Novorodenecké obdobie trvá od pôrodu až 28 dní po ňom. Pre matku i dieťa je pôrod pomerne náročná záležitosť a obaja potrebujú mať dostatok času a pokoja na “zoznámenie” – na adaptáciu.
Viete, čo môžete očakávať od novorodeniatka? Čo dokáže, čoho je schopné a čo sa počas prvého mesiaca vyvíja? Čo potrebuje a čo je nevyhnutné pre jeho vývin?
Denný/nočný režim
Zrelý novorodenec má spánok a bdenie výrazne odlíšené. Prespí približne 20 hodín denne, jeho spánok je rozdrobený, nepravidelný a postupne sa ustaľuje, s veľkými individuálnymi rozdielmi.
Prečítajte si aj: Spánok najmenších bábätiek – rady pre rodičov
Zmysly novorodenca
Má vyvinuté základné nepodmienené reflexy (hľadací, sací, prehĺtací, obranné, orientačné, polohové a úchopové). V plnom bdelom stave je schopný vizuálnych a akustických reakcií na podnety.
Dokáže sledovať zaujímavý predmet očami a tiež lokalizovať zdroj zvuku, pri uvoľnenom šijovom svalstve naťahuje ruku smerom k zvukovému podnetu.
Zrakom preferuje zložité vzorce, ostré kontrasty, krivky a preferuje tiež konfiguráciu ľudskej tváre.
Chuť a čuch hrajú významnú úlohu pri dojčení. Novorodenec intenzívne prežíva bolesť a dokonca rozpoznáva neskoršie podobné situácie.
V polohe na chrbátiku zaujíma tzv. šermiarsky postoj – hlava otočená na jednu stranu a na tej strane vystretejšie končatiny, pästičky sú zovreté. Spontánne pohyby sú živé, ale obmedzené, ešte neudrží hlavičku.
V každom veku ženy aj v neskoršom sa rodia krasne deti.
Ako si vyberu.
To skor ten otecko zaujima sermiarsky postoj ako sleduje svoje dieta odkazany na barieru sklenej steny. To este existuje?
Sermiarsky postoj-v članku je to neuplne popisané.
Bud v skutočnosti Dve ruky zovrete spolu nad hlavu.
Alebo jednou rukou meč alebo dýka natiahnutav druhej ruke ochranný štít, s jednou nohou výpad druhá vzadu.
Ked spí, z nejakých poloh zo šermu,to tak vyzera.
Neviem si predstaviť ktorá poloha v skutočnosti pri šerme je popísaná