Cyklosedačky pre malé deti

redakcia 17

Bicykel. Ktože by ho nemal rád. Niektoré tehotné sa bicykla nevedia vzdať, sedia na ňom ešte aj v deň pôrodu. A potom – znovu na bicykel.

Nemusíme predsa s rodinnými bicyklovačkami vyčkávať, kým sa naše dieťa naučí samé bicyklovať. Dokonca, ani kým sa naučí chodiť. Stačí nám cyklosedačka alebo prívesný vozík za bicykel a môžeme vyraziť.

Rakúsky automobilový klub porovnával, ktorý systém je pre malé deti lepší. Jednoznačný víťaz sa v tomto teste sa neprejavil.

Detská cyklosedačka dopadla lepšie v správaní sa počas jazdy a manipulácii s ňou, vďaka čomu sa stala lepším riešením pre jazdu v meste. Cyklovozík bol zase jednoznačne lepší v komforte a bezpečnosti. Tento systém vyhráva v prípade, že mierite na dlhšiu jazdu, napríklad aj do mierneho terénu.

»»» Je lepšia cyklosedačka alebo cyklovozík? Porovnanie nájdete v článku: Detské cyklosedačky versus cyklovozíky

V tomto článku sa budeme ďalej venovať prvej možnosti – cyklosedačkám. Od akého veku dieťatka sú vhodné? Voziť vpredu alebo vzadu, čo je bezpečné?

Akú cyklosedačku máme vybrať

Cyklosedačky sú určené pre deti, ktoré vedia samostatne sedieť a zároveň už môžu sedieť dlhší čas. Odborníci odporúčajú najnižšiu hranicu na bezpečné používanie sedačiek vek 18 mesiacov.

Do toho času je vhodnejší cyklovozík, ktorý sa dá vďaka špeciálnym vložkám, ktoré zaisťujú polohu dieťatka s ohľadom na vývoj chrbtice, využívať už od narodenia. Maximálny vek dieťaťa, do kedy môže využívať vozík, je 5 až 6 rokov (závisí od výrobcu).

Cyklosedačky sa v princípe delia na predné a zadné. Dnešné moderné sedačky majú bezpečnostné pásy, zapínanie nôh – aby dieťa nemohlo strčiť nožičku do kolesa. Pri výbere pre vás vhodnej sedačky by ste mali zvážiť jednak jej bezpečnostné prvky a potom napr. aj to, ako sa pripevňuje na bicykel, či nebude vadiť pri riadení a podobne.

Cyklosedačky používané vpredu pred „vodičom“

via rodinkashop.sk

Používanie takéhoto typu sedačky môže vyhovovať najmä pre bližší kontakt s dieťaťom. Počas cesty mu môžete ukazovať rôzne zaujímavosti v krajine, rozprávať sa s ním – vhodná je najmä pre živšie deti, ktoré tak máte pod kontrolou. Cyklisti hovoria, že sa hodí skôr na kratšie trasy. Plus – keď máte dieťa vpredu, na chrbte môžete mať ešte ruksak s potrebnými vecami.

Limitom týchto sedačiek je nosnosť – odporúča sa len do 15 kg hmotnosti. Tiež je na zváženie to, že dieťa je pri sedení vpredu vystavené napr. vetru alebo prachu. Do vášho zorného uhla by sa mohli dostať aj crash testy sedačiek a zisťovanie bezpečnosti takého typu.

Zadné cyklosedačky

via rodinkashop.sk

Tieto modely sú obvykle mohutnejšie a ponúkajú väčšiu nosnosť dieťaťa – až do 22 kg. Je viacero možností upevnenia sedačky na bicykel. Ak ju však budete musieť umiestniť na nosič, oberáte sa o priestor na ňom (a potom ho musíte hľadať inde – na prevoz potrebných vecí).

Zadná cyklosedačka je zvyčajne pre dieťa pohodlnejšia a zároveň jej umiestnenie vzadu je bezpečnejšie. Obvykle má vyššiu opierku hlavy, ktorá je vhodnejšia pre podopretie chrbta a hlavy a je preto výborná pre dlhšie výlety.

Bezpečnostné prvky

Cyklosedačka musí byť dostatočne hlboká a široká, opierky na nohy vhodne dlhé. Preto vezmite so sebou dieťa do obchodu, keď budete sedačku vyberať. Malo by sa v nej cítiť pohodlne a vyskúšať si ju.

Čo sa týka bezpečnosti, akákoľvek cyklosedačka by mala spĺňať normu EN 14344. To, čo by sedačka mala mať je napr.:

  • Podpery chrániace nohy pred vložením do rotujúceho kolesa. Ideálne sú nastaviteľné podpery aj do dĺžky, aj do výšky.
  • Remienky na podperách nôh. Mali by mať šírku min. 15 cm.
  • Bezpečnostné pásy, ktoré sú nastaviteľné. Pásy by mali mať šírku aspoň 20 mm a mali by dieťa zadržiavať cez pás, ramená a rozkrok (ak sedačka nemá medzi nohami výstupok vo výške rozkroku). Uzáver pásov musí konštruovaný tak, že ho dieťa samo neotvorí.
  • Výška opierky pre chrbát a hlavu. Treba pamätať na to, že dieťa počas jazdy môže aj zaspať a vtedy je dôležité, aby mu hlavička nelietala z jednej strany na druhú.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. velmi dobre su sedačky pre deti v obchode cykospeciality. Lepšie je ale vyberat primo na predajni, kde vam personal pradit. Kupovat online je sice prakticke, no nemate možnost si ju vyskušat a osahat si ju

  2. malé deti velmi miluju. Rodičia potom miluju, ked sa deti začnu na biku vozit samé. Detom sme kupili nové woom bicykle, takže na nich jazdia sami a na sedačku už nechcu. Aspon sa mi lahšie bicykluje smile

  3. moje deti su už velke a na bicykli lietaju same. Ale inak sme mali jednu prednu a jednu zadnu a za mna bola lepšie zadna sedačka

  4. my sme mali zadnu, podla mna je ovela lepšia a bezpečnejšia ako predna sedačka. A poradili nam ju aj v obchode cyklospeciality, kde sme ju kupovali

  5. cyklosedačka je najlepšia vec na svete. Synkovi sa to velmi pači. Už sa tešim, ked bude vonku teplo a opat budeme jazdit po okoli a uživat si čerstvy vzduch

  6. aj ja som mala cyklosedačku a deti sa vozili so mnou. Najskor sedeli vzadu a pozerali sa po okoli, neskor už chceli na bicykli jazdit i oni.

  7. najlepšie su zadne. Vyskušali sme si aj prednu sedačku, ale necitila som sa dobre. Synček tam sedel ale iba do svojich cca 2 rokov, pretože potom chcel aj on jazdit a tak sme mu kupili odražadlo

  8. ked už cyklosedačku, tak jedine tu dozadu. Aspon ja by som sa takto citila lepšie a lepšie by som videla aj pred seba

  9. V 18 mesiacoch už bežne deti bicyklujú, alebo chcú byť na svojich odrážadlach. Neviem, akú vzdialenosť autor článku myslel, ale zdá sa mi to s tou bezpečnosťou prehnané.

    1. pochybujem o tom, že deti v 18.mesiacoch bicykluju. prijde mi to prehnane, to nezvladne ani superman. Podla mna zvladnu jedine tak nejaku plastovu motorku. Podla mna to bolo myslene tak, že sa posadia do sedačky na bicykel a vozia sa s rodičmi

Pridaj komentár