ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

21.06.2007verzia pre tlač


Príspevky SR pre matky s deťmi žijúce v zahraničí

Autor: Viliam Hrivnák

dovolenka v zahranici

Na otázky v relácii Sro Piatky pre matky odpovedala Jarmila Feketová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

V zahraničí žije a vychováva svoje deti veľa Sloveniek. Na aké príspevky zo SR majú nárok?

- Majú nárok na 4 dávky v prípade, ak nemajú na ne nárok v zahraničí – ide o prídavok na dieťa, rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa a pri prvorodenom dieťati, ktoré sa dožije aspoň 28 dní – to je nový príspevok 11.000 Sk.

Ako je to s ich výplatou?

- Je povinnosť, aby matky splnili všetky povinnosti nároku na výplatu dávok. Slovenky, ktorým sa narodí dieťa v niektorom členskom štáte EÚ, majú nárok na dávky, ak splnia základné predpisy európskeho spoločenstva v príslušnom členskom štáte. Tento členský štát EÚ vypláca dávky podľa ich legislatívy. Najčastejšie ide o prídavok na dieťa. Niektoré štáty majú aj dávku podobnú nášmu rodičovskému príspevku, niektoré štáty takúto dávku nemajú.

Keď Slovenska alebo jej manžel pracuje v členskom štáte, je povinnosťou uplatniť si tieto dávky v členskom štáte, lebo je považovaná za migrujúceho pracovníka a má nárok na tieto dávky ako žena príslušného členského štátu.

Rodičovský príspevok sa nevypláca v Taliansku, Veľkej Británii, Holandsku, Portugalsku a Španielsku. V tom prípade majú naše matky nárok na slovenské rodičovské príspevky za splnenia ostatných zákonných podmienok. Keď žijú dočasne v zahraničí, môžu požiadať o dávku na Slovensku na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý je príslušný vyplácať túto dávku podľa trvalého pobytu rodiča, zväčša matky. Je to tak aj s príspevkom pri narodení.

Kde treba žiadať o príspevky?

- Na príslušných úradoch, ktoré vyplácajú rodinné dávky. V ČR sú to úrady práce, v Nemecku spolkový úrad práce, v Rakúsku sú to daňové úrady, tie sú kompetentné pre výplatu prídavku na dieťa a rodičovský príspevok vypláca inštitúcia zdravotného poisťovňa, v Maďarsku – Maďarská štátna pokladnica, v Írsku je to Ministerstvo sociálnych vecí, v Holandsku banky sociálneho poistenia.

Ako komunikujú tieto zahraničné úrady s našimi úradmi práce?

- Pomocou E-formulárov. Boli vypracované tak, aby boli identické a porovnateľné v tých jazykoch, v ktorých sa predkladajú príslušnej inštitúcii na potvrdenie.

Ako dlho možno poberať príspevky, na ktoré majú Slovenky v zahraničí nárok?

- Doba závisí od príslušnej legislatívy členského štátu, napr. v Nemecku sa rodičovský príspevok vypláca 2 roky, v ČR 4 roky, u nás 3 roky.

Ako to funguje v praxi? Slovenka žije v Írsku, pracuje tam niekoľko rokov, manžela má Belgičana, bude rodiť v Belgicku, vychovávať dieťa však v Írsku. Môže si niečo nárokovať na Slovensku?

-Keďže je zamestnaná a žije v Írsku, musí si o rodinné dávky požiadať v Írsku, ktoré má prídavok na dieťa a má aj dávku podobnú nášmu rodičovskému príspevku. Slovensko ako sekundárne je kompetentné, ak by dávka v Írsku bola nižšia ako v SR. To sa môže stať v prípade rodičovského príspevku, ktorý v Írsku vyplácajú raz za štvrťrok a dávka je nižšia ako v SR.

Veľa Sloveniek žije a pracuje vo Veľkej Británii. Ak sa tam narodí Slovenke dieťa, má nárok na príspevky zo Slovenska?

- Aj v tomto prípade má nárok na rodinné dávky vo Veľkej Británii. Tam si môžu požiadať o prídavok na dieťa. Veľká Británia nemá dávku podobnú nášmu rodičovskému príspevku, preto si matka môže požiadať o rodičovský príspevok na Slovensku, ak má ona i dieťa tu trvalý pobyt, a za súčasného splnenia všetkých ostatných zákonných podmienok.

Ako je to v Nemecku?

- Slovenka si musí požiadať o dávky v Nemecku. SRN jej podľa ich legislatívy bude vyplácať prídavok na dieťa i rodičovský príspevok. Tento v SRN závisí od príjmu rodičov, čo je odlišné od nášho systému, a vypláca sa do 2 rokov veku dieťaťa. Po skončení vyplácania tejto dávky v Nemecku by Slovensko malo vyplácať túto dávku do 3 rokov veku dieťaťa, pretože u nás sa vypláca do 3 rokov veku dieťaťa.

Odznelo v relácii Slovenského rozhlasu Piatky pre matky.

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia