Mýty o dojčení predčasne narodených detí

Mária Kopčíková 0

Odborník WHO Jack Newman pomenúva mýty, ktoré sa spájajú s dojčením predčasniatok (podľa www.nbci.ca):

Shutterstock

 
Mýtus: Nedonosené deti musia byť v inkubátoroch.

Telesné funkcie sú stabilnejšie u detí, ktoré trávia čas v kontakte koža na kožu s matkou. Kangaroo Care sa bežne praktizuje v nemocniciach vo svete – na Slovensku menej. Matky, ktoré môžu „klokankovať“ dieťa, produkujú viacej mlieka a deti sa dojčia lepšie.

Mýtus: Nedonosené deti sa nemôžu dojčiť na prsníku skôr, než v 34. gestačnom týždni.

Deti sa môžu začať dojčiť  od 28. týždňa tehotenstva. Každé dieťa je iné a niektorým adaptácia na prsníku môže trvať dlhšie, v závislosti od toho, či mali dýchacie alebo iné problémy. Ale čakať až do 34. týždňa a dovtedy kŕmiť dieťa fľašou nie je dobrý model kŕmenia.

Mýtus: Matky predčasne narodených detí musia používať dojčiace klobúčiky.

Je dôležité, aby si dieťa vzalo prsník dobre. Výsledok v dlhodobom horizonte stojí za to, koľko času dobrému prisávaniu bábätka na začiatku venujeme. Spôsob, ako dostať nedonosené dieťa na prsník, sa v zásade nelíši od prisávania dieťaťa, ktoré sa narodilo v termíne.

Mýtus: Predčasne narodené deti sa potrebujú naučiť piť z fľaše, aby sa naučili následne piť z prsníka.

Toto nie je spôsob riešenia situácie! Pri pití z fľaše musí dieťa zapojiť iné svaly, než pri pití z prsníka, teda kŕmenie fľašou môže dojčenie skôr sťažiť.

Mýtus: Predčasne narodené deti sa na prsníku unavia.

Aj deti narodené v termíne na prsníku zaspávajú, pokiaľ je tok mlieka pomalý. Dieťa dostane fľašu a pretože tok mlieka z nej je rýchly, prebudí sa a saje silno.S dobrým prisatím, stláčaním prsníka a prípadne s použitím laktačnej pomôcky bude tok mlieka dobrý a dieťa nebude na prsníku zaspávať.

Mýtus: Váženie dieťaťa pred a po kŕmení je dobrý spôsob, ako zistiť, koľko mlieka dieťa dostalo.

Jack Newman hovorí, že najlepším spôsobom, ako zistiť, či dieťa dostáva dostatok mlieka z prsníka, je sledovať ho pri dojčení, sledovať stolicu – kedy sa začína meniť zo smolky na praženicovitú stolicu a neobmedzovať dieťa v tom, ako dlho bude na prsníku.

Shutterstock

Mám predčasne narodené deti

Moja veľmi dobrá kamarátka má troch krásnych chlapcov a každý z nich sa narodil pred termínom pôrodu. Ponúkam jej skúsenosť ako povzbudenie a možno i tip ako prekonať prípadné problémy.

Chlapci sa narodili v 30., druhý v 37. a tretí v 34. týždni tehotenstva. Ich mama v každom tehotenstve absolvovala hospitalizáciu a dvakrát porodila akútnou sekciou. S najstarším synom absolvovali pobyt na JIS a na oddelení patologických novorodencov.

Po prepustení zo šestonedelia ho prvé 3 týždne chodila denne navštevovať na niekoľko hodín a nosila na oddelenie odsaté mlieko. Následne absolvovali ešte asi mesačný pobyt na odd. patologických novorodencov. Od 5. týždňa ho skúšala prikladať, no nemal vyvinutý sací reflex. Najskôr bol kŕmený sondou – 7 týždňov, materským mliekom. Keď ho skúšala prikladať na prsník, nevedel sa prisať.

Spomína: „Večer pred odchodom sa nejakým zázrakom chytil a už sa prsníka nepustil :-)“ Najviac jej pomohla laktačná sestra novorodeneckého oddelenia. U druhých dvoch synov zažila to, že sestričky boli rady, „že sa nemusia o mňa starať, že ako skúsená matka to zvládam.“ 

Vyjadruje názor, že to, či dostanú pomoc, závisí hlavne od mamičiek:

„Ak mala záujem dojčiť, personál bol nápomocný, vysvetľoval, avšak ak mala mamička tendenciu to rýchlo vzdať, tak jej dali umelé mlieko a bolo.“ Problémy s dojčením ani túto mamičku neobišli.

Pri prvom pôrode riešila to, aby sa rozbehla tvorba mlieka, aby ho mohla odstriekavať. Potom zase mala také plné prsníky, že boleli a nevedela, čo má robiť.

Ak okolnosti nasvedčujú predčasnému pôrodu

Niekedy situácia v tehotenstve nasvedčuje tomu, že dieťa sa narodí skôr a ak sa dá, je dobré sa pripraviť. Mamy predčasniatok z vlastnej skúsenosti odporúčajú:

  • Absolvujte kurz dojčenia, ujasnite si, ako naštartovať laktáciu, ako je to s odstriekavaním, ako s kŕmením dieťaťa.
  • VYDRŽTE!!! Treba vydržať a nevzdávať to. Trpezlivosť je tu namieste.
  • Získajte podporu u sestričiek, kontaktujte laktačnú poradkyňu, aby sa možné problémy podchytili hneď na začiatku.
  • Pre vlastný pokoj získajte čo najviac informácií o zdravotnom stave dieťaťa.
  • Dieťatko po pôrode čo najčastejšie navštevujte, ak nie je možnosť ostať s ním ako sprievod. Prihovárajte sa mu, dotýkajte sa ho, prikladajte si dieťatko.

Použité zdroje: www.kojeni.cz, www.nbci.ca, www.provita.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár