Každé zdravé dieťatko sa narodí s istou výbavou nepodmienených reflexov, ktoré sú špecifické len pre novorodenecké obdobie.
Ak je všetko v poriadku a vývin dieťatka napreduje správne, tieto reflexy prestávajú byť výbavné (prestávajú sa objavovať) cca v 4. – 6. mesiaci života. Niektoré reflexy sa vývinom menia na vedomú činnosť.

Mozog novorodenca nemá toľko nervových prepojení ako mozog dospelého človeka, nervy novorodenca nie sú ešte obalené myelínovou vrstvou, ktorá ich bude izolovať od okolia a zaručí tak nerušený tok informácií.
Pri narodení sú vyvinuté len niektoré dráhy – napr. satie, vylučovanie – pretože práve tieto potrebuje novorodenec k uspokojeniu svojich primárnych potrieb.
Pri narodení vykazuje mozog dieťaťa pomerne veľkú nezrelosť a má dosť veľa práce. S touto nezrelosťou nervovej sústavy môžu súvisieť niektoré problémy, ktoré sa na začiatku života s dieťaťom objavujú, ako napr. problémy so zaspávaním, problémy s dojčením.

Reflexy špecifické pre novorodenecké obdobie
Hľadací reflex
sa provokuje podráždením pery v strede úst alebo pri ústnych kútikoch. Keď dieťa pohladkáte blízko kútika úst, malo by reflexne otočiť hlavičku smerom k hladkajúcej ruke. Hľadací reflex predchádza saciemu reflexu. Pokiaľ dieťa dojčíte a ono je menej aktívne, prípadne pri dojčení zaspáva, nestimulujte ho hladkaním po líčku. Reflexne sa totiž môže pustiť prsníka a bude opätovne „hľadať“. Tento reflex prestáva byť výbavný cca v 3. mesiaci života.
Sací reflex
vďaka nemu sa deti vedia prisať na prsník (môžu mať problém deti narodené pred 36. gestačným týždňom). Pozor – deti budú sať všetko, čo im dáte do úst – cumeľ, prst na upokojenie, deti sa vedie prisať aj na inú časť prsníka a vyrobiť vám tam „cucflek“. Preto je často mylná „diagnostika“, že pokiaľ dieťa saje prst, musí byť hladné. Saje preto, lebo má sací reflex. Malo ho už aj v maternici, objavuje sa okolo 24. – 28. gestačného týždňa. Ten prestáva byť výbavným okolo 4 – 6 mesiaca (v tomto období už dieťa saje vedome) a opäť sa objaví na starobu, v presenilnom období.
Hltací reflex
je vyvolaný prítomnosťou potravy v prednej časti jazyka.
Úchopový reflex
sa prejavuje uzavretím dlane dieťaťa, ak sa jej dotkneme prstami. Úchop je natoľko silný, že dieťa môžeme zdvihnúť z podložky, jeho dlane sa neotvoria. Najprv sa prichytáva prostredník, potom ostatné prsty a nakoniec palec.
Po 2 až 4 mesiacoch tento reflex na horných končatinách mizne. Silnejším tlakom do dlane možno vyvolať dlaňovočeľustný reflex (Babkin, Lesný) – dieťa vtedy zovrie prst a otvorí aj ústa.
Reflex svojim vývinom speje k vedomej činnosti – teda úmyselnému uchopovaniu a držaniu predmetov.

Babinského reflex
je pozorovateľný na chodidle. Ak podráždime chodidlo dieťaťa od päty smerom k prstom, po kraji chodidla, roztiahne dieťa prsty akoby do vejára. Tento reflex vymizne do 12. – 16. mesiaca, kedy dieťa reaguje rovnako ako dospelý človek, teda ohne prsty na nohe smerom dole.
Chôdzový automatizmus
ak novorodenca chytíme pod pazuchami tak, aby sa nôžkami dotýkalo pevnej podložky, začne napodobňovať chôdzu. Tento reflex do cca 4 mesiaca vymizne.
Reflexné plazenie
sa vyvoláva v polohe na brušku (do konca 2.mesiaca) dotykom plochou dlane dospelého na chodidlá dieťaťa, prípadne ľahkým tlakom na chodidlá v smere pohybu.
Moorov reflex
je reakciou novorodenca na úľak. Má tri fázy: symetrický pohyb rukami nahor a do strán, s otvorenými dlaňami a nádychom. Nasleduje strnutie – „zmrznutie“. Aktivuje sa sympatikus, uvoľňuje sa adrenalín a kortizol (stresové hormóny), zrýchľuje sa tep, prehlbuje dýchanie. Tretia fáza je „objatie“ horných končatín, nasleduje výdych, plač alebo krik. Tento reflex nastupuje od 28. gestačného týždňa a prestáva byť výbavný do 3 – 4 mesiaca života dieťaťa. V 1. mesiaci života sú prítomné obe fázy reflexu, medzi 2. a 3. mesiacom je prítomná len fáza roztiahnutia končatín. Pretrvávanie tohto reflexu po 6. mesiaci je patologický príznak.
Úlohou tohto reflexu je počas vnútromaternicového života pomáhať vo vývoji mechanizmu dýchania a zjednodušuje prvý nádych. Moorov reflex tiež v prípade zľaknutia vyvolá u dieťaťa plač a upozorní tak opatrovateľa na nebezpečenstvo. Na začiatku života dieťaťa sa bežne objaví, keď dieťa cíti, že padá (keď ho prudšie položíte na podložku) – uvidíte symetrické rozhodenie ručičiek i nožičiek.
Tonicko – šijový reflex
ak novorodeniatko položíte na chrbát a prekrútite mu hlavu na pravo, vtedy sa pravá ruka vyrovná (nastáva extenzia pravej končatiny) a ľavá sa ohne. Trvá cca tri mesiace.
Reflexy – ukazovateľ správneho psychomotorického vývinu
Nepodmienené reflexy sú reakciou dieťaťa na podnety zvonka. Sú ukazovateľom správneho psychomotorického vývinu dieťatka. Ich neprítomnosť, resp. prítomnosť po určitom čase môže byť znakom poškodení CNS. Preto ich pravidelne sledujú pediatri v rámci poradní, na ktoré s dieťatkom chodíte.
Spracované s použitím: Irenäus Eibl-Eibesfeldt: Human etology (1986), kidshealth.org, nlm.nih.gov/medlineplus, red-tulip.cz.

Super! Strucne a vystizne …zaujimave