Bábätko po týždniNovorodeniatko

Najčastejšie používaným liekom na svete pre novorodencov je kofein

 oz Malíček   23.09.2022   0

Kofeín u  predčasne narodených detí podporuje srdcovú činnosť, pomáha zvyšovať krvný tlak, zlepšuje okysličovanie organizmu, urýchľuje odpájanie od dýchacích prístrojov a pôsobí protizápalovo.

Kofeín u týchto detí navyše zlepšuje ich dlhodobú prognózu, podporuje priaznivý neurologický vývoj a vďaka svojim účinkom je jedným z najčastejšie používaných liekov na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre novorodencov na celom svete.

shutterstock

 

Život rodín s predčasniatkami

„Predčasne narodené dieťa nie je „len“ malý novorodenec,“ objasňuje skorý príchod na svet každého 13. dieťaťa na Slovensku Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček, ktoré už 11 rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku a, okrem iného, svojimi
aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí.

„Predčasný pôrod so sebou nesie viacero problémov, s ktorými sa musia tieto deti pasovať a mnohé z nich si do svojich životov nesú malé či závažné následky tohto skorého príchodu na tento svet. Aj vďaka kofeínu im
však moderná medicína pomáha, aby sa základné životné funkcie naštartovali a maximalizovali ich šance na plnohodnotný život,“
hovorí predsedníčka združenia, ktorá je taktiež mamou predčasne narodeného syna v 26. týždni tehotenstva.

25 % z ceny každej predanej šálky kávy

Aj z tohto dôvodu sa OZ malíček rozhodlo tento rok „osláviť“ Medzinárodný deň kávy v kontexte problematiky predčasniatok, a to zapojením 13 lokálnych kaviarní v 6 slovenských mestách, v ktorých sídlia perinatologické centrá.

Pridať sa môže každý – stačí, ak si doprajete dúšok kávy v týchto kaviarňach a 25 % z ceny každej predanej šálky poputuje na toto oddelenie, v ktorom začínajú predčasne narodené deti svoj statočný boj o život.

„Pretože predčasne narodené deti sú tí najmenší bojovníci, pre ktorých je kofeín doslova životabudičom,“ dodala ku kampani pri príležitosti Dňa kávy Ľ. Kaiserová.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Náš TIP