Staráme saVývin a správanie dieťaťa

Bábätká, ktoré spia s mamou, sú šťastnejšie

 Anna Veselá   10.10.2021   0

James J. McKenna, profesor antropológie a autor knihy Sleeping with Your Baby: A Parent's Guide to Cosleeping (Spanie s bábätkom: príručka spoločného spania pre rodičov) vyzýva rodičov, aby bábätká nenechávali spať samé a urobili im miesto vo svojej posteli.  

Tvrdí, že blízkosť matkinho tela je potrebná pre normálny rozvoj detského mozgu.

»»»»»» Prečítajte si aj: Dieťa by malo spať s mamou aspoň do 4 rokov.

spoločné spanie s bábätkom
Shutterstock

 

Možnosť číslo jedna: mama

Keby mali bábätká na výber, kde spinkať, vždy by ich prvou možnosťou bola mama. Mama je luxusnejšia ako postieľka s baldachýnom. Mama je mäkšia ako hodvábna posteľná bielizeň. Mama je viac bio-eko ako matrac z kokosového vlákna...

A mama má to najsladšie mliečko na svete, dokonale prispôsobené nezrelej tráviacej sústave dojčaťa. Preto má bábätko potrebu kojiť sa toľkokrát v noci.

Aj mamy, ktoré neplánovali spoločné spanie s bábätkom, veľmi rýchlo pochopia, že kvôli kojeniu je to takto jednoduchšie a aj ony sú spokojnejšie, keď majú bábätko v noci čo najbližšie pri sebe.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo sú bábätká nervózne, keď je mamám najťažšie?

 

Neurologické signály neklamú

Bábätká, ktoré spia s mamou, menej plačú, pretože ich mozog reaguje na bezprostrednú maminu vôňu, blízkosť a dotyk, čo sa odráža na ich dýchaní, telesnej teplote, hladine stresových hormónov, na ich imunite. Spoločné spanie na toto všetko vplýva pozitívne.

Profesor McKenna vysvetľuje, že aj napriek dramatickým kultúrnym a technologickým zmenám industrializovaného Západu, sa ľudské bytosti ešte vždy rodia ako neurologicky nezrelí primáti.

Človek je jedinečný v tom, že sa môže normálne rozvíjať iba vďaka stálemu kontaktu s matkou, iba v matkinej blízkosti, pretože mamine telo je jediné miesto, kam bábätko patrí. Moderná technológia nenašla a ani nenájde dokonalú náhradu za mamine telo.

Mamu nikto nenahradí

Mnohí rodičia, ktorí majú pre bábätko postieľku, v jednom momente pocítia potrebu zobrať si ho k sebe, navzdory zaručeným radám o „rozmaznaní.“ Inštinkt rodiča sa skrátka nezaprie, ide to z ľudského vnútra. A bábätko prirodzene skončí tam, kde patrí, pri svojej mame.

V maminej blízkosti spia bábätká dlhšie, lepšie napredujú, sú spokojnejšie a šťastnejšie. Rovnako ako ich mamy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 42 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised