Rok a 8 týždňov

0

Milí rodičia, vaše dieťatko má o niekoľko dní rok a dva mesiace (14 mesiacov).

Na dnes sme si pre vás pripravili užitočnosti o čitateľských zručnostiach vášho dieťatka, ale aj o zručnostiach nočníkových, lebo prichádza vhodný čas. Novinka pre mamy: Dnes sa v rubrike Výchova a Vzťahy budeme venovať práve  vám. Tak príjemné čítanie.

ROZVÍJA SA, ROZVÍJAJME HO

Čitateľské schopnosti

 Dieťa začína používať prvé slová aj pri čítaní kníh, chápe obrázok ako symbol.

  • Spoznáva jednoduché obrázky alebo fotografie, ktoré mu pripomínajú obľúbené
  • osoby, zvieratá, hračky alebo jedlo.
  • Spoznáva známe aktivity na obrázkoch (kúpanie, jedenie …)
  • Prináša knihu do vašej blízkosti, aby ste mu ju čítali.

Pri čítaní môžete:

  • podávať knihu dieťaťu, aby vám ukázalo, ktoré obrázky ho zaujímajú;
  • pomôžte dieťaťu pomenúvať obrázky;
  • používajte jednoduché slová alebo dvojslovné kombinácie;
  • zahrajte to, o čom v knihe čítate (napríklad zaklopte, keď čítate o klopaní, utrite vreckovkou špinavú tvár dieťaťa na obrázku a pod.) 

Voľte knihy, v ktorých sa často opakujú tie isté slová (tzv. kľúčové slová).

Knihy môžu opisovať denné rutiny ako kúpanie sa, jedenie, obliekanie. Celkový text knihy by mal byť písaný krátkymi, dvoj- až trojslovnými vetami. Vhodné sú však aj knihy bez textu.

VÝCHOVA A VZŤAHY

O sebe… 

Prvé týždne a mesiace si bábätko vyžaduje svoju mamu celú a je naozaj veľmi obtiažne s niekým, alebo niečím sa o ňu podeliť.

Ale ako tak ubiehajú čísielka na plechovom elektromere pred vašim bytom, zväčšuje sa halda použitých papierových plienok na miestnej skládke, pochádzajúca práve z vášho koša, z bábätka sa stáva “naozajstný človek”.

Ultramaminovské hormóny” by mali postupne ustúpiť a Vám zostať čisté srdce na vnímanie potrieb svojho dieťatka a čistá hlava, ktorou sa začnú preháňať konečne už opäť aj iné témy, ako to bolo doteraz (teda papanie, kakanie, hajkanie, plakanie…a opäť dookola).

Básnická otázka teraz znie: Kedy je ten ideálny čas, na takého “vytriezvenie” ? Určite to nenájdeme vo “Veľkej knihe o matke a dieťati”, ani v časopise “Dieťa”. Tak ako to prišlo, a oplieskalo nás to ako puberta, malo by to pomaličky ustúpiť a okrem dieťatka, ktoré nám zostane k potešeniu, radosti (no a i k starosti), sa opäť vrátiť do normálneho života, kde si zistíme ako sa volá náš prezident alebo ako dopadli naši hokejisti na MS.

Prečo sú mnohé z nás presvedčené, že to najlepšie, čo môžu pre svoje dieťa urobiť, je urobiť “všetko” – bez ohľadu na samú seba? Nemali by sme radšej prijať hypotézu, že pre dieťa je dôležitejšia šťastná a vyrovnaná matka, ako presné dávky vyváženej stravy, všade na 101 % hygienické prostredie, na minúty načasovaný životný režim, …? Večne frustrovaná, vystresovaná, nadmieru úzkostlivá žena, ktorá má všetko “pod kontrolou” podľa odporúčaní z odbornej literatúry, každú miernu odchýlku ihneď konzultuje s lekármi a piatimi kamarátkami po telefóne, nedáva slobodu ani sebe ani svojmu dieťatku. Pouvažuj, či naozaj nechceš niečo zmeniť.

ZDRAVÉ A SPOKOJNÉ

Nočníková téma

Síce prízemná, ale zato veľmi praktická. Názorov kedy je vhodný čas za učenie na nočník je veľa: niektorí tvrdia, že najvhodnejšia doba je okolo 2 rokov. Zástancovia bezplienkovej výchovy posúvajú hranice do extrémnych 4 mesiacov aj menej… Uznávaný český detský psychológ Zdeněk Matejček sa na túto tému vyjadril:

Približne od 12- 15 mesiaca je u väčšiny detí vhodná doba, aby sa učili na nočník. Až teraz okolo 15 mesiaca, je nervový systém dieťaťa k takémuto nácviku vyzretý. Teraz je kapacita močového mechúra už dostatočne veľká, takže dieťa vydrží suché aj niekoľko hodín. A čo je najdôležitejšie : samo si plnosť mechúra uvedomuje a vie dať svojmu okoliu vedomé a rozhodné znamenie, že teraz sa mu „chce“.

Zopár dôležitých zásad:

  • Situácia nočníkovania má byť pre dieťa príjemná. Nebudeme teda v strese a okolo nočníku nebudeme robiť paniku a napätie. Ani nočník by nemal byť studený a vratký, či akokoľvek inak dieťaťu „podozrivý“.
  • Dieťaťu má byť jasné, čo sa od neho očakáva. A tak sa precvičte v pantomíme a zrozumiteľne mu to znázornite.
  • Opakovanie celého aktu má byť  jednotné a dôsledné. Teda na jeden nočník, na jedno miesto…
  • A to najdôležitejšie: po správnom výkone následuje vždy náležitá odmena vo forme pochvaly a ocenenia. Viac o celej problematike aj s bohatou diskusiou nájdete v našom článku.

TIPY  OD RODINKY

5 rád Ako čítať knihu:

1. Každý deň si nájdite čas na čítanie.

2. Znova a znova: Niekedy si dieťa vyžaduje čítanie tej istej knihy. Rešpektujte rozhodnutie dieťaťa.

3. Čítajte precítene: Pri čítaní meňte tón a farbu hlasu, čítajte dramaticky. Čítajte pomaly a zrozumiteľne, doprajte dieťaťu dostatok času.

4. Majte nablízku známe predmety (hrnček, vankúš..), ktoré sú zobrazené v knihe, takže ich dieťa pri čítaní môže vidieť a dotknúť sa ich.

5. Nečítajte knihy, ktoré sa vám nepáčia. (Dieťa pocíti Vašu nechuť.)

Téma o zručnostiach v čítaní a rozvoji reči dieťaťa spracované podľa materiálov Kataríny Horňákovej z Inštitútu detskej reči.

Nechajte si posielať majlík pre vaše babetko!

Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo sa deje v živote vášho bábätka v jeho druhom rôčiku? Zaregistrujte sa, alebo si doplňte do vašej pôvodnej registrácie dátum narodenia vášho dieťatka, a každý mesiac  Vám pošleme majlík presne pre vek, ktorý práve prežívate. 

 Ako na to sa dočítate tu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár