MúdrostiRiešime dilemu

Slovenské mená, zahraničné alebo netradičné? Ako vyberáme meno pre dieťa

 Anna Veselá   02.10.2021   973

Aké meno dať bábätku? Pre niekoho jasná voľba ešte skôr, ako sa na tehotenskom teste objaví druhá čiarka... niekto bude mať pochybnosti aj pár dní po pôrode.

Výber mena pre dieťatko nie je jednoduchou záležitosťou. Meno, ktoré dieťatku vyberieme, ho bude sprevádzať celý život - ak si ho pravdaže v neskoršom veku nezmení.

A tak musíme zvažovať...

Najkrajšie meno pre dieťa

rodinka.sk

 

Rodičia kladú na meno viacero požiadaviek, ktoré musí spĺňať, no v prvom rade sa im musí páčiť - alebo je to aj tak, že sa musí páčiť rodine :)

V každom prípade, rodičia sa musia s menom pre bábätko stotožniť, prijať ho.

Pri výbere mena používajú viaceré stratégie bez toho, aby si ich uvedomovali. Prestavíme si tie najčastejšie.

Meno podľa dátumu narodenia

V minulosti, keď sa dieťa narodilo, dostalo také meno, aké pripadlo na ten deň, hovorilo sa, že si meno „prinieslo“ samé. Predstavte si vianočné deti, Adama a Evu, ktorí sa narodili 24. decembra.

Dnes sa tomu niektorí rodičia zámerne vyhýbajú a skôr dbajú na to, aby bolo meno dieťatka podľa možností čo najďalej od dátumu narodenia. Aby meniny a narodeniny neoslavovalo zároveň. 

Pozrieť si, aké meno v kalendári pripadá na očakávaný dátum pôrodu ich potomka, môže byť zaujímavé a mnohí to určite zo zvedavosti urobia. No veľmi pravdepodobne ho hneď zavrhnú, ak v mennom kalendári objavia na príslušný deň „nepoužiteľné “ alebo zastarané mená typu: „Pankrác, Servác, Bonifác“.

Trendy mená

Pravdou je, že krstné mená veľmi podliehajú módnym trendom. Rovnako sa dá na nich pozorovať aj fenomén globalizácie, keď sa v rôznych krajinách, v tom istom časovom období, uprednostňujú rovnaké mená, napriek tomu, že nevychádzajú z národnej tradície.

Shutterstock

 

Populárne krstné mená

Výber mena sa viaže na módne novinky, obľúbenosť a ich častý výskyt v istom období.

Každá doba mala svoje „naj“ mená. Preto máme dnes medzi najčastejšími menami toľko Jánov, Jozefov, medzi ženskými menami sú to Márie a Anny.

V súčasnosti patrí k najpopulárnejším menám na Slovensku spomedzi chlapčenských mien Jakub, Adam, Michal, Samuel, Filip, Matúš, Tomáš, Sebastián. Medzi dievčenskými vedie Sofia, Ema, Nina, Kristína, Viktória, Nela, Laura, Sára.

Tradičné mená

Sú to klasické mená, ktorými nemôžete nič pokaziť. Majú v sebe istý neutrálny podtón. V európskych krajinách sú to tradičné mená, ktoré existujú po celé stáročia, napríklad Anna, Hana, Katarína, Zuzana, Ján, Michal, Martin, Peter, Pavol.

Originálne mená

Keď rodičia siahnu po extravagantnejších menách, spravidla chcú nimi podčiarknuť individualitu svojho dieťaťa. Zdôrazniť, že je jedinečné, že sa len tak ľahko nenájde dieťa, ktoré by mu bolo, minimálne menom, podobné. Často sú to novotvary.

Medzi výnimočnými menami, ktoré zažiarili v zozname minuloročných mien iba raz, patrí napríklad Americo, Nabil, Quentin, Socrates alebo Lilybella, Minerva, Myrtill, Panka.

So zvláštnymi menami sa matrikárky stretávajú každý rok, keď zapisujú "novinky," z dievčenských Bibi, Corazón, Dženifera, Eunika, Chamss, Kexin, Kitty (aj Kitti), Pancheva, Prea, Wiwien, Yori, z chlapčenských Bentley, Bono, D´Angel, Deoface, Gracián, Junior, Krishna, Rolex, Sydney, Zakari.

Hebrejské mená
Hebrejské mená: tieto sú obľúbené.

 

Mená podľa pôvodu

Tieto mená nám vedia napovedať, z ktorej krajiny človek pochádza, napríklad Juan – Španielsko, David - Izrael, Ute – Nemecko, Attila - Maďarsko.

Slovenské mená

Rodičia sa zaujímajú vyslovene o slovenské mená alebo zahraničné mená.

Keď rodičia hľadajú pekné slovenské mená, spravidla tým myslia skôr tradičné mená ako Janko, Zuzana, Alžbeta, Pavol, Ondrej, Anna, teda také, ktoré znejú "slovensky," nie exoticky. Pôvod týchto mien však nie je slovenský, často sú to vlastne naše verzie mien, ktoré pochádzajú z hebrejčiny.

Nemáme až taký pestrý výber skutočne slovenských mien, ako napríklad naši českí susedia, kde taká Zdenka, Libuša, či Božena sú tamojšie mená. V kalendári však nájdeme veľa mien slovanského pôvodu, napríklad Svätopluk, Rastislav, Miroslav, Mojmír, Tichomír.

Zahraničné mená

Niekedy rodičia hľadajú aj konkrétne zahraničné mená, napríklad hebrejské mená, keltské mená, germánske mená a podobne.

  • medzi hebrejskými menami vynikajú Sára, Rút, Ráchel, Rebeka, Lea, Tobiáš, Šimon, Eliáš, Noe, Zachariáš, Mojžiš
  • latinský pôvod majú napríklad mená Martin, Lukáš, Maximilián, Viktória, Klaudia, Diana, Silvia, Regína
  • z gréčtiny pochádzajú mená Filip, Krištof, Lýdia, Dominik, Teodor, Štefan, Filoména, Kristián
  • nemeckého pôvodu sú mená Hilda, Leonard, Irma, Vilma, Norbert, Hubert, Žigmund, Arnold
  • anglické mená sú Edmund, Edita, Alfréd
  • keltského pôvodu sú mená Alan, Brigita, Koloman
  • francúzske mená sú Adela, Iveta, Ivona, Nikola

Mená podľa významu

Niektorí rodičia volia meno podľa toho, čo vyjadruje, akú zahŕňa v sebe vlastnosť, napríklad Jakub – druhorodený, Anna – milostná, milá alebo iné napríklad Félix - šťastný, Sofia - múdra.

V tomto prípade sa vraví, že meno predurčí povahu dieťaťa - alebo ako sa hovorí "nomen omen."

»»»»»»» Prečítajte si aj: Najobľúbenejšie mená u detí - viete, čo znamenajú?

Meno podľa patróna

Voľba mena podľa toho, kto má byť dieťaťu ochrancom, vzorom alebo podľa niekoho, kto rodičom pomohol v ťažkej situácii, napr. Gérard – pri komplikovanom tehotenstve.

V Španielsku je bežné dávať deťom aj desať krstných mien. Španieli totiž pevne veria, že čím viac mien dieťa má, tým viac patrónov pri krste získa, čo nie je na zahodenie vzhľadom na akékoľvek pomery.

Biblické mená

Niekedy rodičia hľadajú vyslovene biblické mená. Platí to napríklad o obľúbenom mužskom mene Michal. V starom zákone hovorí o ňom prorok Daniel ako o veľkom kniežati, ktoré prichádza na pomoc. V Apokalypse je opísaný boj na nebi, v  ktorom Michal so svojimi anjelmi opäť premáha draka a jeho anjelov.

Svätý Marek je zase autorom najkratšieho a zároveň najstaršieho zo štyroch evanjelií.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Najobľúbenejšie chlapčenské biblické mená.

Kým niektoré mená si takmer ihneď spojíme s Bibliou - napríklad Eva, vôbec prvé ženské meno, ktoré sa spomína v Starom zákone, alebo Mária, meno ktoré sa najviac oslavuje v Novom zákone, iné nás môžu prekvapiť: vedeli ste, že nielen  Ester, Ráchel, Rút, Sára, ale aj Abigail, Chloe, Pheobe, Priscilla či Tabitha sú biblické?

iStock

 

 

Meno po slávnej osobnosti

Tieto mená nosili ľudia, ktorí sa stali niečím výnimoční, ovplyvnili dejiny. Často sú to kráľovské, dalo by sa povedať „vznešené“ mená. Rodičia týchto detí túžia, aby dosiahli v živote podobne veľké úspechy, napr. Caesar, Diana.

Meno, ktoré sa dedí v rodine

Vplyv rodiny na výber mena nie je vôbec zanedbateľný faktor. Nezriedka sa v rodine traduje isté meno, zdedené už po prapradedkovi alebo chlapčenské meno po otcovi či meno po zosnulom blízkom príbuznom.

Na druhej strane sa prihliada aj na to, aby sa neobjavili také mená, ktoré už v rodine sú, napríklad: „Sestrina dcéra je Tatiana, ja už teda Tatianu nemôžem dať, hoci sa mi to meno páči.  

Variácie mena

Možnosti, ktoré meno ponúka, ako sa dá meniť, pozmeniť, prikrášliť, zjemniť alebo naopak pritvrdiť (vhodnosť pre detský aj dospelý vek), aké má meno domáce podoby, napríklad Juraj, Jurko, Juro, Ďuro, Jurinko, Ďurinko, Ďuriak.

Ako rodičia rozmýšľame nad tým, ako ho budú volať deti v škole, priatelia, či nezmenia meno na hanlivé, napr. Dorota na Dora, vyslovené s istým pohŕdavým alebo hanlivým podtónom.

Shutterstock

 

Dve a viac mien

V mnohých krajinách rodičia nedávajú dieťaťu len jedno meno ale viaceré. Sú to najmä mená po rodičoch: Juan Garcia Maria.... Alebo rodičia dajú dieťaťu viac mien, ak sa na jednom nevedia zhodnúť. 

Napríklad princ William, vojvoda z Cambridge, má mená štyri. Jeho syn a následník anglického trónu, Prince George, dostal už iba mená tri. Presne toľko mien dovoľujú slovenské zákony. Ak teda chcete vybrať svojmu bábätku viac ako len jedno meno, musíte počítať s týmto obmedzením:

„Každému sa môže určiť viac mien, a to aj cudzojazyčných, najviac však tri mená.“

Retro mená

Jedným z moderných trendov je návrat starších mien, často legendárnych, napr. Kristián, Artuš

Nemusí však znieť až tak veľmi historicky - príkladom je napríklad taký Matúš. V zahraničí je obľúbené retro meno Nora, ktoré zažíva renesanciu. Je v podobnom hľadáčiku ako mená Nova, či Nola.

Niekedy sa stane, že práve niektoré "retro" meno zažije svoju novú populárnu vlnu a s prehľadom atakuje hitparády najobľúbenejších mien súčasnosti.

Mená, ktoré nám niekoho pripomínajú

Môžeme mať mená v srdci ako ich nositeľov, ktorí pre nás v živote veľa znamenali a vieme, že raz podľa nich pomenujeme svoje deti.

Niekedy meno vylúčime len preto, že si pod ním predstavíme istú osobu, ktorá nám naopak nebola sympatická, ktorú sme nemali v láske, meno sa nám asociuje s osobou. Odôvodnením je často veta: „Mal som takého spolužiaka, kamaráta...“ 

 

 

Mená podľa priezviska

Niekedy sa meno nemusí hodiť k priezvisku: je pridlhé alebo prikrátke, obsahuje v spojení s druhým menom veľakrát „r“ alebo „šušľavé hlásky“, napr. Tomáš Baláž, Ivana Vananická (samozrejme, ak sa dievča raz vydá, situácia sa môže zmeniť...) 

Mená podľa súrodencov

Dieťatku nemôžeme dať rovnaké meno ako jeho žijúcemu súrodencovi. Teda presnejšie, zákaz platí iba pre prvé meno s menom žijúceho súrodenca uvedeným na matrike na prvom mieste.

No toto spravidla nebýva pálčivý problém rodičov. Tí skôr hľadajú mená, ktoré sa budú hodiť k tomu, čo už doma majú. Dokonca počítačové roboty už majú za tie roky rodičov ako tak načítaných a vyslovene im ponúkajú mená pre súrodencov podľa ich vkusu.

Vedeli ste, že napríklad k menu Jakub vyberajú neskôr rodičia pre súrodencov mená ako Alexandra, Benjamín, Daniel, Eliáš, Ethan, Hana, Lea, Lukáš, Rebeka? Súrodencom Anny vyberajú rodičia mená Mária, Karolína, Rút, Veronika, Jakub, Matúš, Tomáš.

A ešte zaujímavosť: rodičom, ktorým sa páči tradičné meno Anna, sa často rozhodujú aj medzi menami Klára, Dorota, Alžbeta, Liliana, Margaréta, Elena, Helena.

Mená, ktoré sú dovolené

Viete, ako je to s určením mena z pohľadu práva? Pri výbere mena platí 6 zákazov, - medzi inými by ste napríklad nemuseli uspieť, keby ste chceli dať vášmu bábätku meno Marhuľa alebo Superman. Pravdepodobne vám nebudú chcieť uznať zrobnelinky mien, ako Marienočka alebo Kubíček. Ako sa však dočítate v spomínanom článku, s pravidlami je však možné niekedy aj "vybabrať." 

Mená podľa kalendára

Niekedy vyberáme meno aj podľa toho, či je alebo nie je v kalendári - máme istotu, že dieťa bude mať svoj meninový deň podľa kalendára.

Ten býva rozšírený o nové mená iba raz za čas (naposledy koncom roka 2020), kedy napríklad k Anne oficiálne pribudla aj Aneta alebo k Márii Mia.

Tieto mená niežeby dovtedy neexistovali - sú však akoby schované v tzv. rozšírenom kalendári. Napríklad meno Alica nájdeme v slovenskom kalendári 6. septembra. Podľa rozšíreného kalendára oslavujú v ten istý deň meniny aj Bria, Brian, Magnus, Mansvét, Zachariáš.

Prečo meníme mená?

Niekedy rodičia meno vplyvom neočakávaných udalostí na poslednú chvíľu zmenia - napríklad preto, že ich najkrajšie meno obsadil tesne pred narodením niekto iný v rodine (potom môžu prísť tie divné pocity, že im druhí ukradli meno pre dieťa). 

Alebo počas tehotenstva niekto z rodiny zomrie a vtedy dostane meno milovaného otca alebo mamy prednosť pred naplánovaným výberom mena.

Shutterstock

 

Prelistujte si v zozname mien: chlapčenských aj dievčenských

Redakcia pripravila pre Vás: zoznam mien podľa dátumu, zoznam dievčenských a chlapčenských mien podľa abecedy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 73 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Zuzana napísané 26.01.2018 20:51

Ahojte potrebovalaby som poradiť.Čakámebábo,hoci ešte nevieme čo to bude,ale môjmanželje pevne rozhodnutý že ked to bude dievča dáme mu meno Lesia.Chcela by som poradiť ako inak by som ju vedela pomenovať (Lesi,Lesinka?)

Jaro napísané 01.06.2017 10:26

Môžeme použiť ešte jednu stratégiu.

1. krok

Z dvoch skupín "pravé/nepravé mená" vybrať "pravé meno". Pod pravým menom rozumieme meno ktoré v materinskej reči má jasný význam.

Napr. pre slovenku je "pravé meno" Ľudmila a "nepravé meno" Hannah. Pre hebrejku je to opačne.

2. krok

Meno by malo znamenať to čo dieťaťu prajeme, alebo čo si želáme žeby z neho bolo, prípadne aké by malo mať vlastnosti ako človek.

3. krok

Zhodnotiť či vybrané pravé meno má ľúbozvučný zvuk samostatne aj spolu s priezviskom

Rasto napísané 20.04.2017 18:50

Zaujimave nove meno je napr. Postscriptum, myslim ze v US ho pred casom podarilo dat. Pekne nie, co poviete? zwinker taky Posťo alebo Posťa

 

Alebo Fagia, ako som tot v elektricke zapocul, dve babenky sa bavili uplne vazne. No nedaj take zvukomalebne meno. Aspon pogooglit by sa patrilo, kym take cosi tresnem.

 

Jaaj ludia, netreba ziadne starosvetske mena, staci trocha rozumu a citu pre mieru, ked sa niekto vola Mathias Haluska, to tiez hovori nieco o jeho rodicoch.

Amanda napísané 06.02.2017 17:31

Je vhodné si i pozrieť čo tie mená môžu tiež znamenať, ku príkladu tu: mena.wz.sk

 

Už dlho vyberáme, vyberáme, premýšľame a ešte stále vybraté nemáme

 

smile

anna napísané 04.07.2015 17:11

Ja chcem dievcatko - Ria a chlapec- Marko

lydia napísané 04.02.2015 16:25

Ahojte. Ja som rozmyslala nad menom diego ..uz som pocula ze na slovensku uz take meno je.. Len nikde ho nemozem najst. Neviem o mene nic.. :-) tak ak by niekto vedel budem rada jed napise...

Miška napísané 16.10.2014 22:44

Ahojte volám sa michaela mám dcérku s menom Naomi neviete mi poradiť kedy ma meniny ?? Moc by ste mi tým pomohli

tykoza napísané 13.01.2015 11:24

načo si také meno dávala? iste ani nevieś, ćo to v preklade znamená. Big Grins Big Grins Big Grins

a prečo teraz silou mocou potrebujes nejake meniny. myslis, ze ked jej vymyslis umely termin slavenia jej mena, ze zrazu ho bude mat rada? nie! vzdy ju to bude stvat, ze jej manzel neoslovi Milka, Zlatka, Janka, Lubka.... prosto Naomi. ako nah.vn.

Kris napísané 27.11.2017 11:38

tykoza, tvoj komentár svedčí len o tom, že si zakomplexovaný človek a potrebuješ sa navážať do druhých. Hanbila by som sa na tvojom mieste niečo také napísať.

domca napísané 01.03.2014 19:55

ahoj ked budem mat babetko chcem aby sa volalo chlapcek:luca, matia,tobias co poviete?

žanett napísané 01.03.2014 21:10

mne sa najviac paci Tobias

ničmocmoja napísané 13.01.2015 11:26

des,,, ale tobiáš ešte ,, ale Luca, je dievčenské meno big green

domca napísané 01.03.2014 19:55

ahoj ked budem mat babetko chcem aby sa volalo chlapcek:luca, matia,tobias co poviete?

Floriana napísané 06.10.2013 08:44

Ahoj.Mame doma chlapceka Klementina a teraz cakame dievcatko.Chcem,aby sa volalo Hydrargira,Hermiona alebo Hortenzia.Co myslite,ktore je najkrajsie? Dakujem

tykoza napísané 13.01.2015 11:29

Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins koľkio máś rokov? chudák tvoje deti. hermionkabig greenbig greenbig greenbig greenbig green

casper napísané 08.11.2012 12:05

mne sa strasne pacia mena: Noel, Bastian, Alexander,Timotej

a z dievcenskych: Sara, Saskia, Noemi

 

juuuj vela ich je

rozhodne napísané 13.01.2015 11:32

máš veľmi zlý vkus! smile

i kde vyhrabala také mená? a čo tak Paľko, po Demitrovi, keď i tak hrdo plakala za ním? Hmm..Alebo JKuraj po Jánošíkovi? hmmm..heto.. to rovno daj dievćatu meno Dunčo

Ferka napísané 17.08.2012 16:59

Jednoznacne najkrajsie meno je Paulína zwinker

bambulka napísané 14.03.2012 11:04

Hm, Alexandra. Pôvabná, presvedčivá, čítam samé dobré veci zwinker

www.mojosud.sk

 

Meno naozaj ovplyvní prvý dojem z človeka. A možno aj jeho život...

Sasha Vester napísané 13.02.2012 11:50

Ahojte,

volám sa Alexandra a mne osobne sa toto meno veľmi páči zwinker a aj keď sa ešte deti nechystám mať, veľakrát som rozmýšľala nad menami svojich budúcich detí. A to by mohli byť,

-pre chlapca: Leo, Filip alebo Jakub

-pre dievča: Emma, Rubby alebo Hannah. smile

Som veľmi rada ak som náhodou niekoho inšpirovala Razz

rozhodne napísané 13.01.2015 11:33

si ma inśpirovala, resp. utvrdila v tom, že sašky sú plytké

Daniella napísané 30.09.2011 23:12

Ja uprednostňujem mená ako je napríklad : David Viktor .... a prizvisk odvojité mená .. alebo Charlie Sarah ... smile))) Big Grins Big Grins Big Grins

timea napísané 28.08.2011 22:17

ahojte vsetci !!!!!hoci nie som tehotna ani sa na to v najblizsej dobe nechystam uz ako male dievcatko som rozmyslala nad menom mojich deti chcem ich mat najviac 3 a tak som uz definitivne rozhodla:takze toto su mena pre moje deti:ak to budu dievcata tak im dam mena:sofia,terezia,anina.

a pre chlapcov mena:tobias,oliver,marek.rada by som vedela vas nazor !ak chcete pripiste mena ktore sa pacia vam!dakujem velmi pekne smile zwinker Big Grins Cool Mr. Green Razz Redface Surprised

Soňa napísané 04.08.2011 17:04

Chcem sa spýtať,ktoré z týchto mien by ste vybrali:Salma,Hanna,Linda,resp.Denis,Marko.Priezvisko je Polákoví.Vďaka

rozhodne napísané 13.01.2015 11:30

ziadne

Dr. Mária Krallová napísané 26.06.2011 14:59

Váš komentár

 

Hlupáci! Aj ten najsprostejší piatak musí vedieť, že sa píše "bábätko", a nie bábetko.

hana@redakcia napísané 12.07.2011 15:28

Dobrý deň prajem,

 

vďaka za pripomienku, chtiac-nechtiac si vám dovolím oponovať.

Z hľadiska slovenského pravopisu máte bezpochyby pravdu.

História nášho portálu však pozná dôvody, prečo používame síce spisovne nekodifikovanú, ale za 10 rokov existencie akceptovanú alternatívu s obyčajným e.

Osobne si myslím, že z hľadiska marketingovej či umeleckej originality má autor diela právo na kreatívnu alternatívu voči pravidlám, štandardom, normám,...

Naša alternatíva je akceptovaná natoľko, že som sa už neraz stretol s názorom, aby sme podali návrh jazykovednému ústavu slovo bábätko akceptovať aj v tvare bábetko.

 

Pre zjednodušenie - prosím, prijmite náš názov ako kombináciu slov moderného slovného spojenia "elektronícké bábätko", v skrátenej forme e-bábätko, jedným slovom bábetko.

 

Verím, že si na náš originál pri surfovaní portálom rodinka.sk zvyknete a bude vám časom rovnako prijateľný, ako kodifikovaná verzia so širokým ä.

 

S pozdravom

Gabriel Pavlík - administrátor babetko.sk - rodinka.sk

Ria napísané 05.04.2011 08:32

No ja som si vybrala najprv Viven, teraz som sa pevne rozhodla pre Sofiu a uz nezmenim nazor. Paci sa muzovi aj mne aj dcerke Viktorii. Viete mi navrhnut druhe meno k menu Sofia ? Diky

ALA napísané 27.07.2011 11:35

Váš komentár

My mame Sofiu Zoe zwinker

Taťjana napísané 28.01.2011 12:33

Aji, myslím, že ku vašemu priezvisku sa hodí de facto každé meno, čo je výborné - nie všetci majú také šťastie zwinker . Ako ste sa nakoniec rozhodli? Ja preferujem mená menej časté, ale nie veľmi exotické, napr. Radovan, Ivan, Igor, Andrej..., aj Viktor by sa hodilo ku Richardovi... Z dievčenských mien tu napr. vôbec nebola spomenutá taká Alžbeta (s ktorou sa v tomto období v mojom okolí dosť pretrhlo vrece), aj mená Karolína a Karin sú pekné, nehovoriac o Adriane napr., čo je krásne meno aj v kalendárnom tvare a zároveň sa dá rôzne tvarovať a určite by dnes bolo aj originálnesmile.

miriam napísané 05.01.2011 18:40

Mne sa najviac pacia pre dievcata mena jasmin, july,bella,susan, evelyn a alice(paci sa mi citana forma elis)...meno pre chlapca sa mi paci noel smile)

dada napísané 20.11.2010 17:22

my mame doma 5 deti 2-krat dvojicky raz dievcatka :Cynthy-Lee Samantha, a potom este 2 chlapcekov dvojicky :Joshua,Jonathan, a po 5 rokoch sa nam narodilo 5 dieta chlapcek Nathalien

vilika napísané 29.10.2010 12:14

AHOJ AJA PAN BOH VAM DOPRIAL.MNE OSOBNE SA PACIA MENA ZARA NELLA STELLA SONA,TADEAS. JONAS.A JA MAM SYNA MENOM DAMIAN TAK NEVIEM

Aja napísané 28.10.2010 21:16

ahoj baby smile chcela by som vas poprosit o radu ... s manzelom cakame trojicky smile (v plane bolo dopriat nasemu Riškovi surodenca a nakoniec z toho maju byt trojicky smile) ). Chcela by som sa opytat ci by ste mi nevedeli poradit s nejakymi menami ... maju to byt dvaja chalani a dievcatko smile doma mame Riška (Richard) a dalej sme bezradny :(( Priezvisko je Helcman/Helcmanová

 

 

 

Ďakujem smile

hana@redakcia napísané 28.10.2010 22:10

Aja blahozelam

a uz viete, ci o budu chlapci alebo dievcata?

mne napadlo ze Michal. Ani neviem preco;-)

Daška napísané 19.07.2010 01:08

mne sa nenormalne paci meno Timea pre dievcatko to je definitivne a pre chlapca budem este rozmyslat ale ryan je nadhera taktiez sebastian thomas, adrian su celkom slusne chlapcenske mena smile ale je to fakt tazke s tymi chlapcenskymi lebo slovenske ako filip to je otrasne meno podla mna ...a taktiez sara sa mi lubilo kym som nezistila ze musim umyt sary s hrnca po kukurici big green a este frederika ked niekto da taketo meno tak jeho dieta lutujem lebo bude na sto percent zakomplexovane :P .prepacte ze som zla ale chcem len zachranit tie chudence deti lebo na tie asi nemyslite vacsina mamiciek :P takisto ako moja mama nemyslela na mna ked mi davala meno Dasa ...doteraz nepoznam nikoho stymto menom :P

vilika napísané 23.10.2010 13:03

neviete kedy ma NELLA MENINY

nika napísané 26.01.2010 17:44

Neutral Evil Cry Redface Razz zwinker Big Grins smile Surprised Rolleyes Sad Mr. Green

dominika 1505 napísané 15.12.2009 10:28

prosím vás vie mi niekto poradiť kedy má meniny Zara? nemožem to nikde nájsť a veľmi sa mi to páči.

mik napísané 03.01.2010 10:49

22.1.

Kira napísané 26.11.2009 16:48

Prosím, vie nám niekto poradiť?

Sestra včera porodila dievčatko v nemocnici v Dunajskej Strede, dala jej meno Amy, no odmietli jej to meno zapísať, nakoľko také meno nemajú zapísané v knihe na matrike, nadarmo hovorila, že pozná minimálne tri dievčatká s menom Amy v Šalskom okrese, nechceli uznať ani internetovú stránku babynamesworld.com. Zapísali jej meno Amina, z čoho je zhrozená. Vie nám niekto poradiť ako ďalej? Ďakujeme!!!

Kira napísané 01.12.2009 21:46

Vyjadrenie sa vedúcej matričného úradu BA k tejto veci:

Na Váš dopyt odpovedám nasledovne:

Čo sa týka osobných mien, nemožno zapísať do matriky meno hanlivé, neosobné, domácku podobu mien, meno mužského pohlavia dievčatku a naopak a meno žijúceho súrodenca, ak je v matrike uvedené na prvom mieste. Ak nie je matrikárke známe osobné cudzojazyčné meno, a nie je uvedené ani v žiadnej dostupnej literatúre, ako napr.: „ Vyberte si meno“, „Meno pre naše dieťa“, nie je ani na internetovej stránke www.babynamesworld.com, vtedy podľa § 2 ods. 2 zákona NR SR č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku v znení neskorších predpisov, je treba aby rodičia na požiadanie matričného úradu skutočnosti o taktom cudzojazyčnom mene preukázali potvrdením zo zastupiteľského úradu toho štátu, ktorého meno chcú dať so matriky zapísať.

Čo sa týka mena Amy – je to podľa internetovej stránky osobné meno ženského rodu a je francúzskeho pôvodu, takže prípadne by ste mohli doložiť matrike potvrdenie z Francúzskeho veľvyslanectva.

Nevidím však dôvod na takýto postup, pretože toto meno je na oficiálnej internetovej stránke, je to meno bežne používané meno, ( Amy Winehouse), takéto mená uvedené na internetovej stránke akceptujeme, dokonca sme ho dostali do pozornosti ako pracovnú pomôcku cez MV SR a podľa toho aj iné osobné mená zapisujeme do matriky. V prípade nesúhlasu, môže sa Vaša sestra obrátiť na Obvodný úrad v Dunajskej Strede, ktorý matriky v okrese metodicky usmerňujú a riadia, prípadne na MV SR.

 

PS: nakoniec sme zohnali potvrdenie na podobu mena Amy od Írskej ambasády, ktorá nám ju poslala poštou zadarmo, po tom, ako nám potvrdenie odmietla vydať Britská ambasáda, nakoľko ani jeden z rodičov nie je brit, a veĺvyslanectvo USA si za potvrdenie účtuje 30 USD.

ttomas napísané 04.10.2009 22:22

mame chlapca Daniela...uplny poklad...a ked sa zadari este jeden ...tak bude Damian....a ked vytuzene dievcatko...tak Michaela.....

Zuzana napísané 03.10.2009 17:41

viete mi niekto poradiť zdrobneniny od mena Kiara? a zapišu mi meno Kiara vôbec v matrike alebo Ciara?

Magdaléna napísané 10.08.2009 14:27

Ahoj. Aj my máme synčeka s menom Timur. Pôvodne to mala byť Tamara, ale máme Timurka. A meniny oslavujeme na Tamaru. Ja som pre istotu našla, že Timur je turecké meno. Skúste kliknúť na: babynamesworld.parentsconnect.com/meaning_of_Timur.html a mrknúť to tam.

eva napísané 05.08.2009 11:07

no som zvedava, ci do konca mojho tehotenstva nejako nasim detom vyhovorime, aby sa ten dalsi potomok nemusel naozaj volat EDMUND smile))

gabika napísané 16.08.2008 00:35

mam syna s menom Kevin chcela by som sa o nom nieco dozvediet.dik

MikSa napísané 05.08.2009 21:11

Vyborne webstranky so vsetkymi menami (etymologia, vyznam, meniny): www.bebe.fr/portail/Prenoms/ (ale zvacsa len po francuzsky, aj ked tam najdete mena z celeho sveta)

gabika napísané 16.08.2008 00:01

mam syna s menom Kevin napiste mi co toto meno znamena

Miriam napísané 13.08.2008 12:23

ahojte chcela by som vediet kedy maju maniny tieto mena Ciara Jessica

kate napísané 04.08.2008 12:44

ahoj,mame vybrate dve mena,vivien pre dievcatko a marko pre chlapca,vivien som si tu uz nasla,ale chlapcenske meno marko nemozem najs...nieco o nom prosimsmile

alena napísané 01.08.2008 19:53

moje meno sa páči aj ked som sa mala volať Jana, som spokojná s týmto ktoré mi dali. ja už mám vybraté mená pre dievčatko aj chlapčeka a rozprávali sme sa o tom aj s priatelom aké mená sa páčia jemu.

chela by som ešte reagovať k tomu mailu v ktorom sa pani pýtala, či je možné dať meno dievčatku Kiara, áno je to možné. moja kamarátka má dcérku s takým menom dnes už je možné si vybrať aj exotickejšie mená.

Miriam napísané 26.07.2008 18:03

Tak moje meno je Miram nasim sa to meno paci ale mne az tak nie mna vsetci volaju Mirka alebo Miriam ja som sa mala volat Sara alebo Daniela po mame no ale mne sa paci uplne ine mena nedala by som mojmu dietatu meno Miriam lebo mne sa osobne nepaci s dievcenkych mien sa mi pacibig greenominika Lauru Diana Vanessa a tak no a u chalanou to je Kristian Marek Jakub Samuel Tomas no a Tadeas

hajnikova napísané 24.07.2008 14:23

chcela by som zistit kedy ma meniny Damian a ako by sa dalo toto meno zapisat do slovenskeho kalendara co najskor dakujem!!!

denisa napísané 21.07.2008 20:27

ahojte...ja sa volam Denisa..ani si neviem predstavit ako mohlo mojho otca napadnut taketo meno..moja mama chcela Margareta..ach este ze som Denisa:-)..ale povodne som sa mala volat Katarina,lenze otcovi zomrela sestra a ona sa tak volala..ale je to najkrajsie meno..a urcite sa moja dcera tak bude volat..este sa mi pacia mena Kristina,Lenka,Lea,Julia...no a keby som mala aj syna tak urcite sa bude volat Jan..pretoze to priatel tak chce a on sa tak vola ale zas nie som proti:-).. mne sa paci aj Stefan..lenze tolko stefanov mame v rodine ze uz by sa asi nenaslo dalsie miesto..ale napr.aj Lukas, Kriatian,Ovidius,Klaudius sa mi velmi pacia..tak uvidim co z toho bude?

Renáta napísané 20.07.2008 22:25

ja chcem dať svojej dcérke meno Zara, čítala som, že mnohé mamičky toto meno zaujalo.. Neviem o ňom veľa, ani kedy má meniny. Vie mi niekto pomôcť? ďakujem

Bronka napísané 10.07.2008 16:01

ahojte volam sa Bronislava no vacsina ludi ma oslavuje Broni,Bronka,Broňa...v mojom okoli nepoznam dievcata s rovnakym menom takze som spokojna ze nepatrim do skupiny mien, ktore ma mnozstvo ludi,aj ked nie som nadsena..big green ja osobne mam rada mena Tereza,Timea,Tamara,Olívia,Lea,Zoja a zaujalo ma aj meno Alexa..z chlapcenskych najma Tobiáš a Šimon mozno Branislav,Richard..este mam cas na vyberanie pre vlastne dieta ale pekne a malo sa vyskytujuce mena ma vzdy vedeli zaujatsmile

Maya napísané 10.07.2008 11:01

Ja sa volám Mária a nemám rada svoje meno, pôvodne som mala byť Natália alebo Daniela(po otcovi) priznám sa, že by som bola tak omnoho spokojnejšia. Ale všetci ma volajá Maya alebo Mia a je to v poho:-)myslim, že rodičia by mali dieťaťu vybrať meno, na ktoré sa dá urobiť prezývka, ale nie urážlivá ale nejaká pekná napr. Laura- Lo, Lolitta a podobne. Mam síce len 16 a dieťaťu neuvažujem:-)ale mená už mám vybraté. Moje obľúbené dievčenské meno je Leila, ale pravdepodobne to bude Sofia( po hebrejsky múdrosť), možno by mohla byť Emma, Vanessa alebo Laura. Čo so týka chlapca- Samuel, Tadeáš, Michal.

majka napísané 13.01.2015 11:35

sofia po hebrejsky mudrost

no po slovwensky žofia!

a kto tu vie po hebrejsky?

Ivka napísané 16.06.2008 12:17

Hodí sa nejaké chlapčenské meno k priezvisku Kočík??

pALIG napísané 11.08.2009 07:11

K priezvisku KOČÍK sa dobre hodí meno "Peter"

margaretta napísané 10.06.2008 20:39

Ahojte,vie niekto poradit stranku,kde by som nasla vyznam mien-povodny,historicky..poprosim,napiste mi do mailu...dakujem

petra napísané 06.06.2008 15:01

je u nas na Slovensku mozne dat dievcatku meno kjara?...

adel napísané 05.06.2008 18:32

prosim vas neviete kedy ma meniny sofia??

nikuSKA napísané 28.05.2008 09:27

mozu mi zapisat meno Nella v takomto tvare?to nemusi byt Petronela?

dadka napísané 27.05.2008 12:21

Pani autorka, neviem, kde ste zobrali tieto statistiky, ale sú nesprávne, teda aspoñ co sa týka Spanielska. V roku 2004 top muzských mien, podla statistického úradu spanielska bol: Alejandro, David, Daniel, Pablo, Adrián. U dievcat to boli mená: Lucía, María, Paula, Laura, Marta.

V roku 2006 sa to velmi nezmenilo, muzské najpouzívanejsie mená zostali: Alejandro, Daniel, Pablo, david, Adrián a dievcenské mená: Lucía, maría, Paula, laura a Claudia.

missella napísané 24.05.2008 14:44

poradte mi, ktore meno je lepšie pre dievčatko?.......Noémi alebo Zara?

Saša napísané 09.06.2010 15:42

Zara je krásne meno

Gabriela napísané 07.05.2008 07:15

PRE: maria.b

 

Dobry den,

Videla som na ineternetovej stranke, ze dost ovladate cudzie mena – akych povodov su, co znamenaju a kedy maju meniny.

Chcela som sa opytat na dievcenske meno ZARA. Citala som aky je to povod a jeho vyznam ale mna by zaujimalo este datum menin v akom kalendari alebo pripadne nejaku internetovu stranku, kde by vsetky tieto mudrosti boli a mozno, kde by boli aj. ine zahranicne a cudzo znejuce mena.

Dakujem velmi pekne a prajem pekny den.

maria.b napísané 16.04.2008 19:52

ZARA- povod arabsko- hebrejsky, vyzam- rozkvitnuty kvet, obdoba mena Sara

maria.b napísané 16.04.2008 13:40

EVELYN- čes., eston.,- 24.12.,šveds- 12.2.,lotyšs-26.2.,madar- 26.5., usa-12.6., povod - hebrejsky, význam- živa, životaschopná, odvodené od mena Eva, v EU sa píše EVELÍN-a

barbora napísané 14.04.2008 17:10

Ja by som sa chcela poradit chceme dat dcere meno ZARA ale nikde nemozem nic o tomto mene najst a neviem ci mi ho zapisu na matrike neviete nahodou niekto nieco dakujeeeeeeeeem

eveka napísané 13.04.2008 17:19

neviete mi nahodou niekto poradit kedy ma neniny meno Evelyn

maria.b napísané 31.03.2008 19:59

DEANA - meniny - 1.júl / kalendar usa/. ,význam - sudiť, rozhodovať, pôvod- deana-hebrejsky, deanna- hispansky

Jana napísané 26.03.2008 16:17

Prosím poraďte mikedy má meniny DEANA a v ktorom kalendári.Ďakujem...

maria.b napísané 21.03.2008 11:42

RE: TINKA***Bianka - Dianka, Júlia, Mariana, Kiara, a najviac podľa návrhu Zuzky Saskia

Zuzana napísané 19.03.2008 09:44

Ešte mi napadla Saskia. To je tiež pekné meno a tiež má "ia". Bianka a Saskia...))) No hlavne, nech je druhé bábo zdravé...

Zuzana napísané 19.03.2008 09:34

Bianka je krásne a zároveň krátke mäkké meno. Druhé meno by malo byť najskôr tiež krátke a mäkké, napr.Eliška, Anežka. Alebo na B- Beáta, Barbora. Alebo v mene Bianka je dvojhláska, tak meno, kde sú dve samohlásky spolu: Lea, Timea.

Všetko to však závisí od toho, čo sa páči rodičom. Napr.moja staršia dcéra je Lujza a druhej som naprv dala meno Eliza, lenže muž si to rozmyslel, takže máme Lujzu a Frederiku. Jedno krátke tvrdé a druhé dlhé mäkké meno...*smile) Ale zvykli sme si a tie mená im úplne sedia. Staršia je vážna, príliš rozumná a mladšia je taká veselá kopa.

x))) napísané 18.03.2008 13:40

naj je adamkooooo

Tinka.Andrejkovicova napísané 16.03.2008 15:47

ahojte, ja čakám druhé bábo, mám dcérku Bianku, a pravdepodobne to bude dievčatko, chcem poradiť nejaké pekné dievčenské meno, ktoré by sa zároveň hodilo k Bianke. Ďakujem, Tina.

miska napísané 14.03.2008 11:44

ahojky cakam prve babo uz vieme ze to bude babula mne sa paci meno Vanesska ale neviem ako ju budeme prezivat?skuste mi poradit diky

Kira napísané 11.03.2008 18:14

Ahojte. Čo poviete na chlapčenské meno Noel?

gabi napísané 02.03.2008 17:25

ahoj nevie mi niekto povedat kedy oslavuje meniny Alex?

maria.b napísané 02.03.2008 07:54

SIMON- vo väčšine EU, aj v katolíckom kalend. má sviatok - 28. október

petra napísané 29.02.2008 14:55

Ahojte, prosim, vedel by mi niekto poradit, kedy ma meniny Simon? Dakujem

Dominika napísané 24.02.2008 20:35

Mám syna Timura a to fakt znamená že - chromý- ????????

sonka napísané 14.02.2008 19:01

Niekto tu pisal, ze Timea je v slovenskom kalenderi 26.1. aleto nie je pravda. Timea je na Galinu, t.j. 3.5.

napísané 07.02.2008 22:22

SASKIA- áno

andrea napísané 05.02.2008 11:19

pači sa vám meno saskia????

Ria napísané 31.01.2008 13:40

Ahojte, prosim, skuste mi poradit meno pre chlapceka. Radsej by som chcela nieco kratsie, aby sa nedalo "zhovadit". Mne sa velmi paci meno Julian, ale pri predstave, ze na mojho syna budu v skole vykrikovat "Julo" som tento vyber prehodnotila. Kratkych a peknych dievcenskych mien je dost, ale nechcem svojho syna volat Emmasmile)

 

Dakujem za radu.

Martina napísané 22.01.2008 20:21

Prosím vás nevie niekto kedy na slovensku oslavuje menimy Alex?? nie alexej ani alexander...

Martina napísané 22.01.2008 20:20

Prosím vás nevie niekto kedy na slovensku oslavuje menimy Alex?? nie alexej ani alexander...

Nat napísané 18.01.2008 21:39

Ahoj. Čakám druhé dieťa, pravdepodobne dievčatko. Neviem sa rozhodnúť medzi menami ako Emma, Natalie, Anabella alebo Ella. Mám už syna Artemisa Adriana a po tomto mene chcem niečo normálnejšie, ale problém je v mojom partnerovi, ktorý je na exotické mená. Prosím poraďte mi.

thomas napísané 18.01.2008 07:42

vie niekto kedy oslavuje meniny thomas.

Janetta napísané 08.01.2008 08:33

Moje meno je Janetta a neviem kedy mám oslavovať meniny.Zistíte mi to? Ďakujem

napísané 31.12.2007 09:12

markus-taliansky kalendar, v slovencine Marek-25.04.

Maťa napísané 22.12.2007 21:34

Ahoj. Čakáme prvé a vytúžené dieťatko a hľadáme nejaké pekné chlapčenské mená. Pre dievčatko máme vybrané meno Vaneska, ale na poslednom ultrazviku nám povedali, že budeme mať chlapčeka :-) len aby sme boli aj s drobátkom zdravý.

DARINA napísané 16.12.2007 13:11

AHOJTE ,PROSIM VAS PEKNE CHCELA BI SOM VEDIET KEDY MA MENINY VANESA ALE NA SLOVENSKU NIE MADARSKY ANI ČESKY KALENDAR DAKUJEM VAM VELMI PEKNE.PA

maria.b napísané 13.12.2007 19:20

Miska.....VANESA- meniny 24.5-madarský kalen., 26.5- český kalend, .pôvod anglicky, pomenovanie podľa motýľa

miska napísané 12.12.2007 20:37

Ahojte chcem sa opytat ci meno Vaneska je Slovenske meno v kalendary som ju nenasla ak viete, tak mi napiste kedy ma meniny.dik

simi napísané 10.12.2007 08:21

ďakujem Marie.b. za pomoc. Nevedeli to ani na matrike. Tam majú len Chiaru. Pekný deň :-) i všetkým mamičkám

maria.b napísané 07.12.2007 15:29

RE:Lenka J :VIVIEN - meniny 2.12 /madarsko/, 2.12 /usa/ ,10.3 / francuzsko/., v českom kalendáre sa meno piše VIVIANA- latinsky povod, význam- živý, plný života

maria.b napísané 07.12.2007 15:16

RE: Simi -KIARA- meniny 3.10 / usa-kalendar/., význam- latinský pôvod, slávna, jasná a svetlá

Lenka J. napísané 07.12.2007 13:30

Ahojte,moj priatel vybral meno Vivien...Neviete nahodou niekto ci sa to aj takto pise??

Simi napísané 05.12.2007 13:53

dnes som sa dozvedela, že budem mať ako druhé bábo dievčatko. Niekde som počula meno Kiara a zapáčilo sa mi, no neviem kedy má meniny a čo to meno znamená. Vie mi niekto poradiť?

majkam napísané 30.11.2007 08:25

Pre Mišku - aj ja som za Sabínku smile Pre Evku - čo povieš na Juraj, Andrej, Igor, Ivan? Všetko klasika, ale málo časté a nedajú sa komoliť ani zosmiešňovať.

eva napísané 28.11.2007 20:39

prosim poradte mi nejake pekne mena pre chlapca.dik

re: marta napísané 27.11.2007 16:23

podla mna alica nieje tvrde meno mozno preto ze ja sa tak volam...ale je aspon originalnejsie lebo na skole sme len 2...

maria.b napísané 24.11.2007 16:51

SABINKA

miska napísané 22.11.2007 18:29

Ahojky mohli by ste poradit cakam prve babetko,bude to dievcatko neviem sa rozhodnut nad menami Emma,Timea,Vaneska,Sabinka.Diky

majkam napísané 16.11.2007 20:08

Kedy má "SARAH" meniny?

Menný kalendár Deň Meniny

Ukrajina 26. Júl Sarah, Sara

Francúzsko 4. Október Aure, Bérénice, François, Frank, Orianne, Sarah

napísané 13.11.2007 20:20

prosim Vas velmi pekne potrebujem aby ste mi pomohli z hladaim.Potrebujem zistit kedy ma meniny Sarah.dakujem za pomoc.

maria.b napísané 06.11.2007 16:24

FABIAN- eu- 20. januar, talianské meno, význam pestovateľ bobov, patron zlievačov a hrnčiarov

karin napísané 05.11.2007 10:51

Babulky neviete nahodou kedy ma meniny Fabian?

janka napísané 25.10.2007 10:55

Moja dcerka sa volá Bianka a vela ludí ju volá Dianka dokonca na matrike ju zapísali ako Bianca co nam robí problem.Teraz čakam druhe dieta a rozmyslam nad menom s ktorim nebudu problemy.

Alena napísané 17.10.2007 18:50

Jeej, to som rada Janka P. ze mas Alenku, i ja ak budem mat dceru dam jej Alenka, zatial mam syna Viliam a som na toto meno patricne hrda. V nasom kalendari je naozaj tolko krasnych mien, ktore nam mozu cudzokrajci zavidiet.

Jana P. napísané 17.10.2007 11:10

Moja trojročná dcérka sa volá Alenka. Ak budeme mať druhé dieťatko, bude to Jarko alebo Tánička. Mne osobne sa páči veľa mien v slovenskom kalendári a je mi ľúto, že sa pomaly strácajú, hosi sa svet "globalizuje".

Timea napísané 10.10.2007 21:46

Ahoj JJ, tak sa aspon uvadzas, dufam, ze ak sa Ti v decembri narodi dievcatko, das jej meno Timea, aj ja som dala mojej uz rocnej dcerke toto meno a stalo sa velmi oblubenym, vsade naokolo sa s nim stretavam. Myslim si, ze je to krasne meno a da sa jej hovorit rozne- Timi, Timejka, Timinka, Timuska ,... Tak vela stastia

majkam napísané 08.10.2007 09:50

Ahoj Dodo, držím palce. Alex je pôvodne domáca podoba mena Alexander alebo Alexej, aj meniny si môžete vybrať kedy budete oslavovať. Originál Alex je vo švédskom kalendári 12.12., Alexej v našom 9.1. a Alexander 27.2. Význam: Alexander z gréckeho Alexandros - obranca mužov, Alexej ruské meno z gréckeho álexis - pomoc, alexin - brániť, čiže obranca.

DODO napísané 07.10.2007 20:33

Zajtra ideme už rodiť a doteraz sa nám nepodarilo zistiť kedy má meniny a význam

tohoto mena poradte nám.Meno je Alex.

maria.b napísané 03.10.2007 22:12

DAMIAN- český kal. 27.9., grécke meno,význam- krotiteľ

tinka napísané 03.10.2007 20:26

Majkam--dakujem.

majkam napísané 03.10.2007 10:33

Ahoj Tinka, podľa knihy Majtán, Považaj - Vyberte si meno pre svoje dieťa má Damián meniny 27.9., pochádza z gréčtiny podľa starogréckeho lekára

tinka napísané 01.10.2007 20:54

Chcela by som vediet kedy ma vlastne meniny Damián.........dakujem!

majkam napísané 28.09.2007 08:41

Ahoj Miška, meno Nikolas je z frnacúzskej alebo anglickej podoby mena Nicolas, čiže Mikuláš, znamená víťaziaci medzi ľuďmi, víťaz, podobne ako Viktor, Vincent, Žigmund a meniny má 6.12.

miska napísané 27.09.2007 17:58

cakam prve babetko bude to chlapcek Nikolas neviete,kedy ma meniny a co to meno znamena?Ďakujem

danulienka napísané 25.09.2007 16:49

Ahoj,mohol by mi prosim niekto napisat,kedy ma meniny Zara,hladali sme to na na nete a nemohli sme sa to dopatrat,ta prosim pomozte,dakujem.

bea-uk napísané 24.09.2007 10:24

Mne sa velmi pacia mena Matus a Mia,ale Mia sa v mojej rodine zatial nikomu nepacila,paci sa iba mne a manzelovi, a nie je ani v kalendari iba vo svedskom.

majkam napísané 07.09.2007 09:29

Pre Lauru: Obe mená sú krásne, mne osobne sa tiež viac páči Jasmina, je ale menej časté a nie je v kalendári, preto možno to prehováranie... Záleží aj od priezviska a čo hovorí srdiečko smile

majkam napísané 07.09.2007 09:25

Pre Lilu: Kniha Majtán/Považaj Vyberte si meno pre svoje, ktorou sa vraj matriky riadia, obsahuje aj meno LIlla, treba byť slušne neodbytný. Veď zapisujú mená Anna, Emma, Ella, možno by som skúsila informovať sa na matrike v inom meste - iní ľudia, iný prístup. Meno Leonela som našla na nete ako meno hrdinky staršej venezuelskej telenovely, asi treba vybavovať tiež potvrdenie z veľvyslanectva. Držím palce!

jarka napísané 06.09.2007 16:50

chcela by som pomôcť lile,

čo sa týka tých dvoch spoluhlások vedľa seba v slovenčine tak čo hovoria na matrike na slová vrčať, klzať, mrtvy, svišť......, skôr bude problém pri zápise dvoch rovnakých spoluhlások vedľa seba, matrika vam robí nezmyselné problémy svojmu dieťaťu môžte dať aj medzinárodné meno, myslím si že je na to nejaký zákon už dávno neplatí, že musí byť len v slovenskom kalendári, takže si to svoje vysnívané meno zadaj do googla a vysvetli zaostalej pani matrikarke, že svet sa globalizuje

Laura napísané 05.09.2007 20:40

Potrebujem poradit, uz dlhsi cas sa mi paci meno Jasmina, Jasminka....ale manzel a kamaratky ma prehovaraju aby bola mala Barborka, ktore meno je vhodnejsie, co myslite...

Zuzana napísané 03.09.2007 12:27

Ako ste dopadli? Dali ste iné meno? Didiana naozaj nie je v žiadnom ani svetovom zozname mien. Je tam len Didina - francúzske meno. Didiana je len prezývka moderátorky Dagmar Dianovej.

Zuzana napísané 01.09.2007 18:38

Minule som už v jednom slovenskom kalendári videla uvedenú Rebeku pri Linde 2.septembra.

JJ napísané 30.08.2007 18:32

Pre Ivanu:čo tak chlapčenské meno DAMIAN. Meniny má 26.9./KATOL.KAL./ Ja mám syny Damiana/v novembri bude mať 12r/ a voláme ho Damik, Damuško.Dcéru Nikoletu /13r/ a v decembri čakáme Timeu alebo Alexandru /ešte neviem/.

Lila napísané 30.08.2007 08:21

Chcem vedieť, či môžem konečne používať svoje meno, čo je LILLA pôvodne a na matrike s vysvetlením, že slovenčina nepozná dve spoluhlásky vedľa seda myslím si , že je prinajmenšom čudné. Taktiež nemôže dať synovec svojej dcére meno Leonela, tak sa totiž volala moja lpra-pra babička. Žiadajú od nás akýsi dôkaz, že toto meno existuje, aký význam má a odkiaľ pochádza. Som z medzinárodnej rodiny, kde každý náš prechodca bol inej národnosti, no láska a osud ich spájal. Moja pra-pra babička pochádzala z porugalska a volala sa ako som už spomínala Leonela. Prosím poradte nám, čo máme roboť, kde hľadať pomoc, aby sme toto dievčatko mohli volať podľa vôle ich matky, nie je to hanlivé meno, Existuje u nás meno Lea aj Nela, no zapísať Leonelu na matrike nechcú. SOS pre nešťastných rodičov !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Milan napísané 28.08.2007 14:51

Meno DIDIANA sme nenašli v žiadnom zozname a preto nám ho nechcú vpísať na matrike do rodného listu. Čo máme robiť, aby toto meno bolo zapísané na matrike.

maria.b napísané 26.08.2007 18:51

REBEKA- 9.3-český kal., hebrejské meno- dobré živená, tlstá, okuzlujuca, Beki, Rebuška, Reba, ....PS: spÝtať,

Suchoňová L´ubica napísané 24.08.2007 23:49

Chcela by som sa spítať kedy má meniny REBECCA a či je pravda že je to židovské meno d´akujem

Mia napísané 22.08.2007 14:21

Napíšte mi prosím, kedy má meno Mia meniny podľa talianskeho kalendára

mirka napísané 06.08.2007 14:19

mám doma 3 ročnu dcérku Ninku. Bývame v Komárne tak sa aj v porodnici potešili, že konečne neaké iné meno ako madarské, alebo exotické.Pre chlapca sme mali vybraté Aleš. Plánujeme druhé bábätko a akurát hladám na stránkach, listujem neaké vhodné mená. Páčia sa mi ruské mená, aj chorvátske....Napr. chlapčenské meno Goran. baby listujte, hladajte cez google napr.: www.babynames.com, alebo www.babynology.com. tam nájdete mená zoradené podla štátov, čiže kto chce niečo extra to nájde.A je tam toho až až.....

mirka napísané 28.07.2007 22:10

Pre Janku, ktorá hľadala pre dcérku meno staroslovanského pôvodu:

Z povestí o Slovanoch si pamätám meno Drahomíra (to bola povesť o statočnej Drahomíre). Myslím, že by to celkom pekne ladilo spolu: Mojmír a Drahomíra...

Iné mená slovanského pôvodu sú: Ľudmila, Drahoslava, Milota, Dobroslava, Miroslava, Vladimíra...

majkam napísané 27.07.2007 09:11

Ahoj všetci, čo vyberáte meno! Pozrite si www.calendar.sk alebo www.babynamesworld.com, dá sa tam nájsť kto má kedy meniny, pôvod aj význam mien. Ja čakám tretie a tuším, že to bude chlapec, lebo sa mi začínajú vynárať intuitívne chlapčenské mená, s ktorými som mala predtým problém a žiadne sa mi nehodilo. Pre dievča mám jasno - Marina alebo Mariana a pre chlapca zatiaľ 3 alternatívy, také úplne normálne mená, čo sa už asi ani nedávajú - Alexander, Vladimír alebo Adrián

maria.b--vierke napísané 23.07.2007 19:30

KEVIN- keltský púvod, pôvabný, ,,,,KIARA- latinský pôvod, slávna,jasná a svetlá

maria.b napísané 23.07.2007 18:56

Vanesa- 24.5,mad.kal., 26.5 český kal.,(umelo vytvorené meno)

enda napísané 23.07.2007 13:33

prosim vas zistite mi kedy ma meniny Zara?strasne sa mi to meno paci ako aj kiara a chlapcenske Nico

martin napísané 23.07.2007 13:31

prosim chcel by som vediet kedy bude mat meniny Vanesa

dakujem

vierka napísané 20.07.2007 15:42

maria.b, ďakujem za info. Nevedela by si prosím kde ešte zistím význam mien?

Denisa napísané 19.07.2007 12:59

Mojemu dietatku by som chcela dat meno Patrik,Vanesa a Viktoria,ale neviem co tieto mena znamenaju a mohli by ste mi este napisat kedy ma Vanesa meniny.Velmi pekne dakujem.

maria.b napísané 17.07.2007 21:16

KIARA- usa-3.10,,,KEVIN- usa- 4.6, španiels-3.6

vierka napísané 17.07.2007 17:24

čakám druhé bábo a páči sa mi meno pre dievča Kiara a pre chlapca Kevin.

Nevie niekto čo tieto mená znamenajú a kedy majú meniny? Ďakujem

jp napísané 13.07.2007 13:59

dvojicky divcata a chcela by dat mena Marissa a Miranda nevedeli by ste mi pomoct ze kedy maju meniny a co tie mena znamenaju.Prosim

Ivana napísané 12.07.2007 17:40

ahojte čakám prve bábetko a neviem si vybrat žiadne nezvyčajne meno aj pre chlapca aj pre dievča. poradte mi niečo pekne a zaujmave

maria.b napísané 08.07.2007 22:20

TIMUR-pôvod- mongolský, výzam- chromy, 25.7-podľa madarského kalendára,

Oliverka napísané 07.07.2007 21:22

Ale ved Ursula je krasne meno... Zastavam nazor, ze vynimocni ludia maju vynimocne mena a to nemam na mysli Jessiky, Vanessky, Chiare, Marcusov, Christianov a pod. Pacia sa mi menej frekventovane slovanske mena.

sima napísané 07.07.2007 20:57

Niekto sa pytal na meno Timur.Maria b. odpovedala,ze ma meniny v madarskom kalendari a ze to znamena chromy.Timur ma ale povod v mongolsku,znamena zelezo a v madarskom ani v ziadnom inom kalendari som ho nenasla.Sama mam synceka Timura a datum menin si budeme musiet vymysliet.

S

andrea napísané 06.07.2007 18:55

ahojte vsetci...ked um mozem vyjadrit svoj nazor(aspon dakde), tak sa pripajam k tejto diskusii. Som rada, ze tato stranka existuje, lebo mam moznost vyberu viacero mien a to aj zahranicnych, co ocenujem, lebo xcem, aby moje deti, ktore su uz mimochodom na ceste, mali pekne meno a rozdielne od ostatnych. Sloovenske mena a mi velmi nepacia, preferujem skor zahranicne, aj ked, som uz pocula vselijake mena..napr.moja kamoska dala meno svojej dcere Ursula a to ma zarazilo, lebo ho nema len tak hocikto.Vravi, ze je to jej hrdinka z filmu.No ja neviem, lebo to dieta, ked vyrastie, bude mat dost traumu na cely zivot...a to by som nechcela a tak som sa jej to snazila vyhovorit.No co uz, ked je to pokrstene.Ja davam svojej dcere meno Viktoria, lebo v preklade to znamena vitazstvo...a stretla som sa s viacerymi nazormi, ze je to pekne meno, i ked to ni je ojedinele, ale mne sa pacismile

maja napísané 02.07.2007 21:33

Česko-2. Február-Nela, Slovensko-31. Máj-Petronela. Pôvod:rôzný

Význam: odvodené od Kornélie, Petronela, Helena, Eleonora

jana napísané 01.07.2007 15:30

vyberam meno pre nase druhe dieta a z dievcenskych sa mi celkom paci Nela ale neviem kedy ma meniny ani akeho je povodu a co znamena toto meno.nase prve dieta sa vola Brano

Jana napísané 23.06.2007 12:00

Nevie niekto pomôcť pri výbere mena pre našu dcérku? Meno musí mať staroslovanský pôvod alebo musí byť rýdzo slovenské. Náš starší syn sa volá Mojmír. Ďakujem.

napísané 22.06.2007 21:03

REBEKA- 9.3-český kal., hebrejské meno- dobré živená, tlsta, okuzlujuca, Beki, Rebuška, Reba,

lole napísané 22.06.2007 16:40

nevie niekto kedy ma meniny rebeka a co to meno znamena ? dakujem

Alex Mário napísané 16.06.2007 17:27

Mám syna volá sa Alex Mário, voláme ho Alex, Ali. On je na svoje meno asi hrdý má 3,8 roka. A keď mu poviem dáku zdrobnelinku, tak ma zakríkne mami ja som Alex.

jaja napísané 11.06.2007 14:14

Petrovi: To si taky samolubi, ze chces, aby sa obe deti volali po Tebe? Neskusis do toho vyberu vlozit trochu fantazie? Pedro na Slovensku bude zniet dost smiesne. Ak sa tak bude volat, uz teraz ho lutujem. Prepac, ale je to moj nazor.

Peter napísané 10.06.2007 22:30

Mam jedneho syna a vola sa Peter a cakame druheho . Chceme dat druhe meno Pedro . je to mozne??? Dakujeme za nazor alebo radu.

napísané 04.06.2007 19:52

Jaj, tak to nic, lebo to vyodilo iba preto, ze v tom nazve je MIA, paMIAtka zosnulych. Ale to je iba jedno z mien, nad kt. uvazujem, este uvidime

maria.b napísané 04.06.2007 17:25

NAOMI- usa-2.4

maria.b napísané 04.06.2007 17:23

MIA- calendar.sk. vo vyhľadavači uviesť meno Mia, a na spode tabulky je Slovensko-2.11

ivana napísané 04.06.2007 16:11

dobrý den..neviete prosim Vás kedy má meniny Naomi? Dakujem

gabriela napísané 04.06.2007 12:59

poppy je anglicke meno a znamena cerveny kvet. v anglicku ho povazuju za mile meno pre dievcatko.

gabriela napísané 04.06.2007 12:38

nikolas ma menini podla greckeho kal.6.decembra ako st.nikolas alebo mikulas v sk.kal.

napísané 03.06.2007 21:00

maria, mozem sa spytat, kde si nasla tie meniny pre Miu? lebo mne na 2.11 vychadza na sviatok zosnulych, niekde mi este naslo Cezara na tento den, tak by ma zaujimalo, kde sa da najst viacej mien

napísané 03.06.2007 17:29

Jessika- čr-4.11. ,usa-24.5, preklad-pozorovateľ,bohatá, v istom preklade je zženštelý muž, pôvod -hebrejsky

jessica napísané 03.06.2007 15:46

co znamena meno jessica v preklade,kde to zistim.a kedy mam meniny.

maria.b napísané 02.06.2007 20:44

MIA- slovensko-2.11, usa- 8.9, zvyšok eu- odvodené od iného mena

napísané 01.06.2007 13:11

Neviete kedy ma meniny Mia, ak vobec?

anka napísané 25.05.2007 13:44

Pre dievca sa mi velmi paci meno Lulu. Co si o tom myslite? Zapisu mi to na matrike?

Zuzana Kovacova napísané 16.05.2007 20:39

Moja dcera chce dat dietatku meno Markus, ale nevie kedy by oslavovli meniny. Uvitali by sme kalendar v ktorom sa toto meno nachadza. Ak viete poskytnut nemecky kalendar krstnych mien boli by sme radi.

Zdravi nastavajuca mamicka a babicka.

napísané 10.05.2007 13:38

MARKO = MAREK-slovensko, eu-25.4

Marko napísané 08.05.2007 15:44

Kedy oslavuje meniny Marko?Ja to neviem a preto neoslavujem. okramslayer@azet.sk

Marko napísané 08.05.2007 15:42

Čaute,akého pôvodu je meno Marko?Napíšte mi na e-mail.dík

maria.b napísané 07.05.2007 21:58

NIKOLAS. -eu-.6.12.,usa-5.12

ivka napísané 07.05.2007 18:07

Neviete mi niekto pradiť kedy má meniny Nikolas? už blúdim kalendármi nejaký ten čas a stále som nič nenašla. ďakujem

Tinka napísané 28.04.2007 20:49

www.calendar.sk

maria.b napísané 26.04.2007 19:51

GLORIA- latinské meno, význam slávna, meniny usa-18.3, španielsko- 25.3, madarsko-13.5

marcelinka napísané 23.04.2007 17:32

no dalo mi to cely den zabrat ale vyplatilo sa poppy ma meniny 23.11.keby ste niekto este hladali to meno:-)))))

marcelinka napísané 23.04.2007 15:17

viete niekto co znamena Gloria a kedy ma meno?dakujem

marcelinka napísané 23.04.2007 15:07

hollyhock a vedela som co to znamena citala som knihu od Elizabeth Adlerovej len si teraz hned nespomeniem ako sa volala taka oranzova precitaj si urcite sa ti bude pacit a mam to odtial od vtedy sa mi tak paci to meno:-))

marcelinka napísané 23.04.2007 15:02

hollyhock dakujem ti ze si mi napisala a vies aj kedy ma meno v kalendary poppy?dakujem

napísané 19.04.2007 19:30

timea ma meniny 3.5., v madarskom kalendari

minonka162 napísané 15.04.2007 16:23

Neviete mi poradit kedy ma meniny Timea,chcem dat take meno mojej dcere ale neviem ci ju nepripravim o sviatok

hollyhock napísané 13.04.2007 23:43

marcelinka, meno Poppy existuje, celkom popularne u nas v UK, znamena makovy kvet : )

hollyhock napísané 13.04.2007 23:39

marcelinka, Poppy existuje, celkom popularne u nas v UK, znamena makovy kvet....... : )

maria.b napísané 13.04.2007 21:02

samanta- 26.8 (usa kalendar)--- markus- 25.4 (eu kalendar),

marcelinka napísané 13.04.2007 18:43

chcela by som pre dievcatko meno Poppy ale vobec neviem ci vobec take meno existuje a tiez neviem kedy ma meno Samantha a Marcus.dakujem

sabika napísané 30.03.2007 17:50

cakam chlapca a neviem sa rozhodnut ake meno mu mam dat, doma mam Sabinku,neviete mi poradit s nieakym menom?

Tinka napísané 29.03.2007 12:16

Prepacte, ze je to az 3x, nieco mi tu blbne.............

Tinka napísané 29.03.2007 12:13

Sofia-grecke meno, znamena mudrost, meniny ma 15.5

Tinka napísané 29.03.2007 12:10

Sofia-znamena mudrost, meniny ma 15.5

Tinka napísané 29.03.2007 12:07

SOFIA-znamena

Alena napísané 22.03.2007 21:38

prosím Vás pekne nevie mi niekto poradit kedy ma meniny sofia? veeeelmi sa mi to meno paci a neviem kedy oslavuje meniny... dakujem ak niekto bude vediet prosim napiste na moj emali alenka_v@zoznam.sk.... oaj zo srdca dakujem smile) vdaka este raz

Elin napísané 22.03.2007 19:53

Neviete mi niekto poradit kde by som zistila, kedy by mohla oslavovat meniny ZARA? Nemate niekto dceru s tymto menom?

Dakujem

Oxy napísané 21.03.2007 17:03

Pekný prehľad mien v kalendari (nemyslím len tie "typické") je na sk.wikipedia.org/wiki/Meniny

maria.b napísané 11.03.2007 19:54

jesika- v českom kalendare ma meniny 4.11, hebrejsky pôvod, význam- bohatá

Ivana napísané 11.03.2007 15:31

Jessica- poradil by mi niekto kedzy ma meniny

MARIA.B napísané 07.03.2007 21:28

REBEKA- 9.3-český kal., hebrejské meno- dobré živená, tlsta, okuzlujuca, Beki, Rebuška, Reba, ....... JASMÍNA- 24.2 mad.kal., odvodené od kríka jasmín, meno je v českom kalend.,

renata napísané 06.03.2007 22:53

kde môžem nájsť, čo znamená meno Rebecca, ako sa má pisať/rebeka, či rebecca/ a kedy má meniny?poradte: ak má niekto rebeccu, ako ju voláte

renata napísané 06.03.2007 22:53

kde môžem nájsť, čo znamená meno Rebecca, ako sa má pisať/rebeka, či rebecca/ a kedy má meniny?poradte: ak má niekto rebeccu, ako ju voláte

renata napísané 06.03.2007 22:52

kde môžem nájsť, čo znamená meno Rebecca, ako sa má pisať/rebeka, či rebecca/ a kedy má meniny?poradte: ak má niekto rebeccu, ako ju voláte

JOZEF DOBIS napísané 05.03.2007 23:57

CHCEM VEDIET AKO SA SPRAVNE PISE MENO YASSMINA,LEBO SA MI NARODILA DCERA A NECHCU MI JU TAKTO ZAPISAT DO MATRIKY...A ESTE KEDY MA MENINY,DIK.

mária.b napísané 05.03.2007 09:55

SEBASTIAN- ustihodný, vznešený,meniny-EU-20.1., EVELIYN/A/- živá, keltské meno, český kal.- 29.8., K menu pasuje pre dievčatko ELEN, pre chlapca ERIK, podľa môjho vkusa

napísané 04.03.2007 15:59

Prosím vas,neviete mi poradit co znamená meno Sebastian a kedy oslavuje meniny. Vopred dakujem.

evelyn napísané 04.03.2007 14:13

moja dcera sa vola Evelyn,ma v maji meniny,cakame druhedieta neviem si vybrat zatial meno

Lada napísané 03.03.2007 21:18

Ahojte, ja som nasla meno Timea v jednim slovenskom kalendari dna 26.1. na tamaru, kedze aj ja mam dcerku Timeu, tak som sa o to zaujimala. Neoslavovali sme to teda podla madarskeho kalendara 3.5., ale podla toho nasho slovenskeho dna 26.1. Kto mate este Timejku?

napísané 02.03.2007 22:28

Vanesa- 24.5,mad.kal., 26.5 český kal.,(umelo vytvorené meno)

Leonard- 16.8 slov. kal, výzam- silný ako lev

Carolina-4.11, význam- slobodný muž(karol)

Denisa napísané 27.02.2007 13:49

Ahoj,čakám dvojičky chlapca a dievča.Mám pre ne vybrané mená Caroline a Leonardo a chcela by som vediet čo znamenajú a kedy majú meniny.Dakujem za pomoc.

Veronika napísané 25.02.2007 19:35

Nikde neviem najst meno Vanesa pre moje buduce dieta...moze mi niekto s tym pomoct??prosiiim..dakujem

napísané 24.02.2007 16:59

tinka,

o mene damian, sa píše trochu nižšie. odpoveď je tiež pre tinku

mária.b napísané 15.02.2007 10:33

DAMIÁn - krotiteľ, pokoriteľ, meniny - 27.9

TIMUR- 25.7, madarský kalendár, pôvod mongolský, význam mena- chromý

Tinka napísané 15.02.2007 08:18

Vie este niekto nieco o mene DAMIAN ? Dakujem !

Eva napísané 14.02.2007 21:53

Velmi pekne Vas prosim,poradte mi ci mozem dat meno Timur a kedy bude oslavovat meniny.Dakujem.

mária.b napísané 05.02.2007 19:52

SOFIA- grécke meno, znamená múdrosť, meniny -15.5 Obdoba mena v slovenčine je meno SOŇA- meniny 28.3

Zuzana Gajdošova napísané 05.02.2007 12:46

Prosím Vás, potrebujem súrne vedieť, kedy má meniny meno SOFIA, v akom medzinárodnom kalend. sa dá nájsť a charakteristiku mena.Prosím na horeuvedenú adresu. Ďakujem.

tana napísané 04.02.2007 18:48

ahoj janka timea je z madarskeho kalendara a ma meniny 3.maja

Janka napísané 04.02.2007 15:48

hej holky,neviete poradiť,kedy ma meninky Timea?

Peťa napísané 24.01.2007 18:47

Prosím Vás,čo znamená meno Sanija,kedy má meniny?

mária.b napísané 24.01.2007 18:28

TIMUR- 25.7, madarský kalendár, pôvod mongolský, význam mena- chromý

marlene napísané 24.01.2007 02:30

pri prvom synovi som mala vybratych viac mien,vyhral to filip (volal sa tak moj dedko) a pred 16-imi rokmi to bolo totalne nezvycajne meno.keby to bolo byvalo dievcatko bola by anja alebo julianna.pri druhom synovi som uvazovala o maximilianovi alebo jonathanovi.nakoniec ma meno jakob jonathan.no a pri tretej dcere som chcela velmi meno marlene,ale muzska cast rodiny prehlasovalaju a este aj pavlinku(chcela som ju volat poppy),anicku,hanku.nakoniec mame claru.vsetky mena sa hodia aj k nasmu priezvisku a vzdy ked povieme ako sa vola mala a povieme meno ,kazdy je nadseny tym menom,pretoze sa nevyskytuje casto a je to stare meno.

niekto tu ma dceru vilmu-mne sa to meno velmi paci-spajam ho s mojou tetou ,ktoru mam velmi rada.

silvia.h napísané 22.01.2007 19:35

PROSIM PROSIM, ma niekto dceru menom ZARA?? Ja mam a vobec nebiem, kedy ma meniny.

Noris napísané 21.01.2007 20:07

Ahoj,čakáme babätko,chlapčeka a chceli by sme mu dať meno TIMUR,chcela by som vediet kedy Timur oslavuje meniny , v akom je kalendári,pátrala som po rôznych ruských kalendároch,ale bezvýsledne,prosím o pomoc hladaní!

Noris

blisco napísané 21.01.2007 15:25

Moze mi niekto povedat kedy ma meniny Timur.Neviem to zistit v ziadnom kalendari.povodom to je ruske meno ale v ruskom kalendari to nie je.Vopred vam za to dakujem

blisco napísané 21.01.2007 15:24

Moze mi niekto povedat kedy ma meniny Timur.Neviem to zistit v ziadnom kalendari.povodom to je ruske meno ale v ruskom kalendari to nie je.Vopred vam za to dakujem

Ambra napísané 19.01.2007 22:43

Chcela by som poradiť všetkým budúcim mamičkám, kde si nájdu meniny akéhokoľvek mena v ktorejkoľvek krajine. Tu je linka: www.calendar.sk Prajem šťastný výber a zdravé, krásne detičky!

mária.b napísané 16.01.2007 19:09

Damián- grécke meno, pokoriteľ, krotiteľ, meniny 27.9

Sára- vznešená a krásna, meniny 19.1

veronika napísané 15.01.2007 17:29

sara=knazna, vznesena, hebrejsky povod, meniny ma 19.1. v ceskom kalendari...damian=muzska obdoba damiany, meniny ma v ceskom kalendari 27. septembra

Mária napísané 15.01.2007 09:21

Prosim vas surne chcem zistit kedy ma meniny SARA.

Vopred dakujem.

Tinka napísané 15.01.2007 09:02

Dobry den, onedlho by sa nam mal narodit chlapcek.Vybrali sme mu meno DAMIAN.Pomozete mi niekto napisat charakteristiku tohto mena?Potrebujem zistit. kedy ma meniny..!Ďakujem !

mária.b napísané 13.01.2007 14:56

Vanesa- meniny 24.5-madarský kalen., 26.5- český kalend,.

Vejka napísané 10.01.2007 21:38

Dakujem pekne Veronike, ze mi napisala, velmi si to vazim, naozaj velmi pekne dakujem:-)))

napísané 10.01.2007 20:19

Prosim vas potrebujem zistit kedy ma Vanesa meniny-SURNE.Odpoved prosim poslat na adresu:matroska13@azet.sk DAKUJEM

veronika napísané 10.01.2007 15:02

meno hanah je hebrejskeho tvaru, lebo hana je poslovenstene meno hannah(hebrejsky tvar) znamena mila, milostiva a meniny ma tusim 26.jula. a Thomas je to iste ako tomas= dvojca. je hebrejskeho povodu meno a meniny ma 7.marca.

Vejka napísané 09.01.2007 18:51

Prosim Vas viete niekto co znamena meno Hannah a Thomas? A kedy vlastne oslavuju tieto mena meniny? Prosim, ak to niekto vie a napisal mi to, vela by to pre mna znamenalo. Poprosim co najskor, pretoze uz sa mi to blizi:-)) Dakujem pekne a pozdravujem vsetky mamicky a buduce mamicky:-))) Dakujem este raz.

Veronika napísané 08.01.2007 14:40

Ahojte, pozdravujem všetkymamičky, budúce mamičky, čoskoro mamičky, ako i fanatičky okolo určovania mien svojich detí ďaleko dopredu, ku ktorým patrím i ja smile mám priateľa, s ktorým sa veľmi ľúbime, hádam aj svadba raz bude...a mne nedá stále plánovať tie mená...prelistovala som kalendár celý odhora dole už asi trikrát,aj som surfovala na nete po všelijakých zahraničných stránkach, a našla som mená ako zara, elissa, melissa, ale keď je asi nakoniec pravda, žeby sa malo meno hodiť k priezvisku...takže hociaké meno to nemôže byť, ale prišla som, a myslím, teda konečne už mám pocit že som našla to pravé, môjmu ušku krásne znejúca meno..resp dve mená a ich kombinácia je Hannah Olívia...nie som židovka, len pôvodne som premýšľala o mene Olívia, ale niekde som na nete narazila na Hanna Olívia, tak som si to prerobila na Hannah Olívia...a chcela by som s aspýtať, či by mi to na matrike prešlo? dočítala som sa, že zákon povoľuje tri mená , ale že len prvé sa zapisuje do matriky, ale neviem, či by mi zapísali Hannah..resp, neviem, či by som nemala dať ako prvé meno Olívia , žeby to bolo Olívia Hannah..mala som ešte vybraté mená ako Karolína, Slávka, Tatiana, Diana..ale neviem..chcela som nejaké nové, často sa nevyskytujúce..tak mi povedzte, ako s avám páči môj výbersmile a pre chlapčeka sme mali s priateľom vybraté Jakub,Tomáš, ale najnovšie by sme mu asi dali meno Sebastián.

mária.b napísané 06.01.2007 19:57

scarlett- šarlatovo červená, ryšavá, obdoba v českom kalendáre je meno skarlet,meniný 4.11

Erika napísané 06.01.2007 18:06

neviem dat svojmu dietatu meno...rozmyslala som nad menom Scarlett ale neviem kedy ma meniny ..viete mi prosim poradit..? dakujem

napísané 05.01.2007 20:17

oprava-markus meniny 25.apríl

mária.b napísané 05.01.2007 20:13

markus- slovenská obdoba mena je marek, meniny vo väčšine štátov EU je 24.apríl

Kika napísané 03.01.2007 18:02

Markus - meno rímskeho rodu asi z mena rímskeho boha vojny Marsa, teda "bojovník".

Helena napísané 02.01.2007 20:42

Ahoj ja som tiež uvažovala medzi výberom Tobias a Tobiáš, ale Tobiáš sa mi páči ovela viac, má v sebe takú vážnosť a je podla mňa viac chlapské. Mali by sme počítať aj s tým že tie deti budú raz aj dospelé a aby aj to meno znelo dospelo.

Roni napísané 02.01.2007 19:53

Jak se vám líbí jméno Kateřina, Josefína, Štěpánka a Alžbeta?

Andrea napísané 02.01.2007 10:33

Dobry den, synovi som dala meno Markus. Mozete mi napisat strucnu charakteristiku tohto mena?Dakujm.

Andrea napísané 02.01.2007 10:32

Dobry den, synovi som dala meno Markus. Mozete mi napisat strucnu charakteristiku tohto mena?Dakujm.

Andrea napísané 02.01.2007 10:32

Dobry den, synovi som dala meno Markus. Mozete mi napisat strucnu charakteristiku tohto mena?Dakujm.

Andrea napísané 02.01.2007 10:32

Dobry den, synovi som dala meno Markus. Mozete mi napisat strucnu charakteristiku tohto mena?Dakujm.

Katka napísané 31.12.2006 23:20

My s manželom tiež vyberáme mená pre bábatko. Dufam, že už čo skoro nejaké pribudne aj k nám do rodinky. Chcela by som dievčatko a meno Samantha. A pre chlapčeka Tobias. Tiež som už počula všeliaké reakcie od priateľky aj rodičov ale jedna super kamoška mi raz povedala, že nemám dať na nikoho a určiť si meno aké sa páči nám , rodičom. Veď nakoniec je to naše dieťaťko. A veru mala pravdu, prečo by som mala počuvať druhých. Ked sa nám páči , druhým sa nemusí.

A Samantha je pekné. Len neviem kedy má meniny a z ktorej krajiny pochádza. Ak mi vie niekto poradiť budem vďačná. Ďakujem

ERIKA napísané 22.12.2006 21:25

Prosim napíšte mi miečo o mene Sofia. A Nikolas

Veronika napísané 18.12.2006 18:20

komu sa paci meno Veronika?

martina napísané 04.12.2006 20:19

ahojte maminky. I ja sa pridam k tejto zaujimavej teme. Som maminou jedneho krasneho, veseleho 14mesacneho chlapceka a poviem Vam, tiez sme si uzili - co sa mena tyka svoje. Moj manzel bol do deviateho mesiaca toho nazoru, ze syn sa bude volat podla neho, co sa mne vobec, ale vobec nepacilo. Preco? Moj manzel je Miro, moj otec, brat a dokonca i svokor. Viete si to predstavit ten gulas v rodine? Nakoniec som ho presvedcila, nech si pozrie kalendar a vyberie nieco ine. Ja som mu navrhovala Olivera alebo Simona. On nie, to urcite nie. Tak nakoniec vybral. Bude sa volat Maximilian. No, poviem Vam, taktiez som nebola moc nadsena, ale nakoniec sa mi to meno velmi zapacilo a som stastna, ze ho ma, velmi mu pristane. A ako ho doma volame? Maximko.

mária.b napísané 03.12.2006 14:05

SOFIA- grécke meno, znamená múdrosť, meniny -15.5

Obdoba mena v slovenčine je meno SOŇA- meniny 28.3

Aj my sme uvažovali nad Sofiou, a nakoniec sme dali meno Sonička

Peter napísané 02.12.2006 20:47

meno Sofia

- v ktory den ma meniny

- odkial pochadza to meno

- co znamena, aky vyznam ma to meno

Kika napísané 21.11.2006 20:56

Ahojte. Mám 7 mesačnú dcérku. Ešte pred tehotenstvom sa mi veľmi zapáčilo dievčenské meno KIRA a s manželom sme sa dohodli, že keď raz budeme mať dievčatko, takto sa bude volať. Keď sme čakali bábetko a spomenuli sme, že naša dcéra sa bude volať Kira, stretli sme sa s veľkým negatívnym ohlasom typu: "A to je už aké meno? Veď to je meno pre psa." A moja svokra mi nezabudla pripomenúť, že to meno jej pripomína, ako keby volala na kravu... Bola som z toho veľmi smutná, ale hlavne som nechcela, aby sa mojej dcére v škôlke vysmievali. Nakoniec sme sa tohto mena vzdali, ale na ďalšom sme sa nevedeli dohodnúť. Mne sa ešte páčilo meno VIVIEN, manželovi SOFIA, ALEXANDRA a ešte moje -KRISTÍNA. Bola som zúfalá, blížil sa termín pôrodu a my sme ešte pre naše dievčatko meno nemali. Nakoniec výber mena som nechala na manželovi s tým, že sa rozhodne pri pôrode, keď uvidí našu dcérku. Keď som išla rodiť, manžel už mal meno vybraté - bude sa volať Kristínka, veď (podľa neho) krajšie meno ani neexistuje. Naša Kristínka už má 7 mesiačikov a je celá po mne. S jej menom som celkom spokojná, ale nabudúce sa už od nikoho odradiť nenechám, veď hlavné je to, aby sa meno páčilo nám a nie ostatným.

A meno pre sestričku už mám vybraté. Bude sa volať Kira.

lubos napísané 20.11.2006 18:13
Róberta napísané 19.11.2006 14:24

moje meno tiez nie je v kalendari a vobec ma to netrapi...mne sa paci smile)

evi08 napísané 19.11.2006 02:00

Ja som vedela, že sa mi narodi chlapec, takže nad dievčenskými menami som nerozmyšľala - ale pačilo sa mi Zorka. Medzi chlapčenskými som rozmyšľala nad týmito Richard, Patrik, Boris. Nakoniec som dala Boriska - a to na základe toho, že nie je až také časté a nepoužívané. Ja som Eva a na základnej nás boli 2 a na strednej asi 5. A neľutujem. Borisko je pre môjho chlapčeka super meno.

napísané 15.11.2006 20:35

Máme doma Šimona, voláme ho Šimon.Je to krátke,zvučné,razantné a meno ktoré volať zdrobnelinkami v 30ke by bolo čudné...xixi..

Na dievčenskom mene sa dohodnúť nevieme, no čo už.......bude sa nám "musieť" narodiť chlapec, na chlapčenskom sme sa dohodli rýchlo.....xixii

fatima napísané 15.11.2006 13:55

volam sa fatima. teraz som si uz na to zvykla ale ako dieta som bola dost nestastna. nebola som v kalendari, nikto (okrem rodicov) nevedel kedy mam meniny, nikto mi len tak spontanne nepogratuloval, nikto nevedel ako ma volat zdrobnelo, fatimka bolo dlhe, faty bolo tvrde (to ked som bola zla). stale som tuzila volat sa inac, napr. erika, monika, marika ako ine dievcatka. vzdy som vytrcala zo skupiny deti, vsetci vzdy chceli vidiet "kto je ta fatima". mozno mi to niekedy aj pomohlo, ale skor naopak, schovat som sa nemohla. teraz ma to uz netrapi, hoci kazdy s kym sa zoznamim si mysli, ze to je moja prezyvka..povedala som si, ze moje dieta bude mat urcite meno z kalendara. a aj ma: hugo....zeby trauma z detstva? : )

Paulinka napísané 10.11.2006 17:44

Ahojte. My sme si vybrali mená buď Sebastián alebo Sofia a tiež určite nedovolím aby im niekto povedal niejak škaredo. Inak som tu prvý krát prihlásená a ste super.

mária.b napísané 04.11.2006 19:40

VANESA-24.máj (maďarský kalendár)

Nika napísané 03.11.2006 16:21

Prosím vás mohli by ste my poradiť kedy má Vanesa meniny.

prosím co najskor.

Ďakujem.

Dominika napísané 30.10.2006 15:50

Neviem si vybrat meno pre svoje babetko skuste mi poradit

napísané 28.10.2006 14:01

Neviete kedy , je chiary

Lujza napísané 26.10.2006 12:23

Aj ja som Lujza a som na svoje meno pysna.

danBA napísané 26.10.2006 07:48

ale preco komolit take pekne meno ako je jonas alebo tadeas??????????

Jonulko??????? ved to je hrozne. Nikde vo svete tolko s menami "necvicia" ako u nas. Ale to je len moj nazor. Nemyslim si, ze babatku treba zakonite nejaku zdrobnelinu. My mame emu a hovorime jej ema (netvrdim, ze niekedy sa nepomylim a poviem emulka), ale mne sa naozaj paci, ked je meno menom a nie nejakou skomoleninou (napr. som pocula aj Sebastian - Sebicek?????????????????????????????????????????????????????)

lenka napísané 24.10.2006 23:55

ahojte.pisem po dlhej dobe takneviem ci si ma tu niektopameta.lensom sa chcela pochvalit ze sa nam narodilo krasne,zdrave dievcatko.po dlhom cakani,strateni jedneho babetka ju tu konecne mame.a jedno vam mozem poradit....

nerozmyslajte moc nad menami dietatka.najlepsie sa rozhodnete a to viem urcite,ked ho ybadate a poviete si "ahoj .... ano presne to bude tvoje meno" tak ako som to spravila aj ja a na ten den nikdy nezabudnem..."ahoj SCARLETT ano to bude tvoje meno" a teraz nam mala Scarlettka obstastnieva nase zivoty jej krasnym usmevom........

 

vstkym buducim mamickam drzim palce...Nicoho sa nebojte je toten najkrajsi pocit na svete.

 

LENKA

dasa martinkova napísané 24.10.2006 14:58

Zaujimalo bz ma, co znamena moje meno Dasa

dasa martinkova napísané 24.10.2006 14:58

Zaujimalo bz ma, co znamena moje meno Dasa

Anna napísané 24.10.2006 13:37

Mam dceru s menom Śimona s mäkcenom na s. Oslavujeme meniny na Simonu a Simona. Chcela by som sa opytat, ci by nemohla byt v kalendari aj Simona s mäkcenom. Dakujem

Vierus napísané 24.10.2006 07:47

Jonáš - Jonulko, Jonko, Jony, ale preco nie aj Jonáško? Ved aj Tomášov volajú Tomáško. Tadeáš - Tadeáško, Tadulko, Tadinko, Tad. Zachariáš - Zak, Zakky, Zachinko... To su len moje navrhy. Tie zdrobneniny pridu casom akosi same

Vierus napísané 24.10.2006 07:34

Vivien - nachadza sa vo francuzskom kalendari 10 marca, alebo v madarskom 2.decembra; alebo obdoby Viviane - 2.decemdervo Francuzsku, Viviana 17.april v Lotyssku, Vivianne, Vivan 5.maj vo Svedsku

Vierus napísané 24.10.2006 07:25

Jasmin ma meniny 9.jula a je vo finskom kalendari www.calendar.sk

soňa napísané 20.10.2006 16:19

Jasmína je pôvodom Chorvátske meno, ale stále neviem ako to nájdem

Janka napísané 20.10.2006 12:35

Chcela by som poprosiť, či by ste mi vedeli poradiť. Veľmi sa mi páčia mená Tadeáš, Jonáš, Zachariáš. Partnerovi sa tiež pozdávajú ale moc s nimi nesúhlasí, lebo nevie ako by ich volal /okrem tak ako sú zapísané v kalendári/. ďakujem za poradenie a snáď to pomôže pri presvedčení partnera

Janka napísané 20.10.2006 11:06

Prosím mohol by mi niekto poradiť. Neskutočne sa mi páčia mená Jonáš a Tadeáš ale partner oponuje a ako ho budeme mocť volať. Poradíte mi ako ich môžeme volať? Chcela by som mu dokázať, že sa im dá aj pekne a inak povedať ako je zapísané v kalendári. ďakujem moc

erika napísané 18.10.2006 15:42

sima musíš vedieť aspoň pôvod krajiny mena potom sa to dá nájsť na internete

erika napísané 18.10.2006 15:42

sima musíš vedieť aspoň pôvod krajiny mena potom sa to dá nájsť na internete

erika napísané 18.10.2006 15:42

sima musíš vedieť aspoň pôvod krajiny mena potom sa to dá nájsť na internete

soňa napísané 17.10.2006 10:18

Prosím mohol by mi niekto napísať kedy má meniny Jasmína. Mám dvojmesačnú dcérku Jasmínku a neviem zistiť, kedy má meniny. V ktorom kalenáry by som to našla alebo aspoň dátum. Ďakujem

danka01 napísané 12.10.2006 19:47

ďakujem

majka napísané 10.10.2006 16:37

Meno Markus je z latinskeho tvaru Marcus a a je to v nasej podobe Marek, Marko. Meniny pripadaju na sviatok Mareka apostola, ktoreho meno sa tiez v rimskom kalendari zapisuje ako "sanctus Marcus", teda 25. aprila.

Zuzana napísané 10.10.2006 15:53

Markus má meniny zväčša 25.apríla /Nemecko, Rakúsko, Lotyšsko/, viď www.calendar.sk.

danka01 napísané 09.10.2006 15:20

Nepomôže mi niekto? Neviete kedy a v akom kalendári má meniny Markus ?

zuzka napísané 28.09.2006 12:21

ahoj,

 

vie mi niekto poradit ako to dnes funguje s menami, ktore nie su povodne u ans? viem, ze pred par rokmi to bolo tak, ze krsne meno dievcatka sa malo koncit na a, ak bolo zahranicne, mal mat jeden z rodicov cudzie statne obcianstvo. len neviem, ako je to dnes smile

Petra napísané 28.09.2006 11:53

My mame doma Jerguska, urcite nikoho nenecha, aby sa mu vysmieval. ked bude starsi. Mne by sa k vasmu priezvisku okrem Jergusinka hodil aj Dusanko smile

Petra napísané 28.09.2006 11:52

My mame doma Jerguska, urcite nikoho nenecha, aby sa mu vysmieval. ked bude starsi. Mne by sa k vasmu priezvisku okrem Jergusinka hodil aj Dusanko smile

majka napísané 25.09.2006 14:47

František, Eliáš, Šimon, Lukáš, Tomáš....

Sofia napísané 25.09.2006 02:58

diskusia okolo mien dost utichla. Aj tak pisem, pretoze potrebujem poradit, mozno sa mi niekto ozve. Cakam tretie babatko, chlapceka, a vobec nemam vybrate meno. Chcela by som, aby nebolo velmi frekventovane, aby ked ho v skole vyvolaju, sa nepostavila polovica triedy. Ale hlavne, aby sa hodilo k priezvisku Komlos (s makcenom na konci). Kedze chlapec bude to meno nosit do konca zivota, myslim, ze je dolezite, aby meno a priezvisko ladili spolu. Mne sa napriklad velmi zvukomalebne paci Timur Kramar.. Ale ku Komlosovi teda neviem nic bymysliet. Uvazovala som nad Jergus alebo Tadeas, ale akosi mam pocit, ze by sa decka z tych mien posmievali... Paci sa mi aj Timon a Doran, ale tie zase zvukomalebne neladia s priezviskom. Inac, uz sa tu o tych Sofiach popisalo vela, ale ked mi mamka davala pred 36 rokmi meno dala podla herecky Sofie Loren, na ktoru sa podobala, bola som siroko daleko jedna jedina. Sice ma v detstve otazka "ty si z Bulharska?" zakazdym, ked som sa predstavila, trosku iritovala , ale uz v puberte to bolo OK. NEdavno som citala statistiku, ze v nasom meste bolo v r 2005 najfrekventovanejsie meno pre novorodene dievcatka Sofia, a normalne ma to hneva! Vzali mi vynimocnost... Dcerke som nechcela dat rovnake meno, kedze si myslim, ze kazde dieta by malo mat v rodine vlastnu individualitu, ktora sa opakovanim mena potlaca, ale ked manzel povedal, ze on krajsie meno nepozna.... no-odolali by ste? Teraz hladam pre chlapceka malo frekventovane meno, hodiace sa k priezvisk

VieraC napísané 24.09.2006 22:38

Mam tiez skoro trojrocnu Sonicku, a keby som este niekedy mala dievcatko dala by som mu meno Nada, jednoducho som zblaznena so ruskych mien. Sestra dala meno dcerke Tessa, jej manzel je Francuz, takze sa im dobre hodilo k priezvisku.

katka napísané 19.09.2006 10:25

vanesa ma meniny 24.maja a je v talianskom kalendari

katka napísané 19.09.2006 10:25

vanesa ma meniny 24.maja a je v talianskom kalendari

Simonka napísané 13.09.2006 20:38

Nevie niekto kedy ma meniny Jasmina??????prosim

Simonka napísané 13.09.2006 20:37

Nevie niekto kedy ma meniny Jasmina??????prosim

Miriam napísané 13.09.2006 08:17

stretol sa tu už niekto s menom Vivien?Nám sa páči,ale v židnom zozname mien nie je uvedené.

Miriam napísané 13.09.2006 08:17

stretol sa tu už niekto s menom Vivien?Nám sa páči,ale v židnom zozname mien nie je uvedené.

ivana napísané 07.09.2006 12:31

prosim vas nemohli by ste tu dať aj nejaký zoznam mien nielen slovenkých, ale aj iných ako zvyknú byť v kalendari? dakujem.

Patrik napísané 05.09.2006 20:03

Ak ste niekde nasli alebo viete kedy presne ma meniny Vanesa,napiste mi to mailom.diksmile

janina napísané 31.08.2006 17:13

Ahojte.Naša takmer trojročná dcérka sa volá Soňa.Toto meno sa mi páčilo už asi dva roky pred jej počatím.Navyše Soňa znamená "múdrosť" (ten istý význam majú mená Sofia a Žofia).Najčastejšie dcérke hovoríme Sonička a Sonka.Som rada,že som Soničke vybrala pekné a nie často používané meno.Páčia sa mi aj mená Sofia a Ema, ale nedala by som ich svojim deťom už len preto, že ich dnes počuť na každom kroku.

Teraz mám problém vybrať meno pre naše druhé bábätko.Malo by sa narodiť v januári a ja sa neviem rozhodnúť.Dievčatko by mohlo byť Tatiana alebo Nina, len neviem, či by to so Soničkou neznelo príliš "rusky" (Soňa a Táňa,Soňa a Nina).Chlapček by snáď mohol byť Andrej,ale môj manžel by mal doma asi najradšej ďalšieho Vladka.Tomu menu sa ja zubami - nechtami bránim, lebo manžel aj svokor sú Vladovia.

Všetkých pozdravujem a želám šťastnú ruku pri výber mena pre vaše detičky.

Zuzana napísané 09.08.2006 20:38

Meniny máš 24.7., asi vieš, že je to maďarské meno a je to domácka podoba mena Kunigunda.

Kinga napísané 07.08.2006 17:23

moje meno je kinga no nic o nom neni na nete. viete mi pomoct?????

Marka napísané 02.08.2006 18:43

Ahojte. Nevie mi niekto poradit, kde by som na internete nasla charakteristiku krstnych mien. Konkretne mena Bibiana a Marko. Dakujem

Marka napísané 01.08.2006 18:46

Ahoj.Prave koncim siesty mesiac tehotenstva a este stale nemame s manzelom vybrate meno pre nase babattko. Zatial nevieme, co to bude. Hladame meno pre dievcatko aj pre chlapceka. Mame vsak priezvisko - Lojan, ku ktoremu sa nehodi kazde meno. mena so spoluhlaskou r, l alebo j je tazko vyslovitelne a nechceme,aby si dieta vlastnym "skomolenim" nevytvorilo prezyvku. mne sa pacia mena ako napr. Nina, Ema, Sona, Rebeka... alebo Dominik, Adam, Šimon. Chcem Vas poprosit o pomoc pri vybere mena.Nemam velmi rada prilis moderne mena, ani prilis klasicke. Viete o nejakych pekne znejucich a nie pridlhych?dakujem za Vase reakcie

Nikola napísané 31.07.2006 11:28

Prosim vas neporadite mi kedy ma meniny Vanesa lebo v nasom kalendari to nie je a chcela by som to zistit prosim poslite mi e-mail.

Rastislav napísané 28.07.2006 21:27

Bude take ake povie alebo lepsie povedane navrhne moja milovana :Janka lebo ju velmi lubim a kto dneska nevihovie svojej laske ktora to dieta aj tak porodi ja rozhodnem ako druhy!!!!!!!!!

Lucy pre Michaelu napísané 12.07.2006 09:33

Neviem, možno mená ktoré ti ja "poradím" sú vo francúzku časté a možno sa už tak nejaké to pravnúča vo Vašej rodine volá, ale mne sa veľmi páči Celiné a Bastien. Aj meno Matilde, Clementine a Jasmin sú veľmi krásne. Tak držím palce

smile)))))))

Michaela napísané 03.07.2006 13:07

Diky za tie stranky, pojdem to mrknut. Rovnako mas pravdu aj v tom, ze je dobre ked mena surodencov zneju dobre spolu. Tiez som nad tym rozmyslala a zohladnovala som to. Zatial u nas vyhrava Zaira (mne sa viac paci Zara-koéli vyslovnosti), s tym aj muz suhlasi, ale necitim, to este ako 100%- nu vec. Zit zatial planujeme na Sk, ale ani to nie je iste. Mena uz mam zapisane v zozname v mojom diari, najtazsie je, ale aby sa nejake zapacilo mojmu muzovi... to bude fuska. Uz som mu povedala, ze ked sa mu nic nepaci, tak chcem pocut aspon jeho napady, no a tie zatial nema....

papapa

Michaela napísané 03.07.2006 12:58

Ahojte,myslim, ze na Slovensku mame, co sa tyka krstnych mien, najvacsi problem, prave preto, ze sa skracuju a vymyslaju rozne prezyvky. Moj muz sa vola Antony a nikto vo Francuzsku ho nevola inak. Podobne aj mna vsetci volaju Michaela a nikdy mi neskusali dat ziadnu skratku. V zahranici, ked mas raz svoje meno tak ho vsetci použivaju presne take ake je. Na Sk sa vsak nevyhneme roznym skratkam, ktore dokazu meno poriadne spotvorit. Preto, si katka myslim, ze Vierus ma pravdu v tom zmysle, ze tie mena mozu ludia spotvorit. na druhej strane, je to aj o doraze, ktory clovek kladie na to, ako to meno pouziva. Ja som sa tiez nezlakla toho Eža a kamaratom, co mi to pripominali, som povedala, ze deti nevedia, ze Ezechiela mozno volat Ežo, iba ak im to nejaky dospelak povie. Ale ak je pre teba dolezite, aby to meno znelo vzdy dobre, porozmyslaj aj nad menom Damian, je blizke Sebastianovi a poznam aj 2 dievčata, ktore maju Krištofkov, v slovenskej verzii to sice neznie tak poeticky ako Christopher, ale tie deti su uplne nadherne a maminy su s nimi velmi statsne, vraj aj preto, že meno Kristof znamena: PRINASA STASTIE DO DOMU.

Vieruš napísané 03.07.2006 10:51

a pre zaujimavost: www.sined.sk/meno/

Vieruš napísané 03.07.2006 10:45

ahoj Michaela, ak hladas nejake vhodne meno, skus sa pozriet na www.calendar.sk, su tam menne kalendare roznych krajin. Niezeby mi pomohol s vyberom mena, Berenika sa mi vynorila v podvedomi z ktorejsi Dobsinskeho rozpravky, ale na urcenie datumu menin je to celkom dobre. Podstatne je, ci budete byvat na Slovensku, alebo vo Francuzsku, resp. niekde inde. Od toho zavisi aj sposob ako sa bude babatko oslovovat. A nevyse aby sa to nebilo s Ezechielom. Mam kamaratku, co ma dceru Amy, je Skotka. Kamarat chcel meno Tabitha pre dievca, kamaratka Jolanda, suseda ma Oliviu. Mozno by Ti pomohlo, keby si si vsetky potencionalne mena vytlacila a potom ich postupne skrtala - co urcite nie, co mozno...

Prave som sa vrtala na internete a nasla som stranku, kde si mozete zistit, ake je vase francuzske meno www.blogthings.com/frenchnamegenerator. Ked sa s tym budes chvilku hrat, mozno aj objavis nejake zaujimave meno, co pokus to ine meno.

Sebastian/Sebastien - ja som suhlasila so Sebastianom, lebo v UK som poznala par chalanov s tymto meno a nikto ich neoslovil inak ako Sebastian a to sa mi pacilo. Ked som vsak zacula "zdrobneninu" Šebo, tak ma skoro vystrelo. Christopher - na Slovensku hrozi, ze z toho bude Kristo, co teda nie je nic-moc.

katka napísané 02.07.2006 23:15

velmi sa mi paci meno Robert ale v rodine by bol uz stvrty,a preto by som rada vedela nazor na mena sebastian,christopher,dakujem

michaela napísané 01.07.2006 13:08

Ahoj Vieruš, dakujem za reakciu. Takze mas presne tu istu skusenost ako ja, ze si meno vybrala az tesne pred porodom a rozhodovala si sa spontanne. Benjamin sa mi celkom paci. Kolko ma rokov? Ja som tiez trosku vahala nad Ezechielom, koli tomu aby ho ludia nevolalai Ežo, ale on je taky uzasny, že ho vsetci maju radi a volaju ho Ezi, Ezinko, Ezik. Ma velmi silnu charizmu, takze zatial ho vsetci nazyvaju peknymi menami a dufam, ze to tak aj zostane.

Ale stale neviem co s tou nasou dcerou. Manzel maju v tradicii byt velmi originalni, jeho prababicka ma 37 pravnucat a ani jedno nema rovnake meno. Takze ak chcem byt uspesna musim prdostriet nieco velmi ojedinele. Berenika nie je zle, ale nehodi sa nam moc k priezvisku, trosku sa to bije. Tiez som to meno pocula len nedavno a je naozaj originalne. Ja som mal v zasobe Kiaru, a to uz zopar rokov. A teraz ked prislo na lamanie chleba, tak uz sa ma to akosi preslo. No nic pojedem zase popozerat na tie medzinarodne stranky, kde je spusta mien, akurat je ich tak moc, ze cloveka to unavuje. Dakujem za radu. papapa

Vieruš napísané 30.06.2006 12:16

ahoj, sestra si tiez vzala Francuza a jej svagrina ma dve dievcatka. Matilde a Clementine. Sestra je z Matilde unesena a mne sa to meno zapacilo.

Osobne sa mi strasne paci meno Berenika a to je moje dievcenske meno cislo jedna.

Synator sa mal volat Sebastian, vsetci v okoli o tom vedeli, ale nakoniec som to v porodnici zmenila na Benjamin. Jednoducho mi to k nemu "sadlo", manzel, vtedy este priatel bol sice v soku, ale neostalo mu nic ine ako suhlasit. Ked som si predstavila, zeby mi syna prezyvali Šebo, tak sa mi krv spenila, lebo som si spomenula na jedneho znameho, ktoreho vyslovene nemusim. No a Benko, Benusko, Bebe je naozaj milovany syn. Po prichode z porodnice som zistila, ze Benko si vlastne vybral meno sam, lebo Benjamina je 31.3 a to je den, kedy sa prvykrat pohol smile))))

michaela napísané 24.06.2006 16:29

Ahoj všetci, vidim, ze diskusia okolo mien sa v poslednom case akosi ukludnila. A to mam rodit cca o 5 tyzdnov a vobec neviem ake meno vyberiem pre svoju dcerku. Mojmu manzelovi a velmi pacilo, ako si nas prvy syn vybral meno tesne pred porodom. Pretoze sme si cely cas neboli isty s menom a az tesne prd porodom sa nam vyjasnilo a vedeli sme presne, ake dame meno. No a on si to teraz nechava na tu predporodnu inspiraciu a ja mam pocit, ze uz by bolo lepsie keby sme nejake to meno mali, ved co ked sa narodi skor? Nas prvy syn sa vola Ezechiel a napriek protestom okolitej rodiny sme obaja velmi stastni, ze sme mu dali toto meno. Vyberalo sa nam velmi tazko, pretože manzel pochadza z FR a tie nase slovenske mena sa vobec nehodili. No a teraz som presne na tej istej lodi. meno pre dcerku vobec nemam, a preco? Ma to len maly hacik, vo FR nezneju dobre mena konciace na A a tak mam zase o kus prace naviac. Zatial rozmyslam nad menami Noemi, Zara, Jasmin, ale vlastne uplne sa mi paci len Noemi, to je ale vo Fr veli frekventovane meno, namate pre mna nejaky typ???? Dakujem

Lucy napísané 05.06.2006 10:03

Ahoj, z Tvojho výberu by som ja vybrala: (len) Tobias alebo Lucas, a Lilian alebo Zara. Inými veľmi zahraničnými menami by možno Tvoje dieťa "až príliš trpelo". Ja tiež som proti klasickým slovenským menám a zas mi až tak nevadia ani tie časté mená (Ema,Chiara,..) Myslím si, že je to fakt každého osobná vec. Ja budem mať určite so svokrou problémy ohľadom mena pre moje dieťa, ale mne je to jedno, ona nech si hovorí čo chce, ja dám meno, ktoré sa mne páči, ktoré má nejaký význam pre mňa a nie pre iných. Iní tú možnosť pomenovať svoje dieťa už mal i(alebo ešte len budú mať) tak nech sa starajú o seba. Samozrejme trocha si dať poradiť môžeš, ale v konečnom dôsledku vyber meno, ktoré ty chceš. Držím palce::smile))

napísané 26.05.2006 12:01

Donedávna sa mi veeľľmi páčilo meno JASMINA, ale keď som videla reklamu na antikoncepciu s tymto menom,zavahala som...prečo mi to len urobili?

františka napísané 26.05.2006 11:57

Pri výbere mena pre našu najmladšiu sme sa s mužom nevedeli dohodnúť, ja som chcela, aby sa volala TEREZA MÁRIA, muž chcel aby sa volala iba MÁRIA no a tak sme jej dali meno Mária Terézia, no ale to by ste mali vidieť!

 

Ani jedno z našich 4 detí nie je tak panovačné ale zároveň veľkorysé a komunikatívne ako ona... To s tým patrónom sa v jej prípade prejavilo veľmi jasne... a vy aké máte skúsenosti?

Lillah napísané 24.04.2006 02:57

Mne dal moj priatel pri vybere mien volnu ruku. Ale ja sa aj tak neviem rozhodnut... som dost ovplyvnena zahranicnymi menami a dokonca sa mi viac pacia ako tie slovenske....teda cest vynimkam.

Co by ste povedali na Tobias James, Nathaniel, alebo Lucas?

A dievcenske: Hope, Lillian, Zara,

Ja fakt neviem.....poradte mi.... nechcem dopadnut tak ze sa nebudem vediet rozhodnut a nakoniec dam decku nejake trapne meno ako Vendelin alebo podobne....

elis napísané 10.04.2006 12:22

staviam sa k veci vyberu mena neutralne, nezatracujem ani vanessy, ani anicky, myslim, ze je to o chuti kazdeho rodica. ano, zda sa mi trapne, ked niekto potrebuje za kazdu cenu dat decku meno Charlotte-Sarah s priezviskom Gregorovicova alebo Novakova, alebo preco sa dieta musi volat Victoria, ked moze byt Viktoria. zas na druhej strane, vzdy je nejaka moda, staci si pozriet statistiky, v 80tich rokoch sa narodilo tolko andrei, katarin a zuziek, ze sa tiez cudujem ich rodicom, ze to takto chceli. to iste sa bude opakovat o 20 rokov, same emy, rebeky, vanesy, pardon vlastne, emmy, rebeccy, vanessy... potom pridu na rad opat marie, zuzky a anicky, pretoze taketo meno uz v skolkach nenajdete a opat budete "in" svojou originalitou. nemyslim si, ze diakritika v mene je na obtiaz, v zahranici ju proste clovek vypusti. som za to, aby meno pre dieta bolo originalne, ale nie vysmesne, ci uz, ako spomina pan vladimir - pre syna zvonimir a pre dceru bohdana?, alebo ine zahranicne masakre z telenoviel..., vsak sa ani zmakcit nedaju... a pre tych zarytych, co su striktne proti vanesam, rebekam - su to mena tusim takeho isteho povodu ako lucia, a ta sa vam nezda divna? ja sa budem riadit tym, ze budem dietatu hladat meno, ktore sa bude rovnako citat ako pisat, bude sa hodit k priezvisku a bude aspon tak originalne, aby mi dieta v skole pri vyvolani netrplo s dalsimi 10timi samuelmi ci emami...

Petra napísané 10.04.2006 10:49

Ahoj. Ozývam sa aj namiesto manžela, ktorý nemá čas vysedávať na internete, pretože pracuje, aby nás uživil zatiaľ čo ja si dovolenkujem smile Úplne s Tebou súhlasím, čo zároveň dokazuje, že nie všetky mamičky volia cudzokrajné mená. My máme 9,5 mesačného Jerguška (škoda, že tí nemajú klub na internete). Ak bude mať niekedy bračeka, ten sa bude volať Bystrík alebo Ondrej a ak sestričku, tak s najväčšou pravdepodobnosťou Mária alebo Melánia. Na obranu internacionálne orientovaných mamín však treba povedať, že s menom Jerguš či Bystrík to v dnešnom anglicizovanom svete chlapci nebudú mať ľahké... Nám to však nevadí, synčeka mienim odmala viesť k tomu, aby bol "hrdý" na svoje meno. Pretože je síce raritné ale pekné, ako nám prednedávnom povedal istý doktor ortopédsmile

jana napísané 09.04.2006 20:21

Júúúúj, kto to urobil takýto bordel? smile))

Katka a vieš, že my sme mali veľmi podobné kritéria pri výbere mena? Mne sa tiež páčia mená,ktoré znejú tak slovensky,jednoduché ale neobvyklé a máme ALICU a sme s tým menom maximálne spokojní. Nechcem sa dotknúť žiadnej mamičky, ale tých Vanessiek, Sár a Sophií je už troška priveľa.Ved musíte mať aj nejaký vlastný zmysel pre to ,čo sa vám ozaj páči,a čo tak byť menej ovplyvnené tým okolím,hm? Možno by to tu bolo zaujímavejšie,toľko môj názor.

Zuzana napísané 04.04.2006 22:18

Ahojcek -

Ma niekto nazor na tieto mena?

Alexander alebo Sebastian alebo Preston alebo Dylan alebo Ivan?

Lucy napísané 03.04.2006 10:38

ZOJA...fajn, môže byť. Presne podľa Vašich kritérií. Pekný výber mena.

katka napísané 24.03.2006 20:38

pri výbere mena sme mali takéto kritériá. 1. aby sa nedalo komoliť prezývať. 2. aby bolo v našom kalendári. 3. aby bolo nezvyčajné a bez diakritiky. Dcéra sa volá ZOJA

Lucy pre Ady napísané 11.03.2006 13:14

Tamara a Šimon, presne táto kombinácia mien sa páči aj mne. Takže "schvaľujem". smile)) )Držím palce.

vanda napísané 08.03.2006 16:41

Chcela by som meno VANESA ale neviem kedy budeme oslavovat.Prosim o datum.dakujem

vanda napísané 08.03.2006 16:41

Chcela by som meno VANESA ale neviem kedy budeme oslavovat.Prosim o datum.dakujem

Ady napísané 07.03.2006 14:43

My mame s manzelom vybrate mena pre dievcatko Tamara a pre chlapceka Tadeaš alebo Šimon....

vlado napísané 06.03.2006 13:01

ahojte, zaujimal by ma vas nazor na meno ANGELINA s anglickou vyslovnostou. to meno sa nam strasne paci, ale bojíme sa jedneho, ze to bude u iných angela - nie s "dž", co poviete?

Vladimír napísané 01.03.2006 09:59

Kamarátky zlaté, čítam tie vaše názory, ale som prekvapený, že je v mnohých tak málo citu pre svoj národ. Prečo sa opičiť po cudzích národoch, veď buďme aspoň trochu hrdí na seba a Vaše deti budú raz hrdé na svoju vlasť. Náš syn je aj vďaka môjmu dlhoročnému snívaniu o Bystríkovi veľmi bystrým chlapcom hoci má len 4 roky. Slovenské a slovanské mená sú predsa veľmi krásne a zrozumiteľné - Jarmila, Slavomíra, Bohuslava, Bohdana, Dušan, Zvonimír, Rastislav, Branislav a pod. Nebojte sa ich. Mz máme ešte Máriu a teraz dvojičky Slavomíru a Svetlanu (čo je vlastne Lucia). Bystríkov je u nás len niečo vyše tristo a majú aj svoj klub. Ja som Vladimír a zdravím všetky debatujúce, a som mierne prekvapený, že tu nie je ani jedna mužská reakcia na Vašu debatu či názor otcov. Čím to asi je?

lola napísané 28.02.2006 15:48

Ahojte čo hovoríte na mená Kathryn,Kathlyn,Esteban a Timon?Rada by som počula nejaké názory.Ahojte

Kika napísané 26.02.2006 07:23

Ďakujem za názory. Dám vedieť, aké meno sme si napokon vybrali pre naše dievčatko.

niki napísané 25.02.2006 17:43

ahoj a čo tak spraviť kompromis ako napriklad Kristyn,Kristen Držím palce

katy napísané 25.02.2006 10:59

Ahoj Kika nám osobne s manželom sa páčia skôr mená ako Vivien,Melisa....My máme termín začiatkom mája a keby ťa zaujímali naše mená už som ich uviedla v článku 22.2.ahoj a držím palce.

jana napísané 24.02.2006 12:24

Ahoj, Kristínka je veľmi pekné meno, ja som preň bola najprv rozhodnutá, ale neskor som si všimla, že ich je už v mojom okolí nejak priveľa.Tak som ho nakoniec nedala. Ale pokiaľ vám to meno prirástlo k srdcu, tak ho dajte bez ohľadu na to, aké je časté.

katka napísané 23.02.2006 12:28

ahojko, ja si osobne myslím, že manžel vybral pre dievčatko nádherné meno. Kristínka sa aj mne veľmi páči a môžeš ju volať aj Tinka. držím palce

Kika napísané 23.02.2006 11:38

Ahojte. Včera sme sa dozvedeli na ultrazvuku, že čakáme dievčatko, termín pôrodu je koncom apríla, no meno ešte nemáme vybraté. Manželovi sa lúbi meno Kristínka, no ja by som bola radšej za meno ako napr. Vivien, Melissa, Kira. Aký máte názor? Poradte mi prosím.

Janka napísané 22.02.2006 23:33

len dokoncim ten roman*smiech*... nasemena sa nam zatial "zadarili"...zatial sme stretli(cez internet) iba jedneho janka(nahodou byva o par ulic dalej, nahoda ato v berline a cen inet) a anton je v skolke jediny v jeho veku....drhy anton ma uz skoro 8....a som si ista, ze Lenka sa tak casto nenajde...pritom su to mena uplne obycajne, jednoduche, ale predsa nie az tak preferovanesmile)

rozmyslajte dobre, je to dolezite aj pre dietatko, hlavne vo veku, ked sa samo predstavuje- a ma chuda take meno, co nevie ani vyslovit....vela stastia pri vybere....

Janka(tiez nie jana, tych je aj tu v nemecku kopecsmile)...a ja to sranda,lebo mam tu kamosku cesku, vola sa blankasmile)

p.s.moj muz na mna skusal, ze nas treti chlapec by sa volal BRUNOsmile)))..ale nastastie ho to rychlo preslo...

Janka napísané 22.02.2006 23:27

hm, pekne mena sa tu spominali, mam taky pocit, ze tobias a tadeas a pod. prave "ficia"smile)...tu v nemecku je to samy maximilian, alexander, benjamin, luis, leon...a pod. my mame dvoch chlapcov-JANKO(nie jan, ale naozaj janko) a ANTON. volili sme naschval mena, ktore sa lahko vyslovuju slovensky aj nemecky a hlavne pasuju k priezvisku, lebo chlapci ich budu pravdepodobne nosit cely zivot, zezwinker).- a nedaju sa skratit....tretie(a mozno aj stvrte) babo je v planoch, bude to asi JONTE(alebo JONATAN, ale to je trosku dlhe, zatial maju obaja po 5 pismen, a znie to velmi pekne k priezvisku, takze asi jonte ako skrateny jonatanzwinker) a dievcatko by bolo LENKA, ak by boli dievcatka dve, tak mame asi problemzwinker))

velmi sa mi paci aj KLARA, MATILDA, VILMA(vilma tu v nemecku nemozne, kvoli tej rozpravke Flinstonovci)..ale nikto z nas nema v mene "r" alebo "s"..ani v priezviskuzwinker)...inac by sa mi pacilo aj OSKAR, ale to znie slovensky tak ostro, upne inac ako nemecky...aj LINUS, JUSTUS,ADAM.

ach jaj, je to take tazke, vybrat vhodne meno pre dietatko...clovek sa tym zaobera nie len tych par mesiacov tehotnosti...ale aj tu v nemecku stretne clovek kopec deti, ktorych mi je fakt luto, lebo maju mena, ktore sa nedaju ani len vysovit(sesternica mojho muza ma dcerku Jolina-Leoni a ta druha ma syna Til-Florian)...to su este tie lepsie pripady.

meno by malo byt jedinecne, ale nie az take vystredne, dat sa lahko vyslovit, pisat a nemalo by sa dat velmi skracovat.>>

katy napísané 22.02.2006 16:43

Ahoj Kati,ja osobne si myslím,že máte dobrý výber mena,hodí sa aj ku Karinke.My máme dve deti dievčatko Roderika a chlapčeka Nicolas ,ale budeme mať tretie dieťa ,ešte nevieme čo to bude.Vybrané máme zatial mená pre dievča Samira apre chlapca Esteban,ale práve beží telenovela,kde je práva Esteban,takže ma to trocha odradilo.Tak isto by som prijala názory a komentáre a taktiež nejaké návrhy.

katy napísané 22.02.2006 16:42

Ahoj Kati,ja osobne si myslím,že máte dobrý výber mena,hodí sa aj ku Karinke.My máme dve deti dievčatko Roderika a chlapčeka Nicolas ,ale budeme mať tretie dieťa ,ešte nevieme čo to bude.Vybrané máme zatial mená pre dievča Samira apre chlapca Esteban,ale práve beží telenovela,kde je práva Esteban,takže ma to trocha odradilo.Tak isto by som prijala názory a komentáre a taktiež nejaké návrhy.

ero napísané 21.02.2006 12:25

Ďakujeme za typ.Nám sa zase viac páči Tobiáš...nieje také tvrde.Narodiť sa má v marci...

Lucy napísané 21.02.2006 08:29

Ahoj Katka, mne sa kedysi tiež páčilo meno Nikolas, ale manžel to hned zamietol. Mám jednú kamarátku, ktorá len nedávno toto meno dala svojmu synovi a teraz má doma Doriána a Nikolasa. A čo sa týka mena Šimon, tak pre toto meno som ja už rozhodnutá. Mne sa veľmi páči a mám na to aj iný dôvod-za slobodna som Šimonová... Takže určite som ja skôr za meno Šimon ako Nikolas. A keby som mala dvoch synov, tak druhý by bol Dominik.smile))) Držím palce. papa.

Ludka napísané 20.02.2006 16:12

skus pozriet www.rodina.cz tam je plno inych mien aj zahranicnych

katka napísané 20.02.2006 16:09

Ahojte, takisto čakáme tento rok bábätko, už máme dcérku volá sa Karin a s týmto menom sme veľmi spokojní, teraz si nevieme meno vybrať. Síce nevieme, či to bude chlapček alebo dievčatko. Akosi od začiatku tehotenstva nejak cítim, že to bude chlapček a tak sa zamýšľame práve nad chlapčenským menom. Čo poviete na meno Nikolas, manželovi sa veľmi páči. Uvažujeme tiež nad menom Šimon. Čo by ste mi poradili. Ďakujem a privítam každú odpoveď.

katka napísané 20.02.2006 16:08

Ahojte, takisto čakáme tento rok bábätko, už máme dcérku volá sa Karina s týmto menom sme veľmi spokojní, teraz si nevieme meno vybrať. Síce nevieme, či to bude chlapček alebo dievčatko. Akosi od začiatku tehotenstva nejak cítim, že to bude chlapček a tak sa zamýšľame práve nad chlapčenským menom. Čo poviete na meno Nikolas, manželovi sa veľmi páči. Uvažujeme tiež nad menom Šimon. Čo by ste mi poradili. Ďakujem a privítam každú odpoveď.

kura napísané 19.02.2006 13:08

neviem si stale vybrat meno pre svoje babaetko. vobec sa mi nepacia chlapcenske mena. prosim o radu, nejaky zoznam, nazory.

neda sa niekde na internete pozriet mena zahranicne pre chlapcov?

Anna napísané 16.02.2006 21:44

Evka, dakujem za reakciu, som teda nesmierne zvedava na ten ultrazvuk (dufam ze sa podari na buduci tyzden a ze nam nas pokladik ukaze, ci je dievcatko alebo chlapcek), lebo podla toho tvaru bruska, co si pisala, by to u mna vyzeralo skor na dievcatko. Tak ze by aj mna sklamal materinsky instinkt? smile Myslim si vsak, ze to zavisi skor mozno od typu postavy zeny, niektorym sa babatko ulozi viac do stran a inym zase dopredu (utlejsim). Tak uvidime, dam vediet ako to cele dopadlo, no kazdopadne sa budem tesit, ci to bude tak ci onak. S dievcenskymi menami nemame problem, uz dlho sa nam paci Natalia a mne aj Nina, no to neprejde manzelom, takze ak dievcatko tak asi by to bola najpravdepodobnejsie Natalia, Natali, Natalka... (ak si to do jula nerozmyslime) smile Kolko casu na rozmyslanie este mate Vy? Zeby sme boli na tom priblizne rovnako, kedze si spominala ze si bola nedavno na ultrazvuku? smile Zdravim, papa.

Evka napísané 16.02.2006 18:26

:o) ja som si cely cas myslela, ze to bude dievcatko, ale na poslednom ultrazvuku mi povedali, ze je to na sto percent chlapcek, takze som trosku zmatena z mojho materskeho instinktu :o), vraj ked je to chlapcek brusko byva viac vysunute do predu a akoby spicate, pri dievcatku sa zvacsuje do stran, u mna to zatial sedi. No a peknych dievcenskych mien je podla mna hojne, ake sa pacia Tebe? Vela stastia zatial AHOJ!

Anna napísané 16.02.2006 16:54

Evka, tak to mate v rodine uz asi faktj dost "predanielovane" a mohlo by to byt mozno neprehladne. Ani Adam nie je zle meno a ak by som ho chcela dat, tak by som ho dala bez ohladu na to, ci je momentalne velmi popularne alebo nie. No aj tak si myslim ze Adamkov by este zdaleka nemalo byt tolko vela tuto "sezonu" (a vobec - sa mi zda, ze s tymto menom je to stale na hranici unosnosti) ako napr. zenskych mien Emma, Sofia atd., takze pre mna by aj toto meno bolo v pohode. Drzim palce! My asi tiez budeme mat problem s chlapcenskym menom, lebo sa nevieme zhodnut na ziadnom uplne, ale zatial este nevieme ci to bude chlapcek alebo dievcatko (hoci ja tipujem skor chlapceka smile), takze zatial cakame do dalsieho ultrazvuku a potom uvidime... smile Zdravim, papa!

Anna napísané 16.02.2006 16:38

Ahoj Tamara, myslim ze to bude uplne v pohode aj tak aj naopak (ako radila Lucy), lebo obe podoby mena su pekne... smile papa

Lucy napísané 16.02.2006 08:22

Ja by som to urobila naopak. Zapísala by som ho ako Tobias a volali by sme ho aj Tobiáško. smile))))

Tamara napísané 16.02.2006 07:33

Ďakujem za Vaše názory. Nakoniec sme sa rozhodli, že pokrstiť ho dáme ako Tobiáš a volať ho budeme aj Tobias. Čo na to hovoríte?

Rena napísané 15.02.2006 22:50

Ja by som sa chcela vediet radu.Mne sa paci meno Sabrina,Jasminka, Vanesa.Chcela by som poprosi o nikoho nazor a este ci niekto nevie vebovu stranku na Ceske alebo Madarske mena pocula som ze su tam aj pekne mena dakujem.

Evka napísané 15.02.2006 21:32

Dakujem za nazor :o) tych Danielov je uz v rodine fakt vela: manzelov otec, nevlastny otec, stary otec, mamina je Daniela, moj brat je Daniel a jeho manzelka Daniela...uf! Takze uz teraz to niekedy pri komunikacii byva neprehladne. Preco prave toto meno? Mne sa pacilo uz davno pred tym ako sme sa s manzelom spoznali. Paci sa mi aj Adam, ale vraj je v sucasnosti velmi popularne a tomu by som sa rada vyhla. No termin sa blizi a ja stale oslovujem nase babo ako malinky, drobcek a podobne. Chcela by som ho uz teraz oslovovat jeho menom :o)

František napísané 15.02.2006 19:11

Prosím Vás, snažil som sa vybrať vhodné meno pre môjho syna a páči sa mi meno Jozef. Všetci v mojom okolí ma však presviedčajú, že je to meno hrozné. Dokonca aj moja žena. Čo mám robiť? Meno sa mi naozaj páči a tiež je aj dostatočne drsné. Nie ako Samko, Davidko, Sebastián a podobne.

Anna napísané 15.02.2006 17:51

Ahojte! Ero, Tamara: Vas vyber Tobias (Tobiáš) plne schvalujem, to meno sa mi tiez velmi paci a v oboch podobach (Tobiáš je mozno viac do nasich "slovenskych podmienok" ako Tobias), takze ho vrelo odporucam... smile Evka: meno Daniel patri tiez medzi moje oblubene mena a ak by som sa pri vybere mena rozhodovala iba sama, tak urcite by patrilo medzi tie naj (paci sa mi aj v podobach Dano, Danko), to ze mas v rodine uz tradiciu s tym menom by som brala tiez ako pozitivum, ibaze by tych Danielov bolo uz az tak vela, ze by sa stracal prehlad ktory je ktory (inak sa mi tradovanie mena z generacie na generaciu celkom pozdava). Tolko to odo mna, drzim palce pri vybere!

Tamara napísané 15.02.2006 07:22

Ahoj Lucy, Ďakujeme za Tvoj názor.

Evka napísané 14.02.2006 15:43

Ahojte vsetci nerozhodni a nerozhodne :o) Napise mi niekto co si mysli o chlapcenskom mene Daniel? Mne sa velmi paci, ale aj manzel je Daniel a okrem neho este asi tak polovica celej jeho rodiny, tak neviem...

Lucy napísané 14.02.2006 11:49

Ahoj, mne sa viac páči Tobias. Tobiáš mi tak inak znie. A je krajšie ak tam nie je mäkčeň. Tobias je také krajšie, modernejšie. Lepšie znie ked to vyslovíš. smile))

Tamara napísané 14.02.2006 10:04

Nám sa s manželom tiež veľmi páči, ale stále riešime či to bude Tobias alebo Tobiáš. Bábätko sa nám narodí v auguste.

Lucy napísané 14.02.2006 08:10

KRÁSNEHO SV.VALENTÍNA !!!!!!!!!!!!!!

ero napísané 13.02.2006 14:46

Ahoj. Čo si myslíte o mene Tobiáško.Nám sa zo ženou strašne páči.Dík

Natali napísané 12.02.2006 16:20

Tímea = madarske meno z grečtiny, znamena "úctivá", "počestná", alebo domáca podoba mena Timotea = "uctievajúca Boha"

saška napísané 11.02.2006 20:54

Tiež som velmi chcela Tadeáša, ale pred rokom som si nakoniec domov doniesla Samuela, lebo som netušila aké je to časté meno. Ja som vyberala podľa významu. A Tadeáš je vraj nešťastné meno. Ale ďalší bude určite Tadeáš, zdrobnene Tašo.(to som videla v nejakých záverečných titulkoch na ČT - asi Banánové rybičky) A dcéra by bola Šarlota alebo Alica. Aj s originalitou treba šetriť.

Gabriela napísané 11.02.2006 03:03

Cakame dievcatko zaciatkom marca.Vybrali sme si meno Timea, neskor sme hladali na web.strankach nieco o tomto mene , ale nic sme nenasli.

prosim , pomozte nam a napiste nam nieco o tomto mene.

dakujeme gabriela, laco

Cica napísané 10.02.2006 12:53

Z týchto troch mien by som použila Lianu, aj ja som o nej chvíľi uvažovala, ale do užšieho výberu sa nedostala, manželovi sa nepáčila. Uvažovala som aj o mene Liliana. Mená Zora a Dorota tiež nie sú zlé, ale nedala by som ani jedno z nich. Zora je až príliš tvrdé a Dorota ani neviem prečo sa mi nepáči natoľko, aby som ho chcela vyslovovať deň čo deň. Ale rozhodne sú to všetko celkom pekné mená.

Lucy napísané 10.02.2006 12:34

Mne sa z týchto mien najviac páči Liana. Zora, Zorka sa mi nepáči, vždy si predstavím staršiu ženu (Zora Kolínska). Poznám jednu asi 30r. Dorku. Ju ani inak nikto nevolá, len Dorka. Aj ked oficialne meno, ktoré bude mať bábätko pred menom bude Dorota. A mne sa to meno akosi nepáči. Mne najlepšie pre dievčatko znie Liana. Ale to je môj názor. Konečný výber je len na Tebe. papa.

JanaB napísané 09.02.2006 20:22

Keď som ja čakala svoju dcérku,ktorá v januári oslávila 4 roky, mojej mamine sa veľmi páčilo meno Liana. Chcela aby sme jej to meno dali.Ale ja som bola rozhodnutá pre iné.Moja kamarátka má dcérku Jasmine Liana.Mne sa to meno veľmi páči.Poznám aj jednu Zorku,žije v Čechách,resp. je češka, ale tá je už dospelá a keď som to meno prvý krát počula (tusím pred dvoma rokmi) tiež mi tak pekne zaznelo.No a Dorotka - záleží na okolí.Je to prekrásne meno ale keďže ja bývam na dedine na východe Slovenska, mala by som obavy či ju nebudú volať Dora.Ale je to fakt pekné meno takisto ako trebárs Johanka.Záleží na tom čo ti viac pristane k priezvisku a ktoré je tvojmu srdiečku a aj brušku najbližšie.

Maja napísané 09.02.2006 19:16

Ahojte!Ja čakám tiež bábatko a neviem sa rozhodnut nad menami. Čo si myslíte o mene Zora,Liana alebo Dorotka?

Maja napísané 09.02.2006 19:14

Ahojte!Ja čakám tiež bábatko a neviem sa rozhodnut nad menami. Čo si myslíte o mene Zora,Liana alebo Dorotka?

Lucy napísané 09.02.2006 10:36

Milá Dorota, mna moja mama ani inak ako Lucianna nevolá. Hoci som Lucia. Celý život ma takto volá, aj v mobile ma má pod Lucianna. (Iní ma samozrejme volajú Lucia alebo Lucy).Je to originálnejšie ako Lucia, aj ked fakt neviem kedy by oslavovala meniny. Možno spolu s Luciou (13.12.). Neviem. Ale celkom dobrý výber. Ked už sú aj Sašky a iné mená, tak v tom nevidím problém. Ja by som to skúsila. Držím palce. papa.

lucy napísané 09.02.2006 10:23

Ahoj, mne sa mená Nella a Andreas veľmi páčia. Dobrý výber. Obidva mená sú pekné,originálne, moderné. Držím palce. smile))

JanaB napísané 08.02.2006 17:46

Ahoj ja poznám 3-mesačné dvojičky chlapček a dievčatko a volajú sa Benjamín a Bronislava.Takisto mám známe teraz už dospelé mamičky a ich mená sú Martina a Miroslava.

Natali napísané 08.02.2006 12:27

Ahoj Zuzana,

mam dvojicky dievcata, volaju sa Julia a Louise (Lujza), pri vybere sme chceli hlavne, aby boli mena priblizne rovnako dlhe, aby nezneli rovnako - teda aby sa nerymovali, tiez sme nechceli rovnake zaciatocne pismeno (druhorodena je prva podla abecedy) a tiez ziadne dvojice ako Danka a Janka, Peter a Lucia (to sa zda mozno vtipne zo zaciatku, ale po case...). Podla mna je velmi nestastne vyberat podobne mena ako Leo a Teo, Andrej a Ondrej. Dvojicky su dve deticky, dve individuality. Podla mna je najdolezitejsie aby sa meno hodilo k priezvisku (povod, jazyk), dlzka mena a potom uz co sa Vam paci :-)))

mikinka napísané 07.02.2006 15:29

Ja mám doma Tadeášov dvoch - manžela aj ročného syna. Syna voláme od narodenia Tadeáš a nepoužívame žiadne zdrobneniny ani úpravy. Manžela ale voláme Tadek. Neviem ani kto takúto úpravu vymyslel ale má to už od mala a sedí mu to. Tak ak sa ti páči môžeš ho použiť.

Cica napísané 07.02.2006 14:44

Ahoj, Ty čakáš dvojičky? Tak potom veľa šťastia, to je krásne :-) Je ťažké odpovedať Ti jednou vetou. Totiž sú mená, ktoré sa podobajú a znejú spolu pekne a sú mená, ktoré fungujú ako "pár" len vďaka nejakému zvyku /napríklad "Maťko a Kubko", "Danka a Janka"/. Keby sme my čakali dvojičky, určite by sme vyberali mená rovnakého pôvodu a možno aj s rovnakým kmeňom. Npríklad u nás by to boli mená ako Leonard a Bernard, Albert a Norbert, Paula a Laura, Ester a Rebeka... Niekto tu tuším spomínal aj kombináciu Bernadeta a Berenika. Takže, podľa mňa je pekné ak sú mená rovnakého pôvodu a ak je jedno málo používané, tak aj to druhé by také malo byť / nie ako Zuzana a Chantall/. Ak by tam mala byť nejaká zhoda, môže to byť práve kmeň mena / Albert a Norbert/, ale aj rovnaké začiatočné písmeno /Bernadeta a Berenika/. Určite by som nešla po tých rozprávkových dvojiciach, ktoré som spoemula na začiatku. Toť môj názor, :-))) Veľa šťastia a zdravé detičky!

zuzana napísané 07.02.2006 11:08

Podobné alebo úplne odlišné?

Dorota napísané 06.02.2006 21:32

Chcem sa pytat, mne sa velmi paci meno pre dievcatko Luciana (Lucijana). No neviem, keby som dcerke dala taketo meno, kedy by potom oslavovala meniny a nechcela by som aby bola o to ukratena, preto su dake specialne kalendare, kde sa to da zistit?

Dorota napísané 06.02.2006 21:31

Chcem sa pytat, mne sa velmi paci meno pre dievcatko Luciana (Lucijana). No neviem, keby som dcerke dala taketo meno, kedy by potom oslavovala meniny a nechcela by som aby bola o to ukratena, preto su dake specialne kalendare, kde sa to da zistit?

Cica napísané 06.02.2006 09:09

Ahoj, mne osobne sa meno Adam zdá dosť časté a Tristan naopak úplne nepoužívané u nás. Hoci som zástancom skôr originality, v tomto prípade by som asi skôr dala radšej toho Adama. Je to ťažko posúdiť, keď netuším, aké máš priezvisko, ak by to mal byť Tristan Kapusta, tak to je dosť dobrý trapas. Ale ak máš priezvisko, ku ktorému by vyslovene pasovalo aj takéto úplne cudzie meno, tak do toho! To už musíš posúdiť sama. Veľa šťastia.

Cica napísané 06.02.2006 09:06

Ahoj Lucia, to je super, že máš dcérku, aj to, že je Tamarka. Ale možno si ma zle pochopila, my nebudeme mať Tamarlu, na tú sa tu pýtal niekto iný. Ja som písala len toľko, že jednu v rodine máme a voláme ju Tamarka. My máme vybraté úplne iné dievčenské meno. Pa

Cica napísané 06.02.2006 09:03

Ja len k tej vašej Alexandre, čo sa prekrstila na Sandru - meno Sandra pochádza z mena Alexandra, takže dcérka to super odhladla. Je to taliansky skratka, podbne ako Sandro je skrattka od Alessandro. No a Tadeáš je pekné meno, skratku si viem predstaviť asi jedine Tadi, Tadinko, ale volala by som ho radšej Tadeáš, resp. Tadeáško.

erikak napísané 04.02.2006 21:40

Cavte Chcela by som sa spytat,ktore meno sa vam paci viac Adam alebo Tristan? Diki za nazor

Lucia napísané 04.02.2006 15:03

Cica, aj nam sa narodila v juni 2005 Tamarka. Je to krasne meno, velmi sa jej hodi. Volame ju Tamarka, Tamika, Tami smile

Linda napísané 03.02.2006 12:17

Caute! Ja cakam babetko v maji a musi to byt dievcatko, lebo pekne chlapcenske mena pre mna asi neexistuju.Ak ,tak by sa mi najviac pozdavalo meno Tadeáš,ktore sa mi pacilo uz pred 2a pol rokmi, ked som bola prvykrat tehotna.Vsetci ma vtedy od neho velmi prevelmi odhovarali, no bola som rozhodnuta.Nakoniec z toho bolo dievcatko,ktoremu sme dali meno Alexandra, co sa mi vtedy nezdalo az take otrepane.Ani dodnes to tak necitim, lebo v svojom okoli take nemame.Akurat ked po niekolkych tyzdnoch nastupila do skolky dalsia Saska, nasa mala sa sama a ktovie odkial prekrstila na Sandru.A nuti vsetky ucitelky, aby ju tak volali.Deti asi tuzia po jedinecnosti.A co sa tyka toho Tadeáša, prosim,poradte mi.Ako by mohli zniet obmeny a zdrobneniny?K priezvisku pasuje a aj rozdiel medzi narodeninami a meninami,co je pre mna tiez trocha dolezite,by bol mesiac.

Siska napísané 02.02.2006 21:57

dakujem za vase nazory :0)...ja vyberam meno pre moje dieta sama, biologicky otec nie je hodny toho, aby som ho tu ani spominala....ma to svoje vyhody aj nevyhody, lebo sa mi paci viacero mien a nemam sa s kym dohodnut na kompromise...hihihi.... najskor som bola presvedcena o Kristinke, ale potom sa mi zacali pacit aj ine mena...Hlavne Bianka, Dianka a Linda....tak som zvolila strategiu, ze kazdy mesiac sa bude sidielko volat inak a to meno, co mi najviac prirastie k srdcu bude to prave a posledny mesiac ju budem volat uz tym "pravym menom"....teda ak sa neukaze, ze je to hclapcek a nie dievcatko....ale nasjkor to bude az o 6 tyzdnov, kedy idem na dalsie sono, tak uvidime...tento mesiac ju volam Bianka :0)....v marci bude Dianka "0)....a v aprili bude Linda :0)...no a v maji to uz bude definitvne meno, dufam.

Martina napísané 02.02.2006 18:46

Ahoj, ahoj

nám sa to už tiež kráti a zrazu sa neviem rozhodnúť. Dnes som celý deň

volala bruško Nelly. Bude to pravdepodobne dievčatko a páči sa mi meno

Nella a pre chlapca Andreas. Neviete mi poradiť, či mi také mená

na matrike zapíšu.

ďakujeme a pozdravujeme všetky mamičky, brušká a detičky

Anna napísané 02.02.2006 17:58

Ahoj Siska, tiez mam podobny nazor ako Lucy a Cica, pokial ide o meno Bianka a o tie 2 sviatky kratko za sebou (vobec to nevadi) a co sa tyka chlapcenskych mien, ktore si spominala, k obom mam skor neutralny postoj, ale ak by som sa mala rozhodnut, tak asi skor za Alana. Moja velmi dobra kamoska ma takmer 2roc. synceka s takym menom a volaju ho asi najcastejsie Alan, Alanko, Ali, Alino... Drzim palce pri vybere, myslim si vsak, ze najdolezitesie ako vsetky rady ostatnych pri vybere mena aj tak je, aby si ho nakoniec vybrala ty spolu s manzelom srdcom (ako to uz tu bolo parkrat spomenute), aby ste k nemu mali od zaciatku pozitivny postoj a aby ste boli presvedceni o tom, ze "tak toto je naozaj to meno, ktore nasmu synovi-dcere dame!". Maj sa krasne! smile

Cica napísané 01.02.2006 08:29

Jeeej, to je krásne meno! Úplne vážne! Gratulujem k výberu, mne osobne sa veľmi páči a vždy sa mi aj páčilo, keď sa v kostole číta o starcovi menom Simeon, vždy som si to pomyslela. Rovnako sa mi páčia aj iné starozákonné mená, napríklad aj taká Sibyla /čo sa v iných krajinách normálne používa/, je krásne meno. No aj tieto mená sa musia hodiť k priezvisku a nám sa, bohužiaľ, nehodia. Myslím, že tie, čo sme vybrali sa hodia najviac, aspoň nám tak znejú a to je vždy najpodstatnejšie. Len nech už sa nám to narodí, aby sme mohli jedno z tých mien aj použiť - som zvedavá, ktoré /dievčenské, či chlapčenské/, hmmm.

monty napísané 31.01.2006 22:15

ahoj Lucy a ostatné mamičky. Len teraz som sa napojila na tuto stranku a chcem vam napisať ake meno ma môj 2,5 ročný syn. Vola sa Simeon. Nemali sme problem ho zapisať na matrike je to riadne v knihe . Meniny oslavuje 18.2. v katolickom kalendari . Simeon bol prorok. Volame ho Simo alebo Simeon

Kristína napísané 31.01.2006 21:35

Ahoj Siska, vieš aké je super meno Kristína? Viem, o čom hovorím smile)))))

Cica napísané 31.01.2006 17:39

Mily otecko, je mile, ze sa aj Ty k nam pripajas a zaujimas sa o mena :-)

 

Znova teda pripajam nejake adresy, kde najdes, co hladas:

www.fodor.sk alebo www.sined.sk alebo www.babynamesworld.com. Skus a pripadne daj vediet, co ste vybrali... Vela stastia ;-)

buduci otecko napísané 31.01.2006 16:29

Ahojte mamicky a buduce mamicky. Mame taku dilemu pri vybere mena, neviete mi poradit nejaku stranku kde opisuju vyznam mena a ako vplyva na osobnost. Je to tak pre zaujimavost.

rena napísané 31.01.2006 10:51

ahoj.zaujalo ma čo si napísala hlavne preto,že mám doma jedného Alexa.preto sa mi asi z tvojho chlapčenského výberu najviac páči.trochu máme problém s meninkami.v múdrej knihe som vyčítala,že Alex je 17.7. ale nie je to v kalendári a moje staršie deti protestujú ako bude v škole oslavovať :-))) Alexander je zase 4 dni pred jeho narodeninami.tak som sa rozhodla že budeme oslavovať oboje a hotovo!Zatiaľ je to pre neho dosť ťažké tak si hovorí Alo ale neskôr by som najradšej zostala iba pri Alex,Alexko.Inak sa mi tiež páči Maxim,Daniel a tak,záleží tiež od priezviska.Maťko a Jakubko sú pre mňa už mimo,páčili sa mi totiž pred x rokmi a už ma to prešlo.Z dievčenských sa mi najviac páči Dorotka,Alžbetka a Vaneska.Vždy sa inak niekto nájde kto ti meno skomolí alebo používa hlúpe skratky.s tým by som sa netrápila.vyberaj srdcom.mne sa osobne najviac teraz páči dievčenské meno Matylda.prajem ti pekný deň a krásne tehotensto s úspešným koncom!

Siska napísané 30.01.2006 15:22

dakujem kocky, potesili ste ma :0) Ja mam sice narodky na Mikulasa a moj ocino je Adam, takze oslavy vzdy robime oddelene...hihihi...Len som nevedela osudit ako tieto veci vnimaju deti, ved hlavne pre nich maju oslavy vyznam...

Ani men sa nepci skratka Riso a Risko...Skor sa priklanam k Rikimu, ale na Slovensku sa na taketo mena pozera divne, hlavne ked je spojene so slovenskym priezviskom...

Ja dufam, ze to bude dievcatko a pravdepodobne na 99% to bude Bianka. Ja osobne nepoznam ziadnu, len Blanku a aj to je zena odo mna o 15 rokov starsia...hihihi...tiez sa mi nepaci Blanka, ale Bianka mi je taka mila, hlavne z tohto mena mam pocit, ze sa neda nejako zvlast pokazit a spotvorit ako niektore mena...

Cica napísané 30.01.2006 13:38

Meno BIANKA je pekné a dobré je na ňom hlavne to, že s ním nič nemusíš robiť, je to Bianka a hotovo. Akurát si budeš musieť ustriehnuť, aby ju niekto nezačal volať po slovensky Blanka, čo už nie je ani zďaleka také pekné. To, že by mala oslavy tak rýchlo po sebe sa mi nezdá nič hrozného. Môj manžel má v decembri úplne všetko - Mikuláš, meniny, narodeniny, Vianoce a oslavujeme každé zvlášť s darčekom extra pre daný sviatok. No problem.

Pri chlapčenských by som sa prikláňala k menu ALAN, je krátke, zvučné a nepoužívané. Volala by som ho Alan, Alanko, Ali. Ani Richard nie je zlé, ale oproti Alanovi dosť časté a nepáči sa mi ani Rišo, ani Riško. Nepáčia sa mi mäkčene v menách, to bol jeden z dôležitých momentov aj v našom výbere mien. Tak držím palce a daj vedieť, ako ste rozhodli...

Lucy pre Sisku napísané 30.01.2006 12:49

Ahoj Siska, tak najprv k taj Bianke. Poznám len jedno asi 2.ročné diavčatko s týmto menom.Myslím, že to meno sa ani nedá nejak zkrátiť (čo je dobre).A je krásne také aké je.Nič na nom netreba meniť. A to, že bude mať meniny 2 týždne po narodkách, tak to nie je až také strašné. Ved sviatky budú v inom mesiaci. Ja mám napríklad všetky sviatky v decembri a to hned každý týžden niečo: 6.12 dostávam sladkosti na Mikuláša, 13.12.mám meniny, 24.12. darčeky na Vianoce, 30.12.narodeniny. A potom celý rok nič. Nikdy som to neoslavovala spolu v jeden deň. Vždy som dostala darčeky v daný deň na daný sviatok. Takže nevidím v tom problém. Aj moja mamka a svokra sú Evy a vždy im dávame darčeky zvlášť na meniny a zvlášť na Vianoce. Nikdy u mňa ani v mojej rodine neboli s tým problémy, ani sme sviatky nikdy nespájali.

A čo sa týka mena Alan, tak toho tiež poznám len jedneho chlapčeka. Ked som sa prvýkrát opýtala jeho otca, že aké meno dali ich bábätku, tak som troška ostala v pomikove, že Alan...Nevedela som na to meno reagovať. Neviem, mne sa zdá také zvláštne, nepristane mi, neviem mu prísť na chuť. Skor sa mi páči asi Richard. Je to také vznešené meno, pekne znie a dá sa aj troška zdrobneliť -Riško. (Ale to je moj názor). Držím palce a potom daj vedieť, čo nakoniec rozhodlo. papa.

Siska napísané 30.01.2006 11:59

ahojte kocky...po dlhsom case sa ozyvam, lebo mam dilemu...

Sice som bola rozhodnuta pre dievcenske meno Kristina, ale zapacilo sa mi Bianka...a moj problem je, ze TP mam 28.5. a Bianky je 16.6....cize medzi narodkami a meninami by boli dva tyzdne...ludia ma presviedcaju, ze to nevadi, ze zalezi odo mna ako pripravim oslavy, ci naraz alebo kazdy sviatok zvlast... vam by vadilo, keby ste mali tieto dva sviatky tak pokope? A este nieco, aku obmenu mena viete spravit z Bianky?

Zatial nemam potvrdene ci to bude chlapcek alebo dievcatko.

Z chlapcenskych mien sa mi paci Alan a Richard. Poznate nejakeho Alana? Ako mu zvyknu hovorit? Pripadne nejaku zdrobneninu, okrem Alanko...

Dakujem

Senorita napísané 29.01.2006 21:50

Ahojte vsetci, mam 26 rokov, koncom tohoto roka sa vydavam a s nastavajucim mazelom sme uz dohodnuti na menach pre nase deticky, takze ak to bude dievcatko, bude Diana a ak chlapec tak Branislav. Zhodli sme sa na 100 percent. Myslim, ze pri vybere mena treba naozaj zohladnit hlavne to, ako znie, ako sa hodi k priezvisku, ale aj to, ci toto meno bude dobre zniet ako v detstve tak aj v dospelosti nasich potomkov. Ja si napriklad neviem presdstavit take sladko znejuce typicke mlade dievcenske mena ako Natalia, Lenka ci Veronika na starsej panej, ktorou raz bude aj moja dcera.

su to urcite pekne mena, ale ja som za to, aby rodicia pri vybere mena zohladnovali aj toto, nielen rozhodnut sa pre Nikol, lebo je to cudzie meno a prave v tomto case je uzasne moderne.

S pozdravom Senorita [no uz nie dlho:-)] z Banskej Bystrice

Adriana napísané 27.01.2006 20:12

Ahojte Lucy a Cica. Dakujem velmi pekne za vas nazor, ale mam z toho taky isty zmatok ako predtym.....Mozno to necham chvilu ulezat a uvidim.....Ked sa rozhodneme, dam vam vediet. Ved ja tu chodim casto, mozno ma niekto inspiruje niecim uplne novym, uvidime. Tak sa majte, drzte sa a pohladkajte svoje bruska....:-)

mikinka napísané 27.01.2006 18:29

Ja som teraz v 3.mesiaci tehotenstva, ale meno vyberam uz niekolko rokov. Kazdy tyzden som vymyslela nove a priatel sa len smial, ze to aj tak o par dni zase zmenim. Vela mien sa mi paci, ale potom mi to pripomenie niekoho, koho poznam a koho som nemala rada, a tak to rusim. Takisto obmeny mien nemam rada. Mne osobne sa pacia dlhe mena ako Jasminka, Valentinka, Alexandra, Anastazia, Veronika. Zatial u mna vyhrava meno Alzbetka. Problem je v tom, ze sa mi paci iba Alzbetka, nie Alzbeta alebo Beta, Betka. To nie. No ked bude starsia, tak jej aj tak nebude nikto hovorit Alzbetka, ale skaredsie, takze asi ani toto meno nedam.U nas na ulici mame Dorotku. Znie to krasne, ale za par rokov jej urcite niekto povie Dora. Z kratsich mien sa mi najviac paci Vanesa, Sara, Laura, Kamilka.Asi budem musiet mat vela dievcatok. zwinker Z chlapcenskych sa mi paci Alex, Matko a Jakubko.Nie je vobec jednoduche vybrat meno. Myslim si, ze meno tak trochu ovplyvnuje osobnost. Napr. vsetky Veroniky, co poznam, boli medzi ostatnymi (hlavne neskor medzi chalanmi) vzdy oblubenejsie nez ostatne deti... Nemate niekto na toto podobny nazor???

Cica napísané 27.01.2006 10:15

Z tých mien, čo si napísala sa mi páčia vlastne všetky, ale vybrala by som asi Karin. Mala som na gympli spoluziacku s tymto menom a volali sme ju pekne Karin. Hoci, naozaj sa neda vylucit, ze ju budu volat Kaja, ale ani to nie je este take zle. Mame v rodine aj Tamarku a tu volame len Tamarka, aj to je pekne meno. Pri mene Miriam som si ista, ze by z nej bola Mirka a to sa mi nepaci. Priklanam sa k nazoru, co napisala Lucy - najlepsie su mena, co sa nedaju nejako totalne zmenit, ked sa povedia ako zdrobnelina /opakom je napriklad ta Alexandra, z ktorej je Sasa/. Mena Karin a Tamara su v tomto zmysle asi lepsie. Aj my sme prave preto mali velky problem vybrat dievcenske meno. Nepaci sa mi, ked sa pri zdrobneni zmeni cely koren mena. Ale to je zase len moj nazor. :-)

Lucy pre Adrianu napísané 27.01.2006 10:05

Aj ja som toho názoru, že u nás niektoré mená doslova stratia svoj význam, ak ho ľudia budú stále zdrobnelinovať. Preto aj ja by som chcela vybrať meno, ktoré sa nedá veľmi skracovať. Strašne sa mi páči meno Karolína(ako som už o tom písala) ale asi by som nezniesla keby ju volali Kaja. To je úplne niečo iné. A už som počula, že existuje aj samotné meno Kaja. Mne sa celkom páčia mená ako Diana,Tamara, Simona,Timea, Paula. To fakt nemáš veľmi ako skracovať. Len k nim pridať koncovku -ka.Čo je v pohode. Inak k tej Miriam-ja si myslím, že by ju aj tak volali častejšie asi Mirka (čo mne sa nepáči). A zasa Karin som počula, že volajú pekne Karin, Karinka, ale často sa stane že aj Kaja(prípad mojej sesternice). Vieš, ale koľko ľúdí toľko názorov a chutí, takže potom daj vedieť ako ste sa rozhodli. Držim palce! smile))

Adriana pre Cicu a Lucy napísané 26.01.2006 17:28

Dakujem za vas nazor, jasne, ze ste ma neurazili, ani ste sa ma nedotkli....ved som chcela vediet vas nazor.....Nevieme sa rozhodnut.....Petra sa nam uz dlhsi cas paci, teda keby Robko nemal pipika, bola by to Peťka :-)) A co sa tyka mena Alexandra, napadlo ma to len teraz, asi pred mesiacom. Manzelovi sa paci Alex a mne Saška znie celkom pekne pre dieta, ale nepaci sa mi Saša, co ju zrejme tak volat budu.....Takze nevieme. Hladam take meno, aby nebolo prilis pouzivane a aby sa dalo malej povedat aj zdrobnelinou. Jeden cas sa nam pacila Karin, Tamara a aj Miriam nas dlho drzala......Ak mate nejake pekne napady mien, poradte prosim......dakujeme

Lucy napísané 26.01.2006 15:53

Cica, fakt dakujem za odpoved. Je to super, povzbudila si ma . Som rada, že viem, že sme skoro rovnako staré. Ja si bábo tak povediac plánujem, povedala som manželovi, že ešte 2x si kúpim trojbalenie tabletiek a potom už ideme na to. Hahaha. Ak by sa to podarilo, tak aj ja by som mala mať 25 preč a manžel 27. No uvidíme. Aj ked je to asi fakt také cítenie ženy, kedy je pripravená na bábätko. Moj manžel síce ešte veľmi nechce, stále tvrdí, že je to veľká zodpovednosť. Ja viem, že on je troška ešte také "dieťa". Niekedy si prajem, aby mal viac rokov, aby už konečne v niektorých veciach dospel. Je pravda, že ak bude všetko v poriadku, tak sa na to veľmi teším ako sa budem pekne obliekať, a dúfam, že aj dobre cítiť. Mám kamarátku 21r, ktorá má 3mes.chlapčeka a ja si nemôžem pomôcť, ale jej to nejak prospelo. Fakt vyzerá inak, lepšie, taká mamina. Držím ti palce a prajem, aby všetko dopadlo dobre. Ja verím, že tu ešte budeme spolu kecať, ak nás niečo napadne. Alebo tu je moj email: lucyk33@azet.sk. Všetko dobré a ešte raz dakujem.

