Čo by ste mali vedieť o hranične nezrelých predčasniatkach

Dana Krommelová 0

Na Slovensku sa každý rok narodí takmer 8% detí predčasne a ich počet vo všeobecnosti stúpa. Dve tretiny zo všetkých predčasne narodených detičiek sú tzv. hranične nezrelé – sú to bábätká narodené medzi 34. a neukončeným 37. týždňom. Po pôrode majú neraz problémy s termoreguláciou, s dýchaním, s príjmom a cirkuláciou stravy, často sa u nich vyskytuje novorodenecká žltačka, prípadne majú hypoglykémiu (nízku hladinu cukru v krvi).

Ak sa dieťatko vypýta na svet predčasne, niekoľkonásobne sa zvyšuje riziko komplikácií v porovnaní s riadne donosenými novorodencami. Hranične nezrelé bábätká sa pri tom hmotnosťou a dĺžkou takmer nelíšia od svojich rovesníkov, narodených v riadnom termíne. Môžu vážiť 2,5 kg aj viac, ich orgány však nie sú dostatočne zrelé a kvôli možným komplikáciám si zasluhujú viac pozornosti – zdravotníkov, aj rodičov.

Najčastejšie zdravotné komplikácie:

  • termolabilita – majú tendenciu sa podchladzovať a bývajú vystavené tzv. chladovému stresu, čo zhoršuje popôrodnú adaptáciu.
  • dýchacie problémy – objavujú sa asi u tretiny takýchto bábätiek. Najvážnejšou komplikáciou je syndróm dychovej tiesne, ktorý sa prejavuje zrýchleným, namáhavým dýchaním. Spôsobuje ho nedostatok látky menom surfakant, ktorého dostatočné množstvo sa v pľúcach vytvára až tesne pred riadnym termínom pôrodu. Ťažkosti s dýchaním môžu vzniknúť aj v dôsledku oneskoreného vstrebávania plodovej tekutiny z pľúc.
  • problémy s príjmom potravy – vyskytujú sa ťažkosti s kŕmením, dojčenie býva problematické, lebo detičky nevládzu sať z prsníka.  Sú aj spavejšie a nehlásia sa o jedlo tak často, ako by mali.
  • novorodenecká žltačka a hypoglykémia – nezrelosť je jedným z rizikových faktorov novorodeneckej žltačky, a tiež nedostatočný príjem stravy. U bábätiek narodených predčasne zvykne žltačka pretrvávať dlhší čas, ako u detí, narodených v termíne. Nízkou hodnotou krvného cukru (hypoglykémiou) sú hranične nezrelí novorodenci ohrození trojnásobne viac.
  • nezrelý imunitný systém – majú zníženú obranyschopnosť proti infekciám. Novorodenci sú po pôrode chránení tzv. materskými protilátkami (IgG), ale k ich prenosu cez placentu dochádza najmä v posledných týždňoch tehotenstva. Najlepšou cestou na vytvorenie dostatočne silného imunitného systému je prirodzený pôrod, predčasne narodené detičky na svet často prichádzajú cisárskym rezom.  

Záväzok na celý život

Pri predčasniatkach by mala byť súčasťou „odborného tímu“ aj matka. Jej úlohou je počúvať pokyny odborníkov, ktorí rozumejú problematike predčasne narodených detičiek. A poslaním je robiť všetko pre to, aby malý zázrak rozkvital. Okrem láskyplnej starostlivosti môžete pre svoj poklad urobiť aj niečo navyše a vytvoriť mu pevné základy zdravia. Pre podporu prirodzenej obranyschopnosti a zdravia na celý život najviac záleží na prvých 1 000 dňoch, ktorých odpočítavanie sa začalo už pri počatí. Pomôžte svojmu dieťaťu vybudovať si silnú imunitu a zdravú fyzickú kondíciu. Okrem kŕmenia, prebaľovania, pozornosti a láskyplnej starostlivosti je to jedna z vecí, ktorú preňho môžete, priam musíte urobiť.

Výživa počas prvých 1 000 dní života dieťaťa je kľúčová pre jeho zdravie v dospelosti. Pre celkové zdravie a pohodu dieťatka je nesmierne dôležitý správny vývoj črevnej mikrobioty. Pre udržiavanie jej rovnováhy je vhodné dopĺňanie prospešných mikroorganizmov do každodennej stravy.

Priateľské baktérie sú potrebné pri narušenej črevnej mikroflóre, ktorá sa môže objaviť u detičiek narodených predčasne alebo cisárskym rezom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár