Zlozvyky

Mária Kohutiarová 7

Tak malý a už vie mať problém. Nie vážny, ani na pohotovosť ani na diagnostiku u lekára, ale predsa. Naše malé dieťa vlastní – zlozvyk. Čo s tým?

Samozrejme: na zlozvyky sa neumiera.  Len v určitom momente dospejeme k záveru, že by sme so zlozvykom mali niečo spraviť. Rozum tu preto majú mať rodičia: a k tomu aj dosť trpezlivosti, anglického pokoja a nadhľadu, ako aj dosť vynachádzavosti a lásky.

Ingimage

Anglický kľud, sparťanský cieľ

Pokiaľ je to „len klasický“ zlozvyk zo skúšania niečoho či objavovania svojho telíčka a dieťatko inak v pohode prospieva, netreba nijako zvlášť nevhodné opakovanie nejakej činnosti odborne „psychologicky“ riešiť.

Platí jedno: nedramatizovať, odpútať, zabaviť, vydržať. 

Pokiaľ to trvá dlho a zlozvyk je intenzívny, treba pátrať po príčine: zlozvyk ale začína v hlave a je reakciou dieťaťa na možné zmeny v rodine. Stačí len sťahovanie, pribudnutie súrodenca, či iba strach z tmy.

Tipy, ako si s niektorými zlozvykmi poradiť, vám predsa len dáme – možno ste boli natoľko vzorné dieťa, že ste cez žiadny z nich osobne neprešli.

Skvostný zoznam:

Neskutočne zaujímavý pupík

Jedným z tých, ktoré frčia u malých bábätiek, je chytanie si pupka. Pokiaľ je to len hra, skúmanie, hľadanie niečoho nového na svojom tele – je to ok. Také intenzívne, časté a necitlivé, až po ňom ostáva podráždená, zhrubnutá a červená pokožka, niekedy až doškrabaná do krvi, treba riešiť.

Mamy odporúčajú prelepiť leukoplastom alebo obliecť tesnejšie body – vymýšľavejšie dietko však vraj dôjde do pupku aj cez body ktorýmkoľvek otvorom. Vyskúšanou fintou je ponúknuť dieťatku maličké vrecko, do ktorého si môže nakladať obľúbené drobné vecičky a vŕtať v ňom ako v pupkovej diere. 

Možný skrytý problém: hernia pupka, zápal (prejavený žltým výtokom z pupku) 

Veľmi chutné nechty

Obľúbenec zlozvykový – ohrýzanie nechtov.  Kto vie prečo, ale chytá to veľmi veľa detí – a často na dlho a intenzívne. Jednoducho sú prsty stále medzi zubami, nechty nikde…  Jediná „výhoda“  – nie je potrebné používať nožničky na strihanie nechtov na rukách, niekedy aj na nohách. 

Finty v protiútoku: natiahnuť prstové vlnené rukavice alebo natrieť nechty špeciálnym lakom na nechty, ktorý dostať v lekárňach a drogériách. Má vraj veľmi odpornú chuť.  Ak sa vám nechce do lekárne, mamy používajú namočenie do octu, mletého čierneho korenia, horčice alebo oblepujú každý prst leukoplastom.

Možný skrytý problém: stres, nepokoj, neistota a pocit neprijatia u dieťaťa, jeho väčšia potreba nehy, láskavosti a objatia

Preberanie tovaru v nose

Z tých, ktoré máme ako mamy najmenej rady, je ono „preberanie tovaru v nose“ – teda špáranie sa v ňom. Otvor je väčší ako na pupku, a dá sa z neho kadečo „vydolovať“.

Len – nevyzerá to dobre ani vizuálne, ani na prste drobca, horšie je, keď sa tie „hospodárske nosové prebytky“ nachádzajú prilepené na kadejakých miestach v byte podľa výskytu dietka špárajúceho. Často je príčinou odkukanie od starších alebo prvotný zlý pocit po nevyčistenom soplíku v nose.

Čo s tým? Odporúča sa pravidelne zvlhčovať nosnú sliznicu sprejom, pokiaľ ide o suchú sliznicu. Rovnako pomôže aj zvlhčovanie vzduchu. Ak je noštek v poriadku, tak z maminovských zdrojov okrem vysvetľovania a trpezlivosti sa spomínalo natrenie prstov čilli papričkou, čo by pri batoľatách bola príliš krutá „liečba“, rovnako ako si neviem predstaviť nalepenie akrylových nechtov, ktoré sú vraj tupé a zle sa s nimi škrabe.  

Možný skrytý problém: mrle, parazity v konečníku, suché chrasty v nose, suchá sliznica v nose, zlatý stafylokok v nose

Cmúľanie prstov

Cmúľanie prstov – kto by to nepoznal a kto to neskúsil? Ak je to raz za čas, alebo je to len nejaké obdobie, dá sa to prežiť. Stále strčený prst v ústach však nie je nič moc.

Čo s tým, je otázka: skúsené mamy odporúčajú použiť tinktúru amara, je to prírodný výťažok z mandlí, ale veľmi horký, ktorým treba natrieť pršteky, aby drobcovi tak veľmi nechutili. Inak zaberá len vysvetľovanie o baciloch a nevhodnosti a vyťahovanie prsta dovtedy, kým to neprestane dieťa baviť.

V každom prípade: deti zvyknú z mnohých zlozvykov vyrásť bez následkov. Chce to iba našu veľkú rodičovskú trpezlivosť. Ak vám niekedy potečú nervy, tak sa skúste rovnako ako iné „postihnuté“ mamy vyžalovať trebárs na niektorom zo šuflíkov na našom fóre… minimálne sa vám uľaví, že nie ste sami, kto bojuje s nejakým zlozvykom – a možno vám ten spoločne strávený čas a hľadanie fínt, ako na to prejde tak rýchlo, až bude po všetkom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Tak u nas bolo najskor vrtanie v nose (to pretrvava :(), ohryzanie nechtov (to uz je, dufam, navzdy prec), prst pri ustach „akoze rozmyslam“ (obcas), no a novinka – zuzlanie tricka pri golieri alebo paplonu. Za vsetky mozeme dakovat kamosom v skolke Mr. Green

  2. ja som dcere 8r. uz asi 2,5roka nestrihala nechty ani na nohachRolleyes nemam co, len obcas liecime zapaleny nechtik. detska doktorka mi povedala „velmi neriesit, velmi neupozornovat aby to neskoncilo horsie Confused Confused tak neviem…

    1. nepoteším ťa… môj synáčik je na osemročnom gympli… a tiež striháme, iba keď to zistím rýchlejšie, ako jeho zuby .-(

      1. moj syn si takto natiahne tricko a zuzle, az kym z neho nejdu vyzmykat kyble jeho slin. chce to – vacsi vystrih? alebo nech chodi holy? nastastie to robil parkrat, ked sa pozabudol. ale davam na neho bacha, nech sa nepozabudne. kto to bude zmykat…

Pridaj komentár