Slovenské mená, zahraničné alebo netradičné? Ako vyberáme meno pre dieťa

Anna Veselá 961

Aké meno dať bábätku? Pre niekoho jasná voľba ešte skôr, ako sa na tehotenskom teste objaví druhá čiarka… niekto bude mať pochybnosti aj pár dní po pôrode.

Výber mena pre dieťatko nie je jednoduchou záležitosťou. Meno, ktoré dieťatku vyberieme, ho bude sprevádzať celý život – ak si ho pravdaže v neskoršom veku nezmení.

A tak musíme zvažovať…

Najkrajšie meno pre dieťa

rodinka.sk

Rodičia kladú na meno viacero požiadaviek, ktoré musí spĺňať, no v prvom rade sa im musí páčiť – alebo je to aj tak, že sa musí páčiť rodine 🙂

V každom prípade, rodičia sa musia s menom pre bábätko stotožniť, prijať ho.

Pri výbere mena používajú viaceré stratégie bez toho, aby si ich uvedomovali. Prestavíme si tie najčastejšie.

Meno podľa dátumu narodenia

V minulosti, keď sa dieťa narodilo, dostalo také meno, aké pripadlo na ten deň, hovorilo sa, že si meno „prinieslo“ samé. Predstavte si vianočné deti, Adama a Evu, ktorí sa narodili 24. decembra.

Dnes sa tomu niektorí rodičia zámerne vyhýbajú a skôr dbajú na to, aby bolo meno dieťatka podľa možností čo najďalej od dátumu narodenia. Aby meniny a narodeniny neoslavovalo zároveň. 

Pozrieť si, aké meno v kalendári pripadá na očakávaný dátum pôrodu ich potomka, môže byť zaujímavé a mnohí to určite zo zvedavosti urobia. No veľmi pravdepodobne ho hneď zavrhnú, ak v mennom kalendári objavia na príslušný deň „nepoužiteľné “ alebo zastarané mená typu: „Pankrác, Servác, Bonifác“.

Trendy mená

Pravdou je, že krstné mená veľmi podliehajú módnym trendom. Rovnako sa dá na nich pozorovať aj fenomén globalizácie, keď sa v rôznych krajinách, v tom istom časovom období, uprednostňujú rovnaké mená, napriek tomu, že nevychádzajú z národnej tradície.

Shutterstock

 

Populárne krstné mená

Výber mena sa viaže na módne novinky, obľúbenosť a ich častý výskyt v istom období.

Každá doba mala svoje „naj“ mená. Preto máme dnes medzi najčastejšími menami toľko Jánov, Jozefov, medzi ženskými menami sú to Márie a Anny.

V súčasnosti patrí k najpopulárnejším menám na Slovensku spomedzi chlapčenských mien Jakub, Adam, Michal, Samuel, Filip, Matúš, Tomáš, Sebastián. Medzi dievčenskými vedie Sofia, Ema, Nina, Kristína, Viktória, Nela, Laura, Sára.

Tradičné mená

Sú to klasické mená, ktorými nemôžete nič pokaziť. Majú v sebe istý neutrálny podtón. V európskych krajinách sú to tradičné mená, ktoré existujú po celé stáročia, napríklad Anna, Hana, Katarína, Zuzana, Ján, Michal, Martin, Peter, Pavol.

Originálne mená

Keď rodičia siahnu po extravagantnejších menách, spravidla chcú nimi podčiarknuť individualitu svojho dieťaťa. Zdôrazniť, že je jedinečné, že sa len tak ľahko nenájde dieťa, ktoré by mu bolo, minimálne menom, podobné. Často sú to novotvary.

Medzi výnimočnými menami, ktoré zažiarili v zozname minuloročných mien iba raz, patrí napríklad Americo, Nabil, Quentin, Socrates alebo Lilybella, Minerva, Myrtill, Panka.

So zvláštnymi menami sa matrikárky stretávajú každý rok, keď zapisujú „novinky,“ z dievčenských Bibi, Corazón, Dženifera, Eunika, Chamss, Kexin, Kitty (aj Kitti), Pancheva, Prea, Wiwien, Yori, z chlapčenských Bentley, Bono, D´Angel, Deoface, Gracián, Junior, Krishna, Rolex, Sydney, Zakari.

Hebrejské mená
Hebrejské mená: tieto sú obľúbené.

 

Mená podľa pôvodu

Tieto mená nám vedia napovedať, z ktorej krajiny človek pochádza, napríklad Juan – Španielsko, David – Izrael, Ute – Nemecko, Attila – Maďarsko.

Slovenské mená

Rodičia sa zaujímajú vyslovene o slovenské mená alebo zahraničné mená.

Keď rodičia hľadajú pekné slovenské mená, spravidla tým myslia skôr tradičné mená ako Janko, Zuzana, Alžbeta, Pavol, Ondrej, Anna, teda také, ktoré znejú „slovensky,“ nie exoticky. Pôvod týchto mien však nie je slovenský, často sú to vlastne naše verzie mien, ktoré pochádzajú z hebrejčiny.

Nemáme až taký pestrý výber skutočne slovenských mien, ako napríklad naši českí susedia, kde taká Zdenka, Libuša, či Božena sú tamojšie mená. V kalendári však nájdeme veľa mien slovanského pôvodu, napríklad Svätopluk, Rastislav, Miroslav, Mojmír, Tichomír.

Zahraničné mená

Niekedy rodičia hľadajú aj konkrétne zahraničné mená, napríklad hebrejské mená, keltské mená, germánske mená a podobne.

 • medzi hebrejskými menami vynikajú Sára, Rút, Ráchel, Rebeka, Lea, Tobiáš, Šimon, Eliáš, Noe, Zachariáš, Mojžiš
 • latinský pôvod majú napríklad mená Martin, Lukáš, Maximilián, Viktória, Klaudia, Diana, Silvia, Regína
 • z gréčtiny pochádzajú mená Filip, Krištof, Lýdia, Dominik, Teodor, Štefan, Filoména, Kristián
 • nemeckého pôvodu sú mená Hilda, Leonard, Irma, Vilma, Norbert, Hubert, Žigmund, Arnold
 • anglické mená sú Edmund, Edita, Alfréd
 • keltského pôvodu sú mená Alan, Brigita, Koloman
 • francúzske mená sú Adela, Iveta, Ivona, Nikola

Mená podľa významu

Niektorí rodičia volia meno podľa toho, čo vyjadruje, akú zahŕňa v sebe vlastnosť, napríklad Jakub – druhorodený, Anna – milostná, milá alebo iné napríklad Félix – šťastný, Sofia – múdra.

V tomto prípade sa vraví, že meno predurčí povahu dieťaťa – alebo ako sa hovorí „nomen omen.“

»»»»»»» Prečítajte si aj: Najobľúbenejšie mená u detí – viete, čo znamenajú?

Meno podľa patróna

Voľba mena podľa toho, kto má byť dieťaťu ochrancom, vzorom alebo podľa niekoho, kto rodičom pomohol v ťažkej situácii, napr. Gérard – pri komplikovanom tehotenstve.

V Španielsku je bežné dávať deťom aj desať krstných mien. Španieli totiž pevne veria, že čím viac mien dieťa má, tým viac patrónov pri krste získa, čo nie je na zahodenie vzhľadom na akékoľvek pomery.

Biblické mená

Niekedy rodičia hľadajú vyslovene biblické mená. Platí to napríklad o obľúbenom mužskom mene Michal. V starom zákone hovorí o ňom prorok Daniel ako o veľkom kniežati, ktoré prichádza na pomoc. V Apokalypse je opísaný boj na nebi, v  ktorom Michal so svojimi anjelmi opäť premáha draka a jeho anjelov.

Svätý Marek je zase autorom najkratšieho a zároveň najstaršieho zo štyroch evanjelií.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Najobľúbenejšie chlapčenské biblické mená.

Kým niektoré mená si takmer ihneď spojíme s Bibliou – napríklad Eva, vôbec prvé ženské meno, ktoré sa spomína v Starom zákone, alebo Mária, meno ktoré sa najviac oslavuje v Novom zákone, iné nás môžu prekvapiť: vedeli ste, že nielen  Ester, Ráchel, Rút, Sára, ale aj Abigail, Chloe, Pheobe, Priscilla či Tabitha sú biblické?

iStock

 

 

Meno po slávnej osobnosti

Tieto mená nosili ľudia, ktorí sa stali niečím výnimoční, ovplyvnili dejiny. Často sú to kráľovské, dalo by sa povedať „vznešené“ mená. Rodičia týchto detí túžia, aby dosiahli v živote podobne veľké úspechy, napr. Caesar, Diana.

Meno, ktoré sa dedí v rodine

Vplyv rodiny na výber mena nie je vôbec zanedbateľný faktor. Nezriedka sa v rodine traduje isté meno, zdedené už po prapradedkovi alebo chlapčenské meno po otcovi či meno po zosnulom blízkom príbuznom.

Na druhej strane sa prihliada aj na to, aby sa neobjavili také mená, ktoré už v rodine sú, napríklad: „Sestrina dcéra je Tatiana, ja už teda Tatianu nemôžem dať, hoci sa mi to meno páči.  

Variácie mena

Možnosti, ktoré meno ponúka, ako sa dá meniť, pozmeniť, prikrášliť, zjemniť alebo naopak pritvrdiť (vhodnosť pre detský aj dospelý vek), aké má meno domáce podoby, napríklad Juraj, Jurko, Juro, Ďuro, Jurinko, Ďurinko, Ďuriak.

Ako rodičia rozmýšľame nad tým, ako ho budú volať deti v škole, priatelia, či nezmenia meno na hanlivé, napr. Dorota na Dora, vyslovené s istým pohŕdavým alebo hanlivým podtónom.

Shutterstock

 

Dve a viac mien

V mnohých krajinách rodičia nedávajú dieťaťu len jedno meno ale viaceré. Sú to najmä mená po rodičoch: Juan Garcia Maria…. Alebo rodičia dajú dieťaťu viac mien, ak sa na jednom nevedia zhodnúť. 

Napríklad princ William, vojvoda z Cambridge, má mená štyri. Jeho syn a následník anglického trónu, Prince George, dostal už iba mená tri. Presne toľko mien dovoľujú slovenské zákony. Ak teda chcete vybrať svojmu bábätku viac ako len jedno meno, musíte počítať s týmto obmedzením:

„Každému sa môže určiť viac mien, a to aj cudzojazyčných, najviac však tri mená.“

Retro mená

Jedným z moderných trendov je návrat starších mien, často legendárnych, napr. Kristián, Artuš

Nemusí však znieť až tak veľmi historicky – príkladom je napríklad taký Matúš. V zahraničí je obľúbené retro meno Nora, ktoré zažíva renesanciu. Je v podobnom hľadáčiku ako mená Nova, či Nola.

Niekedy sa stane, že práve niektoré „retro“ meno zažije svoju novú populárnu vlnu a s prehľadom atakuje hitparády najobľúbenejších mien súčasnosti.

Mená, ktoré nám niekoho pripomínajú

Môžeme mať mená v srdci ako ich nositeľov, ktorí pre nás v živote veľa znamenali a vieme, že raz podľa nich pomenujeme svoje deti.

Niekedy meno vylúčime len preto, že si pod ním predstavíme istú osobu, ktorá nám naopak nebola sympatická, ktorú sme nemali v láske, meno sa nám asociuje s osobou. Odôvodnením je často veta: „Mal som takého spolužiaka, kamaráta…“ 

 

Mená podľa priezviska

Niekedy sa meno nemusí hodiť k priezvisku: je pridlhé alebo prikrátke, obsahuje v spojení s druhým menom veľakrát „r“ alebo „šušľavé hlásky“, napr. Tomáš Baláž, Ivana Vananická (samozrejme, ak sa dievča raz vydá, situácia sa môže zmeniť…) 

Mená podľa súrodencov

Dieťatku nemôžeme dať rovnaké meno ako jeho žijúcemu súrodencovi. Teda presnejšie, zákaz platí iba pre prvé meno s menom žijúceho súrodenca uvedeným na matrike na prvom mieste.

No toto spravidla nebýva pálčivý problém rodičov. Tí skôr hľadajú mená, ktoré sa budú hodiť k tomu, čo už doma majú. Dokonca počítačové roboty už majú za tie roky rodičov ako tak načítaných a vyslovene im ponúkajú mená pre súrodencov podľa ich vkusu.

Vedeli ste, že napríklad k menu Jakub vyberajú neskôr rodičia pre súrodencov mená ako Alexandra, Benjamín, Daniel, Eliáš, Ethan, Hana, Lea, Lukáš, Rebeka? Súrodencom Anny vyberajú rodičia mená Mária, Karolína, Rút, Veronika, Jakub, Matúš, Tomáš.

A ešte zaujímavosť: rodičom, ktorým sa páči tradičné meno Anna, sa často rozhodujú aj medzi menami Klára, Dorota, Alžbeta, Liliana, Margaréta, Elena, Helena.

Mená, ktoré sú dovolené

Viete, ako je to s určením mena z pohľadu práva? Pri výbere mena platí 6 zákazov, – medzi inými by ste napríklad nemuseli uspieť, keby ste chceli dať vášmu bábätku meno Marhuľa alebo Superman. Pravdepodobne vám nebudú chcieť uznať zrobnelinky mien, ako Marienočka alebo Kubíček. Ako sa však dočítate v spomínanom článku, s pravidlami je však možné niekedy aj „vybabrať.“ 

Mená podľa kalendára

Niekedy vyberáme meno aj podľa toho, či je alebo nie je v kalendári – máme istotu, že dieťa bude mať svoj meninový deň podľa kalendára.

Ten býva rozšírený o nové mená iba raz za čas (naposledy koncom roka 2020), kedy napríklad k Anne oficiálne pribudla aj Aneta alebo k Márii Mia.

Tieto mená niežeby dovtedy neexistovali – sú však akoby schované v tzv. rozšírenom kalendári. Napríklad meno Alica nájdeme v slovenskom kalendári 6. septembra. Podľa rozšíreného kalendára oslavujú v ten istý deň meniny aj Bria, Brian, Magnus, Mansvét, Zachariáš.

Prečo meníme mená?

Niekedy rodičia meno vplyvom neočakávaných udalostí na poslednú chvíľu zmenia – napríklad preto, že ich najkrajšie meno obsadil tesne pred narodením niekto iný v rodine (potom môžu prísť tie divné pocity, že im druhí ukradli meno pre dieťa). 

Alebo počas tehotenstva niekto z rodiny zomrie a vtedy dostane meno milovaného otca alebo mamy prednosť pred naplánovaným výberom mena.

Shutterstock

Prelistujte si v zozname mien: chlapčenských aj dievčenských

Redakcia pripravila pre Vás: zoznam mien podľa dátumu, zoznam dievčenských a chlapčenských mien podľa abecedy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (73 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

 1. Ahojte potrebovalaby som poradiť.Čakámebábo,hoci ešte nevieme čo to bude,ale môjmanželje pevne rozhodnutý že ked to bude dievča dáme mu meno Lesia.Chcela by som poradiť ako inak by som ju vedela pomenovať (Lesi,Lesinka?)

 2. Môžeme použiť ešte jednu stratégiu.

  1. krok

  Z dvoch skupín „pravé/nepravé mená“ vybrať „pravé meno“. Pod pravým menom rozumieme meno ktoré v materinskej reči má jasný význam.

  Napr. pre slovenku je „pravé meno“ Ľudmila a „nepravé meno“ Hannah. Pre hebrejku je to opačne.

  2. krok

  Meno by malo znamenať to čo dieťaťu prajeme, alebo čo si želáme žeby z neho bolo, prípadne aké by malo mať vlastnosti ako človek.

  3. krok

  Zhodnotiť či vybrané pravé meno má ľúbozvučný zvuk samostatne aj spolu s priezviskom

 3. Zaujimave nove meno je napr. Postscriptum, myslim ze v US ho pred casom podarilo dat. Pekne nie, co poviete? zwinker taky Posťo alebo Posťa

   

  Alebo Fagia, ako som tot v elektricke zapocul, dve babenky sa bavili uplne vazne. No nedaj take zvukomalebne meno. Aspon pogooglit by sa patrilo, kym take cosi tresnem.

   

  Jaaj ludia, netreba ziadne starosvetske mena, staci trocha rozumu a citu pre mieru, ked sa niekto vola Mathias Haluska, to tiez hovori nieco o jeho rodicoch.

 4. Je vhodné si i pozrieť čo tie mená môžu tiež znamenať, ku príkladu tu: mena.wz.sk

   

  Už dlho vyberáme, vyberáme, premýšľame a ešte stále vybraté nemáme

   

  smile

 5. Ahojte. Ja som rozmyslala nad menom diego ..uz som pocula ze na slovensku uz take meno je.. Len nikde ho nemozem najst. Neviem o mene nic.. 🙂 tak ak by niekto vedel budem rada jed napise…

  1. načo si také meno dávala? iste ani nevieś, ćo to v preklade znamená.
   a prečo teraz silou mocou potrebujes nejake meniny. myslis, ze ked jej vymyslis umely termin slavenia jej mena, ze zrazu ho bude mat rada? nie! vzdy ju to bude stvat, ze jej manzel neoslovi Milka, Zlatka, Janka, Lubka…. prosto Naomi. ako nah.vn.

   1. tykoza, tvoj komentár svedčí len o tom, že si zakomplexovaný človek a potrebuješ sa navážať do druhých. Hanbila by som sa na tvojom mieste niečo také napísať.

 6. Ahoj.Mame doma chlapceka Klementina a teraz cakame dievcatko.Chcem,aby sa volalo Hydrargira,Hermiona alebo Hortenzia.Co myslite,ktore je najkrajsie? Dakujem

 7. mne sa strasne pacia mena: Noel, Bastian, Alexander,Timotej

  a z dievcenskych: Sara, Saskia, Noemi

   

  juuuj vela ich je

  1. máš veľmi zlý vkus!
   i kde vyhrabala také mená? a čo tak Paľko, po Demitrovi, keď i tak hrdo plakala za ním? Hmm..Alebo JKuraj po Jánošíkovi? hmmm..heto.. to rovno daj dievćatu meno Dunčo

 8. Ahojte,

  volám sa Alexandra a mne osobne sa toto meno veľmi páči zwinker a aj keď sa ešte deti nechystám mať, veľakrát som rozmýšľala nad menami svojich budúcich detí. A to by mohli byť,

  -pre chlapca: Leo, Filip alebo Jakub

  -pre dievča: Emma, Rubby alebo Hannah. smile

  Som veľmi rada ak som náhodou niekoho inšpirovala Razz

 9. ahojte vsetci !!!!!hoci nie som tehotna ani sa na to v najblizsej dobe nechystam uz ako male dievcatko som rozmyslala nad menom mojich deti chcem ich mat najviac 3 a tak som uz definitivne rozhodla:takze toto su mena pre moje deti:ak to budu dievcata tak im dam mena:sofia,terezia,anina.

  a pre chlapcov mena:tobias,oliver,marek.rada by som vedela vas nazor !ak chcete pripiste mena ktore sa pacia vam!dakujem velmi pekne smile zwinker Big Grins Cool Mr. Green Razz Redface Surprised

 10. Chcem sa spýtať,ktoré z týchto mien by ste vybrali:Salma,Hanna,Linda,resp.Denis,Marko.Priezvisko je Polákoví.Vďaka

 11. Váš komentár

   

  Hlupáci! Aj ten najsprostejší piatak musí vedieť, že sa píše „bábätko“, a nie bábetko.

  1. Dobrý deň prajem,
    
   vďaka za pripomienku, chtiac-nechtiac si vám dovolím oponovať.
   Z hľadiska slovenského pravopisu máte bezpochyby pravdu.
   História nášho portálu však pozná dôvody, prečo používame síce spisovne nekodifikovanú, ale za 10 rokov existencie akceptovanú alternatívu s obyčajným e.
   Osobne si myslím, že z hľadiska marketingovej či umeleckej originality má autor diela právo na kreatívnu alternatívu voči pravidlám, štandardom, normám,…
   Naša alternatíva je akceptovaná natoľko, že som sa už neraz stretol s názorom, aby sme podali návrh jazykovednému ústavu slovo bábätko akceptovať aj v tvare bábetko.
    
   Pre zjednodušenie – prosím, prijmite náš názov ako kombináciu slov moderného slovného spojenia „elektronícké bábätko“, v skrátenej forme e-bábätko, jedným slovom bábetko.
    
   Verím, že si na náš originál pri surfovaní portálom rodinka.sk zvyknete a bude vám časom rovnako prijateľný, ako kodifikovaná verzia so širokým ä.
    
   S pozdravom
   Gabriel Pavlík – administrátor babetko.sk – rodinka.sk

 12. No ja som si vybrala najprv Viven, teraz som sa pevne rozhodla pre Sofiu a uz nezmenim nazor. Paci sa muzovi aj mne aj dcerke Viktorii. Viete mi navrhnut druhe meno k menu Sofia ? Diky

 13. Aji, myslím, že ku vašemu priezvisku sa hodí de facto každé meno, čo je výborné – nie všetci majú také šťastie zwinker . Ako ste sa nakoniec rozhodli? Ja preferujem mená menej časté, ale nie veľmi exotické, napr. Radovan, Ivan, Igor, Andrej…, aj Viktor by sa hodilo ku Richardovi… Z dievčenských mien tu napr. vôbec nebola spomenutá taká Alžbeta (s ktorou sa v tomto období v mojom okolí dosť pretrhlo vrece), aj mená Karolína a Karin sú pekné, nehovoriac o Adriane napr., čo je krásne meno aj v kalendárnom tvare a zároveň sa dá rôzne tvarovať a určite by dnes bolo aj originálnesmile.

 14. Mne sa najviac pacia pre dievcata mena jasmin, july,bella,susan, evelyn a alice(paci sa mi citana forma elis)…meno pre chlapca sa mi paci noel smile)

 15. my mame doma 5 deti 2-krat dvojicky raz dievcatka :Cynthy-Lee Samantha, a potom este 2 chlapcekov dvojicky :Joshua,Jonathan, a po 5 rokoch sa nam narodilo 5 dieta chlapcek Nathalien

 16. AHOJ AJA PAN BOH VAM DOPRIAL.MNE OSOBNE SA PACIA MENA ZARA NELLA STELLA SONA,TADEAS. JONAS.A JA MAM SYNA MENOM DAMIAN TAK NEVIEM

 17. ahoj baby smile chcela by som vas poprosit o radu … s manzelom cakame trojicky smile (v plane bolo dopriat nasemu Riškovi surodenca a nakoniec z toho maju byt trojicky smile) ). Chcela by som sa opytat ci by ste mi nevedeli poradit s nejakymi menami … maju to byt dvaja chalani a dievcatko smile doma mame Riška (Richard) a dalej sme bezradny :(( Priezvisko je Helcman/Helcmanová

   

   

   

  Ďakujem smile

 18. mne sa nenormalne paci meno Timea pre dievcatko to je definitivne a pre chlapca budem este rozmyslat ale ryan je nadhera taktiez sebastian thomas, adrian su celkom slusne chlapcenske mena smile ale je to fakt tazke s tymi chlapcenskymi lebo slovenske ako filip to je otrasne meno podla mna …a taktiez sara sa mi lubilo kym som nezistila ze musim umyt sary s hrnca po kukurici big green a este frederika ked niekto da taketo meno tak jeho dieta lutujem lebo bude na sto percent zakomplexovane 😛 .prepacte ze som zla ale chcem len zachranit tie chudence deti lebo na tie asi nemyslite vacsina mamiciek 😛 takisto ako moja mama nemyslela na mna ked mi davala meno Dasa …doteraz nepoznam nikoho stymto menom 😛

 19. Prosím, vie nám niekto poradiť?

  Sestra včera porodila dievčatko v nemocnici v Dunajskej Strede, dala jej meno Amy, no odmietli jej to meno zapísať, nakoľko také meno nemajú zapísané v knihe na matrike, nadarmo hovorila, že pozná minimálne tri dievčatká s menom Amy v Šalskom okrese, nechceli uznať ani internetovú stránku babynamesworld.com. Zapísali jej meno Amina, z čoho je zhrozená. Vie nám niekto poradiť ako ďalej? Ďakujeme!!!

  1. Vyjadrenie sa vedúcej matričného úradu BA k tejto veci:
   Na Váš dopyt odpovedám nasledovne:
   Čo sa týka osobných mien, nemožno zapísať do matriky meno hanlivé, neosobné, domácku podobu mien, meno mužského pohlavia dievčatku a naopak a meno žijúceho súrodenca, ak je v matrike uvedené na prvom mieste. Ak nie je matrikárke známe osobné cudzojazyčné meno, a nie je uvedené ani v žiadnej dostupnej literatúre, ako napr.: „ Vyberte si meno“, „Meno pre naše dieťa“, nie je ani na internetovej stránke http://www.babynamesworld.com, vtedy podľa § 2 ods. 2 zákona NR SR č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku v znení neskorších predpisov, je treba aby rodičia na požiadanie matričného úradu skutočnosti o taktom cudzojazyčnom mene preukázali potvrdením zo zastupiteľského úradu toho štátu, ktorého meno chcú dať so matriky zapísať.
   Čo sa týka mena Amy – je to podľa internetovej stránky osobné meno ženského rodu a je francúzskeho pôvodu, takže prípadne by ste mohli doložiť matrike potvrdenie z Francúzskeho veľvyslanectva.
   Nevidím však dôvod na takýto postup, pretože toto meno je na oficiálnej internetovej stránke, je to meno bežne používané meno, ( Amy Winehouse), takéto mená uvedené na internetovej stránke akceptujeme, dokonca sme ho dostali do pozornosti ako pracovnú pomôcku cez MV SR a podľa toho aj iné osobné mená zapisujeme do matriky. V prípade nesúhlasu, môže sa Vaša sestra obrátiť na Obvodný úrad v Dunajskej Strede, ktorý matriky v okrese metodicky usmerňujú a riadia, prípadne na MV SR.
    
   PS: nakoniec sme zohnali potvrdenie na podobu mena Amy od Írskej ambasády, ktorá nám ju poslala poštou zadarmo, po tom, ako nám potvrdenie odmietla vydať Britská ambasáda, nakoľko ani jeden z rodičov nie je brit, a veĺvyslanectvo USA si za potvrdenie účtuje 30 USD.

 20. mame chlapca Daniela…uplny poklad…a ked sa zadari este jeden …tak bude Damian….a ked vytuzene dievcatko…tak Michaela…..

 21. no som zvedava, ci do konca mojho tehotenstva nejako nasim detom vyhovorime, aby sa ten dalsi potomok nemusel naozaj volat EDMUND smile))

 22. ahoj,mame vybrate dve mena,vivien pre dievcatko a marko pre chlapca,vivien som si tu uz nasla,ale chlapcenske meno marko nemozem najs…nieco o nom prosimsmile

 23. moje meno sa páči aj ked som sa mala volať Jana, som spokojná s týmto ktoré mi dali. ja už mám vybraté mená pre dievčatko aj chlapčeka a rozprávali sme sa o tom aj s priatelom aké mená sa páčia jemu.

  chela by som ešte reagovať k tomu mailu v ktorom sa pani pýtala, či je možné dať meno dievčatku Kiara, áno je to možné. moja kamarátka má dcérku s takým menom dnes už je možné si vybrať aj exotickejšie mená.

 24. Tak moje meno je Miram nasim sa to meno paci ale mne az tak nie mna vsetci volaju Mirka alebo Miriam ja som sa mala volat Sara alebo Daniela po mame no ale mne sa paci uplne ine mena nedala by som mojmu dietatu meno Miriam lebo mne sa osobne nepaci s dievcenkych mien sa mi pacibig greenominika Lauru Diana Vanessa a tak no a u chalanou to je Kristian Marek Jakub Samuel Tomas no a Tadeas

 25. chcela by som zistit kedy ma meniny Damian a ako by sa dalo toto meno zapisat do slovenskeho kalendara co najskor dakujem!!!

 26. ahojte…ja sa volam Denisa..ani si neviem predstavit ako mohlo mojho otca napadnut taketo meno..moja mama chcela Margareta..ach este ze som Denisa:-)..ale povodne som sa mala volat Katarina,lenze otcovi zomrela sestra a ona sa tak volala..ale je to najkrajsie meno..a urcite sa moja dcera tak bude volat..este sa mi pacia mena Kristina,Lenka,Lea,Julia…no a keby som mala aj syna tak urcite sa bude volat Jan..pretoze to priatel tak chce a on sa tak vola ale zas nie som proti:-).. mne sa paci aj Stefan..lenze tolko stefanov mame v rodine ze uz by sa asi nenaslo dalsie miesto..ale napr.aj Lukas, Kriatian,Ovidius,Klaudius sa mi velmi pacia..tak uvidim co z toho bude?

 27. ja chcem dať svojej dcérke meno Zara, čítala som, že mnohé mamičky toto meno zaujalo.. Neviem o ňom veľa, ani kedy má meniny. Vie mi niekto pomôcť? ďakujem

 28. ahojte volam sa Bronislava no vacsina ludi ma oslavuje Broni,Bronka,Broňa…v mojom okoli nepoznam dievcata s rovnakym menom takze som spokojna ze nepatrim do skupiny mien, ktore ma mnozstvo ludi,aj ked nie som nadsena..big green ja osobne mam rada mena Tereza,Timea,Tamara,Olívia,Lea,Zoja a zaujalo ma aj meno Alexa..z chlapcenskych najma Tobiáš a Šimon mozno Branislav,Richard..este mam cas na vyberanie pre vlastne dieta ale pekne a malo sa vyskytujuce mena ma vzdy vedeli zaujatsmile

 29. Ja sa volám Mária a nemám rada svoje meno, pôvodne som mala byť Natália alebo Daniela(po otcovi) priznám sa, že by som bola tak omnoho spokojnejšia. Ale všetci ma volajá Maya alebo Mia a je to v poho:-)myslim, že rodičia by mali dieťaťu vybrať meno, na ktoré sa dá urobiť prezývka, ale nie urážlivá ale nejaká pekná napr. Laura- Lo, Lolitta a podobne. Mam síce len 16 a dieťaťu neuvažujem:-)ale mená už mám vybraté. Moje obľúbené dievčenské meno je Leila, ale pravdepodobne to bude Sofia( po hebrejsky múdrosť), možno by mohla byť Emma, Vanessa alebo Laura. Čo so týka chlapca- Samuel, Tadeáš, Michal.

 30. Ahojte,vie niekto poradit stranku,kde by som nasla vyznam mien-povodny,historicky..poprosim,napiste mi do mailu…dakujem

 31. Pani autorka, neviem, kde ste zobrali tieto statistiky, ale sú nesprávne, teda aspoñ co sa týka Spanielska. V roku 2004 top muzských mien, podla statistického úradu spanielska bol: Alejandro, David, Daniel, Pablo, Adrián. U dievcat to boli mená: Lucía, María, Paula, Laura, Marta.

  V roku 2006 sa to velmi nezmenilo, muzské najpouzívanejsie mená zostali: Alejandro, Daniel, Pablo, david, Adrián a dievcenské mená: Lucía, maría, Paula, laura a Claudia.

 32. PRE: maria.b

   

  Dobry den,

  Videla som na ineternetovej stranke, ze dost ovladate cudzie mena – akych povodov su, co znamenaju a kedy maju meniny.

  Chcela som sa opytat na dievcenske meno ZARA. Citala som aky je to povod a jeho vyznam ale mna by zaujimalo este datum menin v akom kalendari alebo pripadne nejaku internetovu stranku, kde by vsetky tieto mudrosti boli a mozno, kde by boli aj. ine zahranicne a cudzo znejuce mena.

  Dakujem velmi pekne a prajem pekny den.

 33. EVELYN- čes., eston.,- 24.12.,šveds- 12.2.,lotyšs-26.2.,madar- 26.5., usa-12.6., povod – hebrejsky, význam- živa, životaschopná, odvodené od mena Eva, v EU sa píše EVELÍN-a

 34. Ja by som sa chcela poradit chceme dat dcere meno ZARA ale nikde nemozem nic o tomto mene najst a neviem ci mi ho zapisu na matrike neviete nahodou niekto nieco dakujeeeeeeeeem

 35. DEANA – meniny – 1.júl / kalendar usa/. ,význam – sudiť, rozhodovať, pôvod- deana-hebrejsky, deanna- hispansky

 36. Ešte mi napadla Saskia. To je tiež pekné meno a tiež má „ia“. Bianka a Saskia…))) No hlavne, nech je druhé bábo zdravé…

 37. Bianka je krásne a zároveň krátke mäkké meno. Druhé meno by malo byť najskôr tiež krátke a mäkké, napr.Eliška, Anežka. Alebo na B- Beáta, Barbora. Alebo v mene Bianka je dvojhláska, tak meno, kde sú dve samohlásky spolu: Lea, Timea.

  Všetko to však závisí od toho, čo sa páči rodičom. Napr.moja staršia dcéra je Lujza a druhej som naprv dala meno Eliza, lenže muž si to rozmyslel, takže máme Lujzu a Frederiku. Jedno krátke tvrdé a druhé dlhé mäkké meno…*smile) Ale zvykli sme si a tie mená im úplne sedia. Staršia je vážna, príliš rozumná a mladšia je taká veselá kopa.

 38. ahojte, ja čakám druhé bábo, mám dcérku Bianku, a pravdepodobne to bude dievčatko, chcem poradiť nejaké pekné dievčenské meno, ktoré by sa zároveň hodilo k Bianke. Ďakujem, Tina.

 39. ahojky cakam prve babo uz vieme ze to bude babula mne sa paci meno Vanesska ale neviem ako ju budeme prezivat?skuste mi poradit diky

 40. Ahojte, prosim, skuste mi poradit meno pre chlapceka. Radsej by som chcela nieco kratsie, aby sa nedalo „zhovadit“. Mne sa velmi paci meno Julian, ale pri predstave, ze na mojho syna budu v skole vykrikovat „Julo“ som tento vyber prehodnotila. Kratkych a peknych dievcenskych mien je dost, ale nechcem svojho syna volat Emmasmile)

   

  Dakujem za radu.

 41. Ahoj. Čakám druhé dieťa, pravdepodobne dievčatko. Neviem sa rozhodnúť medzi menami ako Emma, Natalie, Anabella alebo Ella. Mám už syna Artemisa Adriana a po tomto mene chcem niečo normálnejšie, ale problém je v mojom partnerovi, ktorý je na exotické mená. Prosím poraďte mi.

 42. Ahoj. Čakáme prvé a vytúžené dieťatko a hľadáme nejaké pekné chlapčenské mená. Pre dievčatko máme vybrané meno Vaneska, ale na poslednom ultrazviku nám povedali, že budeme mať chlapčeka 🙂 len aby sme boli aj s drobátkom zdravý.

 43. AHOJTE ,PROSIM VAS PEKNE CHCELA BI SOM VEDIET KEDY MA MENINY VANESA ALE NA SLOVENSKU NIE MADARSKY ANI ČESKY KALENDAR DAKUJEM VAM VELMI PEKNE.PA

 44. Ahojte chcem sa opytat ci meno Vaneska je Slovenske meno v kalendary som ju nenasla ak viete, tak mi napiste kedy ma meniny.dik

 45. RE:Lenka J :VIVIEN – meniny 2.12 /madarsko/, 2.12 /usa/ ,10.3 / francuzsko/., v českom kalendáre sa meno piše VIVIANA- latinsky povod, význam- živý, plný života

 46. dnes som sa dozvedela, že budem mať ako druhé bábo dievčatko. Niekde som počula meno Kiara a zapáčilo sa mi, no neviem kedy má meniny a čo to meno znamená. Vie mi niekto poradiť?

 47. Pre Mišku – aj ja som za Sabínku smile Pre Evku – čo povieš na Juraj, Andrej, Igor, Ivan? Všetko klasika, ale málo časté a nedajú sa komoliť ani zosmiešňovať.

 48. podla mna alica nieje tvrde meno mozno preto ze ja sa tak volam…ale je aspon originalnejsie lebo na skole sme len 2…

 49. Ahojky mohli by ste poradit cakam prve babetko,bude to dievcatko neviem sa rozhodnut nad menami Emma,Timea,Vaneska,Sabinka.Diky

 50. Kedy má „SARAH“ meniny?

  Menný kalendár Deň Meniny

  Ukrajina 26. Júl Sarah, Sara

  Francúzsko 4. Október Aure, Bérénice, François, Frank, Orianne, Sarah

 51. Moja dcerka sa volá Bianka a vela ludí ju volá Dianka dokonca na matrike ju zapísali ako Bianca co nam robí problem.Teraz čakam druhe dieta a rozmyslam nad menom s ktorim nebudu problemy.

 52. Jeej, to som rada Janka P. ze mas Alenku, i ja ak budem mat dceru dam jej Alenka, zatial mam syna Viliam a som na toto meno patricne hrda. V nasom kalendari je naozaj tolko krasnych mien, ktore nam mozu cudzokrajci zavidiet.

 53. Moja trojročná dcérka sa volá Alenka. Ak budeme mať druhé dieťatko, bude to Jarko alebo Tánička. Mne osobne sa páči veľa mien v slovenskom kalendári a je mi ľúto, že sa pomaly strácajú, hosi sa svet „globalizuje“.

 54. Ahoj JJ, tak sa aspon uvadzas, dufam, ze ak sa Ti v decembri narodi dievcatko, das jej meno Timea, aj ja som dala mojej uz rocnej dcerke toto meno a stalo sa velmi oblubenym, vsade naokolo sa s nim stretavam. Myslim si, ze je to krasne meno a da sa jej hovorit rozne- Timi, Timejka, Timinka, Timuska ,… Tak vela stastia

 55. Ahoj Dodo, držím palce. Alex je pôvodne domáca podoba mena Alexander alebo Alexej, aj meniny si môžete vybrať kedy budete oslavovať. Originál Alex je vo švédskom kalendári 12.12., Alexej v našom 9.1. a Alexander 27.2. Význam: Alexander z gréckeho Alexandros – obranca mužov, Alexej ruské meno z gréckeho álexis – pomoc, alexin – brániť, čiže obranca.

 56. Zajtra ideme už rodiť a doteraz sa nám nepodarilo zistiť kedy má meniny a význam

  tohoto mena poradte nám.Meno je Alex.

 57. Ahoj Tinka, podľa knihy Majtán, Považaj – Vyberte si meno pre svoje dieťa má Damián meniny 27.9., pochádza z gréčtiny podľa starogréckeho lekára

 58. Ahoj Miška, meno Nikolas je z frnacúzskej alebo anglickej podoby mena Nicolas, čiže Mikuláš, znamená víťaziaci medzi ľuďmi, víťaz, podobne ako Viktor, Vincent, Žigmund a meniny má 6.12.

 59. Ahoj,mohol by mi prosim niekto napisat,kedy ma meniny Zara,hladali sme to na na nete a nemohli sme sa to dopatrat,ta prosim pomozte,dakujem.

 60. Mne sa velmi pacia mena Matus a Mia,ale Mia sa v mojej rodine zatial nikomu nepacila,paci sa iba mne a manzelovi, a nie je ani v kalendari iba vo svedskom.

 61. Pre Lauru: Obe mená sú krásne, mne osobne sa tiež viac páči Jasmina, je ale menej časté a nie je v kalendári, preto možno to prehováranie… Záleží aj od priezviska a čo hovorí srdiečko smile

 62. Pre Lilu: Kniha Majtán/Považaj Vyberte si meno pre svoje, ktorou sa vraj matriky riadia, obsahuje aj meno LIlla, treba byť slušne neodbytný. Veď zapisujú mená Anna, Emma, Ella, možno by som skúsila informovať sa na matrike v inom meste – iní ľudia, iný prístup. Meno Leonela som našla na nete ako meno hrdinky staršej venezuelskej telenovely, asi treba vybavovať tiež potvrdenie z veľvyslanectva. Držím palce!

 63. chcela by som pomôcť lile,

  čo sa týka tých dvoch spoluhlások vedľa seba v slovenčine tak čo hovoria na matrike na slová vrčať, klzať, mrtvy, svišť……, skôr bude problém pri zápise dvoch rovnakých spoluhlások vedľa seba, matrika vam robí nezmyselné problémy svojmu dieťaťu môžte dať aj medzinárodné meno, myslím si že je na to nejaký zákon už dávno neplatí, že musí byť len v slovenskom kalendári, takže si to svoje vysnívané meno zadaj do googla a vysvetli zaostalej pani matrikarke, že svet sa globalizuje

 64. Potrebujem poradit, uz dlhsi cas sa mi paci meno Jasmina, Jasminka….ale manzel a kamaratky ma prehovaraju aby bola mala Barborka, ktore meno je vhodnejsie, co myslite…

 65. Ako ste dopadli? Dali ste iné meno? Didiana naozaj nie je v žiadnom ani svetovom zozname mien. Je tam len Didina – francúzske meno. Didiana je len prezývka moderátorky Dagmar Dianovej.

 66. Pre Ivanu:čo tak chlapčenské meno DAMIAN. Meniny má 26.9./KATOL.KAL./ Ja mám syny Damiana/v novembri bude mať 12r/ a voláme ho Damik, Damuško.Dcéru Nikoletu /13r/ a v decembri čakáme Timeu alebo Alexandru /ešte neviem/.

 67. Chcem vedieť, či môžem konečne používať svoje meno, čo je LILLA pôvodne a na matrike s vysvetlením, že slovenčina nepozná dve spoluhlásky vedľa seda myslím si , že je prinajmenšom čudné. Taktiež nemôže dať synovec svojej dcére meno Leonela, tak sa totiž volala moja lpra-pra babička. Žiadajú od nás akýsi dôkaz, že toto meno existuje, aký význam má a odkiaľ pochádza. Som z medzinárodnej rodiny, kde každý náš prechodca bol inej národnosti, no láska a osud ich spájal. Moja pra-pra babička pochádzala z porugalska a volala sa ako som už spomínala Leonela. Prosím poradte nám, čo máme roboť, kde hľadať pomoc, aby sme toto dievčatko mohli volať podľa vôle ich matky, nie je to hanlivé meno, Existuje u nás meno Lea aj Nela, no zapísať Leonelu na matrike nechcú. SOS pre nešťastných rodičov !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 68. Meno DIDIANA sme nenašli v žiadnom zozname a preto nám ho nechcú vpísať na matrike do rodného listu. Čo máme robiť, aby toto meno bolo zapísané na matrike.

 69. REBEKA- 9.3-český kal., hebrejské meno- dobré živená, tlstá, okuzlujuca, Beki, Rebuška, Reba, ….PS: spÝtať,

 70. mám doma 3 ročnu dcérku Ninku. Bývame v Komárne tak sa aj v porodnici potešili, že konečne neaké iné meno ako madarské, alebo exotické.Pre chlapca sme mali vybraté Aleš. Plánujeme druhé bábätko a akurát hladám na stránkach, listujem neaké vhodné mená. Páčia sa mi ruské mená, aj chorvátske….Napr. chlapčenské meno Goran. baby listujte, hladajte cez google napr.: http://www.babynames.com, alebo http://www.babynology.com. tam nájdete mená zoradené podla štátov, čiže kto chce niečo extra to nájde.A je tam toho až až…..

 71. Pre Janku, ktorá hľadala pre dcérku meno staroslovanského pôvodu:

  Z povestí o Slovanoch si pamätám meno Drahomíra (to bola povesť o statočnej Drahomíre). Myslím, že by to celkom pekne ladilo spolu: Mojmír a Drahomíra…

  Iné mená slovanského pôvodu sú: Ľudmila, Drahoslava, Milota, Dobroslava, Miroslava, Vladimíra…

 72. Ahoj všetci, čo vyberáte meno! Pozrite si http://www.calendar.sk alebo http://www.babynamesworld.com, dá sa tam nájsť kto má kedy meniny, pôvod aj význam mien. Ja čakám tretie a tuším, že to bude chlapec, lebo sa mi začínajú vynárať intuitívne chlapčenské mená, s ktorými som mala predtým problém a žiadne sa mi nehodilo. Pre dievča mám jasno – Marina alebo Mariana a pre chlapca zatiaľ 3 alternatívy, také úplne normálne mená, čo sa už asi ani nedávajú – Alexander, Vladimír alebo Adrián

 73. Mojemu dietatku by som chcela dat meno Patrik,Vanesa a Viktoria,ale neviem co tieto mena znamenaju a mohli by ste mi este napisat kedy ma Vanesa meniny.Velmi pekne dakujem.

 74. čakám druhé bábo a páči sa mi meno pre dievča Kiara a pre chlapca Kevin.

  Nevie niekto čo tieto mená znamenajú a kedy majú meniny? Ďakujem

 75. dvojicky divcata a chcela by dat mena Marissa a Miranda nevedeli by ste mi pomoct ze kedy maju meniny a co tie mena znamenaju.Prosim

 76. ahojte čakám prve bábetko a neviem si vybrat žiadne nezvyčajne meno aj pre chlapca aj pre dievča. poradte mi niečo pekne a zaujmave

 77. Ale ved Ursula je krasne meno… Zastavam nazor, ze vynimocni ludia maju vynimocne mena a to nemam na mysli Jessiky, Vanessky, Chiare, Marcusov, Christianov a pod. Pacia sa mi menej frekventovane slovanske mena.

 78. Niekto sa pytal na meno Timur.Maria b. odpovedala,ze ma meniny v madarskom kalendari a ze to znamena chromy.Timur ma ale povod v mongolsku,znamena zelezo a v madarskom ani v ziadnom inom kalendari som ho nenasla.Sama mam synceka Timura a datum menin si budeme musiet vymysliet.

  S

 79. ahojte vsetci…ked um mozem vyjadrit svoj nazor(aspon dakde), tak sa pripajam k tejto diskusii. Som rada, ze tato stranka existuje, lebo mam moznost vyberu viacero mien a to aj zahranicnych, co ocenujem, lebo xcem, aby moje deti, ktore su uz mimochodom na ceste, mali pekne meno a rozdielne od ostatnych. Sloovenske mena a mi velmi nepacia, preferujem skor zahranicne, aj ked, som uz pocula vselijake mena..napr.moja kamoska dala meno svojej dcere Ursula a to ma zarazilo, lebo ho nema len tak hocikto.Vravi, ze je to jej hrdinka z filmu.No ja neviem, lebo to dieta, ked vyrastie, bude mat dost traumu na cely zivot…a to by som nechcela a tak som sa jej to snazila vyhovorit.No co uz, ked je to pokrstene.Ja davam svojej dcere meno Viktoria, lebo v preklade to znamena vitazstvo…a stretla som sa s viacerymi nazormi, ze je to pekne meno, i ked to ni je ojedinele, ale mne sa pacismile

 80. Česko-2. Február-Nela, Slovensko-31. Máj-Petronela. Pôvod:rôzný

  Význam: odvodené od Kornélie, Petronela, Helena, Eleonora

 81. vyberam meno pre nase druhe dieta a z dievcenskych sa mi celkom paci Nela ale neviem kedy ma meniny ani akeho je povodu a co znamena toto meno.nase prve dieta sa vola Brano

 82. Nevie niekto pomôcť pri výbere mena pre našu dcérku? Meno musí mať staroslovanský pôvod alebo musí byť rýdzo slovenské. Náš starší syn sa volá Mojmír. Ďakujem.

 83. Mám syna volá sa Alex Mário, voláme ho Alex, Ali. On je na svoje meno asi hrdý má 3,8 roka. A keď mu poviem dáku zdrobnelinku, tak ma zakríkne mami ja som Alex.

 84. Petrovi: To si taky samolubi, ze chces, aby sa obe deti volali po Tebe? Neskusis do toho vyberu vlozit trochu fantazie? Pedro na Slovensku bude zniet dost smiesne. Ak sa tak bude volat, uz teraz ho lutujem. Prepac, ale je to moj nazor.

 85. Mam jedneho syna a vola sa Peter a cakame druheho . Chceme dat druhe meno Pedro . je to mozne??? Dakujeme za nazor alebo radu.

 86. Jaj, tak to nic, lebo to vyodilo iba preto, ze v tom nazve je MIA, paMIAtka zosnulych. Ale to je iba jedno z mien, nad kt. uvazujem, este uvidime

 87. maria, mozem sa spytat, kde si nasla tie meniny pre Miu? lebo mne na 2.11 vychadza na sviatok zosnulych, niekde mi este naslo Cezara na tento den, tak by ma zaujimalo, kde sa da najst viacej mien

 88. Jessika- čr-4.11. ,usa-24.5, preklad-pozorovateľ,bohatá, v istom preklade je zženštelý muž, pôvod -hebrejsky

 89. Moja dcera chce dat dietatku meno Markus, ale nevie kedy by oslavovli meniny. Uvitali by sme kalendar v ktorom sa toto meno nachadza. Ak viete poskytnut nemecky kalendar krstnych mien boli by sme radi.

  Zdravi nastavajuca mamicka a babicka.

 90. Neviete mi niekto pradiť kedy má meniny Nikolas? už blúdim kalendármi nejaký ten čas a stále som nič nenašla. ďakujem

 91. hollyhock a vedela som co to znamena citala som knihu od Elizabeth Adlerovej len si teraz hned nespomeniem ako sa volala taka oranzova precitaj si urcite sa ti bude pacit a mam to odtial od vtedy sa mi tak paci to meno:-))

 92. chcela by som pre dievcatko meno Poppy ale vobec neviem ci vobec take meno existuje a tiez neviem kedy ma meno Samantha a Marcus.dakujem

 93. cakam chlapca a neviem sa rozhodnut ake meno mu mam dat, doma mam Sabinku,neviete mi poradit s nieakym menom?

 94. prosím Vás pekne nevie mi niekto poradit kedy ma meniny sofia? veeeelmi sa mi to meno paci a neviem kedy oslavuje meniny… dakujem ak niekto bude vediet prosim napiste na moj emali alenka_v@zoznam.sk…. oaj zo srdca dakujem smile) vdaka este raz

 95. Neviete mi niekto poradit kde by som zistila, kedy by mohla oslavovat meniny ZARA? Nemate niekto dceru s tymto menom?

  Dakujem

 96. REBEKA- 9.3-český kal., hebrejské meno- dobré živená, tlsta, okuzlujuca, Beki, Rebuška, Reba, ……. JASMÍNA- 24.2 mad.kal., odvodené od kríka jasmín, meno je v českom kalend.,

 97. kde môžem nájsť, čo znamená meno Rebecca, ako sa má pisať/rebeka, či rebecca/ a kedy má meniny?poradte: ak má niekto rebeccu, ako ju voláte

 98. kde môžem nájsť, čo znamená meno Rebecca, ako sa má pisať/rebeka, či rebecca/ a kedy má meniny?poradte: ak má niekto rebeccu, ako ju voláte

 99. kde môžem nájsť, čo znamená meno Rebecca, ako sa má pisať/rebeka, či rebecca/ a kedy má meniny?poradte: ak má niekto rebeccu, ako ju voláte

 100. CHCEM VEDIET AKO SA SPRAVNE PISE MENO YASSMINA,LEBO SA MI NARODILA DCERA A NECHCU MI JU TAKTO ZAPISAT DO MATRIKY…A ESTE KEDY MA MENINY,DIK.

 101. SEBASTIAN- ustihodný, vznešený,meniny-EU-20.1., EVELIYN/A/- živá, keltské meno, český kal.- 29.8., K menu pasuje pre dievčatko ELEN, pre chlapca ERIK, podľa môjho vkusa

 102. Ahojte, ja som nasla meno Timea v jednim slovenskom kalendari dna 26.1. na tamaru, kedze aj ja mam dcerku Timeu, tak som sa o to zaujimala. Neoslavovali sme to teda podla madarskeho kalendara 3.5., ale podla toho nasho slovenskeho dna 26.1. Kto mate este Timejku?

 103. Vanesa- 24.5,mad.kal., 26.5 český kal.,(umelo vytvorené meno)

  Leonard- 16.8 slov. kal, výzam- silný ako lev

  Carolina-4.11, význam- slobodný muž(karol)

 104. Ahoj,čakám dvojičky chlapca a dievča.Mám pre ne vybrané mená Caroline a Leonardo a chcela by som vediet čo znamenajú a kedy majú meniny.Dakujem za pomoc.

 105. DAMIÁn – krotiteľ, pokoriteľ, meniny – 27.9

  TIMUR- 25.7, madarský kalendár, pôvod mongolský, význam mena- chromý

 106. Prosím Vás, potrebujem súrne vedieť, kedy má meniny meno SOFIA, v akom medzinárodnom kalend. sa dá nájsť a charakteristiku mena.Prosím na horeuvedenú adresu. Ďakujem.

 107. pri prvom synovi som mala vybratych viac mien,vyhral to filip (volal sa tak moj dedko) a pred 16-imi rokmi to bolo totalne nezvycajne meno.keby to bolo byvalo dievcatko bola by anja alebo julianna.pri druhom synovi som uvazovala o maximilianovi alebo jonathanovi.nakoniec ma meno jakob jonathan.no a pri tretej dcere som chcela velmi meno marlene,ale muzska cast rodiny prehlasovalaju a este aj pavlinku(chcela som ju volat poppy),anicku,hanku.nakoniec mame claru.vsetky mena sa hodia aj k nasmu priezvisku a vzdy ked povieme ako sa vola mala a povieme meno ,kazdy je nadseny tym menom,pretoze sa nevyskytuje casto a je to stare meno.

  niekto tu ma dceru vilmu-mne sa to meno velmi paci-spajam ho s mojou tetou ,ktoru mam velmi rada.

 108. Ahoj,čakáme babätko,chlapčeka a chceli by sme mu dať meno TIMUR,chcela by som vediet kedy Timur oslavuje meniny , v akom je kalendári,pátrala som po rôznych ruských kalendároch,ale bezvýsledne,prosím o pomoc hladaní!

  Noris

 109. Moze mi niekto povedat kedy ma meniny Timur.Neviem to zistit v ziadnom kalendari.povodom to je ruske meno ale v ruskom kalendari to nie je.Vopred vam za to dakujem

 110. Moze mi niekto povedat kedy ma meniny Timur.Neviem to zistit v ziadnom kalendari.povodom to je ruske meno ale v ruskom kalendari to nie je.Vopred vam za to dakujem

 111. sara=knazna, vznesena, hebrejsky povod, meniny ma 19.1. v ceskom kalendari…damian=muzska obdoba damiany, meniny ma v ceskom kalendari 27. septembra

 112. Dobry den, onedlho by sa nam mal narodit chlapcek.Vybrali sme mu meno DAMIAN.Pomozete mi niekto napisat charakteristiku tohto mena?Potrebujem zistit. kedy ma meniny..!Ďakujem !

 113. meno hanah je hebrejskeho tvaru, lebo hana je poslovenstene meno hannah(hebrejsky tvar) znamena mila, milostiva a meniny ma tusim 26.jula. a Thomas je to iste ako tomas= dvojca. je hebrejskeho povodu meno a meniny ma 7.marca.

 114. Prosim Vas viete niekto co znamena meno Hannah a Thomas? A kedy vlastne oslavuju tieto mena meniny? Prosim, ak to niekto vie a napisal mi to, vela by to pre mna znamenalo. Poprosim co najskor, pretoze uz sa mi to blizi:-)) Dakujem pekne a pozdravujem vsetky mamicky a buduce mamicky:-))) Dakujem este raz.

 115. Ahojte, pozdravujem všetkymamičky, budúce mamičky, čoskoro mamičky, ako i fanatičky okolo určovania mien svojich detí ďaleko dopredu, ku ktorým patrím i ja smile mám priateľa, s ktorým sa veľmi ľúbime, hádam aj svadba raz bude…a mne nedá stále plánovať tie mená…prelistovala som kalendár celý odhora dole už asi trikrát,aj som surfovala na nete po všelijakých zahraničných stránkach, a našla som mená ako zara, elissa, melissa, ale keď je asi nakoniec pravda, žeby sa malo meno hodiť k priezvisku…takže hociaké meno to nemôže byť, ale prišla som, a myslím, teda konečne už mám pocit že som našla to pravé, môjmu ušku krásne znejúca meno..resp dve mená a ich kombinácia je Hannah Olívia…nie som židovka, len pôvodne som premýšľala o mene Olívia, ale niekde som na nete narazila na Hanna Olívia, tak som si to prerobila na Hannah Olívia…a chcela by som s aspýtať, či by mi to na matrike prešlo? dočítala som sa, že zákon povoľuje tri mená , ale že len prvé sa zapisuje do matriky, ale neviem, či by mi zapísali Hannah..resp, neviem, či by som nemala dať ako prvé meno Olívia , žeby to bolo Olívia Hannah..mala som ešte vybraté mená ako Karolína, Slávka, Tatiana, Diana..ale neviem..chcela som nejaké nové, často sa nevyskytujúce..tak mi povedzte, ako s avám páči môj výbersmile a pre chlapčeka sme mali s priateľom vybraté Jakub,Tomáš, ale najnovšie by sme mu asi dali meno Sebastián.

 116. neviem dat svojmu dietatu meno…rozmyslala som nad menom Scarlett ale neviem kedy ma meniny ..viete mi prosim poradit..? dakujem

 117. Ahoj ja som tiež uvažovala medzi výberom Tobias a Tobiáš, ale Tobiáš sa mi páči ovela viac, má v sebe takú vážnosť a je podla mňa viac chlapské. Mali by sme počítať aj s tým že tie deti budú raz aj dospelé a aby aj to meno znelo dospelo.

 118. My s manželom tiež vyberáme mená pre bábatko. Dufam, že už čo skoro nejaké pribudne aj k nám do rodinky. Chcela by som dievčatko a meno Samantha. A pre chlapčeka Tobias. Tiež som už počula všeliaké reakcie od priateľky aj rodičov ale jedna super kamoška mi raz povedala, že nemám dať na nikoho a určiť si meno aké sa páči nám , rodičom. Veď nakoniec je to naše dieťaťko. A veru mala pravdu, prečo by som mala počuvať druhých. Ked sa nám páči , druhým sa nemusí.

  A Samantha je pekné. Len neviem kedy má meniny a z ktorej krajiny pochádza. Ak mi vie niekto poradiť budem vďačná. Ďakujem

 119. ahojte maminky. I ja sa pridam k tejto zaujimavej teme. Som maminou jedneho krasneho, veseleho 14mesacneho chlapceka a poviem Vam, tiez sme si uzili – co sa mena tyka svoje. Moj manzel bol do deviateho mesiaca toho nazoru, ze syn sa bude volat podla neho, co sa mne vobec, ale vobec nepacilo. Preco? Moj manzel je Miro, moj otec, brat a dokonca i svokor. Viete si to predstavit ten gulas v rodine? Nakoniec som ho presvedcila, nech si pozrie kalendar a vyberie nieco ine. Ja som mu navrhovala Olivera alebo Simona. On nie, to urcite nie. Tak nakoniec vybral. Bude sa volat Maximilian. No, poviem Vam, taktiez som nebola moc nadsena, ale nakoniec sa mi to meno velmi zapacilo a som stastna, ze ho ma, velmi mu pristane. A ako ho doma volame? Maximko.

 120. SOFIA- grécke meno, znamená múdrosť, meniny -15.5

  Obdoba mena v slovenčine je meno SOŇA- meniny 28.3

  Aj my sme uvažovali nad Sofiou, a nakoniec sme dali meno Sonička

 121. Ahojte. Mám 7 mesačnú dcérku. Ešte pred tehotenstvom sa mi veľmi zapáčilo dievčenské meno KIRA a s manželom sme sa dohodli, že keď raz budeme mať dievčatko, takto sa bude volať. Keď sme čakali bábetko a spomenuli sme, že naša dcéra sa bude volať Kira, stretli sme sa s veľkým negatívnym ohlasom typu: „A to je už aké meno? Veď to je meno pre psa.“ A moja svokra mi nezabudla pripomenúť, že to meno jej pripomína, ako keby volala na kravu… Bola som z toho veľmi smutná, ale hlavne som nechcela, aby sa mojej dcére v škôlke vysmievali. Nakoniec sme sa tohto mena vzdali, ale na ďalšom sme sa nevedeli dohodnúť. Mne sa ešte páčilo meno VIVIEN, manželovi SOFIA, ALEXANDRA a ešte moje -KRISTÍNA. Bola som zúfalá, blížil sa termín pôrodu a my sme ešte pre naše dievčatko meno nemali. Nakoniec výber mena som nechala na manželovi s tým, že sa rozhodne pri pôrode, keď uvidí našu dcérku. Keď som išla rodiť, manžel už mal meno vybraté – bude sa volať Kristínka, veď (podľa neho) krajšie meno ani neexistuje. Naša Kristínka už má 7 mesiačikov a je celá po mne. S jej menom som celkom spokojná, ale nabudúce sa už od nikoho odradiť nenechám, veď hlavné je to, aby sa meno páčilo nám a nie ostatným.

  A meno pre sestričku už mám vybraté. Bude sa volať Kira.

 122. Ja som vedela, že sa mi narodi chlapec, takže nad dievčenskými menami som nerozmyšľala – ale pačilo sa mi Zorka. Medzi chlapčenskými som rozmyšľala nad týmito Richard, Patrik, Boris. Nakoniec som dala Boriska – a to na základe toho, že nie je až také časté a nepoužívané. Ja som Eva a na základnej nás boli 2 a na strednej asi 5. A neľutujem. Borisko je pre môjho chlapčeka super meno.

 123. Máme doma Šimona, voláme ho Šimon.Je to krátke,zvučné,razantné a meno ktoré volať zdrobnelinkami v 30ke by bolo čudné…xixi..

  Na dievčenskom mene sa dohodnúť nevieme, no čo už…….bude sa nám „musieť“ narodiť chlapec, na chlapčenskom sme sa dohodli rýchlo…..xixii

 124. volam sa fatima. teraz som si uz na to zvykla ale ako dieta som bola dost nestastna. nebola som v kalendari, nikto (okrem rodicov) nevedel kedy mam meniny, nikto mi len tak spontanne nepogratuloval, nikto nevedel ako ma volat zdrobnelo, fatimka bolo dlhe, faty bolo tvrde (to ked som bola zla). stale som tuzila volat sa inac, napr. erika, monika, marika ako ine dievcatka. vzdy som vytrcala zo skupiny deti, vsetci vzdy chceli vidiet „kto je ta fatima“. mozno mi to niekedy aj pomohlo, ale skor naopak, schovat som sa nemohla. teraz ma to uz netrapi, hoci kazdy s kym sa zoznamim si mysli, ze to je moja prezyvka..povedala som si, ze moje dieta bude mat urcite meno z kalendara. a aj ma: hugo….zeby trauma z detstva? : )

 125. Ahojte. My sme si vybrali mená buď Sebastián alebo Sofia a tiež určite nedovolím aby im niekto povedal niejak škaredo. Inak som tu prvý krát prihlásená a ste super.

 126. ale preco komolit take pekne meno ako je jonas alebo tadeas??????????

  Jonulko??????? ved to je hrozne. Nikde vo svete tolko s menami „necvicia“ ako u nas. Ale to je len moj nazor. Nemyslim si, ze babatku treba zakonite nejaku zdrobnelinu. My mame emu a hovorime jej ema (netvrdim, ze niekedy sa nepomylim a poviem emulka), ale mne sa naozaj paci, ked je meno menom a nie nejakou skomoleninou (napr. som pocula aj Sebastian – Sebicek?????????????????????????????????????????????????????)

 127. ahojte.pisem po dlhej dobe takneviem ci si ma tu niektopameta.lensom sa chcela pochvalit ze sa nam narodilo krasne,zdrave dievcatko.po dlhom cakani,strateni jedneho babetka ju tu konecne mame.a jedno vam mozem poradit….

  nerozmyslajte moc nad menami dietatka.najlepsie sa rozhodnete a to viem urcite,ked ho ybadate a poviete si „ahoj …. ano presne to bude tvoje meno“ tak ako som to spravila aj ja a na ten den nikdy nezabudnem…“ahoj SCARLETT ano to bude tvoje meno“ a teraz nam mala Scarlettka obstastnieva nase zivoty jej krasnym usmevom……..

   

  vstkym buducim mamickam drzim palce…Nicoho sa nebojte je toten najkrajsi pocit na svete.

   

  LENKA

 128. Mam dceru s menom Śimona s mäkcenom na s. Oslavujeme meniny na Simonu a Simona. Chcela by som sa opytat, ci by nemohla byt v kalendari aj Simona s mäkcenom. Dakujem

 129. Jonáš – Jonulko, Jonko, Jony, ale preco nie aj Jonáško? Ved aj Tomášov volajú Tomáško. Tadeáš – Tadeáško, Tadulko, Tadinko, Tad. Zachariáš – Zak, Zakky, Zachinko… To su len moje navrhy. Tie zdrobneniny pridu casom akosi same

 130. Vivien – nachadza sa vo francuzskom kalendari 10 marca, alebo v madarskom 2.decembra; alebo obdoby Viviane – 2.decemdervo Francuzsku, Viviana 17.april v Lotyssku, Vivianne, Vivan 5.maj vo Svedsku

 131. Chcela by som poprosiť, či by ste mi vedeli poradiť. Veľmi sa mi páčia mená Tadeáš, Jonáš, Zachariáš. Partnerovi sa tiež pozdávajú ale moc s nimi nesúhlasí, lebo nevie ako by ich volal /okrem tak ako sú zapísané v kalendári/. ďakujem za poradenie a snáď to pomôže pri presvedčení partnera

 132. Prosím mohol by mi niekto poradiť. Neskutočne sa mi páčia mená Jonáš a Tadeáš ale partner oponuje a ako ho budeme mocť volať. Poradíte mi ako ich môžeme volať? Chcela by som mu dokázať, že sa im dá aj pekne a inak povedať ako je zapísané v kalendári. ďakujem moc

 133. Prosím mohol by mi niekto napísať kedy má meniny Jasmína. Mám dvojmesačnú dcérku Jasmínku a neviem zistiť, kedy má meniny. V ktorom kalenáry by som to našla alebo aspoň dátum. Ďakujem

 134. Meno Markus je z latinskeho tvaru Marcus a a je to v nasej podobe Marek, Marko. Meniny pripadaju na sviatok Mareka apostola, ktoreho meno sa tiez v rimskom kalendari zapisuje ako „sanctus Marcus“, teda 25. aprila.

 135. ahoj,

   

  vie mi niekto poradit ako to dnes funguje s menami, ktore nie su povodne u ans? viem, ze pred par rokmi to bolo tak, ze krsne meno dievcatka sa malo koncit na a, ak bolo zahranicne, mal mat jeden z rodicov cudzie statne obcianstvo. len neviem, ako je to dnes smile

 136. My mame doma Jerguska, urcite nikoho nenecha, aby sa mu vysmieval. ked bude starsi. Mne by sa k vasmu priezvisku okrem Jergusinka hodil aj Dusanko smile

 137. My mame doma Jerguska, urcite nikoho nenecha, aby sa mu vysmieval. ked bude starsi. Mne by sa k vasmu priezvisku okrem Jergusinka hodil aj Dusanko smile

 138. diskusia okolo mien dost utichla. Aj tak pisem, pretoze potrebujem poradit, mozno sa mi niekto ozve. Cakam tretie babatko, chlapceka, a vobec nemam vybrate meno. Chcela by som, aby nebolo velmi frekventovane, aby ked ho v skole vyvolaju, sa nepostavila polovica triedy. Ale hlavne, aby sa hodilo k priezvisku Komlos (s makcenom na konci). Kedze chlapec bude to meno nosit do konca zivota, myslim, ze je dolezite, aby meno a priezvisko ladili spolu. Mne sa napriklad velmi zvukomalebne paci Timur Kramar.. Ale ku Komlosovi teda neviem nic bymysliet. Uvazovala som nad Jergus alebo Tadeas, ale akosi mam pocit, ze by sa decka z tych mien posmievali… Paci sa mi aj Timon a Doran, ale tie zase zvukomalebne neladia s priezviskom. Inac, uz sa tu o tych Sofiach popisalo vela, ale ked mi mamka davala pred 36 rokmi meno dala podla herecky Sofie Loren, na ktoru sa podobala, bola som siroko daleko jedna jedina. Sice ma v detstve otazka „ty si z Bulharska?“ zakazdym, ked som sa predstavila, trosku iritovala , ale uz v puberte to bolo OK. NEdavno som citala statistiku, ze v nasom meste bolo v r 2005 najfrekventovanejsie meno pre novorodene dievcatka Sofia, a normalne ma to hneva! Vzali mi vynimocnost… Dcerke som nechcela dat rovnake meno, kedze si myslim, ze kazde dieta by malo mat v rodine vlastnu individualitu, ktora sa opakovanim mena potlaca, ale ked manzel povedal, ze on krajsie meno nepozna…. no-odolali by ste? Teraz hladam pre chlapceka malo frekventovane meno, hodiace sa k priezvisk

 139. Mam tiez skoro trojrocnu Sonicku, a keby som este niekedy mala dievcatko dala by som mu meno Nada, jednoducho som zblaznena so ruskych mien. Sestra dala meno dcerke Tessa, jej manzel je Francuz, takze sa im dobre hodilo k priezvisku.

 140. prosim vas nemohli by ste tu dať aj nejaký zoznam mien nielen slovenkých, ale aj iných ako zvyknú byť v kalendari? dakujem.

 141. Ahojte.Naša takmer trojročná dcérka sa volá Soňa.Toto meno sa mi páčilo už asi dva roky pred jej počatím.Navyše Soňa znamená „múdrosť“ (ten istý význam majú mená Sofia a Žofia).Najčastejšie dcérke hovoríme Sonička a Sonka.Som rada,že som Soničke vybrala pekné a nie často používané meno.Páčia sa mi aj mená Sofia a Ema, ale nedala by som ich svojim deťom už len preto, že ich dnes počuť na každom kroku.

  Teraz mám problém vybrať meno pre naše druhé bábätko.Malo by sa narodiť v januári a ja sa neviem rozhodnúť.Dievčatko by mohlo byť Tatiana alebo Nina, len neviem, či by to so Soničkou neznelo príliš „rusky“ (Soňa a Táňa,Soňa a Nina).Chlapček by snáď mohol byť Andrej,ale môj manžel by mal doma asi najradšej ďalšieho Vladka.Tomu menu sa ja zubami – nechtami bránim, lebo manžel aj svokor sú Vladovia.

  Všetkých pozdravujem a želám šťastnú ruku pri výber mena pre vaše detičky.

 142. Ahojte. Nevie mi niekto poradit, kde by som na internete nasla charakteristiku krstnych mien. Konkretne mena Bibiana a Marko. Dakujem

 143. Ahoj.Prave koncim siesty mesiac tehotenstva a este stale nemame s manzelom vybrate meno pre nase babattko. Zatial nevieme, co to bude. Hladame meno pre dievcatko aj pre chlapceka. Mame vsak priezvisko – Lojan, ku ktoremu sa nehodi kazde meno. mena so spoluhlaskou r, l alebo j je tazko vyslovitelne a nechceme,aby si dieta vlastnym „skomolenim“ nevytvorilo prezyvku. mne sa pacia mena ako napr. Nina, Ema, Sona, Rebeka… alebo Dominik, Adam, Šimon. Chcem Vas poprosit o pomoc pri vybere mena.Nemam velmi rada prilis moderne mena, ani prilis klasicke. Viete o nejakych pekne znejucich a nie pridlhych?dakujem za Vase reakcie

 144. Prosim vas neporadite mi kedy ma meniny Vanesa lebo v nasom kalendari to nie je a chcela by som to zistit prosim poslite mi e-mail.

 145. Bude take ake povie alebo lepsie povedane navrhne moja milovana :Janka lebo ju velmi lubim a kto dneska nevihovie svojej laske ktora to dieta aj tak porodi ja rozhodnem ako druhy!!!!!!!!!

 146. Neviem, možno mená ktoré ti ja „poradím“ sú vo francúzku časté a možno sa už tak nejaké to pravnúča vo Vašej rodine volá, ale mne sa veľmi páči Celiné a Bastien. Aj meno Matilde, Clementine a Jasmin sú veľmi krásne. Tak držím palce

  smile)))))))

 147. Diky za tie stranky, pojdem to mrknut. Rovnako mas pravdu aj v tom, ze je dobre ked mena surodencov zneju dobre spolu. Tiez som nad tym rozmyslala a zohladnovala som to. Zatial u nas vyhrava Zaira (mne sa viac paci Zara-koéli vyslovnosti), s tym aj muz suhlasi, ale necitim, to este ako 100%- nu vec. Zit zatial planujeme na Sk, ale ani to nie je iste. Mena uz mam zapisane v zozname v mojom diari, najtazsie je, ale aby sa nejake zapacilo mojmu muzovi… to bude fuska. Uz som mu povedala, ze ked sa mu nic nepaci, tak chcem pocut aspon jeho napady, no a tie zatial nema….

  papapa

 148. Ahojte,myslim, ze na Slovensku mame, co sa tyka krstnych mien, najvacsi problem, prave preto, ze sa skracuju a vymyslaju rozne prezyvky. Moj muz sa vola Antony a nikto vo Francuzsku ho nevola inak. Podobne aj mna vsetci volaju Michaela a nikdy mi neskusali dat ziadnu skratku. V zahranici, ked mas raz svoje meno tak ho vsetci použivaju presne take ake je. Na Sk sa vsak nevyhneme roznym skratkam, ktore dokazu meno poriadne spotvorit. Preto, si katka myslim, ze Vierus ma pravdu v tom zmysle, ze tie mena mozu ludia spotvorit. na druhej strane, je to aj o doraze, ktory clovek kladie na to, ako to meno pouziva. Ja som sa tiez nezlakla toho Eža a kamaratom, co mi to pripominali, som povedala, ze deti nevedia, ze Ezechiela mozno volat Ežo, iba ak im to nejaky dospelak povie. Ale ak je pre teba dolezite, aby to meno znelo vzdy dobre, porozmyslaj aj nad menom Damian, je blizke Sebastianovi a poznam aj 2 dievčata, ktore maju Krištofkov, v slovenskej verzii to sice neznie tak poeticky ako Christopher, ale tie deti su uplne nadherne a maminy su s nimi velmi statsne, vraj aj preto, že meno Kristof znamena: PRINASA STASTIE DO DOMU.

 149. ahoj Michaela, ak hladas nejake vhodne meno, skus sa pozriet na http://www.calendar.sk, su tam menne kalendare roznych krajin. Niezeby mi pomohol s vyberom mena, Berenika sa mi vynorila v podvedomi z ktorejsi Dobsinskeho rozpravky, ale na urcenie datumu menin je to celkom dobre. Podstatne je, ci budete byvat na Slovensku, alebo vo Francuzsku, resp. niekde inde. Od toho zavisi aj sposob ako sa bude babatko oslovovat. A nevyse aby sa to nebilo s Ezechielom. Mam kamaratku, co ma dceru Amy, je Skotka. Kamarat chcel meno Tabitha pre dievca, kamaratka Jolanda, suseda ma Oliviu. Mozno by Ti pomohlo, keby si si vsetky potencionalne mena vytlacila a potom ich postupne skrtala – co urcite nie, co mozno…

  Prave som sa vrtala na internete a nasla som stranku, kde si mozete zistit, ake je vase francuzske meno http://www.blogthings.com/frenchnamegenerator. Ked sa s tym budes chvilku hrat, mozno aj objavis nejake zaujimave meno, co pokus to ine meno.

  Sebastian/Sebastien – ja som suhlasila so Sebastianom, lebo v UK som poznala par chalanov s tymto meno a nikto ich neoslovil inak ako Sebastian a to sa mi pacilo. Ked som vsak zacula „zdrobneninu“ Šebo, tak ma skoro vystrelo. Christopher – na Slovensku hrozi, ze z toho bude Kristo, co teda nie je nic-moc.

 150. velmi sa mi paci meno Robert ale v rodine by bol uz stvrty,a preto by som rada vedela nazor na mena sebastian,christopher,dakujem

 151. Ahoj Vieruš, dakujem za reakciu. Takze mas presne tu istu skusenost ako ja, ze si meno vybrala az tesne pred porodom a rozhodovala si sa spontanne. Benjamin sa mi celkom paci. Kolko ma rokov? Ja som tiez trosku vahala nad Ezechielom, koli tomu aby ho ludia nevolalai Ežo, ale on je taky uzasny, že ho vsetci maju radi a volaju ho Ezi, Ezinko, Ezik. Ma velmi silnu charizmu, takze zatial ho vsetci nazyvaju peknymi menami a dufam, ze to tak aj zostane.

  Ale stale neviem co s tou nasou dcerou. Manzel maju v tradicii byt velmi originalni, jeho prababicka ma 37 pravnucat a ani jedno nema rovnake meno. Takze ak chcem byt uspesna musim prdostriet nieco velmi ojedinele. Berenika nie je zle, ale nehodi sa nam moc k priezvisku, trosku sa to bije. Tiez som to meno pocula len nedavno a je naozaj originalne. Ja som mal v zasobe Kiaru, a to uz zopar rokov. A teraz ked prislo na lamanie chleba, tak uz sa ma to akosi preslo. No nic pojedem zase popozerat na tie medzinarodne stranky, kde je spusta mien, akurat je ich tak moc, ze cloveka to unavuje. Dakujem za radu. papapa

 152. ahoj, sestra si tiez vzala Francuza a jej svagrina ma dve dievcatka. Matilde a Clementine. Sestra je z Matilde unesena a mne sa to meno zapacilo.

  Osobne sa mi strasne paci meno Berenika a to je moje dievcenske meno cislo jedna.

  Synator sa mal volat Sebastian, vsetci v okoli o tom vedeli, ale nakoniec som to v porodnici zmenila na Benjamin. Jednoducho mi to k nemu „sadlo“, manzel, vtedy este priatel bol sice v soku, ale neostalo mu nic ine ako suhlasit. Ked som si predstavila, zeby mi syna prezyvali Šebo, tak sa mi krv spenila, lebo som si spomenula na jedneho znameho, ktoreho vyslovene nemusim. No a Benko, Benusko, Bebe je naozaj milovany syn. Po prichode z porodnice som zistila, ze Benko si vlastne vybral meno sam, lebo Benjamina je 31.3 a to je den, kedy sa prvykrat pohol smile))))

 153. Ahoj všetci, vidim, ze diskusia okolo mien sa v poslednom case akosi ukludnila. A to mam rodit cca o 5 tyzdnov a vobec neviem ake meno vyberiem pre svoju dcerku. Mojmu manzelovi a velmi pacilo, ako si nas prvy syn vybral meno tesne pred porodom. Pretoze sme si cely cas neboli isty s menom a az tesne prd porodom sa nam vyjasnilo a vedeli sme presne, ake dame meno. No a on si to teraz nechava na tu predporodnu inspiraciu a ja mam pocit, ze uz by bolo lepsie keby sme nejake to meno mali, ved co ked sa narodi skor? Nas prvy syn sa vola Ezechiel a napriek protestom okolitej rodiny sme obaja velmi stastni, ze sme mu dali toto meno. Vyberalo sa nam velmi tazko, pretože manzel pochadza z FR a tie nase slovenske mena sa vobec nehodili. No a teraz som presne na tej istej lodi. meno pre dcerku vobec nemam, a preco? Ma to len maly hacik, vo FR nezneju dobre mena konciace na A a tak mam zase o kus prace naviac. Zatial rozmyslam nad menami Noemi, Zara, Jasmin, ale vlastne uplne sa mi paci len Noemi, to je ale vo Fr veli frekventovane meno, namate pre mna nejaky typ???? Dakujem

 154. Ahoj, z Tvojho výberu by som ja vybrala: (len) Tobias alebo Lucas, a Lilian alebo Zara. Inými veľmi zahraničnými menami by možno Tvoje dieťa „až príliš trpelo“. Ja tiež som proti klasickým slovenským menám a zas mi až tak nevadia ani tie časté mená (Ema,Chiara,..) Myslím si, že je to fakt každého osobná vec. Ja budem mať určite so svokrou problémy ohľadom mena pre moje dieťa, ale mne je to jedno, ona nech si hovorí čo chce, ja dám meno, ktoré sa mne páči, ktoré má nejaký význam pre mňa a nie pre iných. Iní tú možnosť pomenovať svoje dieťa už mal i(alebo ešte len budú mať) tak nech sa starajú o seba. Samozrejme trocha si dať poradiť môžeš, ale v konečnom dôsledku vyber meno, ktoré ty chceš. Držím palce::smile))

 155. Donedávna sa mi veeľľmi páčilo meno JASMINA, ale keď som videla reklamu na antikoncepciu s tymto menom,zavahala som…prečo mi to len urobili?

 156. Pri výbere mena pre našu najmladšiu sme sa s mužom nevedeli dohodnúť, ja som chcela, aby sa volala TEREZA MÁRIA, muž chcel aby sa volala iba MÁRIA no a tak sme jej dali meno Mária Terézia, no ale to by ste mali vidieť!

   

  Ani jedno z našich 4 detí nie je tak panovačné ale zároveň veľkorysé a komunikatívne ako ona… To s tým patrónom sa v jej prípade prejavilo veľmi jasne… a vy aké máte skúsenosti?

 157. Mne dal moj priatel pri vybere mien volnu ruku. Ale ja sa aj tak neviem rozhodnut… som dost ovplyvnena zahranicnymi menami a dokonca sa mi viac pacia ako tie slovenske….teda cest vynimkam.

  Co by ste povedali na Tobias James, Nathaniel, alebo Lucas?

  A dievcenske: Hope, Lillian, Zara,

  Ja fakt neviem…..poradte mi…. nechcem dopadnut tak ze sa nebudem vediet rozhodnut a nakoniec dam decku nejake trapne meno ako Vendelin alebo podobne….

 158. staviam sa k veci vyberu mena neutralne, nezatracujem ani vanessy, ani anicky, myslim, ze je to o chuti kazdeho rodica. ano, zda sa mi trapne, ked niekto potrebuje za kazdu cenu dat decku meno Charlotte-Sarah s priezviskom Gregorovicova alebo Novakova, alebo preco sa dieta musi volat Victoria, ked moze byt Viktoria. zas na druhej strane, vzdy je nejaka moda, staci si pozriet statistiky, v 80tich rokoch sa narodilo tolko andrei, katarin a zuziek, ze sa tiez cudujem ich rodicom, ze to takto chceli. to iste sa bude opakovat o 20 rokov, same emy, rebeky, vanesy, pardon vlastne, emmy, rebeccy, vanessy… potom pridu na rad opat marie, zuzky a anicky, pretoze taketo meno uz v skolkach nenajdete a opat budete „in“ svojou originalitou. nemyslim si, ze diakritika v mene je na obtiaz, v zahranici ju proste clovek vypusti. som za to, aby meno pre dieta bolo originalne, ale nie vysmesne, ci uz, ako spomina pan vladimir – pre syna zvonimir a pre dceru bohdana?, alebo ine zahranicne masakre z telenoviel…, vsak sa ani zmakcit nedaju… a pre tych zarytych, co su striktne proti vanesam, rebekam – su to mena tusim takeho isteho povodu ako lucia, a ta sa vam nezda divna? ja sa budem riadit tym, ze budem dietatu hladat meno, ktore sa bude rovnako citat ako pisat, bude sa hodit k priezvisku a bude aspon tak originalne, aby mi dieta v skole pri vyvolani netrplo s dalsimi 10timi samuelmi ci emami…

 159. Ahoj. Ozývam sa aj namiesto manžela, ktorý nemá čas vysedávať na internete, pretože pracuje, aby nás uživil zatiaľ čo ja si dovolenkujem smile Úplne s Tebou súhlasím, čo zároveň dokazuje, že nie všetky mamičky volia cudzokrajné mená. My máme 9,5 mesačného Jerguška (škoda, že tí nemajú klub na internete). Ak bude mať niekedy bračeka, ten sa bude volať Bystrík alebo Ondrej a ak sestričku, tak s najväčšou pravdepodobnosťou Mária alebo Melánia. Na obranu internacionálne orientovaných mamín však treba povedať, že s menom Jerguš či Bystrík to v dnešnom anglicizovanom svete chlapci nebudú mať ľahké… Nám to však nevadí, synčeka mienim odmala viesť k tomu, aby bol „hrdý“ na svoje meno. Pretože je síce raritné ale pekné, ako nám prednedávnom povedal istý doktor ortopédsmile

 160. Júúúúj, kto to urobil takýto bordel? smile))

  Katka a vieš, že my sme mali veľmi podobné kritéria pri výbere mena? Mne sa tiež páčia mená,ktoré znejú tak slovensky,jednoduché ale neobvyklé a máme ALICU a sme s tým menom maximálne spokojní. Nechcem sa dotknúť žiadnej mamičky, ale tých Vanessiek, Sár a Sophií je už troška priveľa.Ved musíte mať aj nejaký vlastný zmysel pre to ,čo sa vám ozaj páči,a čo tak byť menej ovplyvnené tým okolím,hm? Možno by to tu bolo zaujímavejšie,toľko môj názor.

 161. pri výbere mena sme mali takéto kritériá. 1. aby sa nedalo komoliť prezývať. 2. aby bolo v našom kalendári. 3. aby bolo nezvyčajné a bez diakritiky. Dcéra sa volá ZOJA

 162. Tamara a Šimon, presne táto kombinácia mien sa páči aj mne. Takže „schvaľujem“. smile)) )Držím palce.

 163. ahojte, zaujimal by ma vas nazor na meno ANGELINA s anglickou vyslovnostou. to meno sa nam strasne paci, ale bojíme sa jedneho, ze to bude u iných angela – nie s „dž“, co poviete?

 164. Kamarátky zlaté, čítam tie vaše názory, ale som prekvapený, že je v mnohých tak málo citu pre svoj národ. Prečo sa opičiť po cudzích národoch, veď buďme aspoň trochu hrdí na seba a Vaše deti budú raz hrdé na svoju vlasť. Náš syn je aj vďaka môjmu dlhoročnému snívaniu o Bystríkovi veľmi bystrým chlapcom hoci má len 4 roky. Slovenské a slovanské mená sú predsa veľmi krásne a zrozumiteľné – Jarmila, Slavomíra, Bohuslava, Bohdana, Dušan, Zvonimír, Rastislav, Branislav a pod. Nebojte sa ich. Mz máme ešte Máriu a teraz dvojičky Slavomíru a Svetlanu (čo je vlastne Lucia). Bystríkov je u nás len niečo vyše tristo a majú aj svoj klub. Ja som Vladimír a zdravím všetky debatujúce, a som mierne prekvapený, že tu nie je ani jedna mužská reakcia na Vašu debatu či názor otcov. Čím to asi je?

 165. Ahoj Kika nám osobne s manželom sa páčia skôr mená ako Vivien,Melisa….My máme termín začiatkom mája a keby ťa zaujímali naše mená už som ich uviedla v článku 22.2.ahoj a držím palce.

 166. Ahoj, Kristínka je veľmi pekné meno, ja som preň bola najprv rozhodnutá, ale neskor som si všimla, že ich je už v mojom okolí nejak priveľa.Tak som ho nakoniec nedala. Ale pokiaľ vám to meno prirástlo k srdcu, tak ho dajte bez ohľadu na to, aké je časté.

 167. ahojko, ja si osobne myslím, že manžel vybral pre dievčatko nádherné meno. Kristínka sa aj mne veľmi páči a môžeš ju volať aj Tinka. držím palce

 168. Ahojte. Včera sme sa dozvedeli na ultrazvuku, že čakáme dievčatko, termín pôrodu je koncom apríla, no meno ešte nemáme vybraté. Manželovi sa lúbi meno Kristínka, no ja by som bola radšej za meno ako napr. Vivien, Melissa, Kira. Aký máte názor? Poradte mi prosím.

 169. len dokoncim ten roman*smiech*… nasemena sa nam zatial „zadarili“…zatial sme stretli(cez internet) iba jedneho janka(nahodou byva o par ulic dalej, nahoda ato v berline a cen inet) a anton je v skolke jediny v jeho veku….drhy anton ma uz skoro 8….a som si ista, ze Lenka sa tak casto nenajde…pritom su to mena uplne obycajne, jednoduche, ale predsa nie az tak preferovanesmile)

  rozmyslajte dobre, je to dolezite aj pre dietatko, hlavne vo veku, ked sa samo predstavuje- a ma chuda take meno, co nevie ani vyslovit….vela stastia pri vybere….

  Janka(tiez nie jana, tych je aj tu v nemecku kopecsmile)…a ja to sranda,lebo mam tu kamosku cesku, vola sa blankasmile)

  p.s.moj muz na mna skusal, ze nas treti chlapec by sa volal BRUNOsmile)))..ale nastastie ho to rychlo preslo…

 170. hm, pekne mena sa tu spominali, mam taky pocit, ze tobias a tadeas a pod. prave „ficia“smile)…tu v nemecku je to samy maximilian, alexander, benjamin, luis, leon…a pod. my mame dvoch chlapcov-JANKO(nie jan, ale naozaj janko) a ANTON. volili sme naschval mena, ktore sa lahko vyslovuju slovensky aj nemecky a hlavne pasuju k priezvisku, lebo chlapci ich budu pravdepodobne nosit cely zivot, zezwinker).- a nedaju sa skratit….tretie(a mozno aj stvrte) babo je v planoch, bude to asi JONTE(alebo JONATAN, ale to je trosku dlhe, zatial maju obaja po 5 pismen, a znie to velmi pekne k priezvisku, takze asi jonte ako skrateny jonatanzwinker) a dievcatko by bolo LENKA, ak by boli dievcatka dve, tak mame asi problemzwinker))

  velmi sa mi paci aj KLARA, MATILDA, VILMA(vilma tu v nemecku nemozne, kvoli tej rozpravke Flinstonovci)..ale nikto z nas nema v mene „r“ alebo „s“..ani v priezviskuzwinker)…inac by sa mi pacilo aj OSKAR, ale to znie slovensky tak ostro, upne inac ako nemecky…aj LINUS, JUSTUS,ADAM.

  ach jaj, je to take tazke, vybrat vhodne meno pre dietatko…clovek sa tym zaobera nie len tych par mesiacov tehotnosti…ale aj tu v nemecku stretne clovek kopec deti, ktorych mi je fakt luto, lebo maju mena, ktore sa nedaju ani len vysovit(sesternica mojho muza ma dcerku Jolina-Leoni a ta druha ma syna Til-Florian)…to su este tie lepsie pripady.

  meno by malo byt jedinecne, ale nie az take vystredne, dat sa lahko vyslovit, pisat a nemalo by sa dat velmi skracovat.>>

 171. Ahoj Kati,ja osobne si myslím,že máte dobrý výber mena,hodí sa aj ku Karinke.My máme dve deti dievčatko Roderika a chlapčeka Nicolas ,ale budeme mať tretie dieťa ,ešte nevieme čo to bude.Vybrané máme zatial mená pre dievča Samira apre chlapca Esteban,ale práve beží telenovela,kde je práva Esteban,takže ma to trocha odradilo.Tak isto by som prijala názory a komentáre a taktiež nejaké návrhy.

 172. Ahoj Kati,ja osobne si myslím,že máte dobrý výber mena,hodí sa aj ku Karinke.My máme dve deti dievčatko Roderika a chlapčeka Nicolas ,ale budeme mať tretie dieťa ,ešte nevieme čo to bude.Vybrané máme zatial mená pre dievča Samira apre chlapca Esteban,ale práve beží telenovela,kde je práva Esteban,takže ma to trocha odradilo.Tak isto by som prijala názory a komentáre a taktiež nejaké návrhy.

 173. Ahoj Katka, mne sa kedysi tiež páčilo meno Nikolas, ale manžel to hned zamietol. Mám jednú kamarátku, ktorá len nedávno toto meno dala svojmu synovi a teraz má doma Doriána a Nikolasa. A čo sa týka mena Šimon, tak pre toto meno som ja už rozhodnutá. Mne sa veľmi páči a mám na to aj iný dôvod-za slobodna som Šimonová… Takže určite som ja skôr za meno Šimon ako Nikolas. A keby som mala dvoch synov, tak druhý by bol Dominik.smile))) Držím palce. papa.

 174. Ahojte, takisto čakáme tento rok bábätko, už máme dcérku volá sa Karin a s týmto menom sme veľmi spokojní, teraz si nevieme meno vybrať. Síce nevieme, či to bude chlapček alebo dievčatko. Akosi od začiatku tehotenstva nejak cítim, že to bude chlapček a tak sa zamýšľame práve nad chlapčenským menom. Čo poviete na meno Nikolas, manželovi sa veľmi páči. Uvažujeme tiež nad menom Šimon. Čo by ste mi poradili. Ďakujem a privítam každú odpoveď.

 175. Ahojte, takisto čakáme tento rok bábätko, už máme dcérku volá sa Karina s týmto menom sme veľmi spokojní, teraz si nevieme meno vybrať. Síce nevieme, či to bude chlapček alebo dievčatko. Akosi od začiatku tehotenstva nejak cítim, že to bude chlapček a tak sa zamýšľame práve nad chlapčenským menom. Čo poviete na meno Nikolas, manželovi sa veľmi páči. Uvažujeme tiež nad menom Šimon. Čo by ste mi poradili. Ďakujem a privítam každú odpoveď.

 176. neviem si stale vybrat meno pre svoje babaetko. vobec sa mi nepacia chlapcenske mena. prosim o radu, nejaky zoznam, nazory.

  neda sa niekde na internete pozriet mena zahranicne pre chlapcov?

 177. Evka, dakujem za reakciu, som teda nesmierne zvedava na ten ultrazvuk (dufam ze sa podari na buduci tyzden a ze nam nas pokladik ukaze, ci je dievcatko alebo chlapcek), lebo podla toho tvaru bruska, co si pisala, by to u mna vyzeralo skor na dievcatko. Tak ze by aj mna sklamal materinsky instinkt? smile Myslim si vsak, ze to zavisi skor mozno od typu postavy zeny, niektorym sa babatko ulozi viac do stran a inym zase dopredu (utlejsim). Tak uvidime, dam vediet ako to cele dopadlo, no kazdopadne sa budem tesit, ci to bude tak ci onak. S dievcenskymi menami nemame problem, uz dlho sa nam paci Natalia a mne aj Nina, no to neprejde manzelom, takze ak dievcatko tak asi by to bola najpravdepodobnejsie Natalia, Natali, Natalka… (ak si to do jula nerozmyslime) smile Kolko casu na rozmyslanie este mate Vy? Zeby sme boli na tom priblizne rovnako, kedze si spominala ze si bola nedavno na ultrazvuku? smile Zdravim, papa.

 178. :o) ja som si cely cas myslela, ze to bude dievcatko, ale na poslednom ultrazvuku mi povedali, ze je to na sto percent chlapcek, takze som trosku zmatena z mojho materskeho instinktu :o), vraj ked je to chlapcek brusko byva viac vysunute do predu a akoby spicate, pri dievcatku sa zvacsuje do stran, u mna to zatial sedi. No a peknych dievcenskych mien je podla mna hojne, ake sa pacia Tebe? Vela stastia zatial AHOJ!

 179. Evka, tak to mate v rodine uz asi faktj dost „predanielovane“ a mohlo by to byt mozno neprehladne. Ani Adam nie je zle meno a ak by som ho chcela dat, tak by som ho dala bez ohladu na to, ci je momentalne velmi popularne alebo nie. No aj tak si myslim ze Adamkov by este zdaleka nemalo byt tolko vela tuto „sezonu“ (a vobec – sa mi zda, ze s tymto menom je to stale na hranici unosnosti) ako napr. zenskych mien Emma, Sofia atd., takze pre mna by aj toto meno bolo v pohode. Drzim palce! My asi tiez budeme mat problem s chlapcenskym menom, lebo sa nevieme zhodnut na ziadnom uplne, ale zatial este nevieme ci to bude chlapcek alebo dievcatko (hoci ja tipujem skor chlapceka smile), takze zatial cakame do dalsieho ultrazvuku a potom uvidime… smile Zdravim, papa!

 180. Ďakujem za Vaše názory. Nakoniec sme sa rozhodli, že pokrstiť ho dáme ako Tobiáš a volať ho budeme aj Tobias. Čo na to hovoríte?

 181. Ja by som sa chcela vediet radu.Mne sa paci meno Sabrina,Jasminka, Vanesa.Chcela by som poprosi o nikoho nazor a este ci niekto nevie vebovu stranku na Ceske alebo Madarske mena pocula som ze su tam aj pekne mena dakujem.

 182. Dakujem za nazor :o) tych Danielov je uz v rodine fakt vela: manzelov otec, nevlastny otec, stary otec, mamina je Daniela, moj brat je Daniel a jeho manzelka Daniela…uf! Takze uz teraz to niekedy pri komunikacii byva neprehladne. Preco prave toto meno? Mne sa pacilo uz davno pred tym ako sme sa s manzelom spoznali. Paci sa mi aj Adam, ale vraj je v sucasnosti velmi popularne a tomu by som sa rada vyhla. No termin sa blizi a ja stale oslovujem nase babo ako malinky, drobcek a podobne. Chcela by som ho uz teraz oslovovat jeho menom :o)

 183. Prosím Vás, snažil som sa vybrať vhodné meno pre môjho syna a páči sa mi meno Jozef. Všetci v mojom okolí ma však presviedčajú, že je to meno hrozné. Dokonca aj moja žena. Čo mám robiť? Meno sa mi naozaj páči a tiež je aj dostatočne drsné. Nie ako Samko, Davidko, Sebastián a podobne.

 184. Ahojte! Ero, Tamara: Vas vyber Tobias (Tobiáš) plne schvalujem, to meno sa mi tiez velmi paci a v oboch podobach (Tobiáš je mozno viac do nasich „slovenskych podmienok“ ako Tobias), takze ho vrelo odporucam… smile Evka: meno Daniel patri tiez medzi moje oblubene mena a ak by som sa pri vybere mena rozhodovala iba sama, tak urcite by patrilo medzi tie naj (paci sa mi aj v podobach Dano, Danko), to ze mas v rodine uz tradiciu s tym menom by som brala tiez ako pozitivum, ibaze by tych Danielov bolo uz az tak vela, ze by sa stracal prehlad ktory je ktory (inak sa mi tradovanie mena z generacie na generaciu celkom pozdava). Tolko to odo mna, drzim palce pri vybere!

 185. Ahojte vsetci nerozhodni a nerozhodne :o) Napise mi niekto co si mysli o chlapcenskom mene Daniel? Mne sa velmi paci, ale aj manzel je Daniel a okrem neho este asi tak polovica celej jeho rodiny, tak neviem…

 186. Ahoj, mne sa viac páči Tobias. Tobiáš mi tak inak znie. A je krajšie ak tam nie je mäkčeň. Tobias je také krajšie, modernejšie. Lepšie znie ked to vyslovíš. smile))

 187. Nám sa s manželom tiež veľmi páči, ale stále riešime či to bude Tobias alebo Tobiáš. Bábätko sa nám narodí v auguste.

 188. Tímea = madarske meno z grečtiny, znamena „úctivá“, „počestná“, alebo domáca podoba mena Timotea = „uctievajúca Boha“

 189. Tiež som velmi chcela Tadeáša, ale pred rokom som si nakoniec domov doniesla Samuela, lebo som netušila aké je to časté meno. Ja som vyberala podľa významu. A Tadeáš je vraj nešťastné meno. Ale ďalší bude určite Tadeáš, zdrobnene Tašo.(to som videla v nejakých záverečných titulkoch na ČT – asi Banánové rybičky) A dcéra by bola Šarlota alebo Alica. Aj s originalitou treba šetriť.

 190. Cakame dievcatko zaciatkom marca.Vybrali sme si meno Timea, neskor sme hladali na web.strankach nieco o tomto mene , ale nic sme nenasli.

  prosim , pomozte nam a napiste nam nieco o tomto mene.

  dakujeme gabriela, laco

 191. Z týchto troch mien by som použila Lianu, aj ja som o nej chvíľi uvažovala, ale do užšieho výberu sa nedostala, manželovi sa nepáčila. Uvažovala som aj o mene Liliana. Mená Zora a Dorota tiež nie sú zlé, ale nedala by som ani jedno z nich. Zora je až príliš tvrdé a Dorota ani neviem prečo sa mi nepáči natoľko, aby som ho chcela vyslovovať deň čo deň. Ale rozhodne sú to všetko celkom pekné mená.

 192. Mne sa z týchto mien najviac páči Liana. Zora, Zorka sa mi nepáči, vždy si predstavím staršiu ženu (Zora Kolínska). Poznám jednu asi 30r. Dorku. Ju ani inak nikto nevolá, len Dorka. Aj ked oficialne meno, ktoré bude mať bábätko pred menom bude Dorota. A mne sa to meno akosi nepáči. Mne najlepšie pre dievčatko znie Liana. Ale to je môj názor. Konečný výber je len na Tebe. papa.

 193. Keď som ja čakala svoju dcérku,ktorá v januári oslávila 4 roky, mojej mamine sa veľmi páčilo meno Liana. Chcela aby sme jej to meno dali.Ale ja som bola rozhodnutá pre iné.Moja kamarátka má dcérku Jasmine Liana.Mne sa to meno veľmi páči.Poznám aj jednu Zorku,žije v Čechách,resp. je češka, ale tá je už dospelá a keď som to meno prvý krát počula (tusím pred dvoma rokmi) tiež mi tak pekne zaznelo.No a Dorotka – záleží na okolí.Je to prekrásne meno ale keďže ja bývam na dedine na východe Slovenska, mala by som obavy či ju nebudú volať Dora.Ale je to fakt pekné meno takisto ako trebárs Johanka.Záleží na tom čo ti viac pristane k priezvisku a ktoré je tvojmu srdiečku a aj brušku najbližšie.

 194. Milá Dorota, mna moja mama ani inak ako Lucianna nevolá. Hoci som Lucia. Celý život ma takto volá, aj v mobile ma má pod Lucianna. (Iní ma samozrejme volajú Lucia alebo Lucy).Je to originálnejšie ako Lucia, aj ked fakt neviem kedy by oslavovala meniny. Možno spolu s Luciou (13.12.). Neviem. Ale celkom dobrý výber. Ked už sú aj Sašky a iné mená, tak v tom nevidím problém. Ja by som to skúsila. Držím palce. papa.

 195. Ahoj, mne sa mená Nella a Andreas veľmi páčia. Dobrý výber. Obidva mená sú pekné,originálne, moderné. Držím palce. smile))

 196. Ahoj ja poznám 3-mesačné dvojičky chlapček a dievčatko a volajú sa Benjamín a Bronislava.Takisto mám známe teraz už dospelé mamičky a ich mená sú Martina a Miroslava.

 197. Ahoj Zuzana,

  mam dvojicky dievcata, volaju sa Julia a Louise (Lujza), pri vybere sme chceli hlavne, aby boli mena priblizne rovnako dlhe, aby nezneli rovnako – teda aby sa nerymovali, tiez sme nechceli rovnake zaciatocne pismeno (druhorodena je prva podla abecedy) a tiez ziadne dvojice ako Danka a Janka, Peter a Lucia (to sa zda mozno vtipne zo zaciatku, ale po case…). Podla mna je velmi nestastne vyberat podobne mena ako Leo a Teo, Andrej a Ondrej. Dvojicky su dve deticky, dve individuality. Podla mna je najdolezitejsie aby sa meno hodilo k priezvisku (povod, jazyk), dlzka mena a potom uz co sa Vam paci :-)))

 198. Ja mám doma Tadeášov dvoch – manžela aj ročného syna. Syna voláme od narodenia Tadeáš a nepoužívame žiadne zdrobneniny ani úpravy. Manžela ale voláme Tadek. Neviem ani kto takúto úpravu vymyslel ale má to už od mala a sedí mu to. Tak ak sa ti páči môžeš ho použiť.

 199. Ahoj, Ty čakáš dvojičky? Tak potom veľa šťastia, to je krásne 🙂 Je ťažké odpovedať Ti jednou vetou. Totiž sú mená, ktoré sa podobajú a znejú spolu pekne a sú mená, ktoré fungujú ako „pár“ len vďaka nejakému zvyku /napríklad „Maťko a Kubko“, „Danka a Janka“/. Keby sme my čakali dvojičky, určite by sme vyberali mená rovnakého pôvodu a možno aj s rovnakým kmeňom. Npríklad u nás by to boli mená ako Leonard a Bernard, Albert a Norbert, Paula a Laura, Ester a Rebeka… Niekto tu tuším spomínal aj kombináciu Bernadeta a Berenika. Takže, podľa mňa je pekné ak sú mená rovnakého pôvodu a ak je jedno málo používané, tak aj to druhé by také malo byť / nie ako Zuzana a Chantall/. Ak by tam mala byť nejaká zhoda, môže to byť práve kmeň mena / Albert a Norbert/, ale aj rovnaké začiatočné písmeno /Bernadeta a Berenika/. Určite by som nešla po tých rozprávkových dvojiciach, ktoré som spoemula na začiatku. Toť môj názor, :-))) Veľa šťastia a zdravé detičky!

 200. Chcem sa pytat, mne sa velmi paci meno pre dievcatko Luciana (Lucijana). No neviem, keby som dcerke dala taketo meno, kedy by potom oslavovala meniny a nechcela by som aby bola o to ukratena, preto su dake specialne kalendare, kde sa to da zistit?

 201. Chcem sa pytat, mne sa velmi paci meno pre dievcatko Luciana (Lucijana). No neviem, keby som dcerke dala taketo meno, kedy by potom oslavovala meniny a nechcela by som aby bola o to ukratena, preto su dake specialne kalendare, kde sa to da zistit?

 202. Ahoj, mne osobne sa meno Adam zdá dosť časté a Tristan naopak úplne nepoužívané u nás. Hoci som zástancom skôr originality, v tomto prípade by som asi skôr dala radšej toho Adama. Je to ťažko posúdiť, keď netuším, aké máš priezvisko, ak by to mal byť Tristan Kapusta, tak to je dosť dobrý trapas. Ale ak máš priezvisko, ku ktorému by vyslovene pasovalo aj takéto úplne cudzie meno, tak do toho! To už musíš posúdiť sama. Veľa šťastia.

 203. Ahoj Lucia, to je super, že máš dcérku, aj to, že je Tamarka. Ale možno si ma zle pochopila, my nebudeme mať Tamarlu, na tú sa tu pýtal niekto iný. Ja som písala len toľko, že jednu v rodine máme a voláme ju Tamarka. My máme vybraté úplne iné dievčenské meno. Pa

 204. Ja len k tej vašej Alexandre, čo sa prekrstila na Sandru – meno Sandra pochádza z mena Alexandra, takže dcérka to super odhladla. Je to taliansky skratka, podbne ako Sandro je skrattka od Alessandro. No a Tadeáš je pekné meno, skratku si viem predstaviť asi jedine Tadi, Tadinko, ale volala by som ho radšej Tadeáš, resp. Tadeáško.

 205. Caute! Ja cakam babetko v maji a musi to byt dievcatko, lebo pekne chlapcenske mena pre mna asi neexistuju.Ak ,tak by sa mi najviac pozdavalo meno Tadeáš,ktore sa mi pacilo uz pred 2a pol rokmi, ked som bola prvykrat tehotna.Vsetci ma vtedy od neho velmi prevelmi odhovarali, no bola som rozhodnuta.Nakoniec z toho bolo dievcatko,ktoremu sme dali meno Alexandra, co sa mi vtedy nezdalo az take otrepane.Ani dodnes to tak necitim, lebo v svojom okoli take nemame.Akurat ked po niekolkych tyzdnoch nastupila do skolky dalsia Saska, nasa mala sa sama a ktovie odkial prekrstila na Sandru.A nuti vsetky ucitelky, aby ju tak volali.Deti asi tuzia po jedinecnosti.A co sa tyka toho Tadeáša, prosim,poradte mi.Ako by mohli zniet obmeny a zdrobneniny?K priezvisku pasuje a aj rozdiel medzi narodeninami a meninami,co je pre mna tiez trocha dolezite,by bol mesiac.

 206. dakujem za vase nazory :0)…ja vyberam meno pre moje dieta sama, biologicky otec nie je hodny toho, aby som ho tu ani spominala….ma to svoje vyhody aj nevyhody, lebo sa mi paci viacero mien a nemam sa s kym dohodnut na kompromise…hihihi…. najskor som bola presvedcena o Kristinke, ale potom sa mi zacali pacit aj ine mena…Hlavne Bianka, Dianka a Linda….tak som zvolila strategiu, ze kazdy mesiac sa bude sidielko volat inak a to meno, co mi najviac prirastie k srdcu bude to prave a posledny mesiac ju budem volat uz tym „pravym menom“….teda ak sa neukaze, ze je to hclapcek a nie dievcatko….ale nasjkor to bude az o 6 tyzdnov, kedy idem na dalsie sono, tak uvidime…tento mesiac ju volam Bianka :0)….v marci bude Dianka „0)….a v aprili bude Linda :0)…no a v maji to uz bude definitvne meno, dufam.

 207. Ahoj, ahoj

  nám sa to už tiež kráti a zrazu sa neviem rozhodnúť. Dnes som celý deň

  volala bruško Nelly. Bude to pravdepodobne dievčatko a páči sa mi meno

  Nella a pre chlapca Andreas. Neviete mi poradiť, či mi také mená

  na matrike zapíšu.

  ďakujeme a pozdravujeme všetky mamičky, brušká a detičky

 208. Ahoj Siska, tiez mam podobny nazor ako Lucy a Cica, pokial ide o meno Bianka a o tie 2 sviatky kratko za sebou (vobec to nevadi) a co sa tyka chlapcenskych mien, ktore si spominala, k obom mam skor neutralny postoj, ale ak by som sa mala rozhodnut, tak asi skor za Alana. Moja velmi dobra kamoska ma takmer 2roc. synceka s takym menom a volaju ho asi najcastejsie Alan, Alanko, Ali, Alino… Drzim palce pri vybere, myslim si vsak, ze najdolezitesie ako vsetky rady ostatnych pri vybere mena aj tak je, aby si ho nakoniec vybrala ty spolu s manzelom srdcom (ako to uz tu bolo parkrat spomenute), aby ste k nemu mali od zaciatku pozitivny postoj a aby ste boli presvedceni o tom, ze „tak toto je naozaj to meno, ktore nasmu synovi-dcere dame!“. Maj sa krasne! smile

 209. Jeeej, to je krásne meno! Úplne vážne! Gratulujem k výberu, mne osobne sa veľmi páči a vždy sa mi aj páčilo, keď sa v kostole číta o starcovi menom Simeon, vždy som si to pomyslela. Rovnako sa mi páčia aj iné starozákonné mená, napríklad aj taká Sibyla /čo sa v iných krajinách normálne používa/, je krásne meno. No aj tieto mená sa musia hodiť k priezvisku a nám sa, bohužiaľ, nehodia. Myslím, že tie, čo sme vybrali sa hodia najviac, aspoň nám tak znejú a to je vždy najpodstatnejšie. Len nech už sa nám to narodí, aby sme mohli jedno z tých mien aj použiť – som zvedavá, ktoré /dievčenské, či chlapčenské/, hmmm.

 210. ahoj Lucy a ostatné mamičky. Len teraz som sa napojila na tuto stranku a chcem vam napisať ake meno ma môj 2,5 ročný syn. Vola sa Simeon. Nemali sme problem ho zapisať na matrike je to riadne v knihe . Meniny oslavuje 18.2. v katolickom kalendari . Simeon bol prorok. Volame ho Simo alebo Simeon

 211. Ahojte mamicky a buduce mamicky. Mame taku dilemu pri vybere mena, neviete mi poradit nejaku stranku kde opisuju vyznam mena a ako vplyva na osobnost. Je to tak pre zaujimavost.

 212. ahoj.zaujalo ma čo si napísala hlavne preto,že mám doma jedného Alexa.preto sa mi asi z tvojho chlapčenského výberu najviac páči.trochu máme problém s meninkami.v múdrej knihe som vyčítala,že Alex je 17.7. ale nie je to v kalendári a moje staršie deti protestujú ako bude v škole oslavovať :-))) Alexander je zase 4 dni pred jeho narodeninami.tak som sa rozhodla že budeme oslavovať oboje a hotovo!Zatiaľ je to pre neho dosť ťažké tak si hovorí Alo ale neskôr by som najradšej zostala iba pri Alex,Alexko.Inak sa mi tiež páči Maxim,Daniel a tak,záleží tiež od priezviska.Maťko a Jakubko sú pre mňa už mimo,páčili sa mi totiž pred x rokmi a už ma to prešlo.Z dievčenských sa mi najviac páči Dorotka,Alžbetka a Vaneska.Vždy sa inak niekto nájde kto ti meno skomolí alebo používa hlúpe skratky.s tým by som sa netrápila.vyberaj srdcom.mne sa osobne najviac teraz páči dievčenské meno Matylda.prajem ti pekný deň a krásne tehotensto s úspešným koncom!

 213. dakujem kocky, potesili ste ma :0) Ja mam sice narodky na Mikulasa a moj ocino je Adam, takze oslavy vzdy robime oddelene…hihihi…Len som nevedela osudit ako tieto veci vnimaju deti, ved hlavne pre nich maju oslavy vyznam…

  Ani men sa nepci skratka Riso a Risko…Skor sa priklanam k Rikimu, ale na Slovensku sa na taketo mena pozera divne, hlavne ked je spojene so slovenskym priezviskom…

  Ja dufam, ze to bude dievcatko a pravdepodobne na 99% to bude Bianka. Ja osobne nepoznam ziadnu, len Blanku a aj to je zena odo mna o 15 rokov starsia…hihihi…tiez sa mi nepaci Blanka, ale Bianka mi je taka mila, hlavne z tohto mena mam pocit, ze sa neda nejako zvlast pokazit a spotvorit ako niektore mena…

 214. Meno BIANKA je pekné a dobré je na ňom hlavne to, že s ním nič nemusíš robiť, je to Bianka a hotovo. Akurát si budeš musieť ustriehnuť, aby ju niekto nezačal volať po slovensky Blanka, čo už nie je ani zďaleka také pekné. To, že by mala oslavy tak rýchlo po sebe sa mi nezdá nič hrozného. Môj manžel má v decembri úplne všetko – Mikuláš, meniny, narodeniny, Vianoce a oslavujeme každé zvlášť s darčekom extra pre daný sviatok. No problem.

  Pri chlapčenských by som sa prikláňala k menu ALAN, je krátke, zvučné a nepoužívané. Volala by som ho Alan, Alanko, Ali. Ani Richard nie je zlé, ale oproti Alanovi dosť časté a nepáči sa mi ani Rišo, ani Riško. Nepáčia sa mi mäkčene v menách, to bol jeden z dôležitých momentov aj v našom výbere mien. Tak držím palce a daj vedieť, ako ste rozhodli…

 215. Ahoj Siska, tak najprv k taj Bianke. Poznám len jedno asi 2.ročné diavčatko s týmto menom.Myslím, že to meno sa ani nedá nejak zkrátiť (čo je dobre).A je krásne také aké je.Nič na nom netreba meniť. A to, že bude mať meniny 2 týždne po narodkách, tak to nie je až také strašné. Ved sviatky budú v inom mesiaci. Ja mám napríklad všetky sviatky v decembri a to hned každý týžden niečo: 6.12 dostávam sladkosti na Mikuláša, 13.12.mám meniny, 24.12. darčeky na Vianoce, 30.12.narodeniny. A potom celý rok nič. Nikdy som to neoslavovala spolu v jeden deň. Vždy som dostala darčeky v daný deň na daný sviatok. Takže nevidím v tom problém. Aj moja mamka a svokra sú Evy a vždy im dávame darčeky zvlášť na meniny a zvlášť na Vianoce. Nikdy u mňa ani v mojej rodine neboli s tým problémy, ani sme sviatky nikdy nespájali.

  A čo sa týka mena Alan, tak toho tiež poznám len jedneho chlapčeka. Ked som sa prvýkrát opýtala jeho otca, že aké meno dali ich bábätku, tak som troška ostala v pomikove, že Alan…Nevedela som na to meno reagovať. Neviem, mne sa zdá také zvláštne, nepristane mi, neviem mu prísť na chuť. Skor sa mi páči asi Richard. Je to také vznešené meno, pekne znie a dá sa aj troška zdrobneliť -Riško. (Ale to je moj názor). Držím palce a potom daj vedieť, čo nakoniec rozhodlo. papa.

 216. ahojte kocky…po dlhsom case sa ozyvam, lebo mam dilemu…

  Sice som bola rozhodnuta pre dievcenske meno Kristina, ale zapacilo sa mi Bianka…a moj problem je, ze TP mam 28.5. a Bianky je 16.6….cize medzi narodkami a meninami by boli dva tyzdne…ludia ma presviedcaju, ze to nevadi, ze zalezi odo mna ako pripravim oslavy, ci naraz alebo kazdy sviatok zvlast… vam by vadilo, keby ste mali tieto dva sviatky tak pokope? A este nieco, aku obmenu mena viete spravit z Bianky?

  Zatial nemam potvrdene ci to bude chlapcek alebo dievcatko.

  Z chlapcenskych mien sa mi paci Alan a Richard. Poznate nejakeho Alana? Ako mu zvyknu hovorit? Pripadne nejaku zdrobneninu, okrem Alanko…

  Dakujem

 217. Ahojte vsetci, mam 26 rokov, koncom tohoto roka sa vydavam a s nastavajucim mazelom sme uz dohodnuti na menach pre nase deticky, takze ak to bude dievcatko, bude Diana a ak chlapec tak Branislav. Zhodli sme sa na 100 percent. Myslim, ze pri vybere mena treba naozaj zohladnit hlavne to, ako znie, ako sa hodi k priezvisku, ale aj to, ci toto meno bude dobre zniet ako v detstve tak aj v dospelosti nasich potomkov. Ja si napriklad neviem presdstavit take sladko znejuce typicke mlade dievcenske mena ako Natalia, Lenka ci Veronika na starsej panej, ktorou raz bude aj moja dcera.

  su to urcite pekne mena, ale ja som za to, aby rodicia pri vybere mena zohladnovali aj toto, nielen rozhodnut sa pre Nikol, lebo je to cudzie meno a prave v tomto case je uzasne moderne.

  S pozdravom Senorita [no uz nie dlho:-)] z Banskej Bystrice

 218. Ahojte Lucy a Cica. Dakujem velmi pekne za vas nazor, ale mam z toho taky isty zmatok ako predtym…..Mozno to necham chvilu ulezat a uvidim…..Ked sa rozhodneme, dam vam vediet. Ved ja tu chodim casto, mozno ma niekto inspiruje niecim uplne novym, uvidime. Tak sa majte, drzte sa a pohladkajte svoje bruska….:-)

 219. Ja som teraz v 3.mesiaci tehotenstva, ale meno vyberam uz niekolko rokov. Kazdy tyzden som vymyslela nove a priatel sa len smial, ze to aj tak o par dni zase zmenim. Vela mien sa mi paci, ale potom mi to pripomenie niekoho, koho poznam a koho som nemala rada, a tak to rusim. Takisto obmeny mien nemam rada. Mne osobne sa pacia dlhe mena ako Jasminka, Valentinka, Alexandra, Anastazia, Veronika. Zatial u mna vyhrava meno Alzbetka. Problem je v tom, ze sa mi paci iba Alzbetka, nie Alzbeta alebo Beta, Betka. To nie. No ked bude starsia, tak jej aj tak nebude nikto hovorit Alzbetka, ale skaredsie, takze asi ani toto meno nedam.U nas na ulici mame Dorotku. Znie to krasne, ale za par rokov jej urcite niekto povie Dora. Z kratsich mien sa mi najviac paci Vanesa, Sara, Laura, Kamilka.Asi budem musiet mat vela dievcatok. zwinker Z chlapcenskych sa mi paci Alex, Matko a Jakubko.Nie je vobec jednoduche vybrat meno. Myslim si, ze meno tak trochu ovplyvnuje osobnost. Napr. vsetky Veroniky, co poznam, boli medzi ostatnymi (hlavne neskor medzi chalanmi) vzdy oblubenejsie nez ostatne deti… Nemate niekto na toto podobny nazor???

 220. Z tých mien, čo si napísala sa mi páčia vlastne všetky, ale vybrala by som asi Karin. Mala som na gympli spoluziacku s tymto menom a volali sme ju pekne Karin. Hoci, naozaj sa neda vylucit, ze ju budu volat Kaja, ale ani to nie je este take zle. Mame v rodine aj Tamarku a tu volame len Tamarka, aj to je pekne meno. Pri mene Miriam som si ista, ze by z nej bola Mirka a to sa mi nepaci. Priklanam sa k nazoru, co napisala Lucy – najlepsie su mena, co sa nedaju nejako totalne zmenit, ked sa povedia ako zdrobnelina /opakom je napriklad ta Alexandra, z ktorej je Sasa/. Mena Karin a Tamara su v tomto zmysle asi lepsie. Aj my sme prave preto mali velky problem vybrat dievcenske meno. Nepaci sa mi, ked sa pri zdrobneni zmeni cely koren mena. Ale to je zase len moj nazor. 🙂

 221. Aj ja som toho názoru, že u nás niektoré mená doslova stratia svoj význam, ak ho ľudia budú stále zdrobnelinovať. Preto aj ja by som chcela vybrať meno, ktoré sa nedá veľmi skracovať. Strašne sa mi páči meno Karolína(ako som už o tom písala) ale asi by som nezniesla keby ju volali Kaja. To je úplne niečo iné. A už som počula, že existuje aj samotné meno Kaja. Mne sa celkom páčia mená ako Diana,Tamara, Simona,Timea, Paula. To fakt nemáš veľmi ako skracovať. Len k nim pridať koncovku -ka.Čo je v pohode. Inak k tej Miriam-ja si myslím, že by ju aj tak volali častejšie asi Mirka (čo mne sa nepáči). A zasa Karin som počula, že volajú pekne Karin, Karinka, ale často sa stane že aj Kaja(prípad mojej sesternice). Vieš, ale koľko ľúdí toľko názorov a chutí, takže potom daj vedieť ako ste sa rozhodli. Držim palce! smile))

 222. Dakujem za vas nazor, jasne, ze ste ma neurazili, ani ste sa ma nedotkli….ved som chcela vediet vas nazor…..Nevieme sa rozhodnut…..Petra sa nam uz dlhsi cas paci, teda keby Robko nemal pipika, bola by to Peťka :-)) A co sa tyka mena Alexandra, napadlo ma to len teraz, asi pred mesiacom. Manzelovi sa paci Alex a mne Saška znie celkom pekne pre dieta, ale nepaci sa mi Saša, co ju zrejme tak volat budu…..Takze nevieme. Hladam take meno, aby nebolo prilis pouzivane a aby sa dalo malej povedat aj zdrobnelinou. Jeden cas sa nam pacila Karin, Tamara a aj Miriam nas dlho drzala……Ak mate nejake pekne napady mien, poradte prosim……dakujeme

 223. Cica, fakt dakujem za odpoved. Je to super, povzbudila si ma . Som rada, že viem, že sme skoro rovnako staré. Ja si bábo tak povediac plánujem, povedala som manželovi, že ešte 2x si kúpim trojbalenie tabletiek a potom už ideme na to. Hahaha. Ak by sa to podarilo, tak aj ja by som mala mať 25 preč a manžel 27. No uvidíme. Aj ked je to asi fakt také cítenie ženy, kedy je pripravená na bábätko. Moj manžel síce ešte veľmi nechce, stále tvrdí, že je to veľká zodpovednosť. Ja viem, že on je troška ešte také „dieťa“. Niekedy si prajem, aby mal viac rokov, aby už konečne v niektorých veciach dospel. Je pravda, že ak bude všetko v poriadku, tak sa na to veľmi teším ako sa budem pekne obliekať, a dúfam, že aj dobre cítiť. Mám kamarátku 21r, ktorá má 3mes.chlapčeka a ja si nemôžem pomôcť, ale jej to nejak prospelo. Fakt vyzerá inak, lepšie, taká mamina. Držím ti palce a prajem, aby všetko dopadlo dobre. Ja verím, že tu ešte budeme spolu kecať, ak nás niečo napadne. Alebo tu je moj email: lucyk33@azet.sk. Všetko dobré a ešte raz dakujem.

 224. Zdar. Baby, ja som bola celý život na svoje blbé meno s totalitným závanom alergická, ale čo už. Tatko mi ho vybral,lebo sa mu páčila Vojna a mier. Ináč, prešla som debatu len zbežne, ale nik nespomínal meno Mirella. Kedže mám troch chlapcov, milujem to meno, Aj keď si už asi netrúfam ju mať aj fyzicky. Ale kto vie. Ináč, môžete ho niekto použiť.

 225. Ahoj Adriana, myslim, ze Lucy ti to napisala velmi dobre a vystihla, o co tu ide. No ak chces predsalenvediet aj ine nazory na tie dve mena, tak Ti pisem ten moj. Ja si myslim /tak ako Lucy/, ze Saška je teraz celkom dost pouzivane meno, hoci mam pocit, ze prave v tejto podobe, teda nie Alexandra, ale iba Saša. Podla mojho nazoru je meno Alexandra velmi pekne, paci sa mi ovela viac ako Petra /a hlavne viac ako Peťka, viem, že moju kamaratku Petru volali uz od skolky Šestka – to by mi vadilo/. Ale na druhej strane sa mi velmi nepaci ani skratka Saša. Teda ja si myslim, ze je krajšie, ked Alexandru volaju Alex alebo Sandra. Tolko moj nazor, asi som Ti velmi nepomohla, ale viac ma k tomu nenapadlo. Snad som Ta tym neurazila 🙂

 226. Ahoj Lucy, neviem síce prečo si si zvolila mňa za poradcu, ale teší ma to 🙂

  Asi sa pýtaš na to, či je v Tvojom veku normálne, že Ti začínajú tikať biologické hodiny – ak som to správne pochopila. No, ja mám teraz 25 rokov, manžel 27 a už dobré tri roky mi tie moje hodiny bimbali jak najaté, nehovoriac o tých manželových /ten túžil po dieťatku už odjakživa, minimálne od maturity to spomínal úplne vážne/. No a prejavovalo sa to takisto mojím zvýšeným záujmom o bábätká, kdekoľvek som nejaké zahliadla, okamžite som sa naň pozerala a nevnímala nič iné, až som bola všetkým na smiech… Nuž, ale keďže sme obaja ešte do leta 2005 študovali na VŠ, nejako cielene sme sa nepokúšali o bábenko, prišlo to ako podľa pravítka, presne po mojich štátniciach v júni 2005, kedy som sa dozvedela, že sme v 2. mesiaci. Takže teraz som mesiac pred pôrodom a môžem Ti povedať, že je to to najkrajšie obdobie nielen môjho, ale nášho života, manžel je rovnako šťastný a rovnako očakáva príchod nášho živánika na svet. Úžasne nás to spojilo a mne to dáva pocit ohromnej sily a zmyslu môjho života, hoci si takto nemám šancu budovať odbornú kariéru, je mi to fuk. Toto dieťa je vytúžené, veľmi chcené a vysnívané a prajem aj Tebe zažiť také nádherné chvíle, keď sa rozhodnete, že je ten čas /alebo keď to jednoducho príde 😉 /. Ak chceš o tom viac pokecať, môžeš mi napísať mail.

 227. Ahoj Adriana, tak ja si myslím, že meno Saška,bolo v posladnom čase časté (aj ked aj mne sa páči) a na meno Peťka sa tak povediac zabudlo, už dlho som to meno nepočula. Ale nie je zlé sa k nemu vrátiť, aspoň bude originálne. Saška podľa mna patrí do tej skupiny mien ako Ema, Nina, Sára,…o ktorých sme sa tu mnohokrát bavili, že sú to mená poslednej módy.(Čo neznamená, že nie sú krásne). Je to naozaj len na Vás rodičoch. Ale skús mi povedať, ako ste na tieto mená prišli, čo pre Vás jednotlivé meno znamená,napr. že Saška sa ti už dlhšie páči a Peťka, že manžel ja Peter tak po ňom (to je čisto len príklad). Vieš, lebo zbytočne budem hovoriť, že Saška je „časté“ meno a Peťka „zabudnuté“, ak Vy máte k týmto menám osobitný vzťah. To je moj názor. Verím, že ta nejak neurazil. Rada pomôžem. smile))

 228. Ahojte maminky alebo buduce maminky 🙂 Ja uz mam doma 2-rocneho zbojnika Robka a v aprili cakame druhe dietatko, vyzera ze dievcatko. Nevieme sa rozhodnut medzi dvoma menami….Neporadite nam? Bud Saška /Alexandra/ alebo Peťka /Petra/. Dakujeme za kazdy nazor…..a vsetkym maminam a detickam prajem hlavne vela zdravicka

 229. Ahoj Cica, skús mi prosím poradiť. Ja síce bábätko ešte nečakám, ale už pomaly plánujem a veľmi sa teším na to obdobie. Už dosť dlhú dobu sledujem aké mená sa dávajú, surfujem po internete, vypytujem sa kamošiek, kupujem si občas časopis Dieťa, mám plno kamarátiek okolo seba, ktorým sa nedávno narodilo bábätko, alebo čakajú tento rok. Sú to všetko moje rovesníčky(21-28r.) Aj ked sa dozviem veľa zaujímavých vecí, ktoré nie sú na škodu, predsa sa len bojím, aby som to všetko nezakríkla. Že raz ked to budem naozaj potrebovať, tak to nebude k čomu. Dosť intenzívne sa tomu venujem, nie je deň, aby som na veci okolo detičiek namyslela, alebo niečo nečítala, či rozprávala sa o deťoch. Môj manžel sa niekdy na mna za to hnevá, že tú tému“deti“ často spomínam. Čo myslíš, preháňam to? Alebo je to normálne, že v mojom veku(24r.) mám už takéto pocity? Vopred ďakujem za tvoj názor, prípadne aj za iné názory (potešia ma).

 230. Ahoj Cica, skús mi prosím poradiť. Ja síce bábätko ešte nečakám, ale už pomaly plánujem a veľmi sa teším na to obdobie. Už dosť dlhú dobu sledujem aké mená sa dávajú, surfujem po internete, vypytujem sa kamošiek, kupujem si občas časopis Dieťa, mám plno kamarátiek okolo seba, ktorým sa nedávno narodilo bábätko, alebo čakajú tento rok. Sú to všetko moje rovesníčky(21-28r.) Aj ked sa dozviem veľa zaujímavých vecí, ktoré nie sú na škodu, predsa sa len bojím, aby som to všetko nezakríkla. Že raz ked to budem naozaj potrebovať, tak to nebude k čomu. Dosť intenzívne sa tomu venujem, nie je deň, aby som na veci okolo detičiek namyslela, alebo niečo nečítala, či rozprávala sa o deťoch. Môj manžel sa niekdy na mna za to hnevá, že tú tému“deti“ často spomínam. Čo myslíš, preháňam to? Alebo je to normálne, že v mojom veku(24r.) mám už takéto pocity? Vopred ďakujem za tvoj názor, prípadne aj za iné názory (potešia ma).

 231. Pata, mojho brata dcera sa vola Emily. Anglicka ambasada mu nedala potvrdenie ze take meno existuje, ale dostal ho na americkej. Malu na zaklade tohto potvrdenia zapisali na matrike. Poslala som ti email aj na Tvoju emailovu adresu, ale neviem, ci si ho dostala.

  Tak vela stastia.

 232. Ahoj, Ty mas tremin vtedy ked ja :-))) Dobre, nie? K Tvojmu problemu – neviem ako je mozne, ze vam nevedia pomoct na anglickom velvyslanectve. Moji znami dali synovi cisto americke meno a zapisali im ho na zaklade nejakeho potvrdenia z amreickej ambasady, ze take meno naozaj existuje, je muzske a neznamena nic hanlive. Potom uz na matrike nemaju mat aky problem. Skuste sa este raz obratit na britsku ambasadu, najlepsie je ist tam osobne a otravovat az kym vam to potvrdenie nevydaju. Drzim palce a pozdravujem rovesnika nasho babatka 🙂

 233. Ahojte! Nas malicky sa ma narodit uz za sest tyzdnov. Meno uz mame dlhsie vybrate, ale netusili sme, ze na Slovensku s tym bude taky problem. Vratili sme sa zo zahranicia totiz len nedavno a dietatko chceme pomenova menomt Charlie. To vsak nieje v kalendary a ani v pridavnej knihe na Matrike. Skusali sme sa obratit na anglicke velvislanectvo, ale tam nam pomoct nevedia. Mamicky-oteckovia, prosim ak mate skusenosti ako by sa takyto „Typicky Slovensky“ byrokraticky problem dal riesit, prosim pomozte nam. Dakujeme

 234. Jeeej, srdečná vďaka!!!! Tú knihu majú aj moji rodičia, len ja som teraz od nich dosť ďaleko, ale super vedieť, že to tam nájdem. A dôležité pre nás je už fakt, že nejaká svätá Klaudia bola, chceli by sme, aby naše dieťatko malo patróna tak ako ho máme aj my. Mne osobne to robí veľmi dobre, hoci ani moja patrónka nie je zrovna z tých známych /sv. Viktória/. Vedela som najviac o tej Klaudii – manželke Piláta, veď o nej sa dozvieme aj v Písme, ale aj vo filmoch nebýva vynechaná, vždy sa tam spomína ako spravodlivá a dobrá žena. O tých ostatných Klaudiách som veľa nevedela, iba to, že jedna patrí k tým siedmym mučeníkom. Takže ešte raz – VĎAKA!!! 🙂

 235. Pre Cicu: V rímskom kalendári sú na 20. marca mená 2 svätíc: sv. Klaudia a sv. Eufémia. Sú zo skupiny 7 mučeníčok, o ktorých hovorí životopis, že v prenasledovaní za cisára Maximiána okolo r. 300 prišli k cisárskemu úradníkovi v meste Amise, vyznali, že sú kresťanky, a dohovárali mu pre jeho ukrutnosť voči kresťanom. Rímsky predstaviteľ ich údajne dal zbičovať, stiahnuť z nich kožu a napokon hodiť do ohňa. Avšak štyri mená z tejto skupiny vrátane Klaudie sa spomínajú v podobnom prípade v Ancyre – dnešná Ankara v Turecku , kde ich údajne prefekt Teodot dal utopiť. Tento druhý prípad je historicky prijateľnejší, lebo aj meno Eufémia sa zase vyskytuje v inej ancyrskej skupine mučeníčokZrejme tu ide o zdvojenie osôb, ktoré jestvovali a podstúpili mučeníctvo, ale chýbajú o nich spoľahlivé údaje.

  Avšak jestvujú aj iné Klaudie, nie spojené s týmto kalendárnym dňom – Klaudia Prokula, Pilátova žena, ktorá sa prihovárala za Pána Ježiša a Klaudia, ktorú ako významnú členku prvotnej cirkvi pozdravuje v liste sv. Pavol. Toľko viem z knihy Blízki Bohu i ľuďom z r. 1996.

 236. na tuto stranku som sa dostala len preto lebo som si zistovala povody mien mojich najblizsich a hodilo ma to sem takze babatko necakam. Ja by som chcela reagovat na to skracovanie mena moje je Daniela od kedy sa pamatam tak ma vsetci volaju Danka Dada su to skratky uplne inych miem napriklad Daniela ma meniny 3.1 a Dana ma 16.4 a nikdy som sa na to nehnevala uvedomte si ze stary rodicia to urcite budu zdrobnelinkovat. Teraz upozornujem na to ze som Daniela ale nevadi mi ak mi hovoria Danka Dada….

  A odkaz dade vyznam krstnych mien najdes na http://www.fodor.sk alebo

  http://www.srobarka.sk tak sa tam treba trocha pohrabat a najdes.

  awa napisala ze tretia cerka ma meno bo jej ho vybrali sestricky aj my sme nasej tretej sestre vyberali meno Katarina a dnes som si zistila ze sme v rodine s hebrejskymi menami latinskymi a grec. tak zdravim a verim ze sa vzdy rozhodnete spravne ide o to aby sa meno pacilo vam dvom babu sa pacit bude (nic ine mu nezostava)

 237. na tuto stranku som sa dostala len preto lebo som si zistovala povody mien mojich najblizsich a hodilo ma to sem takze babatko necakam. Ja by som chcela reagovat na to skracovanie mena moje je Daniela od kedy sa pamatam tak ma vsetci volaju Danka Dada su to skratky uplne inych miem napriklad Daniela ma meniny 3.1 a Dana ma 16.4 a nikdy som sa na to nehnevala uvedomte si ze stary rodicia to urcite budu zdrobnelinkovat. Teraz upozornujem na to ze som Daniela ale nevadi mi ak mi hovoria Danka Dada….

  A odkaz dade vyznam krstnych mien najdes na http://www.fodor.sk alebo

  http://www.srobarka.sk tak sa tam treba trocha pohrabat a najdes.

  awa napisala ze tretia cerka ma meno bo jej ho vybrali sestricky aj my sme nasej tretej sestre vyberali meno Katarina a dnes som si zistila ze sme v rodine s hebrejskymi menami latinskymi a grec. tak zdravim a verim ze sa vzdy rozhodnete spravne ide o to aby sa meno pacilo vam dvom babu sa pacit bude (nic ine mu nezostava) p.s. mamina nas aj tak vsetky vola bambulky smile

 238. na tuto stranku som sa dostala len preto lebo som si zistovala povody mien mojich najblizsich a hodilo ma to sem takze babatko necakam. Ja by som chcela reagovat na to skracovanie mena moje je Daniela od kedy sa pamatam tak ma vsetci volaju Danka Dada su to skratky uplne inych miem napriklad Daniela ma meniny 3.1 a Dana ma 16.4 a nikdy som sa na to nehnevala uvedomte si ze stary rodicia to urcite budu zdrobnelinkovat. Teraz upozornujem na to ze som Daniela ale nevadi mi ak mi hovoria Danka Dada….

  A odkaz dade vyznam krstnych mien najdes na http://www.fodor.sk alebo

  http://www.srobarka.sk tak sa tam treba trocha pohrabat a najdes.

  awa napisala ze tretia cerka ma meno bo jej ho vybrali sestricky aj my sme nasej tretej sestre vyberali meno Katarina a dnes som si zistila ze sme v rodine s hebrejskymi menami latinskymi a grec. tak zdravim a verim ze sa vzdy rozhodnete spravne ide o to aby sa meno pacilo vam dvom babu sa pacit bude (nic ine mu nezostava)

 239. na tuto stranku som sa dostala len preto lebo som si zistovala povody mien mojich najblizsich a hodilo ma to sem takze babatko necakam. Ja by som chcela reagovat na to skracovanie mena moje je Daniela od kedy sa pamatam tak ma vsetci volaju Danka Dada su to skratky uplne inych miem napriklad Daniela ma meniny 3.1 a Dana ma 16.4 a nikdy som sa na to nehnevala uvedomte si ze stary rodicia to urcite budu zdrobnelinkovat. Teraz upozornujem na to ze som Daniela ale nevadi mi ak mi hovoria Danka Dada….

  A odkaz dade vyznam krstnych mien najdes na http://www.fodor.sk alebo

  http://www.srobarka.sk tak sa tam treba trocha pohrabat a najdes.

  awa napisala ze tretia cerka ma meno bo jej ho vybrali sestricky aj my sme nasej tretej sestre vyberali meno Katarina a dnes som si zistila ze sme v rodine s hebrejskymi menami latinskymi a grec. tak zdravim a verim ze sa vzdy rozhodnete spravne ide o to aby sa meno pacilo vam dvom babu sa pacit bude (nic ine mu nezostava)

 240. ahojte,tak moj nadherny syncek sa vola Davidko a keby sa zadarilo druhe tak u mna vedu mne pre babu je to Vanda a pre xlapca Matias,TOBIAS…smile

 241. Myslím si, že najlepšie urobíš, ak zavoláš priamo na matriku, tam Ti to rovno povedia. Myslím, že je to v nemecku normálne používané meno, len sa píše Sascha a je aj ženské aj mužské. Ale zavolaj si na matriku, tam majú presné zoznamy a usmernia Ťa. Držím palce.

 242. Tak som sa preluskala celou diskusiou a chcem sa spytat, ci mi niekto nevie poradit – cakame druhe babetko, asi to bude dievcatko a chceli by sme jej dat meno Saša. Len neviem ci to na matrike zapisu, pretoze je to vlastne domaca podoba Alexandry, ale nam sa paci iba Saša. Neviete nahodou ako to vlastne je? Zapisu taketo meno? Ved v minulosti zapisovali aj napr. zdrobneniny – Janka a pod. Dik za odpovede.

 243. Nevadí, aj tak vďaka za ochotu :-), ja som už podobne pátrala a nič, takže je to problém. Ale nájdem si spôsob. Napríklad sa môžem obrátiť na profesora, čo ma na VŠ učil ikonogrfiu svätých a celý odborný život sa venuje tejto oblasti. Skúsim. Ale veľká vďaka.

 244. Cica mám pre teba zlú správu.Bohužiaľ som Svätú Klaudiu nenašla ani v jednej knihe.Obe knihy sú však staré vydania z roku 1988.Nevieš ani kedy bola vysvetená za svätú? Môže byť, že to bolo neskôr a v nejakej novšej knihe ju nájdeš.Mrzí ma, že som ti nepomohla, ale skúsim pátrať ďalej.

 245. Ahoj Jana, ani nevieš ako budem večer čakať 🙂 Snáď tam niečo nájdeš, budem Ti veľmi vďačná. Vždy ma zaujímala ikonogrfia a legendy svätých a ešte viac, keď vyberáme meno pre nášho drobčeka. O svätej Klaudii však viem len to, že jedna patrí medzi 7 panenských mučeníkov a ďalšia žila v 15. storočí niekde v Nemecku. That´s all. Už teraz sa teším na večer a info od Teba.

 246. Ahoj Cica. Moja mamka má dve hrubé knihy čisto len o svätých menách, resp. o ich nositeľoch. Poobede ideme s dcérkou k babke, tak by som ich zobrala a večer ti napíšem.

 247. Baby, prosim vas, poradte mi, kde by som nasla nejake info o Svatej Klaudii. Snazila som sa najst nieco cez net, ale zistila som len par drobnosti. Poradte, please :-))))

 248. Prre Cicu: dakujem za pozitivny nazor k menu Bernard. Tak som sa uz rozhodla pre toto meno. Teda, ak to bude naozaj chlapcek…

 249. ahojte. mám 2 baby jedna je Rebeka a druhá Bsrborka . Barborka mala byť pôvodne Serena , ale nevedeli sme sko by sme ju volali zdrobnene. tak je barborka ale Serena sa mi stále páči je to z taliančiny a znamená západ slnka. ja mám blbé meno

 250. ahojte mamicky, presla som si celu diskusiu o menach a myslim, ze kazde z mien, o ktorych sa tu hovorilo, je pekne – kazda ma asi srdcovy vztah k tomu vybranemu menu. my mame uz 6 rocne dievcatko Chloe a este pred jej narodenim sme sa dohodli, ze jej meno budeme vyslovovat tak, ako je napisane, teda s ch.

  v marci cakame druhe dietatko, mal by to byt chlapec a meno sme uz vybrali, Christoph, na zaciatku opat s ch smile

  kedze zijeme v rakusku, nie je to az take nezvycajne meno a stari rodicia na Slovensku si zvykli. zelam Vam vsetkym krasne cakanie na dietatka a stastny vyber mien.

  adka

 251. Krsne meno pre svoje dieta som vybrala uz asi v 16tich-podla kniznej postavy-je to Alexis skratka Lexi a ako sa sama nazvala Exi v ziadnom pripade by som ju nevolala Alexinka, Alexiska,Alexinuska ,odporucam maminam ked sa rozhodnu pre zahranicne meno nech si zistia nejake zdrobneliny podla toho odkial meno povedzme pochadza alebo ho pouzivaju mne osobne -zijem striedavo aj v zahranici-uplne trha usi pri osloveni dieťata Šeronka povodne Sheron,Sebko akoze Sebastian Skarletka atd..

  A nech si uz vyberiete akekovek meno nebojte sa ako si ho budu ostatny skracovat lebo je to len na Vas ako ich naucite pripadne ako im dovolite

 252. Ahoj Anna, ja ešte k tým zdrobnelinám a skratkám mena Sebastián, poznám jedného asi 8 ročného a volajú ho Bastian, Basti /s tvrdým prízvukom/ alebo Bastík, niektorí dokonca Sebo alebo Sebko, Sebino. Ale najcastejsie mu hovoria Sebastian. No, ja vám držím palce, aby ste sa správne rozhodli, zdá sa to byť dlhé obdobie na rozhodnutie mena, ale keď si vezmeš, že to môžte ľutovať celý život… S tým Maťkom, Matúšom nepokazíš na Slovensku nič, ale je ich milión a bude musieť často hovoriť aj priezvisko, aby sa vedelo, o ktorého Maťka to ide. Je to dosť tuctové meno. A ďakujem za podporu, ešte nemám po pôrode, zas tak blízko to ešte nie je, cca ešte mesiac. Aj Tebe nech to dobre dopadne 🙂

 253. ahojte.som v 2 mesiaci tehotenstva a predstavte si mena mam uz davno vybrate.skoro pred rokom som v 5 mesiaci prisla o babetko,chlapceka ale aj tak sme mu dali meno.volal sa TOBIASKO.

  tezaz zijeme v zahranici tak sme chceli dat zahranicne meno. Chlapcekovi TIMMOTHY (TIMOTY,TIMY,TIMKO….)

  pre dievcatko mam meno uz vybrate od prvej tehotnosti a to EMMA-MAE.mnohy ju urcite budu chciet volat emka, meja ale ja budem kaydemu prizvukovat ze jej meno je emma-mae.

  paci sa mi meno aj SAMANTHA-LAURA ale to si necham pre druhe dievcatko…

  manzelovi sa paci BENJAMIN ale s anglickym prizvukom teda BENDžEMIN, alebo MAXIMILIAN ale mne sa to zda moc obycajne .kpili sme si knizku samozrejme v anglickom jazyku teda 9550 world names.mali sme teda scoho vyberat.ak by ste chceli poradit co ake meno znamena kludne napiste a ja ho vyhladam.majte sa krasne…papa

 254. AHOJ!Už dlho si čítam túto diskusiu,mám pocit,že všetky mená sú krásne.len nie všetky prekonávaju boom v tom istom čase.Pri prvej dcérke ma ovplyvnilo meno Kristina,je ich príšerne veľa,ale aj tak si ju s iným menom neviem predstaviť.Druhá dcérka mal byť chlapec a tak mám Stanku.V celej škole sú len 2!A posledná je Jasmínka,toto meno vybrali pre sestričku jej „veľké “ sestry z nejakej rozprávky.Takže každá má meno z iného súdka,ale keby sa aj volali ináč,ľúbim ich rovnako!

 255. Ahojte, velmi velmi pekne dakujem za vase reakcie, potesili ma a urcite ma posunuli kamsi dalej pokial ide o vyber mena pre nase male. smile Meno Sebastian sa mi paci uz strasne dlho a ako take znie fakt super, ale neviem si predstavit ine podoby tohto mena (zdrobneniny a tak). Tiez by som sa snazila volat ho Sebastian, ale predsa urcite by som sa niekedy nevyhla zdrobneninam – napadlo ma ze by mohol byt zdrobnene napr. Tino, Tinko, celkom zlate, no neviem. Z toho hladiska sa mi meno Matus pozdavalo viac, mozno je aj vhodnejsie do slovenskych podmienkok (nemam totiz nejake zahranicne priezvisko, ku ktoremu by meno Sebastian uplne slo, ale zase nie je to katastrofa ani s tym slovenskym, co mam). K menu Matus som dosla prave preto, lebo manzel raz spominal, ze by chcel mat syna Matka a kedze Mateja a Martina som vylucila, tak ma napadlo toto meno a vyvinula som si k nemu pozitivny vztah. Vase reakcie ze z Matusa sa to moze „zvrhnut“ na Matka ma prave naopak celkom potesili – kvoli mnazelovi, lebo ten nebol presvedceny z Matusa moze byt Matko, takze som mu vase reakcie hned dala precitat. smile No aj tak ste mi s tym Sebastianom nasadili chrobaka do hlavy a urcite budem este rozmyslat… dakujem este raz!

  Pre Cicu: Drzim palce, ak mas este pred porodom, aby ste to vsetko dobre zvladli a babatko bolo zdrave a krasne!

  Pre Lucy: Meno Karolina sa mne osobne tiez velmi paci, dokonca som narodena na to meno, takze tvoj vyber uplne schvalujem. Drz sa!

  Majte sa krasne! papa

 256. Ahoj Anna, prikláňam sa k názoru, ktorý má Cica, že z Matúša bude určite Maťko. A to by si asi fakt nechcela. Poznám jedného Sebastiána(1 a 1/2r.). Krásny chlapček s krásnym menom. Ked ho jeho mamička čakala tak stále hovorili len Sebastián, Sebastián (znelo to tak super) a ked sa už narodil, tak to meno začali všelijako zdrobneninovať. Napr.: Sebi,Šebo, Sebko. Čo mne sa vôbec nepáči.Tak neviem. Ale určite som za meno Sebastián. Je naprílkad oveľa menej časté(skoro vobec) ako Kristián (tých poznám viacero). A Natália sa mi tiež veľmi páči. Tak držím palce. Nech všetko bude o.k. papa.

 257. Ahoj Anna, ja by som sa priklonila k menu Sebastian. Nilene ze je podla mna neporovnatelne krajsie a originalnejsie ako Matus, ale hlavne mam skusenost, ze Matus, Matej, Martin atd splyvaju do Mena Matko a uz si tam, kde si byt asi nechcela. Takze, moj nazor: jednoznacne SEBASTIAN. A drzim palce, uzivaj si, kym vladzes, ja uz mam pomaly pred porodom a uz sa tak aj citim 🙂

 258. Ahojte, cakame prirastok a hoci az v lete, uz teraz uvazujeme s manzelom o menach, pre dcerku mame vybrane meno Natalia, lebo sa nam paci uz strasne davno a na chlapcovi sa nevieme dohodnut. Mne sa velmi pacia mena Matúš a Sebastian. Co poviete na tieto mena? Dakujem za reakcie uz vopred. Majte sa!

 259. No, vies, u mna to skutocne dodnes funguje, ze ked niekomu poviem, ako ma ma volat, inak mi uz nepovie, pretoze jednoducho nereagujem. Mozno to na niekoho posbi na prvykrat divnem ze si na tom tak zakladam, ale to je mi fuk. Rodicia mi dali krasne meno, vychovali ma tak, ze si ho vazim a nenecham si ho znevazovat. Sama sa snazim ludi vzdy spytat, ako si praju, aby som ich oslovovala a drzim sa toho, keby to hned bola Klotilda. Mna aj na VS volali spoluziaci a aj profesori Viktoria, lebo som sa tak predstavila. Viki ma volaju len kamarati a znami. Rodicia zase odjakziva Viktorka, ziadne ine skratky. Ver mi, da sa to. Ani moju sestru Margaretu nevola nikto Greta, ani inak, je to Margareta a hotovo. Podla mna je to otazka vychovy samotneho nositela mena a zaroven okolia. Ludia by sa uz konecne mali naucit respektovat volu nositela mena. Ked je to niekomu jedno, tak nech je aj Anicka, ci Pista, ale nie vsetci sme taki, ze je nam to jedno. Mne na mene velmi zalezi a s uctou pristupujem aj k menam inych ludi.

 260. Ďakujem za názor Cica. U nás je to fakt veľký problém dať krásne dlhšie meno a dúfať, že ho ľudia a okolitá rodina nebudú zdrobneninovať. Ale v zahraničí sa to dá. Tam Natáilu nevolajú Naťa, ani Anna nie je Anička ako pred 100rokmi na dedine. Aj Viktória je super meno, ale jasnačka, že to u nás bude stále Viki. Je to ťažké a stále nad tým rozmýšľam. Je to hra so slovíčkami. Tak uvidíme…

 261. Ahoj Lucy, to meno je velmi pekne, aj u nas medzi uvahami padlo, no manzelovi sa az tak velmi nepaci. Co sa tyka toho skracovani an Kaja, je to dost pravdepodobne. Musis si sama zvazit, ci budes mat dost odvahy a energie upozornovat ludi na to, aby jej tak nehovorili. Ja sa na to chystam tiez, ale som odhodlana a viem byt velmi tvrda, ked treba, takze verim tomu, ze si vychovam okolie /babky, susedy…/ a aj dieta, aby si raz same vedelo povedat ako mu maju hovorit. Ja som si tym presla tiez, ked mi chcel niekto hovorit Vikina, alebo Vika, ci ked mi niekto pisal Viky namiesto Viki. Nemam problem upozornit, ze tak si to neprajem a ze ja som Viktoria alebo Viki a hotovo. Takze si zvaz, ci dokazes bojovat s okolim a ak ano, drzim palce s krasnym menom Karolina 🙂 Ja by som ho dala.

 262. Ahojte, čo by ste povedali na meno Karolína? Mne sa to meno veľmi páči, len sa bojím, že to ľudia budú skracovať na Kaja. A to sa mi nepáči. V rodine máme už jednu Karin, ktorú volajú len Kaja a nijak inak. Vopred dakujem za Vaše názory. papa.

 263. Ahojte maminy!

  Mam 16-mesacneho syna a vola sa TIMON LUMIR. V porodnici som si nahlasila aj meno pre dievcatko, nakolko sestricka na tom trvala – REA.

 264. Ahojte maminy!

  Mam 16-mesacneho syna a vola sa TIMON LUMIR. V porodnici som si nahlasila aj meno pre dievcatko, nakolko sestricka na tom trvala – REA.

 265. Ahojte maminy!

  Mam 16-mesacneho syna a vola sa TIMON LUMIR. V porodnici som si nahlasila aj meno pre dievcatko, nakolko sestricka na tom trvala – REA.

 266. Ahoj, meno Alica je pekne, kratke a jednoduche. Ja som za. My mame v susedstve jednu malu Alicu, moze mat cca rok a pol a hovori si „Aisi“, je to mile. No a par slov k povodu: Alica = ž. z angl. Alice (dom. podoba mien Elisabeth, Adelheid alebo Alexandra) alebo zo stfranc. Aaliz (z Adelheid). Drzim palce.

 267. Ďakujem krásne a gratulujem k dcérke s krásnym menom 🙂 Je to naozaj pekné meno, len mám strach, či ich nie je alebo nebude veľa, či sa neuchytí rovnako ako všetky Laury, Sary, Sofie, Emy, Natalky atď. To by ma potom mrzelo. Keby to tak ´človek vedel dopredu, že?!

 268. Aho CICA. Ja mam dcerku, narodila sa teraz v septembri a tiez sme jej dali meno PAULA. Mne sa to meno pacilo uz hrozne dlho, snad aj 10 rokov a po synovi, ktory sa vola po manzelovi som si aj ja prisla na svoje. Podla mna je to krasne meno a aj dobre znie k priezvisku a je kratke. Hodi sa malemu dievcatku aj dospelej zene. My ju volame zatial zdrobnene Paulinka, ale aj Paula. Takze podla mna ste vybrali nadherne meno. 🙂

 269. Ďakujem za prve info o mene Paula 🙂 Paulina je pekne, ale v najzakladnejsom tvare je to Paula v latincine a odtial v taliancine. Paulina je vlastne talianska zdrobnelina od Pauly. Takza, podla mojho nazoru, keby sme dali Paulu, mozme ju volat aj Paulina, Pauli, Paulinka… Ale Paula je take vyraznejsie a jednoznacnejsie. A to, ze ich je dost malo /aspon v Tvojom okoli/, ma len tesi, ved o to nam tiez ide. Niekedy je ale tazke mat prehlad o pouzivanosti mien po celom Slovensku. Tu v mojom okoli ich nie je vela. Ak by bolo, mame vybrate este ine meno a dali by sme urcite radsej to. Ved sa nemusia mena opakovat jak na beziacom pase, no nie? 🙂

 270. Bernard je prekrásne meno, mal sa tak volat nas prvy chlapcek, o kotreho sme, bohuzial prisli…. Dodnes sa nam velmi paci. A vies co znamena? Silny ako medved alebo medvedie srdce. Preto sme si zvolili pre toto nase babatko, ak to bude chlapcek meno Leonard – hodi sa k Bernardovi, ma rovnake korene. Podla mna su to velmi muzne mena, vznesene a pritom nie prehnane, ani trendove. Drzim palce a dajte si Bernarda 🙂

 271. Mne sa skor paci Paulina, ale poznam jednu Paulu, volaju ju len Paula alebo Pauli, inac nie je asi velmi rozsirene, teda ja poznam len jedno dievcatko s tymto menom, ale to je zas len dobre, nie?

 272. Maminky, poraďte mi, prosím, akú máte vo svojom okolí skúsenosť s používaním mena PAULA. Je ich vo vašom okolí veľa alebo málo? Manžel túži po tomto mene preč naše dievčatko a hoci už sme vybrali aj iné, chcela by som vedieť ako je to s týmtto. Ďakujem.

 273. Ahoj Laura, ak by si mala problem najst ten vyznam mena Izabela, tak tu je: Izabela = ž. špan. meno Isabel z hebr. Isebel, Jezabel bohom povýšená, je to aj špan. podoba mena Alžbeta, franc. Isabelle, dom. Iza, Bela .

   

  Inak, co sa tyka toho, ci sa meno paci alebo nepaci svokre, na to kalsi, hlavne nech sa paci vam dvom 🙂 A podla mojho nazoru je meno Izabela krasne a vznesene, snad by som nerobila z neho ani ziadnu skratku, najkrajsie je cele. A neporovnatelne s Luciou /bez urazky, Lucky 😉 /, tych poznam stovky.Rebeca sa v poslednych rokoch dost ujala, je to velmi pekne meno. Aj Rachel, hned by som ju dala aj ja, ale bohuzial, tiez by to s priezviskom znelo hrozne. A pri synovi – Matej Hugo – no, pravdu povediac, Hugo je z tych mien ovela krajsie, teda podla mna. No a Oliver aj Tobias su obe rovnocenne krasne mena. Drzim palce a nedaj sa presvedcit na menej pekne mena, raz Ta to bude mrziet…

 274. Ahojte aj mi cakame prirastok druhe babo doma mame Mateja Huga nevedeli sme sa dohodnut tak sme dali mena dve ale teray je to uz iba Hugo, pre dievcatko som chcela meno Dorota. Teraz je to tazsie lebo opat sa nevieme dohodnut, manzel chce Luciu a Olivera. Mne sa sice paci Oliver ale paci sa mi aj Tobias,ale akosi najviac citim naklonnost k menu Izabelu,IZU ale vsetkzm sa to zda dost tvrde…Pacia sa mi aj Rebeca, Rachel ale tie sa nehodia k priezvisku…Yijeme teraz v zahranici tak chcem abz meno znelo rovnako, inak svokra Izu riadne okomentovala ani Hugovi nepovie inak ako Matej ale co uz…

  Neviete niekto co znamena Izabela, alebo kde mozme najst vyznami mien mame este mesiac cas…Vdaka

 275. Gratulujem k Michaelke, nech ste obe zdravučké a Michaelka nech vám prináša len samú radosť, aj môj termín sa už nebezpečne blíži, ale strašne sa teším..Ahoj

 276. Ahojte ……… tak uz mam potom 22.12 sa nam narodila mala Michaela . Sice na 37 tyzden. a sekciou ale sme zdrave . ……… Dakujem VAm vsetkym.

 277. Ďakujem za radu Lucy a tak sme sa predsa rozhodli pre Ninu, neviem si totiž predstaviť, že by sa moje dieťa malo volať ináč, nech je to meno už časté, alebo nie, je nám to už fuk, to meno sa nám už dávno páčilo, veď som to písala a aj keď sa rozprávam s bruškom, neviem to malinké ináč osloviť ako Ninka, meno pre dieťatko by sa malo vyberať hlavne srdcom, tak AHOJ.

 278. ahojte. u nás dovod ako: deti sa budú nášmu dieťatku posmievať pre jeho meno veľmi nezavážil. pretože ak sa mu nebudú posmievať pre jeho krstné meno, nájdu si priezvisko, výzor, povahové vlastnosti, rodičov … to, že sa iným náš výber nepáči… mne sa zas nepáči ich. meno dieťatka sa musí páčiť hlavne vám. a keď budete ľúbiť človeka, budete ľúbiť aj jeho meno. nech sa volá hoci aj Bonifác.

 279. Milá Amam, ja si myslím, že meno Nina už nie je až také časté. Kedysi bolo, to hej, ale teraz už nie. A je to aj tak jedno. Pretože ak sa Vám s manželom toto meno páčilo už dávno, tak v tom nevidím dôvod prečo tak nepomenovať svoje dieťatko.

  Je to krásne meno. A koniec koncov, rozhodnutie je vždy len na Vás. Tak veľa štastia.

 280. Velmi pekne ti ďakujem,idem si to hneď pozreť.Dúfam,že konečne sa mi nejaké meno zapáči.Keď sa mi nejaké zapáči,tak ti ho napíšem,aký máš naň názor.Tak zatiaľ

 281. Ahojte.Mám problém s menom.Neviem ešte,či to bude dievča,alebo chlapec,ale nič ma nenapadá.Chcem vybrať pekné meno, tak ako každá budúca mamička.Neviem si poradiť,už ma z toho bolí hlava.Poraďte mi.Prosím

 282. Veď to, no keď sa pozerám do kalendára, tak je tam pár použiteľných pekných mien a ostatné sú len aby boli. No nič, rozmýšlame ďalej. Ahoj

 283. Ahoj, ja sa mozem vyjadrit k situacii v mojom okoli – v nasich regonalnych novinach /Trnava/ bol nedavno rozpis prvej desiatkychlapcenskych a dievcenskych najpouzivanejsich mien pre novorodencov za tento rok. Nina bola hned na tretom mieste 🙁 Okrem toho tam boli mena ako Lucia, Ema, Adela, Kristina, Viktoria, Sara… Takze ja si myslim, ze Ninociek je uz naozaj velmi vela, co je skoda, lebo tym toto krasne meno straca na krase. Ak mozes, vymysli ine meno. Bohuzial, niektori ludia podliehaju trendom a potom utrpi samotne meno, z ktoreho sa stane davova psychoza. Aj my sme tak chceli kedysi Lauru alebo Sofiu /ked u nas tieto mena este ani nechyrovali/, ale teraz, ked vidime, kolko ich je, urcite by sme tieto mena nedali a ani nedame. Vela stastia.

 284. Ahoj,viete mi niekto povedať či Nina je ešte stále tak „populárna?“ Veľmi sa nám to meno s manželom páčilo ešte dávno dávno pred otehotnením, keď to meno ešte vôbec nebolo také časté. Kde sa dá pozrieť rebríček najpoužívanejších mien?Ahoj a želám pekné sviatky.

 285. Súhlasim s Cicou, poznala som jedného malého Deniska a v škole mu tak veľmi nadávali…Myslím si, ze rodicia by mali uvazovat aj nad tym akú nadávku z mena môžu raz spolužiaci vymysliet. Napriklad známeho dcera je Sandra a nadávali jej Sandra handra…

 286. Ahoj, no mam pocit, ze sa tu uz dlho ku vsetkemu vyjadrujem sama, ale co uz?! Co sa tyka mien, ktore spominas, su podla mna pekne. Aj som mala v sirsom zozname uvazovanych mien pre dievcatko ALANU, len sa trosku bojim, ze by z nej mohla byt pre mnohych Alena. Ale ak si vychovas svoje okolie a budu ju volat Alana, je to super 🙂 Co sa tyka chlapceka, teda mena TRISTAN, asi budete musiet vybavovat na ambasade. Ale inak je pekne. Ak sa vam to hodi k priezvisku, samozrejme. Drzim palce.

 287. Nic ma do toho nie je, ale neda mi neupozornit Ta na uskalie mena Denis. Uvedomila si si, ze sa da velmi jednoducho z neho urobit sice muzna, ale nie velmi prijemna prezyvka? Je to pekne meno, ale deti su krute a ja som sa s tym stretla aj nazivo, ze z Denisa bol rychlo Penis 🙁 Len som chcela upozornit, aby vas to raz nemrzelo. Ale ak vam to nevadi, tak cusim.

 288. My cakame prirastok do rodinky asi tak o 2 tyzdne, ale este stale nie sme rozhodnuti ohladne mien. Mne sa pacia mena ako Karin, Sofia. Ale podla pana doktora to bude chlapcek, takze som to nechala na manzela – Samuel alebo Denis. Sofia a Samuel su teraz asi najpopularnejsie mena. Ale asi to bude nakoniec predsa len Denis.

 289. Hau

  Moj nazor je dost subjektivny ale ja chcem dat svojmu synovi alebo dcere meno Izrael. A urcite chcem aby malo dve mena a priezvisko, To druhe meno bude v lakotstine. Na matrike my povedali ze ak je meno cudzokrajne tak musim ist na patricnu ambasadu a vybavit si ze v tej konkretnej krajine je to normalne meno. Neviem urcito ale ako sa pozeram v usa to nieje obmedzene takze si vymyslis hocico len aby to nebolo hanlive. Ale mozno to je inak.

  Lakotska ambasada neexistuje ale dam svojmu dietatu meno ake ja chcem vsak zijeme v demokracii.

  Inspiraciu pre nas s manzelkou boly mena krajin.

  Niektore su naozaj pekne.

  Hecetu velo!

 290. Ved mne to nevadi, je to v poho. Manzelovi sa Kornelia zda trochu tvrde meno, nie je uplne zasadne proti tak ako pri inych menach / napriklad nechce v ziadnom pripade Ester, Juditu, Svetlanu, ani Justinu/, ale viac sa mu paci Klaudia. On je velmi zlaty a ked by som velmi chcela, mozem dat aj meno Kleopatra. Ale ja chcem, aby sa pacilo aj jemu, ved je to nase spolocne dieta. A aj chlapcenske sme vybrali spolu, takze aj dievcenske sa nam musi pacit obom. Ale ako hovorim, Kornelia je stale v hre.

 291. Ked sme vyberali meno pre nase dievcatko mali sme podmienku aby bolo na S. Trvalo dlho a vymyslela som si Stelu, no zistili som ze manzelov kamarat ma 10mesacnu Stelinku,tak som to zmenila na Sofiu. Ale je fakt ze v poslednej dobe ich je nejako vela naokolo. Druha dcera bude Stela.

 292. Ked sme vyberali meno pre nase dievcatko mali sme podmienku aby bolo na S. Trvalo dlho a vymyslela som si Stelu, no zistili som ze manzelov kamarat ma 10mesacnu Stelinku,tak som to zmenila na Sofiu. Ale je fakt ze v poslednej dobe ich je nejako vela naokolo. Druha dcera bude Stela.

 293. ja som tym absolutne nemyslela vsetky blondiny a tmavovlasky…len som si predstavila blondavu Alexiu a tmavovlasu Alexiu…to patrilo len k nim…ale paci sa mi to meno…pri blondine smile…a pozdrav manzela

 294. ja som tym absolutne nemyslela vsetky blondiny a tmavovlasky…len som si predstavila blondavu Alexiu a tmavovlasu Alexiu…to patrilo len k nim…ale paci sa mi to meno…pri blondine smile…a pozdrav manzela

 295. ahojte dievcata,

  my cakame prirastok tak za 2 tyzdne, a velmi sa mi paci meno Corrie. no predchvilou som docitala v archive dietata.sk clanok o tom,ze na matrike nie je take jednoduche zapisat cudzojazycne ci domacky prerobene mena. nemate niektora niektora aktualne skusenosti so zapisom cudzojazycneho mena?

 296. ja som tym absolutne nemyslela vsetky blondiny a tmavovlasky…len som si predstavila blondavu Alexiu a tmavovlasu Alexiu…to patrilo len k nim…ale paci sa mi to meno…pri blondine smile…a pozdrav manzela

 297. Teeeeda, ale si mi dala! Ja mam vlasy cierne ako zuzol. Ale som mila a prijemna 🙂 Hoci rozumiem tomu „predsudku“, ved vo vsetkych rozpravkach je dobro blondate a zlo ciernovlase. No, co uz?! No a chcela si tym vlastne povedat, ze sa Ti Alexia paci alebo nepaci? Celkom som to nepochopila. A o Kornelii stale uvazujem, len problem je manzelik, ktoremu sa velmi nepaci.

 298. nie je zaco smile ked si pekne rodinku a znamych vychovate…tak potom len 1-su to zaujimave a pekne mena (samozrejme okrem tych co som napisala, ze sa mi nepacia…ale presne ako si napisala…citujem Co clovek, to nazor….) a k ALEXII..pri blondine si predstavim takeho anielika, prijemneho mileho cloveka, ale pri tmavovlaske presny opak…a Kornelia je aj tak najlepsia smile

 299. Tak diky za nazor, neurazila si ma, ved cim aj?! Len pre objasnenie som ale chcela doplnit, ze som presvedcena o tom, ze ludi vo svojom okoli si dokazem „vychovat“, aby volali moje dieta tak ako budeme chciet my. To znamena, ze ak by bolo Leonora /grecke meno, znamenajuce svetlo/, nedovolila by som z toho urobit ziadnu Noru ani Noriku. Ani z Loredany by som nenechala urobit Danu. Mame v rodine rozne mena, aj dlhe a „zlozite“ /Margareta, Jazmina, Sabina, Viktoria, Debora…/, ale nikoho nevolame skratkami. No a to, ze Valentina bola v nejakom seriali, som netusila 🙁 Vobec serialy nepozeram, skor som sa nechala inspirovat serioznou onomastikou, teda vedou o krstnych menach. Takze ma mrzi, ze to vyznelo ako inspirovane takou prizemnostou. To by som svojmu dievcatku nikdy neurobila 🙂 Ale zaujala ma Tvoja dedukcia, ze Alexia nie je meno pre tmavovlasku, nerozumiem ako si k tomu prisla….

  Inak, momentalne sme viac-menej rozhodnuti prave pre Klaudiu, ktoru si uplne zamietla. Ved este uvidime. Co clovek, to nazor…. Ale vdaka za ten Tvoj 🙂

 300. ahoj…skusim vyjadrit svoj nazor k tym menam…pekne postupne…

  KLAUDIA-sa mi moc nepaci…to meno ma nenadchlo…nechce byt obycajne, ale je

  LEONORA-sa moc moc podoba na Eleonoru a dievcatko moze skoncit ako Nora alebo Norika…

  VALENTINA-meno z telenovely by som nedavala

  VALERIA-zase sme pri skratke…Valika…sa mi hodi k babicke

  KORNELIA-je to najuzasnejsie meno na svete

  ALEXIA-netypicke…hodilo by sa mi k blondine, ale k tmavej nie

  SAMANTA-pre psika

  DONATELLA-podobne ako Klaudia

  LOREDANA-pekne…len aby ste z nej nemali potom Danku

  SVETLANA-toto meno sa mi nepaci, lebo vo mne evokuje bitkarku a hulvatku…neviem preco…moj pocit

   

  snazila som sa byt uprimna, dufam, ze som ta neurazila a nad Korneliou vazne porozmyslaj

 301. Gratulujem k vnucke a aj k vyberu krasneho mena. je velmi krasne. Ja som ho tiez navrhovala manzelovi /okrem Olivie a aj Liviu a Lianu /, ale nesuhlasi. No mne sa velmi paci a verim, ze s nim bude po cely zivot spokojna tak ako som napriklad aj ja so svojim menom, teda Viktoria.

 302. Som 10-dňová babička a tiež sme veľmi dlho vyberali meno pre našu vnučku. Boli všelijaké typy. Nechceli sme nič veľmi exotické ani mená, ktoré sú momentálne veľmi rozšírené (Sofia, Nina…). Nakoniec sme vybrali meno, ktoré vôbec nebolo v užšom výbere. Naša maličká sa volá Olívia a budeme ju volať Lilinka, Lili, Olívia. Veľmi jej to meno pristane.

 303. Lucia má pravdu. Nedávajte svojím detičkam mená podľa aktuálnych trendov, tie ktoré sú momentálne IN, také raz isto nebudú, a po dvore budú deti s rovnakými menami. Dajte mená, ktoré vnútorne cítite, ktoré vám vnútorne napadnú. Ja som sa takmer celé tehotenstvo prihovárala brušku Vikinka, chela som Viktóriu, potom posledné týždne Zuzanku. Keď ma manžel odviezol do pôrodnice, niečo mi „šeplo“ 🙂 že nech je to Karin. A ja som ten šepot poslúchla,hoci predtým toto meno nenapdlo ani len raz nikomui z nás a malej to meno teraz neuveriteľne sedí, s iným si ju predstaviť ani nevieme. Počúvajte srdce, nie hity.

 304. Dakujem za radu 🙂 Dala si dcerke krasne meno, aj my sme o nom uvazovali, ale v nasom okoli je ich teraz uz celkom dost a bolo by nefer, keby sme si aj my dali rovnake meno.

 305. Pre KIRKU: Uz dlhsi cas citam tuto diskusiu, a k tvojej Bernadettke dala drohej dcerke meno Barbara. Obemi pripadaju vznesene.

  Pre CICU: podla mna sa k priezvisku Holla najviac hodi Valentina alebo Svetlana. Urcite ich nebude vela.

  Ja by som odporucala mamickam, aby davali svojim detickam take mena, ktore oni vnutorne citia, ze su tie spravne. My mame doma 2 mesacnu Sofiu. Predtym som nikdy nad tymto menom neuvazovala, ale v tu noc ako som zistila, ze som tehotna sa mi prisnil sen, ze kocikujem dievcatko a prihovaram sa mu Sofi. Asi to bolo znamenie, lebo rano ked som si urobila tehotensky test objavili sa mi //.

 306. Baby, poradte aj mne, co z tychto mien by sa aspon trochu hodilo k priezvisku Holla? KLAUDIA, LEONORA, VALENTINA, VALERIA, KORNELIA, ALEXIA, SAMANTA, DONATELLA, LOREDANA, ci SVETLANA….? Pri dievcenskom mene to beriem tak, ze sa raz snad vyda a preto sa nechcem az tak striktne riadit priezviskom. Ak by vas napadlo este nejake ine zvucne, nevymyslene a originalne meno s tradiciou, aku maju aj tie, co som spomenula, sem s nimi ! Vdaka !!!

 307. A co tak nieco z tychto? BETSABE alebo BATSHEBA, BEATRIX, BRIGITA …. neviem, ci som to uz neprehnala, vybrala som z tej stranky, co som Ti minule pisala – pozerala si tam vobec? A vyzvy od Kirke, aby si si nedala Bereniku si nevsimaj, nikto Ti nemoze zakazat, ani prikazat nijake meno 🙂 /Bez urazky, Kirke/.

 308. Mila „,“ ked ides za dva tyzdne rodit a predpokladam ze si to ty ktora Bereniku uz viackrat odmietla nechapem preco nad nou este vobec premyslas. Daj si k Bernadettke nejaku tu Barbarellku alebo take daco :-). /Ber to cele ako sradnu odo mna, nemyslim to vazne toto podpichovanie, ale je pravda ze Berenika je mojim snom, je jedno velmi mysticke a vzdialene suhvezdie ktore sa vola „vlasy Bereniky“ a mam aj ine asociacie, zaroven je mi mila predsatva ze na okoli ziadna ina Berenicka nebude/ :-)))))

 309. Kedze ty ju mas iba v zalohe a je idem za 2 tyzdne rodit myslim si ze je zbytocne nad tym premyslat kto ma co “zallohe“. ……. ale si zlata …..

 310. no tieto mena sa mne osobne ani moc nepacia ,ale snad inspiruju DIEVCENSKE: zoe, lourdes, ella, rita, ester, ruth, dora,yasmin

  CHLAPCENSKE:ramon, matias, xavier

 311. Ahojtte chcela by som meno pre Babo take aby sa hodilo k Bernadettke a malo by zacinat na B /chcela by som / Bianka sa mne osobne nie velmi paci skor by som chcela nejake nezvycajne take ake je velmi velmi malo pocut ako Bernadett, neviem som uz s toho zufala, nie to ze mam depresie pred cisarsky a idem o mesiac skor rodit a som uz 8 mesiacov povinne doma a este aj zataz s menom. Asi im poviem nech si daju meno ake CHCU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   

  Vsetky Vam dikkkkkkk.

 312. Ahoj, pekne mena si napisala. Chcem len povedat, ze ja poznam dve Debory – jednu stvorrocnu ma moj bratranec a dalsiu si dal pred par mesiacmi jeden znamy. Je dolezite, aby ju volali celym menom, teda Deborka a nerobili z toho zase nejake nemozne skratky, ktore vacsinou uplne zohavia meno. A vies, ze to znamena “ pracovita vcela“ a pochadza z hebrejciny? je to ozaj krasne meno. Takisto sa mi paci aj Samanta, o jednu som sa starala v Londyne a uz tam som si to meno oblubila. Aj by som ho dala nasmu babatku, ale myslim, ze k priezvisku „Holla“ sa nehodi :-). Ja by som ale ostala pri jednoduchsom prepise tychto mien, teda nie Deborah, ale Debora a nie Samantha, ale Samanta. Moj nazor. Inak, aj Zacharias a Tobias su krasne mena. Aj Patrik je pekne, ale vzdy je z toho nakoniec Paťo a to uz nie je bohvieco / bez urazky, Patrikovia :-)/.

 313. ja síce deti este tak skoro neplanujem ale nemozem odolat menu DEBORA. je to podla mna krásne meno a este som sa nestretla so zenou ktora by sa takto volala. A dalsie ktore by som dala svojmu dievcatku by bolo KIARA.Alebo aj SAMANTHA. a pre chlapca asi PATRIK a ZACHARIAS alebo aj TOBIAS. velmi sa mi pacilo meno SAMUEL ale myslim ze ich uz je privela rovnako ako VANESIEK a LAURINIEK.i ked aj to su velmi pekne mena. co poviete?

 314. ja síce deti este tak skoro neplanujem ale nemozem odolat menu DEBORA. je to podla mna krásne meno a este som sa nestretla so zenou ktora by sa takto volala. A dalsie ktore by som dala svojmu dievcatku by bolo KIARA.Alebo aj SAMANTHA. a pre chlapca asi PATRIK a ZACHARIAS alebo aj TOBIAS. velmi sa mi pacilo meno SAMUEL ale myslim ze ich uz je privela rovnako ako VANESIEK a LAURINIEK.i ked aj to su velmi pekne mena. co poviete?

 315. Ahoj Miska, mne sa paci aj meno BIANCA alebo Bianka, aj som nad nim rozmyslala, ze ked budem mat dcerku, tak by sa hodilo aj k priezvisku, lenze to by mala meniny asi 2 tyzdne po narodkach a to by som nechcela tomu drobcekovi urobit, ale tebe by sa mozno pacilo aj taketo meno.

 316. To je skoda, ze sa Ti meno Berenika prestava pacit, podla mna je krasne a velmi sa hodi k Bernadettke, ale to uz som tu pisala 🙂 No a co by si povedala na mena ako Donatella, Ornella, Loredana, Valentina, Fabiola? Su to talianske mena a hodili by sa k Bernadettke. Ale tiez si myslim, ze by si to meno nemusela tak apriory vyberat podla mena prvej dcerky. Hlavne je, aby sa hodilo k priezvisku a aby sa vam pacilo, nemusi az tak korespondovat s Bernadettkou – moj nazor.

  Najlepsie je, ze Tebe radim, ale sama dievcenske meno stale nemam vybrate 🙂

 317. @ Michaela: A musi sa to meno hodit k Bernadettke?? Ved nebudu cely zivot spolu a ich okolie (skola, kamarati atd.) ich tiez nebudu vnimat ako Bernadettka a xxx…Preco si same sebe obedzujes vyber?

 318. A msuí to byť len meno na B? Alebo aj iné. Z cudziny poznám aj detičky ako Valentína, Raphaela,Brenda, Frony, Rachel, Michel, Melissa, Gloria…..

 319. Ahoj Miška. Noo, netradičné obe mená veru máš :-)) ale jasné že nič v zlom. K Bernadetke? Snaťď Bianka? Bianka je krásne meno, aspoň podľa mňa. Znie milo a mäkko. Čo ty na to?

 320. ahojte prosim pomozte mi pri vybere. Moja 1 dcera sa vola Bernadettka a cakame druhe baboo tiez dievcatko a neviem k Bernadetke vzbrat vhodne. Premyslala som nad Berenikou ale pravdu povediac cim dlhsie nad menom rozmyslam tym sa mi menej paci. POMOZTE mi mam iba 2 tyzdne.

 321. Ahojte. Mne sa tiež hoodne páči meno Sandra, a čo som sa čudovala, aj manželovi. Prečo čudovala? Nikdy sa mu nepáčili mená, ktoré som ja ospevovala, na toto zareagoval pozitívne, dokonca sa k nemu ešte aj vrátil. Už máme jdno dievčatko, bude mať. 4 r., volá sa Karin, a hoci toto meno nebolo vôbec v pláne, rozhodla som sa tak až po pôrode, bez toho, aby o tom ktokoľvek vedel. Podľa nás je krásne a malej neskutočne pristane. Pre druhé mám už tiež vymyslené, ale neprezradím 🙂 Je hooodne netypicke, ale krásne…a nerpezradim, aby sa náhodou neuchytilo….nepáči sa mi, keď sa každé druhé dieťatko volá rovnako…ale ak bude chlapec, tak ten bude Timotej 🙂

 322. Ahojte, nám sa narodilo prvé bábo pred pol rokom. Na dievčenskom mene sme boli dohodnutý. Mala to byť Viktória. Veľmi sa mi to meno páči a nedovolila som nikomu aby ma od toho odhovoril. Na chlapčenskom mene sme sa celá rodina hádali. Keďže sme dopredu nevedeli pohlavie, rozhodnutie padlo v momente keď nám lekár povedal že máme synčeka. Volá sa Michal a je to náš Myšiak, Myšička a pod.

 323. Ahojte, ja som mala vybranu povodne Jasminku, ale kedze som uvazila, ze k cisto slovenskemu priezvisku by to vyzeralo divne, rozmyslam najnovsie nad Laurou. A chlapcek bude Jakubko.

 324. Uff,to je riadne dlhá diskusia.Bohužiaľ sa mi to nepodarilo prečítať všetko.Niekde som čítala,že meno pre dieťa by mala vybrať žena podľa svojich pocitov.Že dieťatko si tak akoby samé vyberie meno, ktoré sa mu najviac hodí.Možno vám to bude pripadať strelené, ale mne sa pri prvom tehotenstve páčili úplne iné mená ako pri druhom.Mám dve dcérky-prvá je Lujza a druhá Alžbetka.Veľmi sa mi páči aj meno Zoja,ale akosi som sa s ním nezžila v tehotenstve.Alžbetku vlastne navrhla Lujza a mne to meno zapasovalo viac ako Zoja.Donekonečna som si skúšala opakovať aj iné mená, a tieto „vyhrali“.Aj manželovi sa veľmi páčili.Myslím, že sa im aj veľmi hodia.Prvé reakcie okolia boli tiež rôzne-hlavne na Lujzu.Má 5 rokov a vtedy, aspň v mojom okolí, nebola žiadna Lujza.Myslím si, že najkrajšie meno je to, ktoré vyberú rodičia s láskou a ostatní by si mali na to zvyknúť.Papa, veľa radosti z detičiek.

 325. No, mne sa pacia vsetky, co si napisala. Asi najviac Melania a Melissa. Matilda tiez nie je zle, ale mala by som stach, ze ju budu volat Maťka /s tym som sa totiz stretla/, a to by bola skoda. Ale Melissa je fakt pekne, ak sa Ti hodi aj k priezvisku…

 326. Perfektna volba, Sandra je nadherne meno! Drzim palce. Aj my sme ho zvazovali, ale v nasom momentalnom vybere uz nie je, neboj 🙂 Este par zaujimavosti o tomto mene: Sandro m. – Sandra ž. pôv. tal. dom. podoba mena Alexander / Alexandra, význam : ochrankyňa mužov. Stretla som sa s tým, že Sandra oslavovala meniny na Alexandru, aj to je možnosť.

 327. Ja si myslim, ze ste vybrali velmi krasne meno. Oliver sa mi paci viac ako Samuel, tych je uz naozaj viac ako dost. je to skoda, ze niektori rodicia nevedia nic ine, len opakovat meno, ktore si dal niekto iny, a to az v takom meritku, ze je to na ukor samotneho mena. Vid priklad Samuel, Jakub, Sara, Nina, Sofia…. Skoda, su to pekne mena, ale ich pouzivanie sa stalo davovou psychozou. Takze drzim palce, aby Oliver bol vynimkou a nenasledoval pripad Samuela 🙂

 328. Ahojte,

  ja čakám svoje prvé bábätko a veľmi sa mi páči meno Sandra. Chcela by som poradiť, ako zistím, kedy by mala meniny, keď sa toto meno v našom kalendári nenachádza?

 329. Mne sa páčilo meno pre chlapca Samuel a pre dievčatko Rebecca. Kým som však otehotnela tak každý druhý clapec sa volal Samuel. Takže malý sa narodil 25.3.2005 avolá sa Oliver. To meno mu strašne pristane a som rada, že sme mu ho vybrali. Keďže plánujeme ešte jedno dieťatko tak dievčatko by bola Rebecca a chlapček Dávid. 🙂

 330. Ak sa Ti tieto mena naozaj hodia k priezvisku, si stastna zena 🙂 Ja by som z nich sice nevybrala, ale dolezite je prave vase rozhodnutie a zosuladenie s priezviskom. Ozaj, a nebojis sa trochu toho, ze si zo zaciatku bude dieta komolit aj same, napriklad kym sa naozaj nauci citat a pisat ? Napadlo mi to preto, ze vsetky mena, ktore spominas, su prevzate doslova, teda aj s pravopisom jazyka, z ktoreho pochadzaju. A neodradza Ta aj vybavovanie na matrike, pripadne americkej ambasade? Pri vacsine tych mien by to bolo urcite nutne…

 331. Ahojte ja som Martina a s výberom mena som nemala problém.Problém nastáva až vtedy keď o mene chce rozhodovať viac ľudí v rodine.Ja mám 3 synov.Najstarší ma meno ako manžel – Marek.Druhy syn je Richard a tretí,keďže som myslela že už to bude dievča, volá sa Martin.Počula som aj o tom ,že mena si vyberaju už aj podľa obľúbených postáv zo seriálov……

 332. Pre tych, ktori chcu exotickejsie meno:

   

  DIEVCA: Tiffany, Lara, Jade, Ora, Stephanie, Kornelia, Savanah, Juliette, Isabella, Emma, Elizabeht, Kelly, Jessica, Amanda, Kimberly, Angela, Michelle, Mellisa, Nancy, Donna….

  CHLAPEC: Kornel, Nicholas, Felix, Christopher, Sebastian, Mark, Gary, Donald, Dennis…..

   

  Zatial male este len planujem, ale podla mien ktore sa mi pacia, vsetky moje deti budu musiet mat mena aspon dve :o) Manzel ma 3 mena (Karl Daniel Patrick) a dve priezviska. Aj ked je to zdlhave, velmi sa mi to paci.

 333. Podla mna je tiez velmi netradicne meno OLIVIA, ja sa tak volám a nepoznam ziadnu inu s tymto menom. Ked som chodila do skoly tak som sa hnevala ze mi vybrali taketo meno, ale uz sa mi velmi paci.

 334. AWA, to je krasne meno 🙂 Moja mladsia neter sa vola Jazmína. Dlho rozmyslali, ci to maju pisat so „s“ alebo so „z“ a nakoniec sa rozhodli pre druhu moznost. Toto meno som sestre poradila ja a teraz, ked cakam babatko ja, nemam uz ziadny tip na dievcenske meno. Tak mi treba! 🙂 Takze gratulujem k vyberu.

 335. Ahoj,pred par mesiacmi sa mi narodila tretia dcérka.Dost som rozmýšlala nad menom ,ktore jej dám a nakoniec padol tip na Jasminku.takze po Kristinke a Stanke je tu drobcek s menom Jasminka.Co myslite, celkom pekne,že?

 336. ahojte volam sa Andrea byvam v Belgicku a cakam svoje prve dietatko.dozvedela som sa ze to bude dievcatko.mam uz vybrate aj meno paci sa mi meno Stella myslim ze je to meno ktore si lahko zapamata aj slovenska babka v Belgicku sa tak vola zname pivo ale mne to nevadi

 337. serte sa kolko xcete ale najkrajsie meno je Daniela….fakt vazne naozajzwinker ale aj niektore oatatne su super ale toto je vazne peknesmile)

 338. Ja poznám Adriány, ktoré volajú Adrika – stretla si sa aj s takým tvarom tohto mena? Je to pekné, nie? Mne sa to páči viac ako Aďka, lebo je tam zachované viac zo samotného koreňa tohto mena. To len pre inšpiráciu :-).

  A tu je ešte pár múdrostí o tomto mene:

  Adrián m. – Adriána i Adriena ž. z lat. Hadrianus muž od mora, z tal. mesta (H)adrie, staršia podoba Hadrián, maď. Adorján, dom. Ado, Rio, – Ada, Ria, Riana

 339. Mila Elenka, mam doma Adrianu uz takmer 18 rokov a ver´, ze je to uzasne meno /aj ked som s nim na zaciatku nesuhlasila/. Volame ju Ada, Adka, Adulka dokonca aj Dadula, Dada, Dadka. Nieje az take premnozene a tej nasej Adrianke by ine ani nepristalo. Takze nech sa rozhodnete akokolvek dufam, ze budete s vyberom spokojni. My momentalne cakame dalsiu princeznu a tiez sa trapime s vyberom mena.

 340. Tak dakujem za povzbudenie 🙂 Je to nadherne meno, my ho budeme volat Leon, alebo Leonko a Leo a samozrejme Leonard, pretoze tak je to najkrajsie, ako aj kazde ine cele meno. Aj ja si hovorim vzdy celym menom a je to najkrajsie. Tak pozdravujem Leonarda a gratulujem mu k najkrajsiemu muzskemu menu – aspon pre nas 🙂

 341. celkom si ma prekvapila výberom mena pre chlapčeka.ale príjemne.ja mám doma jedného Leonarda už 19 rokov.máme dvoch synov ale ani jeden sa nevolá takto (sú Šimon a Alex).najskôr preto,že nemám rada mená po rodičoch pre deti.Voláme ho Leno,Lenko,Lenuško…podľa toho ako poslúcha 🙂 Držím palce

 342. BARBORA, to si pisala mne? Ak ano, vdaka 🙂 Z tych mien sa mi paci Oliver a tiez Kornelia – o tej aj uvazujeme. Aj Oliver by sa nam hodil, ale uz mame vybrate ine a sme s nim spokojni. A este k Tvojmu veku – mne sa paci, ze sa k nemu priznavas a velmi si vazim mlade zeny, ktore sa v Tvojom veku rozhodnu porodit dietatko namiesto inych „rieseni“. Klobuk dolu a drzim Ti velmi, velmi palce!

 343. no citka…priznam sa mam len 17 a starosti s menami pre babetko ma cakaju nedohladne…ale ak smiem poradit tak u mna OLIVER MATUS JAKUB ADAM a pre dievca KORNELIA NATASA TEREZA

  dufam ze som aspon trosku poradila

 344. no citka…priznam sa mam len 17 a starosti s menami pre babetko ma cakaju nedohladne…ale ak smiem poradit tak u mna OLIVER MATUS JAKUB ADAM a pre dievca KORNELIA NATASA TEREZA

  dufam ze som aspon trosku poradila

 345. meno HUGO je strasne KRÁSNE, vôbec ničoho sa neboj a nikoho nepočúvaj, a od svokry sa nenechaj ustvat. je to tvoje dieťatko a ty vyber meno… Hugo je naozaj velmi pekné aj mne sa strasne páci a uz sa tesim, ked budem mat syna…smile)

 346. SISKA, no, vieš, nám sa páčia netradičnejšie mená, tie, ktoré menuješ sú dosť bežné. Ale aj tak veľká vďaka, že sa mnou vlastne zaoberáš 🙂 Je to milé. Stále viac uvažujeme nad Klaudiou alebo Paulínou. Mne sa páčili aj také mená ako Justína, Valentína, Judita, Ester, Agáta, Kornélia… ale manžel nesúhlasí skoro s ničím 🙁 Mne osobne sa veľmi mená, ktoré končia na „-ka“ /Monika, lenka, Dominika/ nepáčia. Škoda, že máme istotu len v tom chlapčenskom mene, už by mi celkom odľahlo, keby sme niečo vybrali.

 347. MARTINA, mne sa meno Kurt k vášmu priezvisku veľmi hodí, neviem, prečo s ním mal mať „u nás“ problém. A čo je to u nás? Na Slovensku? Veď snáď nestagnujeme a otvárame sa svetu a hlavne individualizmu, ktrý tu už dlho chýba. Takže, podľa mňa, do toho!

 348. Ahojte. Privitala by som radu. Cakam chlapca a rada by som mu dala meno Kurt – po mojom oblubenom spevakovi, ktore sa mi strasne paci, ale manzel s tym absolutne nesuhlasi a tvrdi ze take meno bude nasmu dietatu len na skodu. Ja argumentujem tym ze ked je nase priezvisko LANGER, nebol by to az taky kontrast. Co vy na to?

 349. Čo vravíte na meno Tomáš? A čo je to za hlúpa zdrobnenina „Tošo“? Jakživ som nepočula že by nejakého Tomáša tak volali…

 350. Ahojte maminy, neda mi nezareagovat na kontroverzny prispevok Evy. My mame junoveho synceka Jerguska, popularitu a nazory na jeho meno som v predstihu zistovala aj na tomto fore, reakcie boli rozne, zvacsa negativne, ale aj tak som sa rozhodla a teraz nam vsetci vravia, ze je to pekne meno a velmi mu pristane – lebo je taky maly zbojnicek Jergusko Rybiansky.Rada pre vsetky hladajuce: dajte hlavne na seba, svoju intuiciu. Meno vybrate s laskou je pre dietatko to najlepsie.

 351. Nam sa v juni narodila Tamarka, ma uz 4 mesiace a velmi jej toto meno pristane. Vybrane sme mali dve mena Tamarka a Sonicka a zvitazila Tamarka smile))

 352. Moja sestra dala dcérke meno Johanka, také tu tuším ešte nepadlo, ale myslím že je veľmi pekné. Volajú ju Johanka, Hani, Bobo a ja ju zo žartu občas volám Džony.

  Ináč ja mám dievčatká Soničku a Karolínku. Sú to tiež dlhšie mená. Karolínka je síce teraz už častejšie meno, v pôrodnici som to netušila. Ale nevadí, mne sa aj tak páči a veľmi jej pristane. Tretie dieťatko už neplánujeme, ale ak by sa „pritrafilo“ tiež sa mi páči už spomínaná Eliška, alebo Izabela a Juliana. Kámoška má dcérku Uršuľu, spočiatku sa mi to meno nepáčilo, ale volajú ju Ulinka a to je podľa mňa zlaté. Dalšia kamoška má vnuka Vratka, to je tiež celkom zaujímavé a netradičné meno. To len tak na inšpiráciu, keby sa to niekomu páčilo.

 353. ahojte babenky,

  a co by ste poradili mne? pre chlapca mame meno – tomas, ale ak to bude dievcatko, tak stale neviem… Celkom sa mi paci meno adriana, ale volat ju stale Aďka, to je take.. no ja neviem. priezvisko chovancikova.. tak poradte nieco:-)

 354. CICA – rozmyslala som nad menom pre dievcatko, ked chces take dlhsie tak mne sa pacia Dominika, Veronika, Lenka, Monika…alebo skus konbinaciu dvoch mien…mojej kamoske sa podarilo vymysliet pekne meno Ela Kristina :0)… dve krsne mena urcite uputaju pozornost a potlacia priezvisko do uzadia :0)

 355. Ahojte… Ja sa volám Dajana a nepoznám veľa ľudí s takýmto menom. Keď som bola menšia tak som s tým mala dosť problémov… Každý si to mýlil s Dianou, Darinou a ja neviem ešte s akými menami…Stretávala som sa s otázkou čo to máš za meno-veď nie je ani v kalendári…Takže som za to,aby trochu obnovil kalendár. Nehovorím, že sa musia zrušiť staré mená, stačí, ak by sa tie nové podľa nejakého podobného tvaru alebo to je jedno, pripísali k tým starším.. A ak ja budem mať raz deti, tak im chcem dať také mená, ktoré sa veľmi nepoužívajú a bude mi jedno, či v kalendári je alebo nie….

 356. teda neviem, co niekoho inspirujem , ale vasa debata ma, cicusky, zaujala. Nas syncek sa vola Ondrejko. A keby bol druhy, bol by asi Viliam. Hadam dovtedy opadne Rozborilova medialna slava. Paci sa mi aj Vincent, ale aj tak by ho volali Vincko. No a pre babiku – Elenka, Julia