Fontanela: prečo ju bábätká majú a kedy zrastie

MUDr. Zuzana Pitoňáková 0

Dnes bude reč o fontanelách a lupienkoch: prečo ich malé deti majú, kedy majú zmiznúť a čo robiť, keď nezmiznú, alebo naopak zmiznú príliš skoro…

shutterstock

Čo je fontanela?

Všetky bábätká prichádzajú na svet s vankúšikom nad čelom. Je to takzvaná veľká fontanela, ktorá je veľmi dôležitá pre zdravý vývoj novorodenca.

Fontanela či lupienok je väzivové spojenie na hlave novorodenca v miestach, kde sa stýkajú kosti tvoriace lebku.

Veľká a malá fontanela

Veľká fontanela má kosoštvorcový tvar. Dá sa ľahko vyhmatať, dokonca môžeme cítiť, ako pod ňou pulzuje krv.

Okrem „veľkej“ fontanely je na hlavičke ešte 5 ďalších („malá fontanela“ je umiestnená v záhlaví a má trojuholníkovitý tvar, 4 maličké, ktoré má i odborník problém vyhmatať).

Kedy zrastie fontanela

S hlavičkou dojčaťa je vždy potrebné zaobchádzať veľmi opatrne. Fontanely však nepredstavujú extrémne zvýšené riziko úrazu.

Pevná pokožka hlavy a mozgové blany poskytujú mozgu dostatočnú ochranu, kým sa fontanely uzatvoria pevným väzivovým a chrupavkovitým tkanivom. Pevne spolu zrastú lebečné kosti až okolo 18. – 20. mesiaca života.

Na čo slúži fontanela?

Fontanela je jedným z dôkazov geniality prírody. Patríme k tvorom s najväčším mozgom na zemeguli. No ako taký veľký mozog, pevne uzatvorený zo všetkých strán v lebke, porodiť?

Fontanely ponúkajú riešenie. Hlavička je v mieste fontanel veľmi pružná a prispôsobivá, a teda môže bezpečne prejsť úzkym pôrodným kanálom. Ak sa aj nejako počas tejto cesty zdeformuje, za pár dní je opäť krásna.

Fontanely majú ale ešte ďalšie dôležité úlohy:

 • jednak umožňujú rýchle vyrovnávanie krvného tlaku v hlave, taktiež sa vďaka nim môže mozog dieťatka najmä prvom roku nerušene zväčšovať.
 • navyše môže fontanela poslúžiť lekárom ako okno pre ultrazvukové vyšetrenie mozgu dojčiat.
 • rast lebky je veľmi citlivým informátorom o tom, ako sa vyvíja a rastie mozog dieťaťa: správna veľkosť lebky nám ukazuje, že vývin mozgu dieťaťa prebieha „normálne“, pretože mozog tým, že sa zväčšuje, aktívne tlačí zvnútra na lebku, a tá sa následne prispôsobuje jeho veľkosti, rastie s ním.

„Prepadnutá“ fontanela

Veľká fontanela nám môže slúžiť ako ukazovateľ, či bábätko je alebo nie je dehydrované.

Za normálnych okolností je blanka, ktorá fontanelu chráni v jednej rovine s o zvyškom hlavičky. Pokiaľ má dieťa problém s hydratáciou, fontanela prepadáva, urobí sa akoby „lavórik“.

Prečítajte si, ako predísť dehydratácii.

Kedy sa uzatvára fontanela

Počas prvého roka rastie hlavička veľmi rýchlo. Sledovanie rastu hlavy patrí k našim rodičovským povinnostiam, ako aj k povinnostiam lekára počas pravidelných zdravotných prehliadok (najmä v prvom roku dieťaťa).

Pri pôrode donoseného dieťaťa sa priemerný obvod hlavy pohybuje v rozpätí od 34 do 36 cm, v polroku dosahuje 43 až 45 cm.

Veľkosť fontanely

Často venujeme väčšiu pozornosť veľkosti veľkej fontanely alebo jej predčasnému uzatváraniu, ako samotnému rastu lebky, čo môže viesť mnohokrát k zbytočným stresom.

Veľkosť veľkej fontanely a jej uzatváranie z hľadiska času sa aj u zdravých detí veľmi líši (vo všeobecnosti platí, že veľká fontanela sa uzatvára okolo 18. mesiaca a k tomu treba povedať, že k norme patrí aj veľké + aj -).

Samotná odchýlka v jej veľkosti alebo časová nepravidelnosť v jej uzatváraní nemusí mať totiž žiadny diagnostický význam.

Vždy treba sledovať súčasne tvar lebky, jej veľkosť, rozostup lebečných švov a celkový neuropsychický vývin dieťaťa.

Na odborné neurologické vyšetrenie treba dieťa odoslať, len ak sa veľká fontanela a lebečné švy rozostupujú. To isté platí pre veľmi predčasné uzatváranie veľkej fontanely, podsun kostí a zaostávanie rastu lebky.

Fontanela – keď signalizuje problém

Z hľadiska bežnej praxe je dobré vedieť, čo môže signalizovať chorobný rast lebky dieťatka.

Zrýchlený rast lebky sa prejavuje:

 •  široko otvorenou veľkou fontanelou,
 •  akoby vydutou veľkou fontanelou,
 •  rozostúpenými švami a inými fontanelami,
 •  stáčaním očiek smerom nadol (viditeľné je horné bielko nad dúhovkou),
 •  zvýšenou náplňou žíl na lebke (najmä pri plači),
 •  dráždivosťou, či nápadnou nespavosťou.

Predčasne uzatvorená fontanela

Zaostávanie rastu lebky sa prejavuje:

 •  predčasne sa uzatvárajúcou fontanelou a lebečnými švami,
 •  malým alebo žiadnym prírastkom v obvode hlavičky,
 •  oneskorením vývoja psychiky,
 •  zvýšeným svalovým napätím,
 •  kŕčmi.

Tieto príznaky sa zvyknú vyskytovať spoločne. To znamená, že ak ste si u dieťaťa všimli len jeden príznak, zvyčajne to nič vážneho neznamená.

Poradiť sa s odborníkom je však samozrejme namieste. Pretože čím skôr sa odhalí porucha rastu hlavičky, tým lepšie vyhliadky má dieťa do budúcna.

Na čo dať pozor pri fontanele

Ak patologický rast lebky zostane nerozpoznaný a s liečbou sa začne oneskorene, ďalší budúci osud dieťaťa môže byť katastrofálny. Hrozí mu trvalé poškodenie pohybových, zmyslových a duševných schopností. Možnosť ich priaznivého ovplyvňovania sa v neskoršom veku už stráca.

Zásluhou moderných neurochirurgických metód medicína dnes dokáže spoľahlivo odstraňovať mnohé anatomické defekty, ktoré zapríčiňujú abnormálny rast hlavy.

»»» Prečítajte si aj článok Kefalhematóm

Fontanela a poruchy rastu – riešenia

1. Rast hlavy a jej odchýlky treba sledovať v rámci povinných poradní pediatra.

2. V prípade podozrenia treba dieťa odoslať na odborné neurologické vyšetrenie.

3. Počas vyšetrenia dieťaťa na odbornom neurologickom oddelení (na Slovensku je ním Detské neurologické oddelenie na Kramároch v Bratislave) je potrebné spresniť príčinu a prípadne navrhnúť neurochirurgické riešenie.

Poruchy rastu hlavy sú v súčasnosti vďačnou oblasťou pre liečbu a podstatne sa zlepšuje osud detí, ktoré v minulosti často trpeli a predčasne zomierali. Dnes tieto deti čaká optimistická budúcnosť s možnosťou takmer plnohodnotného života.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár