Kojíte a je vám do plaču? Nie ste jediná

Anna Veselá 1

Niektoré mamy môžu prežívať nepríjemné pocity pri kojení. Väčšina z nás si predstaví fyzickú bolesť, za ktorou vždy treba hľadať nesprávne priloženie bábätka a zlú techniku satia mlieka.

Ale v tomto prípade ide vyslovene o nepríjemné duševné rozpoloženie kojacej ženy.

Ingimage

Syndróm D-MER

Krátkotrvajúci, ale intenzívny pocit smútku, úzkosti, rozladenosti alebo nepokoja, ktorý zaplaví matku, keď si priloží bábätko na prsia, má aj svoje meno.

Reč je o syndróme D-MER, o ktorom ste pravdepodobne ešte nepočuli. Spôsobuje ho náhly pokles hladiny hormónu šťastia – dopamínu – počas spúšťacieho reflexu pri kojení.

Mamy, ktoré týmto syndrómom trpeli, opisujú vlnu negatívnych emócií, ktoré vybublali na povrch, keď sa im začalo pri kojení spúšťať mlieko. Prepadli by v plač, pochytila by ich panika, nervozita, úzkosť.

Niektoré mali negatívne pocity nielen voči sebe, ale aj voči bábätku, ktoré by najradšej odtrhli od prsníka.

D-MER neznamená, že máte averziu voči kojeniu

Ešte pred pár rokmi sa o tomto neznámom syndróme nevedelo dokopy nič. Nehovorilo sa o tom ani medzi matkami, ani medzi odborníkmi, či laktačnými poradkyňami.

O zmenu sa zaslúžila Američanka Alia Macrina Heise, dula a laktačná poradkyňa, ktorá prežila osobnú skúsenosť s D-MER syndrómom pri svojom treťom dieťati.

Premknutá neznámym pocitom smútku počas kojenia začala sa viac zaujímať o tento fenomén, ktorému dala aj názov a spolu s odborníkmi ho začala aj skúmať. Vytvorila tiež webstránku d-mer.org., kde si môžete prečítať najčastejšie otázky na túto tému.

Mama za to nemôže

D-MER nie je žiadne „baby blues,“ či popôrodná depresia, ani neznamená averziu voči kojeniu. Nepríjemné pocity sa u matky objavujú z ničoho nič, keď sa aktivizuje spúšťací reflex pri kojení a trvajú krátko, 30 sekúnd až dve minúty.

Na vine D-MER sú hormóny, matka ho nemôže nijako kontrolovať. Nemôže zabrániť tomu, že ju zaplavia negatívne pocity.

Ingimage

Hra hormónov

Počas spúšťacieho reflexu rastie hladina hormónu prolaktínu, a to ešte pred tým, ako začne mlieko vytekať z bradavky. Dopamín sa podieľa na kontrole vylučovania prolaktínu, nakrátko však poklesne, aby mohla rásť hladina prolaktínu. Keď prolaktín začne stúpať, dopamín sa stabilizuje. U žien s D-MER-om je pokles dopamínu zreteľnejší, vysvetľuje Alia Macrina Heise.

Mlieko nikomu „neudrelo“ do hlavy

Ženy po pôrode si ťažko priznávajú pred sebou a vôbec pred inými, že im je počas kojenia do plaču. Až zbytočne veľa sa zapodievajú technikou, polohou, striedaním prsníkov, odsávaním, ragádami, na skúmanie svojich pocitov nie je čas. A ak aj áno, pripíše sa to na vrub „divokým“ hormónom, „udretiu mlieka do hlavy,“ a podobne.

Ak vás trápia podobné pocity (v porovnaní s mamami, pre ktoré je kojenie niečo vzletné, to musí byť náročné), vedzte, že netrpíte averziou voči kojeniu. Skúste vyhľadať pomoc.

Podporu vám môžu dať aj mamy, ktoré si prežili niečo podobné. Veďte si denník, kedy sa vám D-MER zhoršuje (stres, dehydratácia, kofeín), kedy naopak zlepšuje (oddych, relaxácia, cvičenie).

Pamätajte, že v tomto prípade nejde o emocionálny, ale o medicínsky problém, kvôli ktorému určite netreba prestať s kojením.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. Presne toto som zažívala pri dojčení oboch detí, náhla a krátka úzkosť. A zaujímavé, že som to zažívala aj po augmentacii pŕs,kym som sa úplne nezahojila. Pekný článok, ani som nevedela, že ten stav má aj pomenovanie

Pridaj komentár