Nataša napísané 26.01.2006 12:45

Zdar. Baby, ja som bola celý život na svoje blbé meno s totalitným závanom alergická, ale čo už. Tatko mi ho vybral,lebo sa mu páčila Vojna a mier. Ináč, prešla som debatu len zbežne, ale nik nespomínal meno Mirella. Kedže mám troch chlapcov, milujem to meno, Aj keď si už asi netrúfam ju mať aj fyzicky. Ale kto vie. Ináč, môžete ho niekto použiť.

Cica napísané 26.01.2006 11:03

Ahoj Adriana, myslim, ze Lucy ti to napisala velmi dobre a vystihla, o co tu ide. No ak chces predsalenvediet aj ine nazory na tie dve mena, tak Ti pisem ten moj. Ja si myslim /tak ako Lucy/, ze Saška je teraz celkom dost pouzivane meno, hoci mam pocit, ze prave v tejto podobe, teda nie Alexandra, ale iba Saša. Podla mojho nazoru je meno Alexandra velmi pekne, paci sa mi ovela viac ako Petra /a hlavne viac ako Peťka, viem, že moju kamaratku Petru volali uz od skolky Šestka - to by mi vadilo/. Ale na druhej strane sa mi velmi nepaci ani skratka Saša. Teda ja si myslim, ze je krajšie, ked Alexandru volaju Alex alebo Sandra. Tolko moj nazor, asi som Ti velmi nepomohla, ale viac ma k tomu nenapadlo. Snad som Ta tym neurazila :-)

Cica napísané 26.01.2006 10:55

Ahoj Lucy, neviem síce prečo si si zvolila mňa za poradcu, ale teší ma to :-)

Asi sa pýtaš na to, či je v Tvojom veku normálne, že Ti začínajú tikať biologické hodiny - ak som to správne pochopila. No, ja mám teraz 25 rokov, manžel 27 a už dobré tri roky mi tie moje hodiny bimbali jak najaté, nehovoriac o tých manželových /ten túžil po dieťatku už odjakživa, minimálne od maturity to spomínal úplne vážne/. No a prejavovalo sa to takisto mojím zvýšeným záujmom o bábätká, kdekoľvek som nejaké zahliadla, okamžite som sa naň pozerala a nevnímala nič iné, až som bola všetkým na smiech... Nuž, ale keďže sme obaja ešte do leta 2005 študovali na VŠ, nejako cielene sme sa nepokúšali o bábenko, prišlo to ako podľa pravítka, presne po mojich štátniciach v júni 2005, kedy som sa dozvedela, že sme v 2. mesiaci. Takže teraz som mesiac pred pôrodom a môžem Ti povedať, že je to to najkrajšie obdobie nielen môjho, ale nášho života, manžel je rovnako šťastný a rovnako očakáva príchod nášho živánika na svet. Úžasne nás to spojilo a mne to dáva pocit ohromnej sily a zmyslu môjho života, hoci si takto nemám šancu budovať odbornú kariéru, je mi to fuk. Toto dieťa je vytúžené, veľmi chcené a vysnívané a prajem aj Tebe zažiť také nádherné chvíle, keď sa rozhodnete, že je ten čas /alebo keď to jednoducho príde ;-) /. Ak chceš o tom viac pokecať, môžeš mi napísať mail.

Lucy napísané 26.01.2006 08:58

Ahoj Adriana, tak ja si myslím, že meno Saška,bolo v posladnom čase časté (aj ked aj mne sa páči) a na meno Peťka sa tak povediac zabudlo, už dlho som to meno nepočula. Ale nie je zlé sa k nemu vrátiť, aspoň bude originálne. Saška podľa mna patrí do tej skupiny mien ako Ema, Nina, Sára,...o ktorých sme sa tu mnohokrát bavili, že sú to mená poslednej módy.(Čo neznamená, že nie sú krásne). Je to naozaj len na Vás rodičoch. Ale skús mi povedať, ako ste na tieto mená prišli, čo pre Vás jednotlivé meno znamená,napr. že Saška sa ti už dlhšie páči a Peťka, že manžel ja Peter tak po ňom (to je čisto len príklad). Vieš, lebo zbytočne budem hovoriť, že Saška je "časté" meno a Peťka "zabudnuté", ak Vy máte k týmto menám osobitný vzťah. To je moj názor. Verím, že ta nejak neurazil. Rada pomôžem. smile))

Adriana napísané 25.01.2006 19:03

Ahojte maminky alebo buduce maminky :-) Ja uz mam doma 2-rocneho zbojnika Robka a v aprili cakame druhe dietatko, vyzera ze dievcatko. Nevieme sa rozhodnut medzi dvoma menami....Neporadite nam? Bud Saška /Alexandra/ alebo Peťka /Petra/. Dakujeme za kazdy nazor.....a vsetkym maminam a detickam prajem hlavne vela zdravicka

Lucy napísané 25.01.2006 14:02

Ahoj Cica, skús mi prosím poradiť. Ja síce bábätko ešte nečakám, ale už pomaly plánujem a veľmi sa teším na to obdobie. Už dosť dlhú dobu sledujem aké mená sa dávajú, surfujem po internete, vypytujem sa kamošiek, kupujem si občas časopis Dieťa, mám plno kamarátiek okolo seba, ktorým sa nedávno narodilo bábätko, alebo čakajú tento rok. Sú to všetko moje rovesníčky(21-28r.) Aj ked sa dozviem veľa zaujímavých vecí, ktoré nie sú na škodu, predsa sa len bojím, aby som to všetko nezakríkla. Že raz ked to budem naozaj potrebovať, tak to nebude k čomu. Dosť intenzívne sa tomu venujem, nie je deň, aby som na veci okolo detičiek namyslela, alebo niečo nečítala, či rozprávala sa o deťoch. Môj manžel sa niekdy na mna za to hnevá, že tú tému"deti" často spomínam. Čo myslíš, preháňam to? Alebo je to normálne, že v mojom veku(24r.) mám už takéto pocity? Vopred ďakujem za tvoj názor, prípadne aj za iné názory (potešia ma).

Lucy napísané 25.01.2006 13:58

Ahoj Cica, skús mi prosím poradiť. Ja síce bábätko ešte nečakám, ale už pomaly plánujem a veľmi sa teším na to obdobie. Už dosť dlhú dobu sledujem aké mená sa dávajú, surfujem po internete, vypytujem sa kamošiek, kupujem si občas časopis Dieťa, mám plno kamarátiek okolo seba, ktorým sa nedávno narodilo bábätko, alebo čakajú tento rok. Sú to všetko moje rovesníčky(21-28r.) Aj ked sa dozviem veľa zaujímavých vecí, ktoré nie sú na škodu, predsa sa len bojím, aby som to všetko nezakríkla. Že raz ked to budem naozaj potrebovať, tak to nebude k čomu. Dosť intenzívne sa tomu venujem, nie je deň, aby som na veci okolo detičiek namyslela, alebo niečo nečítala, či rozprávala sa o deťoch. Môj manžel sa niekdy na mna za to hnevá, že tú tému"deti" často spomínam. Čo myslíš, preháňam to? Alebo je to normálne, že v mojom veku(24r.) mám už takéto pocity? Vopred ďakujem za tvoj názor, prípadne aj za iné názory (potešia ma).

Majka napísané 24.01.2006 09:14

Pata, mojho brata dcera sa vola Emily. Anglicka ambasada mu nedala potvrdenie ze take meno existuje, ale dostal ho na americkej. Malu na zaklade tohto potvrdenia zapisali na matrike. Poslala som ti email aj na Tvoju emailovu adresu, ale neviem, ci si ho dostala.

Tak vela stastia.

Cica napísané 24.01.2006 08:38

Ahoj, Ty mas tremin vtedy ked ja :-))) Dobre, nie? K Tvojmu problemu - neviem ako je mozne, ze vam nevedia pomoct na anglickom velvyslanectve. Moji znami dali synovi cisto americke meno a zapisali im ho na zaklade nejakeho potvrdenia z amreickej ambasady, ze take meno naozaj existuje, je muzske a neznamena nic hanlive. Potom uz na matrike nemaju mat aky problem. Skuste sa este raz obratit na britsku ambasadu, najlepsie je ist tam osobne a otravovat az kym vam to potvrdenie nevydaju. Drzim palce a pozdravujem rovesnika nasho babatka :-)

pata napísané 23.01.2006 21:01

Ahojte! Nas malicky sa ma narodit uz za sest tyzdnov. Meno uz mame dlhsie vybrate, ale netusili sme, ze na Slovensku s tym bude taky problem. Vratili sme sa zo zahranicia totiz len nedavno a dietatko chceme pomenova menomt Charlie. To vsak nieje v kalendary a ani v pridavnej knihe na Matrike. Skusali sme sa obratit na anglicke velvislanectvo, ale tam nam pomoct nevedia. Mamicky-oteckovia, prosim ak mate skusenosti ako by sa takyto "Typicky Slovensky" byrokraticky problem dal riesit, prosim pomozte nam. Dakujeme

denina napísané 20.01.2006 10:22

Dik, potesila si ma. Dufam ze aj u nas na matrike to zapisu bez problemov.

Cica napísané 20.01.2006 09:43

Jeeej, srdečná vďaka!!!! Tú knihu majú aj moji rodičia, len ja som teraz od nich dosť ďaleko, ale super vedieť, že to tam nájdem. A dôležité pre nás je už fakt, že nejaká svätá Klaudia bola, chceli by sme, aby naše dieťatko malo patróna tak ako ho máme aj my. Mne osobne to robí veľmi dobre, hoci ani moja patrónka nie je zrovna z tých známych /sv. Viktória/. Vedela som najviac o tej Klaudii - manželke Piláta, veď o nej sa dozvieme aj v Písme, ale aj vo filmoch nebýva vynechaná, vždy sa tam spomína ako spravodlivá a dobrá žena. O tých ostatných Klaudiách som veľa nevedela, iba to, že jedna patrí k tým siedmym mučeníkom. Takže ešte raz - VĎAKA!!! :-)

martina napísané 20.01.2006 08:00

Moja neterku zapisali ako Sašu, takže žiadne strachy.

miri napísané 20.01.2006 07:59

Pre Cicu: V rímskom kalendári sú na 20. marca mená 2 svätíc: sv. Klaudia a sv. Eufémia. Sú zo skupiny 7 mučeníčok, o ktorých hovorí životopis, že v prenasledovaní za cisára Maximiána okolo r. 300 prišli k cisárskemu úradníkovi v meste Amise, vyznali, že sú kresťanky, a dohovárali mu pre jeho ukrutnosť voči kresťanom. Rímsky predstaviteľ ich údajne dal zbičovať, stiahnuť z nich kožu a napokon hodiť do ohňa. Avšak štyri mená z tejto skupiny vrátane Klaudie sa spomínajú v podobnom prípade v Ancyre - dnešná Ankara v Turecku , kde ich údajne prefekt Teodot dal utopiť. Tento druhý prípad je historicky prijateľnejší, lebo aj meno Eufémia sa zase vyskytuje v inej ancyrskej skupine mučeníčokZrejme tu ide o zdvojenie osôb, ktoré jestvovali a podstúpili mučeníctvo, ale chýbajú o nich spoľahlivé údaje.

Avšak jestvujú aj iné Klaudie, nie spojené s týmto kalendárnym dňom - Klaudia Prokula, Pilátova žena, ktorá sa prihovárala za Pána Ježiša a Klaudia, ktorú ako významnú členku prvotnej cirkvi pozdravuje v liste sv. Pavol. Toľko viem z knihy Blízki Bohu i ľuďom z r. 1996.

Daniela napísané 19.01.2006 22:16

na tuto stranku som sa dostala len preto lebo som si zistovala povody mien mojich najblizsich a hodilo ma to sem takze babatko necakam. Ja by som chcela reagovat na to skracovanie mena moje je Daniela od kedy sa pamatam tak ma vsetci volaju Danka Dada su to skratky uplne inych miem napriklad Daniela ma meniny 3.1 a Dana ma 16.4 a nikdy som sa na to nehnevala uvedomte si ze stary rodicia to urcite budu zdrobnelinkovat. Teraz upozornujem na to ze som Daniela ale nevadi mi ak mi hovoria Danka Dada....

A odkaz dade vyznam krstnych mien najdes na www.fodor.sk alebo

www.srobarka.sk tak sa tam treba trocha pohrabat a najdes.

awa napisala ze tretia cerka ma meno bo jej ho vybrali sestricky aj my sme nasej tretej sestre vyberali meno Katarina a dnes som si zistila ze sme v rodine s hebrejskymi menami latinskymi a grec. tak zdravim a verim ze sa vzdy rozhodnete spravne ide o to aby sa meno pacilo vam dvom babu sa pacit bude (nic ine mu nezostava) p.s. mamina nas aj tak vsetky vola bambulky smile

Daniela napísané 19.01.2006 22:16

na tuto stranku som sa dostala len preto lebo som si zistovala povody mien mojich najblizsich a hodilo ma to sem takze babatko necakam. Ja by som chcela reagovat na to skracovanie mena moje je Daniela od kedy sa pamatam tak ma vsetci volaju Danka Dada su to skratky uplne inych miem napriklad Daniela ma meniny 3.1 a Dana ma 16.4 a nikdy som sa na to nehnevala uvedomte si ze stary rodicia to urcite budu zdrobnelinkovat. Teraz upozornujem na to ze som Daniela ale nevadi mi ak mi hovoria Danka Dada....

A odkaz dade vyznam krstnych mien najdes na www.fodor.sk alebo

www.srobarka.sk tak sa tam treba trocha pohrabat a najdes.

awa napisala ze tretia cerka ma meno bo jej ho vybrali sestricky aj my sme nasej tretej sestre vyberali meno Katarina a dnes som si zistila ze sme v rodine s hebrejskymi menami latinskymi a grec. tak zdravim a verim ze sa vzdy rozhodnete spravne ide o to aby sa meno pacilo vam dvom babu sa pacit bude (nic ine mu nezostava)

Daniela napísané 19.01.2006 22:15

na tuto stranku som sa dostala len preto lebo som si zistovala povody mien mojich najblizsich a hodilo ma to sem takze babatko necakam. Ja by som chcela reagovat na to skracovanie mena moje je Daniela od kedy sa pamatam tak ma vsetci volaju Danka Dada su to skratky uplne inych miem napriklad Daniela ma meniny 3.1 a Dana ma 16.4 a nikdy som sa na to nehnevala uvedomte si ze stary rodicia to urcite budu zdrobnelinkovat. Teraz upozornujem na to ze som Daniela ale nevadi mi ak mi hovoria Danka Dada....

A odkaz dade vyznam krstnych mien najdes na www.fodor.sk alebo

www.srobarka.sk tak sa tam treba trocha pohrabat a najdes.

awa napisala ze tretia cerka ma meno bo jej ho vybrali sestricky aj my sme nasej tretej sestre vyberali meno Katarina a dnes som si zistila ze sme v rodine s hebrejskymi menami latinskymi a grec. tak zdravim a verim ze sa vzdy rozhodnete spravne ide o to aby sa meno pacilo vam dvom babu sa pacit bude (nic ine mu nezostava)

Daniela napísané 19.01.2006 22:15

na tuto stranku som sa dostala len preto lebo som si zistovala povody mien mojich najblizsich a hodilo ma to sem takze babatko necakam. Ja by som chcela reagovat na to skracovanie mena moje je Daniela od kedy sa pamatam tak ma vsetci volaju Danka Dada su to skratky uplne inych miem napriklad Daniela ma meniny 3.1 a Dana ma 16.4 a nikdy som sa na to nehnevala uvedomte si ze stary rodicia to urcite budu zdrobnelinkovat. Teraz upozornujem na to ze som Daniela ale nevadi mi ak mi hovoria Danka Dada....

A odkaz dade vyznam krstnych mien najdes na www.fodor.sk alebo

www.srobarka.sk tak sa tam treba trocha pohrabat a najdes.

awa napisala ze tretia cerka ma meno bo jej ho vybrali sestricky aj my sme nasej tretej sestre vyberali meno Katarina a dnes som si zistila ze sme v rodine s hebrejskymi menami latinskymi a grec. tak zdravim a verim ze sa vzdy rozhodnete spravne ide o to aby sa meno pacilo vam dvom babu sa pacit bude (nic ine mu nezostava)

wanda napísané 19.01.2006 20:07

ahojte,tak moj nadherny syncek sa vola Davidko a keby sa zadarilo druhe tak u mna vedu mne pre babu je to Vanda a pre xlapca Matias,TOBIAS...smile

Cica napísané 19.01.2006 13:59

Ahoj, už viackrát som sem dávala linky na také stránky, kde to nájdeš, ale neva, dávam znova :-)

 

1. www.fodor.sk/Spectrum/mena.htm

 

2. www.sined.sk/meno/index.php

 

3. www.babynamesworld.com

 

Alebo mi napíš, ktoré chceš zistiť a ja Ti to tam pozriem, ak Ti to nepôjde, ok?

dada napísané 19.01.2006 13:28

Kto by mi vedel poradit kde nájdem význam krstných mien.Ktoré čo znamená

Cica napísané 18.01.2006 12:04

Myslím si, že najlepšie urobíš, ak zavoláš priamo na matriku, tam Ti to rovno povedia. Myslím, že je to v nemecku normálne používané meno, len sa píše Sascha a je aj ženské aj mužské. Ale zavolaj si na matriku, tam majú presné zoznamy a usmernia Ťa. Držím palce.

denina napísané 18.01.2006 11:54

Tak som sa preluskala celou diskusiou a chcem sa spytat, ci mi niekto nevie poradit - cakame druhe babetko, asi to bude dievcatko a chceli by sme jej dat meno Saša. Len neviem ci to na matrike zapisu, pretoze je to vlastne domaca podoba Alexandry, ale nam sa paci iba Saša. Neviete nahodou ako to vlastne je? Zapisu taketo meno? Ved v minulosti zapisovali aj napr. zdrobneniny - Janka a pod. Dik za odpovede.

Lucy napísané 18.01.2006 11:43

Ahojte babenky, čo poviete na meno Diana a Šimon?

Cica napísané 16.01.2006 19:53

Nevadí, aj tak vďaka za ochotu :-), ja som už podobne pátrala a nič, takže je to problém. Ale nájdem si spôsob. Napríklad sa môžem obrátiť na profesora, čo ma na VŠ učil ikonogrfiu svätých a celý odborný život sa venuje tejto oblasti. Skúsim. Ale veľká vďaka.

JanaB napísané 16.01.2006 19:06

Cica mám pre teba zlú správu.Bohužiaľ som Svätú Klaudiu nenašla ani v jednej knihe.Obe knihy sú však staré vydania z roku 1988.Nevieš ani kedy bola vysvetená za svätú? Môže byť, že to bolo neskôr a v nejakej novšej knihe ju nájdeš.Mrzí ma, že som ti nepomohla, ale skúsim pátrať ďalej.

Cica napísané 16.01.2006 10:13

Ahoj Jana, ani nevieš ako budem večer čakať :-) Snáď tam niečo nájdeš, budem Ti veľmi vďačná. Vždy ma zaujímala ikonogrfia a legendy svätých a ešte viac, keď vyberáme meno pre nášho drobčeka. O svätej Klaudii však viem len to, že jedna patrí medzi 7 panenských mučeníkov a ďalšia žila v 15. storočí niekde v Nemecku. That´s all. Už teraz sa teším na večer a info od Teba.

JanaB napísané 16.01.2006 10:07

Ahoj Cica. Moja mamka má dve hrubé knihy čisto len o svätých menách, resp. o ich nositeľoch. Poobede ideme s dcérkou k babke, tak by som ich zobrala a večer ti napíšem.

Cica napísané 16.01.2006 09:00

Baby, prosim vas, poradte mi, kde by som nasla nejake info o Svatej Klaudii. Snazila som sa najst nieco cez net, ale zistila som len par drobnosti. Poradte, please :-))))

miri napísané 15.01.2006 21:43

Prre Cicu: dakujem za pozitivny nazor k menu Bernard. Tak som sa uz rozhodla pre toto meno. Teda, ak to bude naozaj chlapcek...

jadrana napísané 15.01.2006 19:36

ahojte. mám 2 baby jedna je Rebeka a druhá Bsrborka . Barborka mala byť pôvodne Serena , ale nevedeli sme sko by sme ju volali zdrobnene. tak je barborka ale Serena sa mi stále páči je to z taliančiny a znamená západ slnka. ja mám blbé meno

andrea napísané 15.01.2006 19:14

ahojte mamicky, presla som si celu diskusiu o menach a myslim, ze kazde z mien, o ktorych sa tu hovorilo, je pekne - kazda ma asi srdcovy vztah k tomu vybranemu menu. my mame uz 6 rocne dievcatko Chloe a este pred jej narodenim sme sa dohodli, ze jej meno budeme vyslovovat tak, ako je napisane, teda s ch.

v marci cakame druhe dietatko, mal by to byt chlapec a meno sme uz vybrali, Christoph, na zaciatku opat s ch smile

kedze zijeme v rakusku, nie je to az take nezvycajne meno a stari rodicia na Slovensku si zvykli. zelam Vam vsetkym krasne cakanie na dietatka a stastny vyber mien.

adka

Nadia napísané 15.01.2006 10:01

Krsne meno pre svoje dieta som vybrala uz asi v 16tich-podla kniznej postavy-je to Alexis skratka Lexi a ako sa sama nazvala Exi v ziadnom pripade by som ju nevolala Alexinka, Alexiska,Alexinuska ,odporucam maminam ked sa rozhodnu pre zahranicne meno nech si zistia nejake zdrobneliny podla toho odkial meno povedzme pochadza alebo ho pouzivaju mne osobne -zijem striedavo aj v zahranici-uplne trha usi pri osloveni dieťata Šeronka povodne Sheron,Sebko akoze Sebastian Skarletka atd..

A nech si uz vyberiete akekovek meno nebojte sa ako si ho budu ostatny skracovat lebo je to len na Vas ako ich naucite pripadne ako im dovolite

Cica napísané 15.01.2006 09:06

Ahoj Anna, ja ešte k tým zdrobnelinám a skratkám mena Sebastián, poznám jedného asi 8 ročného a volajú ho Bastian, Basti /s tvrdým prízvukom/ alebo Bastík, niektorí dokonca Sebo alebo Sebko, Sebino. Ale najcastejsie mu hovoria Sebastian. No, ja vám držím palce, aby ste sa správne rozhodli, zdá sa to byť dlhé obdobie na rozhodnutie mena, ale keď si vezmeš, že to môžte ľutovať celý život... S tým Maťkom, Matúšom nepokazíš na Slovensku nič, ale je ich milión a bude musieť často hovoriť aj priezvisko, aby sa vedelo, o ktorého Maťka to ide. Je to dosť tuctové meno. A ďakujem za podporu, ešte nemám po pôrode, zas tak blízko to ešte nie je, cca ešte mesiac. Aj Tebe nech to dobre dopadne :-)

lee napísané 14.01.2006 23:12

ahojte.som v 2 mesiaci tehotenstva a predstavte si mena mam uz davno vybrate.skoro pred rokom som v 5 mesiaci prisla o babetko,chlapceka ale aj tak sme mu dali meno.volal sa TOBIASKO.

tezaz zijeme v zahranici tak sme chceli dat zahranicne meno. Chlapcekovi TIMMOTHY (TIMOTY,TIMY,TIMKO....)

pre dievcatko mam meno uz vybrate od prvej tehotnosti a to EMMA-MAE.mnohy ju urcite budu chciet volat emka, meja ale ja budem kaydemu prizvukovat ze jej meno je emma-mae.

paci sa mi meno aj SAMANTHA-LAURA ale to si necham pre druhe dievcatko...

manzelovi sa paci BENJAMIN ale s anglickym prizvukom teda BENDžEMIN, alebo MAXIMILIAN ale mne sa to zda moc obycajne .kpili sme si knizku samozrejme v anglickom jazyku teda 9550 world names.mali sme teda scoho vyberat.ak by ste chceli poradit co ake meno znamena kludne napiste a ja ho vyhladam.majte sa krasne...papa

awa napísané 14.01.2006 18:02

AHOJ!Už dlho si čítam túto diskusiu,mám pocit,že všetky mená sú krásne.len nie všetky prekonávaju boom v tom istom čase.Pri prvej dcérke ma ovplyvnilo meno Kristina,je ich príšerne veľa,ale aj tak si ju s iným menom neviem predstaviť.Druhá dcérka mal byť chlapec a tak mám Stanku.V celej škole sú len 2!A posledná je Jasmínka,toto meno vybrali pre sestričku jej "veľké " sestry z nejakej rozprávky.Takže každá má meno z iného súdka,ale keby sa aj volali ináč,ľúbim ich rovnako!

Anna napísané 14.01.2006 10:08

Ahojte, velmi velmi pekne dakujem za vase reakcie, potesili ma a urcite ma posunuli kamsi dalej pokial ide o vyber mena pre nase male. smile Meno Sebastian sa mi paci uz strasne dlho a ako take znie fakt super, ale neviem si predstavit ine podoby tohto mena (zdrobneniny a tak). Tiez by som sa snazila volat ho Sebastian, ale predsa urcite by som sa niekedy nevyhla zdrobneninam - napadlo ma ze by mohol byt zdrobnene napr. Tino, Tinko, celkom zlate, no neviem. Z toho hladiska sa mi meno Matus pozdavalo viac, mozno je aj vhodnejsie do slovenskych podmienkok (nemam totiz nejake zahranicne priezvisko, ku ktoremu by meno Sebastian uplne slo, ale zase nie je to katastrofa ani s tym slovenskym, co mam). K menu Matus som dosla prave preto, lebo manzel raz spominal, ze by chcel mat syna Matka a kedze Mateja a Martina som vylucila, tak ma napadlo toto meno a vyvinula som si k nemu pozitivny vztah. Vase reakcie ze z Matusa sa to moze "zvrhnut" na Matka ma prave naopak celkom potesili - kvoli mnazelovi, lebo ten nebol presvedceny z Matusa moze byt Matko, takze som mu vase reakcie hned dala precitat. smile No aj tak ste mi s tym Sebastianom nasadili chrobaka do hlavy a urcite budem este rozmyslat... dakujem este raz!

Pre Cicu: Drzim palce, ak mas este pred porodom, aby ste to vsetko dobre zvladli a babatko bolo zdrave a krasne!

Pre Lucy: Meno Karolina sa mne osobne tiez velmi paci, dokonca som narodena na to meno, takze tvoj vyber uplne schvalujem. Drz sa!

Majte sa krasne! papa

Lucy napísané 13.01.2006 08:46

Ahoj Anna, prikláňam sa k názoru, ktorý má Cica, že z Matúša bude určite Maťko. A to by si asi fakt nechcela. Poznám jedného Sebastiána(1 a 1/2r.). Krásny chlapček s krásnym menom. Ked ho jeho mamička čakala tak stále hovorili len Sebastián, Sebastián (znelo to tak super) a ked sa už narodil, tak to meno začali všelijako zdrobneninovať. Napr.: Sebi,Šebo, Sebko. Čo mne sa vôbec nepáči.Tak neviem. Ale určite som za meno Sebastián. Je naprílkad oveľa menej časté(skoro vobec) ako Kristián (tých poznám viacero). A Natália sa mi tiež veľmi páči. Tak držím palce. Nech všetko bude o.k. papa.

Cica napísané 12.01.2006 20:56

Ahoj Anna, ja by som sa priklonila k menu Sebastian. Nilene ze je podla mna neporovnatelne krajsie a originalnejsie ako Matus, ale hlavne mam skusenost, ze Matus, Matej, Martin atd splyvaju do Mena Matko a uz si tam, kde si byt asi nechcela. Takze, moj nazor: jednoznacne SEBASTIAN. A drzim palce, uzivaj si, kym vladzes, ja uz mam pomaly pred porodom a uz sa tak aj citim :-)

Anna napísané 12.01.2006 20:19

Ahojte, cakame prirastok a hoci az v lete, uz teraz uvazujeme s manzelom o menach, pre dcerku mame vybrane meno Natalia, lebo sa nam paci uz strasne davno a na chlapcovi sa nevieme dohodnut. Mne sa velmi pacia mena Matúš a Sebastian. Co poviete na tieto mena? Dakujem za reakcie uz vopred. Majte sa!

Cica napísané 12.01.2006 12:25

No, vies, u mna to skutocne dodnes funguje, ze ked niekomu poviem, ako ma ma volat, inak mi uz nepovie, pretoze jednoducho nereagujem. Mozno to na niekoho posbi na prvykrat divnem ze si na tom tak zakladam, ale to je mi fuk. Rodicia mi dali krasne meno, vychovali ma tak, ze si ho vazim a nenecham si ho znevazovat. Sama sa snazim ludi vzdy spytat, ako si praju, aby som ich oslovovala a drzim sa toho, keby to hned bola Klotilda. Mna aj na VS volali spoluziaci a aj profesori Viktoria, lebo som sa tak predstavila. Viki ma volaju len kamarati a znami. Rodicia zase odjakziva Viktorka, ziadne ine skratky. Ver mi, da sa to. Ani moju sestru Margaretu nevola nikto Greta, ani inak, je to Margareta a hotovo. Podla mna je to otazka vychovy samotneho nositela mena a zaroven okolia. Ludia by sa uz konecne mali naucit respektovat volu nositela mena. Ked je to niekomu jedno, tak nech je aj Anicka, ci Pista, ale nie vsetci sme taki, ze je nam to jedno. Mne na mene velmi zalezi a s uctou pristupujem aj k menam inych ludi.

Lucy napísané 12.01.2006 12:05

Ďakujem za názor Cica. U nás je to fakt veľký problém dať krásne dlhšie meno a dúfať, že ho ľudia a okolitá rodina nebudú zdrobneninovať. Ale v zahraničí sa to dá. Tam Natáilu nevolajú Naťa, ani Anna nie je Anička ako pred 100rokmi na dedine. Aj Viktória je super meno, ale jasnačka, že to u nás bude stále Viki. Je to ťažké a stále nad tým rozmýšľam. Je to hra so slovíčkami. Tak uvidíme...

Cica napísané 12.01.2006 09:25

Ahoj Lucy, to meno je velmi pekne, aj u nas medzi uvahami padlo, no manzelovi sa az tak velmi nepaci. Co sa tyka toho skracovani an Kaja, je to dost pravdepodobne. Musis si sama zvazit, ci budes mat dost odvahy a energie upozornovat ludi na to, aby jej tak nehovorili. Ja sa na to chystam tiez, ale som odhodlana a viem byt velmi tvrda, ked treba, takze verim tomu, ze si vychovam okolie /babky, susedy.../ a aj dieta, aby si raz same vedelo povedat ako mu maju hovorit. Ja som si tym presla tiez, ked mi chcel niekto hovorit Vikina, alebo Vika, ci ked mi niekto pisal Viky namiesto Viki. Nemam problem upozornit, ze tak si to neprajem a ze ja som Viktoria alebo Viki a hotovo. Takze si zvaz, ci dokazes bojovat s okolim a ak ano, drzim palce s krasnym menom Karolina :-) Ja by som ho dala.

Lucy napísané 12.01.2006 09:07

Ahojte, čo by ste povedali na meno Karolína? Mne sa to meno veľmi páči, len sa bojím, že to ľudia budú skracovať na Kaja. A to sa mi nepáči. V rodine máme už jednu Karin, ktorú volajú len Kaja a nijak inak. Vopred dakujem za Vaše názory. papa.

andy napísané 11.01.2006 19:09

Ahojte maminy!

Mam 16-mesacneho syna a vola sa TIMON LUMIR. V porodnici som si nahlasila aj meno pre dievcatko, nakolko sestricka na tom trvala - REA.

andy napísané 11.01.2006 19:08

Ahojte maminy!

Mam 16-mesacneho syna a vola sa TIMON LUMIR. V porodnici som si nahlasila aj meno pre dievcatko, nakolko sestricka na tom trvala - REA.

andy napísané 11.01.2006 19:08

Ahojte maminy!

Mam 16-mesacneho syna a vola sa TIMON LUMIR. V porodnici som si nahlasila aj meno pre dievcatko, nakolko sestricka na tom trvala - REA.

Cica napísané 11.01.2006 16:31

Ahoj, meno Alica je pekne, kratke a jednoduche. Ja som za. My mame v susedstve jednu malu Alicu, moze mat cca rok a pol a hovori si "Aisi", je to mile. No a par slov k povodu: Alica = ž. z angl. Alice (dom. podoba mien Elisabeth, Adelheid alebo Alexandra) alebo zo stfranc. Aaliz (z Adelheid). Drzim palce.

jena napísané 11.01.2006 16:02

Co hovoríte na meno Alica?

Cica napísané 11.01.2006 08:35

Ďakujem krásne a gratulujem k dcérke s krásnym menom :-) Je to naozaj pekné meno, len mám strach, či ich nie je alebo nebude veľa, či sa neuchytí rovnako ako všetky Laury, Sary, Sofie, Emy, Natalky atď. To by ma potom mrzelo. Keby to tak ´človek vedel dopredu, že?!

Kati napísané 10.01.2006 21:12

Aho CICA. Ja mam dcerku, narodila sa teraz v septembri a tiez sme jej dali meno PAULA. Mne sa to meno pacilo uz hrozne dlho, snad aj 10 rokov a po synovi, ktory sa vola po manzelovi som si aj ja prisla na svoje. Podla mna je to krasne meno a aj dobre znie k priezvisku a je kratke. Hodi sa malemu dievcatku aj dospelej zene. My ju volame zatial zdrobnene Paulinka, ale aj Paula. Takze podla mna ste vybrali nadherne meno. :-)

Cica napísané 10.01.2006 07:58

Ďakujem za prve info o mene Paula :-) Paulina je pekne, ale v najzakladnejsom tvare je to Paula v latincine a odtial v taliancine. Paulina je vlastne talianska zdrobnelina od Pauly. Takza, podla mojho nazoru, keby sme dali Paulu, mozme ju volat aj Paulina, Pauli, Paulinka... Ale Paula je take vyraznejsie a jednoznacnejsie. A to, ze ich je dost malo /aspon v Tvojom okoli/, ma len tesi, ved o to nam tiez ide. Niekedy je ale tazke mat prehlad o pouzivanosti mien po celom Slovensku. Tu v mojom okoli ich nie je vela. Ak by bolo, mame vybrate este ine meno a dali by sme urcite radsej to. Ved sa nemusia mena opakovat jak na beziacom pase, no nie? :-)

Cica napísané 10.01.2006 07:53

Bernard je prekrásne meno, mal sa tak volat nas prvy chlapcek, o kotreho sme, bohuzial prisli.... Dodnes sa nam velmi paci. A vies co znamena? Silny ako medved alebo medvedie srdce. Preto sme si zvolili pre toto nase babatko, ak to bude chlapcek meno Leonard - hodi sa k Bernardovi, ma rovnake korene. Podla mna su to velmi muzne mena, vznesene a pritom nie prehnane, ani trendove. Drzim palce a dajte si Bernarda :-)

miri napísané 09.01.2006 20:43

Dievcata, co hovorite na chlapcenske meno Bernard? Mame nemecke priezvisko. Dakujem za nazory.

Anaj napísané 09.01.2006 20:07

Mne sa skor paci Paulina, ale poznam jednu Paulu, volaju ju len Paula alebo Pauli, inac nie je asi velmi rozsirene, teda ja poznam len jedno dievcatko s tymto menom, ale to je zas len dobre, nie?

Cica napísané 09.01.2006 16:47

Maminky, poraďte mi, prosím, akú máte vo svojom okolí skúsenosť s používaním mena PAULA. Je ich vo vašom okolí veľa alebo málo? Manžel túži po tomto mene preč naše dievčatko a hoci už sme vybrali aj iné, chcela by som vedieť ako je to s týmtto. Ďakujem.

Cica napísané 07.01.2006 10:29

Ahoj Laura, ak by si mala problem najst ten vyznam mena Izabela, tak tu je: Izabela = ž. špan. meno Isabel z hebr. Isebel, Jezabel bohom povýšená, je to aj špan. podoba mena Alžbeta, franc. Isabelle, dom. Iza, Bela .

 

Inak, co sa tyka toho, ci sa meno paci alebo nepaci svokre, na to kalsi, hlavne nech sa paci vam dvom :-) A podla mojho nazoru je meno Izabela krasne a vznesene, snad by som nerobila z neho ani ziadnu skratku, najkrajsie je cele. A neporovnatelne s Luciou /bez urazky, Lucky ;-) /, tych poznam stovky.Rebeca sa v poslednych rokoch dost ujala, je to velmi pekne meno. Aj Rachel, hned by som ju dala aj ja, ale bohuzial, tiez by to s priezviskom znelo hrozne. A pri synovi - Matej Hugo - no, pravdu povediac, Hugo je z tych mien ovela krajsie, teda podla mna. No a Oliver aj Tobias su obe rovnocenne krasne mena. Drzim palce a nedaj sa presvedcit na menej pekne mena, raz Ta to bude mrziet...

Siska napísané 07.01.2006 00:32

LAURA -skus sa pozriet na www.sined.sk/meno/

je tam zoznam mien ale aj co znamenaju a ak sa lepsie pozries na hlavnu stranku babetka tak na pravej strane najdes NOVE Zoznam mien, kde su aj vysvetlivky k menam a celkom dobre

Laura napísané 06.01.2006 19:26

Ahojte aj mi cakame prirastok druhe babo doma mame Mateja Huga nevedeli sme sa dohodnut tak sme dali mena dve ale teray je to uz iba Hugo, pre dievcatko som chcela meno Dorota. Teraz je to tazsie lebo opat sa nevieme dohodnut, manzel chce Luciu a Olivera. Mne sa sice paci Oliver ale paci sa mi aj Tobias,ale akosi najviac citim naklonnost k menu Izabelu,IZU ale vsetkzm sa to zda dost tvrde...Pacia sa mi aj Rebeca, Rachel ale tie sa nehodia k priezvisku...Yijeme teraz v zahranici tak chcem abz meno znelo rovnako, inak svokra Izu riadne okomentovala ani Hugovi nepovie inak ako Matej ale co uz...

Neviete niekto co znamena Izabela, alebo kde mozme najst vyznami mien mame este mesiac cas...Vdaka

amam napísané 02.01.2006 15:20

Gratulujem k Michaelke, nech ste obe zdravučké a Michaelka nech vám prináša len samú radosť, aj môj termín sa už nebezpečne blíži, ale strašne sa teším..Ahoj

Michaela napísané 01.01.2006 17:24

Ahojte ......... tak uz mam potom 22.12 sa nam narodila mala Michaela . Sice na 37 tyzden. a sekciou ale sme zdrave . ......... Dakujem VAm vsetkym.

amam napísané 30.12.2005 15:57

Ďakujem za radu Lucy a tak sme sa predsa rozhodli pre Ninu, neviem si totiž predstaviť, že by sa moje dieťa malo volať ináč, nech je to meno už časté, alebo nie, je nám to už fuk, to meno sa nám už dávno páčilo, veď som to písala a aj keď sa rozprávam s bruškom, neviem to malinké ináč osloviť ako Ninka, meno pre dieťatko by sa malo vyberať hlavne srdcom, tak AHOJ.

jina napísané 29.12.2005 20:41

ahojte. u nás dovod ako: deti sa budú nášmu dieťatku posmievať pre jeho meno veľmi nezavážil. pretože ak sa mu nebudú posmievať pre jeho krstné meno, nájdu si priezvisko, výzor, povahové vlastnosti, rodičov ... to, že sa iným náš výber nepáči... mne sa zas nepáči ich. meno dieťatka sa musí páčiť hlavne vám. a keď budete ľúbiť človeka, budete ľúbiť aj jeho meno. nech sa volá hoci aj Bonifác.

Lucy pre Amam napísané 27.12.2005 08:40

Milá Amam, ja si myslím, že meno Nina už nie je až také časté. Kedysi bolo, to hej, ale teraz už nie. A je to aj tak jedno. Pretože ak sa Vám s manželom toto meno páčilo už dávno, tak v tom nevidím dôvod prečo tak nepomenovať svoje dieťatko.

Je to krásne meno. A koniec koncov, rozhodnutie je vždy len na Vás. Tak veľa štastia.

Olívia napísané 23.12.2005 09:35

Velmi pekne ti ďakujem,idem si to hneď pozreť.Dúfam,že konečne sa mi nejaké meno zapáči.Keď sa mi nejaké zapáči,tak ti ho napíšem,aký máš naň názor.Tak zatiaľ

Zuzana pre Kiku napísané 22.12.2005 20:29

Ak budete bývať v meste, tak v pohode. Na východe na dedine to znamená - ZÁKRUTA.

kika napísané 22.12.2005 17:56

Ahojte. Aký máte názor na dievčenské meno Kira?

Cica napísané 22.12.2005 11:28
Olívia napísané 22.12.2005 10:57

Ahojte.Mám problém s menom.Neviem ešte,či to bude dievča,alebo chlapec,ale nič ma nenapadá.Chcem vybrať pekné meno, tak ako každá budúca mamička.Neviem si poradiť,už ma z toho bolí hlava.Poraďte mi.Prosím

amam napísané 20.12.2005 14:05

Veď to, no keď sa pozerám do kalendára, tak je tam pár použiteľných pekných mien a ostatné sú len aby boli. No nič, rozmýšlame ďalej. Ahoj

Cica napísané 20.12.2005 09:27

Ahoj, ja sa mozem vyjadrit k situacii v mojom okoli - v nasich regonalnych novinach /Trnava/ bol nedavno rozpis prvej desiatkychlapcenskych a dievcenskych najpouzivanejsich mien pre novorodencov za tento rok. Nina bola hned na tretom mieste :-( Okrem toho tam boli mena ako Lucia, Ema, Adela, Kristina, Viktoria, Sara... Takze ja si myslim, ze Ninociek je uz naozaj velmi vela, co je skoda, lebo tym toto krasne meno straca na krase. Ak mozes, vymysli ine meno. Bohuzial, niektori ludia podliehaju trendom a potom utrpi samotne meno, z ktoreho sa stane davova psychoza. Aj my sme tak chceli kedysi Lauru alebo Sofiu /ked u nas tieto mena este ani nechyrovali/, ale teraz, ked vidime, kolko ich je, urcite by sme tieto mena nedali a ani nedame. Vela stastia.

amam napísané 20.12.2005 00:22

Ahoj,viete mi niekto povedať či Nina je ešte stále tak "populárna?" Veľmi sa nám to meno s manželom páčilo ešte dávno dávno pred otehotnením, keď to meno ešte vôbec nebolo také časté. Kde sa dá pozrieť rebríček najpoužívanejších mien?Ahoj a želám pekné sviatky.

Lucia napísané 19.12.2005 13:37

Súhlasim s Cicou, poznala som jedného malého Deniska a v škole mu tak veľmi nadávali...Myslím si, ze rodicia by mali uvazovat aj nad tym akú nadávku z mena môžu raz spolužiaci vymysliet. Napriklad známeho dcera je Sandra a nadávali jej Sandra handra...

Cica napísané 19.12.2005 10:06

Ahoj, no mam pocit, ze sa tu uz dlho ku vsetkemu vyjadrujem sama, ale co uz?! Co sa tyka mien, ktore spominas, su podla mna pekne. Aj som mala v sirsom zozname uvazovanych mien pre dievcatko ALANU, len sa trosku bojim, ze by z nej mohla byt pre mnohych Alena. Ale ak si vychovas svoje okolie a budu ju volat Alana, je to super :-) Co sa tyka chlapceka, teda mena TRISTAN, asi budete musiet vybavovat na ambasade. Ale inak je pekne. Ak sa vam to hodi k priezvisku, samozrejme. Drzim palce.

Cica napísané 19.12.2005 10:02

Nic ma do toho nie je, ale neda mi neupozornit Ta na uskalie mena Denis. Uvedomila si si, ze sa da velmi jednoducho z neho urobit sice muzna, ale nie velmi prijemna prezyvka? Je to pekne meno, ale deti su krute a ja som sa s tym stretla aj nazivo, ze z Denisa bol rychlo Penis :-( Len som chcela upozornit, aby vas to raz nemrzelo. Ale ak vam to nevadi, tak cusim.

erika napísané 18.12.2005 16:49

Ahojte Dievcenske meno sa mi paci Alana a chlapcenske Tristan.Aky je vas nazor na tieto mena?

erika napísané 18.12.2005 16:48

Ahojte Dievcenske meno sa mi paci Alana a chlapcenske Tristan.Aky je vas nazor na tieto mena?

Petra napísané 17.12.2005 11:45

My cakame prirastok do rodinky asi tak o 2 tyzdne, ale este stale nie sme rozhodnuti ohladne mien. Mne sa pacia mena ako Karin, Sofia. Ale podla pana doktora to bude chlapcek, takze som to nechala na manzela - Samuel alebo Denis. Sofia a Samuel su teraz asi najpopularnejsie mena. Ale asi to bude nakoniec predsa len Denis.

Hawran napísané 16.12.2005 12:19

Hau

Moj nazor je dost subjektivny ale ja chcem dat svojmu synovi alebo dcere meno Izrael. A urcite chcem aby malo dve mena a priezvisko, To druhe meno bude v lakotstine. Na matrike my povedali ze ak je meno cudzokrajne tak musim ist na patricnu ambasadu a vybavit si ze v tej konkretnej krajine je to normalne meno. Neviem urcito ale ako sa pozeram v usa to nieje obmedzene takze si vymyslis hocico len aby to nebolo hanlive. Ale mozno to je inak.

Lakotska ambasada neexistuje ale dam svojmu dietatu meno ake ja chcem vsak zijeme v demokracii.

Inspiraciu pre nas s manzelkou boly mena krajin.

Niektore su naozaj pekne.

Hecetu velo!

Cica napísané 16.12.2005 11:52

Ved mne to nevadi, je to v poho. Manzelovi sa Kornelia zda trochu tvrde meno, nie je uplne zasadne proti tak ako pri inych menach / napriklad nechce v ziadnom pripade Ester, Juditu, Svetlanu, ani Justinu/, ale viac sa mu paci Klaudia. On je velmi zlaty a ked by som velmi chcela, mozem dat aj meno Kleopatra. Ale ja chcem, aby sa pacilo aj jemu, ved je to nase spolocne dieta. A aj chlapcenske sme vybrali spolu, takze aj dievcenske sa nam musi pacit obom. Ale ako hovorim, Kornelia je stale v hre.

Silva napísané 15.12.2005 22:28

Ked sme vyberali meno pre nase dievcatko mali sme podmienku aby bolo na S. Trvalo dlho a vymyslela som si Stelu, no zistili som ze manzelov kamarat ma 10mesacnu Stelinku,tak som to zmenila na Sofiu. Ale je fakt ze v poslednej dobe ich je nejako vela naokolo. Druha dcera bude Stela.

Silva napísané 15.12.2005 22:28

Ked sme vyberali meno pre nase dievcatko mali sme podmienku aby bolo na S. Trvalo dlho a vymyslela som si Stelu, no zistili som ze manzelov kamarat ma 10mesacnu Stelinku,tak som to zmenila na Sofiu. Ale je fakt ze v poslednej dobe ich je nejako vela naokolo. Druha dcera bude Stela.

barbora napísané 15.12.2005 13:40

ja som tym absolutne nemyslela vsetky blondiny a tmavovlasky...len som si predstavila blondavu Alexiu a tmavovlasu Alexiu...to patrilo len k nim...ale paci sa mi to meno...pri blondine smile...a pozdrav manzela

barbora napísané 15.12.2005 13:39

ja som tym absolutne nemyslela vsetky blondiny a tmavovlasky...len som si predstavila blondavu Alexiu a tmavovlasu Alexiu...to patrilo len k nim...ale paci sa mi to meno...pri blondine smile...a pozdrav manzela

Elenka napísané 14.12.2005 15:37

ahojte dievcata,

my cakame prirastok tak za 2 tyzdne, a velmi sa mi paci meno Corrie. no predchvilou som docitala v archive dietata.sk clanok o tom,ze na matrike nie je take jednoduche zapisat cudzojazycne ci domacky prerobene mena. nemate niektora niektora aktualne skusenosti so zapisom cudzojazycneho mena?

barbora napísané 13.12.2005 17:36

ja som tym absolutne nemyslela vsetky blondiny a tmavovlasky...len som si predstavila blondavu Alexiu a tmavovlasu Alexiu...to patrilo len k nim...ale paci sa mi to meno...pri blondine smile...a pozdrav manzela

Cica napísané 13.12.2005 15:54

Teeeeda, ale si mi dala! Ja mam vlasy cierne ako zuzol. Ale som mila a prijemna :-) Hoci rozumiem tomu "predsudku", ved vo vsetkych rozpravkach je dobro blondate a zlo ciernovlase. No, co uz?! No a chcela si tym vlastne povedat, ze sa Ti Alexia paci alebo nepaci? Celkom som to nepochopila. A o Kornelii stale uvazujem, len problem je manzelik, ktoremu sa velmi nepaci.

barbora napísané 13.12.2005 15:45

Olivia je krasne meno...vznesene...

barbora napísané 13.12.2005 15:44

nie je zaco smile ked si pekne rodinku a znamych vychovate...tak potom len 1-su to zaujimave a pekne mena (samozrejme okrem tych co som napisala, ze sa mi nepacia...ale presne ako si napisala...citujem Co clovek, to nazor....) a k ALEXII..pri blondine si predstavim takeho anielika, prijemneho mileho cloveka, ale pri tmavovlaske presny opak...a Kornelia je aj tak najlepsia smile

Cica napísané 12.12.2005 18:23

Tak diky za nazor, neurazila si ma, ved cim aj?! Len pre objasnenie som ale chcela doplnit, ze som presvedcena o tom, ze ludi vo svojom okoli si dokazem "vychovat", aby volali moje dieta tak ako budeme chciet my. To znamena, ze ak by bolo Leonora /grecke meno, znamenajuce svetlo/, nedovolila by som z toho urobit ziadnu Noru ani Noriku. Ani z Loredany by som nenechala urobit Danu. Mame v rodine rozne mena, aj dlhe a "zlozite" /Margareta, Jazmina, Sabina, Viktoria, Debora.../, ale nikoho nevolame skratkami. No a to, ze Valentina bola v nejakom seriali, som netusila :-( Vobec serialy nepozeram, skor som sa nechala inspirovat serioznou onomastikou, teda vedou o krstnych menach. Takze ma mrzi, ze to vyznelo ako inspirovane takou prizemnostou. To by som svojmu dievcatku nikdy neurobila :-) Ale zaujala ma Tvoja dedukcia, ze Alexia nie je meno pre tmavovlasku, nerozumiem ako si k tomu prisla....

Inak, momentalne sme viac-menej rozhodnuti prave pre Klaudiu, ktoru si uplne zamietla. Ved este uvidime. Co clovek, to nazor.... Ale vdaka za ten Tvoj :-)

barbora napísané 12.12.2005 17:03

ahoj...skusim vyjadrit svoj nazor k tym menam...pekne postupne...

KLAUDIA-sa mi moc nepaci...to meno ma nenadchlo...nechce byt obycajne, ale je

LEONORA-sa moc moc podoba na Eleonoru a dievcatko moze skoncit ako Nora alebo Norika...

VALENTINA-meno z telenovely by som nedavala

VALERIA-zase sme pri skratke...Valika...sa mi hodi k babicke

KORNELIA-je to najuzasnejsie meno na svete

ALEXIA-netypicke...hodilo by sa mi k blondine, ale k tmavej nie

SAMANTA-pre psika

DONATELLA-podobne ako Klaudia

LOREDANA-pekne...len aby ste z nej nemali potom Danku

SVETLANA-toto meno sa mi nepaci, lebo vo mne evokuje bitkarku a hulvatku...neviem preco...moj pocit

 

snazila som sa byt uprimna, dufam, ze som ta neurazila a nad Korneliou vazne porozmyslaj

Cica napísané 09.12.2005 16:53

Gratulujem k vnucke a aj k vyberu krasneho mena. je velmi krasne. Ja som ho tiez navrhovala manzelovi /okrem Olivie a aj Liviu a Lianu /, ale nesuhlasi. No mne sa velmi paci a verim, ze s nim bude po cely zivot spokojna tak ako som napriklad aj ja so svojim menom, teda Viktoria.

babinka napísané 09.12.2005 12:51

Som 10-dňová babička a tiež sme veľmi dlho vyberali meno pre našu vnučku. Boli všelijaké typy. Nechceli sme nič veľmi exotické ani mená, ktoré sú momentálne veľmi rozšírené (Sofia, Nina...). Nakoniec sme vybrali meno, ktoré vôbec nebolo v užšom výbere. Naša maličká sa volá Olívia a budeme ju volať Lilinka, Lili, Olívia. Veľmi jej to meno pristane.

Zuzana napísané 08.12.2005 14:34

Lucia má pravdu. Nedávajte svojím detičkam mená podľa aktuálnych trendov, tie ktoré sú momentálne IN, také raz isto nebudú, a po dvore budú deti s rovnakými menami. Dajte mená, ktoré vnútorne cítite, ktoré vám vnútorne napadnú. Ja som sa takmer celé tehotenstvo prihovárala brušku Vikinka, chela som Viktóriu, potom posledné týždne Zuzanku. Keď ma manžel odviezol do pôrodnice, niečo mi "šeplo" :-) že nech je to Karin. A ja som ten šepot poslúchla,hoci predtým toto meno nenapdlo ani len raz nikomui z nás a malej to meno teraz neuveriteľne sedí, s iným si ju predstaviť ani nevieme. Počúvajte srdce, nie hity.

Cica napísané 07.12.2005 15:02

Dakujem za radu :-) Dala si dcerke krasne meno, aj my sme o nom uvazovali, ale v nasom okoli je ich teraz uz celkom dost a bolo by nefer, keby sme si aj my dali rovnake meno.

Lucia napísané 07.12.2005 14:57

Pre KIRKU: Uz dlhsi cas citam tuto diskusiu, a k tvojej Bernadettke dala drohej dcerke meno Barbara. Obemi pripadaju vznesene.

Pre CICU: podla mna sa k priezvisku Holla najviac hodi Valentina alebo Svetlana. Urcite ich nebude vela.

Ja by som odporucala mamickam, aby davali svojim detickam take mena, ktore oni vnutorne citia, ze su tie spravne. My mame doma 2 mesacnu Sofiu. Predtym som nikdy nad tymto menom neuvazovala, ale v tu noc ako som zistila, ze som tehotna sa mi prisnil sen, ze kocikujem dievcatko a prihovaram sa mu Sofi. Asi to bolo znamenie, lebo rano ked som si urobila tehotensky test objavili sa mi //.

Cica napísané 07.12.2005 08:00

Baby, poradte aj mne, co z tychto mien by sa aspon trochu hodilo k priezvisku Holla? KLAUDIA, LEONORA, VALENTINA, VALERIA, KORNELIA, ALEXIA, SAMANTA, DONATELLA, LOREDANA, ci SVETLANA....? Pri dievcenskom mene to beriem tak, ze sa raz snad vyda a preto sa nechcem az tak striktne riadit priezviskom. Ak by vas napadlo este nejake ine zvucne, nevymyslene a originalne meno s tradiciou, aku maju aj tie, co som spomenula, sem s nimi ! Vdaka !!!

Cica napísané 07.12.2005 07:55

A co tak nieco z tychto? BETSABE alebo BATSHEBA, BEATRIX, BRIGITA .... neviem, ci som to uz neprehnala, vybrala som z tej stranky, co som Ti minule pisala - pozerala si tam vobec? A vyzvy od Kirke, aby si si nedala Bereniku si nevsimaj, nikto Ti nemoze zakazat, ani prikazat nijake meno :-) /Bez urazky, Kirke/.

Kirke pre , napísané 07.12.2005 07:07

Mila "," ked ides za dva tyzdne rodit a predpokladam ze si to ty ktora Bereniku uz viackrat odmietla nechapem preco nad nou este vobec premyslas. Daj si k Bernadettke nejaku tu Barbarellku alebo take daco :-). /Ber to cele ako sradnu odo mna, nemyslim to vazne toto podpichovanie, ale je pravda ze Berenika je mojim snom, je jedno velmi mysticke a vzdialene suhvezdie ktore sa vola "vlasy Bereniky" a mam aj ine asociacie, zaroven je mi mila predsatva ze na okoli ziadna ina Berenicka nebude/ :-)))))

napísané 06.12.2005 18:58

Kedze ty ju mas iba v zalohe a je idem za 2 tyzdne rodit myslim si ze je zbytocne nad tym premyslat kto ma co ''zallohe''. ....... ale si zlata .....

barbora napísané 06.12.2005 18:52

no tieto mena sa mne osobne ani moc nepacia ,ale snad inspiruju DIEVCENSKE: zoe, lourdes, ella, rita, ester, ruth, dora,yasmin

CHLAPCENSKE:ramon, matias, xavier

Kirke napísané 06.12.2005 11:52

Nie Bereniku nedavaj, tu mam v tajnej zalohe ja na dievcatko. Nech ich je co najmenej. Vymyslite si daco ine!

Cica napísané 05.12.2005 11:33

Pozerala si uz tuto stranku? Ak nenajdes tam, tak potom uz neviem. Je tam 11 tisic mien z celeho sveta, klikni si na pismeno "B" a pokukaj. Hoci ja by som na Tvojom mieste nevahala a dala tu Bereniku :-) Lovu zdar! www.babynamesworld.com

 

alebo kukni tu:

 

www.sined.sk/meno/index.php

Michaela napísané 05.12.2005 10:23

Ahojtte chcela by som meno pre Babo take aby sa hodilo k Bernadettke a malo by zacinat na B /chcela by som / Bianka sa mne osobne nie velmi paci skor by som chcela nejake nezvycajne take ake je velmi velmi malo pocut ako Bernadett, neviem som uz s toho zufala, nie to ze mam depresie pred cisarsky a idem o mesiac skor rodit a som uz 8 mesiacov povinne doma a este aj zataz s menom. Asi im poviem nech si daju meno ake CHCU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Vsetky Vam dikkkkkkk.

Cica napísané 05.12.2005 09:17

Ahoj, pekne mena si napisala. Chcem len povedat, ze ja poznam dve Debory - jednu stvorrocnu ma moj bratranec a dalsiu si dal pred par mesiacmi jeden znamy. Je dolezite, aby ju volali celym menom, teda Deborka a nerobili z toho zase nejake nemozne skratky, ktore vacsinou uplne zohavia meno. A vies, ze to znamena " pracovita vcela" a pochadza z hebrejciny? je to ozaj krasne meno. Takisto sa mi paci aj Samanta, o jednu som sa starala v Londyne a uz tam som si to meno oblubila. Aj by som ho dala nasmu babatku, ale myslim, ze k priezvisku "Holla" sa nehodi :-). Ja by som ale ostala pri jednoduchsom prepise tychto mien, teda nie Deborah, ale Debora a nie Samantha, ale Samanta. Moj nazor. Inak, aj Zacharias a Tobias su krasne mena. Aj Patrik je pekne, ale vzdy je z toho nakoniec Paťo a to uz nie je bohvieco / bez urazky, Patrikovia :-)/.

tyty napísané 03.12.2005 17:53

ja síce deti este tak skoro neplanujem ale nemozem odolat menu DEBORA. je to podla mna krásne meno a este som sa nestretla so zenou ktora by sa takto volala. A dalsie ktore by som dala svojmu dievcatku by bolo KIARA.Alebo aj SAMANTHA. a pre chlapca asi PATRIK a ZACHARIAS alebo aj TOBIAS. velmi sa mi pacilo meno SAMUEL ale myslim ze ich uz je privela rovnako ako VANESIEK a LAURINIEK.i ked aj to su velmi pekne mena. co poviete?

tyty napísané 03.12.2005 17:53

ja síce deti este tak skoro neplanujem ale nemozem odolat menu DEBORA. je to podla mna krásne meno a este som sa nestretla so zenou ktora by sa takto volala. A dalsie ktore by som dala svojmu dievcatku by bolo KIARA.Alebo aj SAMANTHA. a pre chlapca asi PATRIK a ZACHARIAS alebo aj TOBIAS. velmi sa mi pacilo meno SAMUEL ale myslim ze ich uz je privela rovnako ako VANESIEK a LAURINIEK.i ked aj to su velmi pekne mena. co poviete?

siska napísané 03.12.2005 15:16

Ahoj Miska, mne sa paci aj meno BIANCA alebo Bianka, aj som nad nim rozmyslala, ze ked budem mat dcerku, tak by sa hodilo aj k priezvisku, lenze to by mala meniny asi 2 tyzdne po narodkach a to by som nechcela tomu drobcekovi urobit, ale tebe by sa mozno pacilo aj taketo meno.

Cica napísané 02.12.2005 17:58

To je skoda, ze sa Ti meno Berenika prestava pacit, podla mna je krasne a velmi sa hodi k Bernadettke, ale to uz som tu pisala :-) No a co by si povedala na mena ako Donatella, Ornella, Loredana, Valentina, Fabiola? Su to talianske mena a hodili by sa k Bernadettke. Ale tiez si myslim, ze by si to meno nemusela tak apriory vyberat podla mena prvej dcerky. Hlavne je, aby sa hodilo k priezvisku a aby sa vam pacilo, nemusi az tak korespondovat s Bernadettkou - moj nazor.

Najlepsie je, ze Tebe radim, ale sama dievcenske meno stale nemam vybrate :-)

ELA napísané 02.12.2005 13:22

@ Michaela: A musi sa to meno hodit k Bernadettke?? Ved nebudu cely zivot spolu a ich okolie (skola, kamarati atd.) ich tiez nebudu vnimat ako Bernadettka a xxx...Preco si same sebe obedzujes vyber?

Zuzana napísané 02.12.2005 08:26

A msuí to byť len meno na B? Alebo aj iné. Z cudziny poznám aj detičky ako Valentína, Raphaela,Brenda, Frony, Rachel, Michel, Melissa, Gloria.....

napísané 01.12.2005 20:18

ahoj Zuzka no Bianka nie je zle ale potrebovala by som nieco netradicne.. A prave to mi robi naj. problem.

Zuzana napísané 01.12.2005 10:27

Ahoj Miška. Noo, netradičné obe mená veru máš :-)) ale jasné že nič v zlom. K Bernadetke? Snaťď Bianka? Bianka je krásne meno, aspoň podľa mňa. Znie milo a mäkko. Čo ty na to?

Michaela napísané 01.12.2005 08:52

ahojte prosim pomozte mi pri vybere. Moja 1 dcera sa vola Bernadettka a cakame druhe baboo tiez dievcatko a neviem k Bernadetke vzbrat vhodne. Premyslala som nad Berenikou ale pravdu povediac cim dlhsie nad menom rozmyslam tym sa mi menej paci. POMOZTE mi mam iba 2 tyzdne.

Zuzana napísané 01.12.2005 08:14

Ahojte. Mne sa tiež hoodne páči meno Sandra, a čo som sa čudovala, aj manželovi. Prečo čudovala? Nikdy sa mu nepáčili mená, ktoré som ja ospevovala, na toto zareagoval pozitívne, dokonca sa k nemu ešte aj vrátil. Už máme jdno dievčatko, bude mať. 4 r., volá sa Karin, a hoci toto meno nebolo vôbec v pláne, rozhodla som sa tak až po pôrode, bez toho, aby o tom ktokoľvek vedel. Podľa nás je krásne a malej neskutočne pristane. Pre druhé mám už tiež vymyslené, ale neprezradím :-) Je hooodne netypicke, ale krásne...a nerpezradim, aby sa náhodou neuchytilo....nepáči sa mi, keď sa každé druhé dieťatko volá rovnako...ale ak bude chlapec, tak ten bude Timotej :-)

deny napísané 30.11.2005 15:34

Ahojte, nám sa narodilo prvé bábo pred pol rokom. Na dievčenskom mene sme boli dohodnutý. Mala to byť Viktória. Veľmi sa mi to meno páči a nedovolila som nikomu aby ma od toho odhovoril. Na chlapčenskom mene sme sa celá rodina hádali. Keďže sme dopredu nevedeli pohlavie, rozhodnutie padlo v momente keď nám lekár povedal že máme synčeka. Volá sa Michal a je to náš Myšiak, Myšička a pod.

Katka napísané 30.11.2005 11:51

Ahojte, ja som mala vybranu povodne Jasminku, ale kedze som uvazila, ze k cisto slovenskemu priezvisku by to vyzeralo divne, rozmyslam najnovsie nad Laurou. A chlapcek bude Jakubko.

GabkaC napísané 30.11.2005 02:10

Uff,to je riadne dlhá diskusia.Bohužiaľ sa mi to nepodarilo prečítať všetko.Niekde som čítala,že meno pre dieťa by mala vybrať žena podľa svojich pocitov.Že dieťatko si tak akoby samé vyberie meno, ktoré sa mu najviac hodí.Možno vám to bude pripadať strelené, ale mne sa pri prvom tehotenstve páčili úplne iné mená ako pri druhom.Mám dve dcérky-prvá je Lujza a druhá Alžbetka.Veľmi sa mi páči aj meno Zoja,ale akosi som sa s ním nezžila v tehotenstve.Alžbetku vlastne navrhla Lujza a mne to meno zapasovalo viac ako Zoja.Donekonečna som si skúšala opakovať aj iné mená, a tieto "vyhrali".Aj manželovi sa veľmi páčili.Myslím, že sa im aj veľmi hodia.Prvé reakcie okolia boli tiež rôzne-hlavne na Lujzu.Má 5 rokov a vtedy, aspň v mojom okolí, nebola žiadna Lujza.Myslím si, že najkrajšie meno je to, ktoré vyberú rodičia s láskou a ostatní by si mali na to zvyknúť.Papa, veľa radosti z detičiek.

Cica napísané 28.11.2005 11:25

No, mne sa pacia vsetky, co si napisala. Asi najviac Melania a Melissa. Matilda tiez nie je zle, ale mala by som stach, ze ju budu volat Maťka /s tym som sa totiz stretla/, a to by bola skoda. Ale Melissa je fakt pekne, ak sa Ti hodi aj k priezvisku...

Stephie napísané 28.11.2005 11:03

A co poviete na meno Melissa? Pacia sa nam mena zacianjuce na M, mame v zasobe aj Melindu, Melaniu, Matildu...

Cica napísané 28.11.2005 09:02

Perfektna volba, Sandra je nadherne meno! Drzim palce. Aj my sme ho zvazovali, ale v nasom momentalnom vybere uz nie je, neboj :-) Este par zaujimavosti o tomto mene: Sandro m. - Sandra ž. pôv. tal. dom. podoba mena Alexander / Alexandra, význam : ochrankyňa mužov. Stretla som sa s tým, že Sandra oslavovala meniny na Alexandru, aj to je možnosť.

Cica napísané 28.11.2005 08:57

Ja si myslim, ze ste vybrali velmi krasne meno. Oliver sa mi paci viac ako Samuel, tych je uz naozaj viac ako dost. je to skoda, ze niektori rodicia nevedia nic ine, len opakovat meno, ktore si dal niekto iny, a to az v takom meritku, ze je to na ukor samotneho mena. Vid priklad Samuel, Jakub, Sara, Nina, Sofia.... Skoda, su to pekne mena, ale ich pouzivanie sa stalo davovou psychozou. Takze drzim palce, aby Oliver bol vynimkou a nenasledoval pripad Samuela :-)

Martina napísané 27.11.2005 08:33

Ahojte,

ja čakám svoje prvé bábätko a veľmi sa mi páči meno Sandra. Chcela by som poradiť, ako zistím, kedy by mala meniny, keď sa toto meno v našom kalendári nenachádza?

kadea napísané 26.11.2005 23:25

Mne sa páčilo meno pre chlapca Samuel a pre dievčatko Rebecca. Kým som však otehotnela tak každý druhý clapec sa volal Samuel. Takže malý sa narodil 25.3.2005 avolá sa Oliver. To meno mu strašne pristane a som rada, že sme mu ho vybrali. Keďže plánujeme ešte jedno dieťatko tak dievčatko by bola Rebecca a chlapček Dávid. :-)

Cica napísané 21.11.2005 10:22

Ak sa Ti tieto mena naozaj hodia k priezvisku, si stastna zena :-) Ja by som z nich sice nevybrala, ale dolezite je prave vase rozhodnutie a zosuladenie s priezviskom. Ozaj, a nebojis sa trochu toho, ze si zo zaciatku bude dieta komolit aj same, napriklad kym sa naozaj nauci citat a pisat ? Napadlo mi to preto, ze vsetky mena, ktore spominas, su prevzate doslova, teda aj s pravopisom jazyka, z ktoreho pochadzaju. A neodradza Ta aj vybavovanie na matrike, pripadne americkej ambasade? Pri vacsine tych mien by to bolo urcite nutne...

Martina z KE napísané 19.11.2005 23:40

Ahojte ja som Martina a s výberom mena som nemala problém.Problém nastáva až vtedy keď o mene chce rozhodovať viac ľudí v rodine.Ja mám 3 synov.Najstarší ma meno ako manžel - Marek.Druhy syn je Richard a tretí,keďže som myslela že už to bude dievča, volá sa Martin.Počula som aj o tom ,že mena si vyberaju už aj podľa obľúbených postáv zo seriálov......

zuzika napísané 18.11.2005 04:23

Pre tych, ktori chcu exotickejsie meno:

 

DIEVCA: Tiffany, Lara, Jade, Ora, Stephanie, Kornelia, Savanah, Juliette, Isabella, Emma, Elizabeht, Kelly, Jessica, Amanda, Kimberly, Angela, Michelle, Mellisa, Nancy, Donna....

CHLAPEC: Kornel, Nicholas, Felix, Christopher, Sebastian, Mark, Gary, Donald, Dennis.....

 

Zatial male este len planujem, ale podla mien ktore sa mi pacia, vsetky moje deti budu musiet mat mena aspon dve :o) Manzel ma 3 mena (Karl Daniel Patrick) a dve priezviska. Aj ked je to zdlhave, velmi sa mi to paci.

OLIVIA napísané 17.11.2005 19:26

Podla mna je tiez velmi netradicne meno OLIVIA, ja sa tak volám a nepoznam ziadnu inu s tymto menom. Ked som chodila do skoly tak som sa hnevala ze mi vybrali taketo meno, ale uz sa mi velmi paci.

Cica napísané 17.11.2005 09:45

AWA, to je krasne meno :-) Moja mladsia neter sa vola Jazmína. Dlho rozmyslali, ci to maju pisat so "s" alebo so "z" a nakoniec sa rozhodli pre druhu moznost. Toto meno som sestre poradila ja a teraz, ked cakam babatko ja, nemam uz ziadny tip na dievcenske meno. Tak mi treba! :-) Takze gratulujem k vyberu.

awa napísané 16.11.2005 18:31

Ahoj,pred par mesiacmi sa mi narodila tretia dcérka.Dost som rozmýšlala nad menom ,ktore jej dám a nakoniec padol tip na Jasminku.takze po Kristinke a Stanke je tu drobcek s menom Jasminka.Co myslite, celkom pekne,že?

andrea napísané 13.11.2005 18:06

ahojte volam sa Andrea byvam v Belgicku a cakam svoje prve dietatko.dozvedela som sa ze to bude dievcatko.mam uz vybrate aj meno paci sa mi meno Stella myslim ze je to meno ktore si lahko zapamata aj slovenska babka v Belgicku sa tak vola zname pivo ale mne to nevadi

Cica napísané 09.11.2005 09:46

Kolko ludi, tolko chuti :-) A tak je to spravne.

mickaa napísané 08.11.2005 17:32

serte sa kolko xcete ale najkrajsie meno je Daniela....fakt vazne naozajzwinker ale aj niektore oatatne su super ale toto je vazne peknesmile)

Cica napísané 07.11.2005 10:14

Ja poznám Adriány, ktoré volajú Adrika - stretla si sa aj s takým tvarom tohto mena? Je to pekné, nie? Mne sa to páči viac ako Aďka, lebo je tam zachované viac zo samotného koreňa tohto mena. To len pre inšpiráciu :-).

A tu je ešte pár múdrostí o tomto mene:

Adrián m. - Adriána i Adriena ž. z lat. Hadrianus muž od mora, z tal. mesta (H)adrie, staršia podoba Hadrián, maď. Adorján, dom. Ado, Rio, - Ada, Ria, Riana

Iveta napísané 07.11.2005 09:55

Mila Elenka, mam doma Adrianu uz takmer 18 rokov a ver´, ze je to uzasne meno /aj ked som s nim na zaciatku nesuhlasila/. Volame ju Ada, Adka, Adulka dokonca aj Dadula, Dada, Dadka. Nieje az take premnozene a tej nasej Adrianke by ine ani nepristalo. Takze nech sa rozhodnete akokolvek dufam, ze budete s vyberom spokojni. My momentalne cakame dalsiu princeznu a tiez sa trapime s vyberom mena.

Cica napísané 03.11.2005 13:03

Tak dakujem za povzbudenie :-) Je to nadherne meno, my ho budeme volat Leon, alebo Leonko a Leo a samozrejme Leonard, pretoze tak je to najkrajsie, ako aj kazde ine cele meno. Aj ja si hovorim vzdy celym menom a je to najkrajsie. Tak pozdravujem Leonarda a gratulujem mu k najkrajsiemu muzskemu menu - aspon pre nas :-)

rena napísané 03.11.2005 08:29

celkom si ma prekvapila výberom mena pre chlapčeka.ale príjemne.ja mám doma jedného Leonarda už 19 rokov.máme dvoch synov ale ani jeden sa nevolá takto (sú Šimon a Alex).najskôr preto,že nemám rada mená po rodičoch pre deti.Voláme ho Leno,Lenko,Lenuško...podľa toho ako poslúcha :-) Držím palce

Cica napísané 02.11.2005 14:42

BARBORA, to si pisala mne? Ak ano, vdaka :-) Z tych mien sa mi paci Oliver a tiez Kornelia - o tej aj uvazujeme. Aj Oliver by sa nam hodil, ale uz mame vybrate ine a sme s nim spokojni. A este k Tvojmu veku - mne sa paci, ze sa k nemu priznavas a velmi si vazim mlade zeny, ktore sa v Tvojom veku rozhodnu porodit dietatko namiesto inych "rieseni". Klobuk dolu a drzim Ti velmi, velmi palce!

barbora napísané 01.11.2005 19:27

no citka...priznam sa mam len 17 a starosti s menami pre babetko ma cakaju nedohladne...ale ak smiem poradit tak u mna OLIVER MATUS JAKUB ADAM a pre dievca KORNELIA NATASA TEREZA

dufam ze som aspon trosku poradila

barbora napísané 01.11.2005 19:26

no citka...priznam sa mam len 17 a starosti s menami pre babetko ma cakaju nedohladne...ale ak smiem poradit tak u mna OLIVER MATUS JAKUB ADAM a pre dievca KORNELIA NATASA TEREZA

dufam ze som aspon trosku poradila

Fubu napísané 31.10.2005 10:43

meno HUGO je strasne KRÁSNE, vôbec ničoho sa neboj a nikoho nepočúvaj, a od svokry sa nenechaj ustvat. je to tvoje dieťatko a ty vyber meno... Hugo je naozaj velmi pekné aj mne sa strasne páci a uz sa tesim, ked budem mat syna...smile)

Cica napísané 30.10.2005 10:09

SISKA, no, vieš, nám sa páčia netradičnejšie mená, tie, ktoré menuješ sú dosť bežné. Ale aj tak veľká vďaka, že sa mnou vlastne zaoberáš :-) Je to milé. Stále viac uvažujeme nad Klaudiou alebo Paulínou. Mne sa páčili aj také mená ako Justína, Valentína, Judita, Ester, Agáta, Kornélia... ale manžel nesúhlasí skoro s ničím :-( Mne osobne sa veľmi mená, ktoré končia na "-ka" /Monika, lenka, Dominika/ nepáčia. Škoda, že máme istotu len v tom chlapčenskom mene, už by mi celkom odľahlo, keby sme niečo vybrali.

Cica napísané 30.10.2005 10:03

MARTINA, mne sa meno Kurt k vášmu priezvisku veľmi hodí, neviem, prečo s ním mal mať "u nás" problém. A čo je to u nás? Na Slovensku? Veď snáď nestagnujeme a otvárame sa svetu a hlavne individualizmu, ktrý tu už dlho chýba. Takže, podľa mňa, do toho!

Martina napísané 29.10.2005 16:52

Ahojte. Privitala by som radu. Cakam chlapca a rada by som mu dala meno Kurt - po mojom oblubenom spevakovi, ktore sa mi strasne paci, ale manzel s tym absolutne nesuhlasi a tvrdi ze take meno bude nasmu dietatu len na skodu. Ja argumentujem tym ze ked je nase priezvisko LANGER, nebol by to az taky kontrast. Co vy na to?

andrea napísané 28.10.2005 14:34

Čo vravíte na meno Tomáš? A čo je to za hlúpa zdrobnenina "Tošo"? Jakživ som nepočula že by nejakého Tomáša tak volali...

Petra napísané 28.10.2005 08:45

Ahojte maminy, neda mi nezareagovat na kontroverzny prispevok Evy. My mame junoveho synceka Jerguska, popularitu a nazory na jeho meno som v predstihu zistovala aj na tomto fore, reakcie boli rozne, zvacsa negativne, ale aj tak som sa rozhodla a teraz nam vsetci vravia, ze je to pekne meno a velmi mu pristane - lebo je taky maly zbojnicek Jergusko Rybiansky.Rada pre vsetky hladajuce: dajte hlavne na seba, svoju intuiciu. Meno vybrate s laskou je pre dietatko to najlepsie.

Lucia napísané 27.10.2005 19:21

Nam sa v juni narodila Tamarka, ma uz 4 mesiace a velmi jej toto meno pristane. Vybrane sme mali dve mena Tamarka a Sonicka a zvitazila Tamarka smile))

Boďka napísané 27.10.2005 18:54

Moja sestra dala dcérke meno Johanka, také tu tuším ešte nepadlo, ale myslím že je veľmi pekné. Volajú ju Johanka, Hani, Bobo a ja ju zo žartu občas volám Džony.

Ináč ja mám dievčatká Soničku a Karolínku. Sú to tiež dlhšie mená. Karolínka je síce teraz už častejšie meno, v pôrodnici som to netušila. Ale nevadí, mne sa aj tak páči a veľmi jej pristane. Tretie dieťatko už neplánujeme, ale ak by sa "pritrafilo" tiež sa mi páči už spomínaná Eliška, alebo Izabela a Juliana. Kámoška má dcérku Uršuľu, spočiatku sa mi to meno nepáčilo, ale volajú ju Ulinka a to je podľa mňa zlaté. Dalšia kamoška má vnuka Vratka, to je tiež celkom zaujímavé a netradičné meno. To len tak na inšpiráciu, keby sa to niekomu páčilo.

Elenka napísané 27.10.2005 12:34

ahojte babenky,

a co by ste poradili mne? pre chlapca mame meno - tomas, ale ak to bude dievcatko, tak stale neviem... Celkom sa mi paci meno adriana, ale volat ju stale Aďka, to je take.. no ja neviem. priezvisko chovancikova.. tak poradte nieco:-)

Siska napísané 27.10.2005 09:52

CICA - rozmyslala som nad menom pre dievcatko, ked chces take dlhsie tak mne sa pacia Dominika, Veronika, Lenka, Monika...alebo skus konbinaciu dvoch mien...mojej kamoske sa podarilo vymysliet pekne meno Ela Kristina :0)... dve krsne mena urcite uputaju pozornost a potlacia priezvisko do uzadia :0)

Dajana napísané 26.10.2005 08:43

Ahojte... Ja sa volám Dajana a nepoznám veľa ľudí s takýmto menom. Keď som bola menšia tak som s tým mala dosť problémov... Každý si to mýlil s Dianou, Darinou a ja neviem ešte s akými menami...Stretávala som sa s otázkou čo to máš za meno-veď nie je ani v kalendári...Takže som za to,aby trochu obnovil kalendár. Nehovorím, že sa musia zrušiť staré mená, stačí, ak by sa tie nové podľa nejakého podobného tvaru alebo to je jedno, pripísali k tým starším.. A ak ja budem mať raz deti, tak im chcem dať také mená, ktoré sa veľmi nepoužívajú a bude mi jedno, či v kalendári je alebo nie....

sinda napísané 25.10.2005 22:55

teda neviem, co niekoho inspirujem , ale vasa debata ma, cicusky, zaujala. Nas syncek sa vola Ondrejko. A keby bol druhy, bol by asi Viliam. Hadam dovtedy opadne Rozborilova medialna slava. Paci sa mi aj Vincent, ale aj tak by ho volali Vincko. No a pre babiku - Elenka, Julia

nadia napísané 25.10.2005 19:00

CICA, vdaka. nemozem si pomoct, ale mne sa najviac paci tomas alebo lukas, jneviem ci by som si zvykla na dalibora...

Cica napísané 25.10.2005 18:08

NADIA, no môžeš mu hovoriť Liborko alebo Dali, Dalinko..., ja by som však nerobila s menom veľké zmeny, volala by som ho Dalibor alebo Liborko /aj toho bratranca voláme Liborko alebo Libor/. A to dievčenské je veľmi pekné :-)

nadia napísané 25.10.2005 17:56

CICA vdaka,

aj mne sa celkom paci dalibor, ale zda sa mi to dost dlhe ked mu budem chciet povedat krajsie.. daliborko, alebo jak?

no a pre dievcatko sme mali jednoznacne meno zara...

Cica napísané 25.10.2005 17:24

NADIA, mne sa najviac páči z tých mien Dalibor, prípadne Libor. Alebo ešte možno Richard. Dodi by som nedala, znie to, podľa mňa, dosť detsky alebo ako prezývka /tak ako je to v prípade manžela/. Ja by som na vašom mieste dala 100% Dalibora. Aj my sme ho zvažovali, ale už jedného v rodine máme, takže nič. A aké meno by ste dali dievčatku?

nadia napísané 25.10.2005 16:55

ahojte kocky, prosim vas pomozte mi, ake meno sa podla vas hodi pre chlapca k priezvisku Gáspár?? my sa nejako neviem dohodnut ani rozhodnut, k tomuto nasmu menu je to fakt tazke.. mne sa paci lukas, tomas, richard, simon a drahemu dalibor, ale nejak mi zacalo v hlave vrtat aj meno dodi, len neviem ci nam ho zapisu..

manzel je totiz jozef a to sa nam pre babo nehodi, muza vsetci volaju dodi a to by sa nam aj celkom pozdavalo, co si o tom myslite?

Cica napísané 25.10.2005 14:55

Tak to som bola zase ja, ten anonym. SISKA, aj pre Teba nieco:

Kristián m. - Kristína i Kristiána ž. z gréc. christianos kresťan, bulh. Christo, franc. Chrétien (Kretien), maď. Keresztély (kerestéj), dom. Kristo, - Krista, Tina

napísané 25.10.2005 14:50

LESKA, ak to este nemas zistene, tak tu je par info o mene Hugo :-)

Hugo = m. nem. meno, pôv. dom. podoba mena Hugbert, Hubert

Hubert = m. z nem. Hugbert (stnem. hugu + beraht) slávny duchom, duchaplný, lat. Hubertus, rus. Chjubert, tal. Uberto, Oberto

Cica napísané 25.10.2005 14:41

LESKA, len pekne do toho, dajte si Huga. je to panské a podlľa mňa aj veľmi elegantné meno. A na rozdiel od Sisky by som ani nehľadala zdrobnelinu, Hugo je Hugo a hotovo. Veď kým je dieťatko malé, aj tak mu človek hovorí všelijako inak, od slniečka, cez zlatíčko až po miláčika, nie? :-) A na svokru nedaj, aj tá moja všeličo navrhuje, ale MY vyberáme meno a MY ho aj vyberieme.

 

Siska, vďaka za návrh. No, ide o to, že Eliška sa mi nepáči. Nechceme v mene žiadne mäkčene, takže preto. Ale v poslednej dobe zvažujeme najviac Klaudiu. Chlapček bude Leonard, aj keby traktory padali, to máme rozhodnuté. Ale kľudne navrhuj tie dievčenské ďalej, možno ma niečo osvieti :-) Malo by to byť meno trošku dlhšie, aspoň ako Klaudia, aby odpútalo pozornosť od priezviska a zaujalo. Niečo výrazné, ale nič prevzaté /ako napríklad Lara, Chiara a tak, to určite nie/. Je to veeeeľmi ťažké s nami. A Tebe gratulujem k výberu, závidím Ti, že už máš na 100% vybraté a ešte si aj spokojná :-) Ja mám sestrenicu Kristínku a aj ju tak volám, mne sa skratky nepáčia. Ale celá rodina ju volá Kika alebo Kikuša.

siska napísané 24.10.2005 10:30

LESKA - podstatne je,a by sa tebe pacilo meno, ktore vyberis dietatku. Ja sa pri menach zamyslam nad tym ake obmeny moze meno mat. Posledne meno, ktore sa mi paci je Kristinka, mozem ju volat Kika, Kris, Tinka, Kristinka. Prepac, ale pri Hugovi mi nic nenapada :0) Ale mozno je to tym, ze nepoznam nikoho s tymto menom. Je to dost ojedinele meno, ale nie je skarede. ako by si mu hovorila, kym bude malicky? Aka je zdrobnenina z Huga?

Siska napísané 24.10.2005 10:25

CICA a co takto Eliska Hola...to by sa mi pacilo, je to velmi chutnucke meno a hodi sa k vasmu priezvisku

Leska napísané 22.10.2005 14:51

My čakáme syna, máme pripravené meno Hugo a svokra sa do nás pustila, vraj je to príšerné meno a syn bude trpieť v školke a škole. Mne sa páčilo odjakživa, muž nemá vyhranený názor. Hugo je skrátka Hugo, bez nejakých zdrobnelín, ale svokra tvrdí, že by sme mali brať ohľad na jej názor. Páči sa ešte niekomu Hugo?

Cica napísané 21.10.2005 13:32

Michaela, ja by som sa nebála toho, ako ju budú volať - tak ich usmerníš, aby ju volali tak ako vy chcete, ver mi, dá sa to. Aj ja to robím dodnes, keď mi niekto povie tak, ako to nemám rada. Sestru mám Margarétu, čo je dosť ťažké meno, ale celé okolie má "vychované" tak, že jej nikto nepovie inak ako Margarétka. Takže, smelo do toho. je to krásne meno a ja by som s ním na vašom mieste nerobila vlastne nič, veď berenika nie je dlhé :-)

No a moje priezvisko je Hollá :-( Takže ako vidíš, je to ťažké.

Michaela napísané 21.10.2005 13:10

Ake je tvoje priezvisko .....ak smiem vediet.

Michaela napísané 21.10.2005 13:02

Cica dakujem za pochvalu , beranika sa najviac pozdáva aj mne . Ibaze Bernadetku volaju Bebka a Bereniku by asi volali tiaz Bebka .To je ta moja hlavná dilema

Michaela napísané 21.10.2005 12:58

Pravdu povediac sa aj mne najviac paci Berenika, a le Bernadettku volaju Bebka tak neviem ci nebudu ja Bereniku volat Bebka .....

Cica napísané 21.10.2005 10:12

Siska, to sa zdá, že máme kopu času premýšľať nad menani :-) Ja si idem hlavu prevrátiť už niekoľko mesiacov, ale divčenské ešte stále nemám vybvraté na isto. Chlapčenské máme na 100%. Ale z dievčenskými mám problém, teda ja. Manžel vybral, aj sa mi páči, ale nie je to na 100%. No to ani pri jednom dievčenskom mene, ktoré by bolo ako tak vhodné k nášmu priezvisku. Jemu sa páči meno Paula alebo Paulína. Mne okrem toho aj Klaudia, Stela, Klára, či Agáta. Ale keď príde k tomu, že budem mať v pôrodnici naozaj niečo nadiktovať, tak naozaj netuším :-( Potrebovala by som nejaké dlhšie krstné meno, ale keď mne sa nepáči nič... A také, čo by sa mi páčili, sa zas vôbec nehodia k preizvisku. Pomooooc!

niki 22 napísané 20.10.2005 11:40

som spokojná s touto stránkou, pretože som není rozhodnutá pri výbere mená a rada by som sa dozvedela ešte o nejakej web stránke, kde by som mala príležitosť si prezrieť všetky mená a ich význam, alebo nejakú knihu.....

siska pre CICU napísané 20.10.2005 09:34

dakujem za gratulaciu :0)...aj ja tebe zelam vsetko naj naj, nech sa tvoj drobcek narodi zradvy a nech ti prinasa len stastie :0)... no, teraz sa mi uz moje meno paci, ale ako dieta som s nim nebola spokojna...hihihi... a tvoje meno ani nemusim hladat v kalendari lebo Viktoria je moje oblubene meno, lenze mojmu mnazelovi sa nepaci :0(...ja som povedala, ze ked to bude chlapec budte to Viktor a ked dievca tak Viktoria...hihihi...ale nie len moj manzel ma zrusil, ale aj cela rodina...neviem preco sa im nepaci, ved je to chutnucke meno :0)...ale ked sa nad tym zamyslim, mame este vela casu, kym najdeme to najkrajsie meno pre nasu ratolest :0)

Cica napísané 19.10.2005 16:28

Siska, gratulujem k vytuzenemu tehotenstvu :-) Aj ja take prezivam. Chcem Ti len napisat, ze nechapem, preco sa Ti nepaci Tvoje meno? ved Silvia je velmi pekne meno, bud spokojna a hrda. Naozaj. A ked uz mame byt uprimne, ja som s tym svojim spokojna odjakziva a vzdy sa nim hrdo predstavujem /meniny mam 10. maja/. Je to moja sucast a ja verim, ze tak isto budu nase deti hrde na tie svoje mena. Je to aj v moci vychovy, podla mna. Takze len pekne vyberte, co sa vam paci a vychovavajte dieta tak, aby bolo hrde na meno, ktore ste mu dali. Maloo by to brat ako dar od vas, co je vlastne pravda, nie? :-)))

siska napísané 19.10.2005 16:14

tak ja som sem prvykrat pisala, ked som si myslela, ze som tehotna, bolo to na jar, ale zial vtedy to len bol plany poplach...


teraz som konecne tehotna a aj ked som len na zaciatku 8tt+3d uz rozmyslam ake meno by sa mi pacilo pre moje dietatko...neviem preco, ale neviem sa prinuti rozmyslat nad chlapcenskymi menami...hihihi...zatial sa mi paci len Daniel...


s dievcenskych sa mi paci viac Sara, Stela, ale momentalne vyhrava Kristinka...neviem preco, ale zda sa mi ze toto meno je mile a makkucke a ma vela obmien od Kiky po Tinu...co vy na to? ...


a este nieco, neodsudzujme sa navzajom za to, co sa nam paci...to ze niekomu skomplikujeme zivot lebo sa bude volat Filomena Mrkvickova je predsa na rodicoch a nie na nas...


budte uprimne, kolke z vas su spokojne so svojim menom? pripadne v detstve ho chceli zmenit? ja som sa nechcela volat Silvia a kazda moja kamaratka mala problem stotoznit sa so svojim krsnym menom...takze je jedno ake meno vyberieme nasmu dietatku, vzdy bude nespokojne :0)

dagmar/zuzana napísané 18.10.2005 17:53

Zuzana, aj ja mam Lujzu *(respektive Luis-u). Volam ju aj Lotka a Lottie (podla novely Lujza a Lotka). Myslim si, ze na Slovensku ma toto meno trocha nezelanu prichut, respektive niektore osobysi ho nejak zahadne v tom mene najdu. Skoda, uz by som Lujzu nedala, hoci my na SK teraz nebyvame a tu kde sme nema s tym ziadne problemy. Uz v skolke jej niekto hovoril lujza bujza a myslim si, ze to bol impulz k tomu, aby nebola celkom spokojna.Lujza je inac lahucko znejuce meno v originalnej verzii LUI..IIZ, LUI..IZE (vyslovnost), ale slovenska verzia je ina. Myslim si, ze mena by sa mali davat po par tyzdnoch, ked aspon citime temperament a osobnost dietata. Paci sa mi "Jasna, Jana, Linda, Luba, Regina", a vyslovene nepacia niektore tazke zidovske mena ako "Sarah, Rebeccah, Ester."

dagmar/zuzana napísané 18.10.2005 17:50

Zuzana, aj ja mam Lujzu *(respektive Luis-u). Volam ju aj Lotka a Lottie (podla novely Lujza a Lotka). Myslim si, ze na Slovensku ma toto meno trocha nezelanu prichut, respektive niektore osobysi ho nejak zahadne v tom mene najdu. Skoda, uz by som Lujzu nedala, hoci my na SK teraz nebyvame a tu kde sme nema s tym ziadne problemy. Uz v skolke jej niekto hovoril lujza bujza a myslim si, ze to bol impulz k tomu, aby nebola celkom spokojna.Lujza je inac lahucko znejuce meno v originalnej verzii LUI..IIZ, LUI..IZE (vyslovnost), ale slovenska verzia je ina. Myslim si, ze mena by sa mali davat po par tyzdnoch, ked aspon citime temperament a osobnost dietata. Paci sa mi "Jasna, Jana, Linda, Luba, Regina", a vyslovene nepacia niektore tazke zidovske mena ako "Sarah, Rebeccah, Ester."Aj moje meno by sa dalo vylepsit, lebo v anglictine sa zle pocuva.

Cica napísané 18.10.2005 10:33

Eva, ešte niečo. Prečo si myslíš, že všetci vyberáme "trendy mená"? keď už sme pri tom, Eliška teraz medzi trendy patrí aj tu na Slovensku. Ale mnohí si vyberajú meno nie podľa časopisov, kníh, ano podľa médií, ani podľa toho, čo "letí", ale preto, že sa im dané meno páči a nejako ho "cítia" k tomu dieťaťu. Aspoň my sme tak vybrali mená. Nie sú to žiedne trendy, ale ani novotvary a ja som presvedčená o tom, že sa k nám hodia. Aby si ma zle nepochopila, nechcem Ťa týmto nijako uraziť, ale vysvteliť situáciu, ako ju vnímam ja a možno aj iné maminky /možno práve tie, čo chcú jerguša :-)/.

ZUZANA, neboj sa, dcérka raz pochopí, že má pekné meno. Každý sme si prešli obdobiami vzdoru, kedy ms esi chceli všetko vybrať sami a všetko sme chceli mať inak ako máme, nie? keď dospeje, bude spokojná. Je to pekné meno a vy ako rodičia iste viete, prečo ste jej ho dali

Cica napísané 18.10.2005 10:16

Eva, prečo hneď urážaš názor iných maminiek? Píšeš: "To co sa tu docitavam je pre mna hrozostrasne, mozno preto ze nezijem na Slovensku a neviem ake su tam "trendy" krstnych mien. Ale Amalia, Jergus, Tobias? Prepacte mi vsetci, ale zneju hrozne. Je sice pravda, ze siahame po vsetkom co sa docitame a premyslame nad tym, ale taketo fakt zvlastne mena k nam nepatria..." Ani Tebe by dobre nepadlo, keby Ti niekto napísal, že Eliška mu znie strašne a hrôzostrašne. A čo myslíš tým, že sa knám nehodia? kto je to tí "my"? Ja si napríklad myslím, že keď žijete v Španielsku a dcérke dáte meno Eliška, je to nerozum, pretože jej ho na 100% budú komoliť. A 4o je zlé na Amálii, Jergušovi a Tobiášovi, tiež nechápem. Veď sú to normálne mená z nášho kalendára tak ako Tvoja Eliška - s tým rozdielom, že Eliška je české meno. Hoci ani jedno z mien, ktoré sa Ti tak nepáčia, nemáme vybraté my, myslím, že toto píšem aj za iné maminy. Veď keď sami cítia, že chcú také a také meno dať svojmu dieťaťu, asi vedia prečo. Iba oni dvaja môžu vedieť, ako im to meno znie a čo ním chcú bábätku odovzdať. Tak prečo hneď taká kritika?

Zuzana napísané 18.10.2005 10:07

Už sa vám stalo, že vaše dieťa nebolo spokojné s menom, keď trochu podrástlo?? Moja staršia dcéra je Lujza. Celé detstvo som snívala, že budem mať dievčatko s takým menom. Lenže jej sa nepáči. Ešte tak zdrobneniny Zika, Lujzička, Lujzika, ale keď jej niekto povie Lujza je jej do plaču. Chce sa volať Alžbeta!

sisa napísané 17.10.2005 23:49

Ahojte, nase prve dieta sa vola Hana a sme velmi spokojni. Milujem hlavne zdrobneniny tohto mena - Hanka, Haninka, Hanulka, Hanulienka, Hanicka, dokonca jedna sestricka na novorodeneckom je volala Hancinka. Mala uz vie povedat Hanka, co je uzasne (bude mat 18 mesiacov). Teraz cakame druhe babo, dievcatko mam zatial Petra - Petka, Petruska (po tatovi) ale chlapec ziaden napad. Teda jeden hej paci sa mi Mikulas ale asi vas tiez napadnu asociace Dzurinda, Cernak...A este pride o jeden sviatok.......

Eva napísané 17.10.2005 20:57

Mile damy, slecny, dievcata a hlavne mamicky. To co sa tu docitavam je pre mna hrozostrasne, mozno preto ze nezijem na Slovensku a neviem ake su tam "trendy" krstnych mien. Ale Amalia, Jergus, Tobias? Prepacte mi vsetci, ale zneju hrozne. Je sice pravda, ze siahame po vsetkom co sa docitame a premyslame nad tym, ale taketo fakt zvlastne mena k nam nepatria, sama cakam babätko, a nevravim , ze meno je lahke vybrat, ale ak to bude dievcatko dostane krasne meno Eliska, a ak to bude chlapec vyberie ho priatel, urcite bude spanielske, pretoze priatel je spaniel a zijeme v Spanielsku. S Eliskou suhlasi, da mu sice trosku zabrat vyslovnost ale pomaly si zvyka a je uplne spokojny. Takze vam prajem vela stastia vo vyberani mien.

Mirka napísané 11.10.2005 20:48

Tralalalka, nie si náhodou zo Záhoria? Mám dojem, že meno, ktoré uvádzaš, som takisto čítala v našich novinách. Inak, môj syn sa volá Adrián. Nie je to úplne bežné meno, vyberal ho pred desiatimi rokmi manžel, a som v podstate spokojná. Znamená ,,muž od mora" a ja more milujem (syn kupodivu nie, ale čo narobím?). Toto meno má dosť variácií, najčastejšie mu síce hovoríme Adrián, ale oslovujú ho aj Adri, Adi, Aďko. S menami mám inak problém, niektoré sa mi začne páčiť, a šup - zrazu je to móda. Väčšinou ma inšpirujú literárne či filmové hrdinky, napríklad Klara - Dom duchov (v ČR ich je veľmi veľa a ani u nás Klárky nie sú raritou), Aneta - kniha Dievčence (momentálne doslova davová epidémia v Čechách), Maxim - bestseller Rebeka a pod. V tejto dobe sa mi z dievčenských mien páči Lujza a Agáta, z chlapčenských asi Gabriel.

zuzana napísané 09.10.2005 23:12

Prosím vás vie niekto kedy má Vanessa meniny?Za týžden čakáme bábätko a este nevieme meno.Rozhoduje sa medzi Vanessou a Viktoriou.

Jasan napísané 09.10.2005 21:34

Ahoj Zuzana.Aj ja mám dcérku (skoro 4 ročnú) a volá sa Sarah. Meniny oslavujeme 19.1. podľa knihy o mene a význame rodných mien.

zuzana napísané 08.10.2005 11:38

Jane. Dakujem za radu. Naša malá sára sa má narodiť 01.12 tak to vychádza trošku nakopu. Ale možno to vyriešime tak, že meninky budeme oslavovať v lete spolu s mojimi. Spravíme nejakú gardenparty a bude. Ja kľudne svoj dátum menín prenechám pre svoju dcéru.

Jane pre Zuzanu napísané 06.10.2005 12:09

Zuzi, ja mam neter Saru a viem, ze v niektorych kalendaroch ju uz zaradili na 19.1. k Drahomire, ale aj ked este nebola zaradena, oslavovali sme toho 19, nasli sme si to v knihe Meno pre Vase dieta. Ja mam tiez syna, ktoreho meno nie je v kalendari a tiez sme to vyriesili tak, ze sme si ho nasli v knihe a vttedy aj oslavujeme :-)

Adriana napísané 02.10.2005 20:01

Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. Mame synceka Robka /Robert/ a teraz cakame druhe dietatko. Ak to bude dievcatko, pacia sa nam mena ako Miriam,Petra,Deniska, Saška,Tamarka...., ale ak to bude chlapcek, netusime. Rozmyslali sme nad Riskom, ale babatko sa ma narodit koncom aprila a Richard je zaciatkom aprila a nechceme, aby mal sviatky takto spolu. Poradte nam, ake meno by sa hodila k priezvisku Lukač. Viem, ze vyber mena pre dietatko je kazdeho osobna vec, ale chcela by som pocut aj nazor viacerych ludi a my sa uz potom rozhodneme, ktore meno najviac lahodi nasim usiam.....Dakujem

samka napísané 01.10.2005 15:42

michaela, my sme dali meno Tamarka a som velmi spokojna, je to krasne meno, velmi sa nasej dcerke hodi, ma vyse 3 mesiace smile

ADRIANA napísané 30.09.2005 10:53

Vyber mena pre dieta je urcite velmi dolezita zalezitost a niekedy i velmi narocna. Mne osobne sa tiez nepacia privelmi rozsirene mena, ale zaroven ani nie velmi exoticke. Tiez som pri vybere mena pre svojho syna mala kriterium, aby ich nebolo vela, aj ked je to velmi relativne, lebo nikdy neviete, ci sa ponarodeni vasho dietata nerozsiri prave to meno, ktore ste mu vy dali (myslim, ze podobne to bolo s Vaneskami, Nikolkami...)A tiez si myslim, ze meno by sa malo hodit k priezvisku (i ked u dievcat je to velmi tazke, pretoze je velka pravdepodobnost, ze ich priezvisko sa vydajom zmeni). Ale suhlasim i s nazorom, ze vyber mena je vylucne zalezitost rodicov a nie okolia, lebo neexistuje meno, ktore by sa pacilo vsetkym a na druhej strane - nech vyberiete akekolvek meno, okolie si casom urcite zvykne.

lucy napísané 29.09.2005 16:36

na www.sined.sk/meno nájdete mená aj s popisom ich významu. Som veľmi rada, že existuje diskusia o menách pre deti, pretože ja som na to zaťažená. Stále ked mi niekto povie,že sa mu narodilo baby,tak ako prvé ma zaujíma ako sa volá.Už si niekedy pripadám ako chorá osoba,veľmi po tom prahnem. To preto, lebo si robím prieskum aké mená "letia". Je pravda, čo všetci píšete,že Sopha, Chiara, Emma, Nina,Sára,...a pod. tak s tými ako by sa vrece roztrhlo. Preto, že viem aké sú časté, preto by som ja takéto meno nedala, ak ked sa mi niektoré z nich veľmi páčia. Zasa nie som vôbec zástancom uplne cudzích (Jessica) ani rýdzo slovenských mien (Zuzka,Janko,Evka,Jožko). A mená čo tu spomínate ako Tadeáš ?, Leonard, Vladislav,Jarmial,Vilma,...ja nemusím.

Zdajú sa mi príliš staré a fakt vôbec neaktuálne.(Ale viem,koľko ludí, toľko názorov a chutí)). Mám 23r. som 3mes.vydatá a bábätko by som chcela tak o 2-3 roky.Uvidíme. Mne sa páčia: Karolína,Tamara, Diana, Timea, Melánia, Romana, Simona a Dominik,Šimon (za slobodna som Šimonová,tak možno preto). Inak fakt diky za tuto diskusiu. Utvorila som si svoj názor a v niektorých veciach už mám jasno. Papa.

Lucia napísané 29.09.2005 15:29

Cica, ja zvyknem surftovat po internete okolo jednej v noci, po tom co som cely vecer stravila nad skriptami a vtedy ma napadaju same sprostosti. Pri Kornelii som si spomenula na Rysaveho Kornela a knihy o Vinetouovi a tiez Jiriho Korna. Ale nic si z toho nerob. Ja mam pre dievca vybrane meno Tína (s dlhym í), je to iranske meno ale funguje aj medzinarodne. Pritom ako decku sa mi to meno strasne nepacilo lebo som si pri nom vzdy spomenula na Tinu Turner, ale predpokladam ze kym by moja dcera vyrastla nikto taketo asociacie robit nebude.

Siza, Sven je svedske meno, viem ze sa dava aj v Nemecku, tu vo Svedsku je to ale v sucastnej dobe nemoderne meno, typicke pre starsich panov. Mne sa momentalne paci meno Erik.

Siza napísané 29.09.2005 10:28

Cica, mne sa zasa paci Paula resp. Paulina, ale to by mi doma nepreslo.-)) Mne sa tiez ku kratkym priezviskam hodi dlhsie krstne meno. Ja mam dievcenske meno v pohode vybrane - Zoja, ale bojujem s chlapcenskymi. O 14 dni rodim a nic konkretne sa necrta. Paci sa mi Sven, ale k nasmu priezvisku sa mi nehodi. No a dalsie su Alexej, Nikolaj, Maxim, Filip, Bruno, Tadeas, Tobias. Snad ma v okamihu "O" osvieti a rozriesim to:-)

tralalalka napísané 28.09.2005 20:03

Tak si beham po nete, citam co noveho v mojom rodnom kraji a v regionalnych novinach v rubrike "Vitame medzi nami" som nasla meno Andrew Wiliams Žilínek. Ja teda neviem, ale zda sa mi to moc, hoci mozno Wiliams je priezvisko otca, ale pochybujem. Myslim, ze aj Andrej Zilinek by bolo pekne meno. Nuz ale je pravda, ked bude v zahranici, tak to meno nebude tak zniet. Co myslite?

Cica napísané 28.09.2005 19:10

ZUZANA, ešte k tým meninám - je to vlôastne len náš zvyk, nikde vo svete sa to neoslavuje, ale to iste vieš :-) No, moja neter sa volá Jazmínka a meniny oslavuje vtedy, keď aj jej sestrička, ktorá má meniny v slovenskom kalendári. Doteraz s tým nebol najmenší problém.

Cica napísané 28.09.2005 19:07

Michaela, mne by sa z nich najviac k Bernadette páčila Berenika. Aj Frederika je pekné, ale stretla som sa tým, že ju potom volajú Fredka a to už nie je bohviečo! Ale Bereniku by volali určite len Bernika. Moja pochvala patrí aj prvému menu. Keby som mala iné priezvisko, chcela by som určite Bernadettu: Nádherné meno!!!!

Cica napísané 28.09.2005 19:03

LUCIA, musím sa Ti poďakovať, celý deň ma bolí hlava, ale Ty si ma tak pobavila s tým, že cica holá, že mi normálne ostalo lepšie! Fakt ma to ani nenapadlo! Tento nick som používala za slobodna a teraz to znie ozaj sproste, ale neva! Ešte raz vďaka za rozveselenie :-) A ďakujem aj za radu. Tá Kornélia sa mi páči, aj sa dá pekne volať, napr. Nela alebo Nelinka.

 

ZUZANA, aj Tebe ďakujem za radu, Paula sa páči najmä manželovi, ale nedá si povedať a stále hovorí Palínka. No mne sa viac páči Paula. A neuveríš, ale naozaj u nás padlo aj meno Amália! Ale to sa zas nepáči maželovi. No mne sa zdá pekné a vlastne neviem, prečo sa nepoužíva, veď je pekné, ženské a nie ťažké. No, uvidíme, čo z toho bude...

zuzana napísané 28.09.2005 17:00

milé maminy! Mám na Vás otázku. Ako riešite meminy Vašich drobcov, ked im dáte mená, ktoré nie sú v kalendári? Vyberiete dátum podľa seba, alebo ich neoslavujete. Nie sú potom deti ukrátené? My čakáme dievčatko. Vybrali sme meno Sára a ako som zistila v slovenskom kalendári sa nenachádza. Prajem pekný deň.

zuzana napísané 26.09.2005 22:37

ďakujem Tatralanka. SOm rada že so mnou súhasíš a dakujem aj za riane a tebe Michaela podľa mna je úžasné meno SOfia. Ja som ho chcela dať mojej dcére ako druhé meno. Volala by sa Antónia Sofia. Sofia inak v našom kalendáry znamená Žofia. Ale asi zdrobnenina Sofií znie super. Ja by som určite vybrala Sobiu.

A pre teba Cica- asi Paula alebo Klára. Je to tiež pekné meno ale určite Paula a nie Pavla. Mala som spolužiačku Paulu- síce sme ju volali Paťa lebo to tak chcela ona ale Paula je pekné meno. Asi sa najviac hodí aj k priezvicku. Je čísto slovenské. Takisto ako aj Klára.Stela je tiež pekné znamená hviezda ale poznala som dve fenky čo sa volajú stela. Tak neviem. Vždy by som si spomenula na psa. Čo povieš aj na meno Amália. Je o čosi dlhšie ako tie prvé a je pravda že pri krátkom priezvisku by malo byť dlhšie meno.

Lucia napísané 26.09.2005 20:56

Michaela, co tak Alzbeta, ked uz sa ti tak pacia take "vznesene" mena?

 

Cica, ak sa k priezvisku Hola nieco nehodi tak je to prezyvka Cica:-) Mne osobne sa ku kratkym priezviskam pozdavaju skor dlhsie mena, trebars ta Kornelia, ak sa Vam to paci.

MIchaela napísané 26.09.2005 17:15

Ja by som sa chcela poradit pri vybere mena pre nasu dceru . Kedze nasa prvorodena je Bernadetta ake meno by sa k jej hodilo budeme mať diavcatko . Premyslala som nad : Frederika, Berenika, Sofia, Tamara , ale stale neviemm ake ??? PORADTE prosim

Cica napísané 26.09.2005 15:49

Poradte mi, prosim, ktore z tychto mien by ste vybrali : Klára, Leona, Stela, Sandra, Kornélia, Paula. Co sa podla vas hodi k priezvisku Holá?

tralalalka napísané 23.09.2005 21:10

Zuzana, Antonia je krasne meno. Pride mi take vznesene. Inak ja ho mam ako birmovne meno, po starom otcovi. Tak sa mi uz vtedy pacilo. :-) A co sa tyka napominania, tak napominaj - dokola. Aj moja mama napominala, aj este teraz napomenie, aby sestru volali tak, ako je krstena a nie ako sa v dedinskom nareci hovori. A to ma sestra uz 30 rokov. :-) Tak vela stastia a zdravia prajem princeznej Antonii.

zuzana napísané 22.09.2005 22:56

Ahoj.

Ja mám 16 mesačnú dcérku Antóniu. Voláme ju Antónia, Toni. Každý sa na mna pozeral čo jej to dávam za meno. Ževraj je nemoderné. Ako môže byť také meno ktoré v sebe skrýva toľko temperamentu a sily nemoderné? ČO poviete? Dokonca som rozmýšľala nad kombináciou Antónia Sofia( ale napokon som sa rozhodla len pre jedno meno aby som jej nekomplikovala život.)Som spokojná z mojou voľbou. Dokonca u našej pediatričky sme jediný z menom Antónia. Ale nik ani zo známich ju nevolá Tonka. To si neprajem a všetci to akceptujú. Keď ju tak niekto zavolá opravím ho. Najprv mi to bolo hlúpe, ale ja som nehcela Tonku ale Antóniu. Al tak sme si zvykli napomýnať. Má s tým niekto skúsenosť že stále opravuje okolie? A ešte na zasmiatie - kamarátkina dcéra prišla domov zo škôlky a hovorí: mami máme novú spolužiačku a hádaj ako sa vola Alisia Halušková.

Janka napísané 21.09.2005 00:19

Ahoj,

moj prvy syn sa vola janko...bol to boj presadit, aby sa volal JANKO a nieJÀN(ako sa volal len vdaka neprijemnej pani na matrike)...jan je kazdy druhy, a to hlavne tu v nemecku...aj tak sme ho volali od narodenia janko a museli vysvetlovat, ze sa vlastne vola jan, lebo na slovensku to s tymi menami akosi hapruje...nas druhy syn sa vola ANTON, aj ho tak volame..nie tonko, ani tony, jednoducho anton...nemam rada mena, ktore sa daju detom len pre formu(najlepsie dve alebo tri) a potom sa na nich pokrikuje kadejakymi zdrobnelinami..(jedna suseda dala dcere meno Tamina-Lara, len aby ju mohla volat Tami...sesternica mojho muza ma dievcatko Jolina-Leoni, a volaju ju Lina...sibnute..sorry.)..meno by sa malo naozaj vyberat poridne, nie podla mody, clovek si musi vediet predstavit aj dospelaka s takym menom a aj babicku...malo by sa dat lahko pisat, aby ho deti vedeli vyslovit(nie ako cudzojazycne mena, kde nikto nevia ako sa to pise a ako vyslovuje).. je to fuska, vybrat to spravne meno...ale vase deti vam budu za to urcite vdacne..teda väcsine z vassmile))

p.s.nas janko je jediny v triede, a asi dokonca aj na skole...ale zase to nie je meno tak vynimocne, ze by sa ktosi cudoval, meno janko je tu celkom bezne...a anton je v skolke ten uplne jediny, ucitelka povedala, ze je to prvy anton, ktoreho za svojich 20 rokov masmile))...fajn pocit, a pritom to nie su ziadne exoticke mena..aj starsie mena mozu byt pekne. Vela stastia pri vybere, Janka(aj oficialna Janka, nie Janasmile))

petra napísané 19.09.2005 00:15

co si myslite o mene Jergus? Aka je jeho domacka verzia?

Lucia napísané 15.09.2005 20:45

Zijem v zahranici a viem ze na mene tu tak trochu zalezi ked clovek hlada zamestnanie alebo podnajom a podobne. Pri pohlade na meno v style Branislav Orjabinec sa urcite potia vsetci ucitelia i potencionalni zamestnavatelia zo strachu ze to zle precitaju a navyse vobec nebudu mat ponatie ci sa jedna o Chorvata alebo obyvatela Indonezie.

Samozrejme ze sikovny clovek sa presadi bez ohladu na svoje meno, ale ja by som takto svojim detom nekomplikovala zivot. Existuje spusta "medzinarodnych mien" ktore funguju aj na Slovensku - Adam, Artur, Oskar, Viktor, Roland, Amanda, Matilda...

ika napísané 15.09.2005 15:01

odkaz pre janku.- mne osobne sa najviac paci alica.je to krasne meno.a viem tiez o tom,ze minimalne mojmu najblizsiemu okoliu pri[ada toto meno ako naozaj super skvele meno pre dievcatko.tak nevahaj...

ika napísané 15.09.2005 15:01

odkaz pre janku.- mne osobne sa najviac paci alica.je to krasne meno.a viem tiez o tom,ze minimalne mojmu najblizsiemu okoliu pri[ada toto meno ako naozaj super skvele meno pre dievcatko.tak nevahaj...

ika napísané 15.09.2005 15:01

odkaz pre janku.- mne osobne sa najviac paci alica.je to krasne meno.a viem tiez o tom,ze minimalne mojmu najblizsiemu okoliu pri[ada toto meno ako naozaj super skvele meno pre dievcatko.tak nevahaj...

Viktória napísané 15.09.2005 14:30

len par slov k tomu, ako nas vnima alebo nevnima Europa. Mozno by si sa velmi cudovala, ale uz nie sme takou neznamou karjinou a ja osobne vobec nemam pocit, ze sme pre svet "tabu". Mnohe krajiny Europy sa o nas uz dozvedeli a nestracaju obdiv voci tomu, aku mame v skutocnosti krasnu a vybudovanu krajinu. Len pre priklad, moj manzel pracuje vo viedenskej pravnickej kancelarii a tam sa stretava s uprimnym obdivom vsetkych tych, ktri nasu krajinu radi a casto navstevuju. A nemyslim si, ze je tomu tak kvoli nasim "slovenskym" menam, ktore vsak vo velkej vacsine vlastne vobec nie su slovenske, ba mnohe ani slovanske, len su u nas rozsirene. Ked si tak vezmes, ze napriklad taky Robert je germanske meno, rovnako ako Albert, tak preco by som sa nemohla priklonit k menej pouzivanemu Albertovi? Podla povodu su na tom rovnako. A o tom tu cely cas pisem. Co je zle na mene Justina, ktore rovnako ako Kristina, ci Martina pochadza zo starorimskej latinciny? Akurat je menej rozsirene. Tak preco neobmenit skalu pouzivanych mien? Neviem, ci som to vsetko napisala tak, ako som to myslela, ale snaha bola. :-)

Viktória napísané 15.09.2005 14:19

Janka, ja by som z nich vybrala KAMILU. Kristinok poznam velmi vela, Alice asi len tri a Kamily len dve. Je to pekne a zenske meno. Nikoho neurazi a nie je "vymyslene". Mne sa vzdy pacilo, neviem, ci to vystihnem dobre, ale znie tak hladko a oblo. Je pekne, nevahaj :-)

Viktória napísané 15.09.2005 14:14

Mila Stazka, mrzi ma, ze "Ta ovalila vlna agresivity" z mojho prispevku. Myslim ale, ze si ho zle pochopila. Ak si ho este raz pozorne precitas, zistis, ze nie som proti pouzivaniu slovenskych mien, ale proti vylucnemu pouzivaniu slovenskych mien na Slovensku. Chcem tym povedat, ze neodsudzujem ludi, ktori siahnu aj do inych kalendarov. Moj manzel je napr. Stefan a je uz 7. v poradi v rodokmeni. Nikdy ma neprestane mrziet, ze je cely zivot "maly Stevko" len preto, aby ho odlisili od otca a dedka. Nie som celkom zastancom totalnych novotvarov a doslovne prebratych mien aj s ich prepisom /napr. Claudie, Lorain .../ ale chapem pohnutky rodicov. Ty sama mas podla mna prekrasne meno. Nechapem celkom Tvoj hnev, pretoze aj mena, ktore uvadzam su vsetky aj v nasom kalendari, len po nich ludia tak casto nesiahaju. Nie je medzi nimi ziadny Nicolas, ani Tara, ci Lara, ale starociami overene a pouzivane mena. Maju svojich patronov, nosili ich velke historicke osobnosti, ale ludia na ne uz dlhsiu dobu zabudaju. A ten Martinov nazor sa mne osobne zdal prave velmi zaujaty a jednostranny, preto som nan zareagovala. Suhlasim, ze meno by sa malo hodit k priezvisku, o tom niet pochyb! A o osobnosti dietata nebolo v mojom prispevku ani reci, tak neviem, o com to hovoris. Nie som taka uboha, aby som si myslela, ze si dieta svoju "osobnost" vystavia na mene, ci farbe oci. Ale preto este nemusi nosit tuctove meno. A este k pragmatickosti Martinovho nazoru, ten moj ma uplne iny postoj.Relativne,ze?

Adriana napísané 13.09.2005 18:58

Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. Mame synceka Robka /Robert/ a teraz cakame druhe dietatko. Ak to bude dievcatko, pacia sa nam mena ako Miriam a Petra, ale ak to bude chlapcek, netusime. Rozmyslali sme nad Riskom, ale babatko sa ma narodit koncom aprila a Richard je zaciatkom aprila a nechceme, aby mal sviatky takto spolu. Poradte nam, ake meno by sa hodila k priezvisku Lukač. Viem, ze vyber mena pre dietatko je kazdeho osobna vec, ale chcela by som pocut aj nazor viacerych ludi a my sa uz potom rozhodneme, ktore meno najviac lahodi nasim usiam.....Dakujem

Janina napísané 10.09.2005 07:19

KRISTINA meno Jasmine určite je v zozname.Moja kamarátka má dcérku s týmto menom.Rodila v Prešove pred pol rokom a aj maličká je zapísaná v prešovskej matrike.Akurát oni chceli aby sa písala Jazzmin,lebo jej otecko je zaritý fanúšik jazzu ale to nie je v "zozname"Mali si vybrať buď Jazmina, Jazmin alebo Jasmine.Dali tú tretiu možnosť.

dagmar/kristina napísané 09.09.2005 11:48

Ak by si chcela malej vybavit rodny list na Slovensku, tak ak nie je meno Jasmine v zozname mien, bude treba doniest potvrdenie z prislusnej ambasady, ze to meno oficialne existuje (co je blbost, lebo vela krajin nema ziadne povolene zoznamy). Moj muz je (bol) tiez cudzinec, a ja som chcela vybrat meno ktore by sa hodilo pre obidve kultury, takze som dala Lujzu, ale chcela som staroanglicku podobu mena Louise, cize Louisa, a s tym bol u nas problem to zapisat, takze ju "automaticky" zapisali slovenskou verziou (zvyky z obdobia fasizmu ked ludia museli mat za kazdu cenu nejake cislo aj bez suhlasu).. Inac keby som nerodila na Slovensku mohla som mat pokoj na rozmyslenie po jej narodeni, potom som sa zial uz len sustredila na boj s byrokraciou kvoli tej podobe mena.

dagmar napísané 09.09.2005 11:36

Myslim si, ze castou problemu okolo vyberu mien na Slovensku je, ze matka musi meno oznamit pre prave porodene dieta vzapati po porode. Ak by dali rodicom casovu lehotu na rozmyslenie, mozno by tych katastrof bolo menej. Je rozdiel ked kricim meno do eteru pre noveho cloviecika ktoreho nepoznam, ako ked zijem s dietatom uz par tyzdnov a pripravujem si meno pre dieta, nie pre uradnika!

Kristina napísané 08.09.2005 18:50

Ked tak teraz citam co vsetko ste o menach na slovnsku napisali, som rada, ze moj manzel nie je slovak a ja mojej dcerke bez prolemov mozem dat meno JASMINE, ktore sa mi strasne paci...

rena napísané 06.09.2005 09:48

ja mám doma kristínku takže môj názor nie je asi objektívny.vtedy keď sa mala narodiť, som ani o inom mene neuvažovala.strašne sa mi páčilo už od narodenia mojej najstaršej.hneď som vedela,že ďalšia prípadná dcéra bude kristína.meno sa mi páči stále,moja kika je skvelé dieťa,ale bohužiaľ dnes je toto meno také rozšírené,že každé štvrté dievčatko na pieskovisku je kristínka.takže originalita nehrozí.tie ďalšie dve mená ktoré píšeš sú pekné,ale asi nie moja krvná skupina.čo povieš na matildu?

Amika napísané 05.09.2005 22:36

Ja cakam stvrte, mam Rebeku, Roberta, Nathana a hlavne viem, co tie mena znamenaju. Dost podrobne som sa venovala studiu mien a vacsina aj nasich je povodom z inych narodov a kultur, hlavne hebrejskych. Ked niekto chce dat slovenske mena, suhlasim s Miroslavom, Libusou, Slavomir...Lesana, ozaj krasne. Nathan znamena bozi dar, ale slovenska verzia Bohdan, sa mi vobec nepacila. Takze je to velmi individualne, je dobre, ked rodicia poznaju vyznam mena, niekedy to vie velmi nadchnut pri vybere,dobre je vsak zohladnit priezvisko atd.

jana napísané 05.09.2005 14:19

aké meno by ste vybrali spomedzi týchto troch? Kristína, Kamila a Alica.

Dik

Jana napísané 05.09.2005 10:23

Posledny krat som citala tuto diskusiu pred 8 mesiacmi ked som bola este "2 in 1". Teraz sa tato diskusia priostruje ale podstatne je vybrat si z kazdeho prispevku nieco dobre: 1. Nie je celkom OK ak mate v jednej triede 4 Dominiky a 3 Patrikov (verte, ze viem o com hovorim - som totiz ucitelka) 2. Ale ak by som sa mala volat napr. Kevin Guľa bolo b to tiez neprijemne (podla mna) Poviete si: "Co teraz?" Vyberte si meno ktore sa vam paci ale ktore meno nebude hanlive a posmesne. A musim suhlasit so svojou svokrou :-) akekolvek meno das - ak budes dieta pekne volat ty, budu ho tak volat aj ostatni ludia. Inac - mam doma Tadeáša (Tadeáška) a plánujem Elišku.

lesana napísané 03.09.2005 12:38

meno lesana ? dal mi ho otec, lebo miloval prírodu, bol známy vyhľadavaný geolog.

 

čo je bombonikom na mene lesana, že si vás pletú so psom kolia, keď vás volajú všetci ľudia lesy. jeto jedno či s mäkkým alebo tvrdým i, lebo keď si rýchlo nespomenú na vaše meno " proste povedia " pes kolia.

 

čo k tohu dodať? nič, lebo meno lesana ma zvuk.

Nikoleta napísané 02.09.2005 22:50

Pekna diskusia sa tu rozprudila...Ja som Nikoleta a to kedysi naozaj nebolo vela dievcat s tymto menom... A naozaj mi to meno nikdy nevadilo, prave naopak, bola som rada, ze sa tak volam, i ked bolo ine ako bezne...Teraz mam deti a tie sa volaju Alexander, Karolina, Filip, Richard a Elizabeta... To posledne, uznavam, trosku mozno vybocilo, ale len na prvy pohlad. Vsetky maju nieco spolocne... A dokonca ako som zistila pri prezerani knih o menach este pocas posledneho tehotenstva(teda pred par mesiacmi), Elizabeta bola slovanskym predchodcom Alzbety. A jediny dovod preco sa nasa dcera nevola Alzbeta(aj ked sa mi to meno paci) je ten, ze Alzbetu takmer vzdy volaju Betka, comu som sa chcela vyhnut... A tak mame Elizabetu a volame ju Elinka (zatial...)

Janina napísané 01.09.2005 22:26

Alexia záleží na tom či chceš niečo modernejšie alebo bežne používané meno,hoci podľa mňa sú už všetky také.Eva celkom dobre ťa napadlo.Mne tam viac pasuje Lukáš.Ale ani Tobias(š) Vaľko nie je zlé. Aspoň podľa mňa.

denda napísané 01.09.2005 22:05

existuje.... www.fodor.sk/Spectrum/mena.htm

EvaK napísané 01.09.2005 21:52

Pre Alexiu:

Podla mna pekne znie Tomas Valko...( akosi som to hned precitala s tymto menom, automaticky, akoby tam bolo :-) )

Este Lukas ...My mame Lukina a ziadne ine meno si neviem predstavit, ze by ho viac " zdobilo", ale to uz som mozno neobjektivna ;-)

Alexia napísané 01.09.2005 15:19

Ja cakam o par dni babo,neviem co to bude,ale stale nemam vybrate meno pre chlapceka. Poradte mi ake meno by sa hodilo k priezvisku Vaľko ?

Alexia pre Rubyn napísané 01.09.2005 15:15

Rubyn,meno Frantiska je podla mna velmi pekne a velmi malo pouzivane. V rodine mame Frantisku a cely zivot sme ju takto volali pekne celym menom. Mne sa hrozne paci,lebo tato nasa Frantiska je krasny clovek,je stale usmiata a optimisticka a velmi pekna,ale ona hovori, aby som take meno svojej dcere nedavala,lebo s nim mala problemy a v skole ju volali FERA, poniektori FERO alebo dokonca FERIŠA a to je smutne ako deti dokazu vymysliet skarede prezyvky, ale tym som ta vobec nechcela odradit,len som napisala ako to je.

lucka napísané 30.08.2005 15:09

mamicky a co poviete na mena ako sophia,laurentinka,sara,tara?

perpea napísané 29.08.2005 18:11

existuje stranka kde su vypisane mena a nieco o nich? dakujem

rena napísané 28.08.2005 14:33

nedá mi neozvať sa.musím sa pridať k stázke.viktória aj mňa dostala hlavne s tou vetou :"musia byť už menom ofrankovaní ako východná európa?"a prečo sme potom takí maličkí a nikto o nás vo svete nevie?veď sa už aj za "východoeurópske"meno hanbíme.ha-ha.k tomu iba toľko.inak nič proti menám ako lara napríklad. ale podľa mňa prečo thomas a nie tomáš?a perly ako moana...dávať dieťaťu meno podľa "kalendára kmeňa bantuu"...?!ale voči gustu žiaden dišputát.ako hovorila moja babka.len škoda, že ten čo meno vymýšľa, ho aj sám nemusí celý život nosiť.

Stazka napísané 27.08.2005 18:53

Škoda, že si si všimla len poslednú vetu.

Ria pre Stazku napísané 27.08.2005 17:54

Prepac, ale tvoja posledna veta je nasmerovana aj tvojim rodicom, ked ti vybrali take meno?!

dagmar napísané 26.08.2005 20:38

Tiez si myslim, ze na Slovensku nie je taka velka familiarita s tymi "obycajnymi" menami, praveze je ich pomerne dost na vyber. Ak sa ludia nevedia vyjadrit inec len ako "Miso, ten co ma krivu nohu", tak je to chyba lavky, respektive je to otazka zauzivanych spolocenskych manierov v istych komunitach. V takom kontexte ziadne sebalepsie meno neuchrani dotycneho pred debilnym zaskatulkovanim v komunite. Vymyslia mu nieco ako " Nicolas, ci take nejake herecke meeno. Sak to ani povedat nevim." Takze zmena ziadna. Niektore mena co tu padaju su fakt dokazom kratkozrakosti az zufalosti o originalitu z osobnych dovodov urobit dieru do sveta, ci skor v malom meste? Je to presne ten Winetuu" alebo "Sandokan" syndrom, ked ludia maju len a len jedinu informaciu o tom mene- novy zvuk!

stazka napísané 26.08.2005 13:20

Nepreháňaš trochu? Keď som čítala tvoj príspevok, miera agresivity ma ovalila. Čo je na tom, že niekomu sa páčia hoci aj bežné alebo starosvetské slovenské mená? Ja zas do veľkej miery súhlasím s Martinom, jeden normálny a pragmaticky chlapský pohľad. 1. Podľa mňa by meno naozaj malo aspoň trochu pasovať k priezvisku. 2. Je síce fajn, keď po hojdačkách poskakujú malé chloeičky alebo frankovia, ale v 60-tke to bude znieť smiešne. A nejde tu o to, či sme v EÚ alebo nie. Výber mena by predsa nemal byť prestížou rodičov, je to vec, čo ťa sprevádza celý život a súhlasím s tým, že výrazný by mal byť človek hlavne osobnosťou. Taký Sandokan je meno výrazné ako hrom a napriek tomu je lenivému rómovi úplne nanič. Ja som Anastázia a teda v detstve som vkuse narážala na rôzne otázky týkajúce sa tohto netradičného mena. Detí sa tieto veci týkajú, sú pre nich veľmi dôležité, pohľad nás dospelých je zas úplne iný...... A to som nikdy nebola a nie som zakríknutá osoba. Chcem len povedať, aby rodičia naozaj zvážili nielen to, či sa meno páči im, ale ako s ním bude dieťa fungovať a či mu zbytočne nebude komplikovať život. Podľa mňa je komplexom malých ľudí zviditeľňovať sa cez svoje deti týmto spôsobom, vyhrať sa takto na nich a vytrestať ich tak na dlhú dobu.

Lucia napísané 25.08.2005 17:08

Kacenka,

meno LARA sa velmi paci aj mne. Zapacilo sa mi hned, ako som videla film Doktor Zivago s Omarom Sharifom a Julie Christie... Ale v okoli sa velmi nestretam s pochopenim... Co ked v tejto dobe si skor kazdy predstavi Laru Croft? A tato asociacia sa mi vobec, ale vobec nepaci... :o(

Krasny den vsetkym!

Kacenka napísané 25.08.2005 12:59

Ahojte všetky, veľmi ma zaujíma Váš názor na meno Lara. Ďakujem.

dagmar napísané 23.08.2005 00:48

Kedysi som sa smiala na mene Winetuu, ktore vraj bolo oblubene medzi Romami po znamych filmovych winetuovkach, no ked si precitam niektore dnesne trendy na Slovensku, smiech ma prechadza. Buduce chudatka Kiary a spol.; som zvedava kolko z nich sa da premenovat.. Casto rodicia chcu byt originalni, a pritom daju dietatu meno, ktore je v urcitom zahranici tuctove (obdoba tych misov a jozov a zuziek nad ktorymi tu vtipne ohrnaju nos).

napísané 22.08.2005 22:52

Ja by som to zhrnula takto :-)) Naucme sa byt tolerantni. Mne sa fakt pacia skoro vsetky mena ;o)) Ked je ten cloviecik uz na svete a rodic mu da meno s laskou tak mu zrazu pristane a ine si uz ani neviete predstavit. Su extremy, uznavam. Napriklad taka Jesica Haluskova ;o)), no zase je to kazdeho vec.

My mame dievcatko. Nasu malu Noe. V rodnom liste ma napisane Noemi, preto aby bolo kazdemu jasne ze je to dievcatko ;-)

Podla mojich skusenosti dost zalezi na tom kde clovek zije (my momentalne v Prahe) Vo vacich kozmopolitnych mestach je trosku "ine" meno uplne normalne. V mensich mestach napr. na Slovensku je to uz o nieco horsie ;-)) Je smutne aky su niektory ludia netolerantni. Je normalne vyjadrit svoj nazor, no zase na zaklade mena napr. niekoho zaskatulkovat, to sa mi fakt nepaci. Nastastie nehovorim z vlastnej skusenosti ;-) Niektori sme konzervativnejsi iny nie.... no niekedy je to fakt na odvahe. Pri vybere mena by som sa urcite neriadila tym: "Co povedia ludia" Takze aj meno Kurt, aj Loren aj vsetky ostatne ktore tu padli. Dajte svojmu dietatku meno ktore sa Vam paci. Ked sa narodi bude to najkrajsie meno na svete.

Uf, to som teda napisala roman, hihi.

martina napísané 21.08.2005 23:31

Z manželom čakáme dievčatko a nemôžeme sa dohodnúť na mene.Manžel si vybral meno Valéria,ale mne sa páči Vanessa.

Viktória napísané 16.08.2005 09:45

Meno Františka je krásne, smelo si ho dajte aneberte ohľady na oklie. Čo je koho do toho, aké meno dáte vlstnému dieťaťu???? Moja starká bola Františka a vštci sme ju tak volali, bola v dedine sama s takým menom a my sme na to boli vždy hrdí. ostatné susdey boli Mary, Anče, Katy a Zuzy - môže byť niečo horšie ako "Zuza z dolného konca a Anča z horného konca, čo má muža Miša..." a Vy stále neviete o kom je reč? To je pomsta rodičov!

Viktória napísané 16.08.2005 09:35

Milé maminy a tatkovia, ktorým záleží na mene, ktoré bude ich dieťa nosiť po celý život! Schvaľujem Váš prístup, veď je to snáď to prvé, čo o človeku vieme - jeho meno. Zarážajú ma skostnatelé názory, ako je ten Martinov - ale nečudo, keď celý život nosí také meno! Len v mojom okolí je toľko Martinov, Matejov, Matúšov a iných Maťkov, že vždy musia povedať aj svoje priezvisko, aby som vedela o koho ide. Je to divné, že mnohým rodičom to nevadí. Prečo sa neodlíšiť od davu? Uniformita k ničomu dobrému nevedie. Žijeme v slobodnej a otvorenej spoločnosti, deti dnes často študujú v zahraničí a bezproblémovo sa tam pohybujú. Musia byť už menom ofrankovaní ako "východná Európa"???? Už rok sme v EU, tak sa spamätajte! Samozrejme, že sa slovenské mená budú aj naďalej používať, ale nielen tie slovenské, tak ako to bolo kedysi! Ja sa voám Vikt=oria a som na to hrdá, nikdy som sa nestretla s negatívnou reakciou, práve naopak. A nemusím tak často hovoriť svoje priezvisko! Sestru mám Margarétu a je tiež veľmi spokojná. A to sú mená z kalendára. len to nemusí byť Jano, Zuza a Martin!

my čakáme s manželom prvé bábätko a už teraz máme vypracovaný zoznam mien spolu so zisteným pôvodom mena a jeho významom. Podotýkam, že všteky majú meniny aj v našom, príp. českom kalendári, ale napriek tomu sú zaujímavé a neotrepané. napríklad: Leonard, Albert. Teodor, Fabian, Justín a pre dievčatko Diana, Paulína, Justína, Judita, Agáta, Kornélia, Milada...

rubyn napísané 12.08.2005 11:28

Ahoj, s manzelom sme vybrali meno Frantiska, ale okrem rodicov sa toto meno nikomu nepaci. Ale aj tak bude Frantiska smile

rubyn napísané 12.08.2005 11:17

Ahoj, s manzelom sme vybrali meno Frantiska, ale okrem rodicov sa toto meno nikomu nepaci. Ale aj tak bude Frantiska smile

natalia napísané 09.08.2005 22:12

no Olivia sa paci aj mne,a zdrobnelinu k tomuto menu mam Lili,Lilinka

EvaZ napísané 06.08.2005 14:02

Ja tiez uz dlhsie sledujem tuto diskusiu, ale zapajam sa prvykrat. O par tyzdnov sa nam ma narodit dievcatko a uz dlhsie sa pohravam s menom Olivia, manzelovi sa nepaci, ale mne cim dalej tym viac.Mam vsak problem s tym, ako by sme ju volali zdrobneninami - Oli, Livi, Livka - nic z toho sa mi velmi nepozdava, nemate nejaky napad?

mayauk napísané 05.08.2005 23:13

Jana, nidky by som si nedovolila sa chichotat alebo gulat ocami, ked pocujem meno dietatka, ved ja sama mam dieta. Len asi starnem a tym ze starnem daleko od domova sa zo mna stava odrazu strasny vlastenec. Co sa prejavuje napriklad aj tym, ze uz po tisicikrat citam svoje slovenske knihy, ze na ratolest persistentne hovorim len slovensky /nad cim zasa ini gulaju ocami, ze vraj je to nepotrebne - aha, ved ja im ukazem vlastizradcom : ) a aj tym, ze stale kazdemu dookola omielam, ze az budem mat druhe, tak urcite Ondrejka alebo Anusku... : )

To co ma napadlo o mene Lola je asi preto, ze mam rada Nabokova, a jednou z jeho najznamejsich prac je kniha z nazvom prave Lolita.../takze ziadna osobna nenavist, ci neprajnost./

Jana, to najpodstatnejsie je, ze meno ktore vyberies sa bude pacit Tebe a prave len Tebe. A pripomienky starnucich zien /ako moje/ hod za hlavu : )

Hlavne nech je malinke zdrave, a obom vam vela stastia....

jana napísané 05.08.2005 16:21

ada, mayauk

 

ada, budeme mat dcerky s rovnakym menom. ja som pre lolu rozhodnuta uz asi rok a na sto percent.

maya, sice zijes vo "velkom svete" ale k takemu klise, k akemu si sa pridala, ze lola je meno pre prostitutku, je hodne mozno nejakych zapadlych lazov v transylvanii

kazdy dava svojmu decku meno, ktore si mysli, ze je pekne. a je to velmi citlive a prajne, ked sa niekto druhy pri tom zacne chichotat a gulat ocami.

Andrea napísané 03.08.2005 22:14

No, ja uz niekolko mesiacov sledujem tuto diskusiu a momentalne mi neda a napisem nieco taketo: v prvom rade 1) po prve-, tie mena - tie top mena z urcitych statov uvedene v clanku su uplne out. Neviem z akeho su zdroja ale nevadi - len pre priklad na porovnanie kliknite si na www.beliebte-vornamen.de, kde mate najoblubenejsie mena v Nemecku od roku 198.-neviem presne od kedy, ale momentalne to nie je podstatne. 2) po druhe - je kazdeho vec, ake meno sa mu paci a ide o to, ze momentalne su i take zahranicne mena, ktore sa nepouzivali k nasim priezviskam, uz take bezne a rozsirene, ze mi vobec neznie zle meno napr. Kiara Kovacova - a vyzera to i celkom fajn- no nie? Moja suseda je Sophia Kyselicova, Carmen Rybarova, Rebecca Minarkova - podla mna super mena - preco nie? Ved prave o to ide, ze keby sme sme vsetci mali Natalky, Dominiky, Laury, Viktorie, Sofie, Alexandry, Barborky, Vanessy, Terezky, Emmy, atd. - bol by ten svet velmi nudny, nemyslite? Ja osobne si myslim, ze trosku originality a fantazie s citom pre mieru vobec neuskodi, myslim si ze na Slovensku je prilis vela kopirovania (moje tri sesternice maju vsetky dcery menom Natalia a ja sa tomu smejem - prepacte, ale naozaj mi chyba trochu originality!)

Andrea napísané 03.08.2005 22:03

No, ja uz niekolko mesiacov sledujem tuto diskusiu a momentalne mi neda a napisem nieco taketo:

v prvom rade 1) po prve-, tie mena - tie top mena z urcitych statov uvedene v clanku su uplne out. Neviem z akeho su zdroja ale nevadi - len pre priklad na porovnanie kliknite si na www.beliebtevornamen.de, kde mate najoblubenejsie mena v Nemecku od roku 198.-neviem presne od kedy, ale momentalne to nie je podstatne.

2) po druhe - je kazdeho vec, ake meno sa mu paci a ide o to, ze momentalne su i take zahranicne mena, ktore sa nepouzivali k nasim priezviskam, uz take bezne a rozsirene, ze mi vobec neznie zle meno napr. Kiara Kovacova - a vyzera to i celkom fajn- no nie? Moja suseda je Sophia Kyselicova, Carmen Rybarova, Rebecca Minarkova - podla mna super mena - preco nie? Ved prave o to ide, ze keby sme sme vsetci mali Natalky, Dominiky, Laury, Viktorie, Sofie, Alexandry, Barborky, Vanessy, Terezky, Emmy, atd. - bol by ten svet velmi nudny, nemyslite? Ja osobne si myslim, ze trosku originality a fantazie s citom pre mieru vobec neuskodi, myslim si ze na Slovensku je prilis vela kopirovania (moje tri sesternice maju vsetky dcery menom Natalia a ja sa tomu smejem - prepacte, ale naozaj mi chyba trochu originality!)

Anna napísané 02.08.2005 21:48

Martin, celkom si ma rozosmial, dobry postreh, aj ked neodcudzujem rodicov, kt. chcu davat aj trochu exotickejsie mena, ale musi sa to naozaj hodit k priezvisku, my sme Kovacovci a tam asi experimenty bokom...

Anna napísané 02.08.2005 21:47

Martin, celkom si ma rozosmial, dobry postreh, aj ked neodcudzujem rodicov, kt. chcu davat aj trochu exotickejsie mena, ale musi sa to naozaj hodit k priezvisku, my sme Kovacovci a tam asi experimenty bokom...

Anna napísané 02.08.2005 21:47

Martin, celkom si ma rozosmial, dobry postreh, aj ked nodcudzujem rodicov, kt. chcu davat aj trochu exotickejsie mena, ale musi sa to naozaj hodit k priezvisku, my sme Kovacovci a tam asi experimenty bokom...

marek napísané 02.08.2005 17:46

zdravim vsetkych. hladam meno pre chlapceka, ktori sa coskoro narodi. problem ale je, ze ani ja, ani moja polovicka nevieme, ake meno nam urodzeny slovenski uradnici budu schopni schvalit. existuje niekde na internete zoznam mien, ktore je mozne na slovensku dietatu dat?

ak viete, poradte prosim.

zatial rozmyslame o menach ako su: moana, natanael, lana, lara a podobne. nemusim hadam dalej vysvetlovat, preco sa to snazime zistit. vdaka

vlcica napísané 02.08.2005 00:42

uz dakde dole som zahrabana, ale mne sa pacia mena: martin, richard, miroslav, marina, tamara, bronislava.....(prepacte ale dievcenske hanky, janky a zuzky nemusim)

vlcica napísané 02.08.2005 00:40

martin, suhlasim s tebou smile

vlcica napísané 02.08.2005 00:39

pre zz. melania uplne v poho....my cakame chlapceka mirka smile

mayauk napísané 31.07.2005 15:46

ADA, k tomu menu Lola - ehmmm, neviem neviem, lebo ja zijem v Londyne a Lola je jedno z mien, ktore castejsie clovek pocuje vo vykricanej stvrti Soho ako v privatnej skolke.... Sorry, len moj nazor. Skus pohladat ine, ved su aj krajsie mena....

Co sa tyka Martinovho nazoru, trochu aj suhlasim. Po 11 rokoch zijucich za hranicami som sa aj ja rohlodla dat drobcovi cuzdzie meno /ved je po ockovi cudzinec a tak som sa priklonila k druhej polovicke a suhlasila/. Dnes by som mu urcite dala take nase prave krasne slovenske meno, ktorych mame tak vela. Dala by som mu mozno Kubko, Matejko, ci Andrejko. Nase, aby bol hrdy, ze ma mamicku zo Slovenska....Mojho maleho meno aspon pasuje k priezvisku, ale neviem si predstavit ako znie na Slovensku Chloe Kapustova.... asi nie tak velmi super, co.

Ked sme naposledy boli na Slovensku, bola som ohromena poctom Em a Chiar a co ja viem coho.... Mnohe vsak zabudaju, ze moda pominie, ale meno je na cely zivot. Aj u nas v UK je moda na Honey a Poppy, Romeo atd. Ale ked si mam predstavit, ze taky Romeo vyrasta v jednej z najchudobnejsich stvrti, velmi romanticky to neznie....

Je to len moj osobny nazor, snad len tolko. Mali by sme byt hrdi na to co je nase, ved Julinka znie doslova poeticky, ako aj Martinko, ci Janko. Ako uz napisal Maritn, exoticke mono neznamena silnejsiu ci lepsiu osobnost.

A taktiez, nie kazdy musi vediet, ako to vase vybrane cudzie meno vyslovovat.... a hlavne v skolach, kde posmesky deti vedia byt velmi krute

Vela stastia

Martin napísané 31.07.2005 13:01

Zeny, vy tusim stracate rozum. Vselijake Noelky, Ciary, Chlory...

Poznam jednu, ta sa vola Ingeborg Drbalova. Chodi po kanaloch.

Ak sa chcete svojim detom pomstit, kludne experimentujte.

Ja chcem Fera, Joza alebo Jana, prezijem aj Filipa ci Samka, nech z neho neni odmalicka exot a nech si svoju osobnost buduje na niecom inom ako exotickom mene.

Martin

Ada napísané 31.07.2005 05:08

Kazde meno je niecim vynimocne a nezalezi odkial pochadza ... pre dieta je to jeho identita jeho osobnos t... mne sa paci dievcenske LOLA a chlapcenske MATTHEW ... co vy na to ???

Zuzan napísané 29.07.2005 08:55

Ahojte mamicky!No ako vdim,aj vy mate alebo ste mali s vyberom mena iste "tazkosti"..My sme si tiez poriadne potrapili hlavicky,az kym sme nevybrali to "spravne" meno pre nasu malicku,dalo to vela namahy/vyberali sme jej meno k priezvisku/,ale ludia nam pochvaluju..Spomedzi vsetkych vyhralo meno Loren..Ale pacia sa mi aj ine mena,napr:Vivien,Emma,Maxima a pre drobcov - Lucas,Patrik,Marco..

andrea napísané 19.07.2005 16:34

a este, to je uz trochu kontroverznejsia vec, ak budem mat aj druheho, rada by som mu meno Kurt, i ked vsetci ma od toho odhovaraju. Aky mate nazor na meno Kurt?

andrea napísané 18.07.2005 19:38

tak mne sa najviac paci meno Tomáš, i ked je dost frekventovane (v sucasnosti ho uz tak casto nedavaju), je to krasne meno a chcem ho dat svojmu synovi. co si myslite?

Katy napísané 18.07.2005 09:40

Chcela by som sa spýtať neviete niekto v akom kalendáry sa nachádza meno Lara? a Mathea?

Vďaka

Ria pre Mariku napísané 10.07.2005 16:20

Karolina sa zapojila preto lebo diskusia je vzdy o roznych nazoroch. Naco sa pytas na nazory inych ked potrebujes suhlas so svojim vlastnym!? Ked chces Čiaru tak si ju maj, to ci je s menom spokojna ti povie aj tak az v puberte.

zz napísané 10.07.2005 14:04

čo poviete na meno Melánia?

Marika napísané 10.07.2005 04:46

Pre Karolinu

Aj to co si tu napisala, je nazor, ale dost zvlastny. Ja netvrdim, ze to co je na zapade je naj a ze na Slovensku nie su pekne mena. Ale tiez neviem odkial beries, ze ja zijem na Slovensku a ze moje priezvisko je slovenske. Tato stranka je dostupna vsade na svete. Je uplne logicke (aspon pre mna), ze sa budem snazit, aby sa krstne meno hodilo k priezvisku. Takze moja dcera by sa urcite nemusela predstavovat ako Chiara Kovacova.

PS: Neviem, preco sa zapajas do takejto diskusie, ked Ta vsetko rozculuje.

z napísané 09.07.2005 18:37

Pre Karolinu:Podla mna je to jedno ake meno date svojmu dietatu...nejde vobec o to ze je zo zapadu...preco to tak beriete ze ked je to zo zapadu tak je to zle,nieco strasne(ako keby to ani mena neboli)!!!predsa je na kazdom ake meno da SVOJMU ditatu,pretoze je JEHO!!!keby sa vam paci napr.meno Cindy,tak nerozmyslate,ci je zo zapadu alebo neviem odkial!!!sa trochu uvedmote a nechajte zit mamicky!!!!!!!

Karolina napísané 09.07.2005 11:55

Bože vám už asi načisto preskočilo. Nemôžem si pomôcť, ale keď čítam túto diskusiu, tak neviem čo si mám myslieť. Veď na Slovensku máme toľko pekných mien, neviem prečo sa všetci snažia opičiť po západe a dávať svojim deťom také mená. Ved už pomaly na ihrisku behajú samé Jessicy, Kelly, Chiary, Čiary a neviem aké. Pripadá mi to ako byť za každú cenu iný, svetový. Len by som chcela vedieť ako sa budú tváriť vaše deti keď sa budú v dospelosti predstavovať : Ja som Chiara Kováčová.

Ivana napísané 08.07.2005 12:31

Ahoj mamičky! Kludne davajte svojim detom mena ake sa vam pacia. Uz nie sme zatvoreni a deti bezne chodia za hranice. Okrem toho uz tolko deti sa vola "zvlastne", ze si na to ludia zacinaju zvykat. Ani v skolke to uz nie je nic tragickeho a ucitelky sa pytaju, ako maju dieta volat aj ked sa vola napr. Michal, pretoze niekomu je to jedno a niekto nechce, aby bolo meno skracovane. Nenechajte sa zastrasit pribuznymi ani priatelmi. Ak citite, ze take meno sa dietatu hodi, tak si ho presadte! Ak suhlasi vas partner, tak nie je nic co by sa nedalo prekonat. A ak ste si vybrali meno z ineho statu, teste sa, ze vas caka iba vybavenie papiera od ambasady, my sme si vybrali anjelske meno Liriel a na take nam nikto potvrdenie neda. Vela stastia!

Petka napísané 05.07.2005 18:11

Ahoj, moj syn je NOEL :o)))

Marika napísané 04.07.2005 04:37

Chcela by som vediet, co si myslite o dievcenskom mene Chiara. Paci sa Vam? Dakujem vopred za odpovede a nazory.

cierna puma napísané 03.07.2005 20:21

My sme vybrali pre malú meno Times...Tiež pekné nie? Kamoškina sestra dala malej meno SALUA a tiež museli zháňať potvrdenie z ambasády, že to meno existuje..ale myslím, že to stálo zato :o) mne sa to meno páči :o))

rena napísané 26.06.2005 14:07

9.1. má meniny Alexej a patrí k tomu aj ten "obranca".podľa knihy "Meno pre naše dieťa" : Alexej - mužské ruské meno z gréckeho álexis "pomoc",alexein "brániť".môj malý synček je tiež Alex a mám s meninami tiež trochu zmätok.zatiaľ ich oslavujeme 17.7. (podľa spomínanej knihy je to údaj zo starších kalendárov)neviem,celkom nám to vyhovuje pretože má narodky 4.3. a druhá možnosť je 9.1. na Alexeja alebo 27.2. na Alexandra.pretože je to skátená podoba týchto dvoch mien,môžeme si vybrať. :-))

JJ napísané 25.06.2005 14:03

Ahoj Patrícia. Takže Alex má meniny 9.1. a znamená "obranca".

Patrícia napísané 24.06.2005 22:55

Ahojte poprosila by som o radu mam syna a volá sa Alex neviete kedy má meniny

Simonette napísané 17.06.2005 14:04

Mne sa Tomas Armin celkom paci. Okrem toho som mala jedneho kolegu z Rakuska - volal sa Armin a velmi mu to meno pristalo. My uz mame Luciu, ale stale sa tu chodim inspirovat a v buducnosti to bude urcite nieco originalne. Drzim palce s presviedcanim

JJ napísané 16.06.2005 23:37

pre zz: O mene vanesa som už písala.Meniny má 24.5. a pokiaľ ide o písanie tak je to jedno.U nás tuším je Vanesa a Vanessa.Susedka má ročnú Vanesu a manželov kolega má zasa Vanessa.Záleží na tom ako je napísaná na matrike. Ja mám dcérku volá sa Sarah. Matrikárka sa ma hneď v pôrodnici pýtala či chceme s "h" alebo bez.Podľa mňa ti na matrike povedia aké varianty sú u nás povolené a podľa toho čo si ty vyberieš,ti drobca zapíšu.

zz napísané 16.06.2005 16:48

kto mi poradí ako sa správne píše Vanesa a kedy má meniny

Siska pre zuzu napísané 16.06.2005 12:36

hladaj www.calendar.sk mas tam vsetky mozne mna, madarske, nemecke, anglicke....

zuza napísané 15.06.2005 23:01

neviete mi niekto poradiť kde nájdem nejaké iné mená než sú v sloveskom kalendáre

JJ napísané 14.06.2005 23:26

Ahoj Julia. Neviem kde si nabrala toho Armina ale znie to trochu divne. Mne to pripomína niečo vojenské.Kámoške sa veľmi páčilo meno Aron, no jej manžel jej to hneď vyvrátil, že je to také väzenské meno. A pritom prvé meno chcela dať po ňom (MAREK ARON). Samotné meno znie divne ale tato kombinácia celkom ujde.

Siska per momo napísané 14.06.2005 11:47

Môj švagor ma kamarátku Evelinu a hovoria jej Lina.

julia napísané 09.06.2005 17:21

odkaz pre MOMO - mala som najlepsiu kamaratku v skole, práve s menom Evelina, mnoho ludí ju volalo "IVLIN", ale najčastejšie bola jednoducho EVE.

momo napísané 09.06.2005 08:32

Diky Hannah...stale som v junovych babetkach a kazde rano podavam hlasenie ze sme stale 2v1smile Ozvem sa po porode...snazim sa to naplanovat vsetko na nedelu.

hannah napísané 08.06.2005 20:34

momo ja som si myslela, ze ste uz porodili, ked Ta nikde nebolo vidiet, takze za 4 dni? drzim palce!

momo napísané 08.06.2005 09:29

Ahojte, uz som sem pisala davnejsie, ale teraz mame 4 dni do porodu a meno pre nase dievcatko je uz iste - EVELIN. Co poviete? Ludia sa pri pocuti tohto mena rozdelia na dve skupiny...jednym sa paci a druhi sa zasmeju a zacnu sa okunat ze sa im nepaci. Zaklad mena je EVELINA, madarsky ekvivalent toho je EVELIN , americky EVELINE (evelajn), anglicky EVELYN a hoci by sme radsej ten anglicky, nechceme aby kazdemu pri vysloveni mena hovorila, ze je EVELYN s tvrdym Y. To makke I je u nas na Slovensku prirodzenejsie...Ani EVELINE jej nemozme dat, lebo je smiesne na slovensku hovorit ze sa vola Evelajn...a musim podotknut, ze EVELINA sa mi nepaci. Musi to byt teda EVELIN...ale uz dopredu sa desim, ako vselijako ju budu volat. A stale dumam, ako sa jej da povedat v skratke...mozno nieco prirodzene vymyslime...

Julia napísané 06.06.2005 22:12

takze, moj zazitok je cerstvy a to zo vcerajska, ked som mojmu drahemu oznamila, ze sa mi paci chlapcenské dvoj-meno Tomáš Armin. Kompletne ma zotrel a myslim ze to bude este tvrdy oriesok.....

renata napísané 03.06.2005 19:21

Clanok k tejto teme: www.beauty.sk/spravy/

JJ napísané 30.05.2005 23:30

Takže Gregora asi vyškrtneme.Hľadala som niečo mäkšie a našla som celkom zaujímavé meno: JULIÁN. Čo poviete?

vlcica napísané 28.05.2005 19:32

ahoj, aj mne sa gregor zda byt velmi tvrde ....a asociuje vselico....skus daco maksie radsej predsa len....deti v skolkach su krute smile (ja neviem ..arthur, roland, rodan, roman....) toz aj ja mam dilemy, ale uz sme sa uhniezdili okolo martina a miroslava a nevieme sa dalej pohnut z miesta...pa

Miroslava pre JJ napísané 26.05.2005 22:38

Ďakujem veľmi pekne. A ešte môj názor na mená našich najmenších všetky sú pekné, tak ako s láskou mamička nosí 9 mesiacov svoje dieťatko tak mu aj vyberá meno S LÁSKOU !

LULU napísané 26.05.2005 10:01

Ahojte,

prednedavnom som pisala do tejto diskusie, a nevedeli sme sa rozhodnut na chlapcenskom mene. Dnes je tento problem vyrieseny. Vcera sme sa dozvedeli, ze cakame dievcatko - Sofiu. Mamicky, ktoré hladate informácie ohladne mien a menin kliknite na www.calendar.sk.