Znakovanie pre samoukov – začíname

Katarína Greškovičová 2

Cieľom znakovania je obohatiť vzťah s dieťaťom posilnením komunikácie a zjednodušením každodenného života. Znakovanie nevyžaduje žiaden extra čas a námahu. 

Ak chcete dieťa učiť znakovať, v prvom rade si treba uvedomiť, že s dieťaťom už určite znakujete. Vie ukázať pápá, posielať pusinku, priložiť si prsť na ústa- pššš, ukázať, ako veľký vyrastie,  apod.? Ak ste tieto znaky už svoje dieťa naučili, ste na dobrej ceste naučiť ho aj ďalšie. 

Kedy so znakovaním začať?

Znakovať so svojím dieťaťom môžete už od narodenia. Deti začnú chápať znaky okolo 6. mesiaca a znakovať okolo 10. mesiaca. Namiesto veku dieťaťa sa radšej zamerajte na to, či je dieťa pripravené. Ak sa zaujíma o svet a ľudí okolo seba, začína si pozerať knižky, chce komunikovať-  to je ten správny čas začať znakovať.

Základné princípy znakovania:

  • dieťa má dobrú náladu a chce sa učiť;
  • upútajte pozornosť dieťaťa- „pozri na maminku/ocka…, ukážem ti znak“;
  • vždy používajte znak a slovo súčasne, aby ste predišli preferovaniu znaku a vyhýbaniu sa verbálnej produkcie;
  • tak ako aj prvé slová sú skomoleniny, tak aj znaky. Pomôžte preto dieťaťu a ukážte mu, ako sa znak robí;
  • opakovanie je matkou múdrosti, preto zaraďte znakovanie do vašej každodennej rutiny;
  • uvádzajte rôzne príklady jednej a tej istej veci (napr. rôzne psy- vysoké a nízke, rôznej farby, rôznych rás). Vďaka tomu sa dieťa rýchlejšie naučí kategorizovať a cibrí si tak ďalšiu kognitívnu funkciu;
  • chváľte a oceňujte dieťa, bude mať nesmiernu radosť z toho, že sa s vami môže podeliť o svoj svet, svoje túžby a potreby;
  • a v neposlednom rade zapojte do znakovania celú rodinu. Čím viac ľudí bude znakovať, tým viac to dieťa osloví a bude vidieť, že sa môže lepšie dorozumieť s viacerými dôležitými ľuďmi vo svojom živote.

Aký vybrať prvý znak?

So svojím prvým synom som začala so znakom „jesť“ asi vo 8. mesiaci. Ak mám byť úprimná, bola to úplná pohroma. Ak máte aj vy dieťa, ktoré sa neuveriteľne teší na jedlo a ktoré tú radosť dáva najavo plakaním a ronením krokodílích sĺz, zatiaľ čo mama zohrieva jedlo (zdôrazňujem zohrieva, nie varí), tak viete, o čom hovorím. Jednoducho som nevybrala dobrý prvý znak. Po týždni stresovania som to vzdala, ale len s tým prvým znakom. Vybrala som iný- svetlo. A toto zabralo. Syn ho začal znakovať o mesiac na to.

Keď budete vyberať prvý znak, zodpovedajte si preto nasledujúce otázky:

  • Čo moje dieťa najviac zaujíma? Vyberte konkrétny objekt, aby ľahko pochopilo súvislosť medzi znakom a objektom. Napr. znak pre „viac“ je síce veľmi prospešný, ale ako prvý znak sa podľa mňa nehodí. Predstavuje abstraktnú vec, preto je lepšie začať so znakom „piť“ alebo „svetlo“ apod..
  • Zvládne moje dieťa vybraný znak? Je ľahko prevediteľný?  Moje dieťa zaujímajú napr. zvieratká. Vyberiem preto psíka (znak pre „psa“: dieťa si udiera rukou na stehno) a nie motýľa (znak pre motýľa: dieťa prekríži ruky, prepletie palce, dlaňami ku sebe a máva prstami).
  • Je nejaká mimika alebo pohyb, ktoré moje dieťa robí a dalo by sa to využiť ako znak? Náš druhý syn napríklad začal „ohŕňať nos“. Využila som to a určili sme to ako znak pre „kvet“. 

Ako rýchlo sa dieťa naučí znak?

Tak ako v jazyku dieťa rozumie slovám ešte predtým, ako ich vie povedať, aj so znakmi je to tak. Pochopenie znakov predchádza samotnému znakovaniu. Rýchlosť, akou sa dieťa naučí znakovať, závisí od rôznych faktorov. Úlohu tu zohráva:

  • vek dieťaťa- čím je dieťa mladšie, tým viac času treba na pochopenie a motorické zvládnutie znaku. Pri menších deťoch je potrebné byť preto jemný a trpezlivý. S druhým synom sme začali znakovať od narodenia a od 4. mesiaca sa viditeľne tešil, keď som mu ukázala znak pre „mliečko“. Znakoval ho od 6. mesiaca;
  • používanie znakovej reči- ak už dieťa znakuje a teda chápe, o čo v znakovaní ide, naučí sa ďalšie znaky rýchlejšie;
  • frekvencia videnia znaku– čím častejšie dieťa znak vidí, tým rýchlejšie si spojí znak a daný objekt a rýchlejšie si ho osvojí;
  • momentálna situácia- chuť dieťaťa znakovať, jeho nálada a pod.

O týždeň vám môj nasledujúci článok napovie, ako v znakovaní pokračovať a ako, prípadne kedy s ním končiť. 


Odkazy

Na internete si možete nájsť slovenské stránky o znakovaní www.znakovanie.sk  a www.babysign.sk  

Anglických stránok je na internete veľmi veľa, záleží na tom, čo vám vyhovuje. Na anglických stránkach je zvyčajne aj slovník znakov. Mne sa najviac páči stránka www.mysmarthands.com , kde zakladateľka Laura Berg aj znaky vysvetľuje, prečo sa tak znakujú, prípadne dáva tipy na to, ako si tie znaky zapamätať. Z ďalších stránok by som odporúčala www.signingtime.com  a www.sign2me.com 

Referencie.

L. Acredolo a S. Goodwyn- Baby signs. How to talk with your baby before your baby can talk, Vernilion, 2000

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ..hm no to som nevedela, že existuje aj tzv. „znakovanie“

    Naše mamy, tety, či známe bežne pri rozprávaní so svojimi slniečkami používajú okrem úst aj ruky, oči a iné časti tela na priblíženie veci či úkonu dieťatku…. No to vychádza z človeka tak dáko automaticky. Nikdy sme sa to neučili ani o tom nečítali dáke odborné články. Nechcem tým povedať, že je to na smiech, len sa mi zdá, že každý rodič má svoje vlastné ponímanie sveta, svoju artikuláciu a každý to svoje dieťatko učí spoznávať ho podľa toho, čo je jemu vlastné, nie podľa naučených znakov…Veď na všetko nemusia byť poučky smile , stačí trochu lásky a vnímavosti s kopou času s detmi stráveného.

    Prajem všetkým rodičom veľa slniečkových úsmevov od svojich zlatíčok

  2. Ja som so synom znakovala, ale vobec som to nerobila tak, ze by si vybrala znak a ucila ho. Proste som znaky zacala pouzivat (viacero, urcite aspon 20) v beznom zivote asi od 8 mesiacov, ako doplnok slova a on sa casom chytil. Myslim, ze by som nevedela odhadnut, ze ako prve mi ukaze kacicku aj so zvukom „ta-ta“ (akoze „kač-kač“ smile ). Postupne, ako zvladal znaky, som pridavala aj dalsie. Ved aj hovorit sa deti naucia tak, ze na ne hovorime vsetko. Aj teraz syn znakuje slova, ktore este nehovori (ma 2 r a 4 mes.), alebo ktore chce upresnit, ked mu nerozumieme…

Pridaj komentár