ignorujem! nemam ich rada, ale su to dobri herci zwinker

    neviem, nedavno som napr. posielala hracky s kt. sa nehrame istej nadacii pre tyrane deti… Tusim taki to potrebuju viac, ako isti “ozrani”…

     

    A tym ako hadzu ludia bezhlavo mince hockomu, si ma dobre pobavila 🙂

  19. Stale nemozem pridet prispevok, neviem co sa deje. Ale k clanku Lexi aj ja mam pocit ze sa z charity stalo jedno velke trapne divadlo, ako v tych Vyvolenich. Nemam peniaze na rozdavanie ale rada by som pomohla, vsak uz neverim, ze to ti zobrazi neprepiju a tie vselijake dobrocine organizacie neukradnu. Tak radsej nedam nikomu nic?”

  20. Ja dam. Zvycajne im vysypem do dlani vsetky mince, ktore mam v penazenke. Viem, ze si za to kupia vino, alebo nejaky iny chlast. Priznam sa, vobec to nerobim z nejakeho extra sucitu k nim. Ale stale si vravim, ze staci moment a moze sa to stat mne. jedine, co mi velmi velmi vadi je, ked pocujem uz treti krat ten isty vymysleny pribeh o chorom dietati a sanitke, ktoru musi zaplatit, alebo o cestovnom do rodnej dediny (Pani, iba 20 korun mi chyba…) a pritom to hovori uz treti rok. Radsej nech rovno povie, ze chce vino na zohriatie, alebo sa najest. Zobrajucim detom kupim vzdy v najblizsom stanku keksy. Viem, ze o peniazky by hned prisli. A davam cely rok.

Pridaj komentár